Qemengde Berichten veS> Nadat de Voorzitter den Spreker gedankt had voor deze uiteenzetting, ging Spreker over tot het houden van zyn spreekbeurt of lezing, een betiteling, die hij wat hoog vond en gaarne veranderd zag in een cause rie. Op een uitgebreide wijze werd het punt behandeldOpneming van den arbeider in het vrije bedrijf. Nu er opleving is waar te nemen in het bedrijfsleven, blijft ook de Landbouw niet achter en maakt de Regeering hiervan vooral in den oogsttijd gebruik om een zeker percentage der werkloozen tijdelijk geloosd te krijgen, waarbij de Inspec teurs en de Gemeentebesturen het heft in handen hebben en naar ge lang deze nu sociaal voelen de afvloeiing der arbeiders bewerken. Gaarne bracht Spreker hulde aan het Gemeentebestuur van Venray, waar de arbeiders eene soepele be handeling genieten en bij de onmo gelijkheid van werkvinden, weer in de steun worden opgenomen. Ook de arbeiders in Venray hebben hun best gedaan om werk te vinden in de periode, dat de Werkverschaf fing en Steunverleening gesloten was, al kwam het daarbij voor dat er concurrentie onderling ontstond, die natuurlijs op het loon neerkwam. Hiermede kwam Spreker tot het propaganda-gedeelte van zijne be schouwing. De wanverhouding der loonen in andere bedrijven verge leken met de loonen in de Land bouwbedrijven betaald is buiten gewoon groot, welk verschijnsel terug is te brengen tot de geringe actie, die onder de Landarbeiders bestaat voor hun lotsverbetering. En toch behoort deze actie uit te gaan van den landarbeider zelf, die juist in zijn vakorganisatie de kracht zal vinden zijn belangen veilig te stel len. Zeker, voor een bond moeten offers en offertjes gebracht worden, maar deze worden ruimschoots vergoed, daar ook bij de Regeering de geor ganiseerde arbeiders een voetje voor hebben bij uitkeering van loon of steun, waardoor dus practisch de overheid de contributie betaald. Ook de belangen der arbeiders wor den door de regeering langs organi- satorischen weg behandeld. En toch sijpelt dit bedrag slechts langzaam door in de arbeiderskrin gen. Laat men toch begrijpen, dat de tijden roepen om organisatie, de eenling kan niets bereiken. Gaarne wil Spreker voortbouwen op de verwachting hier in Venray gewekt door een groep arbeiders, die de kern blijken te zijn der or ganisatie en het doel, verbetering der positie van den arbeider, na streven. Nadat het applaus op deze be schouwing bedaard was, dankte de Geest. Adv. den Spreker en ging me i over tot interne bespreking van atbeidsaangelegenheden, die een zoo danige tijd vormde, dat de Spreker besloot niet met den avondtrein te vertrekken, doch in VeDray te over nachten, opdat de arbeiders langer konden profiteeren van zijn aan wezigheid. Alles bijeen een mooie avond Inkwartiering. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat degenen die aaDgezegd zijn voor inkwartiering in de nacht van Maan dag op Dinsdag a.s. den in te kwartieren persoon kunnen verwach ten in de namiddag van 16 Aug. a.s. Uitbesteding bij anderen mag slechts plaats hebben in overleg met de Gemeentesecretarie, waartoe men zich aldaar kan vervoegen tot Maandagmorgen 10 uur. Venray, 12 Augustus 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Muziekuitvoering. Door het vrijwillig Muziek korps van het regiment Wielrijders, dat hier Maandagavond wordt inge kwartierd, zal dien avond een mu ziekuitvoering worden gegeven op het Henseniusplein. Volksconcert. Morgen Zondag zal Venray's Har monie een concert geven op het Henseniusplein. Aanvang 8 uur nam. Kampeeren. Naar wij vernemen zullen de Deurnesche katholieke Verkenners Woensdag a.s. hun tenten opslaan op een prachtig kampeerterrein tusschen Oostrum en Geysteren. Een kleine week zullen de jongens daar blijven kampeeren. Er zal een groot kampvuur worden gehouden, dat, terdege voorbereid, ook slagen zal. De ouders van de verkenners zullen het kamp komen bezoeken, „Uw plaatje, meneer 1" Nu de tgd weer is aangebroken, dat ieder, die van een twee of meer wielige velo over 's ryks straten wil rijden, voorzien moet zijn van het kostbare, koperen plaatje, dat hiertoe vrijgeleide verschaft, staan de diena ren der wet opgesteld om de volg zaamheid in deze van Neerland's burgers te controleeren. Het moet voor de velen, die nog niet voorzien van een plaatje, den arren moed hadden toch bun kans te wagen een sneu geval geweest zijn, zich geplaatst te zien voor den representant van 's lands poenale instituut, die met droog accent, de voor hen zoo beteekenisvolle belang stelling toont door de vraag: „Uw plaatje, meneer Menig man, monter op zyn fiets gestapt, zag zich, nadat de vraag op een onzalig oogenblik tot hem gesteld werd, gedwongen per pedes apostolorum „den weg terug" te gaaD. Let daarom op uw saeck! Middenstanders I Mogen we voor de laatste maal Uw aandacht vragen voor de nuttige instelling Uwer organisatiede Handelsavondschool. in twee vorige edities van „Peel eu Maas" hebben we getracht U te overtuigen van de noodzakelijkheid Uw kinderen 'n onderwys te laten geven, dat zich 't best aanpast aan hun beroep, of liever aan die stand, waarvan 't uit hoofde van z'n beroep, deel zal vormen. Nogmaals zij gezegd, dat 't pro gramma der Venraysche Handels avondschool zoodanig gewijzigd is, dat ieder die goed de 3-jarige cursus gevolgd heeft, zich met gerustheid kan onderwerpen aan 't examen ter verkrijging van 't „Middenstands diploma Handelskennis", hetwelk verplicht is geworden met 't oog op de Vestigingseischen. Maar ook zonder dat men dit diploma wil halen, is er op de Handelsavondschool gelegenheid te over, zich in ruimere mate te ont wikkelen. Twee uur per week en per klas wordt er les gegeven in de Fransohe en Duitse he Taal. Ook andere jonge menschen dus, die zich later niet zullen „vestigen." kunnen zich er dus de noodige ont wikkeling, welke onze tegenwoordige tijd eischt, verschaffen. Zie tenslotte de advertentie in dit blad. VEHA. V eteranen-weds trij d Heden Zaterdag zal er om 7 uur in 't Patronaat een vergadering ge houden. voor de Suppoi tersclub „De Valk". Op deze vergadering zijn tevens welkom alle veteranen of oud voetballers, die willen mee spe len in den veteranen wedstrijd, welke gespeeld wordt op Zondag 22 Aug. a.s. De laatst gehouden veteranen- wedstrijd, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaanfeest van „De Valk" gaf een interessant partijtje voetbal te zien, waarbij voor vele jongeren nog veel aan techniek en tactiek te bewonderen en te leeren valt. Voor deze ontmoeting zal onge- twgfeld weer veel belangstelling be staan. De Valk hoopt dan ook op een groot aantal toeschouwers. OIRLO. Bij de Maandag te Roer mond gehouden examen voor de Hoofdakte L.O. slaagde onze dorps- genoote Mej. M. de Ponti, onder wijzeres. WANSSUM. De landbouwer H. alhier had het ongeluk met zijn voet gekneld te raken tusschen een dorschmachine. Aanvankelijk liet het ongeval zich nog gunstig aanzien, maar na een paar dagen werd de toestand van de getroffene zeer ernstig, zoodat operatief ingrijpen noodzakelijk werd. Op 't oogenblik is de toestand van H. naar omstandigheden redelyk wel. HORST. Onze dorpsgenoot, de Eerw. Frater Vorstermans, die op Zondag 22 Aug. a.s. de H. Priester wijding hoopt te ontvangen in het Missiehuis te Teteringen, zal op Zondag 29 Aug. a.s. alhier zijne plechtige Eerste H. Mis opdragen. De Radio-centrale is thans ook hier bijna geheel voltooid. Reeds kunnen vele aangeslotenen van deze instelling profiteeren. Auto in brand. Tengevolge van kortsluiting vloog Maandag te Maashees een auto in brand van een reiziger uit Tilburg. Door spoedige hulp werd algelieele uitbranding voorkomen. OVERLOON. De heer H. Giebels, rijksgedipl. hoefsmid alhier, kreeg Dinsdag bericht, dat hij op den bij gelegenheid der 12e Nationale Trek paardententoonstelling te 's-Bosch gehouden wedstrijd hoefbeslag be kroond was. 400 Paarden namen aan dezen wedstrijd deel, waarvan de heer Giebels één paard van hoef beslag voorzien had. Onze gelukwenschen met deze onderscheiding. By de alhier in de gemeente- bosschen gehouden vosseD jacht, waaraan door een 20tal jagers werd deelgenomen, kon slechts één jonge vos bemachtigd worden. Van hier zijn 8 pelgrims met den Z.E. Heer Pastoor naar Lourdes vertrokken. Consulent Jonge Boeren. In de Woensdag gehouden verga dering van het hoofdbestuur van den L.LT.B. is tot consulent der Jonge Boeren in Limburg benoemd de heer ir. C. A. J. van Schendel. De nieuwe functionaris is opvolger van den heer J. Dings, die zich met de algemeene bondszaken zal gaan bezig houden. Ir. van Schendel werd 13 Sept. 1911 te Zevenbergen geboren en is dus bijna 26 jaar oud. Hij studeerde in Wageningen en was daarna werkzaam als assistent bij het Instituut voor Suikerbieten teelt te Bergen op Zoom. Daarna werd hij benoemd tot assistent bij den Rijkslandbouw-Voorlichtings- dienst te Roermond, welke onder leiding van ir. W. J. Dewez, rijks- landbouwconsulent, Staat. De nieuwe consulent der Jonge Boeren voelt buitengewoon veel voor sociaal werk. Ernstige val. De eerw. broeder-koster van de kapel in 't Zand der eerw. paters Redemptoristen te Roermond viel bij het versieren van het hoofdaltaar van een ladder. Hij werd met een gescheurd been en een gebroken pols opgenomen en naar het St. Lauren- tius-ziekenhuis overgebracht. Voor de verbetering van het Nederl. Zuivelproduct. In tegenwoordigheid van den direc teur-generaal van den landbouw, als plaatsvervanger van den minister van landouw, den heer ir. A. L. H. Roebroek, vond Diosdagmorgen in het koelhuis van den Z. N. Z. te Roermond de eerste officieele boter- keuring plaats van het voor korten tijd opgerichte Zuivel-Kwaliteits- controle-Bureau onder Rykstoezicht te Amsterdam. Een en ander komt dan hierop neer, dat geen boter meer geëxpor teerd mag worden, welke niet aan zekere eischen voldoet. De boter moet een zekere kwaliteit hebben anders mag ze niet de grens over, dit om den naam van het Nederl. produel in het buitenland hoog te houden. De controleplaatsen zyn Leeuwarden, Zutphen, Amsterdam, Breda, Roermond en Assen. Tot nu toe had men alleen dé rijks controle (boter- controlestation) thans de kwaliteit-controle. De aangeslotene bij het Z.K.B. verplicht zich zonder eenig voor behoud de plaatsen, waar hij boter bereidt of verpakt toegankelijk te stellen voor de ambtenaren met het rijkstoezicht belast en voor die, voor het Z.K.B. werkzaam. De beoordeeling der botermonsters geschiedt op: a reuk en smaak, b ge halte, bewerking en uiterlijk. Op grond van de plaats gehad hebbende beoordeeling plaatst de keurmeester de boter in klasse I, I B en II. Boter geplaatst in klasse I en I B wordt beschouwd geschikt te zijn voor uitvoer. Men ziet duidelyk dat de geheele opzet, alleen die boter te exporteeren welke inderdaad in staat is den naam van dit Nederlandsche product in het buitenland hoog te houden en daarvoor goede prijzen te noteeren. Door auto aangereden en meegesleurd. Op den Maast richterweg nabij LiDne werd de 53-jarige onderwijzer L. A. uit Roermond, die met zijn motorrijwiel uit de richting St. Odiliënberg kwam en genoemden weg wilde afrijden, door een daar op dat moment passeerende luxe auto uit Utrecht aangereden en eenige meters meegesleurd. Met een gebroken schouder en ernstige verwondingen aan linkerarm en hoofd werd de heer A. naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht Ernstige aanrijding. Te Baexem werden twee knechten van den landbouwer Lenders die met paard en maaimachine op weg naar 't veld waren door een autobus aangereden. De knechts en 't paard bekwamen verwondingen, terwyl de machine totaal vernield werd. De bestuurder van de autobus reed door zonder zich om het ongeval te be- meren. Slachtoffer van een voorrangsweg. De 55-jarige wielrijder W. G. Sch. is Woensdagmiddag op weg naar zijn woning te Beek (L.), op den rijks weg, welke een voorrangsweg is, bij het kruispunt GeverikGeulle door een personenauto aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een hersenschudding en een schedel- basisfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. De toestand van den ongelukkige is zorgwekkend. De Jamboree. Voor het garantiefonds van de Wereldjamboree werden destijds van particuliere zijde toezeggingen ont vangen tot een totaal bedrag van f 30.000, van de gemeente Bloemen- daal f20.000 en van de gemeente Haarlem f 10.000. Gep. generaal-majoor H. Behrens, waarnemend hoofdcommissaris en plaatsvervangend leider heeft aan de „N.R.Ct." in een onderhoud mede gedeeld, dat nog geen totale cijfers van ontvangsten en uitgaven bekend zijn en het derhalve niet mogelyk is een bindende verklaring af te leggen over de financieele resultaten der Jamboree, maar hij meende toch, op grond van de opgedane ervaringen, thaDS reeds te mogen mededeelen, dat de waarborgsom niet zal behoe ven aangesproken te worden. De Jamboree is dus ook een financieel succes geweest. N»euwe garnizoenen in het Oosten des lands. Naar de Msb. verneemt omtrent de stichting van garnizoenen der Koninklijke landmacht in het Oosten des lands, staat het vrijwel vast, dat hiervoor Apeldoorn, Zwolle, Zutphen, Doesburg en ook Eindhoven in aan merking komen, terwijl het regiment cavalerie te Deventer door een regiment i fanterie vervangen zal worden en vermoedelijk naar Amers foort zal verhuizen. Te Apeldoorn zullen wielrijders gelegerd worden en waarschijnlijk ook motormitrailleurs en een esca- droa pantserwagens. Voor den bouw van kazernes zou het oog op terreinen tusschen Apel doorn en Beekbergen zijn gevallen. Te Doesburg zal het bestaande kazernegebouw in gebruik worden genomen, te Zwolle evenzoo. Het vijftiende regiment infanterie te Nijmegen zal vermoedelijk naar Eindhoven worden overgeplaatst, waar fabrieksgebouwen der N.V. Philips als geschikt voor kazernes bevonden zouden zijn. Binnen een jaar zal eventueel aan de plannen voor nieuwe garnizoenen uitvoering worden gegeven. Benoemingen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft op verzoek van den hoogeerw. pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart eervol ontslag verleend aan de weleerw. paters H. Heuvels en S. van Asseldonk respectievelijk als rector van het rectoraat te Brouw huis en als rector van het rectoraat te De Twisten heeft benoemd tot rector van het rectoraat te Brouw huis den weleerw. pater B. Daemen, tot rector van het rectoraat te De Twist den weleerw. pater H. Heuvels. Invoer Deensch vleesch. Volgens een mededeeling van het statistisch departement zijn in de week van 28 Aug. van Denemar ken naar Nederland uitgevoerd 4700 Kg. spek, 287.300 Kg. rundvleesch, 95.500 Kg. slachtafval (darmen, enz.) en 40 paarden. Aanrijding met doodelijken afloop. Maandag is bij sluis 4 te Veghel een motorrijder met duopassagier in botsing gekomen met een tanden. Op de candem zat de 55jarige IJsendoorn met z'n 4jarig zoontje. Het ventje, dat de ^otsing zag aankomeD, sprong tij lig vaE het rijwiel, de vader evenwel werd tegen den grond gesmakt en zwaar ge wond. Donderdag is hij overleden. Voorraad-restitutie van crisis-suikerhcffing. Naar het Hbld. verneemt, heeft de minister van Economische Zaken in beginsel besloten, in verband met de verlaging van den crisissuiker- accijns op 5 October 1936 van 40 pCt. op 35 pCt., alsnog in bepaalde gevallen restitutie te verleenen van heffing en wel op basis der voor raden, vóórkoopen en voorverkoopen per 4 October 1936. De crisisheffing (thans f 7.871/3) brengt circa 15 millioen per jaar op, doch slechts ongeveer het derde deel daarvan is noodig voor het eigenlijks doel, n.l. steun aan de verbouwers van suikerbieten. IS DIT WAAR In „de Vee- en Vleeschhandel" van deze week wordt medegedeeld, dat de Engelsche regeering dezer dagen aan de Nederl. Regeering heeft medegedeeld, dat aan ons land een extra contingent van 10.000 Cwt., dat is 500.000 K.G. bacon was toe gestaan, te leveren van 23 Juli tot 20 Augustus. Wij hebben echter voor dit extra voordeeltje, dat onze varkenshouders zoo goed hadden kunnen gebruiken, moeten bedankenomdat de Ned. Veehouderij-centrale de Regeering moest mededeelen, dat er in ons land geen varkens beschikbaar zijn voor extra contingenten. Indien dit waar is, dan is de Ned. ambtenarij met haar fokbeperkings- maatregelen, waardoor men de vee houderij van onze boeren voor een groot deel kapot gemaakt heeft, er thans in geslaagd onzen beroemden nationalen veestapel zoodanig te vernietigen, dat een van onze be langrijkste exportbronnen is stilge legd. De boeren, die een extra varkentje willen fokken boven de aantallen, door de ambtenaren in den Haag vastgesteld, worden zwaar beboet. Want door de opvoering van den veestapel handelen zij tegen het algemeen belang. Het gevolg van deze ambtelijke bureaucratie is, dat er een tekort aan vee is, dat de vleeschprijzen stijgen; de bevolking geen vleesch meer kan koopen en 't slagersbedrijf ten gronde gaat. En dat wij niet meer in staat zijn onze klanten in het buitenland te bedienen. Het is momenteel zelfs zoo erg, dat terwijl we onzen eigen veestapel op last van den Haag kunstmatig vernietigd hebben tot scha Ie van den boer, we nu Deensch vleesch moeten importeeren, zooals we mo menteel kippen importeeren uit Bel gië, terwijl onze eigen kippenfok kerijen eenvoudig lamgeslagen zijn door allerlei fokverboden uit den Haag. De biggen kosten momenteel in ons land reeds f 25— en de vette varkens 30 ct. per pond levend. Omdat er geen varkens meer zijn. En een voordeelige bestelling uit Engeland moeten we afwijzen, omdat we de varkensfokkerij onmogelgk hebben gemaakt. Is het bij dit alles wel te verwon deren, dat onze boeren tureluurs geworden zijn Wij herinneren ons een plaat in de Groene Amsterdammer, toen mi nister van Ysselsteyn optrad na de periode Posthuma. De minister kwam in zijn werkkamer en zag voor zijn ramen allerlei bloempotten, voor elke ambtelijke instelling éen pot. Met één zwaai gooide de minister heel het stel naar beneden, uitroe pende; „die dingen beletten me een vrij uitzicht Het is te hopen, dat ook minister Steenberghe, al die obstakels van zijn ambtsvoorganger met een bree- den forschen zwaai uit den weg zal ruimen. Want al die bureaucratische be palingen, het zijn even vele slag- boomen op den weg naar normale, gezonde toestanden voor ons be drijfsleven. In tusschen is het toch wel van belang, dat omtrent deze mededee ling in de Vee- en Vleeschhandel, inzake het afwijzen van het extra Engelsche contingent, van officieele zijde nadere inlichtingen worden verstrekt. O.N. De varkensstapel. Het aantal aangebrachte biggen- merken in de week van 26 tot 31 Juli 1937 bedroeg 37.644, tegenover 49.278 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 31 Juli in totaal aan gebracht 988.555 merken tegenover 1.157.871 merken in de overeen komstige periode van 1936. Oude man doodgereden. Woensdag is op de Graafsche weg in den Bocsh de 84jarige Moors door een auto gegrepen. De man, wiens been geheel was versplinterd, is in het ziekenhuis overleden. Het groote gezin in de knel. Een onderwijzer-huisvader met 8 kinderen berekent in de Maasbode, dat een gezin van 8 personen in ons lieve Vaderland gemiddeld f 50. aan suikerbelasting en f 70.aan omzetbelasting betaalt. Inzender vertelt verder, dat zyn salaris in de laatste jaren met 25Yj pCt. verminderd is, terwijl geen der kinderen nog eenig inkomen heeft... Gemakkelijk, zoo geeft schrijver verder aan, waren maatregelen te nemen om althans eenige verbetering te brengen in de groote ambtenaars- en onderwijzersgezinnen. Schrijver doelt op verbetering van den kin dertoeslag. Het allereenvoudigst was het percentage te verhoogen. De ge volgen voor de schatkist zijn in dit geval gemakkelijk te overzien. Ook zou de kindertoelage gegeven kun nen worden voor kinderen van 18 tot 21 jaar, öf wel voor die kinderen, waarvan kan worden aangetoond, dat ze hoegenaamd geen eigen in komsten hebben, die dus geheel ten laste van het gezin zijn. Deze „cri de coeur" van een huis vader vindt ongetwijfeld weerklank bij duizenden, zoo voegt de Gelder lander hier aan toe. Hij verdient de bijzondere aandacht van de Kamer fractie der R. K. Staatspartij. Er valt voor de in de knel zittende groote gezinnen nog veel te doen. Militair vliegtuig neergestort. Woensdag was het een ongeluks dag voor het vliegkamp Soesterberg. 's Morgens werden twee aspirant- cfficier-vliegers door een dalende machine gegrepen en gewond en in den middag' stortte een nieuwe Koolhoven neer, waarbij beide inzit tenden den dood in de vlammen vonden. Te ongeveer half 2 werd, boven het vliegveld Soesterberg, een nieuw Koolhoventoestel ingeviogen door den in-vlieger Bouwman met als passagier den mecanicien v. Haanen. Tgdens de vlucht werden eenige stunts uitgevoerd. Plotseling werd de machine door het verliezen van een stuk van het kielvlak en het hoogteroer onbestuurbaar, geraakte in een vrille en stortte neer. De machine geraakte na den val in brand, waarbij de beide inzittenden in de vlammen omkwamen. Vleeschvergiftiging te Harenkarspel In de buurtschap Kalverdgk (ge meente Harenkarspel) doet zich een ernstig geval van vleeschvergiftiging voor. Een veertigtal gezinnen is door de vergiftiging aangetast, o.a. een gezin, bestaande uit elf personen. Allen liggen te bed. Ook de andere patiënten, die zich onder doktersbehandeling moesten stelleD, mieten het bed houden. Gebleken is, dat alle patiënten vleesch gegeten hebben, afkomstig van denzelfden slager. Een verslaggever van de Maasb. is op bezoek geweest bij den slager, die zeer verontwaardigd bleek te zijn over alles wat men de laatste dagen van hem verteld had en hij, zoowel als zijn vrouw, waren zeer terneergeslagen tengevolge van de kwade geruchten, die overal de ronde deden. Het vleesch is toch direct, toen ik de koe geslacht had, goedgekeurd door den keurmeester. Wat kan ik er nu toch verder aan doen riep de slager in vertwijfeling uit. Zooals altijd had hij voor de ker mis een best koebeest geslacht en dit op de gebruikelijke wijze laten keuren door den keurmeester uit Schagen, den heer Wester, die na de keuring al het vieesch van den bekenden blauwen stempel voorzag. Zijn gezin en hij zelf hadden even eens van het vleesch gebruikt en niemand was ziek geworden.! Waarom mij de schuld er van te geven, aldus de slager. Er zijn genoeg menschen in het dorp, die nooit vleesch van mij koopen en die ook ziek zijn. 't Lijkt wel een be smettelijke ziekte." Intusschen is de geheele vleesch- voorraad by hem in beslaggenomen en zoowel de slagerij als de nood- slachtplaats zijn gesloten. Verdronken. Te Wessem (L.) ging de 78-jarige L. Richter kijken naar baggerwerk- zaamheden in de Maas. Hij geraakte daarbij te water en verdronk. Het lijk werd korten tgd later opgehaald. Kampf tegen „Mein Kampf." Naar uit Graz gemeld wordt, is het daar in de namiddaguren van Woensdag tot betreurenswaardige overvallen van de zijde van het vaderlandsche front gekomen. Ook te Graz hadden de boek handelaren Adolf Hitler's boek „Mein Kampf" in de etalages gelegd, nadat de overheid daartoe verlof had ge geven (aanvankelijk was „Mein Kampf" in Oostenrijk verboden). Een stormtroep van het vader landsche front drong nu tusschen 5 en 6 uur verscheidene boekwinkels binnen, rukte in het wilde weg boe ken en tijdschriften uit de standaards en vernielde den inventaris. De troep moet door een functio naris van het vaderlandsche front en een Duitschen emigrant, Gleissner geheeten, die bij het Katholieke .Grazer Volksblatt" in dienst is, zijn aangevoerd. Het is te verwachten, dat de Oostenrijksche regeering tegen deze overvallen energiek zal optreden. Allerlei. En dan nog een korte memorie, gewijd aan een der meest bekende deelnemers aan de T.T.-races, den Engelschen Norton-rijder Guthrie. Ten aanschouwe van 120.000 toe schouwers deed Guthrie op het be kende circuit van Hohenstein Ernstal in Duitschland een doode lijken val. MODERNE SLAVERNIJ IN RUSLAND. Menschen als vee verhandeld. Het einde van den sovjet-Rus- sischen slavenjager, Jagoda. Ondanks alle sovjet-propaganda, welke de wereld overstelpt met ver halen over het paradijselijk bestaan in den Russischen heilstaat, blijkt de werkelijkheid in het land van Stalin, waaromtrent nu en dan authentieke berichten tot de buitenwereld door dringen, heel wat minder rooskleurig dan zy wordt afgeschilderd. Wij laten hieronder het relaas vol gen over de onmenschelijke behan deling, die de Russische autoriteiten politieke gevangenen doen ondergaan en waaruit blijkt, dat in onze mo derne twintigste eeuw menschen op groote schaal als vee verhandeld worden. Het 80 voet hooge standbeeld van Jagoda, dat korten tijd geleden nog den treurigen roem van deze figuur tentoonspreidde, is onlangs met dynamiet opgeblazen. Jagoda, eens het hoofd van de wijd vertakte Ogpoe en de uitvinder van een middel, om politieke gevangenen a!s vee te verkoopen, is gevallen en men weet niet, of hg al vermoord is, of nog in de communistische gevangenissen zucht. De schandalen rond zijn figuur hebben zelfs de sovjet-rechtbank een oogenblik met verbazing geslagen. Jagoda had aan het centraal uit voerend comité een plan voorgelegd, om gevangenen te gebruiken voor openbare werken. Juist in dien tgd werd het Baltische-Witte Zee-kanaal gegraven, zijn er electrische centrale gebouwd in de wildernissen van Siberië en duizenden mijlen spoorweg aangelegd door dorre woestijnen en werd begonnen met het graven van het Moskou-Wolga-kanaal. De financieele organisatie was in handen van Jagoda. De administratie van de concentratie-kampen verkocht de gevangenen volgens contract. De prijs voor deze slaven varieerde van 200 tot 400 roebel voor een ingeneur of mecanicien, 50 tot 100 roebel voor een geschoold werkman en 10 tot 20 roebel voor een gewonen arbeider of boer. Volgens Jagoda's systeem behoef den de koopers hun gevangenen niet terug te bezorgen, als het werk beëindigd was en gaf de staat een subsidie, om de slaven te onder houden. Deze subsidie werd gegeven volgens de officieele gevangenis- lijsten. Dat wil dus zeggen, dat, als er gevangenen tijdens de werkzaam heden gestorven waren, deze uit keering toch aan de koopers werd betaald, zoodat dit bedrag zuiver winst was. Het was dus zaak om zooveel mogelijK menschen bij het beëindigen van de werkzaamheden te laten omkomen. Het aantal menschen, dat aldus het slachtoffer is geworden van de hebzucht der sovjet-potentaten, is niet te tellen. Sommige gevangenen, die naar Finland ontvlucht zijn, schatten het aantal mannen, vrouwen en kinderen, dat bij de werkzaam heden aan het Witte-Zee-kanaal ge storven is op 200.000. Na de ontzaglijke „sterfte" onder de gevangenen, die werkzaam waren bij den aanleg van den Baikal- Amoer-spoorweg (B. A. M.), die een complete technische mislukking werd, vond Jagoda de plannen uit voor het Moskou-Wolga-kanaal, om de sovjet hoofdstad tot een eerste haven te maken van de Kapische Zee. Dit kanaal, dat onlangs voor een groot gedeelte plechtig iu gebruik is ge nomen, heeft bijna geen beteekenis voor den handel, daar de hoofdstad voldoende spoorwegverbinding heeft met de Wolga-gebiedtn. Onder nor male omstandigheden waren de kosten van dit werk te hoog en daarom gebruikte men maar „slaven", wier aanbal op 55.000 geschat kan worden. Het Moskou-Wolga-kanaal werd naar Jagoda genoemd. Aan deningang bij Moskou staan reusachtige stand beelden van Lenin en Stalin, terwyl zich op de plaats, tvaar het kanaal samenkomt bij de Wolga, een tachtig voet hoog beeld van Jagoda verhief. Nu de commissaris in oDgenadeis gevallen, is zijn beeld met dynami t vernield. En aldus kwam een einde aan den roem van dezen slavenjager uit de twintigste eeuw. De stille groet. Zij staan er zoo talrijk: de kruisbeelden langs den weg. in Limburg haast overal. En om velerlei redenen. Hier heeft de godsvrucht een kruisbeeld doen plaatsen, wijl het zoo mooi paste bij het kruis der wegen op den viersprong. Daar heeft de devotie van een particulier een passend plekje langs den stillen veldweg gekozen tot troon voor den Ge kruiste. Elders moet het stille kruis de herinnering levendig houden aan een droevig ongeluk. Nog op een andere plaats riep de schoonheid der natuur om een godsdienstige versiering. Zoo staan ze er zonder tal. Groote en kleine, heel oude en versleten kruisen, vol frischheid en kleur. In Brabant vinden wij ze ock. Steeds meer. Groote kruisen, misschien wat uniform. Miar toch mooi. Misschien niet zoo artistiek. Dat weet ik niet. A/aar toch sprekend. Hebben al die kruisen welnut? Daar hoeft niemand aai te twijfelen. Het feit zelf, dit zij er staan heeft beteekens en doel. Zij staan er als teekei. Zij Ook de gingen niet Zij sloege, Pel weS- Zo oon er 00l< maa dei vreemds te dat in alle „e de verloofd 't li ste" 'angs w Zij maakte eei blikje los [ezj, en eenvouj ,e{ te kruises. Nu isL„ zoo. Ten®ve,e Het won) ,n(j onder he U regelmati| zal nog i als een fl een kruis] vreemdef het niet. 1 het ook i Maar igoest andersoraben r den vreeiet gc laten. Mf het i leeren. B het ingevoerdj men ginnen. Wie de „stille] van die r de ander] niet-kathf zede invi apostel Denkt ii den eet» eenzaamlc Ook gijl onze stint staat er ooi gebohf Jacoba G.,Steeg. Johannes jerhoe Hendriks khover Heu' Jacobus Cfs.Laa, Maria G.. Veldsi Christini perg-, OVERli Carolujtonger Oirlo. Johanifl5jaar Gebold p- C. Bloen 'ver'o ciscus v- L Stevens, Hul)' J. d. v. iBn-Jac loon; Wil z- v. I van dettf°on H. d. v.faoym loonv. J Linders,Arnolc d. v. W. Vege hees G- Is 1 Veer, M. Overli aan 2° jaar, I Petrus 7,i Jf van Wil C Hendi M», echtg. i Maria Overlocü KePien Jkerk _J Parodr011^ Heer del; L1nss Mor# eere 1 van Oi* om I van teekenén land en streek rnt het I Comm] den Landal h. Com feest), irardu heilig teeken des Kruiss. Zij beelden uit den eeuwigen zegen des Allerhoogsten, die nerdaalt op velden en wegen. Zl staan er als de triomf-vlag, hoef boven het veroverde veld. Wij zouden ze niet kunnen missen Alleen reeds daarom. Maar toch, dat allees is niet genoeg. In mijn stil en lein ge- jaJlrs boorte-dorp werkten zij ds een camps/g1^'] genade, die den voortganger wiiheis^ijk 0J opriep tot een gedachtren een 'T| groet. Geen man ging evoorbij, u„r3h,iuur f zonder zijn muts af t nemen, preek. |het Ook in het drukste gesrek, ook uur h- IeeS] in lach en vroolijkheit ook op p^®iar.na feest en kermis, nooit za iemand /deen, zijn voorbijgegaan zader het armenfzhe hoofd te ontblooten. woond.» za Kmidrf0"^ half 3*tör"e.' cessie IC Mor85d Zondr eering 1 jaarg.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 2