Spit Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Cijfers zeggen niet alles. Men wil ook wel eens wat te veel bewyzen uit statistische gegevens. Zoo zagen we onlangs aan de hand van een der jongste publicaties van het Centraal Bureau aangetoond, dat de jammer der middenstanders over de concurrentie door waren huizen, filiaalzaken en coöperaties grooter is dan de werkelijkheid rechtvaardigt. In 1935 aldus werd gereleveerd bedroeg de totale kleinhandels- omzet 3190 millioen gulden. Daarvan werd door de warenhuizen 110 mil lioen omgezet (8 pet.), door de filiaalzaken 300 millioen (9.4 pet.) en door de coöperaties 65 millioen (2 pet.). De zelfstandige winkeliers verkochten voor 2715 millioen of of 81.1 pet. van het totaal. Dus „slechts" bijna 20 pet., een vijfde deel van den totaal-omzet, ontging den zelfstandigen winkeliers. Voor de steden is dat percentage belangrijk hooger, omdat daar de warenhuizen, filiaalzaken en coöpe raties zich gemakkelijker vestigen en handhaven dan in de provincie. De laatstgenoemde bedrijven immers kiezen voor zich steeds de gunstigste omstandigheden; ze vestigen zich over het algemeen in dichte bevol kingscentra; ze ontgaan de meeste risico's van den handel. „Slechts" 20 pet. verlies aan klan ten wil voor den zelfstandigen win kelier heel wat zeggen, want deze 20 pet. zijn goede kianten. In warenhuizen, filiaalzaken en coöperaties moet contant worden betaald; wie dat niet als regel kun nen doen, komen er weinig of nooit. De winkelier moet wel stroppen riskeeren en hij beloopt ze dan ook. De concurrentie, nietwaar Boven dien: er is meer band tusschen den winkelier en zijn klant, meer per soonlijke interesse. Een winkelier, die het altijd goed heeft gehad van den een of ander, kan en zal dezen geen crediet weigeren, als dat dat door tijdelijk gewijzigde omstandigheden noodza kelijk is. Indien de overheid den zelfstandig werkenden middenstander wil helpen dan moet ze maatregelen nemen, dat de ontwikkeling vaD het aantal der warenhuizen, filiaalzaken en coöperaties door bepalingen van economische orde worde geleid. Tc grabbelen. In een der dagbladen stond dezer dagen een groote advertentie over twee kolom: „Waarschuwing" luidde de aanhef in zware letters. De waarsch wing was van de hand van den drager eens trotschen naam in het Noorden des lands; de steller beduidde zich zelf als oud-burge meester eener belangrijke gemeente. En hij waarschuwde in de krant tegen zijn kind, zijn zoon, drager van denzelfden grooten naam. Men moest hem niet leenen en niet bor gen, want vader zou het niet meer betalen en ook op toekomstige vol doening kon niet worden gerekend. Aldus schreef deze vader. Het wilde zooveel zeggen, als: ook zijn erfdeel heeft deze zoon al opgemaakt. En eenzelfde „waarschuwing" stond onder de advertentie van den vader; deze tweede was van de hand van een broer van den jongeman, die niet wilde oppassen; deze broer schreef den meestertitel voor zgn grooten naam. Van geslacht op geslacht is die naam de trots der dragers geweest, nu ligt hij te grabbelen. Heel een familie kan dat niet meer tegen houden; één kwade is velen goeden en een reputatie van een paar eeuwen te erg. Wat 'n leed moet er niet geleden zijn, voor de vader, de familie, de reputatie loslieten, welke de ondeu gende zoon met geweld naar omlaag trok.... Wij allen, die zoo gauw oordeelen als het anderen betreft, beseffen 't niet, hoe ontzaglijk veel ongekend leed er op de wereld is. Slechts als de pijn ondragelijk wordt, hooren we een kreet klinken naar buiten. Laten we mild zijn bij de beoor deeling van de daden en de levens houding van anderen. We weten niet „wat er achter steekt". Ieder huisje heeft zijn kruisje, vaak een kruis. Een, dat soms heel zwaar te dragen is! Wat is matig „Bij snelverkeer geen alcohol" luidt een verstandige slagzin onzer dagen. Gekheidzeggen sommigen. Zeker men moet matigheid betrachten, maar.... Het geringste gebruik van alco hol, antwoorden de medici, vermin dert de snelheid van het reactie vermogen op critieke momenten. Bovendien: wat is matig Een jeugdige chauffeur, die van de week terecht stond wegens het veroorzaken van een verkeersonge val na een tijd met zijn wagen over de linkerzijde van den weg te hebben geslingerd, kwam hij in een sloot terecht betwistte den Kan tonrechter te Amsterdam, dat hij „dronken" was geweest. Hg had niet veel gebruikt, zoo zei hij, „slechts 'n glas of acht-negen bier...." Zulke matigen zijn en big ven een gevaar op den weg. De Kantonrechter veroordeelde hem tot f 100 boete. in den/jfe rug Onverwachts overvallen U de venijnige steken Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke tot diep i"de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de stoffen die de pijnen ver- ^oonaken er door worden verdreven. mei AKKSR's KL005TER8ALSEM Doosje 31 cl. Potten 62'/ï ct. en f. 1.04 Mét zgn matigheidsbegrip mocht hg zijn rijbewijs behouden Natuurlijk komt deze jongeman binnenkort wéér voor de groene tafel te staan. Als zijn eerste slachtoffer op het kerkhof ligt. Van beter begrip dan bovenbe doelden chauffeur geeft de directie van eeu Rotterdamsch Touringcar- hedrijf blijk en verspreidt sluitzegels met het volgende versje Veiligheid is eerste eisch, Wij stellen dit op hoogen prijs. Die met ons uit rijden gaan Komen over veilige baan. Onze chauffeurs, van jong tot oud. Zijn onthouders, 't klinkt als goud. Waarlijk, 't is goed bedoeld. Een auto-bestuurder moet niet drinken. Maar... als de autobestuurder gaat dichten, lijkt ons 'n „matige" op wekking daartoe van den geest, niet bepaald af te wijzen. Volgend jaar griep De „wetenschap" is toch 'n mooi ding. Ze voorspelt ons b.v., maar dan juister en gedegener dan de kaart legster, de toekomst. Volgend jaar krijgen we weer zoo'n beetje de griep. Allemaal. Komt van de zonnevlekken. Deze zonnevlekken immers, waaraan we reeds de crisis en sommige radio-storingen danken, worden thans door den voorzitter der Koninklijke Astronomische Ver- eeniging van Canada, Ralph Delury, ook verdacht schuldig te zijn aan griep-epidemiën. Wij naderen thans weder een zon nevlek-maximum, dat in 1938 be reikt zal worden en de lichte epide mie van thans verklaarde de heer Delury. doet denken aan die, welke de ernstige epidemie van 1917'18 vooraf ging, toen eveneens een zon nevlek-maximum te constateeren viel en Jupiter en Saturnus elkaar tot een minimum genaderd waren. Het vroeger veel gebruikte woord influenza beteekent influence, de in vloed der planeten. De oude astro logen wisten, dat wanneer Jupiter en Saturnus elkander dicht naderden er lange perioden van regen en ziekten waren. Thans naderen deze planeten el kaar weer en tot aan het zonne vlekken-maximum van het volgend jaar kunnen wij ons dus op aller hande onaangenaamheden voorbe reiden. Die bemoeienissen van Jupiter en Saturnus zijn overigens wél aange naam. Ze maken van de aarde geen pa radijs. Sommige menschen, die met de wichelroede weten om te gaan, hebben ook al „aardstralen" ontdekt, die uit de ingewanden der aarde komen en ons op onzichtbare wijze belagen. Wie b.v. toevallig zijn bed heeft staan op de plaats, waar zoo'n ge heimzinnige aardstraal onzichtbaar opereert, verliest zeggen ze onherroepelijk zijn gezondheid. Van bovenaf worden we dus met griep belaagd door Jupiter en Sa turnus, van onderen uit dringen er andere ziekten-brengende aardstra len op ons in. Het is toch eigenlijk erg gevaar lijk en ongemoedelijk op deze we reld. En hoe meer de „wetenschap" vordert, zooveel te duidelijker het den mensch wordt, hoe beroerd ie er eigenlijk aan toe is BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/i ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I.Akker,R'dam De nationalisten in Santander. De VolksfrontsoldateD, door de nationalisten in en rond Santander gevangen genomen, zijn in totaal reeds tot een tal van 67.000 gestegen. Het dringendste vraagstuk, met welks oplossing de troepen van Franco zich thans moeten bezig houden, is dat der voedselvoorziening van de pas bezette dorpen, waarvan sommige den hongersnood nabij waren. Uit Valladolid en Burgos zijn honderden vrachtauto's met levens middelen onderweg. Staatssecretaris Kardinaal Pacelli heeft te Rome Franco's zaakgelas tigde, markies de Aycimena ontvan gen. De Poolsche boerenstaking. De Poolsche boerenstaking is ge ëindigd. Nóg zijn 120 boerenleiders gearresteerd, die verantwoordelijk worden gesteld voor de bloedig ver- loopen relletjes. Oostenrijkschenazi veroordeeld Door het Weensche schepengerecht is de machinebouwer Fraissle wegens nationaal socialistische activiteit veroordeeld tot vijftien jaren zware kerkerstraf. De executies in Rusland. Te Irkoetsk zijn twee en dertig personen, die terepht stonden wegens het lidmaatschap van de Trotzkis- tische terroristenbende, terecht gesteld. Allen waren beambten van de spoorwegen in Oost-Rusland en werden beschuldigd van sabotage, spionnage ten gunste van Japan en van het smeden van een complot tot het dooden van Sovjet-leiders. Afgevaardigde vermoord. De Joegoslavische afgevaardigde van het parlement, Ramandan, Ra- madanowitsj, een lid der regeerings- parlij en vertegenwoordiger van de Joegoslavische Albaniërs, is in het dorp zijner inwoners, Blaze, op 200 meter van zijn huis, uit een hinder laag doodgeschoten. Mellon overleden. Te Southampton in den staat New York overleed op 82-jarigen leeftijd de bekende Amerikaansche financier en millionair Andrew Mellon. Hij liet heel zijn vermogen Da aan lief dadige en wetenschappelijke instel lingen, uitgezonderd een kapitaal van 180.000 dollar, dat onder zijn personeel moet worden verdeeld. Typhus op Duitsch passagiersschip. De autoriteiten te New-York zijn zeer ontsticht over een plaats gehad hebbende misleiding inzake de qua rantaine-bepalingen. Het Duitsche stoomschip „Hansa" kwam met vele honderden passagiers te New-YorK binnen, terwijl 24 leden der beman ning „koorts" zouden hebben. Deze koorts is para-typhus gebleken. Er is een gezondheidscontrole ingesteld op alle 993 passagiers, die het schip verlaten hebben. Tegen de maatschappij en den bootdokter zijn strafmaatregelen genomen. Het schip is zonder passa giers naar Duitschland moeten terugkeeren. VENRAY, 4 Sept. 1937. Dr. H. J. Sala geridderd. Met vreugde heeft hier eenieder vernomen, dat onze dorpsgenoot de heer Dr. H. J. H. Sala, voorzitter van het Venraysche Groene Kruis, be noemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van de oprichting dezer zoo nut tige vereeniging in December 1910, tot op heden, heeft hij als voorzitter van het Venraysche Groene Kruis zijn beste krachten hieraan gegeven en den enormen groei en bloei mede gemaakt, maar ook de werkzaam heden zien toenemen. Begonnen met nog geen 100 leden, is men thans reeds aan de 1400. Het zou ons thans te ver voeren, het geheele Groene Kruiswerk in zijn tegenwoordigen vorm te beschrijven. Uitvoerig werd van een en ander nog beschreven bij de zilveren jubileumsvergadering in December 1935. Zooals bekend, is de heer Dr. Sala reeds vele jaren hoofd van den keu ringsdienst te Venray. Toch vindt bij nog tijd om het algemeen belang nog op andere wijze zoo uitnemend te dienen. Wij willen nog wijzen op zijn functies van voorzitter van Venray's Harmonie, voorzitter van het Oranje Comité, voorzitter van de afdeeling van de Limb, vereeniging tot be scherming van dieren; hoofdbestuurs lid van de Limb, vereeniging, consul van den A.N.W.B. Gouden huwelijksfeest. Maandag j.l. herdacht het echtpaar Mathijs Verstraelen en Hendrika de Bruyni aan den Maasheeschen weg alhier den dag, waarop het voor 50-jaar door den echt werd verbon den. Mooie eerebogen, groen en bloemen waren door de buurtbewoners nabij de woning aangebracht. In de parochiekerk werd 's morgens een H. Mig tot dankzegging opgedragen, waarheen de jubilarissen werden ge bracht in een prachtig versierden landouwer, welke werd voorafgegaan door een stoet van bruidjes. Vele gelukwenschen mocht het nog zeer krasse paar dien dag in ont vangst nemen. Des avonds bracht Venray's Har monie een serenade. Luxor Theater. „DE JONGE GRAAF." Deze film speelt in twee omgevin gen. De eene is een wereld vol klatergoud, het circus, de andere een wereld van aristocratie en stijve vormelijkheid, het kasteel met zgn vaste principes van standing. Het zgn deze twee werelden, die vele regisseurs een dankbaar onderwerp van schrille tegenstellingen gaven en ook de regisseur Carl Lamac heeft in „De Jonge Graaf" daar ge bruik van gemaakt. Anny Ondra treedt dan geregeld op in haar dubbel-rol van jongen en meisje en zij ontwikkelt hier spel, dat haar volkomen ligt. Het gegeven schept ook situaties, welke dol komisch zijn en deze film maken tot een luchtig, vroolgk genot het is een rolprent met tal van kostelijke invallen, verrassende vondsten en welgeslaagde grappen. De geestige Anny Ondra vertolkt de titelrol en dat beteekent bij voor baat reeds een groote toeloop. Zij dartelt weer over het witte doek naar hartelust, waarbij zij in vele opzichten te bewonderen valteerst als clown, dan als jongeman en tenslotte na vele gedaanteverwisse lingen te hebben ondergaan als schattige jongedame te eindigen. Dit verhaal biedt Anny Ondra heel veel gelegenheid haar groote talenten te toonen. Zij vormt zonder concurrentie een klasse aparthaar komisch talent wordt door geen vrouwelijke collega benaderd. En ondanks haaf kwajongensstreken blijft zij vrouw, charmant en kittig. „De jonge Graaf" is een heerlijke, zotte film, waarin zij de titelrol vervuld met vaart en meesleepend allen, zoodat elke meter een bron van ongedwongen vermaak wordt. Hans Söhnker vertolkt op onnavolg bare wijze de rol van leeraar, die den jongen graaf moet opvoeden doch op „hem" verliefd raakt. De figuur van den grootvader wordt door Hans Junkermann knap uitge beeld. Paul Heidemann laat zich als circusclown van een zijde kennen zooals wij hem nog niet zagen. Zeer knap spel toont hij hierbij. Alles bij elkaar genomen een kostelijke film, welke een avond van ongedwongen pret garandeert. Doodelijk ongeluk te Oostrum. Maandag wilde het 5-jarig zoontje van den heer Janssen te Oostrum op de treeplank springen van een langzaam rijdende vrachtauto, be stuurd door den vrachtrijder L. M. te Oostrum. Deze spreng is het kind mislukt, waardoor het door de vrachtauto werd overreden. Met ernstige inwendige kneuzin gen werd het overgebracht naar het ziekenhuis te Venray waar het spoe dig daarop is overleden. De chauffer, die een en ander niet kon zien, gaat yrg uit. Noord-Limburgsche Fokvccdag tc Horst De varkensfokdag afgelast. Geheel onverwacht heeft 't bestuur het besluit genomen de varkens fokdag niet te laten doorgaan. Reden hiervoor ishet optreden van een ernstig besmettelijke var kensziekte in een naburige provincie. Het bestuur achtte het onverant woordelijk onder dergelijke omstan digheden een Varkensfokdag te houden, bovendien kon verwacht worden, dat het getal inzendingen aanmerkelijk minder zou wezen. We zullen het dit jaar dus moeten stellen met rundvee en schapen. De aangiften voor deze beide af deeling en komen regelmatig bij de secretarissen binnen. Verwacht wordt dat de deelname nog talrijker zal zijn als vorige jaren. Door de Jury-leden, welke vanaf de oprichting hunne taak steeds tot algemeene tevredenheid hebben ver vuld, is thans ook wederom volle medewerking toegezegd. Daar in Zuid- en Midden-Limburg dit jaar geen fokveedagen gehouden worden bestaat er geen gelegenheid tot uitwisseling van Jonge Boeren Jury-leden. Wel zullen een twaalftal Jonge Boeren uit den Kring Noord-Limburg fungeeren als Ringcommissaris. Voor belanghebbende willen wij nog vermelden, dat er gelegenheid bestaat om te adverteeren in den catalogus van den Fokveedag, waar over de secretaris G. Tielen te Sevenum gaarne inlichtingen ver strekt. Verlaging briefport Wij herinneren er aan, dat ingaande j.l. Woensdag het port voor binnen- landsche brieven van 6 cent op 5 cent gebracht is. Dat voor briefkaarten is verlaagd van 5 op 4 cent. Voor het locaalverkeer blijft het port onveranderd, nl. 3 cent voor brieven en 2 cent voor briefkaarten. Uitslag wedstrijden Studenten- Sportdag. Senioren Estafettele prijs Horst2e prijs Tegelen; 3e prijs Venlo. Hardloopen le prijs v. d. Meeren- donck, Horst2e Schreurs, Venlo 3e Ottenheym, Tegelen. Hoogspringen 1 Ottenheym, Tege len, 1.54 M; 2 Ewals, Tegelen 1.53 M; 3 v. d. Meerendonck, Horst, 1.50 M. Verspringen l Ottenheym, Tegelen 5.56 M. Ewals, Tegelen 5.43 M; 3 v. Gerven, Tegelen 5.40 M. Kogelstoocen (71/, K.G.): 1 Otten heym, Tegelen 10.86 M; 2 Vallen, Gennep 10.69 M; 3 Hoogers, Horst 9.88 M. Speerwerpen: 1 Ottenheym, Tege len 31.43 M; v. Gerven, Tegelen 29.97 M; 3 Enkevort, Sevenum 29.72 M. 1500 M.1 Op de Laak, Venlo; 2 Tegelen; 3 Gennep. Bij de Junioren was de uitslag Estafette1 Horst; 2 Venray; 3 Blerick en Tegelen. Hardloopen 1 v. d. Meerendonck, Ho«rst; 2 van Opbergen, Venray; 3 Meulendrjks, Horst. Hoogspringen1 v. d. Meerendonck, Horst 1.40 M; 2 Vullings, Horst 1.40 M. (overspringen); 3 Vossen,Blerick 1.35 M. Verspringen 1 v. d. Meerendonck, Horst 4.68 M; 2 Driessen, Horst 4.46 M; 3 Janssen, Tegelen 4.45 M. Kogelstooten (5 K.G.): 1 Toeboscb, Venlo 8.02 M; 2 Cromvoirt, Venlo 7.86 M; 3 Schreurs, Tegelen 7.65 M. Kiok-stap-sprong1 v. d. Meeren donck. Horst 9.78 M; 2 Konings, Blerick 9.32 M; 3 v. Opbergen, Venray 8.83 M. 400 M.1 v. Opbergen, Venray; 2 Arts, Venray; 3 v. Kempen, Blerick. Na afloop begaven zich alle mede dingers naar 't St. Antonius-patro- naat waar door de leden van St. Bernardus koffie geschonken werd. Daarna even 'n korte pauze en welgemoed trok men weder „te velde" voor 't spelen en bijwonen der voetbal-wedstrijden welke span nend, vlot en fair verliepen. De uitslag was SeniorenHorstVenlo 20. TegelenVenlo 21. GennepTegelen 21. Finale Senioren HorstGennep 30. JuDiorenVenrayTegelen 30. SevenumHorst 20. VenloSevenum 21. Finale Junioren VenloVenray 21. Hierna had door den Kring-voor zitter de prijsuitdeelïng plaats alsook de wisselbeker, die van Horst naar Tegelen overging, aangezien de club van Tegelen het grootste aantal pnnten n.l. 203 van deze sportdag behaald had. Nu rest ons nog een woord van oprecht hartelijken dank aan de Eerw. Paters Franciscanen en aan de sportvereeniging „De Valk", die ons met de grootste bereidwilligheid hun terreinen beschikbaar stelden en zoodoende medewerkten aan 't welslagen van deze heerlijk geslaagde sportdag. Dank! „St. Bernardus." HORST. Zondag droeg de Eerw. Pater Vostermans, van de Orde der Missionarissen van Steijl, alhier in de parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis op. De Jubileum-feesten der Kon. Harmonie te Horst Zondag werden de Jubileum-feesten der Kon. Harmonie te Horst voort gezet met een „Bal-champêtre", en het optreden van de Zangvereeniging en gemengd Koor „Orpheus" te Blerik. Reeds vóór den aanvang waren 1700 entreebewijzen verkocht, wel een bewgs, dat er de drukte buiten gewoon was. Met genoegen mag dan ook de Kon. Harmonie op dit feest terugzien. Door H. M. de Koningin werd bij gelegenheid dezer feesten een herinne ringsmedaille aan de Harmonie ge schonken, W evo-tentoonstelling geopend. Te Weert heeft de opening plaats gehad van de „Wevo" een tentoon stelling van het Weerter product. De opening geschiedde door burge meester Kolkman, terwijl mr. Gielen, directeur van het Economisch Tech nologisch instituut te Maastricht eveneens een toespraak hield. O.m. waren nog aanwezig mr. Trurjen lid van de Tweede Kamer alsmede mr. Reijmer, burgemeester van Roermond. De tentoonstelling is niet grootsch van opzet doch levert een interes santen kijk op datgene, wat in Weert geproduceerd wordt. Doodelijk Mijn-ongeluk. Op de dominiale mijn te Kerkrade heeft Maandag een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de ondergrondsche werken werd de mijnwerker S. uit Kerkrade onder plotseling afvallend gesteente be dolven. Hij werd dood opgenomen. Zijn mede arbeider A. kon bevrijd worden en bleek ongedeerd te zijn. Het' slachtoffer S. is 45 jaar ge huwd en vader van drie kinderen. Een natte herfst te verwachten 1 De Bilt heeft het uitgerekend. Het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt heeft de volgende seizoens verwachting voor den herfst opge maakt De berekeningen omtrent het karakter van den herfstneerslag leiden tot dusver tot de uitkomst, dat de maanden September, October en November gezamenlijk een neer slag merkbaar boven normaal zouden opleveren. De berekende afwijking bedraagt ongeveer 25 procent. Een van de hulpmiddelen ter be rekening komt eerst later ter be schikking, zoodat wellicht nog een nader mededeeling zal volgen. Ook de neerslag over Augustus is beneden normaal gebleven, zoodat het geheele zomerseizoen een neer slag eenigszins onder normaal heeft opgeleverd, terwijl die volgens de berekening ongeveer normaal had moeten zijn. Waar men zich dus met het zomer seizoen misrekend heeft, durven we de hoop koesteren, dat De Bilt ook in de herfstverwachting er naast zal zijn. Droef einde van een feest Tijdens de Koninginnefeesten te Oss ontstond Dinsdagavond ruzie tusschen eenige personen met het gevolg, dat een van hen met een mes zware verwondingen werden toegebracht. Het slachtoffer viel bewusteloos neer en werd naar 't ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hem een long doorstoken was. De dader wist in het donker te ontkomen en is voortvluchtig. Nieuwe Burgemeester van Helmond. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 September 1937 benoemd g tot burgemeester der gemeente Helmond, de heer A. J. W. M. Moons, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeen te Raamsdonk. Inkwartiering Voor enkele dagen zullen in het begin van October, een 2500 mili tairen, die deelnemen aan de manoeu vres, te Deurne ingekwartierd wor den. Behalve bij de burgerij, zullen de manschappen ondergebracht wor den in de diverse scholen welke alsdan voor eenige dagen, gesloten zullen worden. Wat de Invaliditeitswet biedt. Stand op 1 Aug. 1937. Soort der renten Invaliditeitsr. Ouderdomsr. Weduwenr. Weezenr. Aantal loopende renten f 53799 119385 36982 14057 Totaal rentebedrag per. jaar f 7449177,28 18125239.60 5832848.83 1919129.92 Totaal f33.326.395.63 Aantal gevallen, waarin verpleging of behandeling werd toegestaan: 60689 Waarom men in Spanje reeds verdacht is. In de „Epoque" schrijft Vicomte de Rodez-Benavent over zijn avon turen in Spaansche gevangenschap. De Franschman, die met een lgn- vliegtuig van Marseille naar Casa blanca vloog, werd in Alicante gearresteerd, onder voorwendsel, dat een visum ontbrak aan zijn papieren. In het arrestantenlokaal in een verwoest huis drong een bende man nen en vrouwen binnen, die de koffers en de bezitters daarvan onderzochten, tot zg een rozenkrans vonden, wat voldoende was om een Indianengehuil aan te heffen. De politiecommissaris stelde zich over dit „zware misdrijf" in verbinding met Valencia, waarna de graaf zelf naar Valencia werd overgebracht. Hier werd hij meerdere dagen in een smerige gevangenis opgesloten en tenslotte voor de krijgsrechtbank gebracht, die de aanwezigheid van den Franschen consul en van een tolk weigerde. Het grootste gedeelte van de be handeling draaide rond den rozen krans maar men durfde het toch blijkbaar niet goed aan, den zich op doorreis bevindenden buitenlander te veroordeelen, zoodat men hem bij gebrek aan bewgs vrijsprak. Stijgend aantal zelfmoorden in Bulgarije Volgens de officieele Bulgaarsche statistieken is het aantal zelfmoorden in Bulgarije in den laatsten tijd schrikbarend toegenomen. Terwijl in het jaar 1930 673 personen zichzelf van het leven beroofden steeg dit aantal in het jaar 1932 op 728 in het jaar 1934 en 890 en het vorig jaar heeft dit aantal de 1000 over schreden. Ongeveer 70 procent van alle zelf moorden wordt bedreven door jonge menschen tusschen de 17 en de 35 jaar. In tegenstelling met andere staten staat als oorzaak van zelfmoord in Bulgarije op de eerste plaats onge lukkige liefde en op de tweede plaats economische nood. Volgens de statistiek zijn om politieke redenen geen zelfmoorden geschied. Een Amerikaansche methode. Charles M. Schwab, President van de Amerik. Staaltrust werd eens gevraagd naar de oorzaak van zijn groot succes. En hij antwoordde o.m. dit: „Wil men zich bemind maken, dan moet men beginnen, met zelf iets te voelen voor de menschen. Men kan niet doen alsof.... en het daarmede win nen. Ieder jongmensch, dat eens een leidende positie hoopt te vervullen, moet er zich op voorbereiden, het menschelijke element in de productie met succes te kunnen behandelen. De beste werkgevers en chefs zijn tegenwooordig die, welke er in slagen bij hun menschen een geest van samenwerking op te wekken. Mr. Carnegie schreef zijn succes openhartig toe aan de nieuwe manier waarop hg van zwoegende jonge mannen in zijn fabriek medewerkers maakte en zijn winsten met hen deelde. De Amerikaansche staaltrustko- ning moet ook nog de volgende „10 geboden" hebben gegeven: 1. Werk hard. Hard werken is de beste manier om onzen tijd rendabel te beleggen. 2. Studeer vlijtig. Kennis stelt in staat om verstandiger en met meer resultaat te werken. 3. Heb initiatief. Breek met de oude sleur: sleur is doodend. 4. Heb liefde voor uw werk. Dan zal het u ook genot geven en u zult een volkomen meester worden. 5. Wees nauwkeurig. Rommelige methoden brengen rommelige resul taten. 6. Wees verstandig. Dan kunt u met succes uw moeilijkheden bevech ten en overwinnen. 7. Kweek persoonlijkheid aan. Per soonlijkheid is voor een mensch, wat de geur voor de bloemen is. 8. Help anderen, deel met anderen. De werkelijke toets van breede za ken-opvattingen bestaat uit 't geven van een gelegenheid aan anderen. 9. Denk democratisch. Wanneer u niet iets voelt voor uw medemenschen zult u nooit een succesvol leider van andere menschen worden. 10. Doe altijd uw best. Wie zijn best gedaan heeft, heeft alles gedaan. Wie minder gedaan heeft dan zijn best, heeft niets gedaan, aldus „Succes." Hoeveel bioscopen zijn er Duitschland heeft meer bioscopen dan eenig ander Europeesch laDd, volgens de statistiek, onlangs in Berlijn opgesteld. Het heeft 185 bioscopen meer dan Engeland, dat als nummer twee op de lijst staat. Alles bijeen zijn er 32.454 bios copen in geregeld gebruik, in 32 Europeesche landen. Duitschland staat bovenaan met 5243 bioscopen, daarna volgt Enge land op den voet met 5038. Dan komen Frankrijk met 4100, Italië met 3900, Spanje met 2500 en Tsjecho-Slowakije met 2024. Liechtenstein, San Marino en An dorra, de kleinste landen van Europa, hebben elk één bioscoop. Wat voor de film zooal gedaan wordt. Een gilde van menschen, die voor geld hun leven wagen In het land der fantastische onder nemingen, Hollywood, is een kleine groep „artisten", wier specialiteit is ,hun armen en beenen en eventueel hun nek riskeeren." „Het zijn de z.g. „stuntmen," ge traind in het opzettelijk ondergaan van ongelukken, die een normaal mensch tracht te vermgdeD. Flirten met den dood" noemtjmen dit soort zaken in Amerika. Vallen uit boomen, automobielen in een afgrond rijden, vliegmachines aan splinters vliegen.... het behoort alle maal tot de dagelijksche opdrachten van de kleine groep tuntmen en voor al die dingen hebben ze zelfs vaste tarieven. Volgens Bill Jones, één van deze experts die hun geld „gemakkelijk" verdienen met levensgevaarlijke toe ren, is het eigenaardig, dat de meest griezelige en adembenemende toeren eigenlijk de minste risico's mee bren gen, terwijl Jjuist de z.g. kleine ge valletjes als het vallen uit een boom. de gebroken ledematen opleveren, ,Een auto van een klip af laten rijden", zegt Jones, „vliegmachines verpletteren en als slachtoffer dienen voor een sneltrein-locomotief" zijn dingen, waarvoor zorgvuldige voor bereiding noodig is. We nemen alle mogelijke voorzorgen en worden dan ook niet gewond d.w.z. niet vaak. Aan den anderen kant trachten we die kleine karweitjes als een onder deel van ons vak op te Knappen en dan loopen we een poosje rond met kneuzingen, gebroken armen en ont velde ledematen. De stuntmenschen bepalen zelf den prijs voor de diverse risico's die ze in hun vreemd beroep loopen. In de laat3te jaren hebben ze een soort tarief vastgesteld voor practisch ieder geval. De studio's erkennen deze heeren als een soort vakvereeDiging. Arme drommels van buiten, die „het erop willen wagen" worden geweerd. Volgens Jones loopen de „gang bare prijzen," op het oogenblik van 35 dollar voor een eenvoudige val uit een boom, tot 1500 dollar voor een vliegmachine aan splinters „vlie gen. Voor een val van één trap wordt 50 dollar betaald. Volgende trappen en herhalingen 35 dollar per stuk. Zg krijgen 75 dollar voorjhet laten slippen en in elkaar rijden van een auto, terwijl een sprong met een wagen in een afgrond er 500 opbrengt. Sinds p het C stiek, e op koil ernstigep afgeloojr over Jufl bijna niet zwaargei Sedert l| volgende! Mei Juni I Juli Wat jop ee delde HierbP nie' slechts pers ze uitep0 na kunnen f van statistitj°k h slachtoield- d men t£eval aan doorvar leden. 5 Maarjjjn ze sein voMiikei aandaclfeheic verkeerP* De ging deijchri ft daarbij riaQgi tor. Weet |®n ge rang t^eD v; uit een1 eveni neer r*n ov zonder een weg te: INGEK,; g ytüman beroep,? J. Jib"Ho van Eet; P. A'btoorl MaaswJ'an R Tb. dle Groott#1"0 J. Vif°ecl»l weg 2i| M. S!' f straat 1 F. .tjeek a onderst Malaos

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6