T W er op een feest waar dus vreugde heerscht moet gezongen worden, 't Gezegde: cantare amantis est" die liefheeft slaat aan het zingen is nog altijd waar. £.Wij die 't toch goed met God mee- ncn kunnen dan ook niet beter doen dan ons gebed omzetten in zang. Wij die God mateloos moeten liefhebben, wij moeten allen grijpen naar de hoogste uitingen van ons kunnen. Er moet dus 'n onmiddellijk ver band gelegd worden tusschen den geloovige in den eerdienst in den geëerden God. „Stemming brengen" onder dege- loovigen is dus 'n veel te zwakke verdediging van onze volkszang. „Onze" volkszang moet zyn de on middellijke uiting van een oogen- blikkelijk contact zoeken met God. Gesteld dus dat ge 't allemaal hierin met mij eens zyt, dan kan er voor niemand meer bezwaar zijn om mee te doen met de volkszang. Want, of ge goed of slecht zingt is dan byzaak. Ge doet mee zonder meer, omdat ge door zingend-bidden Uw hoogste kunnen in de dienst van God stelt. REM. Zilveren Jubileum. Het 25-jarig bestaan der Coop Zuivelfabriek „H. Maria" te Oostrum. Feestelijk wapperde Zondagmiddag de vlag uit van de Zuivelfabriek H. Maria te Oostrum, welker 25 jarig bestaan in een vergadering, tevens een feestvergadering, zou worden herdacht. De zaal Linders was in feestdos en het podium was in een waie bloementuin herschapen door de schoone bloemenmanden die daar prijkten, terwijl de Jazz-Band „The smoking Band" van Oostrum vanaf een verhooging feestelijke klanken de zaal inzond tijdens de verschil lende pauzes. Op het podium hadden met het Bestuur en de Raad van Toezicht der fabriek plaats genomen de Weleerw. Heer Rector Asselberghs, als geeste lijk adviseur, de Edelachtbare Heer Van Beek, burgemeester van Deurne als Voorzitter- en de Heer Henri Creemers uit Roermond als Secre taris van den Zuid-Nederlandsche Zuivelbond. Ook de Bond van Direc teuren van Zuivelfabrieken was ver tegenwoordigd door de Heeren v. d. Heyden en Winter mans. De Heer A Litjens, Voorzitter der jubileerende Coöperatie, opende de vergadering met den Christelijken groet en een goed gekozen hartelijk welkomstwoord tot de leden, bestuur, Raad van Toezicht en bovengenoem de gasten en besprak daarna den nog lang niet rooskleurigen toestand der Zuivelindustrie, die ernstig be lemmerd wordt door tariefmuren, contingenteering en dergelijke. Ook de boterprijzen zullen zonder toe name der algemeene welvaart moei lijk kunnen stijgen. Meer boterverbruik zou radicale uitkomst kunnen bieden. Ons land produceert 102 millioen Kg. boter, waarvan 54 millioen worden uitge voerd en 48 in eigen land verbruikt. Zou ons boterverbruik gelijk staan met dat van het Engelsche volk a 12 Kg. per jaar per persoon, hierin Nederland bedraagt dit verbruik 6 Kg. per jaar per persoon, dan zou onze productie geheel in eigen land geconsumeerd worden en hadden we met tariefmuren en contingenteering niets te maken. Dat Je boer thans leeft en zijn bedryf in stand houdt bij de gratie der regeering via den steun, is eigenlijk een onwaardige toestand voor onze nijvere boeren, die immers recht hebben op gerecht vaardigd loon voor hun arbeid en een eervolle plaats in de samen leving. Laten wij boeren echter ons Gods vertrouwen bewaren en den Gever van alle goeds vurig bidden, dat de tyd weer aanbreekt, dat we geen aalmoes noodig hebben, maar door een bloeiend zuivelbedrijf in staat zyn levensvreugd en levensbehoeften te kunnen voldoen. Daarom met een warm hart en een koel hoofd de toekomst tegemoet. (Applaus) Wanneer zoo straks uit de ge schiedenis der fabriek, die nu 25 jaar bestaat, de groei en bloei onzer coöperatie blijkt, dankt dit dan toch vooral aan Gods zegen, de hulp van 0,L. Vrouw van Oostrum en de taaie volharding der leden. (Applaus) Hierna geeft Directeur Lemmens een overzicht over het afgeloopen jaar, welk overzicht omwille van 't feestelijk karakter dezer vergadering, bekort was. De aangevoerde melk bedroeg 3.035,665 kg., waaruit werden gepro duceerd 121311 kg. boter. Aan de leden werd uitbetaald f 127088,50, terwijl het saldo van 't bedrijf een overschot bedroeg van f 976.22. Het rapport van den Raad van Toezicht adviseerde tot goed keuring dezer verantwoording, waar aan de vergadering onder applaus voldeed. Hierna deelde de heer Lemmens mede, dat bericht van verhindering was ingekomen deze vergadering bij te wonen van de heeren Jenniskens, Meterik, Zuidema, rykszuivelconsu- lent te Roermond en Steegmans, directeur der botermtfn te Roermond Onaer applaus der vergadering werd het aftredend bestuurslid Loo- nen en het lid v.d. Raad v. Toezicht, de heer Peters te Oirlo herbenoemd, die bij monde van den heer Peters hunne beste krachten in de komende periode gaarne toezegden. De Voorzitter Litjens dankte voor de aangeboden bloemen, waardoor Verstappen alles zoo in de bloemetjes gezet was door de goede zorgen van den zaalhouder. De Zuivelbond en Bond van Directeuren betuigde hy gaarne zyn dank. (Applaus) Hierna voerde de Weleerw. Heer Asselbergs, als geestelijk adviseur, het woord. Spr. wilde 't niet lang maken, daar T met dit mooie weer buiten prettiger is dan binnen, maar hij zou te kort schieten in zyn taak als hij niet even het woord voerde. 25 jaar is een heel stuk tijd voor een mensch, maar voor een vereeni- ging beteekent het niet weinig. Straks zal een vaardiger van de tongriem gesneden persoon hierover een en ander mededeelen. Hij zal 't meer aangename gedeelte meemaken. En dan richt hij zich tot den jubi leerenden Voorzitter, die nog steeds met jeugdig vuur in 't oude hart de belangen der fabriek verdedigt. Wat is de keuze van vóór 25 jaar een gelukkige gebleken. Wat heeft deze Voorzitter in al die jaren prachtig de vergaderingen geleid. Moge het zoo nog lang blyven. De heer Geurts, die 25 jaar be stuurslid is, is iemand, die ook al oud wil lijken, maar nog steeds in volle krachten de fabriek dient. Directeur Lemmens is ook een ziiveren jubilaris, wien directeur schap geen senecure is en die blij kens de meermalen behaalde bekro ningen voor het product der fabriek zich met hart en ziel gewijd heeft aan de belangen der leden. Beiden wenscht Spr. nog vele en gelukkige jaren. Ook onder het personeel schuilt een zilveren jubilaris, die zich be scheiden in een hoekje der zaal heeft teruggetrokken, en wel de machinist v.d. Bekerom, die feitelijk de eerste kracht der fabriek is. Immers wat is deze zonder stoom Ook hem zij van harte het beste gewenscht. Maar ook onder de leden schuilen velen, die hun zilveren feest vieren als leverancier der melk. Moge ook zij in de toekomst in volle tevreden heid en voorspoed de fabriek trouw blijven. Ook de heer Frans Poels herdenkt het feit, dat hij een kwart eeuw z(jn krachten schonk aan de fabriek als lid v.d. Raad v. Toezicht. Ook hem zij van harte bet beste gewenscht. Onwillekeurig gaan onze gedach ten uit naar hen, die ons zijn voor gegaan met het teekeu des geloofs, zooals de priester in de H. Mis bidt voor de overledenen en die bij het oprichten der fabriek de zwaarste lasten en de hitte van den dag ge dragen hebben. Hun pad was niet steeds een pad langs rozen, maar toch aan hen is onzen dank voor de thans floreerende fabriek. Gaarne zullen we hen in onze gebeden her denken. Met een dringend verzoek overal i steeds de eendracht te bewaren tot heil van de fabriek en 't belang der leden, sloot Spr. zijn spreekbeurt. Hierna voerde de Edelachtb. heer van Beek het woord, die na dankte hebben gebracht voor het tot hem gerichtte welkomstwoord, de voor nor .nde jubilarissen hartelijk felici teerde namens den Z.N. Zuivelbond. Spr. roemde den finantieel gunstigen toestand der fabriek en feliciteerde de leden met de eendracht, die onder hen heerschte. Al was de Voorzitter zijn openingswoord wat somber, toch verwacht hij van binnenkort in te voeren regeeringsmaatregelen. b.v. kwaliteitsmerken, verbetering in de te lage boterpryzen. Spr. sloot met den wensch: Lang leve de Boter- fabriek van Oostrum. Directeur Lemmens gaf hi erna een terugblik op den gang van zaken der fabriek, die in 1912 werd opge richt, in een vergadering op 14 Juli, waarbij een voorloopig bestuur werd gekozen, dat later definitief benoemd werd. Onder architectuur van den heer Martens werd de fabriek door de Gebr. Oudenhoven gebouwd en kwam werking, waartoe qllengskens meerdere leden toetraden. Ook ver schillende bestuursleden zijn overle den, als de heeren Muysers, Merselo Jan Vissers, Wanssum, W. Loonen, Oostrum, L. Tacken, Landweerd en Jan Ousters, Oirlo. In den loop der jaren is de fabriek vergroot en door aankoop uitgebreid De melkaanvoer is inmiddels opge- loopen van van ruiml millioen liter tot ruim 3 millioen, en bereikte in de jaren 192628 haar hoogtepunt met ruim 4 millioen liter. Ook hij memoreerde de verdiensten der ju bilarissen, die vaak een zware taak te vervullen hadden, doch het onbe grensde Godsvertrouwen van den Voorzitter was ook hier de stimu lans voor allen. Onderwijl brachten in het wit ge- kleede bruidjes een schitterende bloemenmand binnen, welke zy aan den Voorzitter overhandigde onder een toepasselijk woord. De Jasz-Baud zette een „Lang zullen zij leven" in, waarmede de vergadering instemde. Hierna vervolgde de Directeur zjjn rede en bracht dank, zoowel voor J XIII en hoopt, dat de toekomst de zich als zyn groot gezin, voor de leden der fabriek steeds in de groot- aabgename samenwerking, die hg ste eendracht zal zien rond het van bestuur, Raad van Toezicht, personeel en leden heeft mogen on dervinden. Vurig hoopt Spr. op betere tyden, die het mogelijk zullen maken hoogere loonen voor het per soneel en melkrijders uit te betalen. (Applaus) Bij de rondvraag vraagt de heer uit Oirlo, of het niet mogelijk is, meer boter voor de menschen hier disponibel te stellen, tegen den prijs, die thans door de leden betaald wordt. Hij achtte dit beter, dan de boter naar Engeland te exporteeren. Hierop antwoordde de heer Cree mers, secretaris van de Z.N.Z., dat dit een vraag is, die niet zoo gemak kelijk te verwerken is. De regeering die toch voor zoo'n moeilijke taak zit, meet men niet te hard beoor- deelen, als dit nie t kan Ook namens de Z.N.Z. feliciteerde hy de vereeni- ging en hare jubilarissen. Ook hij roemde de werkwijze der fabriek en sprak de hoop uit, dat deze jubila- larissen eenmaal mogen worden op gevolgd door personen als zij. Dan weet hij de belangen der fabriek veilig. De vraag of deze tyd zulk een feest toelaat, beantwoordt Spr. met „ja", want op zulk feest wordt de saamhoorigheid versterkt en het ideaal nogmaals voor oogen gesteld. Dan voert de heer v.d. Heijden, Directeur der boterfabriek te Oor schot het woord namens den Bond van Directeuren en brengt zijn beste wenschen aan coöperatie en jubila rissen, er op wijzende, dat er hier nog nooit bij een periodiek aftreden van bestuursleden of leden v.d. Raad van Toezicht een lid niet herbenoemd is. Dit vindt hij op zich een buiten gewone gebeurtenis, die een aparte felicitatie waard is. Hier hapert er niets aan samenwerking, vertrouwen en alles wat een goed vereenigings- leven behoeft. Hierna dankt Directeur Lemmens voor deze collegiale woorden. Een der leden van den Jasz-band draagt het volgende vers voor, dat zeer in den smaak viel en handge klap ontlokte. Wat was 't vroeger smerges druk, Wat mos 'n minsch gaon plaare, De boere mosse stuk vur stuk Mit romekarkes vare. Went ieder boer mos nao de fuus, Dor stonte ze te dreie. Dor liep de rome dur de buus, De boter mos me kneye. Toe zaag me ien: 't was en geplaar, D'r wier gepraot, vergaderd. Al keke ze en del nog raar, Eur doel dat was genaderd. D'r wier toe en febriek gebouwd En en bestuur gekoze. Den directeur was goed vertrouwd, De zaak liep ovver roze En alle durpe rontelum, Die brochte hier de rome. Enne alderwetse zeihum hum... Mer gong toch mit an 't stoome. De zaak ging altied as gesmèèrd, Mer wier ok goed bekeke, Went grootigheid die wier gewèèrd En 't goeie is gebleke. Nog alt den eigen dirrikteur, En Tienus ok, de steuker, De vurzitter nog ien volle fleur, Waor guddet 't béter, leuker. Gods allerbeste zégen kwaam En daalde op ow werke, Middet 't Lieve Vrowke urre naam Kan niemand ow beperke. Now is 't dan 't zilveren féést, En zitte ien de bloeme Bestuur en werkers doen ur bést, Dor kunde geej op roeme. Al is den tied now ok wat slécht, Blief op mekaar vertrouwe, Werrek same eerlik en oprécht En viert ok ens 't gouwe Namens de leden voerde nu de heer v.d. Sterren het woord en hul digde 't bestuur en jubilarissen, doch voegde er een beschouwing aan toe over karmemeik, die wat te wenschen overliet, waarop de Directeur zegt dat de beste karnemelk voor de papfa- bricatie moet gebruikt worden, om wille der Warenwet. De heer Peters sloot zich aan bij de vorige sprekers en wees er op, dat bloemen vruchten voortbrengen en hoopte, dat ook deze bloemen van de vergadering mooie vruchten zou den voortbrengen, zij 't dan in over drachtelijken zin. De heer Verstappen uit Oirlo onderstreept het gezegde van den heer v.d. Sterren inzake de karne melk. Zoolang de fabriek bestaaf, heeft hij nooit iets gezegd op de vergadering, maar toen ze aan de karnemelk gingen tornen heeft hij al gestreden voor ieder 't zyne terug. Verder wees Spr. er op, dat het bestuur en jubilarissen fijn in de bloemen zitten, doch dat daar onze goede v. d. Bekerom, de stoker, ook by moest zitten, doch diens beschei denheid heeft hem echter achterge houden. Maar hy is hem niet ver geten en stelt voor onzen Tinus f 25 te geven met dit zijn jubilé. De directeur verdient geld genoeg, doch heeft een Missionaris, voor wien3 missie hij ook f 25 zou willen geven. Luid applaus. Directeur Lemmens dankt voor deze aardige woorden, waaraan ver moedelijk niemand anders gedacht heeft. Na een paar mooie muzieknum mers sluit de Voorzitter deze prach tige vergadering en herinnert de leden aan de woorden van Paus Leo vaandel der vereeniging onder de schutse der Lieve Vrouw van Oostrum, waarheen de meeste der aangeboden bloemen gebracht zullen worden, Het „Hoe" en van het electrisch koken. Zij, die reeds eenigen tijd electrisch koken, spreken altijd met zooveel enthousiasme over de elsctrische spijsbereiding, dat degenen, die nog niet electrisch koken en dit ook nog nimmer hebben gezien, wel aan too- verij moeten denken. Wij hebben daarom ons licht eens bij deskundi gen opgestoken en wij meenen er nu goed aan te doen hieronder een be knopte uiteenzetting van het wezen der electrische spijsbereiding te ge ven, zoodat ieder voor zich kan na gaan hoe het komt, dat electrisch koken zoo gunstig afwijkt van koken op andere wijzen. By het koken op de electrische kookplaten zullen de spijzen eerst dan aanbranden, wanneer grove on achtzaamheid in het spel is; hiervan kan de volgende verklaring worden gegeven: Bij andere ltookwijzen, waarbij zonder uitzondering van open vlam men als warmtebron gebruik wordt gemaakt, bedraagt de temperatuur, waaronder de warmte aan de spijzen wordt toegevoerd, steeds omstreeks 1000 a 1500 gr. C. Bij het electrisch koken wordt de warmte ontwikkeld in een electrischen gloedraad, die opgesloten is »in een (gietijzeren) kookplaat, dus zuiver volgens een natuurkundig proces. Door deze om standigbeid heeft men, wanneer men een zenere warmte-hoeveelheid aan de spijzen wil toevoegen, de tempe ratuur, waaronder dit gebeurt, in de hand (schakelaars); het is gebleken, dat deze temperatuur, gemeten aan het oppervlak van de kookplaat, wanneer men de capaciteit der electrische warmtebron dusdanig kiest, dat het aan de kook brengen, even snel geschiedt als bij de andere kookwijzen, omstreeks 150 a 200 gr. C. bedraagt, aan den panbodem ge meten zelfs nog belangrijk minder. Hieruit kan onmiddellijk worden verklaard, waarom bij het electrisch koken het aanbranden der spijzen tot de groote zeldzaamheden behoort: bij het doorkoken van de spijzen immers is een zeer veel kleinere warmtehoeveelheid noodig dan bij het aankoken. Derhalve behoeft de temperatuur, waaronder de warmte aan de spijzen wordt toegevoerd, by het doorkoken niet meer dan onge veer 110 120 gr. C„ gemeten aan het oppervlak van de kookplaat, te bedragen. Daar de temperatuur, waarbij de gevoeligste spijzen begin nen aan te branden, omstreeks 130 gr. C. is (behoudens een zekere tijdsafhankelijkheid, die hier echter minder ter zake doet) volgt hieruit, dat bij het electrisch koken aan branden der spijzen niet zal voor komen, behalve dan, zooals reeds gezegd, bij grove onachtzaamheid. Een en ander zeer in tegenstelling met de andere kookwijzen, waarbij men steeds met een vlamtempera- tuur van tenminste 1000 gr. C. te maken heeft, zelfs wanneer die vlam (dus ook de aan de pan toegevoerde warmtehoeveelheid) klein is. Het electrisch koken vergt derhalve van de huisvrouw lang niet zooveel zorg zooveel toezicht als de andere wijzen van spijsbereiding. Naast de zekerheid, dat de spijzen niet zullen aanbranden, verkrijgt de huisvrouw hierdoor een veel grootere mate van vrijheid, daar het toezicht bij het koken tot een minimum kan worden beperkt. Voorts zouden wij nog willen wij zen op de verdere voordeelen der electrische kookwyze boven andere, o.m. op de buitengewoon groote zindelijkheid. Er ontstaan geen ver brandingsproducten, dus behoeven er ook ^geen verbrandingsproducten te worden afgevoerdevenmin wordt zuurstof ten behoeve van de ver branding aan de omgeving onttrok ken. Bij electrische verwarming ont staan geen schadelylte verbrandings producten; in een electrische keuken kunnen dan ook planten groeien en bloemen bloeien. ^Verder ontstaan bij de electrische kookwyze vrijwel geen etensdampen, omdat langs electrischen weg de warmtehoeveelheden zóó nauwkeurig kunnen worden aangepast aan de warmtebehoefte, dat een overmatige warmtetoevoer niet behoeft plaats te vinden en dus ook niet door dampvorming behoeft te worden gecompenseerd. Een speciale kooknis met een schoorsteen voor den af voer der verbrandingsgassen en etens dampen is in de electrische keuken dan ook overbodig. Vervolgens vestigen wy er de aan dacht op, dat bij het electisch koken veel minder water by de spijsberei ding wordt gebruikt dan by andere kookwijzendit vindt weer zijn oorzaak in het feit, dat de warmte bij zoo lage temperatuur wordt ontwikkeld. Hierdoor ontstaat een winst aan allerlei voedende bestand- deelen, die anders met het afkook- water van de spijzen worden weg geworpen. By het bakken en braden kan, om dezelfde reden, worden volstaan met niet onbelangrijk minder vet dan by andere kookwyzenby het electrisch koken verbrandt het vet hoegenaamd niet en verdampt het minder. Omtrent de spijsbereiding in den electrischen oven het volgende: Volgens de ervaringen op dit ge bied is het mogelijk om zonder eenige uitzondering alle spijzen, die Waarom" in den oven worden bereid, hierin klaar te maken uitgaande van de koude spijzen geplaatst in den kou den oven. De electrische- en warmte- technische eigenschappen van den oven zijn bij de meeste goede fabri katen thans dusdanig, dat voor alle spijzen na het inschakelen der ver warming de juiste temperatuurstij ging in functie van den tijd kan Vi orden verkregen. Dit beteekent een belangrijke vereenvoudiging tegen over andere oventypen, waarby steeds een voor verwarming en een nauw lettende controle van den oven nood zakelijk is. Daar in den electrischen oven geen verbrandingsgassen worden ontwik keld, is het mogelijk om den oven geheel gesloten uit te voeren. Tegenwoordig worden de electrische ovens dan ook meestal gelascht en inwendig geëmailleerd, terwijl de verwarmingselementen buiten de eigenlijke ovenruimte worden aange bracht het geheel kan derhalve uitermate gemakkelijk worden schoon gemaakt. Bij de spijsbereiding blijven de warmteverliezen beperkt tot die, welke zijn te wijten aan de afkoeling der buitenzijden, die overigens zooveel mogelijk worden tegengegaan door een doeltreffende warmte-isolatie. Door de volkomen vrijheid, die men bij de ovenconstructie heeft in het aanbrengen der verwarmingselemen ten, kan in de geheele ovenruimte een buitengewoon gelijkmatige ver warming worden bereikt, iets wat zeer ten goede komt aan de kwali teit van de in den oven bereide spijzen. Doordat men de oven ventilatie volkomen kan beheerschen, is het bovendien bij het braden van vleesch, wild, enz. niet noodig om dit te bedruipen. Resumeerende krijgen wij dus o.m. de volgende voordeelen bij electrisch koken ten opzichte van koken op andere wijzen 1. geen explosie- of vergiftigings gevaar! 2. practisch geen warmte-uitstra- ling, hetgeen, vooral in den zomer, van buitengewoon groot belang is 3. geen verontreiniging en ver giftiging der luchtdoor verbrandings producten, die de in de keuken werk zame personen weer moeten in ademen electriciteit komt dus de gezondheid ten goede 4. geen schoorsteen noodig; 5. geen aanslag, dus groote be sparing aan het onderhoud van de keuken; 6. geen vet- en boterverlies door de gelijkmatige verwarming en de lage temperatuur geen slinken van hel vleesch 7. geen vuil worden der pannen, van binnen, noch van buiten .8. veel minder kans op aanbranden. Wij hebben begrepen, dat er over het electrisch koken nog veel meer is te vertellen, doch daar het alleen onze bedoeling is onzen lezers en lezeressen eenig idee van de elec trische spysbereiding te geven meenen wij met bovenstaande be knopte uiteenzetting te kunnen vol staan. Het zal echter de huisvrouw, en natuurlijk ook den huisvader, tenslotte nog wel interesseeren, dat men ons ook nog mededeelde, dat het verbruik bij electrisch koken niet hooger is dan by welke andere wijze van koken ook, terwijl de aanschaffingsprijzen der electrische kooktoestellen in het bereik van iedereen zouden zijn. Gemeenteraad van Maashees c,a. Na opening der vergadering door den voorzitter met den christelijken groet, leest de secretaris de notulen der vorige veigadering voor, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Ingekomen is een adres van de R.K. Werkliedenvereeniging te Maashees en te Overloon, waarbij verzocht wordt om verhooging van het uurloon in de werkverschaffing tot 28 ct. per uur. Het verzoek wordt gemotiveerd met de omstandigheid, dat de kosten der levensbehoeften zijn gestegen. De voorzitter zegt, dat met den Rijksinspecteur voor de Werkver schaffing reeds is overlegd om een verhooging van het uurloon te ver krijgen tot 21 cent. Thans wacht men het resultaat af. b. Ingekomen is een dankbetui ging van het bestuur der Handels avondschool te Venray, in verband met het toegekende subsidie ad f 20. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Goedgekeurd is door Ged. Staten de overname door de gemeente en de onderhandsche verpachting van de met Rijks voorschot gestichte boer derij M. H. van Kempen te Overloon. d. Eveneens is goedgekeurd het besluit tot conversie der leening groot f 30949.30, alsmede de conversie der annuïteitsleening groot f 39448,71. Goedgekeurd is het besluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1936. f. Door Ged. Staten is machtiging verleend tot het doen van uitgaven op de begrooting 1937 tot de helft. g. Voor kennisgeving wordt aan genomen een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat zij afwijzend hebben beschikt op het beroep van J. G. Fransen te Overloon tegen het Raadsbesluit, waarbij hem is geweigerd een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Nota van aanmerkingen op de be grooting en wijziging begrooting 1937. Ged. Staten hebben enkele aan merkingen gemaakt op de begrooting 1937. Deze aanmerkingen zijn enkel van administratieven aard. De voorzitter stelt verder voor enkele wijzigingen in deze begrooting aan te brengen, o.a. in verband met conversie van geldleeningen. Een af- overschrijving begrooting 1938 wordt eveneens goedgevonden. Verpachting boerderijen De Lange, Beurskens en Beunen. De Raad gaat thans over in ge heime zitting. Na opening der ver gadering stellen B. en W. voor deze boerderijen als volgt te verpachten Boerdery de Lange 3 jaar a f 35. per H.A. met bepaling dat de ge meente zich het recht voorbehoudt eventueel grond van deze boerderij af te nemen. Boerdery Beurkens wordt verpacht voor f 34.per H.A. en boerderij Beunen voor f 33.— per H.A. Ingekomen is verder een aanvrage van Mart. Willems te Overloon om een perceel gemeentegrond te pach ten, welk perceel thans in pacht is by Wed. van Mil en waarvan de pacht eindigt stoppelbloot 1941. Aan vrager wil pachten gedurende den nog loopende pachttijd, tesamen met Mart. Jans. De Raad besluit hiertoe. De pacht prijs werd bepaald op f 35 per H.A. De Raad besluit verder B. en W. machtigen aan G. Janssen te Overloon te verpachten een perceel grond, momenteel in pacht bij L. Creemers ad f 16.per H.A. voor den nog resteerenden pachttijd. Ingekomen is een aanvrage van Jacq. Fonck te Venray om de pacht in de Kleffen te Overloon te pachten voor 5 of 6 jaar ad f 80.Besloten wordt te verpachten voor 6 jaar ad f 80.—. G. Mulder te Overloon heeft ge vraagd om de jacht te pachten aan den Vierlingsbeekschen weg, groot pl.m. 50 H.A. ad. f 25.en wel voor 3 jaar. Hiertoe wordt besloten. Aankoop grond. De voorzitter zegt, dat B. en W. met Alph. van den Broek te Over loon onderhandeld hebben over aan koop van grond aan den weg naar de Kleffen. De bedongen prijs is f 20.per are. B. en W. stellen voor tot dezen aankoop te besluiten. By de te ver wachten aanvragen om bouwterrein op dezen grond heeft de gemeente dan zeggenschap omtrent de wijze van bebouwiug in dat gedeelte van Overloon. De Raad besluit tot dezen aankoop. B. en W. stellen voor tot verkoop van een perceeltje gemeentegrond, gelegen bij Joh. Hendriks, Oploosche Dijk te Overloon. B. en W. zullen hieromtrent met omliggende eige naren onderhandelen. Aan de orde komt thans de vast stelling van het kohier baatbelasting voor 1937. Vervolgens, stellen B. en W. voor tot het aangaan eener kas- geldleening groot ten hoogste f 15000. De Raad besluit hiertoe. Nu wordt vastgesteld het kohier hand- en spandiensten voor 1937. Rondvraag. Het lid Bonants vraagt of de beken in het Holtheesche Broek geveegd worden. De voorzitter zegt, dat hiervoor gezorgd wordt. Bonants vraagt verder hoe het staat met het verleenen van ver gunningen bij het graven van zand op de heide bij Reynders te Maashees. De voorzitter zegt, dat daar inder daad roekeloos wordt gegraven. Bonants zou enkele dagen in de week willen aanwijzen, waarop dan tegen vergoeding zand mag worden gehaald. De voorzitter stelt voor om den wegwerker Jacobs met het toezicht te belasten. Bonants vraagt of de weg in Holthees geasphalteerd zal worden, aangezien 's zomers in Holthees een ware stofplaag heerscht en de weg nu bijzonder voor asphalteering ge schikt is. B. en W. meenen, dat dit jaar wel gewenscht is en stellen voor de weg van een teerdek te voorzien. Aldus wordt besloten. Franssen vraagt verder nog in lichtingen omtrent het omzetten van een perceel grond. Aangezien verder niemand het woord meer verlangd, sluit de voor zitter de vergadering op de gebruike lijke wijze. Noord-Limburgsche Fokdag te Horst. Maandag had te Horst onder groote belangstelling de Noord-Limburgsche Fokdag voor premiekeuringen van merries en hengsten plaats, uitge schreven door de Prov. Regelings commissie voor de Paardenfokkerij ^n Limburg. Kampi ^ei den Mol< j. Reserv T dert van De ver t Cat. l. feu in 1937,I dag 5.—, 4.- 1 Julia Bartels,] (na hof van Hermida 4 Anny Broekhui ft van J. 5b Elly i Horst; van Joh van Hel; Horst; van J. Dtn. Cat. 2. 1936. Pr Jag 4.—, 4.- la Jea msl Poels, V Geurts, fi tfie Joh. van van Th. 3a Marie Merselo; van P. abirl Ender vi >er Miep vai ide Rutten, IS c I lampont vnm Cat. 3. Premie Fokdag 1 Janny Wanroy, i van BroeA. Ayen; 3 Heidens, Smakt i Gerda Mia v. Ys Ysselsteyi A. Gielen, Cat. 4. Premies Premies El7.5i 1 Miner en Broekhuiz|Be hautem Martha Broekhuiz Bolder vai Lei 5 Ivonnie 6a Poline H. Jacol i Hanen, Se I van E. Kiikh' Eervolle ing Baasdonk Geertr. vi of kens, Me ali van H. A bei Cat. 5. R. Premi45, f 5— 1 Irma ireks, e Velden; Burgers, Hanen, Sef T Haegens, Cat. 6. 1932 of vr lot' en hoog et mie 15, 10, 2.50: 1 Ca Castenray »tt' Wij lick, rth drikx, Wa )ot lings, Se i Smeets, Wanroy, Wed. A. I cri van W. v. van V. Re ter van L. He too P. J. Steeg ore Francien Ellie van fobc Lies van tesse van ten ray. Cat. 7. Me 1932 en vi tine mies40, 1 medaille. 5, 1 Fee d se VenrayIe Gebrs. Ba iel St. Leende J. sum4 tan Arnoldush öd Mouts vai I Blerickve Velden 6i an sum6b tan Kallen, Bn ivo; van Oyen *elf van Joh. 0 ver mine van 1 va; HorstAj J MeerloR®ke Jeurissen, Ge Kallen, Br ivc Cat. 8 rtilec Prijzen Fo i 2 1 Avenii Dgi H. Burger -V< van Witve e.I benvorst. Cat. 9. Pryzen Fo 1 Pol v.< Melderslo; van W. Je po Cat 10. g< Premie 15. ag 1 Dirk v a Broekhuiz Cat. 11. lg Premieli 1 Dandy vorst. Cat. 12. f1 g Premie 3G 1 Herses Joosten, fl 1 G Kamps, Al

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6