Buitenland. Spierpijnen? metAKKERiXloosterbalsem Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten waren. Maar enkele jaren geleden werd er in Engeland een vereeniging ge sticht, die zich over het lot der vergeten paarden ging ontfermen. Door een toeval waren een paar paarden, die 't brandmerk van het Engelsche leger droegen, in een Engelsch slachthuis terecht gekomen. Het waren nog slechts rampzalige overblijfselen vaa voorheen zoo edele dieren. Een er van had blqkens zijn merk in het beroemde elfde huzaren- regiment gediend. Het hart van velen begon te spre ken en er werd besloten, een onder zoek in te stellen naar hetgeen nog in leven was van de 80.000 paarden en muildieren, die in 1919 verkocht werden en meerendeels naar de Belgische mijnen werden getranspor teerd. Bij het opsporen verkreeg men veel hulp van een Belgische dieren- vriendin, de douairière gravin De Croy, die aaa de Engelsche vereeni ging een lijst verstrekte van alle Engelsche legerpaarden in België. Het bleek, dat enkelen een goeden stal hadden gevonden en door boeren waren gekocht. Over deze gelukkigen behoefde men zich niet te ontfermen. De anderen waren er echter des te erger aan toe. De „Illustrated Londen News" publiceerde een serie foto's van de vergeten paarden, zielige verschijnin gen, blind of half lam en allemaal tot op de botten vermagerd. Toen sprong half Engeland en in ieder geval alles, wat van paarden houdt, als één man overeind en er stroomde geld genoeg binnen om een actie op touw te zetten, die ten doel had alle oude en nu in zwaar werk verkommerde Engelsche legerpaarden naar Engeland terug te brengen en ze daar in vette weiden en warme stallen te pensionneeren. Overal, waar men nu een Engelsch legefpaard ontdekt, tracht men het te kóopen, hiervoor een- bedrag van tweehonderd gulden beschikbaar stellend. Verleden week kwamen er 25 van zulke paarden in Engeland terug. Vier en twintig erven hadden in 18 jaar geen groen gras meer gezien. Een aantal droeg lidteekenen, door verwondingen in den oorlog opgeloopen. Men heeft ze langzaam aan weer goed leeren eten, tot ze een rantsoen van zeven pond hooi en een gallon bier per week konden verdragen. Men belastte hoofdzakelijk oud soldaten met de verzorgiDg der dieren. En die merkten tot hun voldoening, dat ze allemaal bijna direct op de commando's reageerden, waaraan ze in den wereldoorlog zoo trouw ge hoorzaamd hadden. Men schat, dat er thans nog zes honderd Engelsche legerpaarden in België en Noord-Frankrijk als over levenden van het legioen der tachtig duizend kunnen worden gevonden. En de vereeniging, die zich tot tolk heeft gemaakt van het Engelsche volk, hoopt tevens de uitvoerster te kunnen zijn van deszelfs wil, om de schuld te betalen „door hetmensch- dom in den wereldoorlog ook tegen over de dieren op zich geladen." Msb. DE OORLOG IN SPANJE In het Noordwesten voeren de Asturiërs hun laatsten wanhopigen strijd tegen de troepen van Franco. De leiders der Asturiërs beginnen het veege lijf te bergen. In Frankrijk is een Spaansche mijnenlegger aan gekomen met 50 vooraanstaande Asturische persoonlijkheden aan boord. Het offensief in Asturie duurt reeds 43 dagen. De geneeskundige dienst der rechtsche troepen heeft 2350 lijken van tegenstanders be graven. Op het slagveld werden tijdens de gevechten 1491 krijgsge vangenen gemaakt, terwijl het aan tal manschappen der militie, dat zich met hun wapenen aanmeldde bij de rechtsche linies, 4221 bedraagt. Ongewapend meldden zich 3660 man schappen aan, zoodat het aantal tegenstanders, dat dood of levend den rechtschen in handen is geval len, elfduizend bedraagt. Het Asturische front wordt zoo geleidelijk gelikwideerd... volgens de schatting der nationa listen bedragen de verliezen, die de vijand geleden heeft in de laatste drie dagen bg de mislukte aanvallen in den sector Fuentes de Ebro 5000 man, waaronder begrepen dooden, gewenden, krijgsgevangenen en over- Wrij ven, maar wrijven zal U ervan genezen wan» die spierpijnen verdwijnen direct omdat deze bijzondere balsem lot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTE R Handelmij. L. I. Akker, R'dam loopers. Vier en veertig tanks van Russische makelij zouden door hen verloren zijn. Offensief in Arragon. In Arragon, laansche front, d.i. aan het Cata- zijn de regeerings- met dankbetuiging voor de door hem als burgemeester bewezen diensten. Philosophic. Vrijdag j.l. promoveerde aan het Athenaeum Antonianum te Rome magna cum laude tot Doctor in de troepen iD het offensief, dat ze met Philosophie, de Z.Eerw. Z. Gel. Pater geweldige middelen en een groote Clementius O.F.M. (Alfons, Julius overmacht aan manschappen hebben I Antonius Schoonbrood) uit Maas ingezet. tricht op Proefschrift„De Proble- Deze laatsten zouden aan het mate Inhaerentiae collato cum Prin- VENRAY, 23 Oct. 1937. Eervol ontslag van Venra's Burgemeester. Bij Kon. Besluit van 14 October 1937 is aan O. L. P. van de Loo op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Venray, front bij Madrid zijn onttrokken. Vooral de luchtgevechten zijn aller hevigst. Saragossa is door honderd vliegtuigen der Volksfronters ge bombardeerd. Tot nog toe zou echter geen wij ziging in het front zijn verkrijgen- DE STRIJD IN CHINA In de laatste dagen hebben de Japanners nogal wat tegenslagen in China ondervonden. Het schgnt, dat hun opmarsch in het Noorden wel wat te snel is geweest en dat thans moeilijkheden ontstaan met de Chineesche troependeelen, welke achter het front eenguerilla-taktiek voortzetten. Men raamt het aantal Japansche soldaten, dat op het oogenblik in China vecht, op een half millioen manschappen, d.w.z. deze strijdkrach ten vormen het grootste leger, dat ooit de zee is overgetrokken. Het grootste deel strijd aan de Noordelijke fronten. De Japansche linies in dit gebied hebben een totale lengte van 1500 kilometer, zich uit strekkend over een oppervlakte van 200.000 vierkante kilometers. Het aantal Japansche soldaten in dit gebied wordt op 300.000 man geschat. De overige troepen bevin den zich aan het Sjanghai-front of in Mandsjoekwo. Het centrum van den strijd in het Noorden schijnt op het oogenblik nog steeds in de provincie Sjansi gelegen. In deze provincie is het verzet der Chineezen bijzonder gevaarlijk, waardoor de bewegingen der Japan sche achterhoede zeer worden be moeilijkt. De United Press-verslaggever te Sjanghai, Morris, bericht, dat het groote Chineesche tegenoffensief, dat benoorden deze stad gaande was, niet heeft kunnen leiden tot eenige wijziging van beteekenis in de stra tegische positie der beide legers. Er is veel van de krachten van de Chineesche soldaten gevergd en het schflnt, dat deze op het oogenblik behoefte hebben aan een rustperiode- De provincie Honan binnen gerukt. De opzienbarende snelle opmarsch van de Japansche troepen langs de PekingHankau-lijn, welker voor hoede thans de provincie Honan is binnengerukt en het 493 kilometer ten Zuid-Westen van Peking gelegen Feng-Lo-Tsjen bedreigt, is tendeele toe te schrijven aan de succesvolle operaties van de Noda en Soekega- wa-detachementen bij hun zuivering actie in het gebied tusschen de Peking—Hankau-lijn én de Tientsin- Poekau-Iijn. Genoemde detachementen hebben de gevaren, die de Japansche strijd krachten, welke langs de Peking Hankau-lijn naar het Zuiden opruk ken, van den kant van de achter gebleven Chineesche troepen in het gebied tusschen de twee spoorlijnen bedreigen, afgeweerd. Ook aan het Shanghai-front maken de Japanners vorderingen. Volgens de berichten hebben zij de buiten wijken van Ta-Tsang bereikt en zijn zij opgerukt naar Nan Siang Pag. Vliegtuig zoek. In Wyoming (Ver. Staten) is een verkeersvliegtuig met 19 inzittenden zoek geraakt. Men meent, dat het toestel verpletterd is. Slachtoffers van mist. De dichte mist, die Maandag over Londen en een deel van Engeland hing, was oorzaak van talrijke on gelukken. Er zijn vijf dooden en vele gewonden. Zes passasiersvliegtuigen, welke honderd passagiers vervoerden, zijn Maandagavond op het vliegveld Lympne geland in verband met den dichten mist boven Croydon. De passagiers zijn per auto en trein naar Londen gebracht. Onder deze zes toestellen was ook een Nederlandsch toestel, het gewone K.L.M. vliegtuig, dat des avonds om vijf uur uit Amsterdam vertrokken was. Hitier naar Rome. Uit zeer betrouwbare bron wordt uit Berlin vernomen, dat Hitler's bezoek aan Rome in Juni 1938 zal plaats vinden. cipio Tertii Exclusi.' Binnenkort vertrekt P. Schoonbrood naar Venray, waar hg aan het Philosophicum der Orde is benoemd tot Lector in de Metaphysica. Bekroond. Op de Internationale tentoonstelling, gehouden te Den Haag, op 16 en 17 October j.l. be haalde de heer Vincent Pijls alhier met een langharigen St. Bernards- hond (reu), in de kampioensklasse den eersten prijs (uitmuntend.) Tevens werd toegekend de reserve kampioensprijs 1937. Auto-ongeluk. In de Jan Hensenstraat kwamen Maandagmiddag twee jongens van ongeveer 8 jaar onder een auto. De jongens staken, zonder uit te zien, onverwacht van achter een aan die straat gelegen woning den weg over, zoodat de chauffeur, den heer M., dan ook geen schuld treft. Een zoontje van de Wed. T. bekwam een beenbreuk en werd naar het Ziekenhuis overgebracht. De ander kwam er met enkele verwondingen af. LUXOR-THEATER. „Sprong in het geluk." Dit is een film welke door de massa zeer gewild isze is van het goede genre, waarbij men zich allerkoste lijkst kan amuseeren. De ingrediënten ervan zijn gezellige zang en komische situaties. De regie is in handen van Fritz Schulz, terwijl Victor Gluck op uitmuntende wijze de fotografie heeft verzorgd. De filmspeler Fritz Schulz en Felix Bressart zorgen voor dolle verwikkelingen, waarbij zij Elly Gebauer en Rosie Barsony trouw aan hun zijde vinden. Het is ook de Weensche muziek met den aardigen schlager „Ein Sontag im Sommer in Wien", welke direct de goede stemming erin brengt om ten volle van deze comedie te genieten. Ten aanzien van den inhoud (waaabij Fritz een aardig meisje leert kennen en reeds den eersten Zondag na hun kennismaking, maken zij samen een uitstapje in de om geving van Weenen, waarbij Fritz niet alleen zrjn horloge, maar ook zijn hart kwijt raakt), kunnen wij kort zijndaar was het niet om te doen, doch daar men nu eenmaal iets vroolijks moet hebben, heeft men dit aantrekkelijke spel in het geweer geroepen. Doch er is ook een scène, die wat sentiment in het geding brengt, die tusschen Fritz Schulz, Elly Gebauer en het kind. Maar, zooals gezegd, dit is slechts een episode, die door de vreugde over- golf d wordt. Ze accentueert in tusschen ook duidelijk van welk goed gehalte deze rolprent is. Als tweede hoofdnummer gaat Eerloos." Een spannende Wild-West- verhaal, waarin Harry Garey nieuwe avonturen beleefd. De titel zegt reeds, dat 't een Cowboy-film is en t moet erkend, dat deze film de primitieve kracht, de vaart en den frisschen humor behouden hebben, welke haar steeds gekenmerkt hebben. In razend tempo volgt op het einde de ontknooping, vol span ning en verrassingen. Wij zien, hoe hoe Pete, beschuldigd van moord en bankroof, zich zelf vrijspreekt, Bernice aan haar Moeder teruggeeft de smokkelaars onschadelijk maakt. De regie, de fotographie van het ruige Wild-West-landschap, de natuurlijkheid van het spel droegen er veel toe bij om ook dit spannende verhaal tot een zeer genietoare film te maken. De nieuwe veemarkthal te Horst. Met de werkzaamheden aan de nieuwe Veemarkthal vordert het snel. Het geheel laat nu reeds duidelijk zien, welk een grootsch gebouw hier zal verschijnen. De constructie, naar een ontwerp van architect W. Martens te Horst, is iets geheel nieuws op dit gebied. Door deze constructie wordt aan ruimte in de hal geen plekje ver loren en bieden ook de luifels aan de buitenzijde van de hal, nog een flinke overdekte ruimte over een totale lengte van 50 Meter, voor plaatsing van vee. Het dubbel beschoten dak nadert zijn voltooiing en is reeds voor de helft met mooie roode pannen ge dekt. Ook met het leggen van den vloer is reeds een aanvang gemaakt. De' bedoeling is dat midden Novem ber deze markthal gereed zal zijn de opening te houden begin December. Dezer dagen vergaderde de Markt- commissie en werd besproken op welke wg'ze deze opening zal ge schieden. Een en ander zal nader met B. en W. overlegd worden, waarna definitieve gegevens zullen worden bekend gemaakt. Ook de omwonende van de nieuwe markthal, willen de officieele opening niet zonder meer voorbij laten gaan. Daartoe werd reeds een vergadering belegd. De gevormde plannen zullen na overleg met Burgemeester en Marktcommissie t.z.t. worden ver meld. Wanneer allen zoo blijven mede werken, kan het niet anders of de opzet van deze Veemarkthal zal ongetwijfeld slagen en tot welvaart strekken van landbouwers en vee houders uit de geheele streek. Gratis kinderwagens De kinderwagenfabriek van Werven te Meppel geeft gratis 50 kinder' wagens voor de baby's, die in Holland in dezelfde week geboren worden als die, waarin Nederland verblijd Honden- wordt met de geboorte van een Prins of een Prinsesje. Zij, die hiervoor in aanmerking komen, gelieven hun adres met naam en geboorte-datum van de baby in te zenden aan het adres der Kinder wagenfabriek Van Werven te Meppel, binnen 14 dagen nadat de blijde ge beurtenis heeft plaats gevonden. Indien de ingekomen geboorte- berichten het aantal van 50 mocht overschrijden, dan zal onder toezicht van een bevoegd persoon, het lot beslissen. Mooie prestatie. Op de in Utrecht gehouden Bakt Beter Brood-wedstrijden, waaraan meer dan 6000 bakkers deelnamen, behaalde W. Martens te Oirlo 97 punten en plaatste zich hiermede derde in de Provinciale prijzen. Een vreeselijk familiedrama op Zondagochtend. Zondagmorgen heeft zich op den Aert van Trichtweg te Maastricht een vreeselijk familiedrama afge speeld, dat aan twee menschen het leven heeft moeten kosten. In het perceel Aert van Trichtweg no. 69 woont het gezin Magdeleijns, waarvan een dochter gehuwd was met den verver L. H. Jongen, doch welk huwelijk reeds verscheidene jaren wettelijk is ontbonden. Uit dit huwelijk was een meisje geboren, dat bij de echtscheiding aan de ouderlijke macht van den vader was onttrokken en werd verzorgd ten huize van de schoonouders aan den Aert van Trichtweg, daar de moeder een werkkring te Amsterdam had gevonden. Dit alles en de treurige lijdens geschiedenis, welke aan de echt scheiding vooraf is gegaan, deed een veete ontstaan tusschen schoonouders schoonzoon, welke Zondag tot uitbarsting is gekomen. Na Zaterdagavond met nog een tweetal Maastrichtsche kameraden te Kerkrade flink te 'zijn uitgeweest, heeft de 33-jarige L. H. Jongen zich Zondagmorgen naar de schoonouder - lijke woning begeven aan den Aert van Trichtweg, alwaar zijn kind zich ook bevond. In het achtertuintje, hetgeen ge makkelijk door de bestaande brand gangen te bereiken is, heeft Jongen zich vervolgens verdekt opgesteld achter een regenton, om zoodoende het juiste moment af te wachten voor zijn aanslag. Toen de schoonmoeder Magdeleijns na de Mis van 8 uur, uit de kerk kwam, begaf zij zich met eenig vuil waschgoed in haar hand naar buiten. Jongen is toen plotseling te voor schijn gekomen uit zijn schuilplaats met een revolver in de hand en onder den uitroep: „Nou ga je d'r aan" loste hij een schot op zijn schoon moeder. Dit miste, alsook het tweede schot, zgn doel, waarna een derde schot weerklonk, dat de vrouw aan den pols verwondde. Vervolgens is zij door den gang naar buiten ge- loopen, de buitendeur achter zich dichttrekkende. Tierende en dreigen de is Jongen toen in gang gebleven en loste nog een schot op de buiten deur. Op dit moment is het 11-jarig dochtertje van Jongen aan de hand van haar tante uit de beneden-woon kamer de gang in komen snellen, met het doel zich naar boven te en, om zoodoende aan den woedenden bruut te ontkomen. Jongen heeft evenwel kans gezien het kind aan zgn schoonzuster te onttrekken en heeft zich vervolgens met het meisje in de kamer begeven, alwaar hij het kind met een schot door het hoofd heeft doodgeschoten. Vevolgens begaf de ontaaarde vader zich wederom in de gang en dreigde zijn boven aan de trap staan- den schoonvader met de revolver, doch schoten zijn niet gelost ge worden. Dreigende en vloekende heeft hfi zich daarna wederom in de kamer begeven en vervolgens zelfmoord gepleegd, met het kind zooals het tweetal werd aangetroffen, in den arm. Onmiddellijk na het treurige drama is geestelijke en geneeskundige hulp ter plaatse geweest, alsook de politie met den substituut-officier van Justitie mr. Fabius. De lijken zijn daarna vrijgegeven en overgebracht naar het ziekenhuis Calvariënberg Jongen schijnt zeer ongunstig be kend te zijn geweest en had reeds verscheidene jaren gevangenisstraf achter den rug wegens poging tot moord mishandeling en diefstal. Ook te Kerkrade schijnt het Zater dagavond allesbehalve fraai te zijn toegegaan, alwaar ook door Jongen geschoten is waarbij de huisvrouw Wetzelaer zeer zwaar gewond werd en in het ziekenhuis te Heerlen is opgenomen, later is deze vrouw overleden. Ontvoering Als verdacht van ontvoering van een minderjarig meisje van Blerick naar België werd op verzoek der Roermondsche Justitie te Seraing aangehouden en gevankelijk naar de gevangenis te Luik overgebracht de 32-jarige M. B. uit Venlo. De aangehoudene zal naar Neder land worden uitgeleverd. De laatste omroeper overleden. Te Roermond is op 85-jarigen leeftijd overleden, de heer Martinus Krauth, de laatste omroeper dezer stad. Nadat hij, door ouderdom genood zaakt, zijn functie had neergelegd, heeft de gemeente geen opvolger aangesteld, waarmee een stuk oude Roermondsche traditie eindigde. Twee dooden per dag We zijn hard op weg naar het jaargemiddelde, 't zou ook iets bijzon ders zijn als dat niet zco was. Maar toch als er niet een paar extra ernstige ongelukken gebeuren, be staat er een zeer goede kans, dat er dit jaar enige tientallen landgenooten minder zullen verdrinken dan ge woonlijk. Of 't de goede invloed is van het feit, dat er steeds meer van ons leeren zwemmen? 't Moet wei- haast worden aangenomen, want dat we zooveel voorzichtiger zgn gewor den dan de menschen van vroeger, zal men moeilijk kunnen beweren. Maar zeker mag daarnaast niet wo - den vergeten de grooter bedreven heid in het reddend zwemmen en in het opwekken van de levensgeesten alsmede het moderne reddingsma teriaal, dat veel meer dan vroeger ter beschikking staat. Verdronken in ons land een dertig jaar geleden nog gemiddeld 939 personen, over de latere jaren daalde dit aantal sterk en zoo geven de 19201936 een gemiddelde te zien van 648. Per jaar daalde dus het verliescijfer aan menschenlevens met 291 en dat ondanks het feit dat de bevolking in dien tijd niet meer dan twee millioen toenam. Dit jaar telde men' in het eerste kwartaal 101 dooden door verdrin king; in het tweede 184, en in het derde 187. Duidelijk ziet men dus den invloed van de zomermaanden. Blijkens een opgaaf van den Ned. Bond tot redding van drenkelingen waren de slachtoffers van het derde kwartaal als volgt verdeeld jongens 59, meisjes 25, mannen 85, vrouwen 14, autodrenkelingen 4. Teekenend is het verschil der totalen (zonder de autoslachtoffers) voor de verschil lende maanden afzonderlijkJuli 72, Augustus 70 en dan in September als vacantie en warme dagen voorbij zijn een inzinking tot 41. Gered werden in het afgeloopen kwartaal 303 personen, tegen 184 in het eerste en 186 in het tweede kwartaal. Opvallend is hier het aan tal menschen, dat met auto's, bussen en vrachtauto's in het water terecht kwam en werd gered Damelijk 86 en dit tegenover de vier verdronkenen voor het heele kwartaal. In Juli, Augustus en September reden in totaal 25 van deze voer tuigen te waterin de eerste 3 maanden van het jaar met hun wintergladde wegen 45in de tweede 3 maanden 24. Snel en geriefelijk. De vorige week had ik het er over, hoe de zucht naar het steeds snellere, grootere, meer comfortabele ,in de lucht", zoozeer verleidt om tot de uiterste grens van het tech nisch verantwoorde te gaan, dat de dooden bij bosjes aan die grens neer tuimelen. Toen was het 't ongeluk met de „Specht" en met den grooten Indischen zeeverkenner, welke me deden schrijven. Thans reeds kan ik op dit chapitre terugkomen, daar er al weer nieuwe aanleiding is. Een tweede toestel verongelukte immers inmiddels in Indië. Weer vijf dooden Nabij Utah (Ver. Staten) vloog van de week een Amerikaansch passagierstoestel tegen een rots te pletter, 19 dooden tegelijkVeel zeggend zijn de volgende bijzonder heden uit het bericht Ook waren er twee filmopera teurs onder de slachtoffers. Zij zouden onderweg opnamen maken om de comfortabele vlucht te illustreeren. Het verongelukte vliegtuig was het laatste model passagiersvliegtuig, toegerust met slaaphutten. Grooter en grooter moeten de toe stellen zijn, opdat de fauteuils dieper en comfortabeler kunnen zijn, waarin men het leven trotseert. Slaaphutten aan boord.... Een volgend model brengt waschtafels en 'n douche We zijn toch zoo knap. We trot- seeren alle wetten van de natuur. Eén ding kunnen we maar niet ver anderen en dat isdat Iemand- Anders het eindpunt bepaalt van eiken levenstocht. Hoe meer we ons verhoovaardigen door te toonen wat we kunnen om het leven te dwingeD, des te sneller en beslister worden we afgezet op ons eindstation. Witte in de i|oo voor de hul se houdt ra£ pol :dx iet Naai eek kruidenit, organises bedrqf d di< vrage yian gingswe en vejete ki een van zaken, nieuw vernees| de inb 26 mat het sche le edr meerde be winkel iani men groottiient kw Maa jar te Vr der de elee Hij i zijn vo stroom rolt voorbij zijn haalde jongen wordei Te V. bij' aangei die pei iest De vr< straat dat gevolg Ui Tussi inwone Ss Arnke ein j terecllde ar Hier o verg fane Jonge leeuw trapt een zuigeling dood. Te Wolgast in Pommeren heeft een leeuwenjong van zeven maanden een baby van vijf maanden gedood, meldt United Press aan de „Telegr." De baby stond in zijn kinderwagen in den tuin voor een restaurant, T}nnq terwijl de moeder even naar binnen I was gegaan, om met den restaura- teur over zaken te spreken. In den tu n was de welp, die door den restaurateur als troeteldier gehou den werd, aan het ravotten met een hond. Daarbij sprong het leeuwtje tegen den wagen, die omkantelde, zoodat de baby er uit viel. De welp trapte op het kind, waardoor dit gedood werd. POSTDUIVEN IN MILITAIRE DIENST. Door Noach werd de duif tot boodschapper verheven, op schitte rende wijze vervulde zij haar plicht ziet, nog thans gebruikt men haar voor hetzelfde doel als onze oude arke-vaarder, ook nu brengt zj spoedberichte a over, echter be- concureerddoor telefoon en telegrafie. Haar glorietijd als gevleugelde boodschapper heeft zij helaas gehad en het oude militaire voorschrift „Behandeling Postduiven" is officieel van mijn boekenplank verdwenen. De tegenwoordige strijdmethode, de gifgassen en andere narigheden hebben de duif voorloopig van het oorlogstooneel verdrongen en hebben aan haar nog slechts alleen het brengen van de vredesgedachte over gelaten als brenger van den be vrijdenden boodschap kunnen wij haar dus nog stêeds verwachten. In de geschiedenisboeken wordt bij het beleg van deze of gene stad vaak de postduif genoemd, die dan de komst van het bevrijdende leger kwam brengen. Dat zoo'n boodschap met niet te beschrijven vreugde werd ontvangen is wel te begrijpen als wij b.v. het beleg van de Hol- landsche steden uit den 80-jarigen oorlog eens opslaan en dan lezen over de verschrikkingen, die zoo'n bevolking tijdens het beleg moest doorstaan. De trouw en de regelmaat van de postduif werd de grondslag van georganiseerd postvervoer, o. Nieuw-Zeeland, waar in 1897 een instelling werd opgericht om met behulp van postduiven een vervoer tusschen Auckland en Great Barrier Island, een afstand van 100 K.M. te onderhouden. E.f jaren bleef deze dienst, die intussehen was uitgebreid, intact, de telefoon maakte aan haar vluch ten een einde. Tijdens oorlogen, wanneer regel matige verbindingen door menschen onmogelijk waren, bracht de post duif uitkomst. Het beleg van Parijs, tijdens den oorlog 1870/71, werd door de postduiven herhaaldelijk ver broken. In den wereldoorlog speelden de duiven wederom bij het Fransche leger een groote rol, men richtte zelfs een monument voor hen op. Ook door de Duitschers werd van de diensten van deze „vliegers" veel gebruik gemaakt. Mandjes met duiven, hangende aan kleine parachutes werden 's nachts door vliegtuigen achter de linies van den vijand neergelaten, de daar ter plaatse reeds aanwezige spion ving deze zendingen op en zond de duiven dan met belangrijke berichten weer terug. In ieder militair voorschrift over postduiven staat dan ook uitdruk kelijk vermeld, dat bij het binnen rukken van een nieuwe plaats direct alle duivenhokken met inhoud in beslag moeten worden genomen. In Japan, waar telefonie en telegra fie, trein- en vliegverbindingen nog wel eens hiaten vertoonen, wordt de vlucht van deze gevleugelde postbode, bij bijzondere gelegen heden, b.v. wanneer het vei keer door opstoppingen ontwricht is, vaak voor persdiensten gebruikt, o.a. om foto grafiën over te brengen. Ook voor boodschappen van de uitgevaren visschersschepen naar huis, voor het overbrengen van urgente politeberichten en in dienst van andere instellingen wordt in Japan veel postduiven-ver voer toe gepast. Naar schatting worden hier voor thans nog 7ê.000 stuks gebruikt. Afstanden van 100 tot 200 K.M. worden feilloos afgelegd. Het record staat op 300 K.M. in den tijd van uur. De Japansche penetratie in Mand- sjoerije, de tegenwoordige gevechten in China ondervonden en ondervin den thans nog de voordeelen van 't gebruik van deze trouwe boodschap, pers. Jammer is het, dat debrengervan de vredesgedachte door ons meoschen wordt verlaagd tot den boodschapper van allerhand oorlogsberichten, tegen strijdig met datgene wat wij zoo gaarne van de witte duif verwachten, het brengen van den groenen vredes tak. Restaurants betalen mee aan de warenwet chl aalt ake rijd 63; van iakl ove ern: gev KI Drie (gem. de we Warte Zij motorl boot bootje esli e G aan hun Plotse s waarbi izitt dronkf eep: kw en, le dj den t«tktei Ira, ,nt t smme er vf Naar het maandblad „De Wijn" verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken beslist, dat in het vervolg ook café's en restaurants een bijdrage moeten betalen ingevolge de warenwet. In verband hiermede zal de controle der keuringsdiensten ook over deze bedrijven worden uit gebreid. hen, zwemi de en De die ken. de Joi oderei kruis lede zijn V het sp Adr onze sche die v. 1674 1 de y he: karaklNord „Eei «ure' t ee tjen: een ki hen. Ie mi dat ij houtje leeft n gezom endwi samen lenw ad als dat i zoutje kan ne brt anders dat houtje kruis leitf Êtrouw recht ar hij kindewa dwa b. Ienii °od b schooi eKQ rei maar 'Seschc pokskifen dwa samenEa- leui S°ede h den t e kkui een i!n: onvoö ®rveU'. dwars hen ei lex^n v£ versü® dat I PutJ€ loopei P*t ii hot# krui ie* -ht ho houfd,f het is zonde' samen Tijd» yjiaduvt olshor] De „tijd' een dv n. Ergens f» V nieu»<;c„(!uu avoo« on 10

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6