Ons weekpraatje. Binnenland. Gemengde Berichten Provinciaal Nieuws de „wereld" meer vat krijgt op de menschen. „Wat zullen de menschen wel zeggen Bang zjjn voor het zeggen der menschen is iedereen tevreden willen stellen, en dat is ook groote onzin. Bevreesd zijn voor de openbare meening is bang zijn voor 'n schaduw. Let eens op den man, die beducht is voor de praatjes der menschen Wat vreest hij 't Is dikwijls nietsvaak maar een schaduwbeeld, een verbeelding in alle geval, een prul. Een zwetser, een ijdele spotter kan men gemakkelijk tot zwijgen brengen. Een dapper soldaat deed op zijn knieën het avondgebed voor zijn krib in de volle slaapzaal. Een kameraad, die te zgnen koste geestig wilde zijn, zeide hem„Uw moeder moet wel een echte kwezel geweest zijn, om van v zoo'n pastoor te maken." De ander, zonder verlegen te wor den, nadert den spotter, bi kijkt hem van hét hoofd tot de voeten en zegt: „En uw moeder moet wel een echte meerkat geweest zijn om zulk een aap ter wereld te brengen." Heel de zaal barstte in lachen uit. De spotter hield zich later wel stil. Een oud gedichtje zegt Komt u een spotter aan te randen, Houd u dan kalm en onvervaard Eén enkel haar op uwe tanden Is meer dan duizend in den baard. „Wat zullen de menschen wel zeggen Bang zijn voor het zeggen der menschen, en daarom het goede laten en het kwade doen, is het wezenlijke opofferen voor het bijkomende, de hoofdzaak voor een nevenzaak prijsgeven. Is er iets onverstandiger Handelt die man wel redelijk, die de goddelijke wet overtreedt, om te behagen aan eenige lichtzinnigen, wier gedrag hij in het diepst van zijn hart veracht Is het geen groote dwaasheid, zijn zielezaligheid op het spel te zetten, terwille van sommige losbollen, die nog niet waard zijn, dat men ze be ziet Doe wel en zie niet om Zich er aan storen, wat de menschen denken en zeggen, is een groote dwaasheid. 't Is het onmogelijke nastreven, iedereen tevreden willen stellen. 't Is een hersenschim vreezen, beng zijn voor een niet. 't Is de hoofdzaak, het eenig nood zakelijke opofferen voor iets bij- i omends van geen beteekenis, van nul en geene waarde. Geen slaaf van het menschelijk opzicht dus, nooit of nimmer Boven de Hezelpoort te Nijmegen staan deze woorden: „Melius est bellicosa libertas quam sevitus in pace." ,,'t Is beter strijdend vrij te zijn, dan slaaf in vrede." Dit mogen we niet vergeten. Wees vrij en doe uw plicht, en j stoor u verder niet aan hetgeen de menschen van u denken of zeggen. Maar dat is nog niet genoeg. Wjj moeten ook trachten de openbare meening te verheffen. In den grooten strijd hier op aarde tusschen het ware en het valsche, tusschen het goede en het kwaad, kunnen wij geen eenvoudige toe schouwers zijn, die de glazen van hun bril schoonmaken om niets van 't schouwspel te missen. Wij zijn noodzakelijk medespelers. Laten wij dan de openbare meening verheffendoor onze woorden. „Legt u toe op het goede, niet enkel voor God, maar ook voor alle menschen," zegt de groote Apostel. In dit streven mogen wij wel eens letten op onzen grooten priester staatsman Dr. Schaepman z.g. Zijn beeld is geteekend met deze woorden„Voor God een kind, voor de menschen een held." Als een trouw soldaat van Christus Jezus, heeft hij den goeden strijd gestreden met de leuze „Credo- Pugno Vast vertrouwend dat hg van het gelooven in God is overgegaan in de aanschouwing van God en nu zege vierend ons afwacht in het land van den eeuwigen vrede, vragen wij hem voor ons te bidden, opdat wij Hem niet al te onwaardig, ook den goeden strijd mogen strijden ten einde toe. De prijzen van rundvee en varkens. Naar aanleiding van de klachten over de prijzen van het rundvee deelt een landbouwdeskundige aan het A.N.P. het volgende mede, wat wij uit de Maasbode overnemen; Vergelijkt men de huidige prijzen met die, welke in het dieptepunt van de crisis in de rundveehouderij hebben gegolden, dan krijgt men een onjuist beeld. Een juister voorstelling van zaken wordt verkregen door een verge lijking van de huidige prijzen met die, welke golden voor de intreding van de catastrophale inzinking dier prijzen aan het einde van 1931. De prijzen van le kwaliteit vette koeien op de Rotterdamsche vee markt in cents per kg. slachtge- wicht luiden: 1928 1929 1930 1931 1937 April 100 100 105 93 70 Juli 101 103 113 92 78 October 100 106 110 76 In de maand Juli van 1931 bedroeg de prgs van le kwaliteit vette koeien op de Rotterdamsche markt nog 92 ct. per kg. geslacht gewicht; op 5 Juli 1937 was deze prijs 78 ct. per kg. Echter is inmiddels de crisis heffing ingevoerd alsmede de om zetbelasting, te samen circa 15 pet. van de waarde, Telt men deze lasten bij den hui- digen rundveeprijs, dan ziet men, dat zelfs dan het prijspeil van 1931 nog niet is bereikt, zulks in weer wil van de depreciatie van den gulden. Nog treffender wordt deze verge lijking wanneer men de prijzen van 1928, 1929 en 1930 naast de thans geldende legt. Toen was de prijs van het rundvee doorloopend aan zienlijk meer dan f 1,per kg. geslacht gewicht, in den zomer van 1930 zelfs meer dan f 1.10 per kg. In dit licht bezien, mogen de rund- veeprijzen op dit oogenblik aller minst abnormaal hoog worden ge noemd. Het moet daarentegen als een gelukkige omstandigheid worden aangemerkt, dat althaüs op dit ge bied in den noodtoestand der vee houders een kentering is gekomen. Hoewel moet worden erkend, dat de moeilijkheden van het slagers- bedrijf niet gering zijn, volgt uit het bovenstaande, dat afschaffing der crisisheffing op rundvleesch slechts een relatief kleine verlichting zou beteekenen. Zelfs blijkt de mogelijkheid open, dat de prijzen van het rundvee na de afschaffing dier heffing wederom gaan stijgen, in welk geval het voor de slagers gewenschte gevolg uit eindelijk geheel zou uitblgven. De varkens. Wat de varkensprgzen betreft, doet zich eenzelfde verschijnsel voor De crisis is in dat bedrgf echter eerder ingetreden, zoodat hierbij een vergelijking met vroegere jaren moet worden getrokken. De prijzen van le kwaliteit vette varkens op de Rotterdamsche vee markt in cents per kg. levend ge wicht waren 1928 1929 1930 1931 1937 April 64 86 71 41 48 Juli 66 90 63 42 50 In de maand Juli van 1928 be droeg de prijs van le kwaliteit vette varkens op de Rotterdamsche markt gemiddeld 66 ct. per kg. levend gewicht, in de maand Juli van 1929 90 ct. per kg. en in de maand Juli van 1930 gemiddeld 63 ct. per kg. Op 5 Juli 1937 was de prijs van dit soort varkens op dezelfde markt 50 ct. per kg. levend gewicht. Uit deze cijfers blij at, dat ook ten aanzien van de varkens nog niet het prijspeil van voor de ineenstor ting der prijzen in 1931/1932 is be reikt en dat ook hier van abnormale prijzen kan worden gesproken. Na het bovenstaande rijst de vraag of de groote moeilijkheden, waarin de slagers thans verkeeren, wel overwonnen kunnen worden door afschaffing van de crisisheffïng op rundvleesch (het varkensvleesch is onbelast) en of de oorzaak dier moeilijkheden niet veeleer elders moet worden gezocht. Uit berichten van den laatsten tijd valt op te maken, dat de sla gers zelf reeds een aanvang gemaakt hebben met de saneering van hun bedrijf. Mogelgk zou toepassing van de vestigingswet -Kleinbedrgf hier de zoo gewenschte verbetering brengen. De man en de leeuw. De vrouw en de muis. Mond-dapperen en dapperen van hart. Ik ben een man, een man als andere mannen, en niets mannelijks is mij düs vreemd. Ik ben dus ook niet bang. Kun je begrijpen! Welke echte man is er bang Niet dat ik vechterig ben, neen, ik min den vrede, maar als het moet.... Tot mijn laatste druppel bloed zou ik me weten te verdedigen. Overigens meen ik wel eens te hebben opgemerkt, dat de eerste druppel bloeds te storten, niet mee valt. Ik was r's bij 'n tandarts op bezoek, sindsdien laat ik mijn gebit rustig vermolmen, maar naar een tandarts krijgen ze me met meer. Die tandarts heeft me geprikt, geboord, gehaakt, alles in een kies, waarvan „de zenuw" zou moe ten worden gedood en het gemaakte gat moest worden gevuld. Ik kón het niet uithouden. Elk oogenblik schoot ik onderuit in de stoel, ik schreeuwde van „au", bokste den dokter tegen z'n maag, zei hardop leelijke woordjes, kortomik stelde me vreeselijk aan. Tot de dok ter er nijdig om werd. Ja zeg ik, u moet 't me maar niet kwalijk nemen. Ik kan van alles verdragen. Hoofdpijn en buikpijn, pijn aan m'n eksteroogen en ik weet al niet wö.t. Maar dè.t.... dat De dokter knikte begrijpend en medelijdend. Er zijn méér mannen zóó, ver klaarde hij. U bent, bij wijze van spreken, niet bang, als u moederziel alleen voor een leeuw komt te staan in de wildernis en het zou u koud laten, als ze u een been afschoten in den oorlog, maar dat.... juist dit, nietwaar Er gleed een beetje minachtende spotlach over zijn gelaat. Maar in dit geval was ik zelfs bereid om me te laten beleedigen, als ik slechts los kwam uit dien stoel en wég uit die kamer.... Het bezoek aan den tandarts heeft me later wel wat critischer doen staan tegenover mijn gevoelens van dapperheid en die van andere man nen. Toen ik hoofdpijn had betrapte ik me op de suggestie, dat ik juist hoofdpijn onverdragelgk vond. Tegen over alle andere kwalen, welke ik desnoods met dapperheid zou ver dragen. En ik heb ervaren, dat de meeste mannen in dat opzicht niet anders en heelemaal niet dapperder zijn. Als we verkouden zijn, kruipen we in bed, met asperientjes en de koortsthermometer op het nacht kastje naast ons. We maken ons v ijs, dat de thermometer niet deugt, om dat die maar niet boven de 37 graden uit wil komen en we vreezen, dat we als gevolg van het defect aan het ding wel eens dood zouden kun nen zijn, voor onze omgeving het opmerkt. Voor zekerheid houden we daarom die omgeving braaf in beweging. Om het uur kloppen of bellen we, omdat we ,,'n beetje moeten drinken." Dè.n weer willen we ons „drankie" en 'n andere maal smeeken we met een weemoedige klaagstem om „de dekens nog eens goed te leggen." En als moeder-de-vrouw 's avonds afgesloofd is van het op- en neer sjouwen der trappen en beneden 'n half uurtje zit te rusten in den makkelijken stoel, dan liggen we verdrietig te grienen in bed, omdat „niemand notitie van ons neemt." Werkelijk, als het er op aan komt, dan staan wij, mannen, voor niets, maar overigens, als we 'n kleinig heid mankeeren, dan zrjn we lastige en kleinzeerige patiënten, bang en hulpbehoevend. Dan de vrouw Die gilt het heele huis bij elkaar, als 'n muis haar op de hielen zit. Ze valt in zwijm voor niets, maar.... ze is een heldin in echte jammer en ellende. Heel het gezin kan ziek te bed liggen, maar zij sjouwt door, helpend en verzorgend. Zij heeft geen koorts thermometer noodig, want zij wil niet zien, hoe noodig het wel is, dat ze ook zelf onder de wol kruipt. Dat kan immers tóch niet. En wij, mannen, verwonderen ons over moeder, die zoo „sterk" is en „nooit wat mankeert." Totdat de dokter ons, eenmaal aan de beterende hand, openbaart, dat moeder ten onder zal gaan, als we ze niet met zacht geweld naar bed zien te krijgen. Wij, mannen, mankeeren vaak niets, maar „voelen" ons ziek. Vrou wen zijn soms ziek, maar willen niets voelen. Toch heeten vrouwen bang, omdat ze gillen voor een muis. En wij, mannen, weten ons dapper, omdat we zelfs een (denkbeeldigen) leeuw durven te weerstaan. Met den mond. Ons lager onderwijs. In de statistiek van het lager onderwijs troffen wij cijfers aan, welke weergeven, hoe de leerlingen onze lagere scholen doorloopen, hoe- velen er in den loop van den school tijd blijven zitten en hoevelen het einddoel der school bereiken. Die cijfers zrjn buitengewoon on gunstig. Van de 100 leerlingen, die tot de school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, doorloopen er slechts 47 deze school tot en met de 6e klasse regelmatig. Voor de jongensleerlingen is het percentage 45, voor de meisjesleer lingen 51. Daarnaast stellen wij het andere cgfer. Van de 100 leerlingen, die tot de school voor gewoon lager onder wijs worden toegelaten, komen er na 6 jaar of langer, slechts 85 in de 6e klasse. De rest blijft voor dien ste ken. Voor de jongens is het percen tage 84, voor de meisjes 86. Dit beteekent, dat 53 pet. van de leerlingen tijdens hun schooltijd eens of meermalen blijven zitten en dat 15 pet. niet in staat is het einddoel der school te bereiken. Nog niet eens het einddoel, want dat zouden 7 voltooide leerjaren zgn en hier is slechts gerekend met 6. Het zijn wel teleurstellende en be droevende cijfers. De Jamboree. Welk een enorme drukte men ver wacht in verband met de a.s. Jam boree moge hieruit blgken, dat de Ned. Spoorwegen te dier gelegenheid ongeveer 200 extra treinen laten loopen. PER FIETS NAAR FRANKRIJK. De vele toeristen, jon-eren en ouderen, die dit jaar per fiets naar de Parijsche tentoonstelling of naar een ander gedeelte van Frankrijk gaan, hadden tot nu toe daarvoor een triptiek voor Frankrijk noodig, waarmee hun bescheiden reisbudget nogal zwaar belast werd. Het zal hun genoegen doen, te vernemen, dat de A.N.W.B. thans in de gelegenheid is, hun een speciaal document te verstrekken, geldig voor één reis en gedurende één maand, dat aan de A.N.W.B.-leden graiis kan worden verstrekt, aan anderen tegen een .minimale ver goeding (f 0.50) Aangezien voor den doortocht door België geen enkele formaliteit voor de fiets is te vervullen en geen enkele kaart of lidmaatschap noodig is, worden de wielrijders thans dus wel in de gelegenheid gesteld, op zeer gemakkelijke wijze hun vacan- tietocht naar België en Frankrijk te maken. Lijk opgehaald. Sinds Vrijdagavond werd te Hel mond de 4l-jarige wijnhandelaar M. v. d. H., die dien dag enkele dorpen in de omgeving had bezocht, ver mist. Dinsdagmorgen is zijn lijk in het kanaal de Zuidwillemsvaart onder de gemeente Aarle Rixtel opgehaald H. is waarschijnlijk door een on geluk te water geraakt. Deventer werkloozen blijven weigeren. De werkloozen te Deventer, die na het conflict met de tewerkge- steldeD aan de Twentsche kanalen, weigerden naar Wierden te gaan en opnieuw in de gelegenheid waren gesteld Dinsdagmorgen naar 't werk te vertrekken, daar zg anders van alle steunverleening zouden worden uitgesloten, hebben geen gevolg ge geven aan dezen oproep. Oer-koffie. De koffie Is oorspronkelijk afkom stig uit Kaffa, dat niets met kaffers te maken heeft en dus niet in Zuid- Afrika ligt, maar in Abessynië. Het is een vruchtbaar bergland, waar een zacht klimaat en veel regenval samenwerken tot de ontwikkeling van een weelderigen plantengroei op een vulkanischen bodem. Hier groeit de koflïestruik nog in het wild. In de schaduw van gewel dige bosschen groeit de koffieboom, waaraan het land en de inwoners (Kaffisjos) hun naam danken. Het zijn Abessijnsche christenen. Hier in Kaffa groeit dan, volgens de Euro peanen, die de streek kennen, speciaal volgens den Duitschen onderzoekings reiziger Max Grühl, de beste koffie van de wereld en wel in zoo groote hoeveelheid, dat er geen emplooi voor is en de vruchten in het woud verrotten. Grühl, die geruimen tijd in Abessynië heeft gewoond, deelt mede, dat hij de koffie voor eigen gebruik eenvoudig opzamelde, zooals bij ons de jongens dat met eikels doen, en in Duitschland de arme menschen, die van de eikels „koffie" branden. Interessant is ook de bereiding van koffie in dit, haar moederland. Als de boonen geschild zijn, worden zij op bg wijze van schalen uitge holde steenen gelegd, die gloeiend heet worden gestookt. Na het roos teren van de boonen worden die tot poeder gestampt, zoo fijn mogelijk. Van deze poeder wordt dan, met boter en honing vermengd, een dikke brei geroerd, waaraan een kruid wordt toegevoegd, ook uit het oer woud geplukt, dat de meeste over eenkomst heeft met onze kruid nagelen. Dit mengsel wordt dan ge kookt en het aftreksel gedronken. Grühl verzekerde dat, ondanks het feit, dat de gebruikte boter meestal ranzig is, de aldus gekookte koffie de lekkerste is, die hij maar ergens op de wereld gedroDken heeft. VENRAY, 31 Juli 1937. LUXOR THEATER. Tijdens de kermisdagen biedt het Luxor-Theater zijn bezoekers vier prachtprogramma's. Voorts heeft de directie de bios coopcabine geheel gemoderniseerd door de aanschaffing van twee nieuwe theater filmaparaten, waar door het beeld en het geluid zeer veel zgn verbeterd. De keurige film aparaten zooals ze staan opgesteld, alsmede de vele electrische leidingen, instrumenten en toestelleD, welke alle voor een feillooze weergave be- noodigd zijn, vormen een model- cabiDe, die er zijn mag, en waar mede de directie zijn bezoekers dat gene geeft, wat ieder zal waardeeren, terwijl door de aanschaffing van twee filmaparaten de hoofdfilms van het begin tot het einde aan een stuk door worden, vertoond, m.a.w. de hoofdfilms worden zonder onder breking vertoond. Kosten nog moeiten zijn gespaard om zoowel het een als het ander te perfectioneeren, waarvoor een woord van hulde hier wel op zgn plaats is. Om thans op de prachtige films over te gaan, kunnen we volstaan met te zeggen dat deze met zorg zgn gekozen en samengesteld. Zaterdag en Zondag gaat hier een reuze lachprogramma, een waarlijk goede kermisattractie. Wel wordt ons verzocht nog mede te deelen, dat de aanvang der voor stellingen precies op tijd begint. Als eerste hoofdnummer„41/., Musketiers", een geweldige lachfilm, waarin de nekende Europeesche komieken u laten lachen als nooit te voren. Ernst Verebes, Otto Wall- burg, Felix Bressart, Szöke Szakall en.... tevens in hetzelfde programma een tweede hoofdfilm„Koning tegen wil en dank". Maandag „Onder twee vlaggen". Niet minder dan vier sterren ver vullen de hoofdrollen, te wetenRo nald Colman, Claudette Colbert, Victor Laglen en Rosalind Russell. In kleinere rollen traden 42 acteurs en actrices op. Tienduizend figuran ten werkten mee. De vervaardiging vergde niet minder dan ander half jaar. Er kwamen in totaal 12 785 menschen aan te pas. Dit zijn vette cijfers en op stuk van zaken hebben zij ons toch wel iets te zeggen. Deze film levert een bijzonder ge loofwaardig beeld van het nog im mer bijzonder belangwekkende Vreemdelingen-Legioen. Dinsdag Martha Eggert en Johan Heesters in „Hofkonzert." Een ge weldige operette-schlager, veel voor treffelijke zang van Martha Eggerth de zang overschaduwt het spel niet.... Er is volkomen evenwicht... Warm en kleurrijk.... Johan Heesters heeft zich geheel ingeleefd in de rol van jeune premier, vol zwier en hartstocht. Otto Treszier schiep een vorstenfiguur, die af is en zeer sympathiek.... een harmonisch geheel van kunst en weelde in een pracht omgeving van paleizen, in tuinen en lanen.... Een film vol stemming, naar het tijdstip en zonder twijfel een succes en zal deswege bij het publiek in den smaak vallen. Woensdag en Donderdag Shirley Temple als zingende cupidootje in een romantisch blijspel „Krullekopje." Er schijnt geen einde te komen aan Shirley's vermogen om het publiek te veroveren en vast te houden. In de eene film danst zij, in een andere zingt ze, in weer een andere roert zij haar publiek tot tranen toe en in nog anderen maakt zij, dat het publiek brullende van het lachen om haar grappige in- en uitvallen naar huis gaat. In „Carly Top" echter, welke film in NederlaDd door Fox film corpora tion werd uitgebracht onder de titel „Krullekopje" zijn al haar talenten gecombineerd, terwgl er nog nieuwe aan toegevoegd zijn. HORST. De organisatie der feeste- lijkheden van de Konlnklgke Har monie alhier, op 22 en 29 Aug. a.s. krijgt meer en meer een vasteren vorm. De opening zal geschieden op Zaterdag 21 Augustus met een con cert door de jubiieerende vereeni- ging. Op 22 Augustus optocht der 15 deelnemende gezelschappen, waar na het muzikaal programma op het feestterrein door de verschillende gezelschappen wordt uitgevoerd. Een gedeelte van het feestterrein wordt in een „Beyersch" kleed gestoken met bijbehoorende bediening. Hiertoe hebben zich reeds ruim 30 meisjes bereid verklaard. Het avondconcert wordt verzorgd door de harmonie St. Joseph te Grubbenvorst. Op 29 Augustus wordt o.m. een bal-cham- pétre gehouden gevolgd door avond concert door de harmonie Belfeld. Veemarkthal. Binnen eenige dagen zal te Horst worden aanbesteed, het bouwen eener veemarkthal, met een oppervlakte van ongeveer 13 aren, welke opper vlakte door opslaande luifels met nog eenige aren is te vergrooten. Na de tot standkoming dezer over dekte veemarkt, zal tevens tot het houden eener wekelijksche veemarkt worden overgegaan, vermoedelijk op den eersten Dinsdag vaD December. Het getuigt ongetwijfeld van durf en ondernemingsgeest van het ge meentebestuur, een dergelgk werk ter hand te nemen. Post, Telegrafiie en Telefonie. De openstelling van het station te Wanssum wordt met ingang van 2 Augustus a.s. voor den Posdienst: op werkdagen 1011; 13,4515,15 uur. Op Zon- en feestdagen gesloten. Zonderlinge brand. Maandag werd te Blitterswgk de brandweer gealarmeerd voor een ernstigen brand welke was uitge broken in het onbewoonde huis van wijlen M. van Stiphout. Daar het dakwerk van het huis half uit stroo- bedekking bestond stond de geheele woDing spoedig in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat het huis met de inboedel geheel uit brandde. De schade wordt door verzekering gedekt. Gouden huwelijksfeest. Onder talrgke blijken vin belang stelling vierde het Echtpaar G. LitjensRutten te Aijen zijn gouden huwelijksfeest. Oud-Limburgsch Oogstfeest. Op den laatsten Zondag in Juli, de zoogenaamde Maaierszondag, werd te Sevenum het traditioneele oogstfeest gevierd, dat in breeden omtrek, tot zelfs uit Holland belang stelling trok. Zaterdagavond reeds werd het feest met een plechtig ceremonieel ge opend. O.a. werden toen de eerste rogge-brood- boterhammen van den nieuwen oogst, gemeubileerd met oude boeren-beenham aan de autori teiten aangeboden. Tegelijkertijd werden oude Limburgsche volks dansen uitgevoerd. Zondag werd het feest voorgezet met een optocht van versierde oogst wagens, gevolgd door ruiterfeesten die duizenden uit den omtrek naar Sevenum hadden gebracht. Maandagavond werd het feest voortgezet in een origineele oogst- tent, waar men zich op prettige landelijke wijze kon amuseer.en. Mislukte revolveraanslag. Dinsdagavond omstreeks zeven uur heeft in het café van Th. W. aan de Molenstraat te Lutterade een moord aanslag plaats gehad, die gelukkig is mislukt. Zekere De B. uit Geleen, die een wrok had tegen den caféhouder, stapte Dinsdagavond het café bin nen, liep op den caféhouder toe en loste eenige schoten uit een revolver. De schoten misten evenwel doel. W. vluchtte langs de trap naar boven, achtervolgd door De B. De café houder wist door van de eerste ver dieping naar beneden te springen, een veilig heenkomen te vinden. Twee jongelui te Maastricht verdronken. Zaterdagavond omstreeks acht uur hadden twee jongelui uit Heerlen een kano gehuurd aan de Maas te Maastricht. Nog gekleed in motor pakken waren zij hiermede gaan varen. Tusschen de St. Servatius- en de Wilhelminabrug sloeg echter het vaartuigje om; de beide inzittenden vielen te water en verdwenen in de diepte. Hulp was spoedig ter plaatse, doch eerst na ongeveer een half uur dreggen slaagde men erin de jongelui op te halen. Nog langen tijd heeft men getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, echter vergeefs. Per politiebrancard zijn de lijken overgebracht naar het lijkenhuisje van het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht. Minder biggenmerken. In aansluiting aan hetgeen onlangs werd medegedeeld, verneemt de Msb. dat het aantal aangebrachte biggen merken in de week van 3 tot 10 Juli 1937 bedroeg 36.627 en van 10 tot 17 Juli 37.820 tegenover 45 374 en 48 511 in de overeenkomstige weken van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 17 Juli in totaal aan- gebrapht 914.393 merken, tegenover 1.063.506 merken in de overeenkom stige periode van 1936. Noodlottige twist. Te Emmer-Erfscheidenveen op den Groenedgk heeft Dinsdagmiddag tgdens een ruzie tusschen twee veenarbeiders de een den ander met een mes zoodanig gewond, dat deze korten tijd later aan zijn verwon dingen bezweek. De arbeiders, de 33-jarige Foekens en de omstreeks 30-jarige F. St., hadden verschil van meening omtrent werkzaamheden. Plotseling greep St. een mes, waarmee hij Foekens eenige steken toebracht. Onmiddellijk snelde een aantal voorbggaDgers naar de plek van het gebeurde. De politie arresteerde den dader en bracht hem naar Emmen over. De getroffene werd zgn huis bin nengedragen, in welks nabijheid de steekpartij zich afspeelde, waar hg spoedig den geest gaf. Een drieling teVenlo. Te Venlo werd het gezin Sijben- Gronenbroek. wonend in 't Ven aldaar, verblijd met de geboorte van een drieling. Het zrjn drie meisjes. De Limburgsche steenkolen mijnen. Het aantal arbeiders in de Lim burgsche steenkolenmijnen is in Juni weer met 676 man toegenomen, nadat in Mei een stijging met 224 man was geboekt. Ook de productie, welke in Mei iets lager was. steeg in Juni. In Juli 1936 waren er werkzaam 28604 man en in Juli 1937 was dit getal gestegen tot 31.043. In het tweede kwartaal van 1936 bedroeg de productie 2984000 ton en in het tweede kwartaal van 1937 3506000 ton. Duivensport. P D V de Zwaluw. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Wycbmael, afstand 60 K.M. De duiven werden gelost om 8.30 uur met N.O.-wind. Aankomst eerste duif 9.33.38. Laatste 9.43.44. Gebr. Rutten 1, 2, 3, 13, 14, 27, 36, 50, 65. L. Maassen 4, 62, 70 en overduif J. Kusters 5, 38, 39 J. Vollebergh 6, 7, 15, 86 E. Vermeulen 8, 25, 26, 29, 48, 49, 77 G. Janssen 9, 18, 46, 67 J. Vermeulen 10,11,12,19,21,35,40 v.d. Heiden-Siebers 16, 52, 55, 56, 57 G. v. Dijck 17, 24, 60 J. Verstegen 20, 28, 31, 32, 34, 37, 58, 66, 69, 74, 75 Joh. Janssen 22, 23, 43 Poels 30, 47, 80, 81 Gebr. Hendriks 33, 76 Theeuwen 41, 42, 44, 51, 64, 89 H. Derks 45 St. Servaas 53 G. Vissers 54, 71, 72, 73 J. Eibers 59, 79, 90 P. Kersten 61, 82, 83 G. v. d. Putten 63 Beterams 68, 88 P. Manders 78 H. van Ooi 84 M. Franken 85 M. Houben 87 Op Zondag j.l. hield bovengenoemde vereeniging met „De Eendracht" een concours vanaf Bordaux, afstand 889 K.M. De duiven werden gelost op Zaterdag 5.30. Aankomst eerste duif Zondag 7.31.52. Laatste duif 1.40.47. G. van Dijck, de Zwaluw 1, 5 Joh. Janssen, idem 2 L. Coopmans, de Eendracht 3, 7, 9 G. Vissers, de Zwaluw 4 P. Manders, idem 6, 11 J. Boom, de Eendracht 8, 13 W. Thgssen, de Zwaluw 10 H. Strijbosch, de Eendracht 12 J. Aarts, de Zwaluw 14 Overduif St. Servaas. Kampioen oude duiven le P. KersteD, 2e J. Vollebergh, Kampioen concours vluchten, le J. Boom, de Eendracht. 2e G. van Dgck, de Zwaluw. P D V de Eendracht. Wedvlucht Wgchmael, afstand 58 K.M. Los 8.30. Eerste duif 9 55.59. Laatste duif 9.58.45. J. Din j ens 1, 20, 37, 38 J. Lumler 2, 3, 4, 6, 40 J. Boom 5, 24, 25, 34 J. Strijbosch 7, 8, 9, 22, 23, 33, 44 Gebr. Spee 10, 26, 27, 28, 29 A. Loonen 11, 39 J van Houdt 12, 40 P. Strijbosch 13, 14 A. Vermeulen 15 G. Philipsen 18, 19 H. Janssen 17, 18, 36 en overduif J. Potten 21 H. Arts 30, 31, 32, 42, 43 L. Loopmans 35. Wedvlucht Bordaux, afstand 888 K.M. Los Zaterdag 5 uur. Eerste duif Zondagmorgen 7.48.53. Laatste duif Zondagavond 8.45.10. L. Coopmans 1, 2, 4 J. Boom 3, 6 H. Strijbosch 5 A. Toonen overduif. Kampioen van oude duiven le diploma J. Strgbosch met 19813 2e diploma J. Boom met 19934. Ingekomeo en vertrokken personen van 16 tot 23 Juli INGEKOMEN M. G. van Es, dienstbode, Draal- straat 18 van Tegelen V. G. Goumans, z.b., Stationsweg 1 van Maastricht M. H. F. Janssen, dienstbode, Veltum L 67 van Tegelen H. P. M. Litjens, z.b., Maasheesche weg 24 van Sittard J. G. P. Thoonen, z.b., Oude Oos- trumscheweg 37 van Maashees J. J. H. v. d. Vcrle, kleermaker, Langstraat 6 van Maasbree J. F. van Houten, broeder, Oostrum D 20a van Tilburg P. J. H. Deriks, dienstknecht, Hoe- bertweg 5 van Meerlo H. Th. Eibers, dienstbode, Lull C 2 van Sambeek A. H. Soudant, naaister, Hofstraat 11 van Maastricht, P. Ch. Koenen, dienstbode, Lang straat 1 van Maashees C. J. van Adrichem, kloosterzuster, Overloonscheweg 2 van Neuss. H. M. Esser, broeder, Oostrum D 20a van Noordwgkerhout. J. J. Boerakker, broeder, idem van idem. J. M. Esser. broeder Stationsweg 32 van St. Truijden. J. Aarts, verpleger, Stationsweg 32 van Eindhoven. VERTROKKEN P. J. v. d. Laar, arbeider, naar Venlo Oude Roermondschepoort 7. P. J. H. Barents, arbeider, naar Weeze. J. C. van Asseldonk, verpleger, naar Helmond. G. Jacobs, dienstknecht, naar Overloon A 5.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6