Buitenland. Let op den Coloradokever. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten van leven. Het andere deel, het grootste van de twee, dat voor den oorlog tot Rusland behoorde, waar de grond doorgaans minder vrucht baar is, de streek meer bergachtig en de landelijke bevolking meer de oude gewoonten heeft bewaard. In verband hiermede geven wij over den landbouw in Polen enkele Duitsche journalisten. Uit Engeland uitgewezen. gegevens. De gemiddelde opbrengsten per hectare voor de landbouwvruchten zyn (cgfers van 1930) voor tarwe 1.3000 k.g.voor rogge 1.160 k.g. voor haver 1.300 k.g.voor aard appelen 132 zakken voor suiker bieten 17.900 kg. Deze gemiddelden zijn ver onder de onze. Toch is de grond er vrucht baar en de landbouw er tamelijk intensief. Maar het gebruik van scheikundige meststoffen laat nog wel wat te wenschen over. Ondanks deze gemiddelden, brengt Polen nochtans jaarlijks 57 millioen zakken rogge voort, hetzij 12 pet. van de wereldproductie en 318 mil lioen zakken aardappelen, hetzy 16.5 pet. der wereldvoortbrengst. Polen bezat (in 1927) 4.100.000 paarden en bezette aldus de 2e plaats in Europa; 8.600.000 stuks rundvee 6.300.000 varkens (de 3e plaats van Europa) en 9 millioen schapen. Er zijn twee veeslagen het zwart bont uit de vlakten en het eigenlijke inlandsche dat rood is. 113.000 koeien zyn ingeschreven by de Vereeniging voor Melkcontrole. De middelmatige opbrengst van deze gecontroleerde koeien is 2.778 kg. melk met 3.49 pet. vet. In 1929 voerde Polen 15 millioen kg. boter uit. De laatste statistieken geven, ten slotte, 50 millioen hoenders, waarvan 8 millioen ganzen. Er werden in 1927 niet minder dan 65.590.000 kg. eieren uitgevoerd, wat overeenkomt met meer dan één milliard stuks eieren. De uitvoer van boter en eieren is in handen van drie groote coöperatieve vereenigingen, de eene in het vroeger Russisch, de andere in het vroeger Duitsch, de laatste in het vroeger Oostenrijkscbe Polen. Nogmaals wordt een beroep ge daan op allen, die aardappels telen, om nauwkeurig toe te zien of in hun gewas de aanwezigheid van den Coloradokever of van sporen daarvan kan worden vastgesteld. Het is van het allergrootste belang, dat nu nog alle noodige maatregelen worden ge nomen op de plaatsen, waar het blijkt voor te komen. Dit jaar is op één plaats het insect in ons land gevonden en onmiddelijk is alles ge daan, om het daar volkomen uit te roeien wat, naar wij hopen, gelukt is. Tot nu toe is het bij dit eene geval gebleven, maar met de mogelijkheid, dat het op nog meer plaatsen aan wezig is, moet zeer zeker rekening gehouden worden. Laat daarom iedereen zeer nauwkeurig opletten of hij vinden kan: de kever die rond van vorm is en 1 cm. groot, geel van kleur met tien zwarte strepen over de geheele lengte der dekschilden; of de larven, rood van kleur, met een sterk gezwollen achterlijf, die aan het aardappelloof vreten: (Waar de larven voorkomen is dus 't loof beschadigd.) Of alleen beschadigde bladeren bij enkele of meerdere planten, die bijeenstaan. Ook dit laatste is van heel groot belang. Het kan namelijk zijn, dat het onopgemerkt is gebleven, dat er larven in een gewas zijn opgetreden. Die larven hebben dan het blad meer of minder sterk beschadigd, maar zijn daarna ter verpopping in den grond gekropen. Een groepje planten met aangevreten bladeren kan dus op de aanwezigheid van een oude haard van den Coloradokever Dezer dagen werd in de buurt van Kampen een Duitscher aangehouden, die vanaf een motorboot, waarmee hij door ons land rondtoerde, foto's had gemaakt van betonnen verdedi gingswerken. Bij nader onderzoek bleek deze man journalist te zyn. De journalistiek schynt door de Duitschers tegenwoordig min of meer stelselmatig te worden mis bruikt om te dienen als dekking voor spionnage. Dit misbruik werd dezer dagen voor de Engelsche regeering aanleiding om een drietal Duitsche persvertegenwoordigers uit het land te doen uitwijzen. Zij moeten binnen 14 dagen het land verlaten hebben. Uit betrouw bare bron meent men te weten, dat de Duitschers beschuldigd zouden zyn van spionnage. Bij informatie aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken werd het volgende medegedeeld „De minister van Binnenlandsche Zaken, sir Samuel Hoare, is in het algemeen belang tot dezen maat regel overgegaan. Toen de klachten voor de eerste maal werden inge diend verkeerden de Berlijnsche autoriteiten klaarblijkelijk in de veronderstelling, dat het journalis tieke werk van de correspondenten in kwestie het misnoegen van de Britsche autoriteiten had opgewekt maar naar thans geloofd wordt, heeft Whitehall Berlyn er van over tuigd, dat op zijn zachtst uitgedrukt, de Duitsche correspondenten zich op „indiscrete" wyze van hun taak gekweten hebben. Er hebben onderhandelingen plaats gevonden, zoo gaat de „News Chro nicle" verder, tusschen Londen en Berlijn, maar naar vernomen wordt, waren de omstandigheden van dien aard, dat de uiteindelyke beslissing van de Britsche regeering geen oogenblik betwyfeld werd Aanvankelijk heeft men pogingen in het werk gesteld de aangelegen heid zoo weinig mogelyk opzien barend te regelen, maar toen de Engelsche pers inlichtingen ging inwinnen, kwamen de feiten aan het licht. Ondanks dit alles doet een groot deel van de Duitsche pers toch hevig verontwaardigd over de uit zetting en worden tegenmaatregelen verlangd Ontzettend boot-ongeluk in Venezuela. Op 't Maracaibomeer heeft, naar thans bekend wordt, Zondagavond laat een ontzettende scheepsramp plaats gehad, waarvan, volgens de laatste berichten, ongeveer honderd arbeiders het slachtoffer zijn gewor den. Een overladen motorboot kenterde plotseling op het meer en zonk. Het juiste aantal personen, dat hierbij is verdronken, staat nog niet vast, daar velen tot dusver als vermist werden gemeld, van wie men evenwel vreest, dat zij het leven hebben ver loren. deze allen zullen zeker met den jubilaris op zyn jubeldag bidden, dat zijn verdienstvolle loopbaan nog de gouden mijlpaal moge bereiken Dc nieuwe Burgemeester van Meerlo. By Koninklijk besluit van 9 Aug. is met ingang van 1 September 1937 benoemd tot burgemeester der ge meente MeerloJ. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne| burgemeester der gemeente Wans- Dc controle rond Spanje. Een ernstig incident. Nederlandsche waarnemer gewond. wjjzen. De Plantenziektenkundige Dienst die voor het behoud van onzen export- handel in land en tuinbouw-produc- ten, tot taak heeft, elk optreden van den Coloradokever in ons land met alle middelen tegen te gaan, rekent op de medewerking van alle aardappeltelers. Dat deze in de komende weken nogmaals nauwkeurig op de hier boven aangegeven verschijnselen let ten en aangifte doen van elk geval, waarin zij meenen iets verdachts ge vonden te hebben. Deze aangifte moet geschieden ten gemeentehuize, terwijl ook een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst ge waarschuwd kan worden. Aardappeltelers, let op den Colorado kever. Zaterdag zyn drie schepen, n.l. het Britsche s.s. „Corporal", het Fransche vrachtschip „Djebel Amour' en het Italiaansche schip „Mongiola' de haven van Algiers binnengeloopen, nadat ze door eenige onbekende waarschijnlijk nationalistische, vlieg tuigen der Spaansche oorlogvoeren den waren gebombardeerd. Aan boord van het laatste schip bevond zich een Nederlandsche waarnemer van de non-interventie commissie, commandant Bruin, die bij het inslaan van een granaat, werd weggeslingerd, waarbij hy een arm brak. Hij is opgenomen in een kliniek te Algiers. Zijn toestand baart geen bezorgdheid. Ook de commandant van de Mon giola is gewond bij de ontploffing van een bom, die op tien meter van het schip neerviel. Rond de British Caporal zijn on e- veer 40 bommen gestrooid, zonder het schip te raken, dat anders wegens zijn lading benzine onge twijfeld in de lucht gevlogen zou zijn. Terwijl de bemanning zich op bevel van den kapitein in veiligheid trachtte te brengen, zouden de vlieg tuigen lager gekomen zijn en het schip met machinegeweren onder vuur genomen hebben. Na een uur werd de aanval ge staakt. De „Djebel Amour" is van geringe hoogte met mitrailleurvuur bestookt zonder dat iemand gewond is. De schepen hebben een groot aantal projectielen meegebracht voor onderzoek. Vliegtuigen die van Algiers waren uitgezonden om te trachten de nationaliteit der aan vallers vast te stellen zijn onver- richterzake teruggekeerd. De kapitein van de Mongiola is inmiddels aan zijn wonden bezweken. Het heele incident is natuurlyk een slecht ding voor het niet-imengings- werk en te ernstiger, waar het hier een aanval gold op een schip, dat een neutralen waarnemer aan boord had. Sylvie, die gaarne iemand een dienst bewees en buitendien ook nieuwsgierig was om de primeur te genieten van vrouw Hermes' nieuwe gordijnen, was reeds opgestaan en trad eenige oogenblikken later naar buiten. Onderweg liet de Klaproos zich geen woord ontvallen over den bleuen brouwer en diens voornemens kunde begriepen Niks as zowat schèle wauwel ovver de neej gor- dienen Toen ze Sylvie in haar huiskamer op de canapé bad doen plaats nemen, begon zij met het vuurwerk, door eerst een voetzoeker af te steken. Zoonet toen 'k aan die gor- dienen dacht, viel me ien, dat t wel aarig zeuj zien, as geej ok is as getrouwde vrouw neej gordienen ien ow eige buus kost gaon ophangen, 't Schoot n»e in ens te binnen mer ik gleuf, as da geej en goej kans zut hebben went ik ken der iehnen. diej 't duuvels op ow te pakken bit alliehn is heej mer en bitje bleu um der mit veur den dag te kommen. Wat kan 't ok géve. 'k zal 't vèrken mer srffens beej de oeren vatten, mit verlof gesproken, want geej kent um wel. 't is Willeme, den brouwer uut Hulsbeek. gans genne VENRAY, 14 Aug. 1937. Herijk van maten en gewichten. Wij herinneren belanghebbenden, dat vóór 1 October 1937 alle maten en gewichten, op gevaar van straf, moeten voorzien zijn van de letter k. Voor degenen, die tot nog toe ver zuimd hebben in de .laatste twee jaren te laten herijken, (en op wier maten en gewichten de letter k dus nog niet voorkomt) bestaat daartoe alsnog gelegenheid den eersten en derden Vrijdag van iedere maand van 9 tot 121/. en van 14x/t tot 17 uur aan het IJkkantoor te Maastricht St. Servaasklooster no. 41. Benoeming. Met genoegen vernemen wy, dat onze vroegere dorpsgenoot, de Heer Ir. Henri Slits, is aangesteld als Rijkstuinbouwconsulent voor de provincie Noord-Brabant, met stand plaats 's-Hertogenbosch. Brand. Vrijdagmiddag is brand ontstaan in de woning van den kleermaker P. v.d. V. aan de Langstraat alhier. Het dak werd geheel vernield. Het meubilair werd gedeeltelijk gered. De brandweer wist grooter uitbrei ding van den brand te voorkomen. Bij het Zilveren Jubileum van den Eerw. Broeder Berachus in Huize ,.St. Servatius". De man, die zoovele jubilarissen, hooge bezoekers en andere feestelyke I persoonlijkheden in de bloemetjes heeft gezet, zoovele malen niet al leen St. Servaas' kapel, maar ook andere kapellen en kerken in feest tooi gehuld heeft, zal op zyn beurt op Woensdag 25 Augustus a.s. eens degelijk in de bloemetjes gezet worden ter gelegenheid van zijn I Zilveren Professiefeest. We willen nu niet zoo boosaardig zyn, te wenschen, dat hij op dien dag onder zooveel bloemen bedolven moge worden, als hij er ter gelegen heid van feesten voor anderen heeft geplukt, gesmukt en geruikerd, want dan kwam de gelukkige feesteling er beslist niet onder vandaan en dat ware jammer, niet alleen voor hem zelf, maar ook voor al degenen, die hem op dien dag blijken van medeleven willen geven. En dat zullen er niet zoo weinig zijn, want Broeder Berachus' naam als feestversieringsorganisator heeft zoo niet een internationale, dan toch een intercommunale beroemd heid. Niet alleen in huis, ook buitens huis immers werd op zyn kleurig talent menigmaal een beroep gedaan ter gelegenheid van optochten en andere feestelijkheden en z'n broe derlijk hart ging altijd even bereid willig open als men er kwam aan kloppen. Weten buitenstaanders vooral dit talent te waardeeren, zij, die Broeder Berachus intiemer kennen en sedert zooveel jaren zrjn toewijding kennen juist by die verpleegden, die in hun ziekte wel eens hebben, wat men noemt een „lastig karakter" en zy, die weten met hoeveel toewijding 1 niet alleen, maar met hoeveel bij zondere gaven hij daar zijn taak als Broeder van Liefde heeft vervulden laten we hopen nog menig verdienst- vol jaar moge blijven vervullen, ze zullen met Dog méér vreugde dan degenen, die vooral de naar buiten optredende „kleurige" gaven van den jubilaris kennen, hartelijk meevieren en den feesteling een welgemeend ,Hy leve lang toezingen. Wat Broeder Berachus als deco rateur presteerde moge hem dus bij zijn zilveren feest honderdvoudig vergoed worden; wat hij als tooneel- leider i3, weet eenieder; wat hij als Broeder van Liefde was, weten zijn vertrouwden, oversten en medebroe ders het beste te waardeeren en kwaoje kei en heej zit er dik beej, dat wet iederiehn. Sylvie zat te kijken gelijk iemand die voor 't eerst met een vlieg machine de lucht, ingaatze kon haar hart hooren kloppen en er was een blosje gekomen over haar anders nogal bleeke wangen. Geej ziet me der een, vrouw Hermes, zei ze, om toch ie's te zeggen. Now vroeg deze glimlachend met geheel haar pioenrood vollemans gezicht. Ge ziet er toch nie aaf ver schrokken Niehje, dat zie'k wel 't is ok gans gen slechte parteej en geei kent um.... i Hierbij draaide de waardin haar twee saucijsvormige wijsvingers den een om den anderen, om daarmee aan te duiden, dat Sylvie den brou wer zoogenaamd om den vinger zou kunnen wikkelen. Daarna begon zij met een opsom ming van de bezittingen van den bedeesden pretendent en van 't geen deze nog te wachten had. Tenslotte zei ze 1 'k Geleuf ok, dat ge 't gerust kunt waogen, Sillevie. Mienen Alle- wies, toen ie mit meej kwaam j vreejen, haaj ok gennen dörref en dat hit ie ok now nog nie en da s mer goeht ok. Ik heb um van 't begin aaf goehd gedressierd en heej hit er niks van gemerkt dat ie niks ien te brengen hit. 't Duut meej plezier veur diejen goejen lobbes I van nen brouwer, dat geej um wel I liejen meugt en 'k zal 't wel zoowe ienfeemen, dat 't allemaol veur mekaar kumt Verlaot ow mer op meej, Sillevie, ik heb zo n vèrrekes al miehr gewassen. Mer, now staoj ik hier te wauwelen ovver en vreej par1 ij en 'k wooj de neej gordienen ophangen. Ja, proost mablzeit met de neej gordienen, jij rakker van een koppe laarster. Ze verliet de kamer, alsof ze de gordijnen ging halen. Een minuut later kwam ze weer j terug, echter niet met de gordijnen, maar den bleuen brouwer voor zich uitschuivend, waarna ze de kamer weer terstond verliet, den verbouwe reerden brouwer en de bijna in zwijm vallende Sylvie aan hun lot over latend. In de gelagkamer zat haar echt genoot in zijn eentje te soezen met zijn calcinépijp in den mond. i Da ge meej nie in os kamerke gaot, dat zeg ik ow, Wiesiusdaor J Uit dit benoemingsbesluit blijkt dus, dat Baron de Weichs de Wenne burgemeester van Wanssum blijft en dit burgemeesterschap gecom bineerd wordt met dat van de gemeen te Meerlo. De nieuwe burgemeester blijft woonachtig op *t kasteel Geysteren. Deze oplossing mag voor beide gemeenten gelukkig genoemd worden lezen wij in de N.V. Crt.. Als. bur gemeester van Wanssum heeft Baron de Weichs de Wenne zyn kleine ge meente van circa 1000 zielen tot de havenplaats weten te maken van dit gedeelte van Noord-Limburg. Behalve de zeer belangrijke aanleg, waar door het moeras in de kom der ge meente werd herschapen in 'a nut tige haven, waaraan de enorme ge bouwen van Landbouwbelang zijn ge vestigd, heeft nog menig ander be- teekenisvol werk van algemeen belang de krachtige stuw van burgemeester Veichs gehad Wegen-verbeteringen beek-normalisatie hadden o.a. zijn daadwerkelijke belangstelling. Toen de jaren van moeilijk voorbereidend werK de instelling der werkver schaffingen de normalisatie der N.- Limburgsche beken ten Westen van de Maas mogelijk maakte, heeft Jhr, Ruys z.g. op het gebied der gemeente Wanssum de eerste spade in den grond gestoken, waarmede 't offi- cieele begin van deze groote werken, nuttig voor den boer en voor de arbeidende bevolking, want honderd duizenden gulden zijn daarbij ver- loond werd aangegeven. Het groote werk van burgemees ter de Weichs de Wenne is de haven- aanleg. Die gunstig gelegen, uitste kend geoutileerde haven in de mon ding van de Groote Molenhoek is zijn werk. Grooten tegenstand heeft hij moeten overwinnen; enorme moeilijkheden werden door onverzettelijke werk kracht uit den weg geruimd eer een werk tot stand kwam, waarvan het belang de gemeentegrenzen ver over schrijdt. Met groote overtuigings kracht heeft hij de belanghebbende instanties doen begrijpen dat o.a, de gunstige situatie van het wegennet Wanssum de aangewezen plaats maakte voor een landbouwhaven. Aansluitend bij den havenaanleg werd dan ook dit wegennet zeer verbeterd. Bekend is dat burgemeester de Weichs de Wenne een gezaghebbend voorstander is van velerlei iniatief, dat de ontwikkeling van onze ge westelijke cultuur beoogt. Als be stuurslid van de stichting „Het Lim- burgsche landschap" is hg practisch werkzaam tot behoud van ons land- schapsschoon. Bevordering van heem kennis heeft even zeer zijn daad krachtige hulp als de verbreiding van juiste architectonische denk beelden by den bouw van plattelande, Zijn belangstelling omvat niet enkel de sociaal-economische en gods dienstige belangen van zijn ambts gebied, maar strekt zich ook uit over de historie, de folklore, zelfs de natuurlyke historie^van de streek. Als opvolger van den verdienste- ken, zoo ongelukkig om het leven gekomen burgemeester P. van den Burgh zal Burgemeester de Weichs de Wenne een uitbreiding van ambts bezigheden verkrijgen, welke aan zijn werkkracht tegemoetkomt. De combinatie van het burgemeester schap over de twee gemeenten zal in dit geval zeker niet ten koste gaan van de intensiteit, waarmede de bestuurstaak der afzonderlijke gemeenten moet worden behartigd. De twee gemeenten, beide gelegen in het stroomgebied van den Grooten Molenhoek, vormen een organisch geheel. Zy hebben dezelfde maat- I schappelijke structuur, sluiten op elkaar aan, hebben ongeveer dezelfde problemen en tal van gemeenschap pelijke belangen. Dit gemeentelijk bestuur in een band heeft onmisken baar zijn voordeelen; „Onze" Volkszang. Enkele weken geleden hebben we 't gehad over liturgie. Wat is litur gie Het antwoord dat wij gaven was „liturgie is officieele eeredien?t der kerk." Godsdienstoefening dus. Maar „Godsdienstoefening" dekt niet volkomen het begrip liturgie, 't Is niet volledigliturgie is nog iets meer. Want liturgie is niet alleen een dienst van de menschen aan God, MAAR OOK EEN „AGNUS DEI" EEN „GODSWERK." Wanneer we de kerk alleen maar beschouwen als 'n uitwendige orga nisatie dan is dat 'n tekort in onze zienswijze. De kerk is veel meer 'n levend organisme, het mystiek lichaam van den Christus, waarmede wij allen verbonden moeten zyn. Christus moet zijn onze levensbron in zijn mystiek lichaam, de kerk. Als we nu deze gedachte overbren gen op liturgie dan zouden we kun nen zeggen dat liturgie is de hart slag van Christus mystiek lichaam, de hartslag die zijn geestelijke levenssappen stuwt door het lichaam van ieder van ons afzonderlijk. Eenvoudiger gezegd zal de litur gie, mits goed beoefend, ons geeste lijk dichter bij God brengen, zal het Goddelijk leven in ons stroomen in een overvloediger mate als dat reeds het geval is door de sacramenten. Door de liturgie staan wij dus niet I alleen in dienst van God, maar God laat ook door de liturgie de genade in ons stroomen. Van de kant der menschen be schouwd is liturgie de officieele Lof- dienst voor onze Koning Christus. Liturgie is de door God verlangde dienst van ons. Van de kant van God beschouwd is liturgie Goddelijk werken, de voortzetting van de verlossingsarbeid des Heeren. Wanneer liturgie, van welke kant dan ook beschouwd, zoo iets voor naams is, dan mag ieder zich het tot een eer rekenen daaraan te mogen deelnemen door de volkszang. REM. Bitumenweg, Utrecht voor f 23.810 met gebroken Maasgrind en voor f 24.135 met basalt of porfier. Overleden. Eén van de 17 in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen typhus-patiën- ten mej. B. uit Heerlerbaan is Zon dag overleden. Nieuwe gevallen hebben zich niet voorgedaan. Zware lasten op motorweg verkeer. De K.N.A.C. heeft zich andermaal in een adres tot den raad van mi nisters gewend met het verzoek op zeer korten termijn verlaging te willen bewerkstelligen van de over dreven hooge financieele lasten, die op het motorwegverkeer drukken. Tengevolge van de diverse lasten welke onafhankelijk van invoerrech ten enz. op gemiddeld minstens f 450, per automobiel per jaar ko men, wordt de gezonde ontwikkeling van het motorwegverkeer ten nadeele van de algemeene volkshuishouding en de geboden gelegenheid tegen gehouden, terwyl mede dienten gevolge een voortdurende veroudering van het Nederlandsche wagenpark plaats vindt met alle schadelijke gevolgen van dien voor de verkeers veiligheid. Helmond» 9oei Tijdens de hebben een dn hoven en zes i de villa van <j( die eenige dap ,1 geheelE Stijgende ontvangsten der Spoorwegen. Brand te Sevenum. I Dinsdagnacht is te Sevenum de boerderij van J. Arts-Hoogers totaal door het vuur vernield. De ouders en 4 kinderen konden zich nog tijdig redden. Alle oogstvoorraden, de in boedel, een paard en een koe gingen in de vlammen verloren. Staking tc Weert Maandagochtend werd in de exportslachterij en bacon factory der verkoop vereeniging „S't. Antonius" te Weert na het slachten van een 40-tal varkens door een 20-tal van het personeel plotseling het werk neergelegd. Omtrent de aanleiding van deze plotselinge staking, vernemen we, dat het personeel tot dog toe steeds de volle week werk ha h tgeen echter niet langer bestendigd kon worden. Daarom had de directie de vorige week aan het personeel een regeling voorgesteld, dat zij de da gen, waarop gewerkt werd, het ge wone loon zouden ontvangen, voor de overige dagen zouden zij in den steun vallen. Deze regeling werd door het per soneel niet afgewezen, waarom het werk Maandagochtend als gewoon zou doorgaan. Toen een 40-tal van het te slachten aantal varkens geslacht waren, lieten 20 man van het personeel zonder voorafgaande waarschuwing het werk in den steek. Enkelen hebben het werk later hervat, zoodat de staking 15 perso nen omvat. De def. ontvangsten over April 1937 gaan met een bedrag van f 8.239.487.24, rond f 430.000 uit boven de ge schatte, terwyl zij f 21.354.10 hooger zyn dan de definitieve ever April 1936. OogenschijDlijK lijkt dit niet gunstig, doch, de v rschillende baten beschouwende, komen we tot de slot som, dat zij bevredigend mogen wor den geacht. De reizigersontvangsten bleven met een totaal van f 3.996.386.22, een be drag van f 413.000 beneden die van April 1936, waarbij we echter in aan merking moeten nemen dat Paschen vorig jaar in April viel en dit jaar in Maart. Dit verklaart den grooten achterstand. Dat, niettegenstaande dit groote nadeelig verschil de totale inkomsten toch die van April 1936 overtreffen, is te danken aan aan merkelijk grootere inkomsten uit 't goederenvervoer, die f 3.683.351.76 bedroegen tegen f 3.223.014.20 in April 1936, hetgeen een voordeelig verschil opleverde van f 460.337.56. Het totale voordeelig verschil zou dus rond f 47.000 hebben bedragen, ware het niet, dat de baten „Bagage", „Post" en „Diversen" alle een eenigs- zins lager bedrag opleverden. Daaren tegen was de post „Levende dieren' f 10.000 hooger. In aanmerking ne mende de factoren, die ditmaal de vergelijking beïnvloedden, kunnen de ontvangsten tot tevredenheid stem men. De totale inkomsten over de eerste 4 maanden '37 bedragen f 31.944.162 04 tegen f 30.500.254.38 in 1936, zoodat er een voordeelig verschil is van f 1.443.897.86. De ontvangsten per dagkilometer waren f 78.08 tegen f 73.47 in April 1936. Het de villa gey een paar dage; gehouden en gading was radigen wjjn deeltelijk verk Een groot u zy zich toe i andere goed» d vermist. Twee der van verdach «j uit Bakel t n zouden hebbe z een bedrag v j len. By de arre d en goederen men. Het gehe< j Officier van t voorgeleid ei B in het Huis mond ingesl< Tegen het een-kindsysteem in Hongarije. Baron de Weichs de Wenne heeft als Statenlid de algemeene provin ciale bestuursproblemen onder de oogen gehad; ook in dit opzicht zal hy geen moeite hebben by de ver vulling van zijn dubbele taak. Hij is ridder in de Souvereine Orde van Malta en sedert 1931 kamerheer in buitengewonen dienst van H.M de Koningin. zitten er twieje te voeselemoesen Vrouw Hermes kon er op aan dat haar bevel opgevolgd zou wor den. Bovendien was de goeie sul volstrekt niet nieuwsgierig en 't kon hem niets schelen wie er in de huis kamer zat te „voeselemoeselen." Daarentegen nam de nieuwsgierig heid, vermengd met een groote dosis zenuwachtigheid, omtrent den uitslag van het conclaaf in de huiskamer, bij vrouw Hermes met elke seconde toe. Ze had nergens rust noch duur; ze liep rond gelijk een jodenkoster bij een begrafenis in alle ksmers en hoeken van het huis was ze te vinden, behalve in het sanctuarium der huiskamer. In de keuken keek ze zonder te denken in het fornuis, waar om dezen tijd nooit vuur in was dan liep ze in de waschkeuken en beurde den deksel van den grooten wasch- ketel op, waarin noch wasch noch spoelwater te vinden was vandaar ging ze naar de beugelbaan, waar ze met de handen in de zij. in de lucht stond te gapen, om na een paar minuten weer in huis te gaan en de trap op te tippelen. Klots, klots, klots, ze kwam alweer de trap af en begaf zich naar de ge lagkamer. Wegen in Noord-Limburg. Vanwege Gedeputeerde Staten van Limburg werd overgegaan tot de aanbesteding van het aanbrengen van een deklaag van dicht grof asfaltbeton met bijkomende werken op gedeelten van de op het provin- J ciaal wegenplan voorkomende wegen: Van Venlo over Horst en Venray naar de Noord-Brabantsche grens bij Maashees tusschen 13.330 en 13.570 K.M. en 24.920 en 25.840 K.M. alsmede 't aanleggen van 'n rijwiel pad van cementbeton op dezen weg tusschen 13.320 en 16.750 K.M. Laagste inschryfster was de N.V. Een bruine zomerieint staat sportief en charmant en be schut tevens tegen de brandende ultra-violette stralen der zon. AMILDA-zonnebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlyke huid bruining. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50, 25 ct EEN ZEVENTAL PUNTEN KOMEN IN HET PARLEMENT. De vereeniging tot bescherming van de groote gezinnen in Hongarije heeft in de pers haar programma gepubliceerd, waarvan wij hier de zeven punten laten volgen. 1. Wij eischen, dat by benoemin gen voor staatsbetrekkingen, bij gelijke kennis, aan de candidaten uit kinderrijke families de voorkeur wordt geschonken. 2. Dat de ouders met geen of slechts één kind evenals de onge huwde mannen en vrouwen na dertig dienstjaren gepensionneerd worden. 3. Dat de vrouw van families met één of geen kind geen betrekking mag aannemen. 4. Dat de gezinstoelagen eerst na de geboorte van het tweede kind gegeven worden. 5. Dat de gezinstoelage na iedere nieuwgeborene maandelijks met twee pengó verhoogd wordt. 6. Dat van families met meerdere kinderen de goederen niet in beslag genomen worden by faillissement. 7. Dat de bond bij iedere grootere stad een ambtelijk orgaan krijgt, dat een blijvend verband moet vormen tusschen de overheden en de kroost rijke gezinnen. Deze punten zullen in het parlement ter sprake gebracht worden. Daar trof ze den buurman, den borstelmaker aan, die volgens zijn vaste gewoonte tegenover Aiowies zat op le scheppen over de helden daden uit zijn militairen tijd. Hij had siebsig und einundsiebsig meegemaakt, wat wel mogelijk was, daar hij naar de zestig ging; maar of hij werkelijk aan den oorlog had deelgenomen en aan 't front geweest was, werd nog al eens betwijfeld, want deze Pruus was een dwerg- 'acl.tig klein, spichtig kereltje. Vrouw Hermes kon „den Pruus" niet uitstaan ze ko's 'm nie luchte of ziehn. En nu moest dat ongeluk van een opsnijer haar juist onder de oogen komen in dit oogenblik. 't Was net of haar „en luus ovver de léver kroop". On dan jingen wir mer ummer wieder drauf los mit dem blanken sabel in de Faust.... pochte de kleine borstelmaker. Och wattriep de nijdige Klaproos, halt toch de moehl mit da gesaawel. Wa wojde geej mit enne blanke sabel ien dat kiender vuustje van ou aonvange 7 Geej, Goliath, went geej op ennen turref gaot staon, kunde en vèrreke wat ien de oorh fluustere. Ge zudt me wel enne schonne hoezaar gewist zien. Ik schat, da ge beej de sprink- hane-compeneej gediend het Hier kon ze het ook al niet langer meer uithouden. Me dunkt, ik mos mer is nao die twee totteldoeve gaon kieke, dacht ze, en de daad bij het woord voegend, trad ze, na een zacht klopje op de deur, de huiskamer weer binnen. Daar zat me waarachtig „den blut n" brouwer op de canapé naast Sylvie, die heel verschrikt opkeek Hij had zijn ree terarm om haar middel geslagen en keek zoo ver liefd mogelijk. Sylvie had een kleur alsof er een kommetje met bessensapsaus over haar gezicht gegoten was; ze zag er uit als een aflegger van de Klap roos Ik Ziej 't al, galmde deze. Perficiat allebeiHedde mekaar al en muuleke gegeven 7 Alia, laot ik 'ns ziehn of ge 't ok kuntBravo brouwer Toe mer, nog is ëns Sillevie, ik geleuf, asdat heej al miehr megjes beej den kop gehad hit, den sweerenoedskel Mer, m'n goeje vrouw Hermes, zei Sillevie, wat ziedde geej me der toch èn I Willem en ikke bedanken Oplossing Eenigen tjjei 12 weken ■*- Wylèr-Beek houden een bekende reis™ uit Nijmegen» er van venff schriften nij wettelijk is onderdeelen Duitsch getfijl bouwen zon maliteiten te, dien werden Jat men kelary zou Mevr. C.-1 met eenige die in de aui De chauffei onderzoek spoedig op zij aanneem Duitsche Ji Mevr. C.' arrest voor vernemen op vrije voe tel ernstig ond ift dat op haai er nen vallen, iet hebben in de kelhandel. Het haar ri< z.g. clande$er deelen voor se dien aard t- ee voorarrest-s ïe Duitsche Ju g> Het moge |et eenigerlei aan cleariijft de DuitscheiWi werden met dekkingen werden to schouwd oi traineeren. als vaststa autocars, vaak op d. Oostenrijk Duitse hlandjr; Toen Mevrle in Grave, ha»a was het haldt, werd van o wat zeer «n Grave het 11 te danken tiet ledig isoleipe den. Van tal ir aangedrage aa op een bloe t Het v Bij het e de gemeent b: om half l] p verdronken, f heeft de p [jl Toepassing fc haling moei# Waarschij tengevolge r Te vier i het baden meente VreiN jarige L. b Gouda. Na K het lyk oj bij familie t g Zondagaw Brouwer uit b de Veei 8 verdronken. De 21-jaril dagmiddag IJssel te r' ow ok Mer wat za(d - Watf woordde dj8- met, zal i|< iehn. En kan ik gelei) - Wettt» brouwer 7 e Sillevie nai^ die ur vadaUl zet, dat um gut duuster is,E c na venger uirVa vraogen. - Das f™ Hermes 1 mot doeht1?' flesch scb£c is aanstoer11 mot er ok( Nadat r' champagntj?, ging Silvftj huis maar -31 veel meer c wol geverfc

Peel en Maas | 1937 | | pagina 8