TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Modern Doornroosje FEUILLETON. Geluksdroom 'n Migraine op bmst? BAKKERTJES PIIROL Zaterdag 10 April 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 15 PATRICIA MAGUIRE SLAAPT REEDS VIJF JAAR. Patricia Maguire, een jongedame uit Oake Park in Illinois, die reeds vijf jaar in diepen slaap is gedom meld, is Donderdag 32 jaar gewor den. Haar ouders hebben vergeefs getracht haar te wekken. Het ge val wordt als een. record in de annalen van de geneeskunde be schouwd. Patricia Maguire ging eenige dagen vóór haar 27sten verjaardag volkomen iu orde naar bed. Wel had zij tevoren over wat hoofdpijn ge klaagd, maar die was weer over gegaan. Toen men den volgenden morgen aan haar bed kwam en haar riep, werd zij niet wakker. Zij sliep en sliep, werd 27 jaar en sliep, werd 28 jaar en sliep en slaapt nog.... op haar 32sten verjaardag. De dokters kwamenzij beluister den en beklopten haar, schreven kunstmatige voeding voor, behandel den de patiënte zonder succes met een preparaat tegen slaapziekte, spraken in hun diagnose van hersen- veranderingen en voorspelden uit tering en dood. Maar het verloop was geh anders. De onvrijwillige bedrust be kwam Patricia voortreffelijk. Terwijl zij altijd mager was geweest, werd zij nu volslankvroeger had zij aan bloedarmoede geleden en een zieke lijke gele gelaatskleur gehadnu werden haar wangen blozen rood. Zelfs fluistert men er reeds over, dat eenige huwelijkseandidaten zich gereed houden, om bij een eventueel ontwaken van de slapende schoon heid de noodige stappen te doen. Van kwaadaardige slaapziekte kan eigenlijk geen sprake meer zijn, daar deze gepaard gaat met volledige uit putting en in betrekkelijk korten tijd den dood tengevolge heeft. In dezen slaaptoestand heeft Patricia een trouwe verpleegster, haar zuster, die „Doornroosje" nauwlettend gadeslaat en deze heeft onmiskenbare veranderingen bij de patiënte waargenomen. Patricia, die steeds volkomen apathisch neerlag, richtte zich nu, hoewel nog steeds slapend, voor één of twee uur per dag op. Zij reageerde ook sneller en natuurlijker op hitte, koude, honger en dorst. En het opmerkelijkste teeken was volgens de verplegende zuster, dat Patricia eenige woorden ging mur melen, als zij een wensch had. Vel waren de woorden nog onsamen hangend, maar het waren toch woorden, bewijzen van een hernieuw de hersenactiviteit. Zij, die hierin voorteekenen zagen, dat de schoone slaapster van Oak Park bezig was te ontwaken, zijn evenwel bedrogen uitgekomen Patricia slaapt nog Intusschen is Patricia Maguire in het bezit gekomen van het record langslapen. Deze treurige trofee be hoorde vroeger aan Marianne Bieder- mann uit Ried in Tirol, die langer dan drie jaar sliep en al dien tijd met vloeibaar voedsel in het leven moest worden gehouden. Ook hier had het inslapen zeer plotseling plaats gevonden. Het ontwaken ge schiedde langzaam en de herinne ringen ontwikkelden zich zóó, dat hetgeen drie jaar geleden gebeurd was, van den dag vóór het definitieve ontwaken scheen te dateeren. LANGWAKERS. In tegenstelling tot de langslapers zijn er ook menschen, die blijkbaar in hun lichaam een overproductie aan anti-slaapserum hebben. In ieder geval zijn er menschen, die slechts weinig kunnen slapen en zelfs zeer enkele, die dit genot geheel moeten missen. Daarbij is de toestand van het niet-slapen even ziekelgk als die van het langslapen. In Boedapest is eenige jaren ge leden een man gestorven, die sedert 15 jaren niet had geslapen, als ge volg van een hersenverwonding uit den oorlog. Hij doezelde slechts een paar uur per etmaal voor zich heen, terwijl hij wakker was en alles hoorde. door JAMES OLIVER CURWOOD. 50. Hij trachtte zijn armen uit te strekken. Het gezichtje kwam dich terbij en werd tegen hem aangedrukt. Zachte armen legden zich om hem heen en nog zachtere lippen beroer den zijn mond en zijn oogen. Toen begreep hij, dat de strijd gestreden was, en dat hij overwon nen had. Dit was de vijfde dag na het gevecht in de kloof en op den zesden dag zat hij reeds overeind in bed, gesteund door kussens. Hij kreeg bezoek van Stampede, Keok en Nawadlook, Taptan en Topkok en ook zijn oude huishoudster Wegaruk kwam naar hem kijken. Slechts voor enkele minuten verliet Mary haar plaats aan het bed. Toen hij echter naar Tautuk en Amuk Toolik vroeg, kwam er een vreemde uitdrukking op Keok's gezicht en hij begreep, dat deze twee gedood waren. Toch was hij bang de be vestiging hiervan te hooren, want hij had van deze beide steppen- kameraden meer gehouden dan van een van zijn andere menschen. Van den magazijnknecht Maker te Heaten in het graafschap New castle beweert men zelfs, dat hij tengevolge van een schedelbreuk twintig jaar lang tevergeefs op het geluk van den slaap heeft gewacht. Het jongste geval is dat van den koopman William Blackburn uit Manchester-Road, die sedert negen jaar geen. oog toedeed. Deze „langwakers" zijn niet tot bijzondere prestaties in staat. Zij lijden veel aan hoofdpijn en zijn, zoo als men gewoonlijk zegt, „maar een half mensch". In ieder geval kan hij, die een normalen slaap heeft, zich gelukkig prijzen. Ieder teveel, zooals bij Patricia Maguire met haar 43.800 onafgebroken slaapuren, en ieder tekort is hier uit den booze. Krakelingen. ZEG HET IN MUDDEN In Vova vond ik het enthousiaste verhaal van een Nederlander, die sinds enkele jaren in Duitschland werkt en thans vol bewondering is over hetgeen men daar thans wrocht, o.a. ten aanzien van de werkloozen- zorg. Men moet persoonlijk gezien heb ben wat in den bangen wintertijd voor de groote en de kleine gezin nen in de steden en in de mijnko- loniën gedaan wordt, hoe daar de aardappels en kolen bij mudden in huis worden gebracht om te kunnen beseffen, dat de Duitsche macht hebbers met het grootste recht kunnen pochen op het feilloos en zonder wederga werkende apparaat van de Winterhilfe. Een volk, dat het verstaat zóó wars van alle sentimenteel liefdadigheidsgedoe de materieele nooddruft van zijn bevolking te voorzien kan inder daad zonder eenige zelfoverschat ting verklaren een der cultuurdra gers van Europa te zgn. Ik zal de laatste zijn om te ont kennen, dat de Duitschers niet veel doen ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Ik kan het me alleen niet voorstellen van een Ne derlander, dat hg wetende, althans kunnende weten, dat ten onzent voor hetzelfde doel méér wordt ge daan, geen behoefte voelt opkomen om daarvan in de Duitsche pers me- dedeeling te doen, terwijl hij van de mindere hulpverleening in Duitsch land wél gewag maakt in de „Neder- landsche" peis. Het schgnt zóó te zgn dat dingen, die bij muddezakken worden inge dragen, méér overweldigen dan het kostbare maar kleine, dat men hier den werkloozen in de hand drukt. Een mud is „kolossaal", een papieren tientje laat te klagen over, omdat het geen elf gulden waard is. Maar laten we den Nederlandschen werkloozensteun nu óók eens in mud den uitdrukken. We mogen wel aan nemen, dat deze gemiddeld minstens f 12 per week en per kostwinuer bedraagt f 600 p. jaar. Daarvan kan de werklooze koopen: 400 mud eier kolen of 250 mud aardappelen. Hg kan zich desgewenscht voor zijn steun eiken werkdag een mud aardappelen of een mud steenkolen laten bezor gen. Maar met aardappels en kolen alléén kan men niet huishouden en daarom wordt ten onzent de steun in hoofdzaak in geld verstrekt. Daar mee zijn we de Duitschers voor, want hun financieele steun is heel wat minder en de groote mudzakken, welke men er al of met demonstra tief in de huizen van armoe binnen sleept, leveren voor dit verschil lang geen voldoende vergoeding. IMM Als 's morgens dal on- Product behaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankon digt, voorkom die door Volgens recept van Apotheker Dumont Het was Stampede, die hem het eerst bijzonderheden gaf omtrent het voorgevallene maar over het ge vecht bij den inham werd hij door Mary ingelicht. Graham had meer dan dertig mannen bij zich gehad, en er waren er slechts tien van overgebleven, vertelde hij We hebben zestien dooden begraven en er zijn nog zeven ge wonden op de bezitting. Nu Graham dood is, verkeeren ze voortdurend in angst, dat we ze aan het Gerecht zullen overleveren, want ze weten, dat zonder den steun van Grahem en Rossland verloren zijn. En onze mannen. mijn men schen vroeg Alan zachtjes. Vochten als leeuwen. Ja, daaraan twijfel ik niet. j Maar.. j Ze hebben vanaf de bergen aan een stuk doorgeloopen. Je weet heel goed, wat ik bedoel. Stampede Niet veel, Alan. Met Sokwenna mee zijn er zeven gevallen, en hij noemde de namen der dooden. Tautuk en Amuk Toolik waren daar echter niet onder, j En Tautuk Die is gewond. Het heeft een haartje gescheeld, of bij was er ook geweest en Keok is bijna van vet- i driet gestorven. Dag en nacht is ze om hem heen, en ze gaat te keer als een jaloersche kat, als een ander i wat voor hem doet. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Venray gehouden op 26 Februari 1937, namiddags half 4» VoorzitterG. H. HOUBEN l.b. Secretaris A. P. M, VAN HAAREN. Tegenwoordig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna hij aan de orde stelt punt 1 der agenda: Vaststelling der notulen der verga ringen van 4 December en 29 December 1936. Tegen de notulen van 4 December bleek geen bedenking te bestaan, zoodat deze ongewijzigd werden vastgesteld. Wat de notulen van 29 December betreft, merkte de Heer VERMEU LEN op, dat hij bij zijn voorbeschouwing over de gemeentebegrooting niet gezegd heeft; dat de laatste „jaren" niet erg zuinig met de centen is omgesprongen bij Gemeentewerken, maar dat de laatste „maanden" niet erg zuinig met de centen is omgesprongen bij Gemeentewerken en verzoekt deze wijziging te willen aanbrengen in de notulen. Hierna besloot de Raad zonder hoofdelijke stemming de notulen der vergadering van 29 December, gewgzigd, zooals de Heer Vermeulen heeft verzocht, vast te stellen. Thans vraagt de Heer VAN BOVEN even het woord, om een opmer king te maken, over hetgeen juist voor den aanvang der vergadering is geschied, n.l. de uitbetaling der presentiegelden over 1936. Spreker vindt het beter, dat ook de Raadsleden, evenals de ambtenaren, onmid dellijk na het einde van het jaar hun presentiegeld kunnen ontvangen, 't Gaat hier niet in hoofdzaak over het bedrag, maar het publiek heeft er ook niets mee te maken. Zooals het thans is geschied, dat n.l. ieder Raadslid een zakje krijgt, waarin de presentiegelden zitten, is reeds beter dan vroeger, toen ieder lid het zijne op de tafel voorgeteld kreeg, maar het kan toch nog beter door ieder Raadslid in de gelegenheid te stellen vanaf 1 Januari bij den Gemeente-Ontvanger het geld te innen. Spreker zou hiervan dan ook een voorstel willen maken. De VOORZITTER zegt maatregelen te zullen nemen, dat voortaan einde December een mandaat gereed gemaakt wordt, zoodat de Raads leden dan vanaf 1 Januari hun presentiegeld bij den Gemeente-Ontvanger kunnen innen. Dan is aan de orde punt 2 der agenda: Vaststelling der voorloopige vergoedingen der bijzondere lagere scholen, overeenkomstig artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. Op voorstel van B. en W. worden de voorschotbedragen naar even redigheid van het aantal leerlingen vastgesteld als volgt Jongensschool VenrayKom f 2449.92; Meisjesscholen A. en B. van Jerusalem f 2493.48; School St. Jozefsgesticht f 765.60; School Oostrum f 757.68; Jongensschool Oirlo f 459.36; Meisjesschool Oirlo f 438.24; Jongensschool Leunen f 439.58; Meisjesschool Leunen f 448.80; School Castenray f 517.44; School Veulen f 419.76; School Ysselateyn f 612.48; School Merselo f 623.04 en School Heijde f 469.92. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 3 der agenda. „Aanbieding van het verslag der Commissie tot wering van school verzuim." Na voorlezing wordt met algemeene stemmen besloten dit verslag voor kennisgeving aan te nemen. Hierna komt aan de orde punt 4 der agenda „Voorstel van Burge meester en Wethouders tot wijziging der Algemeene Politieverordening Venray." De VOORZITTER zegt, dat naar aanleiding van een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, deze wijziging wordt voorge steld. De bedoeling is om niet alleen het feit dat wegen enz. weder rechtelijk worden bekalkt of beplakt etc. strafbaar te stellen, maar ook het vervoeren tusschen 10 uur namiddag en 6 uur voormiddag van materialen om deze handelingen te verrichten zonder dat daarbij kan worden aangetoond, dat zij niet bestemd zijn voor zoodanige handelingen. De Heer VERMEULEN zou aan de ontworpen bepalingen toevoegen, dat kalkemmers, borstels etc. in beslag genomen kunnen worden. De Heer VAN BOVEN zegt, dat het reeds wettelijk is geregeld, dat een ambtenaar, die de wet uitvoert, verplicht is om dit te doen, zonder dat het in de betreffende verordeningen is vermeld. Bovendien, voegt de SECRETARIS eraan toe, is dit ook nog eens vastgelegd in art. 178 onzer Algemeene Politieverordening. De Heer ARTS meent, dat dit te ver gaat. Gesteld eens, dat hij 's avonds nog eens ergens ging witten en de politie zou dan alles in beslag nemen. Neen, zegt de Heer VAN BOVEN, in dat geval natuurlijk niet. U kunt aantoonen, dat de voorwerpen die U vervoert, bestemd zijn voor andere doeleinden. Hierna zet de VOORZITTER uiteen, wanneer en op welken grond inbeslagname mogelijk is. De Heer REINTJES vraagt hierna nog, of het mogelijk is dat de Raad het verspreiden van drukwerken 's nachts en 's avonds verbiedt. De Heer VAN BOVEN meent, dat dit niet zal kunnen, omdat hier door aan de gemeente geen schade wordt gedaan. De VOORZITTER zegt, dat dit in sommige gevallen onder bepaalde omstandigheden wel mogelijk is, maar dat dit hier in het algemeen wel niet goedgekeurd zal worden. De Heer VERMEULEN meent ook, dat een dergelijke regeling prac- tisch moeilijk te maken zal zijn, en wijst bijv. op reclamedrukwerken van neringdoenden, die ook soms des nachts of des avonds worden rond gebracht. De Heer VAN BOVEN vindt deze wgzigirg van de Politieverorde ning heel goed, maar hij had ook verwacht, dat Burgemeester en Wethouders gekomen zouden zijn met voorstellen tot vaststelling van een verordening regelende het vervoer van personen met huurauto's en taxi's. Spreker zegt wel geen garagehouder te zijn, maar wel een man voor het algemeen belang. Indien een particulier een auto aanschaft, moet hij deze ook voor zich zelf gebruiken, maar niet verhuren. Hij meent, dat de Minister ook hierover een circulaire aan de Gemeente besturen heeft gezonden. Neen zegt de VOORZITTER, een circulaire hierover is niet ontvangen, wel is onlangs tot stand gekomen, het Reglement autovervoer personen, Dit is 15 Februari in werking getreden voor wat betreft autobussen, en treedt 1 Juli in werking voor huurauto's en taxi's. Volgens dit regle ment kan de gemeenteraad een verordening maken regelende het beroep tegen door B. en W. verleende of geweigerde vergunningen, dus hier voor termijnen vaststellen, etc. De Heer VAN BOVEN hoopt, dat B. en W. dan t.z.t. met voorstellen zullen komen, want hij is er een kolossale voorstander van. De VOORZITTER zegt, dat als het noodig blijkt, B. en W. spoedig met voorstellen zullen komen. Hierna stelt de VOORZITTER punt 5 der agenda Ingekomen schrijven - Dan.. ben ik blij, dat Tautuk gewond werd, zei Alan glimlachend. Toen vroeg bij En waar is Amuk Toolik Stampede boog het hoofd en bloosde als een meisje. Dat moet je aan... haar vragen, Alan. Kort daarop stelde Alan dezelfde vraag aan Mary. Ook zij bloosde, maar in haar oogen lag een geheimzinnige uit drukking, die hij niet verklaren kon. Dat zul je later wel hooren, zeide zij. Niettegenstaande hij haar hoofdje vasthield en haar dreigde, het niet eer los te zullen laten voordat ze hem geantwoord had, was er geen woord uit haar te krijgen. Het eenige wat hij te hooren kreeg was een zucht van tevredenheid ze verborg haar rose gezichtje tegen zijn hals en fluisterde, dat ze bereid was haar straf in ontvangst te nemen. Het bleef dus een raadsel, waar Amuk Toolik was en wat hij deed. Eenige oogenblikken daarna dacht hij, dat hij de waarheid geraden had. Ik heb heelemaal geen dokter noodig, zeide hij. Maar het is heel aardig van je, dat je Amuk Toolik uitgezonden hebt om er een te halen. Toen bedacht hij zich plotseling Wat ben ik toch een dwaas, zei hij. Ee zijn natuurlijk nog anderen dan ik, die een dokter noodig kunnen hebben. Mary knikte. Maar ik dacht hoofdzakelijk aan jou, toen ik hem naar Tanana zond. Hij berijdt Kauk, en kan nu ieder oogenblik terug zijn. Bij de laatste woorden wendde ze haar gezicht af, zoodat hij slechts een stukje van haar oor te zien kreeg. Ik zal wel weer gauw zoover hersteld zijn, dat ik op reis kan, zei hij. En dan zullen we, zooals we afgesproken hebben, naar de Ver- eenigde Staten gaan. Je zult alleen moeten gaan, Alan, want ik zal het veel te druk hebben met het inrichten van het nieuwe huis, zei ze op zoo'n rustigen, bijna onverschilligen toon. Hij keek haar met groote, ver baasde oogen aan. Mary 1 Zij wendde zich niet om. Nog maals zei hij Mary 1 Eindelijk kwara ze naar hem toe en met haar warme lippen dicht bij de zijne, fluisterde zij Ik heb niet om een dokter gestuurd, Alan, maar om een dominee- We hebben er een noodig om Stam pede en Nawadlook en Tautuk en Keok te trouwen. Natuurlijk kunnen wij tweeën nog wachten... Maar ze kon den zin niet vol eindigen, daar zijn mond vast op den haren geklemd was. En toen fluisterde ze bem dingen toe, die hij in zijn stoutste droomen van Gedeputeerde Staten van Limburg betreffende ingezonden capitu- lantenverordening, aan de orde. De Raad besluit, zich met de gemaakte opmerkingen te vereenigen en ook de betrekking van conducteur-chauffeur, bij den gem. autobus dienst aan te wijzen om door capitulanten te worden vervuld. De Heer ODENHOVEN stelt thans aan het Dagelyksch Bestuur de vraag, of zij niet genegen zijn den chauffeur van de gemeentelijke vracht auto in vasten dienst te stellen, net als vroeger met den voorwerker Loonen is gebeurd. Volgens Spreker kan men dit gerust doen zonder met artikel 4 der capitulantenverordening in strijd te komen, daar be trokkene reeds als chauffeur werkzaam was. Er is een tijd in Venray geweest, dat er meer drang is geweest om vast personeel aan te stellen. Deze actie is echter afgestuit, ofschoon de besturen der organisatie's daarvoor hard geijverd hebben. In vele kleinere plaatsen is meer vast personeel dan in Venray. Door het capitulantenstelsel gaat de gemeente medezeggenschap verliezen. Spreker zou daarom willen voorstellen, om dien man, die al zoo lange jaren op de gem. vrachtauto heeft gezeten, in vasten dienst aan te stellen. De VOORZITTER antwoordt er zoo aanstonds in de geheime verga dering nader over te zullen spreken. Thans komt aan de orde punt 6 der agenda Ingekomen schrijven van Ged. Staten van Limburg, betreffende ingezonden wijziging der veror dening op de heffing van besmettelijke-ziektengelden. Na voorlezing der opmerkingen van Ged. Staten door den Voorzitter besluit de Raad, met inachtneming der gemaakte opmerkingen, de ver ordening opnieuw in haar geheel vast te stellen. Hierna komt aan de orde punt 7 der agendaVoorstel van Burge meester en Wethouders tot opheffing der gemeenschappelijke regeling in zake verbetering van diverse beken in Noord-Limburg ten westen der Maas. De Heer STEEGHS vraagt of van de werkzaamheden niet een ge deelte is blijven zitten langs den weg Castenray-Schoor. Volgens Spreker is hiermede gewacht op den aanleg van een rijwielpad. In elk geval kan het water er niet voldoende weg. Spreker vraagt of daar voorloopig niet iets kan gebeuren. De VOORZITTER zegt, dat de gemeente zich in verband hiermede reeds in verbinding heeft gesteld met den Provincialen Waterstaat. De Heer MILLEN vraagt of het geen moeilijkheden zou kunnen op leveren als de gemeenschappelijke regeling werd opgeheven voordat het werk heelemaal klaar is. De Heer VAN HAREN stelt voor om dit voorstel aan te houden, waarmede de Heer Steeghs en tenslotte de geheele Raad instemt. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 8 der agenda verzoek van S. H. Moorrees te Venray om de aan zgn moeder verpachte gronden aan hem in pacht te willen overdragen. De Raad besluit hierna dit verzoek in te willigen en adressant ont heffing te verleenen van overdrachtskosten, behalve natuurlijk de ge wone zegel- en registratiekosten, zulks krachtens besluit van den ge meenteraad van 1919. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 9 der agenda: Voor stel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming leden der diverse stembureaux. De heer VAN BOVEN merkt op, dat hij zich met de wijziging, die de bezetting van het stembureau te Leunen heeft ondergaan, niet kan vereenigen. Daar zullen nu 3 leden van dezelfde Raadsfractie komen zitten. Spreker zeert, geen enkel lid van oneerlijkheid te willen betich ten, maar ook de gelegenheid daartoe moet zooveel mogelijk voorkomen worden. Voor 4 jaar terug is Spreker als lid van het stembureau te Yssel- steyn benoemd. Hij heeft er toen al met den Burgemeester over ge sproken, maar het ging toen moeilijk anders. Nu dit voorstel kwam, heeft hij er met den loco-burgemeester over gesproken, doch beide malen zonder resultaat. Spreker zegt zich thans dan ook terug te trekken en geen zitting te nemen. De VOORZITTER merkt op, dat de heer van Boven thans niet meer voor Ysselsteyn wordt aangewezen, doch voor Merselo. Doch als de heer van Boven nu niet meer wenscht zitting te nemen, dan is dit natuurlijk zijn goed recht. De Heer VERMEULEN merkt op, dat de Wet allen invloed op de uitslag van de stemming verbiedt en begrijpt niet, wat voor bezwaren de heer Van Boven heeft tegen benoeming van de voorgedragen per sonen tot lid van het stembureau te Leunen. De Heer VAN BOVEN zegt, niemand als oneerlijk aan te zien; maar hij vindt het voor de kiezers eenigszins aanstootelijk en Spreker vindt dan ook, dat de Heer Vermeulen, die opmerking niet had moeten maken. De Heer VERMEULEN zegt niet te begrijpen, waarom hg die op merking niet had moeten maken; de heer van Boven zegt zelf, dat hij die leden voor eerlijke menschen aanziet en ze nergens van te willen betichten. De Heer VAN BOVEN zegt thans duidelijker taal te zullen spreken. Voor 4 jaar terug heeft hij reeds te kennen gegeven, dat hij niet hoop te in Ysselsteyn te moeten blijven zitten. Ysselsteyn is voor Spreker te stil, verder is er geen reden. De Burgemeester heeft hem toen echter geantwoord, dat hij jongste Raadslid was en er geen andere plaats was. Maar er zou wijziging in worden gebracht. Thans zijn er twee nieuwe raadsleden. Deze jongere Raadsleden badden de plaats van Spreker kun nen innemen. De Heer VERMEULEN zegt, dat de Heer van Boven dus liever in Leunen had gezeten. De VOORZITTER zegt, B. en W. hadden toch ook niet kunnen voor stellen, om den Heer Millen over te plaatsen van Leunen naar Yssel steyn. De Heer Millen is trouwens ook reeds langer Raadslid. Spreker vraagt of de Raad zich thans met het voorstel van B. en W. kan ver eenigen. De Heer VERMEULEN meent, dat het dwaasheid is, om iemand te benoemen, waarvan men voorop weet, dat hij zijn benoeming niet aan vaardt. De Heer VAN BOVEN zegt, dat hij ook niet benoemd wenscht te worden. De VOORZITTER stelt dan voor den Heer Fr. Vermaaten als lid van het stembureau te Merselo te benoemen. De Heer VERMEULEN vraagt den Heer van Boven of hij misschien toch niet over zijn bezwaren heen kan stappen. De Heer VAN BOVEN antwoordt: Neen, absoluut niet. De VOORZITTER vraagt den Heer van Boven nog of hij dan in een ander stembureau zitting wil nemen, De Heer VAN BOVEN zegtNeen, absoluut niet. Ik wenscht nergens zitting meer te nemen. Hierna besluit de Raad z.h.s. het voorstel van Burgemeester en Wethouders, gewijzigd in dier voege, dat de Heer Fr. Vermaaten lid wordt van het stembureau te Merselo, aan te nemen. nooit verwacht of gehoopt had ooit van haar te zullen hooren. Ze had niet het minste plan om weer naar de Vereenigde Staten terug te keeren Ze had daar niets meer te maken voelde niet de minste behoefte aan het groote fortuin, dat ze daar achter had gelaten, tenzij hij het wilde gebruiken ten bate van Alaska. En zelfs dan was ze bang. dat het haar geluk zou kunnen verstoren Haar eenige wensch was in zijn wereld te leven, te midden der uic- gestcekte steppen zijn menschen, zijn kudden zijn bergen. Nu eerst begreep zij ten volle wat hij bedoeld, toen hij zei, dat hij een Alaskaan en geen Amerikaan was Zij was dit óókvóór alles een Alaskaansche en tot het einde toe zou ze met hem voor dit land willen vechten. Zijn hart klopte zoo onstuimig, dat hij dacht, dat het breken zou, terwijl zij hem haar intiemste gedachten vertelde, streelde hij het zijde-achtige haar zoolang, totdat het los om haar heen golfde. En voor het eerst sinds langen tijd voelde hij, hoe heete tranen in zijn oogen brandden. Eerst toen er vrf emde stemmen van buiten tot hen doordrongen, hief Mary het hoofd,e op van zijn schouder en liep zij snel naar het venster toe, Zooals zij daar stond met haar loshangend haar was zi; een toonbeeld van schoonheid en bekoring. Met een vreugdekreet Kena panas Mata-hari koelit angoes, ke- bakar, koelit pedih, loeka-an kaki di- menjemboehkan oleh memakai Ook de Oosterling waardeert het, als hij na zijn arbeid in de rijstvelden. zijn door zon verbrande huid en stuk- geloopen voeten kan behandelen met Purol. Het verzacht en geneest. wendde ze zich om en haar oogen schitterden als sterren, toen ze Alan aankeek. Hier is Amuk Toolik, zeide ze. Hij is juist teruggekomen. En.,., is hij alleen vroeg Alan, wijl hij vol spanning haar antwoord afwachtte. Verlegen kwam ze naast hem staan. Ze verschikte iets aan zijn kussen, terwijl zij haar haar naar achteren streek. Ik moet mijn haar gaan op maken, Alan, zeide ze toen, want ik kan me zoo niet vertoonen: Plotseling sloten hun handen zich vast ineen, want op het dak van Sokwenna's hut liet de grijze lijster zijn lied weer hooren. EINDE.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5