De hand ieiken.... Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Waarom padden stoelen eten? De plaats van den boer in de samen leving. Buitenland. N.V. Verzekerings-Maatschappij „JOHAN DE WITT" Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 1$ September 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 38 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering OX. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum. Er is zooveel, dat we in elk geval zonder schade kunnen nuttigen. We hebben natuurlijk allen ge lezen, hoe onlangs een tweetal verloofde jonge menschen en de moeder van het meisje, na het eten van zelf-gezochte padden stoelen ernstig ziek zijn gewor den; twee der slachtoffers zijn inmiddels overleden, van't derde vernamen we dezer dagen, dat het nog steeds in levensgevaar verkeert. Hebben deze menschen gespot met hun gezondheid Volstrekt niet. Het leven lach te ze toe. Hij was 'n Indisch student, zijn toekomstige positie was verzekerd; zij was een jong meisje, dat haar ideaal had ge vonden; de moeder deelde in de .vreugde van haar kind. En dat schoons brak plotseling af door.... Ja, waardoor Door 'n onvoorzichtigheid toch Neen, het was betrekkelijk ook géén onvoorzichtigheid. De jonge student „kende" de zwammer., meende zulks althans. Trouwens in ons land wordt veel gedaan om deze kennis te verbreiden. We hebben een Mycologische Vereeniging, welke middels lec tuur, voordrachten en tentoon stellingen van voorlichting dient. En we hebben de bijdragen in couranten en tijdschriften van „kenners" als Catharina Kool, Van der Leek, Jac. P. Thijssee.a. Heel de voorlichting van al dezen is er op gericht om de leeken te leeren, welke zwammen vergiftig zijn en moeten worden gemeten en welke genuttigd kun nen worden. En wie dat dan eigenlijk weet, welnu die éét. Dat is menschelijk, maar is het ook logisch Waarom zoo vragen we ons af moet de voorlichting zich uitstrekken tot de onderscheiding van de eetbare en vergiftige soorten De meeste rampen worden veroorzaakt door menschen, die meenden te weten, maar ach teraf en te laat tot de conclusie kwamen, dat ze zich hadden vergist. Wil men het publiek attent maken op de typische en eigene schoonheid van paddenstoelen, goed En, was er sprake van hongersnood, althans van een gebrek aan goede voedingstoffen of zouden zwammen een bepaalde geneeskrachtige waarde hebben, dan zou men de kwade kansen met de goede moeten aanvaarden, zooveel mogelijk maatregelen nemende om de schade gering te houden. Maar er is eten genoeg in ons land, er zijn tal van voedings middelen, welke voedzamer zijn, gemakkelijker te kweeken of te vinden, goedkooper aan fe schaf fen en gegarandeerd onschadelijk. Waarom moet men in deze omstandigheden de menschen attendeeren op de eetbaarheid van de schaaische paddenstoelen, waarvan verscheidene soorten nochtans uiterst vergiftig zijn Het schijnt, dat ook in den modernen mensch nog altijd iets van den ouden Adam schuilt, die in het Paradijs de vrije be schikking kreeg over alle voort brengselen des velds en heel een dierenwereld aan zich onderwor pen wist, maar zich nochtans liet verleiden om te proeven van de eene vrucht, welke het was verboden. Het is onredelijk, dat we in en ten aanzien van van het leven risico's aanvaarden, welke on- noodig zijn. Het advies van de padden stoelenkenners „Eerst weten en dan eten" is verkeerden gevaar lijk. Nooit is een mensch er zeker van, dat hij inderdaad wéét. Er is andere goede en onscha delijke voeding te over in ons land. En daarom hooren we ons te houden aan den regel: eet nooit paddenstoelen, want die kunnen vergiftig zijn. Tot zoover zullen zeer velen het met ons een zijn. Volgen zij ons inzicht ook nog, als we het boven-gegeven advies uitstrekken tot het geestelijke leven Waarom zouden we onnoodige risico's vermijden voor de gezond heid, voor het lichaam, maar ze trotseeren voor karakter en ziel Ook op den bodem van het geestelijke leven groeien zwam men en daaronder zijn vele gif tige soorten. Waarom zouden we die proeven Het komt bij de opvoeding van kinderen vaak voor, dat de ouders overleggen, of een bepaald ver langen van het kind passend kan worden geacht of niet en of b.v. zekere lectuur al of niet geschikt is. Als er omtrent het passende of geschikte geen twijfel is, om dat het gaat om een algemeen erkende gezonde opvatting of over boeken, welke positief goed of onschadelijk zijn, dan behoeft er geen sprake te wezen van overweging of beraadslaging. Waar twijfel is, moeten we bedenken, dat de bodem van het geestelijke leven genoeg gezonde vruchten biedt, wat de aanvaar ding van welk risico ook, on mogelijk maakt. Dat hebben we mede te be denken bij alles, waarin we een eigen levenshouding hebben te bepalen. Er is zooveel, waarmee we deze op „goed" en „zeer goed" kunnen afstemmen, dat het dwaasheid moet worden ge- heeten om te gaan experimen teeren in hei veronderstelde goede van eigen vinding Voor experimenten zijn én leven en gezondheid én karakter en geest, te kostbaar. Geen leger van ambtenaren. Op uitnoodiging van den Neder- landschen bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, afdeeling Beemster (N.H.), heeft dr. P. E. Posthuma, oud-minister van handel en nijverheid, bg gelegenheid van het 325-jarig bestaan van de Beem ster een rede gehouden over de plaats van den boer in de samen leving. Als producent ondervindt, aldus dr. Posthuma, de boer in crisistijd veel moeilijkheden, doordat zijn pro ducten niet zooveel opbrengen dat de kostprijs wordt goedgemaakt. De regeering heeft de moeilijkheden willen verzachten, maar het gevolg is geweest, dat er geregeerd wordt met een crisisfonds en niet met economische begrippen. Spreker was nog steeds van meening dat er een oogenblik zal komen, waarop alles anders geregeld zal worden en dan zal het juist zijn en naar sprekers meening zou het ook juist geweest zgn als men den boer verantwoordelijk laat voor eigen bedrijfdus slechts steun door maatregelen voor het land bouwbedrijf in zijn geheel, waarbij het uitoefenen van ieder afzonder lek boerenbedrijf vrg zou blgven. Eerste voorwaarde voor betere toestanden op landbouwgebied is De boer moet als producent weder vrg zgn! Niet de uitvoerder van allerlei regeeringsvoorschriften met tallooze controleurs om zich heen. Spreker wees op het verband dat er bestaat tusschen den boer als consument en de welvaart in de maatschappij. Natuurlijk, zegt spr. ligt er eenige overdrijving in de uitdrukking„Als het den boer goed gaat, gaat het allen goedMaar wij weten allen dat de boer, als hg wat koopt, wat goeds koopt en dat hij goed betaalt als zijn bedrgf hem dat toestaat. Als het thans onzen handeldrij venden middenstand niet goed gaat en hij daarover met recht klaagt, dan is dit eerst en vooral onmiddellijk gevolg van het feit, dat het den boer niet goed gaat. Zooals de toestand thans is, aldus dr. Posthuma, kan bij de voor bereiding van regeeringsmaatregelen niet de vertegenwoordiging van den geheelen boerenstand medespreken en treedt bg de uitvoering niet de geheele boerenstand georganiseerd op, maar een leger van ambtenaren met de daaraan verbonden groote kosten. Dr. Posthuma drong nogmaals aan op het doelbewust bevorderen van het hoofdproduct van den Nederland- schen cultuurgrondde zuivel. Het antwoord van Nyon. Italië verwerpt het. Te Nyon is Dinsdag op plechtige wijze het accoord onderteekend, dat op zoo snelle en doeltreffende wgze werd bereikt tegen de piraterij in de Middellandsche Zee, bedreven door duikbooten van onbekende nationa liteit. De onderteekening geschiedde door de vertegenwoordigers van alle deelgenomen hebbende mogendheden t.w. Bulgarije, Egypte, Engeland, Frankrijk, Griekenland. Roemenië, Rusland, Turkije en Joegoslavië. De geheele scheepvaartroute inde Middellandsche Zee, van de Straat van Gibraltar tot den ingang der Dardanellen, zal door een Engelsche en Fransche vloot bewaakt worden en beschermd. Tal van torpedobooten zijn ten behoeve van die taak onderweg naar het patrouillegebied. Besloten was te Nyon, dat Italië zou worden uitgenoodigd om zich vast, dat strafbare beleediging ook vervat kan zijn in volkomen ver trouwelijke mededeelingen, die in den familieKring worden gedaan. Onder beleediging verstaat men een aanval op de eer van iemand anders door op voorbedachte onwet tige wgze te laten blijken, dat men hem niet acht of minacht. Een be leediging is niet beoogd, indien de dader in zichzelf spreekt en zgns inziens niemand dat hooren kan of zal, of wanneer hg zijn gedachten aan een dagboek toevertrouwt, dat niet bestemd is, door andere personen te worden gelezen. Komt in een dergelijk geval een andere persoon door toeval of door nalatigheid van den dader achter het „zelfgesprek" of leest hij het dagboek, dan was de bekendmaking van den beleedigenden inhoud aan anderen niet beoogd, en een strafbare beleediging is dan ook niet aanwezig. Bij vertrouwelijke mededeelingen in vriendenkring (bij voorbeeld aan een stamtafel of op een koffiekransje) is echter, zoo zegt het Rijksgerechtshof, zelfs indien zwijgen beloofd wordt, de wil om te beleedigen aanwezig en indien de uitlating blijk geeft van niet- of minachting van iemand anders, dan is een strafbare handeling aanwezig. Het is wettelijk zelfs niet mogelijk, van deze beginselen dan af te wijken, indien de beleediging in den nauw- sten familiekring, bijvoorbeeld tus schen ouders en kinderen of tusschen echtgenooten, met belofte tot streng ste geheimhouding, is voorgevallen. Ook de overweging, dat dan wel het meerendeel van het volk zich wel eens op de een of andere wijze in een oogenblik van boosheid aan beleedigingen heeft schuldig gemaakt en dat men niet het bijna-onmogelijke kan verlangen, kan dergelijke hande lingen niet strafvrij maken. Zelftucht zoo vervolgt het vonnis is ook in den familiekring geboden, in het bijzonder indien men denkt aan de gevallen, waarin de leiders van staat en partij door politiek-andersdenkenden in hun eer worden aangetast, hetgeen in vele gevallen niet op grond van de speciaal hiervoor uitgevaardigde wet gestraft zou kunnen worden. Juist op het diepst treurige moment in het familiegebeu ren, bieden wij U de helpende hand. Noch U, noch Uw na bestaanden hebben eenige zorg of financieele uitgave bij een eventueel overlijden. Spoorlaan 19b Tel. 1386 TILBURG bij den bewakingsdienst aan te sluiten. Voor dit land was speciaal de controle in de Thyreensche Zee gereserveerd. Met den naam Thyr- reensehe Zee wordt waarschijnlijk de Adriatiscbe Zee aangeduid. De Italiaansche regeering heeft dit aanbod afgewezen. Zij deed dat inde volgende bewoordingen: „De fascistische regeering heeft de regeling bestudeerd, die aanvaard is door de vertegenwoordigers der mogendheden, welke deelgenomen hebben aan de conferentie te Nyon. evenals het memorandum gedateerd op 13 dezer en overhandigd door de zaakgelastigden van Frankrijk en Groot-Britta inië. Uit deze documenten blijkt, dat ingeval van een toetreden van Italië alleen de Thyrreesche zee aan dit land zou worden toevertrouwd, om daar de controle-maatregelen in de geheele Middellandsche Zee zouden blgven toevertrouwd aan de Fran sche en Engelsche vloot., De toestand, die hieruit voor Italië zou voortvloeien, is onaanvaardbaar. Zijn vitale belangen in de Middel landsche Zee en het feit, dat langs zgn verbindingslijnen het meeste verkeer vaart bepalen zijn eisch, dat Italië voorwaarden van absolute pariteit krijgt met onverschillig welke zone der Middellandsche Zee." Mondje dicht in Duitschland. Censuur tot in de huiskamer. De daverende redevoeringen op den Rijkspartijdag te Neurenberg zgn verklonken, de honderd duizenden, die er luisterden, zgn naar huis en haard teruggekeerd en... moeten nu oppassen, wat zg het maar aan de huistafel zg als hun indrukken willen gaan medeieelen, want ook in familiekring wordt geen critiek op regeeringsleiders of partg- instanties geduld. Dat blijkt uit een zeer interessant vonnis, dat door de „Berliner Börsenzeitung" wordt ge publiceerd. In dit vonnis stelt het Rijksgerecht De oorlog in het Oosten. Hoewel de verdediging der Chi- neezen tegen de Japanners energiek gevoerd blijft worden, hebben de eersten toch eenige belangrijke stel lingen moeten prijsgeven, o.a. aan de kust bij Sjanghai, waardoor de Japanners hun front aldaar met dat bij Woesoeng tot één linie konden samenvoegen. De Chineezen zijn echter niet direct „verslagen" bij Sjanghai, maar trokken zich vrijwillig op een twee de linie terug om buiten het bereik te komen van het moordend vuur der Japansche oorlogsschepen. De terugtocht der Chineesche troepen op de sterke verdedigings linies bij het Noorderstation Lioe- hang en Lotien vindt naar ook van Japansche zijde wordt toegegeven, in volmaakte orde plaats en zonder dat het den Japanschen troepen tot nog toe gelukt is, het verband tus schen de Chineesche afdeelingen te verbreken. Aanvallen van groote Japansche afdeelingen op verschillende plaatsen aan het front werden door de Chi neesche troepen afgeslagen. De opmarsch der Japanners in den Noordelijken frontsector tus schen Lotien en Liochang, schijnt tot staan gebracht te zijn, terwijl in Kiangwang aan de spoorlijn Sjang haiWoesoeng de Chineesche ach terhoede welke den terugtocht der overige Chineesche troepen dekt, den Japanners het oprukken belet. Dc Jodenhaat. De gemeentelijke autoriteiten van de wijk Wilmersdorf in het Westen van Berlijn, waar talrijke Israëlieten wonen, hebben besloten om op de pleinen en andere publieke plaatsen geel geverfde banken voor de Joden te reserveeren. De eerste gele banken zijn reeds geplaatst op het openbare plein nabij den Kurfurstendamm en het Preus- senpark. De dood van Masarijk De Tsjechische Vader des Vaderlands Masarijk, de stichter van de Tsje- cho-Slowaaksche republiek, is Dins dagochtend in de vroegte op zijn buitengoed overleden, diep betreurd door het overgroote deel der bevol king. Hij was geboren op 7 Maart 1850. Zijn vader was koetsier van een keizerlijk domein. Op vijftienjarigen leeftijd ging hij studeeren aan het gymnasium te Brno (Buenn), ver volgens bezocht hij de universiteiten van Weenen en Leipzig. Masarrjk werd tot eerste president van de nieuwe republiek op 14 No vember gekozen. Driemaal werd hij herkozen tot hij op 14 December 1935 zijn functie neerlegde en werd opgevolgd door zijn vriend en leer ling Benes. Kabinet Colijn compleet De Min. President heeft zgn kabinet blijkbaar in zijn volledige samen stelling aan de Kamers willen pre senteeren, vóór deze haar wetgeven- den arbeid in de nieuwe vierjaarsche zittingsperiode aanvangen. Immers, de zetel van „buitenlaudsche zaken" was nog steeds open. Het zou onge twijfeld niet moeilijk zijn geweest om voor dit departement een func tionaris te vinden, ware het niet, dat de heer Colijn begeerig bleef om aan zgn ministerie althans den schijn van een „breedere basis" te geven, welke hg den besten grondslag voor de huidige regeeringspolitiek acht. Maar de uitgesproken politiek- vrijzinnigen wilden dezen schijn niet helpen vestigen, omdat hij niet méér kon zijn dan schijn. Thans echter heeft na veel aandrang mr. J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van Den Haag en thans Nederlandsch gezant te Brussel, zich voor het beheer van de portefuille van Buit. Zaken be schikbaar gesteld. Hij is bij geen politieke partij aangesloten, maar wel van een politiek-liberale opvat ting. De benoeming gaat in per 1 Octo ber a.s. Dc Staten-Generaal Prinjesdag staat voor de deur, d.I. de dag der opening van de zitting der Staten-Generaal. Van jaar tot jaar trekt dit plechtige gebeuren steeds méér duizenden naar de Hof stad om er H. M. de Koningin in Haar gouden koets en omgeven van Haar gevolg in alle koninklijke statie naar het Binnenhof te zien rijden. Dit jaar heaft deze plechtigheid op Dinsdag a.s. plaats. De belang stelling is bijzonder groot dezen keer, nu men algemeen zoo benieuwd is naar de Troonrede, welke het pro gram van de nieuwe regeering zal aanduiden. We zeggen „aanduiden; de concrete plannen van het kabinet zijn de laatste jaren meer vervat in de millioenennota, welke den avond na de opening der nieuwe zitting van de Staten Generaal wordt ge publiceerd. De huidige zitting der Staten- Generaal wordt morgen-, Zaterdag middag, op plechtige wijze gesloten. Financieele surprises Nu de economische omstandig heden weer wat gunstiger zijn, rekent men niet meer op de aankondiging van nieuwe belastingen, maar hopen integendeel velen, dat de strak aan gehaalde fiscale en andere finan cieele koorden wat zullen worden ontspannen. En voor die verwachting is reden, nu de rijksmiddelen ruimer vloeien. Verhooging mijnwerkers- loonen Het staat reeds vast maar dit onderwerp valt buiten het kader der rgksbegrooting dat de mrjnwer- kersloonen binnenkort zullen worden verhoogd. Deze zijn in de crisisjaren trouwens wel tot het alleruiterste geknepen. Het ging toen heel slecht met dit bedrgf, maar daarin is door beschermende maatregelen een groote kentering gekomen. Reeds staat het vast, dat de eerste verhooging minstens 5 pet. zal bedragen, de mrjnwerkersbon- den ijveren op het oogenblik echter nog voor een verhooging van mins tens 10 pet. Zg wenschen ook een verbetering in de pensioenregeling en meerdere zorg voor de jeugdige werkloozen. De dalende werkloosheid. Uit de jongste maandcijfers der werkloosheid valt af te leiden, dat de dalingstendenz zich voortzet, maar geleidelijk geringer wordt, zoodat we het punt schijnen te benaderen, dat in even wicht is met de gewijzigde en verbeterde omstandigheden. In de laatste verslagweek van de maand Augustus was het percentage werk loozen van het totaal der tegen werkloosheid verzekerden22.4, tegen 22.6 in de week daarvóór. Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslag week van de maand Augustus in de laatste jaren als volgt1934 24.1 1935 27.71936 28.81937 22.4. Mond- en klauwzeer. De boeren worden bg alle crisis- plagen met een nieuwe plaag be zocht, welker gevolgen nog niet te overzien zijn. Zooals in verschillende andere landen is thans ook ten onzent het gevreesde mond- en klauwzeer weer uitgebroken onder het rundvee. Zoo'n epidemie kan ontzaglijke schade berokkenen aan het veehouders- bedrijf. Een troost, voor de toekomst althans, is, dat de wetenschap de verwekker der ziekte eindelijk op het spoor schijnt te zijn. Deze is geen bacterie, zooals men vele jaren heeft gedacht, maar blijkens de onderzoe kingen van Dr. Frenkel te Rotter dam, „enzym", dit is een organische stof van zeer ingewikkelde samen stelling, die allerlei eigenaardige en nog niet ten volle verklaarde eigen schappen vertoont. Dit enzym nu tracht men op te sporen om er de eigenschappen van te bepalen en vervolgens een soort tegengif te verwekken langs biologischen weg. Enkele veetentoonstellingen zijn in verband met het uitbreken der ziekte afgelast. Korte berichten. Andere gebeurtenissen in het kort willende memoreeren, herinne ren we aan de berichten omtrent het gunstig verloop der ziekte van minister Van Boeyen na diens operatie. Het katholieke dagblad „De Maasbode" is, voorloopig voor een half jaar, op bevel van Himmler, den chef der Gestapo na overleg met den min. van binn. zaken, in Duitsch land verboden. Onze mobilisatie-generaal, oud opperbevelhebber gen. Snijders, hoopt op 29 Sept. a,s. zgn 85en verjaardag te herdenk ;n. VENRAY, 18 Sept. 1937. Inschrijving voor den dienstplicht. De Burgemeester van Venray herinnert de in 1919 geboren manne lijke personen aan hun verplichting om zich in de maand October a.s. ter inschrijving voor den dienstplicht aan te geven. Voor de inschrgving zal speciaal zitting worden gehouden op Maandag 11 October a.s. van des voorm. 912 uur. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich ter secretarie of zie men de publicatie ten Raadhuize. Venray 13 September 1937. De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN 1. b. Vuurwapen wet. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat de vergunningen tot het voorhanden hebben van een vuur wapen moeten worden afgehaald voor 24 September a.s. Vergunningen welke dan niet zijn afgehaald worden ingetrokken. Venray, 16 September 1937. De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN l.b. Afsluiting weg. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat door hen ingevolge het wegen reglement, de weg, voorkomende op den staat van wegen en voetpaden onder No. 59 vanaf den provincialen weg van Venray naar Horst, aan sluitende aan de perceeelen Sectie C 5831 en C 5634 tot aan het voet pad aansluiting gevende aan den Ouden Oostrumscheweg tusschen de perceelen Sectie C 5727 en Sectie C 3895 op Zondag 19 September a.s. vanaf des namiddags 3 uur tot des namiddags 6 uur voor alle verkeer Is afgesloten, zooals op de ter plaatse aangebrachte bordjes is vermeld. Venray, 13 September 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN Lb. De Secretaris, VAN HAAREN. Vaktekenschool Venray. Op het artikel van de vorige week mocht het bestuur der Vakteken school reeds nieuwe leerlingen in schrijven. Toch wordt het nut en de noodzakelijkheid van onze teken- school schijnbaar niet genoeg inge zien. Dit moet men niet onderschatten. Gezien de opleving in het bedrijfs leven, is voor Uw jongens de vraag zeer belangrijk, in hoeverre is Uw zoon straks klaar om in dat be drijfsleven opgevangen te worden. De meest vakkundig-onderlegden zullen dan 't eerst aan de beurt zgn. Aanvullend theoretisch en praktisch vakonderwijs is geen overdreven luxe, maar voor jongens van 14 tot 25 jaar absoluut nood zakelijk. Onze nieuwe tijd, waar specialisa tie van werkzaamheden zeer ver wordt doorgevoerd, vraagt nu een maal dat men de kunstgrepen van zijn vak zeer goed moet meester zijn en tevens dat men voldoende alzijdige kennis heeft van aanver- wante vakken.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1