Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs De aalmoes voor den Middenstand. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 14 Augustus 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 33 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS Daar is ic weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct- O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Het Borgstellingsfonds. Zijn werking in de practijk. Schrijver dezes heelt al eens eerder betoogd, dat het Borg stellingsfonds voor den Midden stand een instelling is, waarvan slechts weinig nut kan worden verwacht en bovendien peper duur is voor de organen, welke haar werking moeten financieren. „Beter een half ei dan een Ieege dop" meenden anderen. Inderdaad, er werd en wordt van overheidswege weinig of niets gedaan om den Middenstand door de moeilijkheden van den tijd heen te helpen. Wanneer we dat constateere-i, mogen we nochtans niet over het hoofd zien, dat de middelen tot hulp aan den Middenstand niet zoo voor de hand liggend zijn als die tot hulp aan arbeiders, boeren en industrie. De beste zij het dan indirecte hulp voor middenstanders is en blijft de overheidszorg tot behoud van de koopkracht der massa. De Middenstand heeft echter recht, juist gelijk andere maat schappelijke groepen, op directen overheidssteun. En deze bleef tot heden uit. Door de instelling van een borgstellingstonds als zoo danig te accepteeren, stelt de Middenstand zich tevreden met het ontvangen van een aalmoes en beneemt hij zich het uitzicht op een meer algemeene steun- actie van de overheid. Als het Borgstellingstonds iels ten goede uitricht, komt dit goede niet aan heel de groep van winkeliers en neringdoenden ten voordeele, maar aan enkelin gen. En terwijl die enkelingen „misschien" worden geholpen, geraken belangrijke groepen van winkeliers en neringdoenden meer en meer in nood, doordat de ngeering nog steeds talmt om <e lasten aan de zaken en bedrijven te ontnemen, welke de ontwikkeling van den handel belemmiren. Accijrzen en heffingen ver- moorder het café- of restaurants- en het dagersbedrijf geheel. Om nu maa enkele voorbeelden te noemen: De personeele belasting drukt zó) speciaal op elk win kelbedrijf, dat ze als een straf op onderremingszin kan worden aangemerk. Verlichthg in deze lasten dat zou drecte steun aan den M'ddenstanl beteekenen. Hulp roet een cedietje aan een win keliertje hi:r en daai, die zijn aaak nie meer op poten kan nouden, i slechts een zaak van individueien steun> welke roogelijk het algemeen MiddensUdsbelang zelfs n a- deel'gan zijn. Hoe wfct het Borgslellings- WS e'£e(ik in de practijk we hete,, eerder reeds als meening Inbaar gemaakt, dat er aan dit l,ds weinig be hoefte zou blijken te bestaan. Een der voorwaarden voor cre- driet is ook hier: dat de aan vrager credietwaardig zal blijken. Welnu, in het algemeen ge sproken, kan een credietwaardige middenstander op normale wijze crediet bekomen bij de reeds bestaande particuliere of coöpe ratieve financieele instellingen. Hij behoeft zich en zijn zaak dan bovendien niet onder de voogdij te stellen van een com missie van plaatsgenooten, al zijn die dan ook naar den opzet en de bedoelingen van het Borgstellingsfonds „onbaat zuchtige bekwame lieden, bereid om zonder eenige financieele be looning de vele en tijdroovende werkzaamheden" van hun voog dijschap te verrichten. Een der gestichte fondsen, n.l. dat „voor het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Overijssel", het welk mede een gedeelte van Gelderland en Drente omvat, heeft een rapport gepubliceerd over de werking van het fonds in de eerste drie maanden van zijn bestaan. Van de 27 gemeenten, welke het gebied omvat, zijn er nog slechts 7 toegetreden, n.l. Zwolle, Kampen, Ambt-Hardenburg, Hat- tem, Heerde, Heino en Oldemarkt, Welnu, in de drie maanden van werking, kwamen uit deze ge meenten slechts 21 verzoeken binnen, waarvan er tot nog toe 15 werden behandeld; 6 aanvra gen werden afgewezen, 9 inge willigd. Gemiddeld werd per toegewezen aanvrage f 350 cre diet verleend. Van een groote behoefte aan deze instelling is dus niets ge bleken. Maar bovendien gesteld nu eens, dat straks ook de resteerende aanvragen zijn afge werkt, dat er voorts een toewij zing van 60 pet. zal plaats heb ben en het crediet op gemiddeld f 350 kan worden geschat, dan beteekent zulks in cijfers, dat er aan een groepje noodlijdende winkeliertjes een totaal-crediet van ongeveer f 4400 is verleend. Deze gelden moeten worden terugbetaald. Maar niet terug betaald worden de sommen, die de gemeenten aan het Borgstel lingstonds moeten betalen. De zeven aangesloten.gemeen ten hebben een gezamelijk in wonerstal van rond 94000, voor wie 10 cent per inwoner als „deelname in het kapitaal" moest worden betaald, d.i. tesamen f 9400. Bovendien moeten ze elk jaar een contributie betalen van 2 cent per inwoner, d.i. f 1880. Tegenover een inleg dus van f 9400 en een jaarlijksche con tributie van f 1880 staat een crediet van f 4400 aan een paar menschen Zeker, het is mogelijk, dat er dit jaar nog een paai aanvragen bij zullen komen, maar nog groo- ter is de waarschijnlijkheid, dat de aanvragen in de volgende jaren een stuk beneden die van thans zullen blijven, omdat nu alle credielbehoevenden van jaren achtereen, zich „verzameld" tot 21 uit 7 gemeenten 1 heb ben gemeld. Het Borgstellingsfonds werkt onbegrijpelijk duur. Het is dui delijk, dat een gemeentebestuur een winkelier, die aan den grond zit vooral zoolang hij nog „credietwaardig" moet zijn voordeeliger kan helpen met een „God zegene de greep" van f 350 aan voorschot uit de kas van Maatschappelijk Hulpbetoon dan via het Borgstellingsfonds. Uit de gemeente Heerde b.v kwam slechts één aanvrage voor crediet. Die man heeft 60 pet. ka.is, dat hij f 350 ter leen ontvangt en en een commissie van toezicht over zijn vloer. Maar de gemeente heeft al betaald van dit jaar: f 500 ineens én f 100 aan contributie. Uit de gemeenten Heino, Hat- tem en Oldemarkt kwam in liet geheel nog geen aanvrage om crediet, maar deze gemeenten hebben tesamen dit jaar aan het fonds betaald: ruim f950 ineens en bijna f 200 aan contributie 1 Het Borgstellingsfonds is een duur zoethoudertje, dat den Middenstand als zoodanig geen voordeelen brengt en mogelijk het nemen van meer doeltreffen de maatregelen der overheid tot saneering van de nering en het winkelbedrijf in het algemeen, tegenhoudt. Md. Japansche roof-inval in Noord-China. Zuster-China verbeteren... en onze beschouwingen over den Japansch-Chineeschen oorlog we moeten feitelijk spreken van een „conflict", want de moordpartijen in China hebben nog niet den naam van oorloghebben we al meer laten uitkomen, dat Japan hier de scheinheilige aanvaller is en dat dit land op buit uit is in China, ijverig begluurd door andere buitjagers, als Engeland en Amerika, die niet kun nen dulden, dat Japan met een grooten buit gaat strijken. Voor China beteekent deze Japan sche roof-politiek een moeilijk dilemna. De regeering van Nanking heeft altijd te strijden gehad tegen het communisme, dat in dit land welig tierde, dank zij de Russische propa ganda. Nanking bleef het communis me de baas, al waren dan ook sommige communistische haarden in China niet volledig uit te roeien. De roof-inval van Japan bemoei lijkt echter ten zeerste den strijd van de Chineesche regeering, daar deze inval haar wel eens zou kun nen nopen, om de hulp te aan vaarden van Sovjet-Rusland. Japan zou daarvan de schuld dragen. En daarom, aldus een be schouwing in de Tijd, is de Japansche schijnheiligheid zoo moeilijk te ver dragen, die met een vroom gezicht verklaart, dat een van haar motieven, om zuster-China te verbeteren, juist haar strijd tegen het communisme is. In Peiping regeeren thans Chi neesche ledepoppen der Japanners. Met deze onderhandelen de Japansche autoriteiten „met als doel, de vor ming van een nieuwe regeering van Hopei en Tsjahar, welker taak het moet zijn, het communisme te be strijden." Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche ambassadeur Kawagoe o.a. ook toenadering tot Nanking zal voorbereiden op den grondslag van samenwerking tegen de communis ten, want het Japansche leger hecht zeer veel waarde aan de aanvaarding van een anti-communistisch front. Op dit plompe boerenbedroeg kan Nanking natuurlijk nooit ingaan onder de tegenwoordige omstandig heden, aangezien er niets anders uit zou voortspruiten dan een voort durende inmenging van Japan in de binnen- en buitenlandsche politiek van China. De Japanners zijn het juist, die in Noord-China het communistische gevaar scheppen. Een Japausch correspondent tee- kende dit zuiver in deze bewoordin gen„Tsjang -Kai-Tsjek staat thans voor dit dilemma verliest China den eventueelen oorlog met Japan, dan zal de regeering te Nanking onge twijfeld terstond vervangen worden door een communistisch bewind, terwijl indien Tsjang-Kai-Tsjek naar een vreedzame regeling met Japan streeft, hij stellig de sympathie van het land verbeurt en een prachtige kans geeft aan de communisten om hun invloed te versterken." 't Feit, dat Tsjang-Kai-Tsjek inder daad voor dit dilemma is geplaatst, is enkel en alleen de schuld van het schij' heilige Japan. Op deze Japansche schuld en op den te verwachten terugslag op de Katholieke missies heeft ook een der Chineesche Bisschoppen ge wezen. Deze Bisschop schetste, hoe China in het verloop van zijn geschiedenis telkens weer door Japan is verne derd en hoe dit land er op uit is, om sieeds meer vasten voet in China te kxggen en vervolgt dan: Zijn soldaten loopen overal in uni form rond. Ook doodgewone Japan sche soldaten reizen tweede klas in onze treinen. De beker loopt over. Tengevolge van dit alles willen de genen, die op den linkervleugel staan, een verzoening met de roode legers tot stand brengen en een militaire verbond met Rusland slui ten. Japans optr den dwingt ons als het ware daartoe. Maar ik zeg U, dan zal het niet bg een militair verboDd blg'ven, maar er zal komen een invasie van Rusland, van zijn leer en zijn moraal. Dan zal Europa ontwaken en de Katholieken der geheele wereld zullen zuchten over de vernietiging der missie's. i Het is te hopen, dat deze roof met al zijn ontzettende gevolgen nog voorkomen kan worden. Al is 't. dan ook maar door den nagver van de andere „jagers" in dit rijke jachtveld Oorlogstoebereidselen. In aansluiting bg vooraanstaande beschouwing geven wij hier nog enkele berichten over den feitelgken toestand. De Japanners beschuldigden Sovjet Rusland van actieve inmenging in het Noord-Chineesche conflict. Hier zouden n.l. 206 Russische officieren zijn aangekomen om de Chineesche armee in den strijd tegen Japan aan te voeren. I Wij zetten hiervóór al uiteen, dat j Japan zelf door zijn roofpolitiek China in de armen van het com munisme drijft. Een bericht uit Nanking meldt, dat Japan 14 divisies mobiliseert voor Noord-China, dit zou duiden op het begin van de vijandelijkheden op groote schaal. China gaat voort, zich op den strijd voor te bereiden. De centrale regeering heeft in Amerika 76 mil- lioen liter vliegtuigen-benzine besteld ten bedrage van 2.077.000 dollar. Het offensief begonnen. De sinds lang verwachte gevechten tusschen de Japansche troepen en de strijdkrachten van de centrale Chineesche regeering bij den Nankau pas zijn Woensdag begonnen. De Japanners ondernamen een offensief tegen de stad Nankau, die door een hevig bombardement in brand werd geschoten. Toen het bericht van den strijd bij Nankau te Peiping bekend werd begon daar een ware uittocht van de Chineesche inwoners. Duizenden Chineezen hebben Pei ping reeds per trein verlaten. Ook de aankomst van nieuwe Japansche oorlogschepen in Shanghai heeft onder de bevolking van deze stad groote onrust verwekt. De oorlog in Spanje. Generaal Franco heeft op het Noord-Spaansche front 807000 man samengetrokken. Men verwacht thans ieder oogenblik een offensief van de nationalisten tegen Santander. Begrootingstekort van 115 millioen Aanpassingspolitiek mislukt Onlangs hebben we hier al gewezen op een bericht uit de Ned. Werk gever volgens hetwelk de begrooting voor 1938 een groot tekort zou aan wijzen. Genoemd blad weet dit hoofdzake lijk aan de camouflage-politiek der vorige regeerirg. Thans meldt de Tijd, dat het tekort op de Rijksbegrooting voor 1938 ongeveer 115 millioen zou bedragen, tenzij nog tijdig de middelen zouden gevonden worden, om dat tekort te dek ken. Uit deze mededeeling blijkt opnieuw aldus een commentaar in O.N., dat de aanpassingspolitiek der regeering ColrjnOud, waarbij alleen rekening werd gehouden met de belangen der Staatsuitgaven, op een finale misluk king is uitgeloopen. Reeds in Nov. 1933 en later heeft de kath. fractie de Regeering met nadruk gewaarschuwd, dat zij er met haar eenzijdige aanpassings politiek, waarbij men de belangen van de volkshuishouding opofferde aan die van de Staatshuishouding, nooit kwam. Maar de kath. fractie voerde een onbehoorlijke oppositie volgens de groote pers en naar haar moest niet geluisterd worden. Minister Oud verklaarde bij de behandeling van hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1935 in Maart 1934 in de Eerste Kamer, dat een sluitend maken van de Staatshuishouding voor de RegeeriDg primair was en dat, wanneer zij bij haar aftreden niets aDders had bereikt dan dit, haar beleid en de daarbij gevraagde zware offers niet tevergeefsch zou zgn geweest. Hoe zijn nu de feiten Bg zijn optreden vond minister Oud, zooals hij in zgn millioenen- nota van 1933 becijferde, een tekort van 190 millioen. Ondanks een verhooging van den belastingdruk en allerlei ver doorgevoerde bezuinigingen, die de koopkracht en den economi- schen weerstand van ons volk hebben ondermijnd, heeft de minister nu nog een tekort van 115 millioen nagelaten. Ondanks een belangrijke stijging der mid delen als een gevolg van de devaluatie, welke het Kabinet Colijn niet wenschte. Hieruit blgk toch wel afdoende, hoe zeer het financieel beleid van het vorige Kabinet is mislukt. De Jamboree gesloten. Ze is weer achter den rug, de groote internationale verbroederings bijeenkomst van de verkenners uit circa 40 landen van heel de wereld, welke ditmaal ons land het voorrecht had te herbergen. Deze Jamboree is uit verschillend oogpunt een groot succes geworden en we mogen er heilzame gevolgen va a verwachten. De spellingschaos. Nog een officieel bericht: in Staats blad no. 363 is opgenomen een Kon. Besluit waarbij voor de openbare hoogere burgerscholen A. en B. de „spelling-Slotemaker" wordt voorge schreven. Het bericht in het Staatsblad is nochtans gesteld in de spelling De Vries en Te Winkel, welke de regee ring voor haar officieele stukken handhaaft. En voor de Lagere scholen geldt nog steeds het ministe- rieele voorschrift, dat de spelling Marchant er moet worden onder wezen Wat een dwazigheid toch, zulke stelselloosheid op taalgebied. De Sociale Studieweek te Rolduc. Onder zeer groote belaDgstelling is Zondagmiddag de Sociale Studieweek te Rolduc weer geopend. Onder de vele belangstellenden waren minister Goseling, minister Weiter, minister Steeuberghe, Z. H. Exc. Mgr. Lem- mens, bisschop van Roermond, oud minister Heyman van België, Mgr. Dr. Eras en tal van andere vooraan staande personen uit het politieke en sociale leven. Mgr. Poels, de geestelijke vader van deze Studiedagen, opende de bijeenkomst en zeide, dat hier op deze week de minister niet meer is dan een eenvoudige mijnwerker. Zoo wilde wijlen Jhr. Ruys het en die geest moet hier blijven. Mgr. Poels leidde daarna het on derwerp in: „De wereldorde in het licht der jongste drie encyclieken." De eerste lesgever, prof. Seb. Tromp S.J. uit Rome, behandelde 't onder werp: „De ware wereldorde." Maan dagmorgen sprak eerst Mr. Marchant met als onderwerp: „Om de-waarheid' Mr. Marchant begon met de verkla ring dat zijn studie over het nationaal socialisme in nauw verband stond met zijn overgang naar de Kath. Kerk, want toen hg „Mein Kampf" gelezen had, beving hem een groote angst voor ons volk. Hij zag toen in, dat de Kath. Kerk de eenige was, die dit gevaar voor de wereld kon afwenden. Hierna sprak Mr. Mar chant met groote ontroering over de laatste Pauselijke encyclieken. Pater Jacobs sprak hierna „Over het Communisme," terwijl in de mid dagvergadering prof. dr. Cornelissen uit Nijmegen sprak over „Onver mijdelijkheid der Kerkvervolging". Na prof. Cornelissen sprak de Bisschop van Roermond, langdurig toegejuicht, de aanwezigen toe en noemde het een groote roeping in dezen tijd voor de waarheid van Christus te getuigen, niet alleen door het woord, maar vooral door de christelijke daad. Dinsdag hadden Prof. Kors O. P. en Pater Colsen C. M. een aandach tig gehoor, waarna Mgr. Dr- Poels sloot met eenige beschouwingen, waaruit groote tevredenheid sprak over het slagen van deze Studie dagen. VENRAY, 14 Aug. 1937. Openstelling Postkantoor. Teneinde het publiek voor teleur stellingen te vrijwaren, laten wg hier nogmaals de openstellingsuren van het Postkantoor volgen voorm. van half 9 tot nam. half 1 nam. van 2 tot 4 uur en van half 6 tot half 8. Inkwartiering. In de nacht van Maandag op Dins dag zullen alhier worden in-ekwar- tierd (zonder voeding) een 40-tal officieren, 100 onderofficieren en 350 manschappen van het Reg. Wielrij ders Den Bosch. Bouwvergunning. Ingevolge de bouwverordening werd vergunning verleend aan den heer G. H. Nelissen te Oirlo tot het ver bouwen van een woonhuis aldaar. Wederom verhoogd. Deze week zgn onze slagers weer verplicht geworden, wegens de stij gende vee- en varkensprijzen, de vleeschprijzen te verhoogen. Een en ander zeer ten ongerieve van een groot deel van het publiek, dat zieh maar steeds meer moet aanpassen", of in 't geheel geen vleesch of spek meer kan koopen. Heidebranden. Door de aanhoudende droogte der laatste weken ontstaan er in de Peel telkens weer heidebranden, die hoewel ze spoedig gebluscht worden, toch een ernstig gevaar blijven op leveren voor in de nabijheid liggende bosschen en boerderijen. Men zij vooral voorzichtig. Bekroningen. Aan de onlangs in 's-Hertogen- bosch gehouden Tentoonstelling van het Nederland3che Trekpaard, was mede verbonden een keuring van het hoefbeslag,- een zeer voornaam punt, dat vooral de hoefsmeden ten zeerste intresseert. Dat we hier in Venray ook op dit gebied prima krachten hebben, die niet alleen in de plaats hunner in woning of in Noord-Limburg een goede reputatie genieten, maar onder de beste smeden van ons land gerekend mogen worden, bleek uit den uitslag der keuring door de Jury, die besloot geen rangschik king der bekroningen te doen plaats hebben, doch enkel herinnerings medailles verstrekte. De heer Leo Lucassen alhier ver wierf zijn bekroning met het hoef beslag der ingezonden paarden no. 124 Cartouche, eig. J. H. Rambaghs, Castenray en no. 398 Dompteur Delcourt, eig. Hengstenassociatie Venray. De heer Hub. Lucassen alhier verwierf zijn bekroning met het hoefbeslag der ingezonden paarden no. 192 Fée de Grandglise, eig. A. Poels Jzn., Venray no. 202 Irma van den Molenhoek, eig. Direks, Oirlo no. 381 Dompteuse van Smakt, eig. J. vd Winkel, Smaktno, 398 Sofia van Schoor, eig. L. Heidens. Waar aan deze wedstrijd de beste hoefsmeden uit het land hebben deelgenomen, wenschen we boven genoemde Venrayers van harte geluk met het behaalde succes. Luxor-theater. Als eerste hoofdfilm gaat in de Luxor „Ontstuimig bloed" een dra matisch gegeven vol spanning. Uit een, midden in een bosch ge legen tuchthuis, ontvlucht in een stormnacht een strafgevangene: alle achtervolgingen blij ven zonder succes. Korten tgd daarop maakt een strooper het bosch onveilig. Alle pogingen van den houtvester Franz om hem onschadelijk te maken zijn tevergeefsch. Zelfs de raadgevingen van den eigenaar, naar wieDS huis Franz zich meer op wensch van diens aardige dochter Lydia be geeft, baten niet; men kan den wilddief niet te pakken krijgen. Op herhaalde uitnoodiging van Lydia gaat Franz een paar maal met haar uit. Dit ergert Marie, de mooie nicht van de cude huishoudster, zeer. Zij heeft Franz boven alles lief. Marie en Lydia ontmoeten elkan der toevallig. Marie bekend Lydia haar groote liefde voor den hout vester. Deze begrijpt en wil de ge liefden niet in den weg staan. Bij een tocht door het woud be trapt Marie den strooper op heeter- daad. Er ontstaat een gevecht, waarbij Marie door een kogel wordt getroffen. De strooper brengt haar naar het houtvestershuis, waar Franz hem uit erkentelijkheid in dienst neemt. Later wordt hij echter toch over meesterd, hoe en wat onthuld wordt vertellen wg liever niet, dit zou de spanning verminderen. Als tweede hoofdfilm „Revolvers te huur" met Lane Chandler. Ken Wayne, bij zijn vrienden beter bekend als „Flip" Larue, snelsten schutter van het Westen, komt juist op tijd in Cactus City aan om ge tuige te zgn van een twist tusschen Thornton en Frank Lloyd. De laatste is dronken, wil een revolver grijpen, wordt door den jongen Thornton gevloerd en als hg weer omhoog krabbelt, door een onbekende neer geschoten. Thornton springt ver schrikt op zgn paard en gaat er vandoor. De menschen die toesnellen, besluiten, dat Jim Thornton de moordenaar is en gaan hem, onder aanvoering van Hank Moram, ach terna. Ken volgt hen, nadat hij hen tevergeefs heeft achterna geroepen. Tusschen Moran en Matt Thornton, de vader van Jim, bestaat een scherpe veete, zoogenaamd om het bezit van bepaalde stukken grond. De ware reden bij Moran is evenwel jalousie op Jim, die met Polly Clark verloofd is. Moran en zijn troep komen op Thorton's farm om de uitlevering van Jim te eischen. Hij heeft een aantal scherpschut ters aangenomen, om zijn rechten te beschermen. Jim is echter den geheelen nacht niet thuis geweest, tot ongerustheid van zijn zuster Sue. Ook Ken komt op de farm en maakt zich aan Moran bekend als de vreemdeling, die hem den vorigen avond heeft nageroepen. Na veel gedoe wordt de ware moordenaar ingerekend en de heele bende onschadelijk gemaakt. Vergadering Landarbeiders- bond St. Deus Dedit te Venray. In een bovenzaal van het Patro naat alhier, hield de Landarbeiders- bond St. Deus Dedit, onder voor zitterschap van den heer H. Manders eene goedbezochte Propaganda- vergadering, waarop de heer Nagt- saam, lid van het Hoofdbestuur, het woord voerde. Nadat de Voorzitter de vergade ring met den Christelrjken groet geopend had en een woord van wel kom gericht had tot den W.E. Heer Kapelaan Kuepers als Geestelijk Adviseur, den Spreker en de leden, werden eerst benoemd twee afge vaardigden naar de Demonstratie- vergadering te Maastricht en den Feestdag van den Patroonheilige bepaald op 10 Augustus of Octaaf. De Spreker gaf een kleine uiteen zetting van het leven van den heilige, die in de 16e eeuw geleefd heeft. Gaarne bracht Spr. warme hulde aan Mgr. Aengenent z.g., die zich zeer heeft ingespannen voor het belang van de landarbeiders en wien moet worden toegeschreven, dat Z. H. den Paus een vollen aflaat ver leende onder de gewene voorwaarden, door de Landarbeiders te verdienen bij het feest van hun Patroonheilige.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1