DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS BEDELEN. Ons weekpraatje. Van de Sport velden. Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM Zaterdag 9 October 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 41 Iedere mensch heeft er een ontzettende hekel aan om te wor den beetgenomen. Iemand im mers. die zich laat beetnemen, zet zichzelf de zotskap op. Vandaar het natuurlijke wan trouwen jegens bedelaars. Je gunt een armen man of een arme vrouw wel 'n paar centen. Maar, ze groeien je ook niet op den rug. En als ze dat gebedelde geld gaan verdrinken, nietwaar Zoo staan we te aarzelen. Maar we besluiten meestal met wat té geven. Beter door tien onwaardigen te worden bedrogen dan één mensch teleur te stellen, die nood heeft. Toch een jammerlijk maatschap pelijk verschijnsel, dat bedelen. In ons land behoeft niemand te verhongeren Zoo iets heeft, meen ik, Colijn eens uitgeroepen in de Kamer. Als we daar nou maar zeker van waren... Telkens nemen we ons voor, we geven niet meer aan de deur. Maar als zoo'n vrouw dan staat te jammeren over die negen bloedjes van kin deren, die nog in d'r bedjes liggen, omdat er geen stookgerei was voor de kachel, en over den vader, die aan den drank is of kwaad weggeloopen... En als we den armen man met tranen in de oogen hooren ver tellen van zijn vrouw, die in het ziekenhuis ligt, al of niet tobbend over een hoopvolle verwachting... Nou, dan schuift 'n mensch voor alle zekerheid, maar weer wat af. Maar 9 van de 10 keeren wordt men bedrogen en dient het geld voor drank of om lui- en beroer digheid te beloonen. Voor sommigen is het paiasi- teeren op den weldadigheidszin der menschen een lucratief be drijf. Men leest wel in de krant van schatten, die bij ondersteun de oudjes werden gevonden. Van de week verscheen een bedelend echtpaar voor den Am- sterdamschen politierechter. Hij was kreupel zij dik en vet, maar haveloos. Een écht bedel stel. Dertig jaar lang reeds hadden ze het „vak,' beoefend en ze waren daarbij „spaarzaam" geweest. Reeds lang genoten ze thans naast hun dagelijksche inkomsten een lijfrente van f20 per week, gekocht voor 10.000 bijeenge- spaarde, samengebedelde centen. Als „hij" zou doodgaan, zou „zij" en onderstand. Krijgt hij dezen ook inderdaad altijd Dat moesten we kunnen en mogen aannemen. Dan zou een einde kunnen worden gesteld aan een ergerlijk maatschappelijk ver schijnsel. Dan zou een uitwas van een gezonde samenleving kunnen worden afgesneden. nog een levenslange uitkeering krijgen van f 12 per week. En ze hadden ook nog wat los kapitaal, waarvan rente. In de inkomstenbelasting waren ze aangeslagen voor f 1340 per jaar maar de Politierechter berekende dat het inkomen veel grooter moest zijn. Wel 56 gulden per week... Nog bedelen ze, dag in dag uit. Maar een verstandige agent sleepte het echtpaar eindelijk eens voor den kadi Te huilen en te smeeken ston den ze daar. Bang als de dood voor Veenhuizen... Ze zouden 't beslist nooit en nooit meer doen. Als dat werkelijk zoo is, besloot de rechter, zou-ie deze spaarders nog sparen. Ze kregen een voor waardelijke strafanderhalf jaar opzending, zoo gauw ze weer op bedelen worden betrapt. U moet in 't vervolg van uw kapitaal en lijfrente leven sprak de magistraat. En met uw renten en dividenten tevreden zijn! Als men bedenkt, dat de wel stand dezer bedelaars in hoofd zaak is opgebouwd uit de liefde van den armen mensch voor hen die hij nóg armer meent... Ik denk nog vaak aan een be kende bedelfiguur uit mijn kin derjaren. Hij was een vakman geweest, die een ongeluk had gekregen bij het werk. Zijn heele lichaam zat in een pantser van ijzer en leer. Weemoedig klonk zijn stem door de straat, als hij op vasten dag en vast uur in zijn invalidenwagentje werd voort geduwd. Ongelukkige mè-mèt- se-laar, die zijn ru-u-uggegraat ge-broken heeft.... Zóó alleen kon een ongeluk kig mensch toen aan den kost komen. Tegenwoordig hebben we een heel stelsel van verzekeringswet ten, welke den arbeider recht geven op eten en leven, als hem iets gebeurt. Dat is goed zoo en elke arme heeft recht op steun Mijn hond en ikke* Gedachten op Dierendag. De mensch kan zijn superioriteit slechts betoonen door het gebruik van de rede, vooral tegenover het redelooze dier. Zijn karakter openbaart zich in de bescherming van het zwakke en hulpelooze. Pol, mijn ruigharige Belg, is 'n vriendelijk beest. Alle honden trou wens zijn vriendelijk, trouw en dapper als vele anders worden, zyn ze slachtoffers van een verkeerde op voeding of behandeling van den mensch. Zondagochtend zat Pol voor m'n bed en hij zwaaide met zjjn rechter voorpoot. Dat doet-ie meer. Ik schud z'n poot dan kameraadschappelijk en dan gaat Pol weer tevreden in zijn eigen hoekje liggen. Of niet. Want Pol moet óók wel eens „nóódig naar buiten." In dat geval blijft-ie z'n poot zwaaien en laat-ie een zacht kreungeluidje hooren. Nou, dan weet ik, hoe laat het is. Honden zijn zoo verstandig. En ze kunnen alles zeggen, wat ze te zeg gen hebben, als de baas of zijn vrouw maar de moeite willen nemen om samen met de hond een honden taaltje te leeren. Ik versta Pol in alles. Alleen op dien laatsten Zondagochtend verstond ik hem blijkbaar niet, want hij bleef met zijn poot zwaaien, doch zonder zacht te kreunen. Ik schudde hem de vijf dus nog maar eens en zei Van harte, jö WoefWoefant woordde hij nu luid en blij. Meteen maakte-n-ie een vroolijke rondedans door de slaapkamer, waarbij twee stoelen, waarover eenige stoffelijke hulselen van mijn stoffelijke leden lagen gespreid, ten gronde gingen, De pooten-geverij en de uitgelaten heid, „dat „woef-woef" en die ronde dans dat alles tesamen kon op niets anders duiden dan op een felicitatie van Pol aan den baas. Ik keek op den kalender en.... het raadsel was opgelost. 3 October. Vaderdag Nu ben ik Pol z'n vader wel niet, maar toch z'n wettige voogd, gezien het feit, dat de overheid mij het belastingbiljet voor mijn ruigharige uitreikt. En deswege had ik ook recht op diens felicitatie. En, goochem als die hond is, het zou me niets verwonderen, als-ie in al zijn uitgelatenheid van dien Zondagochtend 'n beetje berekening had gelegd. De berekening n.l., dat het 's anderen daags Dierendag zou zijn. Die berekening heeft dan niet ge faald, want toen ik op Dierendag aan een gebraden patrijsje zat te smullen, zat Pol in de bijkeuken te genotteren van een extra portie rauw gehakt. Wat zegt u De beentjes van mijn patrijsje Menschen, wees toch wijzer dan uw hand. Ja, die lust die beentjes wel. Graag zelfs Maar wij hebben tenslotte het verstand, dat ons van een dier onderscheidt. Bedenk eens, dat de darmbreedte van een hond slechts een derde is van de breedte onzer eigen darmen. Durven wij beentjes te eten Vooral de harde beentjes zyn gevaarlijk. Als de hond ze kraakt in zijn bek, splinteren die dingen en ze komen met al die scherpe punten in de maag, tenslotte in de darmen terecht, waar ze zich vaak op een propje vastzetten, darm perforaties verwekken, althans ver stoppingen veroorzaken. Heel wat honden zijn aan die beentjes-ge ver ij bezweken. Geef nooit beentjes aan een hond, tenzij óf het z.g. zachte „kraakbeen" d.i. het wittige buigzame been, óf goed voor jonge honden een groot runderbeen, waarop ze kunnen knagen zonder er wat van af te kunnen bijten. Dat een hond graag beentjes lust, ja, het dier is nu eenmaal een vleescheter, maar vleesch krijgt-ie als regel te weinig van z'n baas. Ik vraag, verschooning aan die dierenbeschermers en -beschermsters, die er zich aan mochten hebben geërgerd, dat ik zelf op Dierendag aan een gebraden patrijsje zat te kluiven. Met alle respect voor hun gevoelens en overtuiging, per soonlijk ben ik de meening toegedaan, dat de mensch zich binnen de gren zen van het redelijke de dieren ten nutte mag maken en ze zelfs mag... nuttigen. Ook dat laatste natuurlijk slechts onder bepaalde voorwaarden, waarvan een der eersten is, dat men den dieren elk lyden zooveel moge lijk bespaart. Als de menschen niet beschikten over leven en dood der dieren, in het bijzonder wat bepaalde soorten aangaat, dan zouden de dieren tenslotte óns eten! Helaas moet ik het als een onaf wendbaar lot aanvaarden, dat vele dierenbeschermers en -beschermsters huiveren van mijn inzichten, van den anderen kant zal ik door nog meerderen misschien beter worden verstaan, wanneer ze weten, dat geen sentimenteele overwegingen me leiden, wanneer ik over de ver houding van mensch tot dier schrijf. Ik vond het een gelukkig samen treffen, dat de eerste Vaderdag, welke we dit laar mochten „vieren" of was u het geval vergeten vlak vóór den Dierendag werd ge houden. Dat samentreffen kan meerderen mét mij er aan hebben herinnerd hoe wij, menschen, der dieren voog den zijn. In het bijzonder de mannen, die zich, méér nog dan ze zich de „baas" meenen van vrouw en kinde ren, de „baas" der dieren, hun „eigen" huisdieren achten. Ze zijn dat ook. De huisdieren, die we ons op welke wijze dan ook verschaffen, hebben we aan hun vrijheid onttrokken en daarmee ook het instinct om voor hun eigen levensonderhoud te zorgen op hun eigene, ons niet convenieerende wijze onder onze controle gebracht. We vervormen dat instinct en roeien het tenslotte vrijwel uit. Het dier, dat met zijn instinct alléén toch al de mindere was van ons, met ons ver stand, hebben wij op de aangegeven wijze, bewust of onbewust, volkomen hulpeloos en afhankelijk gemaakt. Dat kan nu eenmaal niet anders, want de maatschappelijke- en gezins orde vereischen, dat de samenleving van dier en mensch aan bepaalde normen wordt gebonden. Maar we hebben, aldus doende, plichten jegens het dier aanvaard we zijn z'n voogden geworden. Te grooter is onze verantwoordelijkheid, omdat we ons zelve als zoodanig hebben opgeworpen. Op uw plichten van voogd over het dier, doe ik een beroep. Ik zal niet in bijzonderheden treden. Ge weet het zelf wel ge kunt het althans dagelijks zien, hoe ge dachteloos de mensch vaak met het dier omgaat. Een stuk speelgoed is het voor velenvoor anderen be- teekent een beest niet méér dan een bron voor eigen welvaart, althans bestaan. Hoe dikwijls wordteen dier niet onnoodig geplaagd en gesard. Hoe dikwijls wordt het niet gestraft, geslagen en geschopt, omdat het niet „redelijk" wil zijn. Het dier, dat geen rede heeft Degene, die 'n beest straft om „onredelijke" handelingen, toont daarmee een ontstellend tekort aan eigen rede of een opzettelijke, misdadige uitschakeling daarvan. Teveel wordt het dier geplaagd en mishandeld, zonder dat het bewust geschiedt. De mensch denkt niet na of handelt uit 'n domme gewoonte. Ik zie het vaak in mijn eigen om geving, hoe overigens beschaafde menschen. een slachtdier pijnigen door slechte slachtmethoden. Men hangt b.v. een kip op. Het eigen lichaamsgewicht is onvoldoende voor een directe worgingdaardoor is er een benauwde en langzame dood strijd. Of ze geven het slachtoffer een snede in kop of strot „om het dier te laten uitbloeden." Dat „uit bloeden" heeft evenzeer plaats, als men den kop met één slag of één snede, met behoorlijk materiaal, van den nek scheidt. Met domme en verkeerde gewoon ten moet men breken door nadenken. Is ook de kettinghond als zoodanig niet slachtoffer van een verkeerde gewoonte Waarom kan men zoo'n dier op den dag niet buiten in een kennel .d.i. een gazen ren plaatsen En gelooft men bij eenig nadenken niet, dat 'n bond, dien men 's nachts i» gaug of keuken laat slapen, oubereikbaar voor vreemde individuen, als waakhond veel meer beteekent dan buiten, waar-ie door allerlei middeltjes, die ik hier niet noemen wil, maar ook aan slecht volk bekend zijn, kan worden afge leid Is het niet alléén een (onbewuste) slechte gewoonte van de overheid als die nog steeds verordent, dat voor een hond, die men z'n leven lang aan een ketting legt, minder belasting behoeft te worden betaald dan voor een hond, die een redelijke behandeling van zijn baas ondervindt? Laten we ons onze plichten van voogden over het dier, in het bij zonder over het huisdier, toch in dachtig zijn. De goede zorg voor het hulpelooze wezen, dat geen verstand heeft, maakt ons tot redelijker en betere menschen. Kneed daarom ook uw kinderen tot dierenbeschermers. Dat zal hun karakters vormen in edele lijnen. Dierendag '37. Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit zijn. SER V ATIUS-OMROEP In onzen vorigen omroep spraken wij den wensch uit „Dat de sterkste winne". Laten wij dan direct eerlijk bekennen dat de sterkste ook inder daad gewonnen heeft. H.S.C. heeft het klaargespeeld Servatius in eigen hol te verslaan. De ploeg van Horst is ons buitengewoon meegevallen, 't Is een enthousiast vlug elftal; ze zaten vinnig op den bal en lieten Serv. tegen deze ploeg in dien vorm zullen de sterkste dezer afdeeling met hen af te rekenen hebben. Daarmee heeft Servatius twee kostbare punten aan haar rivalen moeten afstaan. Bij de thuisclub 1 klopte het niet zoo goed als anders. Ze hielden het spel over 't algemeen i veel te kort, zoodat telkens een H.S.C.-er kon ingrijpen. Zulk spel is heel aardig voor het oog, doch 't voor- naamste lijdt er onder, nl. het maken van doelpunten. Blijf bij het open spel, betrek vooral dc vleugels hierin, en die moeten dan zorgen voor fatsoenlijke voorzetten, hetgeen onzen linksbuiten Zondag al heel slecht afging. (Door een misverstand is een deel van onze vorige copy veloren gegaan) Servatius II versloeg haar ernstigste concurrent met korfbalcijfers 101. Dit elftal zal in deze afdeeling al heel we'nïg tegenstand ontmoeten, hetgeen erg jammer is. Hier kunnen wel eens record-uitslagen bereikt worden. Servatius III versloeg De Valk III op haar eigen terrein met 43. Ook dit elftal beschikt over zeer goede krachten, en zal het in deze afdee ling zeker ver brengen. Voor Zondag 17 October staan op het programma vermeld: Gennep IServatius I Servatius IIOostrum I Servatius IIID.I.S. II VALK-REVUE. Wordt dc Valk kampioen De Valk I heejit zich na een eenigs- zins teleurstellende wedstrijd tegen Beek en Ponk keurig hersteld. De Venrayers speelden in Helmond een prachtige wedstrijd, welke zij niet gauw zullen vergeten. Technisch gaven de Helmonders beter voetbal te zien, waarvan voor de Valken nog wel iets te leeren viel. Dank zij het dapper volhouden slaagden de rood-zwarten er in, Da een buitengewoon spannenden en fairen kamp, een zwaar bevochten overwinning te boeken. Uitslagen van 3 October: Mulo 2de Valk 34 Kolping 2— SVV 1—1 DeurncMierlo-Hout 23 SpartaAsten 01 Udi—GW uitgesteld t. 10 Oct. Met de Valk 2 wil het nog niet al te best vlotten. Na zich tegen H.S.C. 3 een 3—0 voorsprong ver schaft te hebben, dachten zij blyk- baar onbedreigd te winnen. De HSC- spelers hielden er echter een andere meening op na en profiteerden van enkele groote blunders in de Valk defensie en scoorden na de rust nog vier goaltjes, waardoor zij met een 4—3 zege naar Horst toerden. Voor de Valk-reserves een bittere pil, maar tevens een geduchte les. De plaatselijke derby, de Valk 3 Servatius 3 had een prettig verloop. Behoudens het eerste half uur was de Valk 3 vrijwel voortdurend inde meerderheid. Het geluk was echter niet met hun, Servatius won met 43. Een gelijk spel had hier de verhouding beter weergegeven en hadden de Valken ook ruimschoots verdiend. De Valk 4 hield zich kranig en verloor „slechts" met 5-0 van Erica. Een verblijdend nieuws is onge twijfeld de 70 overwinning van de Valk a tegen Ysselsteyn 2. Door deze laatste competitie-wedstrijd op royale wijze te winnen, hebben de Valk-junioren hetzelfde aantal pun ten behaald als de Oostrum-juniores. De stand is thans: De Valk A 10 8 1 1 17 37—3 Oostrum 3 10 8 1 1 17 245 Merselona 2 10 4 1 5 9 19—22 Erica 2 9 3 0 6 6 17—19 Ysselstein 2 8 2 1 5 5 10—24 De Valk B 7 0 0 0 0 4—40 De verdediging der A junioren lijkt wel safe te zyn, want om in 10 wedstrijden slechts 3 maal gepassei te worden, moet heel wat in je mars hebben. De beslissingswedstrijd om het kampioenschap, wordt reeds a.s. Zondag 10 Oct. gespeeld, op het terrein van Servatius. Aanvang 4 uur. Valkjeshou je kranig A.s. Maandag 11 October om half negen ledenvergadering. 17 October speelt de Valk I thuis tegen D.O.S. I uit Deurne. Kring Horst-Venray JEUGDCOMPETITIE. Uitslagen van 3 October: Afd. A. WanssumSwolgen uitgesteld K.R. Afd. B. De Valk AYsselsteyn 70 Afd. C. H.S.C.G.F.C. 6—0 Programma 10 October Afd. A. WanssumSwolgen 4 uur Afd. B. Beslissingswedstrijd voor het be palen van den kampioen. Terrein Servatius. De Valk A—Oostrum 4 uur. (Scheidsrechter H. Theeuwen) Afd. C. G.F.C.—H.S.C. 4 uur. D.I.S IHegelsom I 80. D.I.S. heeft Hegelsom in den eersten competitie-wedstrijd een verplette rende nederlaag toegebracht. Dat de Oirlosche jongens weer met kampioensideëen uezleld zijn, bewijst duidelijk dezen uitslag. Beide elftallen verschijnen met één invaller. D.I.S. heeft den toss gewon nen en Hegelsom trapt af tegen de scherpe zon in. Verder dan de backs van D.I.S. komen ze voorloopig niet, want Verstegen en van Gerven zijn in puike conditie. De strijd is nauwe lijks 10 minuten oud als de linksbuiten van D.I.S. een corner mooi voor doel brengt en Buddiger met een prachtige kopbal scoort 10. De spil van D.I.S. plaatst een hooge bal over de spelers heen, beide backs van Hegelsom missen, en tot over maat van ramp de keeper ook nog, zoodat de rechtsbinnen van D.I.S. maar voor het intrappen heeft 20. Weer een corner op Hegelsom doelditmaal van rechts. Ook deze komt prachtig voor doel, en weer is het Buddiger die met een mooie kopbal intikt 30. Met deze stand komt de rust. Met een veilige voorsprong en met het feit, dat Kegeisom na de rust met 10 man speelt, daar inmiddels een der spelers uitvalt, begint men op gewekt aan de tweede helft. In deze periode is het overwicht van D.I.S. zoo groot, dat Buddiger de midvocr van qualiteit, de stand opvoert tot 7— 0. Een. paar corners op beide doelen brengen geen verandering meer in de stand. Tien minuten voor het einde maakt de linksbuiten van D.I.S. er met een kogel 80 van. Oirlo heeft hiermede zijn eerste 2 puntjes binnen. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld en scheidsrechter Houwen uit Seve- num leidde correct. MSt* Christoffel' '-parade. Bravo jongens, onze verwachtingen omtrent de Selectiewedstrijden hebt gij niet teleurgesteld, kranig werk hebben jullie alle drie geleverd, 'u Volgende jaar weer zoo'n vooruit gang en gij kunt U meten met de besten in den lande. De jaarlijksche uitvoering, welke op den laatsten Zondag van Novem ber zal worden gehouden moet excellent worden. De heer Hoedemakers, leeraar M.O. die thans alle lessen van „St. Christoffel" verzorgd, staat er borg voor. HONDENSPORT. Morgen Zondag zal de Politiehon- dendresseerclub „de Verdediger" haar eerste onderlinge wisselbekerwed strijd houden „St. Oda". Aanvang vm. 9 uur nm. half 2. Entrée vrij. Als keurmeester zal fungeeren W. van Baxel uit Deurne. P D V De Zwaluw. Bovengenoemde vereenïging hield met „De Eendracht" een concours vanaf Groningen, afstand pl.m. 200 K.M. De duiven werden gelost Zondag om 12.8. Aankomst eerste duif Maandag 9.31, laatste 12.1, Gebr. Rutten, de Zwaluw 1, 6, 17 en overduif. St. Servaas, idem, 2, 4. G. van Dijck, idem, 3, 20. G. Vissers, idem, 5, 10. Joh. Janesen, idem, 7, 21. Coopmans, de Eendracht, 8, 19. J. Verstegen, de Zwaluw, 9. P. Janssen, idem, 11, 12. Thissen, de Eendracht, 13. Maassen, de Zwaluw, 14. Franken, idem 15. Lumler, de Eendracht, 16. Dijckmans, de Zwaluw, 18. Generaal kampioen le J. Verstegen, 2e Gebr. Rutten, 3e G. van Dijck. Kampioen eerst geconstateerde duifle G. Vissers, 2e G. van Dijck, 3e P. Manders. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 1.610.000 eieren. Kipeieren van f 4.70 tot f 5.30 Kleine eieren van f 2.70 tot f 3.20 Eendeieren van f 2.80 tot f 3.30 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.850.000 eieren. Kipeieren van f 2.70 tot f 5.30 Eendeieren van f 2.80 tot f 3.30 Burgerlijke Stand WanssumGeijsteren. Geboren Aldegonda M. dochter van J. G. Frederix-Reinen Anna P. L. dochter van P. J. Hendriks- Kuipers Martinus J. zoon van A. H. Janssen-MeierAdriana J. dochter van J. Schoenmakers-RoncenJozef H. zoon van W. Lemmen-v. Leendert; Johan P. W. zoon van P. F. Litjens- v. KempenGertruda A. dochter van P. J. Theeuwen-Poels Jan M. zoon van P. J. Deenen-Poels Petrus J. J. zoon van P. J. v. Els-Rutten Josef G. W. zoon van Th. Franken- v. d. SterreHelena A. dochter van Chr. M. Broeren-Wijnhoven. OverledenEgbertus van Dijck, 46 jaarHendrikus M. W. Bal tussen, 27 jaar. Ingekomen en vertrokken personen van 24 Sept. tot 1 Oct. INGEKOMEN J. Cup en echtgenoote, z.b. Draal- straat 32 van Maashees. G. C. H. Leenders, slager, Stations weg 29 van Kessel. M. L. E. Gommans, zonder beroep Stationsweg 29 van Tegelen. M. F. Th. v. Opbergen, z.b. Hof straat 11 van Grubbenvorst. Ch. M. A. Pennm, religieuse, Eindstraat 10 van Vught. J. C. Daniels, d.b., St. Odastraat 19 van Arcen. J. M. A. Hendrix, dienstbode, Leunen K 22 van Broekhuizen. W. P. J. Raaijmakers, dienstknecht, KI. Oirlo F 14 ven Maashees. W. M. H. Willems, dienstknecht, Ysselstein I 62 van Bergen (L.) C. van Wesel, kloosterzuster, Merseioscheweg 30 van Oostburg. A. M. C. van Helvoirt, dienstbode, Langstraat 10 van Meerlo. VERTROKKEN A. H. A. M. v.d. Bouwhuysen, ver pleegster naar Maastricht. M. E. Jenniskens, dienstbode, naar Horst B 17. J. H. Poels, zonder beroep, naar Vierlingsbeek. H. F. Swinkels, dienstbode naar Horn. A. A. M. Welting, slagersleerling, naar Venlo Vleeschstraat. J. J. Eibers en gezin, bakker, naar Eindhoven, L. E. J. v.d. Bekerom zonder beroep, naar St. Truijden. F. Bos, dienstbode, naar Holthees. J. H. van Soest, dienstbode, naar Bleriek Hoekstraat 16. J. M. Coopmans, verpleegster naar Vught. J. P. L. Schoonwater, dienstbode, naar Helmond Veestraat 35. DANK Zll KLOOSTERBALSEM „Ziuos. dit Is achter den rug.' van mijn SPI? hen Ik fijn all was de verluchting, die ih slaakle toen ik na het gebuik van 2 potje* Kloosterbalsem finaal van mijn spit 8f wat. Niet staan, niet zitten, niet ggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloo$lerbalsem aan- wendde, begon mijn genezing. En nu i heb ik in geen 8 maanden meer een .-<* j. Zw. te A.' AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE i„Geen goud zoo goed" -Jj Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrüfmiddel by Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren» Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2ct, en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (1 '/2 ct.) aan MONSTER Handelmij. L. I. Akker, R'dara W. A. F, Janssen, leeraar, naar Eindhoven Hagenkampweg 126. M. W. M. Janssen, leerl.verpleegster naar Nijmegen. A. C. M. Flinsenberg, dienstbode naar Grubbenvorst. M. Memminger, dienstbode, naar Voorburg Parkweg 174. P. H. Coppus land. naar Buggenum Berik 140. P. J. p. M. Raedts, ingeneur, naar Maastricht Looijersgracht 3. H. A. Cornelissen, dienstbode, naar Bergen (L) E241. J. C. A. Weijmans, timmerman, naar Dusseldorf. Burgerlijke stand Maashees en Overloon, Gedurende de maand September. GEBORENGertruda Theodora, d.v. Johannes Cornelis Goemans en Johanna Petronella Bardoel, Over- loonLeonardus Gerardus Theobal- dus, z.v. Wilhelmus Maria Hubertus van Bommel en Antonia Johanna Wilhelmina Arts, Overloon Antonius Arnoldus Maria, z.v. Antonius Hu bertus Hendriks en Jonanna Paulina van Kessel, OverloonJacobus Wil helmus Petronella z.v. Wilhelmus Martinus van Opbergen en Gertruda Leopoldina Henrica Loonen, Over loon Wilhelmina Johanna Maria, d.v. Martinus Hendrikus Goemans en Cat.hariua Adriana Vloet, Over loon Johanna Jacoba Josephina, d.v. Peter Antoon Rutten en Elisa beth Petronella Helena Bonants, Holthees. GEHUWDHerman Johannes Ebberink te Venray en Maria Hen rica Elisabeth Henckens te Over loon Christiaan Pennings en Hub. Josephina Maria van Abel, beiden Overloon. Fruitveiling Oostrum Woenslag 6 October. Sterappelen extra 14.60A 12.20- 13.70, B 9.90—12.10, C 7.—Sterappe len licht gekl. A 8.90, B 7.90, C 5.-. Valster 4.80—7.80. Rebut 3.70—6.—. Ossekoppen 6.10—6.90. II f 4.90. Rabouw I 5.30—5.60. H 4.70. Goud Reinetten I 5.60—11.20. H 3.10—4.80 Bismarck 4.506.50. Bellefleur I 6.90—7.80. II 4.90—5.80. Val 3.70. Peren Liège Pont 15.90. Maagde peren 4.006.90. Nouveau Poiteau 5.30. St. Remiperen 5.30. II 3.40. Stoofperen 2.405 70. Noten 0.26 0.32. 'k Zou zoo zeggen... Daar is geen speld tusschen te krijgen Tusschen de woorden, die de Se cretaris-Generaal van Economische Zaken dezer dagen zeide toen hjj het had over Industrie en Land bouw. Deze beide hebben, naar Mr. Dr. A. A. van Rhijn opmerkte, vaak een zeer verschillend karakter. De land en tuinbouw zijn veel meer dan de industrie van internationale mark ten afhankelijk, afhankelijk van de natuur en veel minder kapitaal krachtig. In de industrie kan men onderling gemakkelijk prijsafspraken maken, bij de agrarische producten is dit zoo goed als onmogelijk. Toch hebben deze beide belang rijke deelen van de maatschappij elkander noodig als leverancier en als afnemer. Ze hebben belang bij elkanders welvaart. De tegenstelling die er tusschen beide is moet over brugd worden. Kijk, daar is nu geen speld tusschen te krygen. Toch is de theorie altijd mooier dan de practyk. De bedoeling van Mr. Dr. van RhijD, om deze belang rijke groepen van de maatschappij als gelijkwaardigen te beschouwen, is zeer sympathiek en verdient in practyk gebracht te worden. 'k Zou zoo zeggen laten de in- dustrieelen eens beginnen om de boeren en tuinders als gelijkwaar digen te zien. Ze voelen zich er nog vaak zoo ver boven. Voor de agra riërs is het zoo aanstellerig zichzelf even hoog aan te slaan als de in- dustrieelen. Ook hier is geen speld tusschen te krygen. Toch zullen de boer en tuinder, hoewel ze onmisbaar en gelijkwaar dig aan de industrieel zijn, nog wel een poosje als van lager orde aan gemerkt worden. (Nadruk verboden).

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9