Was! Gemengde Berichten L 2eta Mtt Jos. jonge smid, je bent flink geworden; je zult een goede huisvader zijn De smid twijfelt. Zal er wel een meisje te vinden zijn, dat met hem mee wil in het donkere woud, om daar droog brood te eten en armoe te lijden Dat is onder den blauwen hemel nog altijd minder onaangenaam, dan in het duistere bosch, in de kloof, waar het rad van lente tot lente rondwentelt. Ja, als hij een zijden doek kon uitspreiden voor een jonge vrouw en een gouden kettinkje om haar hals kon hangen, als hij zijn vrouw een dienstmeisje als hulp kon geven, dan zou er wel een meisje de bruid van den smid willen zijn. beek laat zien Wat kon de duivel anders doen dan onderteekenen Zoo snel rende hy weg, dat nog 'n paar haartjes van zijn vel aan de bank bleven zitten. Zijn broers in de hel lachten hem uit, maar de Oppersatan bromde voor zich uit: Voor zooiets moet je geen lom perd sturen. Hy koos een andere uit, een sluwe duivel, die al heel wat zieltjes voor de hel was gaan halen. Die zou den smid wel klein krijgen. Ga wat op de bank zittenzei de smid. Ik ben niet zoo dom, als je denkt, lachte de duivel en hij keek om zich Hij peinst, hoe hij rijk kan worden, heen om toch maar zoo ver mogelijk moet een goede vrouw in huis komenkon hij maar ergens een schat uit den grond opgravenAch, de tijden waren voorbij, dat men hoopen goud kon ontdekkendan bleef er nog maar een middel over, de duivel! Op een afgelegen oord, als de woning van den smid, daar kwam de duivel al heel spoedig, en in een handomdraaien was de koop gesloten de smid had geld, zooveel hij wilde, de duivel had zijn ziel. Nu was er gauw bruiloft, want nu kon hij aan iedere vinger drie rijke bruiden krijgen. Hij was echter tevreden met de eenvoudige dochter van een armen waschbaas, die opgeruimd was en vlijtig. Jaren gaan voorbij. Op een keer komen Jozef en Maria met het Jezuskindje bij een smid voorbij. Zij zijn op de vlucht naar Egypte, en Jozef vraagt aan den smid Kun je mijn ezel niet eens an dere hoefijzers onderslaan Dan toonde de smid hoe goed hij zijn handwerk verstond en tenslotte borstelde hij nog het stof af uit zijn vel. Hoeveel ben ik je schuldig vroeg de H. Jozef. Wat zal ik van arme menschen vragen Laat mij het Kindje maar eens aanraken. Dan gaf Maria hem het Kindje en hij boog zijn rimpelig gezicht voor over om een kus te drukken op de teedere wangen. Omdat je zoo'n goed hart hebt, mag je drie wenschen doenzegt de timmerman. Dat is een goed loon denkt de smid. Dan wensch ik een bank, waar niemand van af komt, als ik hem niet losmaaK, ten tweede een kerseboom, die iedereen vasthoudt, die er een vrucht van geproefd heeft, en ten derde een zak, waar niemand zonder mijn wil uitkan. Die dingen zul je hebben, zegt de heilige Jozef en gaat verder. Als de smid terugkeert naar zijn huis, ziet hy voor de smidse een bank, een kerseboom en op hetjjaan- beeld licht zoowaar een zak, die er uit ziet of de een of andere kolen- man hem heeft laten liggen. De smid bewaart hem goed, hij zal nog wel eens goed te pas komen. Weer gaan de jaren voorby. Op een vervelende dag bladert de se cretaris van de hel in zijn boeken en ziet daar, dat de tijd van den smid in Rimpelbeek gekomen is. Hij heeft nu lang génoeg plezier gehad van zijn goud en zijn leven. Het is nog maar een jonge duivel die naar Rimpelbeek komt, om den smid te halen; nieuwsgierig kijkt hij naar het waterrad, neemt een hand vol water en giet die uit over zijn huid. Hij is liever hier by het water, dan bij de gloeiende oven in de smidse. Vuur is er in de hel genoëg. Als hij wat rondgekeken heeft aan de beek gaat hy naar den smid. Geef mij je ziel, de tyd is ver streken voor je. Ik ben bereid. Maar ik moet toch nog even het vuur uitdooven en afscheid nemen van mijn vrouw. Voor mijn part, dat kun je nog wel doen. Ga wat op de bank zitten, zegt de smid, wij hebben nog een lange reis voor ons. En werkelyk de duivel gaat op de bank zitten en komt er niet meer af. hoe hij ook rukt en vloekt. Ja, mijn waarde, hier kun je blijven zitten tot het Laatste Oor deel, als je tenminste dit papier niet wilt ondertetkenen. Wat staat erin? Dat je je niet meer in Rimpel- De slag was hard geweest voor den echtgenoot en de kinderen, 't Meest voor den eerste, die, alhoe wel hij uiterlijk niets liet merken, innerlijk diep treurde om het on herstelbare verlies. Tenslotte kwam er een tijd, dat hij er zich echter in schikken kondat was toen hij geleerd had te berustenzoodat hij zich werkelijk verlicht gevoelde door veel aan de dierbare doode le den ken. Hij vertrouwde met een on vermurwbaar geloof haar eenmaal hiernamaals weer te zullen zien als hij alleen was. sprak bij tegen haar, alsof ze nog naast hem zat bij de theetafel maar vooral gedacht hij haar in zijn veelvu'dige gebeden. Wanneer hij bad in de kerk of thuis, alleen zijnde op de wandeling of in den tuin. altijd was hij met haar bezig, altijd aan haar denkend of een ionig gebed prevelend. Dat was zijn geheime dooden- cultus, waarvan hij naar buiten niets liet merken, doch innerlijk deed 't hem o, zoo goed. Er zijn nog twee huisgenooten van die tooverbank vandaan te blij ven. Daar ziet hij den kersenboom en gaat er naar toe. Blijf van mijn kersen afzei de smid. Jij hebt geen tijd meer om te snoepen. Maar mijn vrouw blijft nog achter. Maar de duivel had reeds een tak vastgepakt, en onmiddellijk daarop lag een sappige kers in zijn mond. Nauwelijks had hij de zoetige vrucht geproefd, of de takken sloegen zich om hem heen en hielden hem vast, hoe woedend hij zich ook probeerde los te rukken. Zijn de kersen al rijp spotte de smid. De takken kraakten, zoo wild sprong de duivel naar boven in den boom. Een zwarte vogel, riep de smid, eens kijken of hij zingen kan. Ook de tweede duivel moest onder teekenen, dat hij niet meer naar Rimpelbeek zou komen. Een stukje huid bleef aan den boom zitten, zoo snel had hij den aftocht geblazen. Het zijn allemaal maar stomme rikken, schimpte de Oppersatan, men kan er geen een meer ver trouwen Nu ging hij zelf op weg. Het was geen gemakkelijk werk voor zoo'n oi'de heer. In zijn jonge jaren had hij het altijd graag gedaan, de zielen te gaan vangen. Maar nu is hij dik geworden op zyn troon. Wat zijnde tyden toch veranderd, dat hij er zelf op uit moet. Lucifer komt bij den smid, afge mat en met stof overdekt, maar bij vermijdt de bank, en hoe hij ook door dorst geplaagd wordt, hij steekt zyn hand niet naar de kersen uit. Ik ben gereedzegt de smid opnieuw, en hangt een groote zak over zyn schouders. Wat heb je daar toch in die kolenzak vroeg Lucifer. Die zal ik wel in de hel kunnen gebruiken, voorspelt de smid. Waar schijnlijk zal ik jullie oven moeten stoken, en dan zal ik de kolen in deze zak kunnen dragen. Lucifer keek eenigen tijd naar den zak en zei dan: Kun je mij niet een tijdje dragen Ik ben vreeselyk moe. Je bent me anders te zwaar, Heer Vorsthuichelde de smid. Je zult aan zware lasten moe ten wennenKom, draag mij maar En hij kroop in den zak. Nauwe lijks zat hij erin, of de smid bond den zak dicht en legde hem onder de smeedhamers. Lustig sloegen de hamers op den zak, dat was nog wat anders, zoo'n krijschende duivel te kloppen dan het taaie ijzer. Spoedig was Lucifer zoo week ge slagen, dat hij alles wilde geven wat de smid van hem wilde, als hy hem maar onder de hamers vandaan haalde. De smid zei Beloof je afstand te doen van mijn ziel Voor alle eeuwigheidjammer de de Satan. Nu liet de smid hem uit den zak en Lucifer vloog terug naar de hel, Van nu af kwamen er geen zwarte bezoekers meer bij den smid van Rimpelbeek. Hij leefde rustig tot den dag kwam, waarop hij zich gereed meest maken voor zijn laatste reis. Zijn vrouw was al gestorven en hij eenzaam in het woud blyven wonen. Nu wilde hij naar den hemel, want daar zou men toch wel een zetel voor hem klaar hebben staan. Daar hy tot zyn laatsten dag een goede en ij verige smid was gebleven. zijn snuit zien, wanneer hij den schijnheilige of berouwvollen zondaar uithing. In zijn opvattingen was de hond vooruitstrevend radikaal, maar boven alles independent. Er was wel geen onafhankelijker wezen in het dorp bekendhij deed precies wat hij wilde. Als men trachtte hem in huis te houden, brak hij uit en joeg men hem buiten de deur, dan zat hij eenige minuten later weer op zijn gewone plaats achter de kachel. De deur van de huiskamer kon hij zelf open maken en ook die van de provisiekamer naast de keuken, zoodat men deze steeds afgrendelen moest, vanwege de communistische bevliegingen van den Regent. De dames dan zaten in het ka bofke en tuurden naar buiten, waar mee echter niet gezegd is, dat ze niets uitvoerden. Silvie was bezig met wat verstelwerk en Netteke hield op de handen een streng wol len garen, welke Lowies tot een kluwen opwond. In de verte hoorde men 't ge- een rijtuig over de zijn nog voor te stellen: Tonia. de meid,rammel die reeds haar vijfentwintig-jarig straatkeien, 't Was dus alleszins jubileum bij de familie gevierd heeftgerechtvaardigd, dat de meisjes op en Strop, een driejarige dashond, keken. die op den aanvalligen leeftijd van Daar komt het rijtuig van Ot zes weken als een vet, mollig terbeek weer terug.... Als ik het hondeke daar in huis gekomen wasgoed zie. zit Alfred er in.... zei en zich sedert dien tijd op al zijn Netteke, wier raam naar dien kant wenken had laten bedienen. uitzag. Papa van Melle noemde hem de Ja, 't is Alfred, riep Lowies. Regent, en met recht, want de slimme Wist jij, dat die verwacht werd? rakker regeerde over alle huisge- Ik niet, antwoordde Netteke, nooten en nog over een aantal een kleur gekregen had wezens daarbuiten. Hij kon alles 't Schijnt je erg verast te heb- zeggen, zonder te praten de ont ben. Net, zei Silvie. want je hebt vanger kon hem aan 't lachen er een kleur van gekregen, maken, maar kon ook dadelijk aan Middelerwijl was het rijtuig, een nam hij als een aahdenken aan zijn aardsch handwerk zijn groote voor hamer mee. Hij klopte daarmee op de hemelpoort. Wie is daar buiten vroeg een diepe stem. De smid van Rimpelbeek. Daar ging een klein venster open in de groote hemelpoort, en de H. Petrus keek naar buiten. Jij mag er niet in, zei hij, jy bent in je leven te veel met duivels omgegaan. Goed, dacht de smid, dan zoek ik mijn geluk maar in de hel. En met zijn hamer klopte hij op de poort van de hel. Wie is daar vroeg de jongste duivel, die tot deurwaarder benoemd Onder dank aan de Raadsleden, die mede gewerkt hebben aan het tot standkomen der betreffende kohieren, werd het aantal handdien sten vastgesteld op 2294 en span diensten op 1782. Onder dank voor de vele trouwe diensten en met de hoop dat hij nog gesteld voor extra-hulp aan werk- loozen, in. den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. De heer Vermeulen wijst op de wenschelijkheid om dat geld in Venray te besteden, terwijl de heer Odenhoven zegt, dat men niet moet vergeten, dat het verstrekken van 2 De stakker deed een heel verhaal van zijn doen en laten sinds het laatste jaar, hij schilderde zich zelf uit als een verstooteling, was zelfs eenmaal bijna doodgevroren, zijn bedstee was den geheelen winter geweest een bos stroo of nog minder lang van zijn welverdiende rust hetdekens van f 2.50 voor de werk- De smid van Rimpelbeek. Nauwelijks had de duivel dezen naam gehoord, die zij in een zwart hout hadden gebraDd, of hij riep een paar van zijn broeders te hulp en zij hielden de deur zoo stevig dicht, dat hun nagels door het hout kwa men. Nu is de hemel gesloten, dacht de smid, en de hel eveneens. Maar ik kan toch niet eeuwig tusschen hemel en hel blijven loopenDan zal ik maar probeeren of ik niet in een onbewaakt oogenblik toch den he mel in kan sluipen. Bij de hemelpoort zag hij, hoe een man kwam aangereden en om toe gang vroeg. Wie is daar vroeg Petrus. Een ruiter op zyn paard. Toen ging de deur open en de man reed den hemel binnen. Maar de smid hoorde geen hoefslag meer zoo zacht reed het paard op de wolken. Kon ik dat ook maar doendacht de smid. Daar kwam een jonge man aan, die met zyn reis naar den he mel nog wel wat had kunnen wach ten. Je bent zoo vlug, zei de smid. Je komt me anders van pas, kun je me niet wat dragen Voor de hemelpoort weigert men niets meer, en daarom ging de smid schrijlings op den rug van den jongen zitten. Wie is daar wilde Sint Petrus weten. Een ruiter op zyn paard. Toen werd er opengedaan voor den smid. Nauwelijks is hij den hemel binnengegaan, of de heilige Petrus fronst het voorhoofd. Je bent toch immers de smid van Rimpelbèek Ja die ben ik. Voor jou is hier geen plaats En Petrus stak den sleutel weer in de poort, om den smid buiten de deur te zetten. Maar daar kwamen Maria en Jozef aan. Zie, daar is onze smidzei Maria. Je ijzers hebben goed gehouden, smid, zei Sint Jozef. Toen Sint Petrus van dezen bijstand hoorde, keek zijn gezicht weer wat vriendelijker. Blijf dan maar, in Gods naam. Maar je moet je hamer afgeven, daar zou je gemakkelijk een ster mee stuk kunnen slaan. Dan legde de smid zijn aardsch werktuig ter zijde, en bleef gelukkig in de eeuwigheid. Gemeenteraad van Venray. Voorzitterl.b. Houben. Secretaris van Haaren. Tegenwoordig alle leden. Vroolijk wapperde de Vaderland- sche driekleur van den gevel van ons schoon Stadhuis op den 30en April 1937, ter gelegenheid van den jaardag van H.K.H. Prinses Juliana en niet zooals iemand soms zou kunnen denken, om de zeldzame vergadering onzer vroede vaderen meer cachet bij te zetten, die een lange agenda te verduwen had, waarmede om 4 uur begonnen werd. Nadat de notulen der laatste ver gadering van 26 Februari 1937 zonder eenige op- of aanmerking waren goedgekeurd, een gebeurtenis die zeer zeker het gemoed van den Secretaris gestreeld zal hebben, kregen we voorlezing van het proces verbaal van kas-opname van den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat kas en boeken in de grootst mogelijke overeenstemming waren. Het door den Directeur van den Vleeschkeuringsdienst aangeboden verslag maakte een loffelijke uit zondering op den gewonen gang in de zakenwereld, er was n.l. een batig saldo van f 3803.08. soort jachtwagentje, naderbij geko men en reed nu voorbij het huis, terwijl de inzittende jonge man met een zwaai van zijn arm en een vroolijk gezicht groette. Het huis van den ontvanger was het laatste in de dorpsstraat, mis schien ook het eerste, dat lag er maar aan, of men naar het centrum het marktveld ging of daar vandaan kwam. Terwijl het wagentje al kleiner werd en tenslotte bij een kromming van den weg geheel uit het gezicht verdween, waren de drie jonge meisjes aan 't gissen geraakt omtrent de reden van de komst van den jongen man. die zoojuist voorbij gereden was. Eergisteren is de oude heer Delmotte nog hier geweest en toen heeft hij er niets van gezegd, dat hij Alfred verwachtte. Vindt jullie dat niet vreemd Of zou hij er toen nog niets van geweten hebben.... Alfred is zoo'n eigengereid heer.. zei het Geloof. Weet je wat ik ge loof? Ik geloof, dat hij nu voor goed naar huis komt en zich hier gaat vestigen. Ik hoop het, zei de Hoop, want sedert dokter Smits van hier vertrokken is, hebben we zonder dokter gezeten en dat is toch erg lastig voor de zieken. Daarom hoop ik het maar voor hen, dat hij zich nu hier gaat vestigen. Wordt vervolgd genot van zijn pensioen mag geDieten, verleende de Raad eervol ontslag aan den Kantonnier Truyen, De heer Odenhoven sloot zich hier gaarne by aan al betreurde hij het, dat zoo'n tevredenheidsverklaring pas gegeven werd als men den dienst verlaat. Hij voegde er aan toe, dat hij bang was voor werkeloosheid onder de Raadsleden, zoo weinig vergaderingen werden er gehouden. In andere gemeenten is op dit punt heel wat meer te beleven dan in ons Venray. Bovendien brengen naar zijn meening die weinige vergade ringen van zelf mede heel lange agenda's, waarvan alle punten onmogelijk de volle belangstelling kunnen hebben der leden, die inmid dels snakken naar het einde der byeenkomst of nog erger, zooals in de laatste vergadering geschiedde, dat de leden op eigen gelegenheid eclipseeren, als men zoolang „gezeten' heeft. De heer Vermeulen informeerde of in de vacature Truyen al voorzien is, waarop de Voorzitter antwoordde, dat hierin thans slechts voorloopig voorzien is. Nadat de heer Odenhoven en Wet houder Nelissen wat gesproken had den over gronden, die langs de beken graven nog geslecht moesten worden, besloot de Raad de gemeen schappelijke regeling in zake ver betering van diverse beken in Noord- Limburg ten Westen der Maas op te heffen. Na uitvoerige uiteenzetting, mede door den Heer Secretaris, besloot de Raad rekening courant-overeenkom sten aan te gaan met de Ned. Land- bouwbank, bijkantoor Venray, voor kleinere bedragen en met de Neder- landsche Bank voor groote bedragen, daar dit laatste voordeeliger uitkwam. Ook de Raad let op de kleintjes. Het voorstel om B. en W. te machtigen om met den Staat een overeenkomst aan te gaan tot by- voeging van gronden aan het be- bosschingsplan, ondervond nog al tegenkanting, daar er op gewezen werd, dat bij het complex van 70 H.A. waarover het gaat, meerdere goede perceelen cultuurgronden zijn, waar onze landbouwers wel eens om verlegen konden zyn. Evenmin als het plan van den Heer van Boven om ter fine van bestudeering dezer aangelegenheid een Commissie te benoemen steun vond, waren de aangevoerde bezwaren niet overwegend genoeg om de ge vraagde machtiging te weerhouden. Daar men in de school aan de zitplaatsen te kort komt, verleende de Raad de bij request gevraagde f 65.voor aanschaffing dier nood zakelijke dingen bij de Firma Kooy- mansMes. Een heel ander lot onderging een verzoek van het R.K. Schoolbestuur Castenray om de beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor een overdekte speelplaats. Het prae- advies van B. en W. was hierop afwyzend te beschikken, De vertegenwoordiger van Casten ray, de heer Steeghs, keek daar wat verwonderd van op en wees op Yssel steyn, waar reeds een overdekte speelplaats is en toch.... was deze in Castenray meer noodig dan in Yssel- steyn, waar de ruimte, waar de kinderen bij slecht weer moeten verblijven, kleiner is dan in Yssel- steyn. Ook in Castenray blyven kinderen in de middaguren op school, omdat de weg naar huis zoo ver is. Neen, een overdreven luxe is het niet, het is zelfs noodzakelijk. De heer van Boven zou allen met dezelfde maat meten al dreigt er gevaar, dat de belastingen, die toch al drukken, nog meer verzwaard moeten worden. De heer Vermeulen wees op de school in het Dorp, waar men met een veel grooter getal kinderen, het ook moet stellen zonder overdekte speelplaats. Hy zou dit puut willen aanhouden. De heer Steeghs kon het met den besten wil niet begrijpen. Ten slotte ging de Raad accoord met het voorstel van Boven om dit punt maar eens aan te houden. Een schrijven van Ged. - Staten betreffende de door de Gemeente raad ingezonden wijziging der alge- meene Politieverordening, waarbij op een onduidelijkheid gewezen werd, die vóór de goedkeuring door dat College uit de wereld moest geholpen worden, werd behandeld en de ge vraagde wijziging aangebracht, De heer Vermeulen sprak van letterziftery en betreurde het, dat nu deze bepaling met de aanstaande verkiezingen nog niet van kracht zou zijn, zoodat er een soort vrijheid zou bestaan en men dus hier maar kon plakken en strooien en kalken, wat een politieke poli tiekeling maar zou willen. De heer Secretaris stelde Spreker echter gerust, daar dit ook hier even goed verboden is, waarop de heer Vermeulen bleef aandringen de noodige spoed alsnog te willen be trachten. Hierna kregen we een lijstje te hooren, wat er zoo al verboden is bij de diverse Verordeningen, waar bij de gedachte opkomt wat mogen we toch weinig. Deze lyst moest de revue passee- ren, daar er een verordening is krachtens artikel 208 der Gemeente wet, houdende opgave van de ver ordeningen, tegen wier overtreding straf bedreigd is. By de dalende rente-voet greep ook de Gemeente de gelegenheid aan om lagere renten te bedingen, dan' die voorheen betaald werden, welke activiteit de Gemeente een jaarlijks voordeel oplevert van circa f 1600.- Geen wonder dat de Raad zich hiermede best kon vereenigen. Hierna verleende de Raad eene bijdrage van 296 x f 2.aan het plaatselijk z.g. B-Comité, onder voor waarde dat door het Ryk een bedrag van 296 x f 3.30 wordt beschikbaar loozen meer is dan ééne deken van f 5. De heer Millen merkt op, dat het aantal werkloozen 296 te laag blijken zal, waarin hij echter weersproken werd. Ook keurde de Raad het goed, dat er een 12weeksche cursus voor werklooze meisjes ter opleiding voor dienstbode gegeven zal worden in de Huishoudschool. De kosten f 485.- worden voor het leeuwendeel ge dragen door het Rijk, en wel in de zelfde verhouding als bij de werk verschaffing. Ook een cursus voor het politie personeel, welke in Venlo gehouden zal worden en f 45.kost per cur sist plus reis Venlo, had de goed keuring van den Raad. Op de vraag, wie die cursus zouden volgen, werd geantwoord Janssen, Vroon en Steememan, welk antwoord de vraag uitlokteEn Pietje dan Ja, was hierop het be scheid, dat is niet noodig. De heer van Boven juichte dit plan zeer toe, hij is met hart en ziel voor politie die „bij" is. De Raad vereenigde zich geheel met het voorstel van B. en W. tot opnieuw verhuren van de school- woning te Merselo en het tot woning ingerichte gedeelte der voormalige tramloods, zooals dit ook het geval was met de plannen tot verhuring van gronden onder Castenray en Ysselsteyn. Aan het verzoek van den heer H. van Asten te Ysselsteyn tot verkoop van 25.96 aren grond, werd mede voldaan. Ook aan het verzoek der heeren H. Jenniskens en M. Arts, tot spoe dige verharding van den weg, welke verharding reeds geruimen tijd ge leden was toegezegd, zal in den loop van dit jaar worden voldaan. De Gemeenlebegrootingen 1936 en 1937 moesten tengevolge overschrij dingen gewijzigd worden met groo- tere of kleinere bedragen. Er was er eene bij van f 1600.voor aan koop grint, welke een tijd lang zeer moeilijk te krijgen is geweest. De heer Vermeulen hoopt echter, dat er meer vastgehouden zal wor den aan de eenmaal vastgestelde begrooting, waartegen de Voorzitter aanvoert, dat de begrootingsposten bij het vaststellen Jzoodanig worden besnoeid, dat ze bij de kleinste ge beurtenis noodwendig overschreden moeten worden. En zoo waren we bij het laatste punt der agendaIngekomen stuk ken en mededeelingen, waarbij, na de mededeeling der goedkeuring der laatste Gemeentebegrooting, eene uitnoodiging was gericht tot den Gemeenteraad om de groote aan staande Mariafeesten te Venray als officieel college te willen bijwonen. Welke rei mededeelingen nog .werd uitgebreid met de tijding dat er te Ysselsteyn een landarbeiders woning zal verrijzen. Hierna volgde geen sluiting der vergadering, maar een schorsing, daar de Raad in geheime zitting overging. Na heropening der openbare zit ting, besloot de Raad zonder hoof delijke stemming om den heer Fr. Schols, ambtenaar ter Arbeidsbeurs, een per 1 Mei ingaande salarisver- hooging tot 800.toe te kennen de_ heer Fr. Aerts, ambtenaar ter Secretarie, kreeg twee dienstjaren toegewezen. Alsnu bleek, dat de Raadsleden ook nog wat op hun lever hadden. De heer M. Arts herinnerde aan toegezegde beplanting bij den vuilnisbelt. Er kwam maar niets van. De Voorzitter zegt dat nu het 2e object voor werkverschaffing goed gekeurd was, ook dit punt onder handen genomen worden zou. De heer Steeghs wees op den miserabelen toestand van den weg in Klein-Oirlo. Deze weg moet eerst opgemaakt worden, voordat er sin tels opgebracht worden. Hij zou het zeer apprecieeren, zoo de Directeur van Gemeentewerken een onderzoek in loco instelde. De heer Millen gaf zyn verwonde ring erover te kennen, dat Venray niet meedeed aan de Binnenkoloni- satie, zooals deze iD Horst en Se- num aan de orde is, over welke verwondering de Voorzitter zeer verwonderd is, daar we die hier in Venray vóór 15 jaar reeds gehad hebben bij de stichting Ysselsteyn. De heer Odenhoven spreekt de hoop uit, dat er eerlang in de vol gende vergadering voorzien zal worden in de reeds lang bestaande vacature van Voorzitter der Com missie van Toezicht op de Arbeids beurs, alsmede in de vaste benoe ming van chauffeur der gemeente auto. Als de heer Pubben het woord gevoerd heeft over de kostenbere- ning van den weg naar Ysselsteyn, heeft niemand meer iets in het midden te brengen en sluit de Voor zitter de vergadering met gebed. Hierna gingen de Raadsleden hunne opwachting maken bij den E.A. Heer Burgemeester van de Loo, die ten Raadhuize aanwezig was. Ook wij voegen onze gelukwenschen by de hunne, nu onze Burgemeester zoover hersteld is. 'n Arme stakker. De 24-jarige P. V., afkomstig uit Deurne, thans te Roermond in arrest, verscheen Woensdagmorgen voor den Politierechter aldaar om zich te verantwoorden wegens diefstal van een rijwiel te Asten, alwaar hij op 16 Febr. j.L met het karretje vanH. van Bussel er van door was gegaan. Verder werd dit jongmensch nog be schuldigd van een ander delict, dat hy zonder rijwiel scheen te hebben gepleegd. Hy had landgeloopen... in het land van de Peel rond Deurne. Mr. Rieter vond, dat de man maar eens wat moest opknappen en wilde het met den diefstal van het rijwiel niet zoo zwaar rekenen. Hy eischte daarvoor twee maanden gevangenis straf met aftrek en verder nog voor het zwerven af te leeren een jaar Veenhuizen. Verdachte vond het wel goed, de twee maanden heeft hij vrijwel ge heel in voorarrest opgeknapt en in Veenhuizen, och het is er al licht beter dan buiten onder den blooten hemel of in den winter buiten in een paardenstal. Minzaam knikkend als uiting van tevredenheid met het vonnis verliet de stakker de rechtszaal. Verkoop van valsche éntree'bewijzen. Zondagmiddag en mede in den loop van den avond zijn door de Rotterdamsche politie 12 Amster- damsche kooplieden gearresteerd omdat zij betrokken waren by een complot, dat voor den wedstrijd HollandBelgië valsche entree bewijzen had verkocht. Honderden valsche biljetten konden in beslag worden genomen. De Am- sterdamsche Centrale Recherche heeft te Amsterdam nog vier per sonen aangehouden. Boete van f 5 opgeloopen tot f 69.60. Van bevoegde zijde wordt opnieuw de aandacht gevestigd op het oploo- pen van het bedrag eener boete, op gelegd wegens overtreding van de landbouwcrisiswet, wanneer zulk een boete niet tijdig wordt betaald. Een landbouwer in Gelderland werd eenigen tyd geleden door de commis sie voor de crisistuchtrechtspraak te Arnhem veroordeeld tot een boete van f 5.Toen hij dit bedrag niet had voldaan binnen drie weken na daartoe door den hoofdambtenaar voor de crisistuchtrechtspraak te zyn aangemaand, werd de zaak in han den gesteld van de crisis-abritage commissie, welke den hoofdambte naar rechtigde, de zaak in handen te geven van een deurwaarder. Toen de landbouwer weigerachtig bleef te betalen, werd beslag gelegd en een bewaarder aangesteld. Eerst toen voldeed de landbouwer zijn boete, die evenwel tot f 69.60 was opge loopen. IngekoüHij, fe< Van £;ol INGEKOMEN' P. C. Mar< den een of anderen veldstal in ray G 4a Een brokje „Servatius" geschiedenis. mcl Wenscht U ejeli machine aam s( dan vooral ni b komen kyken,ion< plichting. Wij hebben gre keuze uit 10 isch zooals Miele, ttar met stookpot j. Ook HA)Ï/L SPEK- en iSl BLOEHtlP 1.1. Stationsweg 4 V Nu het kampioenschap ons deel is geworden past het dat we even terug blikken op het verleden; en dan valt het op dat de V. V „Servatius" zeer tevreden op de voorbij gegane jaren mag terug zien. Den 20 Mei 1929 werd in Huize Servatius door het verplegend per soneel een voetbalclub opgericht. Br- Himerus en Br. Ligerius werden gekozen resp. tot Voorzitter en Se cretaris, welke functie beiden nu nog met veel ambitie vervullen. De doopeling kreeg de .naam van R.I.A. (Roomsch in alles). Tot de groote steunpilaren behoor den Leo Snijders als aanvoerder, Campsteijn, Fr. Pluym, J. Essing, (nu nog actief lid van het 1ste elftal) en iets later Arie Brands en J. Langen, welke nu nog in onze Inrichting werkzaam zijn en wien we van deze plaats van harte dank zeggen voor het vele dat ze voor de club gedaan hebben. Aan deze lui immers heeft ze voor een groot deel haar 2de Klasserschap te danken. In 1929, bij de oprichting kwam men uit in de 1ste Klasse van den R.K.L.V.B. doch daar er in dien Bond al een club was onder den naam van R.I.A. werd den naam van V. V. „Ser vatius" aangenomen. Ze toonden zich veel te sterk voor die klas, werden ongeslagen kampioen, en promoveer den naar de Overgangs-klasse in die competitie werd op het einde van het seizoen 19301931 de 4de plaats bezet, 't Volgend competiejaar 1931 1932 werd weer op den kampioens titel beslag gelegd en moest men tegen den toenmalige degradatie-can- didaat der 3de Klasse H.V.C. (Horst) promotie wedstrijden spelen.'Beide wedstrijden uit en thuis werden resp. met 01 en 50 gewonnen en zoo werd Servatius lid van de 3de Klasse I.V.C.B. Dat was in 1932 in welk jaar men weer een zeer goed figuur sloeg en op het einde een goede 4de plaats bezette. Traditie-getrouw werd we derom in 't volgend seizoen 1933 1934 beslag gelegd op de eerste plaats, en promoveerde men toen zonder het spelen van promatie-wedstrijden naar j de 2de Klasse, waarin men zich het eerste seizoen slechts met groote moeite kon handhaven, 't liep zelfs op het einde der competitie uit op het spelen van een beslissings-wed- strijd tegen den eeuwigen candidaat voor die plaats BrakkeDstein. De wedstrijd werd gespeeld op het veld van Boxmeer en onze jongens won nen met 20. In die periode hingen Snijders, Pluym, Brands hun voetbal schoenen aan de bekende wilgen. Er kwam nieuw jong-bloed in de club, nieuwe leden ook van 't Dorp wer- 1 den aangenomen er werd stevig ge traind onder kundige leiding zoodat zeer goede wedstrijden ln het vorig seizoen gespeeld werden en men een goede 5de plaats bezette in het com petitie jaar 19351936. 't Jaar 1937 werd de kroon op het werk gezet door het behalen van het kampioenschap der 2de Klasse na een zeer spannende competitie. De Spelers die dit kranig stukje klaar speelden zijn: A. Geurtjens. A. Gommans. J. Gommans. J. Langen. Wientjens. H. Derks. W.Vermeulen W. Peeters M. Derickx St6UIIZOlC^0'ê A. Swinkels (Aanvoerder) J. Essing Reserve: Fr. Strolenberg. «efo van ve J, M. L Siw 8 van Utrecht p. W. B. Sftu, Castenray G i», H. G. H. iC 97 van Grubby J. F. P. VeJvi straat 3 vanw L. J. nig, steyn i 33b ysjj, J. M. Artjjm van Sevenum L. W. Coqar van Noordwiji W. J. Dam&üe Horst J. A. A Gim Langstr. 62a i M. P. H. 31a van Seve* M. G. H. Krjer Markt 8 van '<oS( A. G. M. Sctur 15 van Venlo J. C. A dejt, 29a van Boxn- A. M. H. i^g; 34a van Hors' P. A. G yjei bediende, Hof%a1 J. L. Jac« d M 125 van Mstes G. Klaassec,;b. van Maashees C. H. Weerej, 1 van Groesbfc M. H. G. Vcjbe laan 5 van Ifcjse VERTROKKE5 M. G. Verig, over Worms, (dei J. L. Kerktasn J. H. StrijbtQ, M. M. van Z 72 A. M. Smits,ib., Stationsplein J. L. J. Thi beek M. Ch. Voki, Stationsweg l{ J. W. van naar, Ridderhal M. W. Cremtj, 2 M. J. Lensse;d.t J. H. Geuft 1 Maashees Altü A. M. R ferc Maashees A 55 A. Smedts ii id M. J. Janssad.t S. M. vandaHt Wanssum B 52 M. H. F. ins Tegelen, Statlostr J. H. Verberk: d Narcissensingefc. Advete Kerkboce Het Boek volde Het Boek vade Het Boek vade Het Boek vade ia leeren dun a. van Spotprijzi i EINDSÏA van kleinee'01 voorkomt I °P ernstigtoet GediplPe Groote Stras

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6