Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Het departementale beleid inzake werk- loozensteun. Buitenland. Binnenland. Krakelingen. ,Onze" Volkszang. Provinciaal Nieuws Zaterdag tO Juli 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 28 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering OX. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Systeem van opheffen en opjagen. Ook de liberalen komen er tegen op. In een der jongste nummers van het Liberale Weekblad, komt een redactioneel artikeltje voor, dat de ontwikkeling hier te lande van steunregeling en werkver schaffing behandelt. Het^ bevat enkele zeer opmerkelijke uitspra ken over het beleid van het departement van sociale zaken betreffende werkloozenzorg. Deze uitspraken hebben temeer beteekenis, omdal de liberale economie niet bepaald op de vertroeteling van werkloozen is afgesteld. Zoolang het eenigszins kan, zoeken de liberalen maatschap pelijke saneering bij voorkeur door het laten uitzieken-systeem. Nochtans voelen ook zij, dat de nood van zoo'n groote massa, als de crisisnood der werkloozen overheidsvoorzieningen vereischt. En de redactie van het Liberale Weekblad blijkt zelfs overtuigd, dat deze voorzieningen onvol doende zijn. Althans in de laatste jaren onvoldoende waren. Onder erkenning zoo zegt ze dat in ons land voor de werkloozen zeer vee! gedaan is en nog altijd gedaan wordt, is nochtans onze vaste over tuiging, dat de laatste paar jaar door het departement van sociale zaken een beleid is gevoerd ten opzichte van werk verschaffing, dat wij niet kun nen bewonderen. Er wordt aandrang geoefend tot stopzetting der steunuit- keeringen, beëindiging van de werkverschaffingen, overplaat sing van tewerkgestelden in locale werkverschaffingen naar centrale werkverschaffingen. De heer Drees heeft zich gedrongen gevoeld ernstige vragen te richten tot den mi nister; de drie groote vakbon den hebben zich met een tele gram tot den minister gewend. Wij begrijpen de ongerustheid. Nog a'tijd is de werkloosheid een massale ramp. Nog lang niet zijn we zoover, dat druk in algemeenen zin op de werk loozen geoefend kan worden. „Voorzichtig met de werkloozen" aldus schrijft de redactie in den hop van het artikel. Ze waar schuwt, dat we, trots een betere conjunctuur, niet over het hoofd mogen zien, dat de werkloosheid ook thans nog ontstellend en benauwend hoog is en zeker de omstandigheden nog niet rijp zijn om krachtmiddelen in toe passing te brengen ten opzichte van de werkloozen". Inderdaad. Alle partijen, sociale en economische instanties zien zulks in, maar het het departe ment van sociale zaken voert een beleid, dat schrik brengt in de gezinnen der werkloozen en tal van burgemeesters met de handen in het haar doet zitten om de onmogelijkheid van uit voering der voorgeschreven maat regelen. Het is een vaststaand feit, dat er in ons land nog steeds ar beidsgelegenheid te kort is voor 'n paar honderd duizend werkers. Wat baat het nu, of men met geheele of gedeeltelijke opheffing van steunverleening en (of) werkverschaffing, de menschen wii dwingen naar hel vrije be drijf, als men ze daar niet noo- dig heeft. Het eenige gevolg zal zijn, dat de menschen elkaar uit nooddruft gaan verdringen, o.a. door loon- concurrentie. De arbeidsmarkt zal aldus worden ontwricht, de koopkracht der massa zal dalen en het eind van het sombere liedje zal zijn, dat we de crisis in zijn volle zwaarte weer over ons volk af roepen. Hetzelfde zal het gevolg wezen van het opjagen van werkloozen naar centrale werkverschaffingen. De bedoeling van dezen maat regel zal wel zijn, de slachtoffers in het vooruitzicht van een scheiding uit het gezin en uit de geboorteplaats, tot 't zoeken naar vrijen arbeid te bewegen. Nogmaals: wat baat dat Misschien zullen er zijn, die daarin slagen en.... een anderen arbeider weten weg te werken. Misschien zullen er wezen, die zoo opzien tegen het vertrek naar elders en een ruilen van het gezinsleven met een soldatesk samenrotten van allerlei onbeken de personen in barakken, dat ze weigeren. En aldus schorsing of uitsluiting over zich afroepen en zwarte armoede in hun ge zinnen. De aanpassing van gesteunde arbeiders aan de practijk van den vrijen arbeid, kan niet anders dan pararell loopen met de eco nomische ontwikkeling van de conjunctuur. Het vrije bedrijf heeft dit jaar 70.000 arbeiders méér opgenomen dan in 1936 men heeft geen moeite behoeven te doen om ze tot het aanvaarden van den vrijen arbeid te bewegen Al de dwangvoorschriflen van den laatsten tijd zijn daarom niet alleen harteloos, maar ook nut teloos. Dwang is alleen goed in individueele gevallen als ervoor de overheid reden is om aan te nemen, dat bepaalde personen van steun en werkverschaffing een „positie" hebben gekozen. Die moeten te dwingen zijn om vrijen arbeid onder redelijke omstandigheden te aanvaarden, al ware het slechts met het doel om de weigering daarvan vast te stellen en deze weigering tot motief te maken van verdere steunonthouding. gene, wat het minst veilig aan zuiver ambtelijke inzichten onder worpen kan zijnbureaucraten kunnen uitnemende menschen zijn, maar over het algemeen hebben ze een tekort aan werke lijkheidsbesef ten aanzien van de publieke nooden. Omdat 't leven en 't ambt hen daar zoo verre van hielden. Daarom hopen we, dat minis ter Romme zich genoegzaam krachtig en sociaal zal beloonen om zijn departementen het ,,so-' ciale" vóór de „zaken" te stellen. Md. handen van de roode regeering. Gemeld wordt, dat Franco er niet tegen is gekant, dat de vrijwilligers van de beide strijdende partijen uit Spanje zouden worden teruggeroepen. Gasoorloog in Spanje 1 Duitsche berichten maken er mei- welke eens in de vijf jaren wordt gehouden. Duizenden padvinders sparen eenige jaren achtereen voor dezen grooten trek naar een vreemd land. Reeds zijn de eerste gasten aangekomen, n.l. een 24tal verkenners uit Cura cao en Venezuela. Mét dezen zullen ongetwijfeld ook ding van. dat de roode troepen in veje ouders naar ons land komen. Spanje weldra gebruik zouden gaan j De jamboree begint op 31 Juli a. Het is duidelijk, dat we noch de nieuwe regeering, noch de nieuwe minister van sociale zaken verantwoordelijk mogen stellen voor de thans zoo becritiseerde maatregelen van stopzetting of inkrimping- van werkverschaffing en opheffing of beperking der steunverleening. Al deze maatregelen waren nog besluiten van den afgetreden minister Slingenberg. Maar voor een eventueele u i t- voering dier maatregelen zou de regeering en zou minister Romme in het bijzonder, w e 1 verantwoordelijk kunnen worden geacht. Velen verwachten echter, dat deze uitvoering nog wel zal worden opgeschort. We hopen het. Maar daartoe zal minister Romme zich een sterke persoonlijke persoonlijk heid moeten betoonen. Het thans zoo becritiseerde beleid van so ciale zaken is niet in de eerste plaats een persoonlijk beleid geweest; wellicht was de vrij zinnig-democraat Slingenberg op zijn departement de geestelijke gevangene van zijn omgeving, d.i. van de collectiviteit van deskun digen, ambtenaren en adviseurs, die t e s a m e n richting geven aan de departementale politiek. Sociale zorg is eigenlijk dat- Felle uitval tegen Duitschland, „Oorlog een eeredienst." Aan een diner, dat gegeven werd ter gelegenheid van den Amerikaac- schen Independance Day, heeft de Amerikaansche ambassadeur te Londen, Bingham, een rede gehou den, waarin hij o.a. het volgende zeide ,De despoten hebben Amerika en Ed ge land gedwongen tot herbewape ning en aangezien we hiermede be gonnen zijn, moeten we noodzakelijk den herbewapeningswedloop winnen. We hopen, dat zij, die aansturen op oorlog, zich hiervan tijdig reken schap zullen geven, voor een uit barsting komt, welke zoo verschrik kelijk zal zijn, dat onze verbeelding ervoor siddert. Wanneer wij te doen hebben met een volk, dat niet naar rede wil luisteren, dat oorlog als een eere dienst beschouwt en bloed en eer iets, dat aan kleine kinderen moet worden geleerd en dat alleen wil luisteren naar kracht-argumen ten, dan moeten we deze gebruiken. Mijn-hoop is, dat in deze dictaturen nog een rest van gezond verstand is, doch het is noodzakelijk dat wij den bewapeningswedloop winnen." Het is forsch en recht op den man af gezegd en den oogenblikkelijken toestand geeft het ongetwijfeld raak weer. Maargebiedt de eerlijkheid niet, om te erkennen, dat Duitschland een ingevolge het verdrag van Ver sailles ontwapend was En dat vol gens datzelfde verdrag de voormalige vijanden van Duitschland met ont wapening zouden volgen En dat met name Frankrgk in de periode van Stresemann en anderen deze staatslieden door zijn hardnekkige houding in den rug aanviel en daar door de oorzaak werd van de op komst van het heillooze nationaal- socialisme, dat thans de internatio nale verhoudingen verpest Men kan het Duitsche regiem veroordeelen, maar de eerlijkheid gebiedt, om de historie geen geweld aan te doen. Duitsche katholieken staan pal. Herhaaldelijk kunnen we consta- teeren, dat de Duitsche katholieken in de vervolging, waaraan zij zijn blootgesteld, een heerlijke stand vastigheid aan den dag leggen. Be richten daaromtrent komen uit alle deelen van Duitschland. Zoo had Zondag in Opper-Silezië een buitengewoon groote processie plaats, waaraan 150.000 katholieke mannen en jongens deelnamen. Het hoogtepunt van deze gewel dige geloofsdemonstratie vormde wel de toespraak van Z. H. Em. Kardi naal Bertram, die de geloovigen aanspoorde, trouw te blijven aan de Katholieke Kerk en den H. Stoel. „Er zullen u binnenkort wel vragen lijsten worden voorgelegd, waarop gij mededeelingen zult moeten ver strekken betreffende uw godsgeloof," zeide de kerkvorst. Doch vraagt u zelf van te voren af: „welk godsgeloof bedoeld wordt, dat van Ludendorff of Hauer, of dat van bloed en ras Gij zult dan antwoorden: „Wg zijn Roomsch- Katholiek Bij deze woorden brak een storm van applaus los, waaraan geen eind scheen te komen. Het was tevens een aangrijpend oogenlik, toen de metropoliet van Breslau verklaarde, dat „de Katho lieke Kerk in het Duitsche Rijk nog nooit aan zóó vgandige aanvallen is blootgesteld geweest als in den tegenwoordigen tijd." Engelsche werkloosheid daalt In de maand Juni is in Engeland het aantal werkloozen gedaald met bijna 95000 tot 1.350.000. In de af- geloopen 12 maanden bedroeg de daling 346.000. Franco beheerscht meer dan de helft van Spanje. De nationalisten zetten den laat sten tgd met succes de geleidelgke verovering van Spanje voort. In 't blijven zg na den val van flink tempo terrein ver maken van gifgassen. De voorbe reidingen zouden in vollen gang zijn. Bij de verovering van Bilbao zou den nationalisten een plan in handen zijn gevallen omtrent voorbereiding van den gasoorlog op groote schaal in een laboratorium voor gifgassen in die stad. Dat mankeerde nog maar aan het duivelsche werk, dat nu al ongeveer een jaar Spanje teistert Na een jaar Op 13 Juli zal het een jaar geleden zijn, dat de onverschrokken Kathoi lieke Staatsman Calos Sotelo, door de roovers in Madrid werd vermoord. Deze gruwelijke moord werd het sein voor de nationalisten, om zich te verzetten tegen het terroristisch volksfrontbewind. Op den verjaardag van den moord zullen in alle kerken van het natio nale Spanje rouwdiensten worden gehouden. Goede tijding uit Castel Gandolfo. Men schrijft uit Rome d.d. 5 dezer aan de Maasbode; Naar uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, voelt de H. Vader z.ch de laatste dagen aanmerkelijk beter. Ook prof. Milani is over den toe stand van Zijne Heiligheid zeer te vreden, altijd rekening houdend natuurlijk met het geheele ziekte beeld, waarin geen verandering meer komen kan, daar de beide kwalen, waaraan de Heilige Vader lijdt, aderverkalking en myocareitis (ont steking van het spierweefsel van het hart) chronisch zrjn. Zijne Heiligheid zegt bij elke ge legenheid, hoe goed Hem zijn verblijf in Castel Gandolfo bekomt, hoe Hij zich daar veel beter voelt dan in Rome, waar nu juist een ondrage lijke hitte heerscht. De avonden zijn in de omgeving van de Albanerbergen in ieder ge val zeer koel. De Heilige Vader maakt thans bijna dagelijks weer Zijn rondrit door het park van Zijn zomerverblijf dat een omtrek heeft van circa 7 kilometer. Deze autoritten zijn echter niet de voornaamste ontspanning. Wat Zijne Heiligheid bijzonder goed doet is het dagelijksche langdurig ver blijf op de groote loggia van het paleis, die uitziet op het Albaner meer en die den geheelen middag in den schaduw ligt. De Paus ligt daar op een nieuwen ligstoel, die eerst kort geleden uit Rorne is gekomen en daar leest en werkt Hij dai, want zonder dat kan Hij nu eenmaal niet. Volkomen rust kent noch wenscht Zijne Heiligheid„Daarvoor ben ik niet Phus geworden", zei Hij eens schertsend tot een bezoeker, die Hem algeheele rust aanraadde. en duurt tot 9 Augustus. Overal maakt men zich op, om de vreemdelingen zoo gastvrij mogelgk te ontvangen. De voorrangswegen. Voorloopig schijnt de proef met de voorrangswegen wel te zijn ge slaagd, dank zij mede het feit, dat de politie den eersten Zondag een oogje in het zeil hield. Het hoofd- verkeer ondervindt thans minder stagnatie. Maar er zijn ook schaduwzijden. Er is weer een heele reeks borden toegevoegd aan de toch al zoo tal rijke borden op onze vaderlandsche wegen. En het eischt een groote concentratie, om bij te houden, waar nu precies een voorrangsweg begint en waar deze ophoudt. Want er doen zich gevallen voor, dat men rijdt op een voorrangs en een anderen voorrangsweg nadert. De eerste weg is dan even voor 't kruispunt geen voorrangsweg meer, doch is men eenmaal op den tweeden weg, dan zit men weer op een voorrangsweg. Met eenigen zin voor humor en het oplossen van puzzleg brengt men het er wel zonder een geprikkelde bui af, maar wie zal de haastige zakenmenschen tellen, die, met hun gedachten bij zaken, vergeten, dat zij weer op een voorrangsweg rijden of dat zij dien juist verlaten hebben En die moeten dan maar weer turen naar witte paaltjes met oranjekoppen of naar die heele kleine oranjebordje die hier en daar zijn aangebracht. Of de ongelukken dan weg zullen blijven? De Spaansche schatgraver. Eindelijk is 'n echte Spaansche schatgraver in ons land aangekomen. De schatten zijn aangeboord en weggenomen uit de huizen van parti culieren in Bilbao, toen op naam der „wettige regeering" in banken opgeslagen en tenslotte, bg het naderen der „rebellen", in schepen overgeladen voor een vlucht naar buiten. Een dier schepen heeft een toevlucht gezocht in de haven van Vlissingen, waar voor rekening van de gedupeerde oorspronkelijke eige naars beslag is gelegd op het goud de juweelen, tesamen 'n paar millioen gulden waard. De „wettige regeering" van Baskaje heeft tegen het beslag laten protes teeren, want als een regeering „wettig" is, schijnt haar dieverg eveneens wettig te zijn heid niet te schaden. Er is van weerszijden van autobestuurders en andere weggebruikers veel meer oplettendheid, omdat het ver keer minder geautomatiseerd is. Wet is wet. Ik las van een rgwielmerk-tragedie in Brabant. Een echtpaar uit Goes was in Tilburg per tandem op familie bezoek gegaan. Op den terugweg werd het tweetal door twee kom miezen en een rijksveldwachter op den Bredaschen weg nabij „De Plan ken Wammes", staande gehouden. „Of mijnheer een rijwielplaatje had „Ja zeker" hrj had het. Maar het was een plaatje voor een werklooze en de politiemannen moesten ver baal opmaken, omdat de mede- passagiere niet met een aan werk loozen uitgereikt belastingmerk mag fietsen... Het echtpaar had echter gt en geld bij zich om de boete direct te betalen en dus... moest de tandem in beslag genomen worden. Of de familie nog heelemaal naar Goes moest, deed aan de zaak niets af. Dokken of in be slag... De vrouw, zeer overstuur, sloeg van erbarmelijk huilen over tot razen. Een van de vele nieuwsgierige om standers nam toen een kloek besluit en haalde in zijn hoed een bedrag op, zóó groot, dat niet alleen de boete kon worden betaald, maar er voor bet echtpaar zelfs nog een paar centen overbleven! Recht is recht en wet is wet. Des niettegenstaande bezorgen dergelijke gebeurtenissen ook den rustigsten meest gezagsgetrouwen burger het kippenvel. We willen geen blaam werpen op de kommiezen of den rijksveldwach ter, die in het bovenstaande verhaal optraden. Zij moeten hun plicht doen krijgen soms nadrukkelijk last om geen pardon te geven. Zij worden bovendien op hun beurtgecontroleerd. Toch moet er iets op te vinden zijn, dat wet en recht een duidbare practijk vinden. Elke wet, welke uitsluitend naar den letter wordt toegepast, leidt tot onrecht. Het minste tandbederf, Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60,40 ct. Doos 20 ct IVOROL Noorden Bilbao overen. Franco is thans meester van 34 provinciale hoofdstatennog slechts 16 hoofdstaten zjjn in Congresseerende Middenstand. Zooal niet goed, dan toch „beter dan slecht" gaat het den laatsten tijd onzen middenstanders. Dat kwam tot uiting op het deze week te Z volle gehouden 34e congres van den Kon. Ned. Midd. Bond. Als goede zakenmannen verklaar de men er zich natuurlijk nog wel niet voldaan, maar getemperd te vreden. De bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schürmann constateerde, dat de woorden van Dr. Colijn, het vorige jaar aan het slot van het Delftsche congres gesproken, bewaarheid zijn, want de toestand is beter geworden, maar goed is het nog geenszins. De opleving heeft slechts in enkele takken van bedrijf plaats gehad, doch is nog lang niet algemeen. Wil het bedrijfsleven weer tot volle ont plooiing komen, dan zal met energie moeten worden gewerkt om de vele belemmeringen en crisismaatregelen welke voor normale tijden fnuikend zijn, uit den weg te ruimen. Onder wat „in de eerste plaats" moet veranderen, noemde deze spr. de contingenteeringspolitiek, omdat de handel zooveel mogelijk vrij moet zijn de artikelen daar te koopen, waar zij het voordeeligst te krijgen zijn en niet aan handen en voeten moet zgn gebonden aan enkele leveranciers, die van hun monopo listische positie gebruik kunnen maken, om de prijzen hoog te hou den. Deze laatste conclusies zullen wel niet algemeen worden aanvaard, ook niet in middenstandskringen. De wereldjamboree. Reeds begint de drukte zich te openbaren, welke de wereld-jamboree dit jaar te Vogelenzang te houden, in ons land belooft te brengen. Zoo'n jamboree is een internatio nale samenkomst van pad vindei s, Twee per dag. In Mei zijn in Nederland bij ver keersongelukken gedood 61 personen. Hiervan zijn 9 slachtoffers gevallen in groote steden met meer dan 100.000 inwoners (t.w. Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Groningen en Eindhoven). Ernstig gewond zgn in Mei totaal 446 personen, van wie in de 7 groote steden 245. Deze gegevens zgn verzameld door het Centraal Bureau voor de sta tistiek. Merkwaardig is, dat het aantal doodelijke ongelukken in de stad in verhouciog minder groot is dan in de provincie. Niet dus waar de ver keersdrukte het grootst is, vallen de meeste slachtoffers. Verkeersveiligheid blijkt een zaak van verkeer^discipline te zijn. En deze laat op het platteland nog veel te wenschen over. Verkeersdiscipline vereischt overi gens niet bepaald een groot tal van verkeersregelen, maar wel de stipte opvolging van deze. Deze stiptheid zal lijden, als er een te veel aan regelen groeit. We zijn wel eens bang, dat het ten onzent reeds zoover is. De voor rangswegen b.v. zullen ongetwijfeld de verkeerssnelheid bevorderen, maar niet de verkeersveiligheid. Bestuurders van motorrijtuigen meenen maar al te vaak, dat ze vrg slachten en vermorzelen kunnen, als ze verkeers-technisch in hun „recht" zijn. Men vergete niet, dat het inge wikkelde stel van verkeersbepalin gen de opvolging daarvan door vele eenvoudigen van geest erg moeilijk maakt, 'n Autobestuurder steekt een richtingaanwijzer uit en meent dan, dat alles en iedereen opzij zal stuiven. De gedachten van vele weg gebruikers werken echter vaak trager dan een 8 cylinder motor. Toen ik laatst in Brussel was, viel het me weer eens extra op, hoe in België richtingaanwijzers heelemaal niet in zwang zijn. En toch leek me dat de verkeersveilig- Laten we 't dezen keer eens heb ben over LITURGIE. „Liturgie" is 'n veel omstreden begrip. Iedereen heeft er verstand van of doet tenminste alsof. .Liturgie" dan naar het woord is 'n samenstelling van twee Grieksche woorden n.l. „leiton en „ergon". Dat wil zooveel zeggen als „volkswerk" of openbaar werk. We zouden 't dus gevoegelijk kunnen vertalen door ,volksdienst". In het oude Griekenland verstond men daaronder een dienst, door rijke burgers aan den staat bewezen. Spoedig vinden we 't woord in het Godsdienstig spraakgebruik als .openbare Godsdienst". Wij zouden dus liturgie kunnen noemen: DE OFFICIEELE EERE DIENST DER KERK. Wanneer iemand dus op een bepaald uur van de dag de kerk binnenloopt daar bidt voor het tabernakel, dan is dat een PERSOONLIJK ge bed, een PERSOONLIJKE Gods dienstoefening. Dit gebed is zeker aan God welgevallig MAAR HET IS GEEN LITURGIE. Een ander geval. Er is afgekondigd dat er 's avonds zoo en zoo laat Kruisweg zal zijn. Veel menschen zijn bijeen gekomen. Een priester bidt luid op voor. Het volk antwoordt telkens „O God wees ons zondaars genadig." Dat is een gemeenschappelijke Gods dienstoefening. Ontegenzeggelijk rust op de oefening Gods zegen en 't ware te wenschen dat er veel meer men schen naar toe kwamenMaar het is geen liturgie. Maar, wanneer op een dag in de week een priester aan het altaarde H. Geheimen viert enkele geloo vigen zgn daarbij aanwezig en vieren mee dan is dat wel liturgie. Waarin bestaat bg deze drie ge vallen nu het verschil In het eerste geval is 't het „ik", in het tweede geval het „wij" en in het derde geval noch het „ik" noch het „wij", maar is het de kerk die bidt. Het gebed der kerk dus dat wjj meebidden, dat is het wat wij moeten hebben. En hoe kunt ge dat gemak kelijker dan juist door middel van de volkszang. De deelneming in en het meevieren met het offer aan het altaar wordt zoo groot mogelgk. REM. VENRAY, 10 Juli 1937. Benoeming, Als opvolger van pater mr. dr. L Beaufort O.F.M. is benoemd tot directeur der ontwikkelings-centrale van het R.K. Werkliedenverbond Pater Mag. dr. Siegfried Stokman O.F.M., thans professor aan het Philosophicum te Venray. Hij zal heden Zaterdag zijn nieuwen arbeid te Utrecht aanvangen.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1