Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Raad van Venray. Binnenland. De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! Provinciaal Nieuws Zaterdag 2 October 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 40 verfrischt, voedt» versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering Dinsdagmiddag 3 uur. VoorzitterWethouder Houben l.b. Secretarisvan Haaren. Afwezig de heeren van Haren en Janssen. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed geopend had, stelde hij aan de orde 1. Ingekomen schrijven van den Heer O. L. P. v.d. Loo, Burgemeester van Venray, houdende mededeeling dat door hem met ingang van 1, November 1937 aan H. M. de Konin gin is verzocht hem eervol ontslag uit zijn ambt te verleenen wegens gezondheidsredenen. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat hij ervan overtuigd is dat ook de raadsleden onder den indruk zijn van dit schreven. De hoop op herstel van gezondheid is niet vervuld, hij wil er thans niet meer van zeggen, maar beloofd op een nadere gelegen heid hierop te zullen terugkomen, teneinde het werken van den schei dende Burgemeester te schetsen. 2. Ingekomen verzoek van den Heer O. L. P. van de Loo, om hem eervol ontslag te verleenen als 1ste ambtenaar van den Burgerlijken Stand, zulks met ingang van den dag waarop hem door H. M. de Koningin eervol ontslag zal worden verleend als Burgemeester dezer gemeente. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad dit ontslag onder dank voor de gepresteerde diensten zoo eervol mogelijk te verleenen. 3. Kasopname Gemeente-Ontvan ger 3e kwartaal 1937. De kasopname bij den gemeente ontvanger per 17 September j.l. werd voor kennisgeving aangenomen, daar de kas klopte met de boeken ten bedrage van f 36953.56. 4. Verzoek van H. J. H. Sala om eervol ontslag als keuringsveearts hoofd van dienst en gemeenteveearts met ingang van 1 Januari 1938. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Sala 38 jaar als gemeente veearts en 25 jaar als hoofd van den Keuringsdienst heeft gefungeerd en zeer tot tevredenheid van het ge meentebestuur. Zonder hoofdelijke stemming verleende de Raad dit ont slag eervol. 5. Benoeming Voorzitter der Com missie van Toezicht op de Arbeids beurs. Nadat de Voorzitter de voordracht, die slechts den naam van Dr. Sala Sr. vermeldde, had voorgelezen, vroeg de heer Odenhoven het woord en zei, dit punt is al meermalen ter sprake gebracht en al meerdere malen aan gehouden. Het wachten was op de ontslagaanvrage van den vorigen functionaris, maar toch had hij iets anders verwacht, meerdere candida tes Zeker het is niet noodig meer dere candidaten te noemen, daar de persoon van Dr. Sala buiten kijf blgft, maar toch ondanks het lange wachten stelt hij voor dit punt nog eens aan te houden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het toch een zeer juiste voordracht is, waarna de heer Odenhoven het betreurt, dat men pas achter de groene tafel dergelijke candidaat- stelling verneemt. Wil echter de meerderheid van den Raad Dr. Sala benoemen, dan zal hij het niet tegen houden. De heer Steeghs zag ook liever meer candidaten, terwijl ook de heer van Boven dit punt zou willen aan houden. De heer Millen heeft ook meermalen op deze vacature gewezen, maar nu we toch een nieuwe Burgemeester krijgen, zou hij het nog maar eens aanhouden. Zeker Dr. Sala is een geschikt man, maar zoo heeft de Raad toch geen keuze. De heer Reintjes wil toch dit punt maar liever afwerken en wijst erop, dat Dr. Sala nog werkgever, nocb werknemer is. De heer Millen stelt voor den heer Vermeulen te candidateeren, waarop de heer Vermeulen onder dank aan den heer Millen, meent te moeten terugtrekken. Hij steltvoor den heer Sala te benoemen. De heer Pubben vindt het wel op vallend, dat de heer Sala betrekkin gen er bij neerlegt en direct een andere aanneemt en wanneer een raadslid gekozen werd is het contact van de arbeidsbeurs met den Raad grooter. Na bespreking brengt de Voorzitter het voorstel Odenhoven instemming om dit punt aan te houden, daar dit door twee raaasleden gesteund werd. Met 7 tegen 6 stemmen besloot de Raad dit punt af te werken. De heer Odenhoven wil nog uit drukkelijk bevestigen, dat het Diet gaat over den persoon van Dr. Sala, maar over de gevolgde procedure. Met 12 stemmen en 1 blanco werd Dr. Sala als zoodanig gekozen. 6. BenoemiDg van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur in de vacature Haenraets. Hoe eenvoudig dit punt ook lijkt, toch lokte het een breede discussie uit. Nadat de Voorzitter de voordracht, vermeldende de namen van de heeren Goumans en Jenniskens, had voor gelezen, vroeg de heer van Boven het woord. Dit punt, zegt Spreker, is in de vcrige vergadering aangehouden en nu komen ze met dezelfde candi daten. Er was toch beloofd een arbeider te candidateeren. Zeker, de tijden zijn veranderd, maar Spreker acht een arbeider de juiste man op de juiste plaats. Hij weet zeker, dat dit punt op de laatste^ vergadering van het Arm bestuur niet ter sprake is geweest. B. en W. hebben geen advies inge wonnen. Hij beschouwt deze voor dracht meer als de persoonlijke meening van den Voorzitter en stelt daarom voor op deze voordracht niet in te gaan. De heer Odenhoven wijst er op, dat dit candidaten zijn voor kleine boereu. De heer van Boven zegt nogmaals, dat deze voordracht het gevoelen is van den Voorzitter en niet van het Armbestuur. Waarom staat Millen er niet op Is er tegen Millen iets, dan iemand anders. De Voorzitter vraagt, of het voor stel van Boven gesteund wordt. De heer Odenhoven heeft ontdekt, dat er onder de arbeiders geschikte candidaten zijn. Hij betreurt het, dat er niet meer vacatures zijn, dan kon er tegelijk een kleine boer en een arbeider gekozen worden. Maar de kleine boer kan er bij voorbaat van overtuigd zijn, dat ook een kleine boer door de arbeiders geholpen wordt. Hg vindt aanhouden van dit punt gewenscht, bovendien was samenwerken van het Armbestuur over geheel Venray, dus dat de leden afkomstig waren uit de verschillende gehuchten, zeer gewenscht. De heer Millen wijst er op, dat b.v. den heer Antoon Stevens een jeugdleider, een zeer geschikt lid van het Armbestuur zou zijn. Het armwezen breidt zich meer en meer uit, geld wordt in meerdere mate gevraagd ten bate van noodlijdende gezinnen. Onder arbeiders dringen de behoeften nog zeer. Wanneer elk gehucht een lid had in het Bestuur, zou een zeer mooi overzicht ver kregen kunnen worden. De heer Reintjes pleit voor een candidaat der boeren en verzekerd, dat zulk een candidaat ook voor de arbeiders zal werken, maar bovenal vindt hij uitbreiding van het Arm bestuur zeer gewenscht. Ook de heer Steeghs gaat met den heer Reintjes accoord, ook op de gehuchten breidt zich de armen zorg uit. Hij wil dan ook deze zaak nog eens nader overwegen. Men moet voelen, dat de raadsleden geen kwajongens zgn, die men de tweede keer dezelfde voordracht onder den neus kan houden. Hierna brengt de Voorzitter om deze benoeming nog eens aan te houden in stemming, waarbij bleek dat de Raad met 9 tegen 4 stemmen voor aanhouden was. De heer Millen wijst er op, wat er gaat gebeuren, als B. en W. weer met dezelfde voordracht komen. Hij hoopt, dat met het gesproken woord rekening zal worden gehouden. 7. Voorstel van B. en W. tot be noeming als Directeur van Gemeente werken met ingang van 16 Novem ber a.s. van den heer A. C. A. van Schendel, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. De Voorzitter licht toe, dat den heer van Schendel zich heef t doen kennen als een goed ijverig en plichts getrouw ambtenaar. Hg twijfelt er niet aan, of de Raad zal den heer van Schendel met algemeene stem men definitief benoemen, hetgeen geschiedt. 8. Vaststelling der rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1936 met rapport der Commissie. 9. Vaststelling der begrooting van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur voor het dienstjaar 1938. Aan de hand van het rapport van de Commissie, bestaande uit de heeren Odenhoven, Reintjes en van Dijck, besloot de Raad de rekening 1936 vast te stellen in ontvangsten op f 23213.94 en in uitgaven op f 22928.79, dus met een batig saldo van f 285.15. De begrooting 1938 werd vastgesteld op f 19000 in ont vangst en uitgaaf. De heer Odenhoven dankt den penningmeester voor zijne goede administratie en wgst er op, dat ook in deze begrooting sprongen gemaakt worden. De lage loonen zijn oorzaak van het groeien der begrooting van het Armbestuur. In den Haag weten ze zeer goed, dat de loonen te laag zijn. Onder de Venraysche arbeiders wordt in stilte armoede geleden. Of de begrooting toereikend is, durft Spreker niet te zeggen en de belastingen zullen wel moeten stggen, maar niemand zal onzen zwakken medebroeder zijn geneeskundige behandeling misgun nen. Het Armbestuur moet bijsprin gen. Het moet hem echter van het hart, dat zij, die du in tijd van nood geholpen, later bij betere situatie moeten bjjdragen. Men mag niet denken ik ben gered en nou basta. 10. Voorloopige vaststelling der balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1936 van den tak van dienst het bedrijf der gasfabriek met rapport der Commissie. Aan de hand van het rapport der Commissie bestaande uit de heeren Pubben, Millen en Vermeulen wordt de rekening van het gasbedrijf 1936 voorloopig vastgesteld, Het bedrag der baten en lasten per 31 December 1936 bedraagt in activa f 77904.14 met inbegrip van eene uitkeering der gemeente groot f 403.64, wegens verlies wordt de passiva mede gesteld op f 77904.14. De heer Reintjes spreekt er zijn vreugde over uit, dat ook in het rapport gewezen wordt op het feit, dat de teer van de gasfabriek op den weg gebruikt kan worden. De heer Pubben noemt het bedrijf der Gasfabriek, ondariks het vele werken van den directeur, kwijnend. De heeren Millen en Goumans spreken zich uit voor het nemen van proeven met teer, afkomstig van de gasfabriek. 11. Aanbieding van het verslag van den Handelscursus over 1936. 12. Aanbieding van het verslag der bebossching met renteloos voor schot over 1936. 13. Aanbieding van het verslag der Gasfabriek over 1936. 14. Aanbieding van het verslag der Brandweer over 1936. Worden ter inzage gelegd conform het voorstel van den Voorzitter. 15. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen der noodige gel den aan het schoolbestuur te Venray (Kom) ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 voor de aanschaffing van banken en stoeien in verband met de toeneming van het aantal leer lingen tot een maximum bedrag van f 350. Zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. 16. Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan de spaarregeling voor B-steun. De Voorzitter zet het systeem van de spaarregeling uiteen en deelt mede, dat er veel animo is onder de belang hebbenden om hieraan mede te doen. De heer van Boven zou ook als de Minister er was durven vragen, denkt U dat sparen mogelijk is. Het in komen is ontoereikend, hij hoopt, dat ze het zullen kunnen, maar twijfelt er niet aan, of de winkelier zal lan ger op betaling moeten wachten. De Voorzitter zegt, dat het hier een extra steun betreft. De heer Millen laat zich pessimis tisch uit over den toestand onder de arbeiders, die met stroop op hun brood naar hun werk moeten gaan. Het sparen zal noodzakelijk nog meer ontberingen meebrengen. De heer Goumans vraagt, wanneer de spaargelden uitbetaald worden met de toelagen van het Rijk, terwijl de heer Vermeulen informeert waar de administratie gehouden wordt. De Voorzitter antwoordt dat de spaargelden met f 2.50 op aanvraag worden uitbetaald, terwgl de admi nistratie bg de Arbeidsbeurs zal geschieden. De heer van Boven be toogt nogmaals dat hij nadeel voor de v.-inkeliers verwacht. De heer Vermeulen adviseert de arbeiders niet tot sparen over te gaan, want wordt er veel gespaard, dan zou men in Den Haag kunnen zeg gen: In Venray hoeft de loonklasse niet verhoogd te worden, let maar op het sparen.. De heer Vermeulen verwacht terugslag op de liefdadig- heidsvereenigingen. De heer van Boven meent, dat de arbeiders niet kunnen sparen bij dit lage loon. Waarbij de heer Millen en Pubben zich aansluiten. De heer Odenhoven vreest ook last voor den middenstand, en zij die aan het sparen meedoen zullen het niet eens graag doen, maar de naam is mooi. De heer Millen betoogt, dat het hier ondoenlijk is, in andere plaatsen met een hoogere loonklasse kan het. De Voorzitter merkt op, dat het hier enkel gaat over het al of niet mede werken van den Raad aan de spaar regeling, waarover de Raad zich moet uitspreken, waarna de Raad zich uitsprak voor medewerking. 17. Ingekomen verzoek van H, J. A. Verheugen om teruggaaf van z.i. te veel betaalde vermakelijk heidsbelasting. De Voorzitter leest het ingekomen schrijven voor van den heer Verheu gen, waarin deze f 40.— terug vraagt, die hij zijn inziens te veel zou betaald hebben aan vermakelijk heidsbelasting, en zet uiteen dat de heer Verheugen f 10,per dag be taalde voor dansmuziek en f 10. voor het houden van strijkmuziek. Waar èn dansen èn strijken in het zelfde lokaal geschiedde, zou de dub bele vergunning niet noodig zijn. De heer Millen zegt, dat dansen tot 9 uur tijdens de kermisdagen mag, terwgl het strgkje dan tot 12 uur kan blgven spelen, zonder echter verlof tot dansen, zoodat hg meent, dat alleen een strgkvergun- ning noodig was. In hoogere instan tie zou Verheugen in het gelijk worden gesteld. De heer van Boven meent, dat voor het dansen èn voor het houden van strijkmuziek een vergunning noodig is. De heer Millen betoogt, dat hg één vergunning genoeg vindt, al moet men dan om 9 uur ophouden met dansen. De heer Vermeulen wijst op het gebeuren bg Schaeffers, welke ver- i gelgking van Boven niet juist acht. De heer Vermeulen vraagt: mag de Secretaris zijn meening Diet zeggeD, die den Raad met raad en daad moet bijstaan. De heer Arts vraagt: wat heeft Jan Huisman betaald, hetgeen de Voorzitter niet direct kan beant woorden. Waarop de heer Millen zegt, als Verheugen het terugkrggt, dan ook Huisman. De heer Vermeulen vraagt nog maals: wat zegt de Secretaris ervan Dat is een kwestie van opvatting, zegt de Voorzitter. Het is de heer Verheugen voorop gezegd, dat hij voor beide vergunningen moet beta len, waarmede hij a'ccoord is gegaan en nu probeert hij via den Raad van ééne vergunning het geld terug te krijgen. De heer Millen blijft erbij, dat de heer Verheugen gezegd is, dat hg maar ééne keer behoefde te betalen, en later hebben ze het twee keer bg hem gehaald. De heer Odenhoven zou de zaak willen onderzoeken, waarop de heer Vermeulen en Voorzitter nogmaals verzoekt, den Secretaris zij ie mee ning te laten zeggen. Dat is een kwestie van opvatting, zegt de Voorzitter. De heer van Boven wil het recht boven alles, als het recht is moet Verheugen het terug hebben. De heer Millen blijft het onbillijk vinden. De heer Vermeulen driugt nog maals aan, dat de Secretaris zijn meening zal zeggen en de Raad zal bijstaan met raad en daad. De Secretaris spreekt van één belasting, hoewel Burgemeester van de Loo aan twee verguDningen vast hield en voor twee liet betalen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Verheugen het voorop geweteD heeft, dat hij tweemaal moest be talen, waaraan de heer Odenhoven toevoegt: volgend jaar lap ik het me anders. De heer Vermeulen meent, dat het teveel betaalde terug moet komen. De heer van Boven ziet de kwestie zoo: wanneer iemand strgkmuziek mag houden, mag hij daarbij laten dansen of moet hij een extra dans- vergunning hebben Het debat werd zoo zachtjes aan algemeen, waarna de Voorzitter het verzoek van den heer Verheugen aan stemming onderwierp. Met 10 tegen 3 stemmen besloot de Raad afwgzend te beschikken. De heer Steeghs hoopt, dat de verordening in deze duidelgker zal worden, desnoods bij wijziging. De Voorzitter zegt, dat zulk een kwestie zich nog nooit heeft voor gedaan. Neen, zegt de heer Pubben, zoo moet u het niet zeggen, maar van deze onduidelijkheid in de verorde ning is nog nooit gebruik gemaakt. 18. Wijziging en aanvulling der begroeting 1937. Zonder hoofdelgke stemming goed gekeurd. 19. Ingekomen verzoek van de Koninklijke Nederlandsche Automo bielclub tot verlaging der Personeele belasting naar den vijfden grondslag motorrij tuigen Op verzoek van den heer Vermeu len, werd dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot publiekeD verkoop van verschillende bouwterreinen in het uitbreidingsplan. Nadat de heeren Raadsleden aan de hand van de situatie-teekening en de memorie van toelichting zich hadden op de hoogte gesteld, besloot de Raad tot publieke verkoop over te gaan. 21. Ingekomen stukken en mede- deelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de dat de Vereen, van Nederl- gemeen ten, waartoe onze gemeente is toe getreden, er op heeft gewezen, dat met ingang van 1 Jan. 1938 de borg tocht voor den gemeente-ontvanger komt te vervallen. De vereeniging heeft een onderlinge verzekering tegen fraude door ambtenaren. Sluit de gemeente een verzekering tot een bedrag van f 20.000, dan kost het de gemeente f 100 per jaar. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de toetreding der gemeente tot de vereeniging kosteloos is totstand gekomen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat ondanks het stggen der kolen- prijzen de Directeur der Gasfabriek het gas tegen 5 ct. per M3 kan leveren voor het gas, dat vanaf 1 Oct. méér gebruikt wordt dan in de gelijknamige maand van vorig jaar. Dit geldt alleen voor verwarmings- gas. Ter verkrijging van een betere straatverlichting, zullen sommige gaslantaarns verplaatst worden. Hierna bespreekt de Voorzitter het aanschaffen van 1500 M. rails en twee kipwagens, die in goeden staat zgn. Aanvankelgk heeft de gemeente deze gehuurd tegen f 36.40 per maand. Zg kan het koopen voor f 2590.De huur heeft 3 maanden geduurd en nu wordt by aankoop 70 pet. der huur verminderd.. De Voorzitter noemt het een zeer voordeelig aanbod, ondanks stgging der ijzerprgzen. Zonder hoofdei, stemming besloot de Raad tot aankoop. De heer van Dgck spreekt de hoop uit, dat die rails en wagens goed bewaard worden. Daar behoeft u geen zorg over te hebben, zegt de Voorzitter. Hierna besloot de Raad tot con versie van twee leeningen, een van f 55000.4 pet. en een van f94000 a 45 pet., die beiden kunnen worden in een 35 pet. leening. De heer Steeghs pleit voor het aanschaffen van een motorwals, ten behoeve van werkzaamheden aan de wegen. Men kan ze daar goed bij gebruiken. Een onderzoek naar de kosten komt hem gewenscht voor. De Voorzitter meent, dat dit een moeilijk punt is. De heer van Boven wgst er op, dat de Warenwet zich ook al uit strekt tot de vergunninghouders, hy meent, dat dit wat nieuws is. De heer Pubben wijst er op, dat er onder de boeren groot gebrek is aan cultuurgronden. Als er een plaats te koop is, dan wordt ze te duur en is er een te huur, dan loopt eenieder erom. De deur staat niet stil. Jonge menschen kunnen niet trouwen bij zulken staat van zaken. We hebben hier in Venray nog groote complexen grond, die zeer geschikt zijn voor cultuur, mits ze eerst in werkverschaffing geschikt worden gemaakt. Hoe staat het met de objecten voor de werkverschaf fing Als men daaraan begon en men opende voor de boeren de gelegenheid een eigen bedrijf te kunnen stichten, dan kwam er ook opleving; de boer een bedrgf, de middenstand meer handel en de bouwvakken werk. De Voorzitter zegt, dat eerst dezer dagen, op herhaald aandringen van het gemeentebestuur, het Min. van Defensie een gedeelte der woeste gronden heeft vrijgegeven. De werk- objecten zgn nu goedgekeurd en zal er eerlang begonnen kunnen wor den. Hierna sluiting met gebed. Ontwikkelingsavond Venray Eere-Voorz. E.A. Heer Burgemeester O. VAN DE LOO. Beschermheer H.E. Heer Deken W. BERDEN. Ie Avond Donderdag 7 October om 8 uur in het St. Antonius- Patronaat spreekt PATER J. COLSEN over Gij zijt het licht der wereld. Entrée 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te be spreken bij G. W. MUSKENS, Schoolstraat 14, tel. 144. Na een jaar devaluatie. Deze week was het een jaar ge leden, dat door toedoen van Zwit serland ook ons land overging tot devaluatie. Verschillende bladen heb ben daaraan beschouwingen gewgd en over 't algemeen kunnen we zeggen, dat men over de gevolgen heel goed tevreden is. In plaats van een ramp is die maatregel voor ons land een zegen geweest. In de eerste plaats is hierdoor onze export gestimuleerd. Dan is de werkloosheid zeer be langrijk gedaald. De Rgksinkomsten zgn zeer toe genomen en over 1937 valt te reke nen met een hoogere ontvangst van circa 90 millioen boven de raming. Tenslotteons staatscrediet werd niet geschokt, maar het bleek na de devaluatie grooter dan ooit. Laten wij hopen, dat de devaluatie een zegen blijft voor ons volk. 64 dooden in Augustus. Het drukke verkeer in de vacaci- tiemaand heeft blijkens de statistiek der verkeersongevallen wel zijn tol geëischt. In Augustus werden bij verkeers ongevallen gedood 64 personen, ter wgl er 471 ernstig werden gewond. Dit zijn de hoogste cijfers vanaf Mei. In de nachtschuit. Zondag a.s. kruipen we dus met z'n allen weer in de nachtschuit. Dat wil zeggen we geven den zomer een weemoedig handje, zetten de klok een uur terug, slapen 's mor gens een uur langer uit en kruipen 's avonds een uur vroeger onder de wol. Mét de griep- en andere bacil letjes, waarvan de vochtige najaars lucht zwaar bezwangerd is. De lamp gaat weer vroeg aan en gezellig knappert het vuur in den haard. We lezen de krant van voren naar achter en van achteren naar voren, genieten van de speculaas-annonces en krijgen zin in heete chocolade melk. Zóó gaan we de wintersche feest dagen tegemoet. En als dezer klanken zgn verstaan, zien we verlangend uit naar het voorjaar, kankerend tot het einde van Mei over den wind, die maar in den verkeerden hoek blijft zitten en de temperatuur guur houdt.... Als het dan eindelgk zomer is, puffen we van de hitte en beklagen we ons over het loome weer. Het leven is een draaimolen. En telkens klingelt de bel en moeten degenen uitstappen, die hun rondjes hebben uitgereden. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoeststillende, slijm oplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nög sneller, nog krachtiger en nög doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen! Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 90 cl. F 1.50 F 2.40 F 4.20 3 d-gen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger! Onze voortvarende K. L. M. Als zeevarende natie genoot ons land al in vroege tgden een wereld vermaardheid. Toen het viiegtuig in dienst van het verkeer de lucht begon te ver overen, bleven de Nederlanders niet achter, integendeel, zij toonden, dat hun nog dezelfde moed en onder nemingsgeest bezielden als hun voor vaderen, die den toon aangaven op gebied van zeevaart. Uit dien ondernemingsgeest werd de Kon. Luchtvaart-Mij. geboren, die thans een klinkenden naam heeft in heel Europa, ja in heel de wereld. Daartoe is heel wat doorzettings vermogen noodig geweest, heeft men heel wat critiek en vooroordeel moeten trotseeren en hebben helaas ook heel wat pioniers hun leven moeten laten. De offers zijn niet vergeefs ge weest. De K. L. M is tot grooten bloei gekomen en zij doet enorm veel om den naam van ons land met eere te doen noemen alom. Het bedrijf is onder energieke, voortvarende, maar vooral ook voor zichtige en bezorgde leiding gestadig gegroeid en is in menig opzicht een voorbeeld voor andere maatschap pijen. Wg staan nu weer aan een nieuwen mijlpaal in de voortschrijdende ont wikkeling der K. L. M. Zaterdag begint nl. de drie maal wekelgksche dienst op de lucht lijn naar Inlië. Elke twee dagen vertrekt dan een K. L. M.-vogel met post en passa giers van Schiphol en Batavia. Die uitbreiding van den dienst kost uatuuriyk geweldige sommen, maar men heeft hoop, dat het er mee gaan zal als met de invoering van den tweemaal wekelgkschen dienst, die na een slecht begin een goed resultaat ging opleveren. Voor postvervoer rekent men op f 3.600.000 en voor personenvervoer op f 3.000.000. Nu we het over de K. L. M. heb ben geven we nog een paar interes sante cgfers van dit nationaal be drgf. Tgdens den zomerdienst, die Zater dag eindigt, vervoerde de K. L. M. op haar binnenlandsche en Euro- peesch luchtnet 76000 passagiers tegenover 63000 in dezelfde periode van verleden jaar. Het binnenlandsch luchtverkeer had 15.500 reizigers. Het vervoer in eigen land nam in zes maanden met 5500 passagiers toe of bijna 1000 per maand. Moge zoo de K. L. M. blgven groeien en moge zij van verdere rampen bespaard blgven. VENRAY, 2 Oct. 1937. EINDIGING ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat dit jaar de vervroeging van den wettelgken tgd met één uur zal eindigen op DRIE OCTOBER a.s. te drie uur voormiddag. In den nacht van Zaterdag op Zondag worden te 3 uur de openbare klokken op 2 uur gezet. Venray, 30 September 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN Lb. De Secretaris, VAN HAAREN. Morgen Zondag zal de Hand- boogschutterg St. Oda haar jaar- lgksch Hazenconcours houden. Verkeersongeluk. Dinsdagmiddag werd een 8-jarige jongen van L. uit de St. Antonius- straat alhier door een auto aange reden. Op het laatste moment stak de

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1