Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. r-foSr» SU |Sneeuwklokje| Roomijs [Sneeuwklokje Roomijs Wordt ons land bedreigd Veel geschreeuw, weinig wol. Binnenland. Elke Westend Jas of Mantel JOH. JEUKEN-Pouwels Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 Juli^!937 Aeht'en vijftigste Jaargang No 30 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch-| ten tgd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer I Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Het oordeel van res. luitenant Aalders De res-luitenant vlieger Aal ders die zooals bekend, onlangs voor een speciale Duitsche^ch- hank te Essen terecht heen ge staan verdacht van hoogverraad, eeeft' ta de „Groene Amsterdam se" zijn indrukken weer van het proces tegen den Jung Na- ti0DelehneeBrlAadl'ders, zich stellende op 't standpunt van de nationale leWingTziet'de'n toestand in het DuUschïand is door vijanden rtf' f—sacheVvaenrgloot. In het oosten het Russische gevaar, maar dreigender, ?anat,ekeri bewuster en duizendmaa beta 3toegaenr "^ondïnoot, Frankrijk, onverzoenlijker dan 00it tot de tanden bewapend en van een splinternieuwe pantsering voorzien door de voltooiing der Maginot-linie en voor zijn "vak zijde België als trouwe paladijn, door ervaring wijs geworden, waakzaam en gewaPend.- M in kan Duitschland alle aandacht wHden aan het wapen waarvan ziin leven afhangt: het leger, da tc 't koloniale probleem bij voor- baat opgelost; dan tenslotte staat Frankrijk alleen. Maar wat na 4 iaar Hitlerdictatuur uit de vriend schap met Engeland geworden N Maar Duitschland .heeft ook bondgenooten! Italië bijvoorbeeld Italië was reeds eenmaal Duitsch land's bondgenoot; een P1Jnl'Jk onderwerp. De Italiaansche sol daten hebben tegen spaarzaam bewapende Afrikanen een oorlogje gewonnen met vliegtuigen en gas fn Spanje schijnt het minder vlot teDan"is er nog Japan. Wel heel ver weg. In den wereldoorlog was dat ook al zoo. Daarom nam het rustig Kiautschau en liet den oorlog voor wat hij was. Tenslotte nog een bondgenoot in wording: generaal Franco Volgens Aalders denkt de Duitsche strateeg bij het beschou- een van de internationale sl'uatie. Deze oorlog is bij voorbaat verloren. En men herinnert zich liet woord van den beproefden staatsman Bismarck: Vriendschap met Rusland tot iederen prijs. .1 De Nederlandsche luitenant ziet in dit streven den sleutel voor i alle oppositie in Duitschland. Al wat werkelijk nationaal denkt en voelt, keert zich van Hitier af, weigert aan den gecamoufleerden waanzin mee te doen, die niets anders is dan een groteske her haling van de Wilhelm-politiek, met dezelfde fouten, met dezelfde rampzalige gevolgen in het voor uitzicht schrijft hij. Dan bespreekt Aalders den toestand in Duitschland, waar volgens hem het onderling wan trouwen tot een groote hoogtejs opgevoerd en waar de industrie kampt met tekorten aan grond stoffen en geld. Opmarsch door Nederland Tijdens het proces sprak dr. Wegerhoff over „het verbeterde plan Schliefen". In korte bewoor dingen verklaart Aalders dit plan. Hij schrijft: Het plan bevat den doormarsch van de Duitsche legers door Nederland, in het Zuiden door Brabant en Limburg, tusschen Antwerpen en Luik door, naar de Belgische laagvlakte ir. het midden en noorden met al de snelheid, die hun gemotoriseerde regimenten kunnen ontwikkelen, over den IJsel, door de waterlinie van de vesting Holland naar de kust van de Noordzee. Snel en zonder waarschuwing, binnen twee maal 24 uur, voor Engeland een expeditieleger op de Neder landsche kust aan land kan zetten; voor Belgen en Franschen een tegenstoot kunnen beginnen. Het strategische doel De rechterflank met zijn lange en daardoor uiterst gevoelige aan- en afvoerwegen moet gedekt worden. Een „Hollandsch front" moet vermeden worden. De hoofd macht moet onbedreigd beschik baar zijn voor den marsch naai Frankrijk. Dat is het verbeterde plan- Schliefen dat is het gevaar voor Nederland. Sedert vier jaar pakken zich aan onze oostelijke grenzen de donderwolken sameneiken dag kan het onweer losbarsten; het verbeterde plan-Schliefen, Hitiers salto mortale, de amok- looperij van het nat.—socialisme. De Jung-Nationale Bund, die door het Essensche proces ge troffen moest worden, speelde slechts een ondergeschikte rol in het groote afweerplan-Ebeling, het plan om den amoklooper onschadelijk te maken, vóór zijn waanzin uitbrak. Wegerhoff heeft van dit plan veel geweten. De andere beklaagden wisten niets. Maar prominente figuren uit het Derde Rijk wisten het en speelden mee. Daarom werden de namen Göbbels en Himmler genoemd daarom werden een Ministerialrat en meer hooge figuren gedag vaard en daarom was het voor mij van zooveel beteekenis, toen ik kort voor het begin van het proces las, dat Ludendorff zich met Hitler had verzoend, aldus Aalders. En daarom tenslotte woonde Ebeling in Holland. Hij stond als een goed soldaat op het meest bedreigde punt. Want op Nederland concen treert zich sedert vier jaar de aan dacht de opperste legei leidingen van Engeland, Frankrijk, België en Duitschlaud. Baldwin zei immers: Onze grenzen liggen aan den Rijn. Hier ontmoetten elkaar spionnage en contra-spionnage, aanvalsplan en afweerplan, ont hullingen en dementis.... Waarom die plagerijtjes Er is beroering gekomen in 't stille leven van 't dorpje aan de Maas We bedoelen, dat in 't nederige Brabantsche dorpje Oeffeit, onder de muren van 't aloude Cuyk, de geweldige vraag aan de orde is, waar moet het dochtertje van den stationschef op school Dat is een gecompliceerd pro bleem geworden, van zoo enorme beteekenis, dat zelfs de groote „Telegraaf" 't noodig en oirbaar oordeelde er een van haar ver maarde vette koppen aan te besteden. Waar moet 't dochtertje van den chef van 't station van Oeffeit op school Klinkt 't niet haast even ge wichtig als waar is de knoop van de kraag van de jas van den korporaal van de week En dan als tweede informato- rische titelStrijd in Brabantsch dorpje Oeffeit N.B. Strijd De derde nog nader onder richtende, suggestieve titel luidt: Meisje reeds ruim half jaar zon der onderwijs Waarna een vierde titelVader neemt geen genoegen met ver goeding van vervoerkosten de rij van titels besluit, en we, behoorlijk door deze titel-weelde in de stof geïntroduceerd, de lezing van 't gewichtige stuk met vrucht ter hand kunnen nemen. 't Komt hierop neer, dat men in 't katholieke dorpje Oeffeit, waar geen openbare school is, een niet-katholieke stationschef heeft uitgeplant, die een leer plichtig dochtertje heeft. Het meisje zou naar Boxmeer of Gennep moeten om openbaar onderwijs te kunnen genieten. Het gemeentebestuur is volgens de wet verplicht de vervoerkosten geheel of gedeeltelijk te vergoeden Geheel of gedeeltelijk, dat hangt af van den aanvrager. Nu was de Oeffeltsche Raad van meening, dat de stationschef zelf ten minste wel een deel van die vervoerkosten kan dragen en men gaf dus een tegemoetkoming maar geen volledige vergoeding. De heer stationschef vond het toegekende bedrag echter onvol doende, ging in honger beroep bij Ged. Staten en werd in 't ongelijk gesteld. Een vrij alledaagsch gevalletje. Doch na de beslissing van Ged. Staten ging de volhardende stationschef blijkbaar nog in hooger beroep bij de „Telegraaf", die de fameuse historie nu in zes soorten van letters wereldkundig maakt. De zaak wordt door de „Tele graaf" op ongeveer denzelfden voet behandeld als de spanning in China en dan burgeroorlog in Spanje en met meer égards dan de reis van kardinaal Pacelli naar Parijs en Lisieux. Maar wat valt er eigenlijk te vertellen Alleen maar, dat deze stations chef koppig volhoudt in strijd met de wet van de gemeente Oeffeit het volle bedrag der ver voerkosten te eischen. Het kind ontvangt nu al een half jaar geen onderwijs, jammert de „Telegraaf." Wiens schuld En waarom treedt als 't hier ongeoorloofd schoolverzuim be treft de rijksinspectie niet op? Er bestaat toch nog zoo iets als een leerplichtwet, die zelfs voor den stationschef van Oeffeit geen uitzonderingsbepaling bevat. Naar aanleiding van dit opge blazen gevalletje moet ons echter een opmerktng van 't hart. Men ziet 't telkens weer, dat door de hooge overheid in uit sluitend katholieke plaatsjes een niet-katholieke rijksveldwachter, marechaussee, postbode, kommies of stationschef etc. wordt uitge- poot en dat omgekeerd zoo'n Roomsche functionaris gestatio neerd wordt als eenling in een zuiver protestantsche streek. Liefst met een gezin. En dan begint hetgeen kerk, geen school, onderwijs in een andere gemeente, vergoeding enz. Maar waarom moet nu op zulke dorpen in zulke omstandig heden een enkele andersdenkende worden neergezet Men weet, dat zoo'n beambte daar voor zich en zijn gezin kerk noch schoof vindt. Men weet, dat dit voor het gezin moeilijk heid, last, onaangenaamheid en aparte kosten beteekent en dat men zich in 't kerkelijk anders georiënteerde millieu niet thuis voelt. Maar toch ziet men 't telkens weer gebeuren. Waarom Het bekende „motief" hierbij, dat „de belangen van den dienst" 't zoo vorderen, noemen we ge rust nonsens. Wie gelooft, dat de belangen van den dienst ook maar in 't minst gebaat of geschaad zouden worden, als men naar Oeffeit een katholiek en naar Twisk een protestantsch stationschef zond Wie gelooft, dat het belang van den dienst werkelijk ooit kan vorderen een kath. rijksveld wachter of postbode in de protestantsche Groninger Omme landen te zetten en een protestant in een uitsluitend Roomsch dorpje in 't hartje van Brabant of Lim burg? Waarom maakt men 't deze menschen noodeloos lastig voor zich en hun gezin Waarom Wordt 't nu geen tijd, dat de Regeering aan dit kleinzielig gedoe eens een einde maakt en dat ook de hooge bestuurders van Post en Spoor eens een fikschen wenk krijgen om met die stuntelige plagerijtjes op te houden. Men maakt 't de menschen noodeloos lastig, jaagt de kleine gemeente op noodelooze kosten en men schept opzettelijk con flicten. Zuidw. Stijgende belastingdruk. Reeds meermalen werd de aandacht er op gevestigd, dat als gevolg van' de economische crisis de belasting druk gedurende de laatste jaren ge leidelik zwaarder is geworden. De sinds eenige maanden ingetre den verbetering in den economischen toestand zal eerst geleidelijk in de opbrengstcijfers der inkomstenbe lastingen merkbaar worden, zoodat het niet te verwonderen valt, dat deze verbetering nog gepaard gaat met een verzwaring van den belas tingdruk op bet inkomen van 1936- 1937 en 1937-1938. Duidelijk blijkt dit wederom, voor zoover het den gemeentelijken be lastingdruk op het inkomen aangaat, uit enkele gegevens betreffende de gemeentefondsbelasting, welke zijn opgenomen in de zoo juist versche nen zesde aflevering van het maand schrift van het Centraal bureau voor de statistiek. Ondanks de crisis blijken er nog steeds gemeenten te zijn, die recht streeks geen opcenten op de ge meentefondsbelasting heffen. Hun aantal is evenwel gedaald van 113 over 1933 tot 19 over 1937. Het aantal gemeenten met minstens het normale maximum aantal op centen (80 tot en met 1934/1935 en 55 van 1935/1936 af) is in dit tijdvak gestegen van 655 tot 928. Het aan tal gemeenten met 100, resp. 75 opcenten is zelfs gestegen van 272 tot 697. Het aantal gemeenten, dat zich in de eerste klasse heeft gerangschikt is gedaald van 86 over 1933/1934 tot 18 over 1937/1938. Over hetzelfde tijdvak is het aan tal gemeenten der tweede klasse gedaald van 170 tot 53. Het aantal gemeenten der derde klasse is daarentegen gestegen van 822 tot 987. Dc nood in het slagersbedrijf. Begin Mei richtte de Ned. R.K. Middenstandsbond zich terzake van de crisisheffing op rundvleesch tot den toenmaligen minister van Land bouw en Visscherij, teneinde afschaf fing van deze heffing te bepleiten. Thans heeft het hoofdbestuur van dezen bond zich onder referte aan dit adres gewend tot den minister van Economische Zaken, onder wiens departement deze aangelegenheid momenteel ressorteert, waarin ge vraagd wordt op allerkortsten ter mijn tot afschaffing van de 10 pet. crisisheffing op rundvleesch over te gaan. Het Hoofdbestuur zou het ernstig betreuren, indien deze af schaffing afhankelijk zou worden gemaakt van andere maatregelen, welke eventueel kunnen worden ge nomen om in de structuur van het bedrijf verbetering te brengen. Drukke K L M-diensten. Het luchtverkeer per K.L.M. wordt steeds drukker. Ook de nieuwe dienst op het eiland Texel is een buiten gewoon succes. De resultaten over treffen ver de verwachtingen en belangrijke uitbreiding van den dienst wordt reeds overwogen. Elk vliegtuig, dat van Schiphol naar Texel vertrekt of van het vliegveld op den Burg naar Amster dam, is practisch gesproken tot de laatste plaats uitverkocht, en dit is vrijwel steeds het geval geweest sedert de in dienststelling op 1 Juli j.l. van deze tweemaal per dag in beide richtingen gevlogen luchtver- binding. Landbouw-ordeningswet. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven onder voorzitterschap van den onder-voor zitter der Kamer, den heer J. C. J. Boelen, werd bij het ter sprake komen van het voor-ontwerp-land- bouwordeningswet door den heer K. v.d. Putt medegedeeld, dat het hem bekend is, dat de huidige minister van Economische Zaken geen prijs stelt op verdere behandeling van dit voorontwerp. Stijgende loonen, De 6e aflevering van het maand schrift van Centraal Bureau voor Statistiek bevat de nieuwste index cijfers van contractloonen en uur verdiensten, welke door dit bureau zijn berekend. Voor het eerst sedert een reeks van jaren blijkt het indexcijfer der contractloonen geen verdere daling te vertoonen. In het eerste halfjaar 1937 steeg het nl. van 84 tot 85 (1926—1930 is 100). Het indexcijfer der uurverdiensten over dezelfde periode is nog niet beschikbaar. In het tweede halfjaar 1936 is het gedaald tot 82, terwijl het cijfer over het geheele jaar 1936 83 bedroeg (1926—1930 is 100). Daar sindsdien in de bij dit cijfer betrokken bedrijven geen loonsver laging, in een aantal hiervan daaren tegen loonsverhooging heeft plaats gehad, kan men aannemen, dat ook het indexcijfer der uurverdiensten in 1936 zijn laagsten stand heeft be reikt. Eieivuitvoer naar Engeland. In het Engelsche Lagerhuis is de vraag gesteld of de regeering, ten aanzien van de vermeerdering van den invoer van eieren uit Nederland in het afgeloopen half jaar in ver gelijking met de vorige jaren, het niet noodig oordeelde de regeering van Nederland mede te deelen, dat de invoer van eieren krachtig moet worden beperkt. De minister van Handel, Oliver Stanley, antwoordde„Ik zou er op willen wijzen, dat de totale invoer van eieren gedurende het eerste half jaar minder is dan in de overeen komende periode van het vorig jaar en dat de prgzen der eieren aan zienlijk hooger zijn dan verleden jaar, zoodat ik geen aanleiding vind over te gaan tot de voorgestelde stappen". Dc Jamboree. De internationale gasten voor de Jamboree beginnen tbans per allerlei vervoergelegenheden ons land binnen te komen. Er worden ongeveer 30.000 pad vinders in Vogelenzang verwacht. Daar zal dus gedurende een week een internationale stad bestaan. En met de wegen moet het nu niet zoo prima zijn gesteld in die buurt. Laten we er voor den goeden naam van ons land het beste van hopen. Zooals men weet, vangt de Jam boree de volgende week Zaterdag Ons Nederlandsch sportfeest. In de dagen der Jamboree hebben we ook nog ons eigen Nederlandsch sportfeest, dat telken jare opnieuw wordt georganiseerd door den.... fis cus. Al wie van wielrgden houdt wordt dan onderscheiden met een mooi gegraveerde koperen plaquette tegen den prgs van een riks. Het ergste is, dat men de onderscheiding niet eens mag weigeren. Het gaat de lezer begreep het reeds over de rgwielplaatjes. Ze zgn vanaf heden op de kantoren der postergen verkrijgbaar en gelden tot 1 Augustus 1938. Gedurende het tgdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1937 zal geen boete zgn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden vaneen rijwiel, zonder voorzien te zgn van het vereischte belastingmerk. Toch is het goed om de beurs- operatie niet te, lang uit te stellen, want de controle gaat dadelijk na den 8en Aug. in. Nieuw land in zicht! Er komt schot in het werk bij Schokland voor de drooglegging van een tweede stuk grond in de voor malige Zuiderzee. Tusschen Schokland en Urkis het eerste stukje land verschenen, waar op fier de Nederlandsche driekleur wappert. Van drie punten uit wordt een aanval op het water gedaan, vanuit de Lemmer, vanaf Urk en ten Zuiden van Schokland. Voor het verkrijgen van de leem en klei wordt een sleuf van 45 M. breed en 3 M. diep uitgebaggerd, terwijl de sleuf vervolgens weer met zuiver zand opgevuld wordt. Dag in, dag uit, wordt er zoo voortgewerkt, terwijl de mannen om de vier weken drie dagen rust krijgen, om hun vrouw en kinderen op de wal te bezoeken. De N.S.B. In de „Arbeiderspers" lezen wij o.m. het volgende over den gang van zaken kg de N. S. B.: Met ingang van 1 Juli zgn bij Jt ënp v« ideale regenjas! Alleen verkrijgbaar bij den maatkleermaker. Prijzen vanaf f 19.00 wordt eenmaal gratis gereinigd en waterproof gemaakt. (Het huis met de trapjes) Langstraat la Telef. 162 het krantenbedrijf en de uitgeverg te Leiden en in Den Haag 28 per sonen ontslagen, ongeacht de beide verslaggevers, die naar De Java- bode zgn overgegaan en die niet vervangen zullen worden. Voorts zijn van de 81 agenten, die „Het Nationale Dagblad" in Nederland had, zijn er veertig aan den dgk gezet en niet vervangen. De op lage van Het Nationale Dagblad is sterk ingekrompen, die van „Volk en Vaderland" is terugge bracht tot minder dan de helft van de oude oplage. Na de verkieziDg kwamen de onverkochte exempla ren iedere week in zakken vol te Leiden terug. Hoe groot de oplage van „Het Nationale Dagblad" thans is, konden wij niet met zekerheid vaststellen, zij is in elk geval opnieuw met duizenden terugge- loopen. In Den Haag was verleden week het aantal abonné's nog slechts 864. Avondretours op de Spoorwegen. Naar wij vernemen zijn de uit komsten van de avondretours, welke door de Nederlandsche Spoorwegen worden afgegeven en waarvan de prgs ongeveer gelijk is aan de enkele- prijs, niet onbevredigend. In elk geval staat vast, dat de Nederlandsche Spoorwegen voorals- noT geen treinen hiervoor willen openstellen, welke niet na 18 uur 's avonds vertrekken. Deze laatste bepaling maakt voor de plattelandsplaatsen in 't alge meen de avondretours onbruikbaar. VENRAY, 24 Juli 1937. Kermis Venray. Lijst der inrichtingen, welke een standplaats hebben op de kermis alhier. Namen Soort der inrichting J. Camps, suikerkraam G. Gerrits vliegbommensport Kind. Camps suikerkraam H. Westheim-Cortjans, suikerkraam id. id. palingkraam Jos. Tacken suikerkraam M. Hendriks suikerkraam J. M. Huys suikerkraam J. van der Vorst luchtschommel idem caroussel H. van Boven paling en zuurkraam R. v. Lint en Z ospeelg cedkraam G. Bombeeck, olieb.-patates.friteskr. M. Giesbers schiettent id. lgntreksport H. Hermans fruit en sigaren A. Riozzi bioscooptheater H. Boltini Theater-Variété L. Janvier Stoomcaroussel- annex lunapark Aanbesteding. Bg de op Vrgdag j.l. door de Woningbouwvereeniging „St. Oda" alhier gehouden aanbesteding van het buitenverfwerk harer 38 wonin gen in 4 perceelen, werd ingeschre ven als volgt Perc Perc Perc Perc 12 3 4 Jo?. Custers f 668 629 640 500 Piet Beerkens f 674 605 638 478 Fr. Schaeffers f 657 637 633 496 J. Geelen f 664 629 624 474 Ant. Kusters f 661 625 630 482 J. Theuws f 647 620 623 485 J. Vermeulen f 665 625 614 485 Het werk is aan de laagste in schrijvers opgedragen n.1. Perc. 1 aan J. Theuws; Perc. 2 aan P. Berkens; Perc. 3 aan J. Vermeulen; Perc. 4 aan J. Geelen. Naar het Festival. Aan het morgen Zondag te America te houden Festival nemen een 4tal vereenigingen uit onze gemeente deel, n.l. Venray'g Harmonie, Ven- ray's Dubbel-mannen-kwartet en de fanfare's uit Leunen en Merselo. R. K. Verkenners. Aan de St. Petrus-groep van de R.K. Verkenners, waarvan tot nu

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1