Kl@ermakers- fenfoonsfelling mei Vak wedstrijd. Qemengde Berichten Krakelingen. Gekookte Metworst voordeelig gesneden half pd. 25 et. Gekookte Schouderham voordeelig gesneden half pd. 40 ct. Slagerij Clir. Goumans Een bekwaam vakman moet met kennis van zaken te werk gaan. Mist hij theoretische vakopleiding, dan kan hij wel een „geoefend" werkman zijn, die een KLEIN ge deelte van zijn EIGENLIJKE vak een beetje kent, maar een degelijk vakmens mogen we hem niet noe men, en zodoende ontgaat hem ook de kans om in zijn beroep vooruit te komen, om een plaats te krijgen in het arbeidskader als baas, voor man, meesterknecht, misschien zelfs als opzichter of zelfstandig patroon. En niet alleen uw jongen zelf, maar de klanten en de hele gemeen schap hebben er 't grootste belang bij, dat men met vakmensen te doen heeft, die in hun handvaardig heid terdege onderlegd zijn. Voor vele en velerlei beroepen als timmerman,meubelmaker, metselaar, schilder, lood- en zinkwerker en het hierbij behorende handtekenen, staat voor U de weg open om hierin "Uw eigen plaats onderwijs te genieten, hetwelk door een van Rijkswege erkende en bevoegde leerkracht wordt gegeven. Dit is mede een garantie, dat we hier dus erkend vakonderwijs genieten, waarbij nog komt de noodzakelijke beginselen in Wiskunde en Nederlandse Taal, die in ieder vak van pas komen. Mede wil ondergetekende nog de aandacht erop vestigen, dat naast de gewone vier-jaarlijkse cursus, deze winter nog etn begin gemaakt wordt met voortgezet onderwijs, waaronder begrepen wordt het ont werpen van kleinere en grotere ge bouwen. Vakkennis op zich, maar ook de te stellen eisen door de komende vestigingswet, mogen U hopenlgk overtuigd hebben het belang onzer Vaktekenschool. Aarzelt dus niet hier de goede stap voor de toe komst van Uw jongens te zetten, daar 't lesgeld voor niemand een bezwaar kan zijn. Vraagt hierover inlichtingen bijA. van Schende), Dir.-Leraar, Oude Oostr. weg; Dhr. Quicken, Dir. Landbouwbank, Pa- terslaan Kap. Kuepers, Dir. Patro naat. Ook de leerlingen die reeds de cursus volgden, gelieven zich even aan te melden om een juist over zicht te krijgen. Aangifte zo spoedig mogelijk, liefst vóór 22 Sept. Voor de leerlingen zal bij 't goed volgen van de 4-jarige cursus en het maken van een eindexamen, de mogelijkheid bestaan, waardevolle vakdiploma's te verwerven. Doe uw voordeel. Namens Bestuur Vaktekenschool. A. C. VAN SCHENDEL. Dir. Leraar. Benoemingen Bisdom Roermond Z. Hoogw. Excellentie Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond, heeft benoemd tot aalmoeze nier van sociale werken te Kerkrade den Weleerw. Heer H. Th. E. Beel. Tot hulpaalmoezenier te Heerlen den Weleerw. Heer M. H. A. M. Poels. Tot kapelaan te Horst, den Wel eerw. Heer G. W. J. Akkers. Te Leunen den Weleerw. HeerM. J. P. van Lierop. Te Meterik den Weleerw. Heer H. Adams. De laatste drie priesters van het Seminarie. GEVONDEN; een pakje, inhouden de kindergoed Inl. Maréch.-kazerne. GEVONDEN: rijwielplaatje, is bij Fr. Bardoul, Vlakwaterweg: vulpen is bij Chr. Derickx, Kruisstraat; zilveren rozenkrans is bij Vermeulen koster; ceintuur is op het bureau van de Gemeentepolitie. Voor ons Jeugdwerk Morgen Zondag zullen er hier speldjes verkocht worden ten bate van het R.K. Jeugdwerk. Woensdag hield de Korenbond uit 't Dekenaat Venray in 't Patro naat alhier de eerste Zangersavond, onder leiding van Pastoor Reulen te Leunen. Alle Koren waren vertegen woordigd. Besloten werd in den loop van Januari wederom een Zangers avond te organiseeren. Handelsonderwijs. Donderdagavond is in het Patro naat alhier wederom de Handels avondschool begonnen. Ook de Spoedcursus in verband met de Vestigingseischenwet werd geopend. In totaal nemen ruim 100 personen aan deze lessen deel. Fancy-Fair. Eindelgk is de lang verwachte dag aangebroken. Alles is nu klaar om U te ontvangen. Op Uw reis door de wemelige fancy-fair-stad brengt U natuurlijk een bezoek aan de ballon-opstijging. Nu is 't niet alleen kinderspeelgoed, maar ook een hele grote en eente. Dit is echt groot steeds. Onze Raadskelder (Lunchroom) zorgt voor een keurig zitje, nette bediening en tip-top muziek door 't alombekende salonorkest „Euterpe." I Ook stapt U zeker even binnen in onze miniatuur-Tuschinskibioscoop, die een reuze programma vertoont met in de hoofdrol Charlie Chaplin. Op Uw verdere reis bezoekt U natuurlijk ook 't museum van schone kunsten, waar de Venrayse schilders U in buitengewoon verzorgde stands, hun werk presenteren. Daartussen door vindt U meerdere beziens waardige tenten, te veel om op te noemen. U wilt ze natuurlijk zelf zien Alles b\j elkaar zal deze fancy-fair een waardige viering zijn van het 25-jarig patronaatswerk. Uw jeugd werk. Uw aller bezoek zal ons steunen, moreel en financieel, en voor ons 't bewijs zijn dat U een warm hart toedraagt aan het Jeugd werk, wat door ons ten zeerste op prijs gesteld wordt. Koopt een lot a 15 ct. en hebt kans op twee rijwielen en vele waardevolle prijzen. Trekking op 26 Sept. Komt, ziet en wint Bekroningen. Op de Woensdag te Roermond ge houden eerste Centrale Limburgsche Fokveedag werden de navolgende veehouders met hunne inzendingen bekroond; Rubr- 2. 4a Jeanette I, van M. Wismans, Eindt; Rubr. 4. 4b Eva 4, van J. van Megel, Heide; Rubr. 5. 4 Anna 5 van Gebr. van Kempen, Heide; Rubr. 7. 4b Gerarda II van de Kinderen Camps, Heide; Rubr. 8. 3c Eva 5 van J. van Meijel, Heide; Rubr. 9. 2b Toinette van Ant. Poels, Venray; 3c Martha 4 van de Kinderen Camps, Heide; Rubr. 12. 3b Nelly 3 van Gebr. van Kempen, Heide; Rubr. 13. lb Lena II van J. Michel?, Venray; Rubr. 14. 1 Claartje 5 van Gebr. van Kempen, Heide; Rubr. 15. 3b Truus 3 van de Kinderen Camps, Heide; Rubr. 16. lb Eva 7 van J. van Meijel, Heide; lc Sophie van Kinderen Camps, Heide; Rubr. 17. lb Mina 3 van A. van Dijck. Overbroek; Rubr. 18. 3b Cora 8 van Kin deren Camps, Heide; Rubr. 20. 1 Janneke van M. Wismans, Eindt; 4c Nolda 2 idem. Rubr. 21. 3 Nella 2 van Michels Venray; Rubr. 22. 3a Anna 3 van P. Versehuuren, Overbroek. Rubr. 24. 3a Peter Sjoerd van Stierhouderij Venray; Rubr. 27. 1 Anna's Peter van Gebr. van Kempen, Heide; Rubr. 28. lc Jan Hendrik van Eensgezindheid Venray; 2b Peter's Sjoerd van idem; Rubr. 29 lb Kinderen Camps, Heide. In de afd. schapen behaalde P. Duyckers een 4de prijs en twee eer volle vermeldingen. Kapelaan te Leunen. Met vreugde werd hier de tijding vernomen, dat Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Lemmens, Bisschop van Roer mond tot kapelaan van onze uitge breide en steeds in bevolking toe nemende parochie benoemd heeft de Weleerw. Heer M. J. P. van Lierop, priester van het Seminarie. Verkoop Boerderij Dinsdag werd door Notaris Holtus te Horst in veiling gebracht de Boerderij „Neisplaats" aan het Veulen alhier, groot ruim 16 H.A. Er bestond zeer groote belang stelling. Het hoogste bod dat gedaan werd bedroeg f 26.600, waarvoor de koop echter niet doorging. Naar wij vernemen is de boerderij later onderhandsch verkocht aan P. J. Wilms, Scheide. „Lach door het leven" Op 13 en 14 Nov. a.s. zal de Hand boogschutterij „De Batavieren" te Castenray haar jaarlijks concert met tooneeluitvoering geven. Ditmaal is in studie genomen een der nieuwste tooneelwerken n.l. „Lach door het leven" een revue in 20 tafereelen. Aangezien dit iets nieuws is voor onze omgeving, twijfelen wij er ook niet aan of de komende uitvoering zal evenals in het verleden de noodige belangstelling hebben. Fet gekozen stuk en de ervaren kracuten op tooneelgebied van voor noemde vereeniging zijn een waar borg dat de bezoekers een paar genoeglijke avonden te wachten staan. WANSSUM. Naar wij vernemen zal bij genoegzame deelname deze winter een cursus gegeven worden alhier in electriciteitsleer. Het les geld is vastgesteld op f 2.50 per leerling. Aanmelding moet geschieden bij den Vooorzitter van den Boerenbond OVERLOON. Ieder jaar wordt er door de Eerw. Zusters alhier een naaicursus gegeven, waaraan reeds vele meisjes uit Overloon en om streken hebben deelgenomen en met goed gevolg slaagden voor het diploma. Maandag 4 Oct. a.s. zal wederom een cursus beginnen voor Lingerie en Costumière. Voor deze nieuwe cursus hebben zich reeds een flink, aantal deelneemsters aangemeld. Om in een behoefte te voorzien hebben de Zusters wederom besloten om ook dit jaar een internaat aan haar onderwijsinrichting te verbinden, zoodat voor de leerlingen buiten Overloon gelegenheid bestaat om van Maandag tot Zaterdag intern te zijn tegen goedkooper pension kosten. Zg die deze cursus willen volgen worden beleefd verzocht zich spoedig aan te melden bij de Eerw. Overste van 't klooster alhier. Zie advertentie. Geitenfokvereeniging De geitenfokvereeniging Maashees- Holthees hield dezer dagen een goed geslaagde keuring der geiten, om te geraken tot verbetering van het geitenras. Er werden 25 stuks geiten voorgebracht. Daar hier nog nage noeg alles wild materiaal is, had de jury, die bestond uit de heeren van Dijk. Erp en van Oss, Vegchel, een moeilijke taak. 11 stuks werden ge schikt bevonden om voor register in aanmerking te komen en kwamen tevens vooi een prijs in aanmerking. Deze werden toegekend als volgt: G. Brouwers, C. Reynders, G. Bas- tiaans, J. van Dommelen, P. Koenen, J. Bonants, J. Boom, Wed. Hen- drikse, J. Bastiaans, J. van Domme len en C. Koenen. Verder sprak de jury nog een woord van dank voor de vlotte medewer king en zag met genoegen, dat de verzorging der geiten goed was en spoorde aan om zoo te blijven voortgaan. Eerste steenlegging Veemarkthal Op Woensdag 22 September a.s. zal de eerste steenlegging in de Horster Veemarkthal plaats hebben, welke feestelijkheid zal geschieden door Dr. H. A. L. van Grunsven, Burge meester. De bijeenkomst van B. en W. en verdere genoodigden zal te half elf in de Harmoniezaal plaats hebben. Met „geleende" auto's op stap Dinsdagworgen is te Tilburg ten nadeele van den heer E. de B. een zoo goed ais nieuwe auto gestolen. Per politie-radiobericht werd een en ander bekend gemaakt met het re sultaat, dat gisteravond te Venlo de wagen onbeheerd werd aangetroffen. De politie aldaar had intusschen reeds twee minderjarige Amsterdam mers gearresteerd, die elders te Venlo hadden gepoogd een andere auto te stelen. Zij bleken ook den Tilburg- schen wagen te hebben weggenomen en men vermoedt, dat zij de reis van Amsterdam daarheen ook al in een gestolen wagen hebben afgelegd. Nieuwe rijwielfabriek te Venlo. Zooals bekend was de bekende rijwielfabriek der Cyrus-rijwielen van de firma Jac. Franssen te Venlo, van plan om naast de bestaande fabriek te Venlo nog een tweede fabriek op te richten. Deze plannen hebben thans reeds zoover een vasten vorm aangenomen, dat niet alleen het fabrieksterrein reeds werd be paald, maar ook de aanbesteding heeft plaats gehad van den ruwbouw der fabriek (zonder stalen ramen, verwarming, electrische en andere installaties). Bioscoop contra gemeente. In de te Tegelen gehouden ge meenteraadsvergadering werd door den voorzitter mededeeling gedaan inzake het conflict tusschen de ge meente Tegelen en den Ned. Bios coopbond. Het betreft hier een vor dering van de gemeente inzake contractueele verbindingen van de Tegelsche bioscoop over stroom- afname na sluiting van het theater te Tegelen. Bg het gevoerde proces bij de betrokken instanties is de gemeente Tegelen in hooger beroep in het gelijk gesteld. Men hield de sluiting van het Tegelsche Bioscoop theater voor een vrijwillige sluiting en het beroep van den exploitant op overmacht werd afgewezen. Opheffing van wegafsluiting bij Weert, De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat de afsluiting en omlegging van het rijverkeer over den rijksweg Eind hovenWeertHornRoermond ten Noordwesten van Weert van K.M. 61.380 tot K.M. 62.680 (draaibrug over de Zuidwillemsvaart) is opge heven. Doodclijk mijnongeluk. Terwijl de 27-jarige mijnwerker M. Opgenort uit Hoensbroek, Donderdag in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn Hl te Heerier- heide werkzaamheden verrichtte aan een betimmering, deed zich plotse ling ter plaatse een instorting voor. O. werd onder het vallend gesteente bedolvend. Onmiddellijk heeft men een aanvang gemaakt met het op- ruimingswerk. Na korten tijd was het slachtoffer uit zijn benarde positie bevrijd. De levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken. O. laat een vrouw en een kind achter. Motorrijders in gevaar Woensdagmorgen is op den Heeren- weg te Heerlen een motor, bereden door twee mannen uit Heerlerheide, zekere R. en C., tegen een vracht auto opgereden, welke van rechts uit een oprit naar een stortplaats reed. Beide mannen werden zoodaDig ge wond, dat men zeer voor hun leven vreest. Zij zijn naar het ziel^nhuis te Heerlen overgebracht. Onder rangeerenden trein geraakt Woensdagmiddag is de 17-jarige H. Hebben uit Heythuizen, waarschijn lijk door onoplettendheid bg het oversteken van de sporen, op het emplacement van het station Keipen- Grathem door een rangeerenden trein gegrepen en op slag gedood. Zijn lgk is naar de ouderlijke woning ver voerd. Het motorongeluk te Heerlen Een van de beide slachtoffers van het motorongeluk dat Woensdag morgen op den Heerenweg te Heerlen geschiedde, de 25-jarige ongehuwde mijnwerker J. Reesing, is in den loop van den middag in het St. Jozef ziekenhuis aldaar overleden. De toestand van den andere, den 16-jarigen G. Koort, is nog steeds zorgwekkend. Het Fort te Sittard, De uitgraving van het oude fort „Sanderbout" te Sittard is thans zoover gevorderd dat nagenoeg het geheele fort met zijn diepe onder- aardsche gangen is komen bloot te liggen. Daar wellicht voor moderne doel einden hier en daar het bouwwerk iets van zijn origineelen toestand zal moeten inboeten, zal het fort dezer dagen geheel in teelcening gebracht worden door ir. Ernest Schoenmakers te Sittard, teneinde het beeld van den juisten historischen toestand vast te leggen voor de toekomst. Limburgsche Fokveedag. Te Roermond werd Woensdag de eerste Centrale Limburgsche Fok- Zondag, Maandag en Dinsdag organiseert de Kleer makerspatroonsbond in Zaal „Wilhelmina" een Vakwed strijd met een Tentoonstelling van de nieuwste Dames- en Heerenstofien. Vijf prachtig verzorgde etalages geven U een beeld van de mode voor het najaar. De Vakwedstrijd toont U daar schitterende staaltjes van moderne tailleurs-kunst. Ook bestaat er gelegenheid om iets naar Uw smaak te koopen, en daarom raden wg U aanga deze Najaars Expositie zien. Zij is de moeite waard en de toegang is voor iedereen vrij. Geopend: Zondag van 11 uur vm. tot 11 uur 's avonds; Maandag van 9 uur vm. tot 11 uur 's avondsDinsdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n m. veedag gehouden voor roodbODt M. R. Y.-vee en schapen van hetTexel- sche ras. Medewerkende organisaties waren de fokvereenigingen, aange sloten bij de Noord-, Midden- en Zuid-Limburgsche fokvereenigingen en het Limb. Schapenstamboek. Het rundvee was ingedeeld in 34 rubrieken met 341 inzendingen, de afdeeling schapen omvatte acht categorieën met 107 inzendingen. De opening geschiedde door Z. Exc. mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, Commissaris der Koningin in Lim burg. Ofschoon het weer niet meewerkte, was het bezoek uit alle deelen der provincie en daarbuiten en zelfs uit België zeer druk. In de verschillende rubrieken waren puike dieren met prima, zeer goede en goede kopnummers aanwezig. Deze werden op vorige plaatselijke fokveedagen geselecteerd. Als algemeen arbiter fungeerde de heer ir. H. Wibbens, hoofdinspec teur van het N.R.S. te 's-Hage. Mond- en klauwzeer. Ook te Heerlen heeft men sedert eenige weken gevallen geconstateerd van mond- en klauwzeer. Bleef de ziekte eerst beperkt tot vijf posi tieve gevallen, de laatste dagen zijn er nog vier bijgekomen. Niettemin hoopt men, dat reeds thans nadat enkele van de aangetaste dieren zijn afgemaakt het ergste gevaar voorbij is. In Kerkrade is 1 geval voorge komen. Het feit, dat in Limburg mond en klauwzeer heerscht, heeft intus schen voor Rolduc een minder aan genaam gevolg gehad. De koeien van deze inrichting grazen op wei landen, welke op Duitsch gebied zgn gelegen. Daar men nu van Duitsche zgde erg bevreesd is, dat de ziekte zich over de grens zal verbreiden, heeft men order gegeven, dat de koeien naar Nederland terug moeten ofschoon zij absoluut gezond zijn. Steunregeling zal worden aangevuld. Het Volksblad verneemt, dat heden of morgen van het departement van Sociale Zaken een circulaire aan de gemeente-besturen zal uitgaan, waarin enkele wgzigingen in de steunregeling voor werkloozen zullen worden aangekondigd. De thans te verwachten wijzigin gen zouden echter, zijn wij welinge licht, zegt genoemd blad, geen ver beteringen over de geheele linie beteekenen, doch slechts het karakter dragen van aanvullingen der thaas bestaande regelingen. Zoo zal de ministerieele circulaire vermoedelijk een regeling treffen voor inwonende gezinsleden boven de 21 jaar, inwonend bij een werk loos gezinshoofd. Aan deze jonge menschen zal in het vervolg een kleine ondersteuning verleend worden De wijziging mag stellig een ver betering genoemd worden voor die gezinneD, die er van zullen profitee red maar die werkloozen, die geen meerderjarige werklooze kinderen in huis hebben, zullen uiteraard geen voordeel van deze verbetering onder vinden. Van meer algemeen karakter is, dat de verstrekking van kleeding, schoeisel en dekking in den komenden winter eenigszins verruimd zal wor den. Verkoopingen in vergunnings lokaliteiten. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de ge meentebesturen het navolgend schrij ven gericht Op verzoek van den Minister van Sociale Zaken heb ik de eer het volgende ter uwer kennis te brengen „Ingevolge de bepalingen der Drankwet is het uitoefenen van een andere winkelnering in vergunnings lokaliteiten, of in daarmede binnens huis gemeenschap hebbende locall- teiten verboden. - Onder het begrip winkelnering, dat een reeks van daden van koophandel veronderstelt, die een bedrijfskarak- ter dragen en dus een zekere conti nuïteit vertoonen, ook al heeft de nering een tijdelijk karakter, vallen verkoopingen van tapijten, kleedjes en andere winkelartikelen, welke van tijd tot tijd door importeurs of firma's die in die artikelen handelen, worden gehouden. Dergelijke ver koopingen mogen derhalve niet plaats hebben in bovenbedoelde localiteiten. Belangrijke verkooping te Helmond. Onder overgroote belangstelling had Dinsdag den finalen verkoop plaats der vaste goederen van de familie Boex-van Glabbeek te Eind hoven, gelegen in de gem. Helmond. De verkoop die een gezamenlijke koopsom van ver over de f 100.000 opbracht, was in hoofdzaak onder verdeeld in de volgende koopen; De „Rooseindsche hoef" ging voor f 20.100 in eigendom over aan H. v. Asten te Helmond, een hoeve aan den Deurneschen weg voor f 15.100 aan den huidigen pachter H. v,d. Berkmortel. De „Mariahof" werd voor f 24.200 het bezit van Jos. v.d. Berkmortel te Helmond. Een stuk grond ter grootte van circa 8 H.A. werd aangekocht voor f 10.600 door H. v. Asten, Helmond en de z.g. Witte woningen aan den Deurneschen weg gingen voor f 10.300 in eigendom over aan J. Meulendijks Helmond. In een 17-tal kleinere koopen wer den de overige vaste goederen ver kocht. De omvangrijkheid van dezen massalen verkoop laat zich het best demonsteeren door het feit dat, terwijl men reeds om drie uur in den namiddag begoD, eerst om acht uur de laatste koop gesloten werd. Invoer Deensch vleesch. Het Statistisch departement van Denemarken deelt mede, dat in de week van 612 September naar Nederland zgn uitgevoerd 463.400 kg. rundvleesch, 26.200 kg. slacht afval (darmen enz.) alsmede 88 paarden. In een pinda gestikt. Donderdagmiddag is een zoontje van de familie Swartjes te Beunin- gen, op weg naar school, bij het eten van pinda's gestikt. Een pinda kwam in de luchtpgp terecht, waarop het jongetje bij omwonenden werd binnengedragen. Toen een genees heer arriveerde, was het kind reeds overleden. Overreden en gedood. Woensdag had het 10-jarig zoontje van den landbouwer N. van Assel- donk te Odiliapeel het ongeluk van een vrachtauto te vallen. Het knaapje werd ernstig gewond opgenomen en is aan zgn verwondingen bezweken. Aanbesteding Bij de in het bureel der Genie aan den Horsterweg te Venlo, door den Eerstaanwezend Ingenieur te Nijme gen gehouden aanbesteding van het bouwen van een woning te Deurne (raming f 6130) werd ingeschreven als volgt: 1 Jos. Gerats, BI riek f6690; 2 J. H. van Boekhold, Venlo f 6900; 3 W. Jongen, Helmond f 7060; 4 Aanne mersbedrijf Nieuwenhof en Strijbos, Helmoud f 7065; 5 P. H. M. Clevis, Blerick f 7200; 6 H. J. Sluiters, Hel mond f 7261; 7 J. v. d. Cruijs, Asten f 7300; 8 L. v. d. Pas, Rosmalen f 7336. Familiedrama te Esschen. Men meldt uit Nispen (N.B.): Even over de Nederlandsche grens heeft zich een familiëdrama afge speeld, dat zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Terwijl het gezin van den heer L. Gabriëls te Esschen, den avond maaltijd gebruikte, stormde plotseling de broer van Gabriëls binnen. Hij was dronken en liep met een mes op zijn broer, diens vrouw en zoon toe. Hij stak in het wilde weg, waarbg hg vooral zijn broer eenige ernstige wonden toebracht. Vervol gens maakte hij zich snel uit de voeten, na eerst nog het paard van zijn broer, dat voor de woning stond, te hebben gestoken. Niemand is getuige geweest van de steekpartij. Doch op weg naar het ziekenhuis heeft de familie bloedsporen achtergelaten, welke door buurtbewoners werden opge merkt, waarna men op onderzoek uitging en alarm maakte. De rijkswacht te Esschen kon dan ook korten tijd na het gebeurde tot de arrestatie van den dader over gaan, die is ingesloten in de kazerne te Esschen. Het gebeurde heeft in de omgeving van Esschen groote consternatie verwekt. De motieven, welke den dader tot deze daad hebben geleid, moeten gezocht worden in een reeds lang bestaanden familietwist. Met de grootste moeite is het den zoon gelukt, zgn vader en moeder in den wagen, die voor het huis stond, te dragen, waarna hg naar het op drie kilometer afstand ge legen St. Joseph-ziekenhuis reed. Allen zgn hier opgenomen. De toe stand van Gabriëls, die 52 jaar oud is, is hoogst bedenkelgk. Zijn vrouw en zgn zoon zijneven- eens ernstig gewond, doch hun toe stand is niet levensgevaarlijk. De Jodenhaat in Duitschland Iedere Duitscher kan desgewenscht weigeren levensmiddelen of gebruiks artikelen te verkoopen aan Joden. Hij kan ook weigeren, hem een woning te verhuren. Dit recht wordt den Duitschers uitdrukkelijk toegekend door de Partei- Kor respondenz. Storm op zee. Deze week was het storm op zee, waardoor er weinig visch werd aan gevoerd. De prijzen liepen hierdoor zeer omhoog. (Adv.) Ons hopelooze civiele recht. „Wat procedeert om een koe, geeft er een toe", aldus een ware Neder- landsche zegswijze. Het wil zeggen als het niet om een vermogen gaat, begin dan ten onzent niet met „recht" zoeken, want of ge wint of verliest, het kost als regel méér dan de zaak waard is, waar het om gaat. Ons civiele recht is gecompliceerd als een ingewikkelde machine en rekbaar als elastiek. 'n Voorbeeld. Twee 6-jarige jochies zijn voor school aan het spelen en ravotten. De een werpt een stukje glas in de richting van zijn kameraadje en hij treft dezen precies in een oog. Kin deren van 6 jaar, nietwaar.... Was de vader van den „schuldigen" knaap nu maar eens gaan praten met den vader van het slachtoffer en had hij met dezen samengewerkt om de gevolgen van het ongeluk te lenigen, dan zou de noodlottige sa menloop van omstandigheden mis schien twee vaders tot vrienden ge maakt hebben. Maar zoo deed de bedoelde vader niet. Die stelde zich op een eng „rechts" standpunt. Alles was gebeurd op 't schoolplein, waar „de meester" het toezicht had op de kinderen en „dus" had hij zelf met het geval niets te maken. Met deze houding nam de vader van het slachtoffer geen genoegen. Die ging aan 't „procedeeren". Dat kon-ie „voor niks" op 'n bewijsje van onvermogen. En de andere vader kon zich „voor niks" verweren, want die was eveneens een sappelaar. De zaak begon te draaien. Recht bank vrijspraak, gerechtshof-veroor- deeling, Hooge 'Raad - vernietigiog, Gerechtshof - wéér veroordeeling. Dat alles tesamen heeft ruim 9 jaar geduurd! De 6-jarige kinderen zijn knapen van 16 jaar gewordeü. En naar ik in „De Telegraaf" las, uiteindelijk is de vader van het schuldige kind veroordeeld tot het betalen van f 560 proceskosten en f 809 schadevergoeding. De man zal er zijn leven lang voor moeten krom liggen Het publiek heeft over het gratis procedeeren op kosten van onver mogen een geheel verkeerde voor stelling. Voor niks gaat de zon op. Dat geldt ook voor ons recht. Men kan, wanneer men daartoe in de termen valt, wel gratis den bijstand van een advocaat verwerven; maar als deze pleiter de zaak verliest, dan betaalt zijn cliënt de kosten van de procedure. Plus, zooals in het bovenbedoelde geval, de schade- vergoeling, waartoe hg veroordeeld wordt. En dan: de spanning gedurende negen lange jaren over zoo'n jam merlijke affaire, maar uit rechts kundig oogpunt toch eene, weLe men als een snertzaakje betitelt Kenden we voor geringe civiele procedures een instantie als dat van den politierechter in kleine straf zaken. Dan zou een wijze kadi kort na het ongeluk de beide vaders voor zich hebben gekregen, hij zou ze naar recht en billijkheid een oplos sing aan de hand hebben gedaan, die ze het verdriet, den angst en de verbittering van 9 lange jaren had bespaard. Alsmede den ondragelgken last, welke thans aan een der va ders voor heel zijn verdere leven op de schouders is gelegd. Ingekomen en vertrokken personen van 10 tot 17 Sept. INGEKOMEN A. M. C. Berbers, dienstb., Veltum van Venlo. M. H. E. Henckens, z.b.F Markt straat 5 van Maashees. J. Wijnhoven en vrouw, id. Hen- seniusstraat 17 van Maashees. H. H. Dreesen, z.b., Oostrum C 32a van Venlo. G. H. W. Jans, winkeljuffrouw, Grootestraat 9 van Grave. M. P. J. Kersten, dienstbode, Hof straat 5 van Maashees. C. A. van Bueren, Pater, Leun- scheweg 1 van Wijchen. Th. C. Mertens, Pater, Leunschew. 2 van Megen. VERTROKKEN J. E. M. Peters, zonder beroep, naar Schimmert. W. J. van Gestel, idem naar Gent. W, M. Wijnhoven, idem naar Gent. A. H. Goossens, idem naar Heerlen P. J. W. Sanders, idem naar Venlo F. van Es, idem naar Blerick. G. van Es. idem naar Blerick. M. H. Classens, dienstbode, naar Horst America E 92. M. H. H. Nelissen, zonder beroep, naar St. Truijden. A. C. van Leijenhorst, verpleegster, naar Wassenaar Dr Leijdstraat 22. M. Th. Huisman, dienstbode, naar Grubbenvorst A 424. W. M. Hermsen, schilder, naar Sambeek A 89, M. P. Goumans, zonder beroep, naar Maastricht Groote Gracht 74 J. A. H. Metselaar, idem naar Boxmeer Elzenstraat. 1. C. H. A. Metselaar, idem naar Boxmeer Elzenstraet 1. Burgerlijke Stand Venray, Aangiften van 10 tot 17 Sept. GEBOREN Marga M. F. Groetelaars, Veulen Johannes M. J. van de Winkel, Smakt Gertruda G. C. Verstappen, Oirlo Arnoldina M. Lenssen, Vlakwaterweg OVERLEDEN Jakob van Kuijck, wed. van Petro- nella Verrijdt, 68 jaren, Castenray. Maria C. G. Jakobs, echtgen. van Frans Barents, 44 jaren, Laagheid- scheweg, Kerkelijke Diensten* Parochiekerk. Parochiekerk Gironummer 144136 Heer der weekKap. KUEPERS. Morgen ZONDAG de H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur, 7 uur alg. H. Communie van de Groote Congre gatie, 8 uur H. Mis ter eere van den H. Gerardus-Majella, 2 uur Groote Congregatie, half 3 Kinderlof, 6 uur Lof waarna de Zeven Weeën op het kerkhof gebeden worden. Na het Lof vereering relikwie St. Gerardus. MAANDAG half 8 leesmis, 8 uur jaarg. 2de klas voor Anna van Vos- selen en Antonius Janssen, 7 uur Lof. DINSDAG half 8 leesmis, 8 uur jaarg. voor Christina Janssen. WOENSDAG halt 8 leesmis, 8 uur

Peel en Maas | 1937 | | pagina 2