TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS FEUILLETON. Smeulend vuur. JABMSl '- Zaterdag 8 Mei 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 19 Binnenkolonisatie in Limburg. Ruimte-behoefte in het Noorden der provincie. De nood spreekt uit de cijfers. Nu de oprichting van de Stichting „Binnenkolonisatie" in Limburg een feit is geworden heeft het ongetwijfeld zijn nut eenige aandacht te besteden aan de problemen, welke deze stich ting noodzakelijk hebben gemaakt, niet het minst in verband met het geheele streekplannenwerk i Limburg, waarvan de binnen kolonisatie een onderdeel vormt. En er is voor ons een speciale reden, deze plannen met aandacht te volgen, daar zij passen in het algemeene streven in onze kringen naar ordening. Deze arbeid immers beoogt het scheppen van orde in het „ruimtegebruik", inzooverre daar mede het welzijn van de gemeen schap samenhangt. En alhoewel men zich ook hier zeer zeker moet hoeden voor over-waardee- ring van de ordening, zeker is toch, dat het streekplanwerk thans reeds bewezen heeft in een groote sociale behoefte te voor zien. Men kan natuurlijk niet ver wachten, dat een streekplannen- dienst met enkele bezwerende gebaren alle stedebouwkundige kwalen geneest, maar wel degelijk mag worden vastgesteld, dat hij kan helpen om een beter en schooner gebruik van het land voor de toekomst te verzekeren. Om daartoe te geraken zijn er in Limburg drie streekplanorgani saties op grond van de woning wet in het leven geroepen, n.l. voor Noord, Midden en Zuid- Limburg, tezamen omvattende de heele provincie. Teneinde het opstellen van de plannen gemak kelijker te doen plaats vinden, stelde de provincie één dienst ter beschikking, welke thans in samenwerking met talrijke specia listen en deskundigen ernstig werkt aan de zgn. voorstudies, welke den grondslag voor de streekplannen moeten vormen. Deze voorstudies hebben be trekking op de bevolking in haar samenstelling en ontwikkeling, op bodem en klimaat en op de vele vormen van bodemgebruik, waarvan wij als voorbeeld noemen landbouw, nijverheid, bewoning, verkeer, etc. Maar terwijl het aan de eene zijde duidelijk is, dat er met een dergelijke studiejaren zal gemoeid zijn, valt het anderzijds niet te ontkennen, dat er vele urgente problemen zijn, welker afdoening niet kan wachten op het beëindigen ervan, zoodat ten bate van deze problemen een soort laat ons zeggen snelstudie dient te worden gemaakt. Een dezer problemen is dat der binnenkolonisatie, waaronder Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. De familie van Melle en de Delmottes van Otterbeek, De zusters Geloof, Hoop en Liefde zaten met hun drieën in het „ka böfke" (klein vertrekje) druk in de weer met hun dagelijksche bezigheid: naar buiten kijken, ieder door haar eigen venster. Het kaböfke was een puist of uitwas aan den voorgevel van het huis van den heer van Melle, welke deze daar had laten groeien ten benefice van zijn dochters, want de „errem schaop" hadden volgens papa's opvatting, hier in dit s ille Holtum waarachtig niet te veel ver zet. Het kaböfke was, evenals alle puisten en uitwassen, ongevraagd en brutaal ontstaan; 't was niet anders dan een uitbouw met een tamelijk groot venster in het midden met ter rechter en ter linker zijde een kleiner schuin geplaatst raam. Feitelijk vormde het van buiten een leelijke sta-in-den-weg, want de dorpsstraat was toch al niet al te breed en 't was vooruitgeschoven tot op den laatsten centimeter van bet grondbezit van den ontvanger van Melle. De huizen hadden hier geen voor tuintjes of stoepen en trottoirs **>aren verstaan wordt de uitbreiding der bestaansmogelijkheden ten plattelande. Nood onder jonge boeren. Wie ook maar eenigszins be kend is op de Limburgsche dorpen en in landbouwkringen, weet hoe hoog de nood gestegen is onder de jonge boeren. Hier heerscht een werkloosheid, welke zeker niet onderschat mag wor den, ook al blijkt de ernst daar van niet zoo sterk naar buiten. Deze werkloosheid krijgt echter een schrikbarend perspectief, wanneer men aan de hand van de statistische gegevens de be volkingsbeweging ten plattelande in Limburg bestudeert in ver houding tot elders. Daartoe zal het op de eerste plaats noodig zijn, den geweldigen bevolkingsaanwas, die in het land van Limburg bestaat, na te gaan in de oorzaken. De aanwas is eenerzijds het gevolg van den natuurlijken groei als effect van geboorte en sterfte, anderzijds wordt hij, soms meer soms minder beïnvloed door het resultaat der beweging van vestiging en ver trek. Terwijl het geboortecijfer in Nederland van ruim 33 per 1000 inwoners in het midden der vorige eeuw daalde tot ruim 20 per 1000 op het oogenblik (voor Limburg in zijn geheel was dat van 30 tot ongeveer 24) bleef het op het Noord-Limburgsche platteland ruim 30 per 1000. Daarentegen was het sterfte cijfer op het platteland vroeger onrustbarend hoog, maar tenge volge van de betere gezondheids zorg daalde dit geleidelijk tot 10 a 11 per 1000 inwoners op het platteland van Noord-Limburg, tot 8.8 voor de geheele provincie en tot 8.7 voor geheel Nederland op dit oogenblik. Het is uit deze cijfers duidelijk, dat de natuurlijke groei der be volking, welke omstreeks 1850 voor Nederland slechts 7 en voor Limburg ongeveer 8 per 1000 inwoners bedroeg, kwam te stij gen voor Nederland tot ruim 11 voor Limburg tot ruim 15 en voor het Noord-Limburgsche platteland tot ruim 20 per 1000 inwoners. Zeer merkwaardig is het, te constateeren, hoe de bevolking van deze Noord-Limburgsche gebieden, welke uit den aard der zaak reeds vroeger de moeilijk heden ondervond om op den ouden cultuurbodem nieuwe bestaansmogelijkheden te schep pen, naar een uitweg heeft ge zocht. De bevolking, welke in vroeger tijden alleen langs de Maas woonde, ging ook de beekdalen, ja later zelfs de veel hooger liggende, gronden van belangrijk mindere kwaliteiten bewonen en bewerken. Maar ook buiten de eigen streek werd reeds eeuwenlang naar een bestaansmogelijkheid gezocht en wel voornamelijk in de nieuw opkomende industrie centra, zooals het Roergebied, de er onbekend. Tijdens het bouwen van dit Ka böfke had niemand er eenige aan merking op gemaakt. Maar toen het er stond, werd er nogal tegen ge gen gesputterd; de ontvanger had echter beslist gelegd; „het bh'efter staon." Ook zijn naam had het kaböfke te danken aan den ontvanger, die ongemeen sterk was in het doopeD en naamverleenen. De Munstersche wederdoopers, Jan van Leijden en Knipperdollink hadden bij hem les kunnen nemen Het epitheton: Geloof, Hoop en Liefde was evene« ns van hem af komstig. Hij had zijn dochters aldus genoemd, omdat Sylvie de oudste geloofde, dat ze toch niet als oude jongejuffrouw met witte hand schoenen zou begraven worden; ter wijl Lowies de tweede hoopte dat er spoedig een vrijer voor haar zou komen opdagen, nou en Netteke de jongste zat vol liefde tot in haar kleinen teen, altijd volgens de beweringen van papa ontvanger. Feitelijk waren de meisjes nog vol strekt niet oud van negenentwin tig afdalend tot eenentwintig; maar ze kregen zoo „selderjuus" weinig trouwkans in dat stille verafgelegen Holtum. Behalve Sylvie, die in de eerste standplaats van haar vader geboren was, hadden de meisjes bijna hun geheele leven in dit kleine, maar overigens zeer gemoedelijk Limburg sche dorp gesleten, met uitzondering van de paar jaren, die ze op de kostschool hadden doorgebracht. Papa van Melle had nooit hoog vliegende ambtenaars-aspiraties gehad Zuid-Limburgsche mijnen, of de koloniën. Behoeften. Op dit oogenblik schijnt er weer eenig perspectief te zijn in de verschillende industrieën, maar desondanks is het ook thans nog gewenscht, dat er naast mogelijkheden van emigratie en binnenlandsche industrie-uitbrei ding vooreen deel van de nieuwe bevolking naar verruiming van bestaansmiddelen in den land bouw gezocht wordt. Vooral wanneer men daarbij bedenkt, hoe uiterst gewenscht het is, dat een behoorlijk Iand- bouwfundament in den geheelen opbouw onzer bevolking in stand wordt gehouden, begrijpt men dat een vooruitziende bevolkings politiek aandacht moet schenken aan het bevorderen der ontgin ning van woeste gronden, zoowel als aan de vestiging van nieuwe landbouwbedrijven. Terwijl aldus uit den socialen nood overduidelijk blijkt, hoe groot de behoefte is aan binnen kolonisatie, uit een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden is tevens komen vast te staan, dat onder bepaalde voorwaarden een en ander ook economisch te verwezenlijken is. Van de ongeveer 15000 H.A. woeste gronden, welke nog in Noord- en Midden-Limburg j legen zijn, is het grootste gedeelte zeer goed ontginbaar. Wel zal een beperkt gedeelte tot natuur reservaat behooren te worden bestemd, teneinde in een andere sociale behoefte van dezen tijd te voorzien, maar voor den naas ten tijd is in ieder geval nog voldoende ruimte voor ontgin ningsdoeleinden beschikbaar. Wanneer deze gronden met Rijkssubsidie in werkverschaffing bedrijfsklaar zullen worden ge maakt, is de productieprijs van den grond zoodanig, dat het mogelijk zal zijn,daarop rendabele bedrijven te stichten. Naast de toekomstige bestaansmogelijkheid voor den jongen boer wordthier derhalve tevens werkgelegenheid geschapen voor honderden werk- loozen uit deze streken voor vele jaren. Een veelzijdige taak. Het spreekt wel vanzelf, dat de plannen voor de ontsluiting van deze nieuwe gebieden een zeer omvangrijken arbeid vragen. En daarbij komt tegelijkertijd duidelijk naar voren, hoe veel zijdig de taak van een streek- plannendienst in dit opzicht is. Daar zijn op de eerste plaats noodig de reeds eerder genoem de voorstudies, welke voor deze plannen dus in versneld tempo werden ingevoerd. Maar daarnaast wordt nog de verzorging van velerlei belangen gevraagd. Daar is bijvoorbeeld 't vraag stuk van de verkaveling der gronden, het vraagstuk van de grootte der bedrijven, van de Holtum was zijn tweede kantoor geweest en daarbij was 't gebleven. Wel had hij meermalen kans op be vordering gehad; telkens echter naar het noorden en daar voelde hij als Limburger niet veel voor. Zoo was bij van jaar tot jaar in Holtum blijven hangen, zooals bij zelf zei; hier had het hem altijd goed bevallen en 't beviel er hem nog best Het kantoor was trouwens, tenge volge der opheffing van een naburige ontvangersplaats en de aanstelling van een sub ontvanger der invoer rechten aan de nabijgelegen grens, een paar klassen vooruitgegaan, zoo dat het salaris ook werkelijk vol doende was geweest. Daarbij had de ontvanger met zijn vrouw eenig geld betrouwd en later van dienzelfden kant nog een paar aardige erfenissen opgestreken. Gedurende zijn menigvuldige dienstjaren had hij gelegenheid gehad, zich fliuk te oefenen in het ontvan gen en maar zoo weinig mogelijk aandacht geschonken aan de in onze tijden zoozeer gecultiveerde weten schap van het uitgeven; zonder dat men den goeden, oolijken, ouden heer echter van gierigheid, schraap zucht of inhaligheid betichten kon. Het leven te Holtum was overi gens werkelijk niet duur. Het huis met den grooten tuin was zijn eigendom indertijd ge kocht voor een krats, levensmiddelen waren er goedkoop en overvloedig. Alhoewel hij de volle leeftijdsgrens nog niet bereikt had, had hij onge veer vijf jaar geleden zijn ontslag genomen en sedert dien was hij ge- pensionneerd Hij heette thans „den aide ont stichting van nieuwe dorpskernen en parochie-centra, van de ligging der wegen, kortom, daar rest een stedebouwkundig probleem in zijn rijke veelzijdigheid. Voor de uitvoering dezer plan nen is thans samenwerking tot stand gekomen tusschen belang hebbende gemeenten en den Limb. Land- en Tuinbouwbond onder leiding van de provincie en wel in een ontginningsmaat schappij, de Stichting „Binnen kolonisatie", welke te Maastricht werd opgericht. Gas in de huishouding. „Gas is tegenwoordig zeer zeker als de meest gebruikte brandstof voor keukendoeleinden te beschou wen. De reclamespreuk „Kookt op gas, want zulks geeft besparing aan tijd, aan moeite en aan geld" is io de praktijk zoodanig waarheid ge bleken, dat in de keukens het gas de voornaamste rol speelt. Dit is de uitspraak van Dr. Erna Meyer, eenige jaren geleden in „de Nieuwe Huishouding", die zeker ge daan is op grond van rijke ervaring." Opvallend is dat in Engeland waar de huisvrouw of keukenprinses dagelijks bakproducten vervaardigt, de keukeninstallatie voornamelijk met gas als warmtebron ingericht is. Bij de nieuwste inrichtingen van grootbedrijf, hotelkeukens, keukens voor ziekenhuizen, wordt gas voor een groot percentage als brandstof geKozen. Dit ter inleiding van eenige be schouwingen over het gebruik van gas in de huishouding. Het is zoo prettig onze eigen ervaringen aan uitspraken van deskundigen en feiten uit de praktijk te toetsen. Ik zelf ben overtuigd, dat het gas in de huishouding, voornamelijk in de keuken, onmisbaar is. Bij het gebruik van gas doen zich zooveel gunstige factoren voor, die het tot de meest aangewezen warmte bron stempelen. En nu is het voor de huisvrouw van groot belang te weten niet alleen dat die gunstige factoren bestaan, maar ook hoe op de beste wijze profijt ervan te trek ken. Bij hooren en zien is mij zoo dik wijls gebleken, dat vele huisvrouwen en haar personeel nog niet voldoen de op de hoogte zgn met het doel matig gebruik van de gastoestt 1 en voor de buishouding en dat zy door onwetendheid niet het volle nuttig effect verkrijgen, wat zij door eeD kleine wijziging in het gebruik vaD de gasapparaten wel zouden berei ken. Op welke wijze kan gas als warmte bron in de huishouding gebezigd worden Dat is nu de vraag, die ik in het kort beantwoorden wil. Voor heel veel doeleinden in de huishouding is warmteafgifte nood zakelijk. Allereerst denk ik aan het koken van de gerechten, verder aan de warmwaterbereiding, aan het strijken, verwarmen van de vertrek ken en aan het koel houden van spijzen (koelkast). Het is niet toevallig dat ik „het koken" het eerste noem. Het is eeD belangrijke bezigheid in de huis houding, waarvan de resultaten mee werken ter verhooging van de ge zelligheid in huis mits de huisvrouw de juiste wijze van bereiding van den maaltijd kent en niet een grooi gedeelte van den dag in touw is in de keuken, als gevolg van het ge bruik van ondoelmatige verwarmings apparaten. Door het gebruik van gas-kook- venger", ter onderscheiding van zijn ambtsopvolger „den neéje ontven- ger". Ze hadden zoo n heerlijke plannen gemaakt voor hun ouden dag bi; en zijn goeie vrouw; de beide oudste meisjes waren al terug van het pensionaat en zoodra Netteke, het nestkuiken, thuis kwam, zou de ge heele familie prettig en knusjes bij elkander zitten. Er is niets tegen het maken vaD plannen als het maar g>tnbooze plannen zijn. Plaonen ontwerpen is gelijkbedui dend met illusies scheppen en deze werken op ons gemoed evenals een borrel voor den maaltijd. Jammer, dat zooveel plannen niet uitgevoerd mogen worden, zooveel illusies vervliegen, gelijk de morgen nevel. Zoo was het ook gegaan met de illusies der familie van Melle. Mevrouw, oogenschijnlijk een ge zonde, krachtige vrouw, begon te klagen over duizeligheid, hartklop pingen en plotseling opkomende komende benauwdheden. Toen men tenslotte den dokter er over consulteerde, slelde deze de patiente wel gerust, maar onder vier oogen wees hij er den ontvanger op dat hij een vrij ernstige hartkwaal bij haar geconstateerd had. Alhoewel men trachtte deze ont dekking voor Mevrouw van Melle verborgen te houden, was deze er toch van bewust, dat er iets met haar hart niet in orde was. Ze wist, dat menschen met hart kwalen soms plotseling sterven en daarom zorgde zij er voor, dat de dood haar niet onvoorbereid zou treffen. Op zekeren dag zei ze tot haar toestellen, ik denk hierbij aan de veelsoortige gaskomforen en for nuizen, is de huisvrouw zeker van een vlugge en doeltreffende manier van bereiding der gerechten. De bedieningswyze der gaskooktoestel- len is niet moeilijk. Een goed ingerichte keuken in dezen tijd zoo de financiën het toelaten zal moeten voorzien zijn van een gasfornuis, gasgeysertje, gaskoelkast, gasstrijkyzer en zoo geen centrale verwarming aanwezig is in huis, van een kleine gas-radia- tor. Indien de uitgave beperkt moeten blijven tot het allernoodzakelijkste by de inrichting van de keuken en de huisvrouw een keuze zal moeten doen uit de verschillende hierboven genoemde apparaten, dan zal wel voor de meeste huisvrouwen het gasfornuis als het meest onmisbare ideale bezit voor de keuken het eerst in aanmerking komen. Een viervlams-fornuis geeft de gelegenheid tot bereiding van een uitgebreiden maaltijd in den kortst mogelijken tijd. Indien de afmetingen der pannen zoodanig zijn, dat de ruimte van de bovenplaat van het fornuis niet voldoende plaats biedt, dan is het aan te raden een zij plaat met een ingebouwden brander te nemen of een apart groot komfoor dat op een tafel of aanrecht aangesloten wordt en waarop de grootste pan geplaatst kan worden. De huisvrouw kan door het bezit van een oven (die altijd by een gas fornuis aanwezig is) zóóveel variatie brengen in het dagelijksche menu en met geringe kosten en moeite voor zóóveel versnaperingen zorgen, dat bet bezit van de gasoven een dagelijksche vreugde beteekent. Naast het gasfornuis heeft het gasgeysertje in korten tijd by meni ge huisvrouw een plaats in de keuken veroverd. Allen die in het bezit zijn van een dergelijk apparaat, dat bo ven den gootsteen aangebracht is, zijn van oordeel dat het gebruik van een warmwaterapparaat in de keu ken niet alleen een groot gemak is, door de mogelijkheid van het onbe perkte aftappen van heet water, op ieder gewenscht tijdstip, maar dat bij oordeelkundig gebruik het ook bezuiniging brengt. Het nuttig effect van deze warm waterbereiding is hooger dan bij eenig andere wijze. Dus indien de huisvrouw dezelfde hoeveelheid warm water gebruikt als voorheen toen zij het benoodigde warm water moest verhitten op een komfoor, zal het gasverbruik lager zijn. Maar hoe verleidelijk is het niet, wanneer men op een gemakkelijke manier direct warm water kan krij- gen door een enkele kraanomstel- ling, in meerdere gevallen dan vroe ger warm water te gebruiken Id zoo'n geval zal dan het gasverbruik eenigsziDS stijgen, hoewel niet be langrijk en toch zeker zoo, dat het tegenover de luxe van ruim warm- vvatergebruik opweegt. De warmwatertoevoer in de keuken kan ook geschieden door een druk- automaat, dit is een groote geyser, die meestal op de badkamer opge steld wordt en die verschillende tap- plaatsen in het huis van warm wa ter voorziet. Hoewel deze installatie heel mooi is en veel wordt toege past, zou ik zelf toch het gebruik van een geysertje in de keuken ver kiezen, daar allereerst de tempera tuur van het water van het kleine apparaat hooger is, dus meer ge schikt voor keukengebruik en verdej omdat er bij het in werking stellen van de kleine gasgeyser geen warm- waterverlies is, zooals brj het gebruik van een drukautomaat, waarbij eerst de geheele leiding naar de te ge bruiken tapplaatsen gevuld moet worden met warm water en gevuld blijft na het dichtdraaien der kra nen, wat men. door spoedige afkoe ling, als verlies kan rekenen. De drukautomaat dient in de eerste plaats voor de baden en de wasck- (iian in bijzijn der kinderen en var den dokter, die haar juist onderzoch: ea ook wat gerustgesteld had: 't Is mogelijk, dat de dokter gelijk heeft, en ik met mijn hart kwaal nog best oud kan wordeD; maar ik voel 't zelf wel door dc aanhoudende vermaningen, die dt kleine tiktak me telkens laat voeler dat er een raadje of schijfje los zii en daar kan Trumke, onze horloge maker en ook de dokter niet bi, komen om te repareeren We zullen den moed maar niet 'aten zakken et hopen dat 't uurwerk nog een tijdje blijft loopen. Ik zal zorgen, zoo tc leven, dat Onze Lieve Heer mc steeds bereid vindt om te sterven, ook indien 't me plotseling overko men zou. t Waren allemaal godvreezende en brave menschen daar in de huis houding van d n ontvanger, de meid incluis, welke laatste zelfs kwezel ach tig aangestreken was. Mevrouw van Melle was steeds het toonbeeld geweest van 'n vrome opofferende vrouw, moeder en gade; 't was haar gewoonte dagelijks tot de H. Tafel te naderen, terwijl dc ontvanger en de meisjes alle weken ter communie gingen Bij al haar vroomheid en ondanks ze zich bewust was van het kritieke van haar toestand, was ze echter volstrekt niet zeurig of kophangerig t Was inderdaad moeilijk uit tc maken, wie van allen in het gewone doen het meest opgeruimd was, pap? met zijn aangeboren leutigheid, mam? met haar onverwoestbaar vrolijk hu meur of de zingende en lachende dochters. Zoo zaten ze op een Zondagavond gezellig bijeen 'n kopje thee te Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker'f Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Hotst-Oriep-Bronchitis-Asthma Tfohöóg3뻫SinS 75 cent I Verlannde pnjzen jVVja Door een NIEUWE toevoeging werkt NU Abdijsiroop 2x zoo snel als voorheen I tafels. Een onmisbaar bezit, vooral voor flatbewoners, die geen kelder bezitten, waar zij de overgebleven spijzen en dranken kunnen vrijwaren voor be derf, is de koelkast, die door een ver nuftige vinding met geringe kosten (3 4 cent per etmaal) met gas ge stookt wordt. Het practische model, weinig plaats innemend in de toch al kleine keu kens van de tegenwoordige moderne huizen, biedt voldoende ruimte voor de aan bederf onderhevige spijzen. Het is wel opvallend en een teeken des tijds, dit de tegenwoordige huis vrouw meer zorg en geld besteedt aan de doelmatige inrichting van de keuken, wat het bezit of het ver langen naar het bezit van een koel kast bewijst. Dit wordt niet meer als een overdreven luxe beschouwd, maar als een noodzakelijke vereischte voor een hygiënische voeding. Minder bekend en toch in menig opzicht aan te bevelen is het gas strijkyzer, dat zoo economisch in het gebruik is en by wijze van spreken onverslijtbaar is. Het gebruik van een gasstrijkyzer geeft geen of wei nig terugkeerende reparatie's, wat bij een veelvuldig gebruik zeer wel kom is. Het gasstrijkijzer, dat een handig model heeft, wordt voortdurend op de gewenschte temperatuur gehou den, zoodat men zonder eenig opont houd door kan strijken. By de inrichting van de „gaskeu- ken" wil ik nog even stilstaan bij de verwarming, die meestal eenig hoofdbreken kost. Een heel eenvou dige oplossing is het plaatsen van een kleine radiator, die weinig plaats inneemt en meestal naast het for nuis geplaatst wordt en voldoende warmte afstraalt voor de verwar ming van de keuken, die toch nooit voortdurend „bewoond" is, waar tel kens voor kleine oogenblikken van den dag de huisvrouw of haar per soneel verblijft en waarvoor gasver- warming de aangewezen verwarming is, daar men zelf in handen heeft de warmtebron te gebruiken en te re gelen naar de behoefte. Over het gebruik van gas voor andere doeleinden in de huishouding dan alleen voor de keuken, wil ik in :en volgend artikel spreken. MACHTELD. De smid van Rimpelbeek. Een sprookje uit de Tiroolsche bergen. Dag in dag uit suist de wind over het land, en ruischt in de ooren van len smid, die daar alleen diep in het woud woont. Daar ginder in het lorp zijn nog boerendochters, die lroomen van 't huwelijksgeluk. Kom, drinken. Mijnheer Delmotte van Ot terbeek was er ook bij. Hij had mevrouw gevraagd hoe zij 't maakte, waarop ze hem had geantwoord Over 't algemeen genomen, gevoel ik me heel wel ik begin me ook al een beetje te gewennen aan de kunsten van dien tiktak hierbinnen die me nu en dan eens herinnert aan het Memento mori, dat boven onze kerkhofpoort staat. Ik ben er Onzen Lieven Heer dankbaar voor, dat ik mij geregeld voorbereid mag voelen, als Hij me eens plotseling zou wegroepen. Met de hand op mijn hart kan ik zeggen, dat ik den dood niet vrees; 't zou me niet kunnen schelen, als ik nog vandaag moest sterven. Dienzelfden nacht vernam de ont vanger, die toevallig wakker was, een eenigszins gerekten zucht uit den mond zijner vrouw. Toen hij haar schertsend toesprak, kreeg hij geen antwoord Met een bang voorgevoel sprong hij uit het bed en stak licht op. In haar bed lag zijn goede gade met,een lach op het gelaat; alleen de blauwe lippen wezen op een nood lottig afloop. Stil was ze heengegaanzonder lijden of pijnen, maar welvoorbe- reid.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5