Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Neerland's sociale zorg mag er zijn. Wat Japan wil Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 31 Juli 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 31 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent Daar is ie weer l Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprgs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Wij hebben thans weer een rechtsch en Christelijk Kabinet. De Vrijzinnigen kunnen nog maar steeds niet verkroppen, dat zij geen deel uitmaken van 't kabi net en zij zijn reeds in de op positie gegaan, nog voor zij iets weten van het program van dit kabinet, laat staan van zijn daden. Ook de sociaal-democraten blijven bezig met zure critiek op dit kabinet Zij worden niet moe te verkondigen, dat op sociaal terrein van dit rechtsch kabinet niets is te vei wachten. Die bewering is absoluut niets meer dan een legende; zij vindt geen enkelen grond in de feiten van het verleden. In O.N. wordt dit aan de heeren met eenige cijfers en feiten duidelijk gemaakt. Voor werkloozenzorg wordt in totaal uitgegeven 141 mil- lioen. Daarnaast wordt dit zijn cijfers van 1935 voor armen zorg door particuliere, kerkelijke en overheidsinstellingen 115 mil- lioen besteed, waarvan 79 pet. door de Overheid. In de 141 millioen voor de werkloozenzorg zit 'n bedrag van 12 millioen voor subsidies aan de werkloosheidsverzekerings- kassen der georganiseerde ar beiders. Daarnaast keeren deze kassen zelf nog eens 8 rrillioen uit. Krachtens de Ongevallenwet jaarlijks 20, krachtens de Invaliditeitswet 27, krachtens de Ziektewet 20 millioen uitgekeerd. Daarbij voegt zich dan nog een bedrag van 625 millioen, dat sedert 1919 in gevolge de Ouderdomswet is uitbetaald aan rente en uitkeeringen bij overlijden. Er loopen krachtens deze laat ste wet momenteel 193.000 ren ten. Krachtens de invaliditeitswet ontvangen thans een rente 28,000 weduwen, 13.000 weezen, 110.000 ouden van dagen en 47.000 in validen. Men denke zich eens in, hoe veel leed op deze wijze wordt verzacht en vergelijke eens, wat hier jaarlijks geschiedt, met den toestand van onverzorgdheid of zeer gedeeltelijke verzorgdheid, waarin andere landen verkeeren. De sociale positie van Neder land, het blijkt trouwens telkens weer in Genève, op de interna tionale arbeidsconferentie is heusch zoo achterlijk niet. Integendeel, wij kunnen ons zonder eenige schaamte met alle andere landen meten, ook landen waar sociaal-democraten reeds jaren regeeren. Aan wie dit alles te danken Die vooraanstaande sociale posiiie van ons land is bijna uitsluitend 't werk geweest van rechtsche Kabinetten en van mannen als Talma, Aai- berse en Ruys. Dus ook op grond van het verleden mogen wij het volle vertrouwen koesteren in 't hui dige rechtsche Kabinet, vooral nu het weer van conservatieve liberale invloeden gezuiverd is. En we daarin mannen zien opireden, van wie wij met reden en met volle vertrouwen mogen verwachten, dat zij een christe lijke staatkunde ook willen voe ren op sociaal-economisch ter rein. Uit het verleden weten wij, dat op dezen grondslag mooi en vruchtbaar werk mag verwacht worden. De Japansche minister-presi- sident heeft deze week bij de opening van het parlement een met spanning verwachte regeer- ingsverklaring afgelegd. Versterking van de landsver dediging en gelijktijdige ont wikkeling der economische krachten van Japan vormen de belangrijkste punten van 't program der regeering. Er zijn ingrijpende hervormin gen noodig, maar deze moeten tot later worden uitgesteld. De minister van buitenlandsche zaken heeft daarna een groote rede gehouden. Hij sprak ook over de verhouding tot China en zei in dit verband o.m. Onze regeering betreurt diep te constateeren, dat in China het anti-Japansche gevoel wordt aangewakkerd en op systematische wijze geëxploi teerd met het doel de open bare meening tot eenheid te brengen en liet nationale be wustzijn ie doen geboren worden. Men ziet: alle schuld ligt na tuurlijk bij ChinaJapan, dat voor en na groote stukken van China inpalmt, acht zich schijn heilig de gedupeerde Elk oogenblik, zoo vervolgde de minister, kan een gevaarlijke toestand aan den dag treden. China echter heeft den sleutel tot een regeling in handen. Na gesproken te hebben over de verhouding tot Rusland, Ame rika en Engeland, bracht Hirota het verdrag met Duitschland tegen de Komintern in herinner ing. Japan neemt op zich, dit verdrag daadwerkelijk toe te passen en tegelijkertijd de vriend schappelijke en intieme betrek kingen tusschen Duitschland en Japan te ontwikkelen. Tenslotte zei Hirota Na raadpleging van de leger commandanten en de leden van het kabinet heeft de minister van oorlog den Kei zer de maatregelen voorge legd, die het leger voorne mens is te nemen om het hoofd te bieden aan den toe stand uitermate ernstig ge acht wordt. Dat klinkt allesbehalve gerust stellend De berichten inderdaad beves tigen, dat de woorden van Hirota allesbehalve geruststellend waren. Toch verklaart Japan, geen landhonger te hebben En bij al die mooie woorden en mooie doelstellingen laat men het kanon spreken I Een nieuw initiatief. Van Koning Leopold. In België heeft zich het begon al onder wijlen koning Albert een constitutioneele gewoonte gevormd, welke elders ongebruikelijk is, n.l. het persoonlijke initiatief van den koning in de binnen- of buitenland sche politiek van het land. Het is nochtans duidelijk, dat vóór een dergelijk initiatief wordt geno men en door de publicatie van een brief van den koning „aan den heer minister-president" uiting vindt, de regeering er haar goedkeuring aan heeft gehecht. Verondersteld mag zelfs worden, dat deze het initiatief-plan zelf heeft uitgedacht. Het jongste initiatief van koning Leopold, wederom in een open brief aan den regeeringsleider ontvouwen, bevat het voorstel om een interna tionaal organisme voor economische studiën in het leven te roepen, ten einde de elementen tot organisatie der wereldeconomie op te sporen. Men mag veronderstellen, dat dit voorstel het vrij magere resultaat is van de reis van Van Zeeland naar de Ver. Staten, waar hij in opdracht van de Fransche en Engelsche re geeringen is gaan polsen over de mogelijkheid der by eenroeping van een nieuwe economische wereldcon ferentie, tot herstel der internatio nale economische betrekkingen. De zaak is thans niet eens com missoriaal gemaakt, maar overge dragen aan een ventueel te stichten bureau voor economische studiën Nochtans toont men zich te Was hington beleefd voldaan. Het voorstel van koning Leopold komt te rechter tijd, verklaarde de staatssecretaris Huil tijdens een in terview, dat hij aan eenige journa listen verleende. Er kunnen, aldus besloot Huil, niet te veel onpartijdige, doeltreffende internationale organisaties ter be studeering van economische kwesties in het leven worden geroepen, want nooit te voren hebben de internatio nale betrekkingen zoozeer afgehan gen van het bestaan van soliede economische fundamenten. DUITSCHE INSTEMMING. Merkwaardig is vooral de „hevige" Duitsche instemming. Berlijn ziet in het voorstel blijkbaar een middel tot nieuwe actie en agitatie voor her krijging van koloniën en een betere verdeeling van grondstoffen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft Men kan slechts wenschen, dat de uitnoodiging van koning Leopold, om de economische kwesties in haar algemeenheid te onderzoeken en de groote taak inzake een herverdeeling der grondstoffen en betalingsmid delen aan te vatten, in overweging zal overweging zal worden genomen door de mogendheden, op wie de plicht rust, dit probleem op te los sen. Het gaat om een rechtstreeksch beroep op Londen, Pargs en Was hington, dat zij de fundamenteele vraagstukken voor een nieuwe re geling der wereldeconomie onder zoeken. Duitschland kan slechts wenschen dat dit beroep gehoord wordt. Zooals de Fuehrer en zijn mede werkers reeds vaak hebben verklaard zijn wij bereid aan deze nieuwe regeling op de basis van gelgke rechten mede te werken. KORTE BERICHTEN. De Spaansche burgeroorlog. In Spanje blijven op verschillende fronten offensieve bewegingen van beide partijen woeden, zonder dat er zeer aanmerkelijke frontwijzigingen plaats hebben. De steden Madrid en Barcelona zijn de laatste dagen enkele malen door de nationalisten gebom bardeerd. Daarbij moeten vele bur gers zijn gedood. Men liegt verder I We zeiden het al eens vakerer wordt nooit meer gelogen dan tijdens een oorlog in de officieele commu- niqué'sWe zien dat spelletje nu ook al weer een jaar lang gespeeld in Spanje. Net als in 19141918 blijven beide partijen maar over winningen behalen Wij herinneren ons de grap uit 1915, toen men zoo ongeveer be rekend had uit de communiqué's, dat alle Duitschers in Rusland en alle Russen in Duitschland gevangen moesten zitten Zoo lezen we thans in een beschou wing overal die „overwinningen" in Spanje. Als het heele oorlogsbedrijf niet zoo ongemeten droevig en tragisch was, zou men geneigd zijn den spot te dryven met de communiqué's der beide partgen. De opgaven van el kanders verliezen zijn fantastisch. De linkschen melden, dat Franco maar eventjes in de laatste dagen 25.000 man heeft verloren. En de rechtsen seinen, dat in dit tijdsbestek de linkschen 50 procent hunner troe pen zagen sneuvelen en.... een en negentig vliegtuigen hebben verloren. Indien dit alies waar ware, kon men juichen, want dan zou by voort zetting van den stryd in dezen gigantischen styl, het einde van den strijd binnen zeer korten tyd nabij zyn bij gebrek aan strijders De speelholen bloeien De opbrengst van de gemeenschap pelijke speelzalen van de Casino's in Frankrijk is over 1936 135 millioen francs geweest of l1/, millioen frs. meer dan in 1935 en het is voor het eerst, in de laatste zes jaar dat de daling der opbrengsten is opgehouden. Regeeringscrisis in Roemenië. De Roemeensche minister van oor log, generaal Paul Angelescu, heeft zijn ontslag aangeboden. De reden zou gelegen zgn in het feit, dat de generaal niet accoord gaat met de richting van de buiten landsche politiek, die de huidige regeering volgt, sinds Titulescu ver leden jaar ontslag nam. Generaal Angelescu heeft indertijd zgn militaire opleiding in Frankryk voltooid en zijn sympathie is altijd sterk in de richting van Frankrijk gegaan. Vliegtuigrampen. Een Engelsch driemoto rig bom bardementsvliegtuig van de Royal Airforce is op een veld by Sheffield (Derbyshire) te pletter gevallen. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. Officieel wordt medegedeeld, dat zes personen bg deze ramp om het leven zijn gekomen. Bij manoeuvres nabij Schleswig (Duitschland) stortte een militair vliegtuig neer op de menigte. Drie menschen werden gedood, de piloot en 22 soldaten zwaar gewond. Dc gereïncarneerde Dalai Lama Het hoofd van den Boedistischen godsdienst in het Aziatische ryk Tibet is tevens de werkelijke heer- scher van het land. Indien deze, Dalai Lama geheeten, komt te over lijden, dan vaart zgn ziel, naar men er gelooft, op hetzelfde moment in het lichaam van een op dat oogen blik geboren kind. Dat kind wordt dan opgezocht, door de priesters op gevoed en tot kerkelijk en wereldlijk heerscher over het land geprocla meerd. Officieel is thans bevestiging; ont vangen van her. vinden der reïncar natie van den Dalai Lama in de weidelanden van Kaka Nor, waar men achttien maanden naar het kind gezocht heeft. Het blijkt het tweejarig zoontje van een gezeten landeigenaar te zgn. Het gelaat van het kind, de datum en de omstandigheden van zijn ge boorte, zgn, naar verklaard wordt, in overeenstemming met de des betreffende verkregen gegevens, welke aan de priesters waren „ge openbaard." Inmiddels is Tibet de laatste tientallen jaren meer en meer onder het werkelijke gezag van de centrale Chineesche regeering te Nanking gekomen en het land wordt in feite door Chineesche mandarijnen be stuurd, die er het hunne toe bij dragen, dat de gereïncarneerde Dalai Lama niet in hun onwelgevallige families wordt gezocht en gevonden. K.L.M. vliegtuig «Flamingo" verongelukt. Woensdagmorgen omstreeks half 11 is in de nabgheid van Hal ten Zuidwesten van Brussel het K.L.M.- vliegtuig „Flamingo" neergestort. De ramp had plaats in de omgeving van het kleine station Brages. Het toestel was 's morgens om 9.20 uur van Schiphol vertrokken. Na een tusschenlanding te Brussel, waar de meeste passagiers van het ver ongelukte vliegtuig zgn ingestapt, is de „FlamiDgo" kort na het vertrek van Brussel bij het station Brages neergestort. Alle vier leden der bemanning en elf passagiers zijn bij de ramp op slag gedood. Verhaal van een ooggetuige. Een der ooggetuigen van de ramp vertelde het volgende Ik zag het toestel op normale wijze uit de richting Brussel naderen. Plotseling schoten vlammen rondom uit het toestel en in een grooten boog stortte het vliegtuig omlaag. Met een grooten slag kwam het neer op een aardappelveld dat op ongeveer 500 meter van het station van Beert gelegen is. Met de overige getuigen van de vreeselijke ramp snelde ik onmiddellijk toe, maar slaagde er niet in bij het toestel te komen, aangezien de hitte van den brand ons noodzaakte op een afstand te blijven. Wij konden niets doen. Machteloos moesten wij toezien, wetende dat in het vliegtuig men schen lagen. Het was echter vol strekt duidelijk, dat zelfs al hadden wij het toestel kunnen benaderen, onze hulp slechts weinig had kunnen baten. Alle inzittenden moeten, daar kan geen twijfel aan zijn, op slag dood zijn geweest. Sommige lyken waren uit het toestel geslingerd bg den val. Zij waren onherkenbaar.... De oorzaak. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Ooggetuigen hebben, voordat het toestel neer plofte, gezien, dat een voorwerp uit het vliegtuig viel, dat terecht kwam op een 1000 M. afstand van de plaats, waar het toestel is neergekomen. Gendarmes zgn op zoek gegaan en men vond een met bloed besmeurde, verbrijzelde ruit Men vermoedt dat die ruit door een der inzittenden werd stukgeslagen. Daarom stelt men zich de vraag of de ongelukkigen na de eerste haperingen van de motoren het ongeluk soms hebben zien aankomen. De plaats van het ongeluk is ge legen rechts van den steenweg Hal- Edingen op 400 M. van het spoor wegstation Beert—Bellingen. Van ver uit den omtrek kwamen onmiddellijk nieuwsgierigen toege stroomd, zoodat zich na een paar uur een dichte menigte op de plaats van de ramp verdrong. De aanblik was afgrijselijk. Onher kenbare lijken lagen overal in het veld of tusschen de resten van de machine verspreid. De plaats, waar het vliegtuig is neergestort, is nogal heuvelachtig. Op kleine heuveltjes bevonden zich dadelijk na de ramp een honderdtal dorpelingen, die niets anders konden doen dan toezien hoe de „Flamingo" uitbrandde. Eenige redding brengen was niet mogelijk. De motoren van het vliegtuig zijn diep in den grond gedrongen. Het is werkelijk niet mogelijk dat een der inzittenden de ontploffing en daarna de schok tegen den grond heeft kunnen overleven. Ook in het verwrongen metaal van de „Flamingo" liggen nog ver brijzelde lichamen. Men zag het stoffelijk overschot van een dame, men vermoedt van de Nederlandsche stewardes, dat nog het minst ver minkt was en door de hulpvaardige landbouwers met stroo aan de blik ken van nieuwsgierigen onttrokken werd. Wij zagen ook nog een klein valies, waaruit papieren staken en een heerenoverhemd. De vlammen van de „Flamingo" waren nog een oogenblik op het tarweveld overgeslagen, dat reeds begon te branden, doch spoedig hebben boeren dit vuur kunnen dooven. In dit tarweveld lagen nog verminkte lichamen. Een priester, geholpen door gendarmes en veld wachters zocht het veld af om ze bijeen te brengen. Terwijl men de lijken borg, vloog een Belgisch militair vliegtuig boven de plaats van het onheil om foto's te nemen. De meeste ooggetuigen bevestig den dat zij de „Flamingo" in moeilijk heden zagen verkeeren in de lucht, omdat de machine lager vloog dan gewoonl ij c op deze plaats met de toestellen van de lijD naar Parys het geval is. Dc Vierdaagsche. De Vierdaagsche wandeltochten vanuit Nijmegen zijn deze week weer met groot succes gehouden. Langzamerhand zgn zij een natio nale gebeurtenis geworden, die zelfs internationaal een goeden naam heeft. Zg is, aldus wordt ze getypeerd in de B. Ct., de minst-bestreden, de goedkoopste, de minst-sensationeele sportvert.ooning van ons land. Daar worden geen tribunes getim merd en wie wil komen kijken, is welkom, en wie niet komt, zal er geen minuut korter om leven. Men rent er niet, men smijt er elkaar niet ten onderstbovenknietjes, schrammen, builen, ontwrichte heu pen en armen zijn er ongekende luxe en haat en vijandschap voelen er zich niet thuis. Men wedstrijdt er niet in dien zin, dat wie het eerst binnenkomt, den eersten prijs heeft veroverd of door lauweren wordt bedolven. Niets van dat allesMen wandelt kalm aan langs vooraf bepaalde routesmen begint op een bepaald uur en als men maar op tijd binnen is, is het allang goed. Dat doet men vier dagen achtereen. Gezonder sport is moeilijk denk baar en het mag verwacht worden dat met het stijgen der populariteit van de Vierdaagsche de wandelsport algemeener verbreiding in ons land tegemoet gaat. Als zoodanig blijft de Vierdaag sche het satnenkomen van de beste wandelaars en wandelaarsters, die, blijkens de ervaring, alle propagan disten zgn geworden voor een sport, welke na jaren te zijn veronacht zaamd, is herboren. Dc Jamboree. We staan nu aan den vooravond van de plechtige opening van de Wereld-Jamboree te Vogelenzang. Circa 26000 padvinders uit alle deelen der wereld houden er hun feest van wederzijds begrijpen, bun demonstrarie van verbroedering. Die jamboree is ook het symbool van nieuw geestelijk leven, dat we geluk kig velerwege waarnemen. De jeugd van tegenwoordig knielt niet slechts voor voetbalhelden, lucht acrobaten en filmsterren. In de duinen van Vogelenzang demonstreert zij een andere geestes richting. De jongelui gaan op dit interna tionaal feest niet het gouden kalf aanbidden en ze zullen geen wierook branden voor hun eigen-ik. Lord Baden Powell, de leider der padvin ders, heeft met energie alle god loosheid en stofvergoding en zelf zucht als onvereenigbaar met zgn systeem van de hand gewezen. De katholieke verkenners vormen een belangrijk contingent van de 26.000. In het hart van het Kamp hebben zg het hoofdaltaar gebouwd met het kruis in top. De Internun tius zal er een pontificale H. Mis opdragen. Dat alles vervult met blydschap. De geest wint het op den duur van de stof, omdat de mensch in zijn diepste binnenste hunkert naar God. Anti. papisme. He't anti-papisme tiert welig in ons land. Telkens en telkens weer zien we er staaltjes van. Nu ook al in de propaganda voor het mooie en schoóne van ons land. „Nederland in den Vreemde" heeft een film laten maken om het mooie en schoone van ons land te propa- geeren en zgn commercieele en in- dustrieele beteekenis. Deze film geeft 127 teksten, waarvan..,, twee van Brabant en één van Limburg Zou 't Zuiden zoo donker zijn, dat men er zelfs niet filmen kan In een Italiaansche publicatie van de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, een boekje van 63 bladzijden, komt het Zuiden er al even miserabel af. In drie ontworpen weekreizen wordt met geen woord van het zuiden (Brabant of Limburg) gereptalleen voor den laatsten dag van een vrjf- tiendaagsche reis vraagt men aan dacht voor 's-Hertogenbosch, dat vanuit Nijmegen bereikt wordt. Op den vijftienden en laatsten dag, als men moegereisd is. 't Is me de voorlichting wel. Maar ook hier tiert heu anti papisme. Daar kan men staat op maken. VENRAY', 31 Juli 1937. Volgorde der Processie op Zondag 1 Augustus 1937. Voor regeling der Processies inde Parochie Venray heeft zich een comité gevormd bestaande uit de Heeren R. Linssen, Kapelaan, Vine. Pyls en Jean Vermeulen, welke met een tiental Heeren orde-commis sarissen voortaan deze Processies zuilen opstellen en regelen. Het publiek en ook de processie- gangers worden beleefd verzocht zich stipt te houden aan de bevelen der orde-commissarissen. 1 Schoolkinderen, jongens Dorp- school, jongens school Heide, meisjes school Heide en meisjes Zustersschool komen van de Zustersschool en houden einde Hofstraat hoek Raadhuis halt, tot nader orde. 2 Kinderen v. h St. Jozefgesticht. Komen langs de huishoudschool tot bij v. Opbergen, Hofstraat 3 K.J.M. en K.J.V. Plaatsen zich op het trottoir bij Dr. Kruytzer. 4 Maria-Congregatie en beeld O. L. Vrouw. Komen met beeld uit de kerk Vrouwelijke Derde Orde en andere vrouwen. Plaatsen zich op trottoir langs Hotel de Zwaan. 5 Turnclub St. Christoffel en idem De Valk. Plaatsen zich op troittoir bij Lunchroom Verheugen. 6 Studentenclub St. Bernardus en Jongenspatronaat St. Antonius. Plaatsen zich op trottoir bij Verheugen. 7 H. Familie en Derde Orde mannen Plaatsen zich op trottoir bij Verbeek. 8 Werkliedenvereeniging, Credo Pugno en overige mannen. Plaatsen zich op trottoir bg het Raadhuis. 9 Harmonie Venray. Plaatsen zich bg de kerk. 10 Schutterij St. Anna. Plaatsen zich bg de kerk. 11 Flambouwdragers. Stellen zich in de kerk op. 12 Kerkelijk Zangkoor. Stellen zich in de kerk op. 13 Broeders v. Liefde, St. Servatius. Komen in de kerk samen. 14 Eerw. P. Franciscanen en Fraters Komen in de kerk samen. 15 H. H. Geestelijken. Komen in de kerk samen. 16 Bruidjes. Komen over het kerkhof door de kerk. 17 Allerheiligste. 18 Jonge Wacht en Welpen (om het Allerheiligste). Komen onder den Boog. 19 Kerkbestuur en Autoriteiten. In de kerk. 20 Schutterij Het Zandakker. Eerewacht bg de kerk. Belangstellenden worden vriende lijk verzocht de trottoirs vanaf de Hofstraat hoek Raadhuis tot en met Lunchroom Verheugen, en vanaf tandarts Kruytzer tot en met Hotel de Zwaan, geheel vry te laten voor het opstellen van de Processie. Dienstplicht De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door den Heer Minister van De fensie het volgende is bepaald 1. Behoudens onvoorziene om standigheden zullen op 1 October 1937 naar de aanvullingsreserve overgaan a. de gewone dienstplichtigen der landmacht behoorende tot de lich ting 1922 met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd b. de gewone dienstplichtigen der landmacht van andere lichtingen, die met de lichting 1922 de eerste oefening hebben be-eindigd, met uitzondering van hen, die reeds eer der naar de aanvuliingsreserve zijn overgegaan. 2. De tot de aanvullingsreserve

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1