Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Alle publieke macht aan het regeerings- hoofd Buitenland. „Venray" boter op het brood Maakt de kleine smullend groot. Binnenland. Als ik maar zeker wist.... %ch. JeukeH-Póucoels, £anqstcaai la RIJKSINKOMSTENBELASTING Losse opmerkingen. Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 Mei 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 21 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 40 cent PEEL EN MAAS Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering ADVERTE N riEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct ie I Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum. Volgens Prof. C. W. de Vries zou de positie van Leo Blum en van Colijn even sterk zijn als die van Hitler en Mussolini. De Koningin slechts representatieve figuur. Omdat schrijver dezes toevallig de eenige pers-vertegenwoordiger was op de jaarvergadering van de afdeeling Overijssel van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waar Prof. C. W. de Vries van 's-Oravenhage, voor tal van burgemeesters en andere gemeentelijke autoriteiten een zeer belangwekkende rede hield over „Versterking van het over heidsgezag, los van het fascisme of eenige dictatuur", meen ik er goed aan ie doen, om den in houd van die voordracht door middel van een artikel te ver spreiden. De meeningen van Prof. de Vries ten deze, verdienden aller aandacht, omdat ze zeer actueele gezag- en machtvraagstukken betreffen en op scherpe wijze vaststellen, tot welke veranderde verhoudingen binnen onze natio nale constitutie „de geest des tijds" reeds heeft geleid. „Buiten de Grondwet om", zooals Prof. de Vries het aanduidde. 0— Prof. de Vries zette alleereerst uiteen, dat 't altijd uiterst moei lijk is geweest en dat 't zulks ook in de toekomst Ael zal blij ven, om precies de machtsver houding aan te duiden tusschen het staatshoofd en 't hoofd der regeering. Was b.v. Pericles in Athene tegelijk staatshoofd en regeeringshoofd We kunnen daar evenmin met beslistheid op antwoorden als op de vraag, of de Engelsche koning op wiens kroningsdag de professor zijn voordracht hield naast zijn representatieve rechten ook nog werkelijk pu blieke macht bezit. Men kan zich omtrent een en ander slechts meeningen vormen. Sommige staatshoofden zijn on tegenzeggelijk ook ten volle de werkelijke machthebbers geweest; b.v. Frederik II was er zoo een. Anderen, die er voor golden, hebben een belangrijk deel van hun publieke macht moeten af staan aan staatslieden, die zich tot het verkrijgen van macht wisten op te werken Lodewijk Xtll b.v. aan Richelieu, Lodewijk XIV aan Mazarin enz. Het was en is op zich zelf natuurlijk weer een open vraag, in hoeverre regeeringshoofden, aan wie de macht der vroegere staatshoofden toeviel, persoonlijk macht uitoefenen, dan wei de figuur beteekenen van 'n zekere groep ambtenaren, militairen, po litici of partijmannen. In Engeland, zoo meent Prof. de Vries, drijft de volkgeest er duidelijk toe, dat de koning niets méér zij dan een representatieve figuur en dat hij niets zelf on- derneme. De afgetreden koning Edward heeft dat laatste meer malen willen doen, maar dat leidde voortdurend tot conflicten met de regeering. Het voorval in zijn particulier leven was dan ook niets anders dan een incident; de onjuiste opvatting van wat het volk als zijn, des konings taak beschouw de, was oorzaak van zijn abdi catie. Ook in ons land is te consta- teeren, dat de werkelijke publieke macht zich meer en meer in den persoon van het regeeringshoofd concentreert. Johan van Oldebarnevelt heeft ten onzent de periode ingeluid van de geleidelijke overdracht van de macht van 't staatshoofd op het regeeringshoofd. Hij moest daartoe nog wel eenige trucjes gebruiken, als de vervalsching der notulen van de Statenverga deringen. De practijk, welke hier en elders ontstond, moest tenslotte in een constitutie worden neer gelegd; de Fransche Grondwet van 3 Sept. 1791 is de grondslag voor vele andere constituties geworden. Er ontstond nu een scheiding in- en evenwicht van machten, te weten: van staats hoofd, regeeringshoofd en parle ment. Onze Koning Willem I heeft willen probeeren om tegelijk staatshoofd en regeeringshoofd te zijn en dat is hem slecht be komen. We kregen toen het „charter 1830", hetwelk nadruk kelijk vaststelde, dat er een re geeringshoofd zou zijn naast het staatshoofd. De positie van den eerste is geleidelijkzeer versterkt inde laatste 4 jaren in snel tempo. We zien het in alle landen, hoe de macht zich daar cen traliseert in den persoon van het regeeringshoofd. We praten druk over de verschillen tus schen fascisme (dictatuur) en democratie, maar we zijn er ons nauwelijks van bewust, dat buiten dat ailes om zich een nivelleering voltrekt in de machtspositie van alle regee ringshoofden, los van de bena ming van liet bestuursstelsel. Prof. de Vries ziet geen of slechts weinig practisch ver schillen meer tusschen de macht van een Hitier o[ Mus solini en die van Leon Blum, Van Zeeland, Baldwin en Colijn. Blum in Frankrijk is een kracht figuur, welke zich geleidelijk heeft losgemaakt van de politieke partijen (al zal hij dan niet be paald tegen den zin van de so cialistische partij in kunnen blijven regeeren) en thans de drager van een eigen nationale politiek, als Mussolini, Hitler, Baldwin of Colijn dat óók zijn. Deze figuren konden zich vroeger niet op dit plan brengen; maar thans hebben ze den moeilijk te definieeren „stroom des tijds" met zich mee. Men d.i. de massa wil, dat ze de machtsfiguur zijn, die ze zijn. Wanneer de Kamer ten onzent met een onbenullig votum Colijn tot aftreden zou willen nopen, zou daartegen een schreeuw van protest en verzet uit het volk opgaan. Prof. de Vries schetste ver volgens, hoe de inzichten der regeeringshoofden tegenwoordig, door het bewustzijn dat ze van hun machtspositie hebben, niet meer gebonden zijn aan de in zichten der staatshoofden. Zoo is het in zekeren zin ook met Colijn. Wat de positie der Koningin betreft, de omstandigheden leidden tot een vermindering van Haar macht. Naarmate de adviseurs der Kroon met één advies komen ten aanzien van de regeeringsmacht, daalt de feitelijke macht der Koningin, pas als de adviezen verschil len, kan Zij een eigen keuze bepalen. Men kan van Haar dus nog zeggen, dat Zij in bepaalde gevallen „meer in vloed dan welke Nederlander ook" heeft, maar overigens moet Zij volgen den wil des volks, bewogen door den geest des tijds. Aldus wijzigden zich in de laatste jaren sterk de machtsver houdingen, los van de vraagstuk ken inzake democratie of dicta tuur. Het regeeringshoofd is een machtsfactor op zich zelf gewor den. Ten aanzien van het ver kiezingsresultaat waagde Prof. de Vries dan ook een profetie te doen. Ik voorspel zoo zei hij dat we in geen geval voor een langdurige regeeringscrisis komen te staan. —0— ik heb den inhoud dezer rede van een bekend liberaal politicus voor me zeiven eens kalm moeten verwerken, zooals ook de lezer dat na lezing zal behoeven te doen. En ik wéét nog geen ant woord op de vraag, welke bij me rees: Als het alles zóó is, tot wat voert ons dan de democra tie Beteekent de democratie Colijn, zooals het nationaal- socialisme ten onzent Mussert beteekent Md. Stakingsgolven. De voornaamste economische ramp, welke de wereld thans treft, terwijl ze zich moeizaam uit de crisis om hoog tracht te richten, zijn de steeds omvangrijker wordende stakingen en in Zweden b.v. uitsluitingen. Het felst woeden deze arbeidsconflic ten in de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. In de Ver. Staten is het aantal zóó groot, dat er geen overzicht meer van te verkrijgen is. De film- artisten hebben hun conflict beëin digd en ze zijn met de werkgevers een overeenkomst aangegaan, waarbij ze zich verplichten om in 10 jaar geen stakiDg meer te beginneD. Alsof terzake niet telkens de natuur boven de leer gaat. Gevreesd wordt, dat de staking in de Ameriliaansche staalnij verheid zich aanmerkelijk zal uitbreiden en dat nog 158.000 man, o.a. bij de Betlehem Steel, Nationaal Steel en Republican Steel het werk zullen neerleggen. Pater Hodacewitsch verklaarde, dat het nauwelijks te gelooven is hoeveel priesters in Rusland zijn vermoord. Van de 10.000 priesters zouden er thans nog slechts enkele tientallen in leven zijn. Het geloof der massa is echter ondanks de geweldige terreur onge schokt gebleven. Alcohol en verkeer in Duitschland. In verband met het groote aantal ongelukken tijdens de feestdagen, heeft de commandant van de S.S. en rijkspolitie Himmler te Berlijn besloten, dat een ieder, die een ver keersongeval veroorzaakt, een bloed onderzoek moet ondergaan, om te constateereD, of hij onder invloed van alcohol heeft gehandeld. Indien dit het geval is, dan zal hij in hechtenis worden gehouden, tot hij voor de rechtbank zal ver schijnen In het vervolg zal dronkenschap achter het stuur en op straat als misdaad worden beschouwd. Korte berichten. Het huwelijk van den Engelschen ex-koning met mrs. Warfield, eertijds Mrs. Wilson, zal op 3 Juni a.s. wor den gesloten te Monts bij Tours, in Frankrijk. Er zullen geen vooraan staande personen bij tegenwoordig zijn. Koning Christiaan van Denemarken heeft onder geweldige belangstelling en sympathie van zgn volk, zijn 25- jarig regeeringsjubileum gevierd. Berichten uit Rome bevestigen dat de gezondheidstoestand van den Paus andermaal aanleiding geeft tot be zorgdheid. Nieuw watervliegtuig verongelukt. Bij Antibes, tusschen Cannes en Nice, is Woensdag een watervlieg tuig van een nieuw type in zee gestort. Drie personen kwamen daarbij om het leven, terwijl vijf andere ernstige verwendingen opliepen. Op vgftig meter hoogte werd een der motoren door een geweldige vloedgolf van de door storm opge- zwiepte zee getroffen. De schok, die door de watermassa werd veroor zaakt, was zóó hevig, dat het vlieg tuig over den kop sloeg en in zee viel. Toen de piloot de oorzaak van het IN ENGELAND staat het even eens slecht met de rust in de arbeids- wereld. Het ergste gevaar, dat er thans dreigt, is een mijnstaking. Daar de minister van het mijnwezen er niet in geslaagd is, de mijneige naren van Nottinghamshire tot een ontmoeting met de gedelegeerden van den mijnwerkersbond te bewe gen, is in een zeker aantal mijnen tegen 29 Mei de staking aangekon digd. Den volgenden Zaterdag zal bij de andere mijnen de staking op een termijn van één week worden aan gekondigd. Al deze aankondigingen stellen dus den 29sten Mei, als datum, waarop de staking zal ingaan, in het vooruitzicht. Indien inderdaad deze staking doorgaat, zouden 100.000arbeidersin de mijnen van Zuid-Wales erbij be trokken worden. Inmiddels zal de minister voor het mijnwezen, alle pogingen in het werk stellen, om een dergelijke ont wikkeling van dit arbeidsconflict te voorkomen. IN FRANKRIJK geraakt het publieke leven door de stakings koorts geheel ontwricht. De hope- looze situatie bij den opbouw der Parijsche Wereldtentoonstelling is op zich zelf reeds een nationale schande. Deze dreigt nog grooter te worden nè, de opening, want on danks het beroep van de regeering om althans voorloopig, voor zes maanden n.l. den arbeidsvrede te bewaren, breken eiken dag nieuwe stakingen uit en wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat „ter ge legenheid van de expositie" het werk zal worden neergelegd in hotels, restaurants en café's. Daartoe heeft de leiding van het syndicaat van het hotel-, café-en restaurantbedrijf zich opnieuw „in beginsel" uitge sproken. Uit 't Russisch paradijs. Bijna 10.000 priesters vermoord. De katholieke priester Hodace witsch, die tot pastoor der katho lieke gemeente in Charbin benoemd is, heeft een beschrgving gegeven van zijn ervaringen in Sovjet-Rus land, waar hij 23 maanden in de gevangenissen en kerkers der Gepoe heeft doorgebracht. Hij vertelt, hoe hij zelf met eigen oogen had aanschouwd, hoe de bols jewisten den prelaat Budkewitsch hebben vermoord. ongeluk trachtte vast te stellen, deed zich een ontzettende explosie voor, tengevolge waarvan hij zelf en de beide radiotelegrafisten werden ge dood, terwijl de beide mecaniciens en de drie passagiers ernstige kwets uren opliepen. Het vliegtuig, dat in opdracht van het Fransche ministerie van lucht vaart door de Lioret-Olivierfabrieken gebouwd was voor den Zuid-atlan- tischen dienst, had een radius van 3.200 kilometer en kon een vier koppige bemanning, vier passagiers en een vracht van zeven honderd kilogram aan boord nemen. De vier motoren waren elk 880 P.K. sterk en het totale gewicht van de machine bedroeg acht en tachtig duizend kilogram. Zij ont wikkelde een snelheid van drie honderd veertig kilometer per uur. Over den bouw van het vliegtuig, dat geheel van metaal was vervaar digd, had men vijf jaar gedaan. Pinkster wel en wee Het weer op Pinksteren och, laten we het daar nu maar niet meer over hebben. Het valt hier zelden méé, zoo iets. In ieder geval hebben duizenden ieder op hun wijze kunnen profiteeren van vrije voor- zomersche dagen. Natuurlijkstonden de groote samenkomsten dezen keer min of meer in het teeken der ko mende verkiezingen. De Katholieken hielden te Utrecht een zeer geslaagden, drukbezochten Katholiekendag. Deze stond echter los van de politiek hij was gewgd aan de gedachte: actie voor God De N.S.B.-ers hebben in een aan tal, dat zeer uiteenloopend wordt geschat, maar in elk geval van be- teekenis was, hun Hagespraak te Lunteren genoten; de A.J.C. is samen geweest. Daags na Pinksteren, op Volken bondsdag, werd eveneens in Utrecht de „Vrouwen Vredesgang" gehouden een demonstratie, welke van jaar tot jaar in beteekenis wint. Pinksterslachtoffers. Treurig is het feit, dat de Pink- sterdrukte wederom zooveel slacht offers heeft gemaakt. De gevallen zijn te vele om op te noemen. Wat zal dat weer een lijst worden dezen zomer! Ja, als ik maar zeker wist dat die stof en dat model raij goed zou staan, dan liet ik ook mijn Mantel aai meten. Zoo denken vele dames. Als dat het eenige bezwaar is, vraag dan onze stalen ge rust ter inzage. Wij kiezen dan samen de stof en model en honderd tegen een dat Uw hoogste verwachting overtroffen wordt, want JOH. JEUKEN maakt er meer dan gewoon werk van. Exclusieve stof en model, vakkundig en zorgvuldig geko zen voor Uw figuur, en eerste klas afwerking, dat moet iedereen bewondering afdwingen. De prijs is niet duurder dan goede confectie, dus.... wanneer mag ik komen (HET HUIS MET DE TRAPJES) Telefoon 1G2 RHaHHOBKaHBn Laai Uw aangiften behandelen door Accountantskantoor J. M. A. v.d. Boom Wal 25 te Eindhoven Telefoon 4532 Spreekuren iederen Zaterdag van 9—12 v.m. in Hotel „De Zwaan" van (achterzaaltje) Tel. 11. Zomertijd Eindelijk terwijl we over enkele weken al weer den langsten dag zullen hebben is ook ten onzent heden de zomertijd ingevoerd. Bouw van boerderijen in de Wieringermeer. De directie van den Wieringer- meerpolder heeft Woensdag aanbe steed den bouw van 46 boerderijen in den Wieringermeer in 5 groepen. Laagste inschrijvers waren groep 1 7 boerderijen H. Evers, Deventer voor f 95.000; groep 2 8 boerderijen idem voor 117.800; groep 3, 11 boerderijen K. Ooms, Bleskensgraaf voor f 1716000 groep 4, 9 boerderijen G. van Noor- denne, Hoornaar, voor f 135.000; groep 5, 11 boerderijen J. Geusebroek Medemblik voor f 174.600. In totaal 46 boerderijen voor f 694.000. De „Honderdduizend". De „honderdduizend" uit de Ned. Staatsloterij is gevallen op nr. 13981. Dit nummer was verkocht ten kan tore van mej. J. M. Beukers, collec- trice van de Ned. Staatsloterij, Oost zeedijk 152 te Rotterdam. Naar de Msb. verneemt, is het lot niet in zijn geheel verkocht, doch in verschillende coupures, nl. in twee kwartloten en de andere helft in tientjes en twintigjes. De „gouden regen" van de loterij komt dus dezen keer niet op één hoofd neer, doch druppelt over verscheidene gelukki gen. Het zijn ook allen geen Rotter dammers, welke de gelukkigen zijn. Gedeelten van het lot zijn ook ver kocht naar Den Haag Utrecht en IJsselmonde. De laatste twintigjes werden door de colleetrice eerst in de afgeloopen week verkocht. Uitvoer van eieren. Engeland verleden week de groote afnemer. In de week van 11 tot 18 Mei zijn in ons land voor uitvoer toegelaten 19.702.793 eieren en wel 18.789.413 kippen- en 713.380 eendeneieren. Hiervan gingen naar Duitschland 4.891.040 kippen- en 272.240 eenden eieren naar Engeland 12.031.375 kippen- en 434.880 eendeneieren naar andere landen 2.066.998 kippen en 6260 eendeneieren. De trek naar Belgie. Er wordt beweerd, dat de trek naar Belgische grensplaatsen door onze grensbewoners sterk vermin derd is. Ten einde de proef op de som te hebben, werd op Tweeden Pinkster dag te Weert, een controle gehou den tusschen 1 en 5 uur in den namiddag. In dat tijdsbestek passeerden de spoorbruggen langs den weg naar de Zuid-Willemsvaart, alleen in heen reis richting België 671 rijwielen, waarbij een aantal tweefietsen, 61 personenauto's met 4 of meer per sonen en een autobus. Het is aan te nemen, dat hierme de 1000 personen vervoerd werden. Er is natuurlijk niet gerekend, wat over Strarapoy in de richting Maeseyck ging. Ook niet wat over Altweert in de richting Bocholt ging en ook niet, wat via Hushoven-Budel reisde en ten slotte niet, wat vóór één uur en na vijf uur laDgs het kanaal passeerde, zoodat het aantal, dat de Belgische grenzen overtrok, j.l. Maandag alleen voor Weert met zgn 16.000 inwoners veilig gesteld mag worden op 1500 aankomende jongens en meisjes en volwassenen. Nu .was in Hamont dien dag wel feest ter gelegenheid van het zilve ren ambstjubilé van burgemeester L. Keunen. Maar of het met een der vele Hamontsche kermissen veel minder zal zijn durven we betwg- felen. Wat schade toch voor onze nering doenden Noodige en nuttige overbemesting. Na een winter en een voorjaar zooals wij nu achter den rug hebben, is het zaak om met alle mogelijke middelen, de schade, die zoo'n voor jaar na zoo'n winter aan de bodem en dus aan de gewassen berokkende, zooveel mogelijk te verhelpen. Wat de teloor gegane planten voedingsbestanddelen aangaat, is het vooral de stikstofvoorraad van de bodem, die op een zware proef is gesteld en door de overvloedige re gens, bij zoo goed als stilstaande trroei, voor de plantenwortels is ver loren gegaan. Nu de groei weer begint en, naar het zich laat aanzien, bij wat gunstig weer krachtig zal trachten de ver loren tijd weer in te halen, is het voor een goede groei om tot een goede oogst te komen noodig, om de noodzakelijke stikstof aan te voeren door het toepassen van een overbe mesting. Men moet niet vergeten, dat veel akkerbouwgewassen in de eerste groeimaanden van het jaar vrij veel stikstof tot zich nemen. En als die door de overvloedige regens buiten het bereik van de plantenwortels is gekomen, moet dit stikstofgebrek de komende oogst sterk in ongunstigen zin beïnvloeden. Daar heeft men de suikerbieten en in sterker mate nog de voederbieten, die vooral in de eerste groeitijd veel stikstof vragen. Zomergranen nemen juist in Mei en in Juni het grootste deel van de in het geheel noodige stikstof op. Late aardappelen hebben ook in dezen tijd meer stikstof noo dig dan in latere groeiperiodes. Wil men de beslist noodige en hoogstwaarschijnlijk voor een goed deel verloren gegane hoeveelheid stikstof door een overbemesting geven, wat zooalc we zeiden beslist is aan te raden, dan moet natuurlgk gegeven worden een snelwerkende stikstofmeststof. Het komt ons voor, dat kalksal- peter daarvoor de aangewezen mest stof is. Deze werkt srel zonder dat nog van drijven behoeft te worden gesproken. Vooral achten wij het thans van groote beteekenis, na de zeer sterke regenval, dat Je kalksalpeter een zeer gunstigen invloed hec-ft op de structuur van den grond, daar het 't dichtslibben tegengaat. Men zal straks bij het rooien van suiker- of voederbieten daar de prettige ge volgen van merken. Maar ook in den groeitijd is een goede structuur van den grond van veel beteekenis voor het flink gedijen van de planten, welke deze dan ook mogen zijn. VENRAY, 22 Mei 1937. Luxor Theater. In het programma van deze week vertoont Luxor het populaire twee tal „Watt en Half Watt" in een oergeestige lachverwekkende film, waarin zij als circusgasten optreden. Hierdoor moeten z\j tegen hun wil met een olifant optreden. Zij doen weder hun intrede als twee landloopers, die zich als blinde passagiers aan boord van een schip hebben begeven, door een dol-ko- mische samenloop van omstandig heden in een circus terecht komen, waar de eene domme streek de andere opvolgt. Wij zullen echter van deze lach- schlager niet veel verklappen, over tuigt als wij zijn, dat dit wel zal worden gewaardeerd, daar Watt en Half Watt u daar borg voor staan en hier voldoende bekend zijn. Als tweede hoofdnummer „D

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1