pPTjij TjiTvr MA AQ rJuJjJL uiN JXLaAij Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Onze geleerde kinderen. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag IT'Juli 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 29 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bg contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Ze weten van alles wat. En nergens genoeg van. Konden ze maar lezen en schrijven 1 Een dezer dagen krijgen we onze kinderen weer thuis van de school, hetzij voor het genieten van een vacantie, welke hen moet sterken voor een nieuwe jacht naar geleerdheid. Onze kinderen zijn knap. We staan er beduusd van te kijken, wanneer we uit hun boeken en schriften zien, wat ze allemaal moeten leeren tegenwoordig. Dingen, waarvan we zelf nooit gehoord hebben vakken, waar van we zelfs den naam niet kunnen nazeggen. Inderdaad, de huidige jeugd pompt men van alles in. Maar er schijnt in die kleine hersentjes 'n leelijk lek te zitten, waar van alles ook uitloopt. In Rotterdam heeft men eens 'n onderzoek ingesteld naar de algemeene ontwikkeling der leer lingen van de 6e en 7e klas en de resultaten daarvan statistisch bewerkt. Voor aardrijkskunde werden eenige zeer eenvoudige vragen gesteld ais b.v. de volgende De hoofdstad van Nederland heet Tiet ligt in de provincie Weenen ligt in het land Singapore ligt in het wereld deel Warschau ligt in het land Bandoeng ligt op het eiland Het water tusschen Deventer en Kampen heet Waalwijk is bekend door: De schepen voeren te Rotter dam aan hout uit Tesamen 1688 leerlingen be handelde deze opgaven en ze leverden slechts 58 pet. goede antwoorden uit één klas werden slechts 28 pet. goede antwoorden verkregen. Met „geschiedenis" stond de zaak al even slim ongeveer het zelfde percentage aan goede antwoorden op zeer eenvoudige vragen kwam binnen. Van staatsinrichting bleken de leerlingen heelemaal geen kaas te hebben gegeten. Van het 6e en 7e leerjaar waren de percen tages resp. 26 en 47, het slecht ste percentage per school bedroeg slechts 3 En toch behoefden de kinderen wat staatsinrichting betreft slechts te antwoorden op vragen als: De Tweede Kamer telt leden. De leden der Tweede Kamer worden gekozen door Het dagelijksch bestuur der provincie wordt gevormd door Nu willen we er de kinderen niet te hard om vallen, dat het resultaat van het gegeven onder wijs zoo onbevredigend is. Zij hebben daaraan minder schuld dan degenen, die de leerstof voor de jeugd bepalen. Over het algemeen is het pro gramma veel te overladen. Als ze van de school gaan, blijken ze de helft vergeten van wat ze hadden behooren te onthouden, maar dit verlies zal daarna van jaar tot jaar nog erger worden. Wanneer we dezelfde vragen, die de Rotterdamsche school jeugd moest beantwoorden, eens voorlegden aan laten we zeg gen: dienstplichtigen, dan zou de uitkomst nog veel en veel meer bedroevend zijn. Laten we het erkennen, toen we het geheele vragenlijstje voor wat aardrijkskunde, geschie denis en staatsinrichting betreft, hadden doorgezien, moesten we ons zeiven toegeven, dat we.... zonder gebruik van de encyclo pedie evenmin aan een percen tage van 100 bij een beantwoor ding zouden zijn toe gekomen. Wij hebben kennissen, die middelbare schoolopleiding had den ontvangen, voor de grap „getest" op hetgeen was blijven hangen van datgene, wat ze op de lagere school reeds hadden geleerd. Een hunner liet Bandoeng op Sumatra gelegen zijn. „Nou ja" zei hij, toen we zijn antwoord corrigeerden, „als ik het noodig zou hebben gehad om de juiste ligging van Ban doeng weer te kennen, zou ik deze even hebben opgezocht". Zoo'n opvatting is 'n practische. Wanneer de kinderen op school maar zooveel wetenschappelijken „ondergrond" ontvangen, dat ze zich zelf konden behelpen, als zulks eens te pas kwam, zou dat al een heel behoorlijk resul taat zijn. De wetenschappelijke onder grond is echter onvoldoende door een te veel ain gedoceerde vak ken en een te groote doseering van sommige takken van weten schap, welke, hoe interessant ook, van weinig practische be- teekenis zijn in het toekomstige leven. Kinderen zouden veel minder hekel aan „geschiedenis" hebben wanneer de meesters en leeraren er op uit zouden (mochten) zijn om ze een zeer algemeen, zij 't „oppervlakkig" inzicht in de ge schiedenis te geven zonder de kinderen te willen binden aan namen, jaartallen enz. Bij het Rotterdamsche onder zoek naar de kennis der historie werd o.m. gevraagd Voor Alva's komst vluchtte naar Duitschland. Tijdens het 12-jarig bestand ontstonden er twisten tusschen Het komt ons prachtig /oor, als onze kinderen het precies zouden weten, wie er 'n kleine 400 jaar geleden voor Alva op den loop ging en welke groepen onzer beweging het in dien tijd niet met elkaar konden vinden, maar heel wat zwaarder tellen we het feit, dat het aantal goede ant woorden der kinderen over zeer eenvoudige vragen omtrent ons huidige staatsbestel veel en veel minder was dan dat inzake de oude vaderlandsche geschiede nis. Erg vinden we het, dat de kinderen niets blijken te weten omtrent het ledental van de 2de Kamer en dat ze b v. Colijn deze Kamer laten „kiezen". Of onkun dig zijn van de beteekenis van een college van Ged. Staten. Dat ze van de twisten van 400 jaar geleden weinig meer af weten, soitMaar dat ze blijkens zekere „antwoorden" meenen, dat Nederland meege vochten heeft in den oorlog van 1914—1918, dat is treurig! De dingen, die de kinderen voor de practijk des levens dienen te kennen, zooals staats inrichting, komen in het leer programma at te zeer na het vele andere, dat later voor de meesten, als volwassenen, of onnutte kennis zal zijn, of be stemd is, totaal vergeten te worden. Eigenlijk is zoo goed als èlles wat op school geleerd wordt, tot „vergeten worden" gedoemd, wanneer de leerling in 't latere leven geen blijken geeft van belangstelling in de geschiedenis van den dag. Betoont hij die belangstelling wél, dan zal hij regelmatig lezen in kranten, tijdschriften, boeken. En aldus zat hij ook van tijd tot tijd weer de dingen „tegenko men", welke hij op school leer de. Wij voor ons vinden het 't groote tekort van het lagere school-onderwijs, dat de kinderen worden afgeleverd aan de maat schappij, zonder dat ze monde ling en schriftelijk volkomen vertrouwd zijn met de Neder- landsche taal. Zoowel het lezen als het schrijven der meesten, die de school verlaten, is uiterst ge brekkig Zoo ze al in staat zijn om bepaalde zinnen zonder al te veel fouten neer te schrijven ze vermogen allerminst om op 'n ongedwongen wijze hun eigen gedachten op papier te stellen. De meeste menschen, die alleen lager onderwijs hebben genoten, zien op tegen het schrijven van een brief, als tegen een berg. En toch, het is onze overtui ging, dat, wanneer kinderen, die de school verlaten, vóöral ge leerd zouden hebben om vlot, d.i. met de juiste beklemtoning, met begrip" te lezen en hun gedachten gemakkelijk op papier te uiten, veel behouden zou blijven van hetgeen ze daar nevens nog aan kennis hadden vergaard en dat ze zich later nog gemakkelijk de wetenschap zouden verwerven, welke ze voelen te missen. Want ze zouden lezen en luisteren in het latere leven; ze zouden converseeren over de feiten van den dag. Ze zouden zich niet beperken tot het speller, van de ongelukken en moorden uit de krant, maar ze zouden een veel wijdere be langstelling in de maatschappe lijke gebeurtenissen openbaren. Op de school wordt veel ge leerd, dat gauw vergeten wordt. Veel van wat op school niet ge leerd zou worden, zou later worden gekend als men de kin deren op school zoo vaardig mogelijk maakte met de taal. Md. Zorgen, maar ook hoopvolle verwachtingen. Op internationaal terrein is het al net als in ons eigen land, wan neer we den toestand op het gebied van geloof en de positie der Kerk beschouwen. Naast veel sombers, naast veel, dat aanleiding geeft tot groote be zorgdheid, zijn er toch ook lichtende plekken aan den hemel waar te nemen. Terwijl de Katholieke Kerk in Duitschland bloot staat aan een heftige vervolging, die den H. Vader der Christenheid „met brandende zorgen" vervult, is het een voor de katholieken vertroostende gedachte, dat Frankrijk het beeld geeft van een krachtig katholiek ontwaken, van een wedergeboorte van het ka tholicisme, hetwelk een waarborg is voor de Goddelijke zending der Kerk en de immer jeugdige kracht van ons katholiek geloof. Want zelden zal de Kerk een fel ler vervolging te hebben verdufèn gehad, dan in het Frankrijk van voor den oorlog, toen een Combos en een Clemanceau met een niets ontzienden haat en gesteund door een anti-clericaal parlement, den strijd tegen de Katholi ke Kerk aanbonden. Een strijd, welke wel het beste gekarakteriseerd werd door de leuze door minister Vivani in het parle ment aangeheven, dat „Frankrgk de lichten des hemels zou gaan dooven". Kloosters werden gesloten én de religieuzen als „lieden van verdacht allooi" over de grenzen gejaagd. Het staatsinkomen werd aan de priesters onthouden, de kerkelijke goederen werden tot eigendom van den Siaat verklaard, de priester studenten mossten van de seminaria naar de kazernes, het katholieke vereenigingsleven werd vrijwel on mogelijk gemaakt, inderdaad het scheen, dat de laatste dagen van de Katholieke Kerk in Frankrgk geteld waren. Wat Pius XI nu verzucht over den toestand in Duitschland en zrjn pgnlgke zorgen over de toekomst van de Kerk aldaar, datzelfde heeft die andere Pius, niet minder geleden in de jaren 1904 tot 1914, toen Frank rijk zijn zorgenkind was. Maar evenmin als nu de Paus toegeeft tegenover Duitschland en onverschrokken de rechten van de Kerk hooghoudt tegen alle dreige menten in, evenmin wilde Pius X toegeven aan de eischen der Fran- sche Regeering. Maar de goddelijke Voorzienigheid was ook hier weer zichtbaar met de Kerk. De vervolging in Frankrgk heeft de kiemen gelegd voor een her boren katholicisme, waarvan we dezer dagen bij de grootsche fees ten in Lissieux op zoo treffende en ontroerende wijze, de heerlijke resultaten hebben gezien. Want men moet niet meenen, dat de grootsche deelneming van geheel Fraukrijk aan deze heerlijke plech tigheden te Lisieux, en de luisterrijke ontvangst van den Kardinaal-Legaat door het officieele Frankrgk slechts een incidenteel geval is en niet boven een vormelijke protocollaire plechtig heid uitgaat. Neen, het feit, dat thans de Paus zijn staatssecretaris als zijn legaat naar Frankrgk stuurde en deze daar met vorstelijke eer werd ontvangen, dat is een treffend bewijs, zooals. ook Het Volk constateert, dat het oude anti-clericalisme in Frankrijk dood is. Er is een goede verstandhouding tusschen Frankrgk en het Vaticaan. Maar niet alleen in de officieele betrekkingen is het anti-clerica! isme volkomen geluwd, ook bij het Fran- sche volk zelf. Overal in Frankrijk zien we thans een verblijdende godsdienstige ople ving. Dezer dagen somde „Le Croix" het katholieke hoofdorgaan, op, wat door de Fx ansche katholieken van de generatie van 1920 is gewrocht en hoe we overal in Frankrgk inde groote steden nog meer dan op het platteland een heerlijk bloeiend katholiek leven zien. Met dit stuk geschiedenis van Frankrijk voor oogen, valt het ons niet moeilgk met onwrikbaar ver trouwen te blijven opzien naar de toekomst in Duitschland. Ook daar gebeurt thans veel, wat ons herin nert aan het Frankrijk van 1904. Ook daar zijn thans machten bezig, die evenals Viviani de lichten des hemels willen dooven, het katholicis me willen uitroeien door 'n niets ontziende kerkvervolging. Hitier, Goering, Goebbeïs, zij wanen zich thans even machtig als de anti- clericale regeerders van Frankrijk van dertig jaar geleden. Maar de geschiedenis zal ook over hen recht doen geldeD. De Kerk zal triomfeeren, zooals Zij in de 19 eeuwen van haar ge schiedenis steeds getriomfeerd heeft over de machten die haar belaagden, machten, die grooter en sterker waren dan die van het nationaal socialisme thans in Duitschland. Dat is de groote en verblijdende les welke Frankrijk ons, vooral in de gebeurtenissen van de laatste dagen geeft. Oorlog in China. Tokio mobiliseert. Hoewel de Japansche militaire aanvoerders in Noord-China herhaal delijk den strijd met de Chineezen hebben onderbroken voor het voeren van onderhandelingen over een wapen stilstand en deze meermalen inder daad werd aangegaan, is het krijgs rumoer telkens weer uitgebroken en verbreid. Blijkbaar is het er den Japanners slechts om te doen geweest, tijd te winnen ea aldus gelegenheid te bekomen voor het aanvoeren van versterkingen. In feite is de oorlog in vollen gang, Tokio heeft de vóór-mobi lisatie van het leger gelast. Wij zullen geweld gebruiken." Japan heeft steeds gewenscht, de meeningsverschillen met China langs minnelijken weg op te lossen, aldus verklaarde generaal Katsoeki, de nieuwbenoemde opperbevelhebber van het Kwantoenleger, in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Asahi." Als gevolg van de Chineesche wandaden vervolgde hij moesten wg echter onze gereserveerde hou ding laten varen en onze troepen laten oprukken, teneinde de schuldigen te straffen en de Japansche belan gen evenals het leven en de bezit tingen der Japansche onderdanen te beschermen. De regeering heeft de wereld van haar besluit in kennis gesteld. Wij zullen geweld gebruiken, in overeenstemming met de reeds vast gestelde plannen. Het Japansche vclk verzoeken wij af te wachten, de operaties van het keizerlijke leger gade te slaan en het zijn steun te verleenen. De Chineezen pessimistisch. De Parijsche correspondent van United Press heeft met den Chi- neeschen gezant aldaar, Wellington Koo, een onderhoud gehad over den toestand in het Verre Oosten. De gezant zeide o.a.„ik heb hedenochtend een bezoek gebracht aan den Quai d'Orsay, om de Fran- sche regeering op de hoogte te stellen van den ernst van den toestand in het Verre Oostenen van de oorzaken daarvan. Er bestaat niet de geringste twijfel, aldus de gezant, dat Japan van Noord-China een tweede Mands- joerije wil maken en volgens een vooropgezet plan handelt. Japan Accountantskantoor J. M. A. v. d. Boom Wal 25 te Eindhoven Telel. 4532 Accountancy en Belastingzaken. Spreekuren iederen Zaterdag van 9- 12 v.m. in Hotel „DE ZWAAN" (achterzaaltje) Tel. 11. heeft het oogenblik gekozen, waarop Europa zeer in beslag is genomen door zijn eigen problemen." Kabinetsraad in Nanking. De Centrale Chineesche regeering heeft in Nanking, nadat alle minis ters naar deze residentie waren ontboden, speciale kabinetszittingen aan de situatie in het Noorden des lands gewijd. Als gevolg daarvan heeft de regeering er bij de autori teiten in Noord-China op aange drongen om de Japansche eischen welke we reeds eerder vermeldden, te blijven verwerpen. Naar van officieuze zijde wordt vernomen, heeft de Chineesche regeering, aangezien zij de buiten landers niet voldoende kan bescher men, den buitenlandschen diplomaten en consuls verzocht hun onderdanen op te dragen Peiping te verlaten. De regeering is bereid hiervoor vliegtuigen beschikbaar te stellen. Japansche versterkingen. Luchtgevechten. Te Tientsin komen nog steeds Japansche versterkingen aan en de troepen, die naar Fengtai en Peiping worden overgebracht, komen her haaldelijk in botsing met de Chinee sche troepen in dat gebied. De Chineesche autoriteiten blijven dan ook bezorgd over de plannen der Japanners en vreezen, dat dezen van de gelegenheid zullen georuik maken, om zich van de algeheele controle over Hopei en Tsjahar te verzekeren. Bij verschillende vorenbedoelde botsingen zouden totaal 61 Japanners zijn gedood. Vrjf Japansche vliegtuigen hebben de Chineesche strijdkrachten bij Nanyoean gebombardeerd. Dat was de eerste maal sedert het begin der vijandelijkheden dat Japansche vlie gers in den strijd ingrepen. Later werd het bombardement herhaald en toen zou vanuit Chineesche vlieg tuigen de strijd met de Japanners in de lucht zijn aangebonden. In Peking dringt een onafgebroken en hevig artillerie-vuur door. zwaarder dan op dat van meer ge goeden. Zooals steeds door ons betoogd, blijkt ook thans, dat de druk van een af of niet uitgelokte prijsstij- ging in deze gevallen in de eerste plaats wordt gelegd op de minst draagkrachtigen naar wij trouwens ook al in Nederlandsch-Indië hebben gezien. Het ergste is evenwel dat in regeeringskringen blgkbaa r niet wordt althans werd ingezien, dat de crisisheffingen in dit opzicht van zoo grooten invloed zijn. Hopen we, dat de nieuwe bewinds man toont een juister inzicht in deze belangrijke materie te bezitten. Ook een nieuwe golflengte. Een andere nieuwigheid is reeds een feit, n.l. de ingebruikname door den Nederlandsche omroep van een nieuwe golflengte, op welke voor- loopig nog slechts des avonds na 8 uur te luisteren valt. De nieuwe golflengte is af te stemmen op 415 M. (Kiev) ze dient ter vervanging in de toekomst, van de l875M.-golf. Deze big ft voorloopig mede nog ge handhaafd. Zooals men weet, wordt de uitzending op laatstgenoemde golflengte hevig gestoord door den Roemeenschen zender Brasov. Ronselaars. Het bleek van de week ineens, dat wederom ronselaars voor het Spaan- sche republikeinsche leger in ons land werkzaam zgn. Hun actie is echter zóó geheimzinnig, dat de politie de werfagenten nog niet heeft kunnen achterhalen. Vele jongelieden, maar bovendien ook verscheidene gehuwden, vaders van kinderen, zijn plots van huis en uit het land ver dwenen, hun familie in angst en vreeze om hun lot achterlatende. Ze blgken thans in Spanje te vertoeven. Een der verdwenenen zit reeds ge vangen te Barcelona. Erg aantrek kelijk blijkt het soldaten-metier in Spanje dus niet te zijn. Opheffing Landbouw- departement. Van de week is het Kon. Besluit verschenen, waarbij met ingang van 15 Juli werd opgeheven het ministe rie van Landbouw en Visscherij. Met ingang van dienzelfden datum werd de naam van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gewijzigd in dien van ministe rie van Economische Zaken, waar onder, gelijk men weet, dan ook weer landbouw en visscherij zullen ressorteeren. Uit de Crisis 1 Er zijn vele pessimisten of zijn het realisten die blijven voor spellen, dat de oogenblikkelijke economische opleving niet zal aan houden en dat we weldra in de crisis zullen terugzakken. Intusschen: ze beweren zulks al geruimen tijd en daar tegen in pleit het feit, dat het aantal werkloozen blijft afnemen en thans zelfs zoover is gedaald, dat we er beter voorstaan dan in het eerste ernstige crisisjaar, n.l. 1932. In genoemd jaar schommelde het werkloosheidspercentage n.l. om de 25, terwijl het in 1931 slechts ge middeld rond 15 was en in 1930 rond 10. Deze beide laatste cijfers zijn niet als zoo erg abnormaal te beschouwen. Wil men de zaak derhalve van den optimistischen kant bezien, dan zou men kunnen con- stateeren, dat we, wat de arbeids gelegenheid betreft, min of meer „uit" de crisis gaan raken. Datcon- stateeren kan nochtans niet voor alle plaatsen of streken gelden. Het leven wordt duurder Helaas, echter we wezen er reeds eerder op heeft de opleving ook een schaduwzgde. Ze verhoogt vooral de nood dergenen, die ondanks de opleving werkloos bleven. Toen opleving én de nieuwe munt waarde een stijging van de kosten van levensonderhoud deden voorzien, kon men er naar hetHbld. herin nert op wijzen, dat de regeering door verruiming van contingenten en vermindering van heffingen ten bate van het landbouwcrisisfonds althans op prijsstijging der allereerste ltv nsbenoodigdheden, voedingsmid delen, een remmenden invloed kon oefenen. De Overheid had het in de hand door wijziging van heffingen en toeslagen om in de eerste plaats brood, melk en melk producten, rundvleesch enz. tegen duurder wor den te behoeden. Het is daarom met eenige bezorgd heid, dat men uit de jongste publi caties van het Amsterdamsche Bureau van Statistiek moet opmaken, dat juist de kosten van voeding zoo bc langrgk zijn gestegen. Het Bureau kwam voor werkloozen zelfs tot een stijging van 7 pet. voor werkende arbeidsgezinnen van 4.1 pet., bij een totale stijging van alle uitgaven sedert September 1936 van 2.2 pet. De stgging van de voedingskosten komt natuurlijK niet even sterk in het totaal-cgfer tot uitdrukking. Op het budget van een werklooze drukken evenwel de kosten van voeding veel VENRAY, 17 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne verga dering van 26 Februari 1937 zijn vastgesteld de volgende verordenin gen A. Verordening op de heffing van besmettelijke ziekten- gelden in de gemeente Venray. B. Verordening op de invor dering van besmettelijke ziekten-gelden in de ge meente Venray. Zijnde de verordening sub A goed gekeurd bij Koninklijk Besluit van 21 Juni 1937, No. 31, waarbij de verordening de dato 26 Februari 1937, houdende voorschriften, naar welke de belasting zal worden inge vorderd is aangehaald. En is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort den 13 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. AFSLUITING WEG. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter opennare kennis, dat door hen ingevolge het wegen reglement, de weg, voorkomende op den staat van wegen en voetpaden onder no. 59 vanaf den provincialen weg van Venray naar Horst, aan sluitende aan de perceelen sectie C 5831 en C 5634 tot aan het voetpad aansluiting gevende aan den Ouden Oostrumsche weg tusschen de per ceelen sectie C 5727 en sectie C 3895 op Zondag 18 Juli a.s. vanaf des namiddags twee uur tot des na middags negen uur voor alle verkeer is afgesloten, zooels op de ter plaat se aangebrachte bordjes is vermeld. Venray, 12 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Volksconcert. Morgen Zondag zal Venrav's Harmonie een concert geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur nam. Geslaagd voor het examen Huishoudkundige te Roermond Nell Goumans. Geitenhouders verzuimt vooral niet a.s. Maandag de voor u belangrijke vergadering in het Patronaat bg te wonen.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1