Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten verder weer af met stroo. En breng voorloopig een dun laagje grond er op. Pas als strenge vorst verwacht wordt, dekt men ze warmer toe. Tijdens den winter worden rustende kamerplanten zooals Clivia's, Palmen en Varens weinig gegoten en koel gezet. Bloeiende planten bijv. cyclamen en Primula's worden regelmatig vochtig gehouden. Giet met water dat op kamertemperatuur gebracht is. Zet ze niet te warm. VAN ALLES WAT. Over den oorsprong van het rooken en de geschiedenis van de pijp. Wie de tabaksplant uit Amerika naar Europa gebracht heeft, is niet met zekerheid bekend. Waarschijnlijk is het de Spaansche monnik Romanus, die de tabak op St. Domingo heeft leeren kennen, misschien echter ook Columbus, die in zijn berichten van een eigenaardig gebruik der inboor lingen van het eiland Guanahani gewag maakt. Zij rolden van een aan de Europeesche zeevaarders totaal onbekende plant, die ze „taba- cos" noemden, kleine cylindervormige rolleltjes en lieten die in rook opgasn. Dit bericht heeft toenmaals veel verbazing gewekt, maar het duurde niet lang of het tabakgebruik had ook in Europa ingang gevonden. Het baatte niet of pausen en keizers al tegen den „tabaksduivel'' ijverden. In Rusland sneed men den op rooken betrapten in 1634 nog doodgewoon den neus af. In Lüneberg zette men nog in 1691 op de „liederlijke" bezig heid van het „tabakdrinken" waar mede het rooken van pijpen werd bedoeld, de doodstraf, omdat er vaak brand door uitbrak. Deze vruchtelooze strijd tegen de „vuurspuwende duivels" eindigde toen de geneeskunde van die dagen de tabak als medicament in haar apo theken opnam en er veel heilzame eigenschappen aan toeschreef, vooral toen Jean Nicot, waarvan de naam „nicotine" afkomt, de gezant van Frans den Tweeden aan het hof te Lissabon, Catharina de Medici over tuigd had van de verschillende wijzen waarop de tabak in de geneeskunde kon worden gebruikt. Paus Benedictus hief de straffen zijner voorgangers weer op en Czaar Peter de Groote verleende aan de Engelschen toestemming voor den invoer van de tabak in zijn land. De Engelschen hadden al dadelijk aan deze „ziekte" het rooken van tabak meegedaan en de Hollan ders volgden met denzelfden ijver en daarna, in den dertigjarigen oor log, ook de Duitschers. De oorspronkelijke wijze van het gebruik van tabak in ons land was hef pijpeurooken. Men „dronk"'de tabak, zoodat er zelfs gesproken werd van de „drooge dronkenschap" Omstreeks het jaar 1800 treedt echter een nieuwe vorm op, de sigaar, feitelijk echter de oudste vorm van tabaksgebruik, welke Columbus reeds bij de wilden van Guanahani had gezien. Over de geschiedenis van de pijp vertelt in een interessant artikel „De Tabaks-Koerier" de volgende niet algemeen bekende bijzonder heden De eerste tabakspijp was een gat in den grond. Door de Amerikaan- sche Indianen werd de tabak be schouwd als een geschenk van de Groote Geesten en het kruid werd bg eere-diensten gebruikt om met hen in contact te komen. De Indianen zetten zich in een wijden kring rondom een kuil, waarin heet ge maakte ijzeren platen gelegd waren, waarop de tabak werd uitgestrooid. In de dikke rookkolom, welke dan opsteeg, stak de „medicijnman" zijn hoofd om den rook zoo diep moge lijk in te ademen, zoodat zijn longen er mee werden gevuld. Dan viel de medicijnman bedwelmd voorover op den grond, bleef zoo een tijdlang in trance liggen, en wanneer hij uit de verdooving vertelde hij wat de Groote Geesten hem hadden geopenbaard. De medicijnmannen hadden een dubbele functie. Behalve priesters warén zij ook geneesheer en in de genezende kracht van tabak hadden zg en hun patiënten het volste ver trouwen. Aan welke kwaal men ook leed, onveranderlijk luidde het recept: „Tabak." Op bevel van den medicijn man stak de patiënt zijn hoofd in een dikke rookzuil en wanneer hij het er weer uittrok was hij volkomen genezen Daar een Indiaan echter niet in zgn eentje tot de geesten bad, maar gemeenschappelijk, onstond ook het „gemeente-rooken." Hiervoor ge bruikte men de vermaarde tobago, een lang stuk riet, dat zich aan het eene eind in tweeën splitste op de manier van letter Y. Wanneer er nu zooveel Indianen met hun hoofden in den rook zaten, dat er voor anderen geen plaats meer was, staken deze hun riet in de rookkolom en de twee vertakkingen ervan in hun neusgaten, zoodat allen kenden meerooken. Aan deze tobago dankt de tabak haar naam en niet aan het eiland Tobago, zooals velen meenen, want ook dit eiland is, naar de rietsoort genoemd, omdat het den vorm van een Y heeft. De eigenlijke pijp is uitgevonden doe.- de blanken. Om de tabak te rooken, die zij van de Indianen cadeau kregen, draaiden zij een stuk papier in den vorm van een hoorn en bonden het breede gedeelte af tot één soort kop, waarin de tabak werd gestopt. Daar het papier echter mee-brandde, nam men later een boomblad, dat minder onaangename luchtjes verspreidde. De derde phase van de pijp was een doorboorde bladsteel, aan welks einde een kop werd ingezet, gedraaid uit een palm blad. Toen de Eskimo's in het bezit van tabak kwamen, namen zij wilgen- takken om er pijpen van te maken. De knobbel aan het eind van de tak werd tot een kop uitgehold. De tak zelf werd opengespleten en het merg werd verwijderd, waarna de tak met stukjes leer werd dichtgebonden. In de tropen, waar bamboe, rottan en andere rietsoorten in overvloed groeien, was het niet moeilijk tabaks pijpen te maken. De schaapherders in de Kirgiezensteppen maakten vrij lompe pijpen uit de beenderen van gestorven lammeren, in China heeft men fiaai gekleurde pijpen gevonden, en een visscher van de Cornwallis- eilanden wist een tabakspijp te fa- briceeren uit den klauw van een krab naar het voorbeeld van rood huiden, die dit deden uit kreeften scharen. Raadsvergadering Maashees- O ver loon Donderdag 21 October. Voorzitter: A. Jans, burgemeester. Secretaris L. Keuten. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot voor lezing der ingekomen stukken, deelt de Voorzitter mede, dat er niet 11 kinderen, zooals eerst de bedoeling was, aan het bijzonder onderwijs deelnemen, doch maar 5. Wat de brug tusschen Holthees en Smakt betreft, welke onbetrouwbaar bleek, heeft een bruggenbouw-deskundige hem verklaart, dat deze brug tegen een maximum gewicht van 5000 Kg. bestand is. De heer Bonants vraagt wie de kosten moet betalen, indiener eens een wagen doorzakt. De Voorzitter is van meening, dat de gemeente dan de kosten zou moeten dragen, maar hiertegen kan men zich verzekeren. Een vertegen woordiger van een Zwitsersche Maat schappij is bij hem geweest en de gemeente kan zich tegen dergelijke gevallen verzekeren. Hierover valt toch te denken. Goedgekeurd is het raadsluit van grondruiling met J. Franssen. Er is een verzoek ingekomen van het Schoolbestuur te Holthees Smakt, om een bedrag voor het aanschaffen van meubelen en het verbouwen van een schoollokaal, aangezien het bestaande in de toe komst te klein blijkt. Verwacht wordt dat er in de volgende jaren 100 leerlingen zullen zijn en deze lokalen maar zijn ingericht voor 96 Kinderen. De Voorzitter zegt, de kosten te moeten ramen op f 4000, toch zou wel eens de meening van de leden willen vernemen. De heer Bonants is van meeDing, dat we hier wel aan zullen moeten en lit wel niet zullen kunnen tegen houden. B. en W. is evenwel van meening, dat er nog geen motieven aanwezig zijn, omdat er momenteel maar 84 leerlingen deelnemen. De heer Jans zegt, dat 't nog wel twee jaren kan duren, voordat hier van overbevolking sprake is. B. en W. stellen daarom voor, om dit nog eens aan te houden tot de volgende vergadering. Wordt goedgevonden. Wordt nog" goedgevonden om de aangegane kasgeldleening, welke 1 November afloopt te verlengen tot 24 December e.k. Dan volgt aanbieding der begroo ting 1938. De Voorzitter kan thans mede- deelen, dat onze gemeente er gunstig voor staat; we kunn»n wederom de belasting verlagen en wel de per- soneele belasting brengen van 125 op 100 opcenten, wat eenieder met vreugde zal vernemen. Wat de uit gaven betreft, de verschillende posten zijn ruim genomen en daarbij hebben we nog een extra post gereserveerd voor onvoorziene uitgaven van ruim f 2000. We behooren thans wederom tot de gelukkige gemeenten En wij kunnen naar aanleiding van de gunstige begroolïng verschillende subsidie-posten verhoogen. De volgende subsidies werden toe gekend Burgerwacht Overloon f 20B-V.L. afd. Overloon en Maashees samen f 100Wit-gele Kruis, Overloon f 100; Ziekenhuisfonds f 100. Aan dit laatste wil de Voorzitter nog het volgende toevoegen Hij had graag, dat hier voldoende publiciteit aan gegeven wordt. Dit bedrag is bestemd voor on- en minvermogenden die hun premie maar gedeeltelijk kunnen betalen. Maar dan moeten zg zich ook verzekeren voor zieken huiskosten, want diegenen, die zich niet verzekeren, behoeven niet meer bg de gemeente aan te kloppen, hg wordt niet geholpen. Hier moet een einde aan komen. Ook het Armbestuur zal hier wel van mee kunnen praten. De heer Jans zegt, dezer dagen wederom een rekening te hebben ontvangen van een Ziekenhuis, doch deze niet geaccepteerd heef... Maar zij, die nu tevergeefs moeten aankloppen bij het Armbestuur, zich verzekeren voor ziekenhuiskosten bg het Wit-Gele Kruis, dan worden ze wel geholpen indien mogelijk. Verder werden nog de volgende subsidies verleend Vervolgonderwijs Overloon f 24 Middelbaaronderwijs R.K. H.B.S. te Helmond f 100 Handelsavondschool te Venray f 20muziekcorpsen van Maashees, Holthees en Overloon elk f 45. Naar aanleiding van deze toege kende subsidies, meent de heer Bonants, dat ook weer verplichte concerten moeten worden gegeven. De heer Franssen en Jans steunen dit en zijn van meening, dat de gemeente, indien er behoefte aan is, deze verplichting Kan opleggen. Wordt algemeen goedgekeurd. De stierenhouderij en controle- vereeniging van Maashees en Over loon samen f 135Geitenfokvereeni- ging van Maashees en Overloon elk f 12.50. De heer Jans merkt op, of het wel noodig is, daar hij in Overloon van deze vereeniging zoo weinig merkt. De Voorzitter merkt op, dat dit wel noodig is en wel zoo noodig als een controlevereëniging, aangezien dit hier de kleine man betreft. Militaire vereeniging Venlo f 5 Blindenzorgvereeniging Antonius van Padua f 5. De heer Jans vraagt, of aan de Lagere Landbouwschool te St. An- thonis, welke niets hebben gevraagd, ook een subsidie wordt toegewezen. De Secretaris merkt op, dat het verplichtend is, deze eene bijdrage te verstrekken. Dan volgt de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens ontsla gaarne van Mej. Kockelkoren, hoofd der Bijz. Meisjesschool te Overloon, door vertrek naar elders. In haar plaats wordt benoemd Mej. Zegveld, thans hoofd der school te Overloon. Verpachting gemeentegronden. De Voorzitter zegt, dat in 1938 ruim 40 H.A. grond vrij komt, door beëindiging der pacht. B. en W. stellen nu voor, deze gronden publiek te verpachten. Wordt besloten om deze verpach ting in December a.s. te houden. Voorts wordt goedgekeurd de navolgende perceelen grond onder- handsch te verpachten: aan Th. Voesten te Overloon, een perceeltje achter het klooster, voor f 5.— per jaar; aan Alb. Bloemen te Overloon 1.25 H.H. nabij Appelhof voor f 25 per H.A., voor den tijd van 3 jaren; Deze beide laatste onder voorwaar de, dat bg eventueele verkoop door de gemeente, het laatste jaar geen pacht verschuldigd is. Wordt goedgevonden om 1.80 H.A. welke behooren bij de boerderij der Kinderen Meijer, die is verkocht aan Franssen te Beugen, aan kooper te verpachten ad f 25.per H.A. tot den termijnafloop. Aan C. van Son 2.70 H.A. te ver pachten, voor den tijd van 3 jaren ad f 35.per H.A. Op eene aanvrage van M. Weerts, om verlenging van pacht, wordt af wijzend beschikt. Bedoeld perceel wordt publiek verpacht. Met J. Vloet zal men onderhan delen over den aankoop van een perceel grond. Wethouder Crooymans stelt voor een perceel grond nabij Hendriks, Peelkant, publiek te verkoopen. De heer Bruijsten informeert hoe of 't staat met de aanvrage om een Landarbeidersplaatsje, door H. Mul der te Holthees. De Voorzitter zegt, dat nog geen bericht is ontvangen, alhoewel er spoed wordt achtergezet, maar nu moeten we rustig afwachten. De heer Bonants vraagt, of de grond, die thans wordt omgespit in de Biesplanken, niet geschikt is voor bouwgrond. De heeren Bruijsten, Franssen en Weth. «v.d. Heuvel meenen van wel. De Voorzitter zegt, dat wg hier over niet te beslissen hebben, aan gezien deze grond onder het Staats- boschbeheer behoort. Wethouder Crooymans meent ook dat het eens te probeeren is dien grond vrij te krijgen, aangezien er daar ook behoefte is aan bouwgrond. De Voorzitter zegt toe, het eens te probeeren om deze grond vrij te krijgen, waarna de vergadering ge sloten wordt. VENRAY, 30 Oct. 1937. Belangrijke vergaderingen. Zondag werden vanwege den Sta- tenkieskring Horst voor de afdeelin- gen van den linker-Maasoever, ver gaderingen gehouden te Venray en Horst. Beide vergaderingen stonden onder leiding van den Kringvoorzitter Bur gemeester G. RutteD, Broekhuizen, terwgl na een inleiding door den Kringpropaganda-leider, de heer J. Boots, Horst, Drs. J. Fouraschen, Secretaris van den Limb. Kiezers- bond als spreker optrad. De verga deringen waren in hoofdzaak belegd voor besturen en propagandisten der afdeelingen, die dan ook op beide vergaderingen flink vertegenwoor digd waren. De voorzitter wees in zijn welkomst woord op het groote succes der ge houden verkiezingen en bracht dank voor het vele werk van propagan disten en besturen en zegt, dat deze vergadering bedoeld is als inzet van de winteractie. De kringpropaganda leider gaf hierna een duidelijke uit eenzetting van de te voeren actie, die ook in een jaar, dat geen ver kiezingen plaats hebben, niet achter wege mag blijven. Hij spoorde aan tot oprichting van propagandaclubs. die in iedere afdeeling onmisbaar zijn tot het houden van studiebij eenkomsten van propagandisten en andere actieve en belangstellends leden der partijen, niet 't minst voor de jongeren, tot het houden van meer vergaderingen door de afdee lingen met goede sprekers, geregelde bestuursvergaderingen, waarin ook de propagandaleider aanwezig moet zijn, het jaarlijksch ophalen der con tributie, waarmede geen 2 jaren ge wacht moet worden, aanwerven van nieuwe leden en van abonné's op de Opmarsch, gebruik maken van de geboden gelegenheid tot gratis ver spreiden van proefnummers van de Opmarsch, zoowel van die aange boden docr de Centrale propaganda- dienst in Den Haag als vanwege den Limburgschen Kiezersbond, om tot een Limburgsche editie te geraken, het geregeld behandelen van circu laires in de bestuursvergaderingen enz. Vervolgens hield de secretaris van den Limburgschen Kiezersbond een bezielend betoog over het bewustzijn van iedere taak in de Kath. Staats partij. Spreker wees op de noodza kelijke éénheid der katholieken op politiek terrein, op de mogelijke gevolgen, wanneer bruin of rood bg de verkiezingen de overhand hadden gekregen, op de groote taak die de Kath. Staatspartij in ons land ver vult, mede ten opzichte van de vrijheid der Kerk in ons land en op het leeken-apostolaat der leden. LUXOR THEATER. „Mayerling." Een aangrijpende film. Prachtig spel van Danielle Darrieux en Charles Boyer. Er is op deze wijze een prach tige en ontroerende film tot stand gekomen. Men heeft ons zulk lief en leed ten hove maar al te vaak voor gesteld als melodrama of operette deze film echter staat verre daar boven, op een hoog peil van mensche- lijkheid.... Danielle Darrieux, die dit jonge meisje speelt, volbrengt het wonder ons van hart tot hart te treffen door haar Maria Vetseraeen volmaakte onbevangenheid en arge loosheid te geven. Van duizend actrices is er wellicht één die dit zoo simpel, zonder eenigen ophef, zoo natuurlijk en daardoor zoo aan grijpend spelen kanEn die ééne is Danielle Darrieux.... eenvoudig, diep gevoel en waarachtigheid, mensche- lijkheid en begrip hebben dit figuurtje van Maria Vetsera geschapen.... Litoak heeft een rijke en ontroerende film uit die oude historie geschapen: rijk in haar beweeglijke en beeldrijke handeling van hoffeesten, ontmoetin gen en botsingen, ontroerend in haar bewogen en zuivere menschelijkheid... Een van die films, van de weinigen, die het groote geheim kennente boeien door menschen te teekenen zooals zij inderdaad zijn, in botsiDg van groote gevoelens, simpel en waarachtig.... Er is een sfeer en een oprechtheid in „Mayerling" die zeer zeldzaam is. Men raakt er inderdaad iets in aan, dat ieder mensch raaktliefde en dood. „Mayerling" is een vol maakte film. Volmaakt om het ver haal, volmaakt om de regie en die technisch-artistieke verwerkelijking hoe prachtig is de zachte foto en hoe fijn is de muziek van Arthur Honegger.... waarlijk verbluffend om te zien, hoe virtuoos hij de camera gebruikt.... En als men deze film vier of vijfmaal heeft gezien en dat is zij meer dan waard. Maandag en Dinsdag gaat de groote superfilm „De witte Engel." De levensgeschiedenis van Florence Nightingale, stichteres van het Roode Kruis verfilmd. Hier volgt een be knopte inhoud Omstreeks het begin van het jaar 1850 was het met de hygiëne en de moraliteitsbegrippen binnen de muren van de Londensche hospitalen aller treurigst gesteld. Men zag er slordige en meestal niet' zindelijk gekleede verpleegsters, die volslagen onver schilligheid voor het welzijn harer patiënten aan den dag legden. Een onderzoek naar deze toestanden werd dan ook vanwege de autoriteiten onder leiding van den rijken Nigh tingale (Charles Croker-King) gelast. Een van Nightingale's dochter, Florence (Kay Francis) die er steeds naar hunkerde menschlievend werk te verrichten, meende thans een levensdoel gevonden te hebben en werd verpleegster, met groote tegen stand van haar ouders en zuster en hiermede nam de geschiedenis van Florence Nightingale een aanvang. In de oorlog waren vrouwelijke verpleegsters aan het front nog ongewoon en het werk van Florence en haar staf, werd in alle opzichten bemoeilijkt. Slechts een jonge oorlogscorrespon dent Fuller, had sympathie voor haar werk en hij ondersteunde haar dan ook zooveel hij kon. Een poging werd ondernomen om haar te ver wijderen, doch het moment, dat deze poging werkelijkheid dreigde te wor den, werd Florence bij het hof van den koning ontboden en werd zg met de hoogste onderscheiding voor haar werk begiftigd. H. K. H. Prinses Juliana met de leden van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis hebben de vertooning van de film „De witte Engel" met belangstelling gevolgd en bevelen dit prachtwerk met warmte aan. Voederrantsoenen en ziekten- bestrijding. Maandagavond was er in de Wil- helmina-zaal alhier eene vergadering belegd, waartoe deBonda's Handels maatschappij te Rotterdam uitnoo- digingen had rondgezonden. Een 80-tal vee- en pluimveehouders had den aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Zij zullen nog vaak met genoegen terugdenken om het vele dat daar te zien en te hooren was op het gebied van voedermethodes en ziektenbestrgding. In de zaal was een keurige stand ingericht, waarop een keur-collectie van de gerenommeerde Bonda's ar tikelen waren tentoon gespreid. Na een woord van welkom voerde de Heer Dr. F. Bromberg het woord over de groote verandering, die het economisch beheer eener boerderij teweeg gebracht heeft op elk gebied, niet het minst op het voederrant soen, daar naast den inkoop het bedrijfsresultaat sterk beïnvloed wordt door de onderhoudskosten of het mesten onzer veestapels. Het voeren van wat men zelf heeft, is niet altijd het goedkoopste, daar in dit voedsel ontbreken kun nen de vitaminen en mineralen, waar aan het vee voor zijn groei, zijn werkkrachten, melkproductie, eierleg enz. dringend behoefte heeft. Bg voeren wat er zoo voor de hand ligt, komt het zoo gemakkelijk voor, dat op den duur blijkt, dat men toch duur is uit geweest, daar het vee niet in goeden staat gebleven is en wat werkkracht of produc'.ie betreft niet aan de redelijke verwachtingen voldoet, zeer tot schade der eige naren. Ook is het bg het veel niet de vraaghoeveel eten zij op, maar hoeveel wordt in het dierenlichaam van het voedsel omgezet en behoor lijk verteerd Het gaat dus niet langer aan om maar lukraak onze dieren maar wat voor te zetten, dit noemt Spreker vergelijkender wijze „confectie", terwgl een deskundig voedselrantsoen „maatwerk" getoamd zou kunnen worden. Ook het in het wilde bijkoopen van meelvoer etc. is niet juist, evenmin als het er op uit zijn om goedkoop voer te hebben, niet altijd de voordeeligste weg is. Spreker noodigt allen uit om aan de N. V. Bonda of hare vertegen woordigers den heer v. d. Velden of v. d. Beuken's Graanhandel te Venray op te geven, wat er op het bedrijf aan voer aanwezig is, dan geeft Bonda een speciaal voor vragers bedrijf geschikt voederrantsoen op, waarmede aan onze dieren de zoo noódige vitaminen en mineralen in de juiste verhouding gegeven worden, waardoor onnoodige uitgaven voor komen worden, en de beste bedrgfs- resultaten verkregen. Spreker ver gelijkt het voeren van het vee met een motor, die het meest presteert bij de juiste verhouding van het gas en de lucht, het langste uit de reparatiewerkplaats blijft bij het gebruik van de beste en geschikste olie. Na vertooning van een film over het spijsverteeringsproces, gaf Spr, gelegenheid tot het stellen van vragen, welke hij tot ieders tevre denheid vlot beantwoordde. De heer v. d. Velden wees er nog op, dat de N. V. Bonda aan de ge bruikers van haar voerrantsoenen na 3 maanden gratis garandeert het uitblijven van lcalfs- en kopziekten. Mocht echter zulk een geval zich toch voordoen, dan keert zij uit, f 25.— bij ziekte en f 100.— bg dood van 't vee. Hieromtrent zgn aan de in deze genoemde personen nadere inlichtingen te vragen. Dat het een leerzame avond was, bleek wel, daar de tgd van scheiden te vroeg kwam. Prov. Staten van Limburg. Ged. Staten van Limburg stellen voor te verleenen een subsidie van f 800.ten behoeve van de R.K. Militairenvereenigingen te Maastricht en Venlo; een subsidie van f 500 aan het Ned. Kankerinstituut te Amsterdam; een subsidie van f 400 ten behoeve van de cursussen ge meente-administratie en gemeente- flnanciën van de R.K. Leergangan; een subsidie van f 9280 ten behoeve van de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen; een subsidie van f 400 voor de Stichting Politievakopleiding Ned. R. K. Politiebond „St. Michael"; een bijdrage van f 100 gedurende vijf jaren ten behoeve van de uitgave van een Ned. Dialecten-atlas, uit te geven door de dialecten-commissie der Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam; de bepaalde subsidies aan de in Limburg gevestigde in richtingen voor Handelsonderwijs. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op een subsidieaan vrage van de Stichtingen voor Huis houdelijke voorlichting ten platte- lande en gezinsleiding te 's-Graven- hage. Installatie burgemeester. Op Woensdag 3 November a.s. zal de plechtige installatie plaats heb ben van den nieuw-benoemden bur gemeester van Bergen S. D. Douven. 17e Limburgsche Jaarbeurs. Tijdens de carnavalsdagen van 1938 zal te Helden-Panningen de wel bekende jaarbeurs worden gehouden. Dat deze Limburgsche Jaarbeurs redenen van bestaan heeft moge voldoende hieruit blijken, dat het ditmaal reeds de 17e keer zal zijn dat zij wordt georganiseerd. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds in vollen gang. DE BOTER-EXPORT. Gunstiger vooruitzichten bij veel betere prijzen. In een te Roermond gehouden ver gadering van den Kring Roermond van den Zuid-Nederl. Zuivelbond werd door den heer Steegmans, directeur van den Z.N.Z. medegedeeld, dat in de eerste negen maanden van 1937 zes millioen KG. boter werden aan gevoerd voor f 8.900 000. De coteering bedroeg 72% cett (zonder heffing) tegen 54y, cent het vorig jaar. Op het oogenblik is de noteering f 1.02, voor het eerst sinds vele jaren en het laat zich aanzien, dat de prijs nog verder stijgt. Uit Engeland is de vraag groot, uit België minder, Duitschland neemt weer af. Naar België werd het vorig jaar 700.000 K.G. afgezet, thans in de negen maanden van dit jaar 442.000 K.G. Naar Duitschland in 1936: 1.650.000 K.G., in 1937 in 9 maanden 1.926.775 K.G. De betaling is thans zeer bevre digend. Binnen drie weken komt het geld, terwgl vorig jaar wel 31/, maand moest gewacht worden en soms meer dan 1.3 millioen gulden in Duitschland vast zat. De uitvoer naar Frankrijk was in 1936 zeer gering, thans niets; naar Zwitserland ging in 1937 250.000 en in 1936 240.000 K.G. Naar Grieken land slechts kleine zendicgen met veel onkosten en risico. De Nabo nam slechts 26.570 K.G. Naar Engeland ging in 1937 1.240 duizend en in 1936 1.870 duizend K.g en de relaties zgn verbeterd. Verder wees spr. er nog op, dat de Z.N.Z. steeds 2425 pet. van den afzet naar Duitschland heeft gehad. Nu willen de andere organisaties hier te lande daar ook graag een stuk van hebben. Natuurlijk zal de Z.N.Z., die de markt eerst veroverd heeft en heeft weten te behouden, zich weren. Smokkelaar doodgeschoten. Onder de gemeente Ohe en Laak bij Echt (L.) is Dinsdagavond bij het smokkelen aan de Maas zekere J. H. door de kommiezen bg het smokkelen verrast en op de vlucht doodge- 3hoten. H. kreeg een kogel in het hoofd en moet vrijwel op slag zijn gedood. De man woonde in de gemeente Echt, was ongeveer 35 jaar en ongehuwd. Nader werd vernomen, dat een bende van vijftien tot twintig man doende was per roeiboot over de Maas aangevoerde smokkelwaren in ont vangst te nemen om deze verder te vervoeren, toen zij door de kommie zen verrast werden. Aan de sommatie om te blijven staan werd niet voldaan, waarop de kommiezen verscheiden schoten afvuurden. Even later vonden zij H. half in het water liggen. Er was geen teeken van leven meer. De smokkelwaren, bestaande uit ongeveer vijftien zakken suiker, boter en andere levensmiddelen, werden in beslag genomen. Of nog andere personen geraakt zijn in de diepe duisternis kon niet worden vastgesteld. Het lijk is naar het lijkenhuisje in de gemeente Ohe en Laak over gebracht. Dokter Steyns uit Echt constateerde den dood. Moeilijkheden in werkinrich ting te Oss. In verband met de onregelmatig heden, welke hebben plaats gehad bij „Tuinbouw", instelling voor jeug dige werkloozen te Oss, zijn Dinsdag de gearresteerde leiders M. en R. naar 's Hertogenbosch overgebracht, waar zij voor den officier van justi tie worden geleid. Hun wordt ten laste gelegd verduistering van tuin bouwproducten. Uitbreiding der varkens houderij. Met het oog op het steeds grooter tekort aan varkens, ligt het, naar de Tel. verneemt, in het voornemen van de Ned. Veehouderijcentrale om den mesters binnenkort toestemming te geven een grooter aantal varkens en biggen voor de mesterij aan te houden dan op heden 't geval is. Het zou in de bedoeling liggen, aan de gewestelijke landbouwcrisis organisaties opdracht te geven, niet Klop De te»' b' dig i' l 8 poedel |6 stuks

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6