TWEEDE BT.AD VAN PEEL EN MAAS Vijf jaar biggenmerken. FEUILLETON. Geluksdroom Krakelingen. De kleine boeren. Zaterdag 27 Maart 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 13 Afschaffing of nieuwe regeling dringend noodzakelijk. In 1932 werd in ons land de crisisvarkenswet uitgevaardigd, die beperkende bepalingen be vatte voor de varkensfokkerij. De Regeering moest daarbij uitgaan van een norm. Op een bepaalde dag werd een telling gehouden van al de zeugen, die op elke boerderij aanwezig waren. Het is niet aan ons, om te bepalen, of de maat staf, die toen gekozen werd, de beste was. De voormannen op landbouw gebied, die er hun medewerking aan verleenden, hebben onge twijfeld gedaan wat ze konden, om de varkenshouderij nog zoo veel mogelijk fn rechte banen te houden. In 1937 vieren we nu het eerste lustrum van de regeling. Als men zijn oor te luisteren legt bij de boeren, wordt er nog weinig lof verkondigd en het vijfjarig bestaan zal dan ook bij „het gros" niet erg feestelijk gevierd worden. Over het algemeen acht men de toen gekozen maatstaf als een verouderd systeem en door de vele wijzigingen, die in de be drijven gekomen zijn, niet meer de ware. Er zijn natuurlijk ook voorstan ders. Gewoonlijk voeren die als argument aan, dat juist zij, die vroeger nog niet eens dachten aan biggen fokken, nu willen profiteeren van de voordeelen van die regeling. Dat is ongetwijfeld waar, maar het ligt toch op den weg der boeren, zeker van de gemengde bedrijven in deze omgeving, om hun boerderij zoo in te richten, dat ze het onderdeel, waarmede de grootste winsten te maken zijn, het beste verzorgen. Daarbij ligt het in de natuur van de mensch, te verlangen naar het bezit van hetgeen ver boden is. Om deze redenen echter kan geen herziening in de toewijzing van biggenmerken ge maakt worden. Er worden wel betere bezwaren aangevoerd. We zouden op de eerste plaats kunnen wijzen op de scheeve verhouding, die er ontstaan is tusschen de hooge biggenprij zen en de lage prijzen van vette varkens 1 De aanschaffingskosten van de biggen drukken zwaar op de winstrekening van de mesterij. Om die verhouding tot het normale terug te brengen kunnen twee wegen worden gevolgd: ie afschaffing van de biggenmerken of 2e nog verdere inkrim ping van de varkenssta pel. Het eerste zou door de groote meerderheid van de boeren het door JAMES OLIVER CURWOOD. 47. De gewonde man was er blijk baar in geslaagd zijn kameraden te waarschuwen, en deze zaten hen nu dicht op de hielen. Kun je nog een eindje door- loopen vroeg hij. Waarheen 1 Hij wees haar een plek aan en als een pijl uit 'n boog vloog ze voor uit. In de langzaam optrekkende duisternis werd haar glanzend haar iets meer zichtbaar. Alan volgde baar op een kleinen afstand. Dit aanbreken van den dag en het optrekken van den nevel vervulde hem met vrees. De donkere nacht was hun redding geweest en als ze niet voor het aanbreken der eerste zonnestralen de kloof bereikt zouden hebben, zou de strijd voor ben hope loos zijn. Als hij Stampede Daast zich had gehad, zou een dergelijke gelegen heid om zich op eigen vlakte met zijn vijanden te meten hem meer dan welkom zijn geweest, want op de uitgestrekte steppen waren genoeg plaatsen, van waaruit hij de aanval len getrotseerd zou kunnen hebben. De aanwezigheid van het meisje deed hem echter opzien tegen zulk liefst gezien worden. Daardoor worden natuurlijk de fokkers ge dupeerd. Maar in het tweede geval stij gen de varkensprijzen, wal na- deelig is voor het consument en dalen tegelijk de prijzen van de biggen, waarvan dan toch ook nog de fokkers de nadeelige in vloed ondervinden. Het grootste bezwaar tegen de huidige regeling voelen wij door de wijzigingen, die zich hebben voorgedaan in de boerengezinnen. Iemand, die vijf jaren geleden nog volop in de kleine kinderen zat en misschien met vreemd personeel moest werken, kan zich nu met eigen krachten hel pen, moet zijn bedrijf uitbreiden en kan zich dan ook beter dan vroeger toeleggen op de verzor ging van één of meer toornen biggen, maar ze krijgen daarvoor niet de noodige vergunning. Bij anderen doet zich juist het om gekeerde voor. Die hadden toen eigen perso neel, maar dat is door huwelijk, sterfgevallen of om andere rede nen niet meer aanwezig. Toch blijven zij opgenomen in de reeks van fokkers. Jonge boeren vestigden zich in die vijf jaren; ze wilden vooruit om hun bedrijfje op te voeren, maar ze krijgen geen kans om zelf biggen te fokken. De tellingsdag van 1932 is voor sommigen een ongeluksdag. Zoo hoorden we een boer ver tellen, dat hij pas een paar dagen voor die datum zijn zeug ver kocht aan een ander. De laatste krijgt nu al vijf jaar biggenmer ken toegewezen. De eerste is nog steeds uitgesloten. Voor al deze omstandigheden is beroep mogelijk en de daar voor aangewezen instanties, zeker de districts-commissies zijn ge woonlijk niet ongenegen om in zulke gevallen te helpen, maar niet iedereen gaat in beroep, omdat het geld niet op zooda nige wijze binnen komt, dat daar f 5 aan gewaagd kan worden. Wie min of meer met den toestand van onze boeren op de hoogte is, weet ook, dat een boer liever een kar mest laadt, dan een verzoekschrift schrijft. Hij kan daar wel hulp voor krijgen, maar er zijn ook weer heel wat boeren, die daar zoo maar niet direct om gaan vragen. De heeren, die het stelsel van biggenmerken in eere houden, hebben zeker een betere kijk op die zaken dan wij, maar toch durven we verklaren, dat af schaffing of herziening van het stelsel, voor de meerderheid van de boeren uit deze streken een voordeel is. De besturen van de plaatselijke boerenbonden mogen dan ook niet nalaten hun beste beentje voor te zetten om verandering ;e krijgen. Weert prijkte in de couranten met „een staking" van de dis trictscommissie. Een paar dorpen in de omgeving van Den Bosch gingen nog verder en maakten op het kantje af oproer. Dat bewijst voldoende, dat ook andere streken een gevecht. Het was de aanvallers per slot van rekening alleen om Mary Stan- dish te doen hij was van minder belang. Hem konden ze slechts doo den, zooals ze den ouden Sokwenna gedaan hadden. Haar was iets ergers beschoren, want zij zou opgeleverd worden aan Graham's hartstocht. Maar als ze er in slaagden de kloof en de schuil plaats tegenover het klif te bereiken, zouden ze Graham's woeste bende niet meer behoeven te vreezen en konden ze rustig de komst van Stampede en zijn herders afwachten Hij keek naar de lucht en zag hoe geleidelijk de mist optrok, om plaats te maken voor de zacht-rose tinten der ochtendschemering, De zon begon langzaam haar gouden stralen over de toendra's te werpen, waardoor hij de omtrekken van alles om zich heen duidelijker kon onder scheiden. Het meisje stond geen oogenblik stil, doch bleef met verbazingwek kende snelheid doorloopen in de richting, die hij aangegeven had. Hij was verwonderd over haar uithou dingsvermogen. En hij was ervan overtuigd, dat zij, zonder het hem te vragen, begreep, wat hen te wachten stond. Toen stond ze plot seling stil, wankelde en zou gevallen zijn, als hij haar niet had opgevangen. Prachtig, riep hij uit Hijgend lag ze in zijn armen, met haar hoofd tegen zijn borst, terwijl baar hart onstuimig klopte. Ze waren nu op een halve mijl afstand van de kloof verwijderd. Dit de biggenmerken als een zware beperking aanvoelen. In de Sint Jansklokken van de vorige week werd met nadruk gewezen op de groote verant woordelijkheid, die drukt op de afdeelingsbesturen van de boeren bonden. Laat die een algemeene actie voeren. Voor zoover dat gezame- lijk geprobeerd is en mislukte kan elke afdeeling apart een vloed van requesten verzenden aan alle instanties, die daarvoor in aan merking komen. Het spreekwoord „Vraagt en ge zult verkrijgen" heeft van de crisis we! iets geleden, maar totaal versleten is het nog niet. Volg steeds de weg van uw organisatie. Klop aan bij uw plaatselijke besturen. Met een algemeene, eerlijk opgezette actie moet iets te bereiken zijn. Het gepraat en gemopper op buurt- avonden, i.i café's en vergaderin gen baat weinig als er geen pu bliciteit aan gegeven wordt. Nadat bovenstaand artikel ge schreven was, kwam uit Den Haag bericht, dat een commissie zal komen, die een grondig onderzoek naar de klachten zal instellen. Raadsvergadering Maashees en Overloon. Voorzitterburgemeester A. Jans SecretarisL. Keuten. Aanwezig- alle leden. De notulen der vorige vergadering werden door den Secretaris voorge lezen en ongewyzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Goedgekeurd werden de raadsbe sluiten van verkoop van 50 Are grond aan H. Mulder, Holtheee, ver huur van een boerdery te Overloon aan P. J. Ciaassens, Venray en ver koop van een perceel grond aan Ronnes te Vierlingsbeek. Ook werd goedgekeurd het raads besluit, inhoudende het verlagen van de opcenten der gemeentefonds en personeele belasting. Ingekomen was een schrijven van een vereeniging van vrouwen, om van gemeentewege steun te verleen en, voor het bouwen en onderhouden van een L. O. School te Boxmeer, voor achterlijke jongens en meisjes Er werd gevraagd een bijdrage van f 40.per leerling en per jaar. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt, dat dit een nuttig onderwijs is, omdat bedoelde kinde ren in de gewone Lagere School achterblijven. Er is in Boxmeer een vergadering gehouden met burge meesters en ambtenaren uit het Land van Cuyck, hieruit werd een com missie benoemd, die een en ander zullen overwegen en met autobus ondernemers zullen onderhandelen over het vervoer van bedoelde kin deren. De Voorzitter vraagt of de leden hun medewerking en steun willen verleenen, waartoe de Raad besluit. Dan was er een verzoek om be schikbaarstelling B-steun. Deze B- steun is in hoofdzaak bedoeld als extra-steun in natura aan werk- loozen. Per werklooze is hiervoor een be- dag van f 5.30 uitgetrokken. De ge meente zal hier f 2.beschikbaar stellen en het rijk f 3.30. Voor onze gemeente komen in aanmerking 68 ingeschreven werkloozen. Werd alge meen goedgevonden. Dan was er nog een schrijven in gekomen van de vereeniging Lucht beschermingsdienst om als lid toe te treden. Het lidmaatschap bedraagt was het doel, dat hij gehoopt had te bereiken en Mary Standish had zich gedurende de vlucht kranig gehouden. Hij nam haar nu op en droeg haar, zooals hij dit een paar uur vroeger ook gedaan had. Elke minuut, die verstreek, en iedere schrede, die ge daan werd, waren nu van het grootste belang. Het uitzicht verruimde zich thans heldere, lichte plekken ver toonden zich aan den horizon en binnen een kwartier zou men een mijl in de ronde elk voorwerp duide lijk kunnen onderscheiden. Met zijn kostbaren last in de armem en haar lippen zoo vlak bij hem dat hij haar warmen adem op zijn gezicht voelde, terwijl hij haar hart kon hooren kloppen, drong plotseling het gezang van honderden vogels tot hen door, die den naderenden dag begroetten. Het kwam hem bijna ongeloofelijk voor dat zulk een stralende morgen, die verwelkomd werd door alles wat leefde een dag van tragedie, verschrikking en onheil voor hem moest zijn. Zijn geheele ziel kwam in opstand tegen dit alles. Waarom was hij gedwongen te vechten en andere menschen te doo- den, terwijl hij niets liever wenschte j dan toe te kunnen geven aan zijn j groot verlangen om het meisje, dat hij zoo innig liefhad, aan zijn hart te drukken. Even daarna liep Mary weer aan zijn zijde en spoedden zij zich voort naar de plaats, waar hij hoopte haar in veiligheid te kunnen brengen. Twee keer zag hij menschelijke gedaanten en uit hun bewegingen f 2.50 per jaar. Werd algemeen goed gevonden. Dan was er een verzoek ingekomen van den jachtopziener A. Keyzers, Overloon om f3.per week verhoo ging vanwege zyn groot gezin, B. en W. stelt voor zijn salaris met f 1.50 te verhoogen. Fransen zegt, dat Keyzers veel dienst doet en dat hem wel degelijk een verhooging toekomt. Ook Bonants is van dezelfde mee ning. Wordt met algemeene stemmen besloten om bet salaris met f 1.50 per week te verhoogen. Fransen vraagt of het niet moge lijk is deze verhooging met terug werkende kracht toe te passen, b.v. vanaf 1 Januari 1937. Hiertegen waren enkele bezwaren en werd besloten dit direct te laten ingaan. Wijziging alg. Politie-verordening in verband met het bekalken van straten met verkiezingsleuzen. De Voorzitter licht een eD ander toe. De Secretaris leest het concept wijziging voor. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Wijziging verordeningbesmettelijke ziektegelden. De voorgestelde wijziging wordt door den Secretaris voorgelezen. De Voorzitter zegt, dat de bestaan de verordening een kleine wijziging ondergaat. De raad keurde deze goed. Vaststelling vergoeding art. 101 der L.O. 1920, over 1935 en voorschot vergoeding 1937 aan de bijzondere school. De vergoeding aan de besturen der Bijz. Scholen, als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 voor 1935 wordt vastgesteld op f 5.05 per leerling, terwijl de toekenning van voorschot voor 1937 wordt vastgesteld op 80 pet. Conversie-geldleeningen en in ver band hiermede wijziging der gemeen te begrooting. De Voorzitter zegt een geldleening te hebben gesloten bij de Kerkelijke Brandwaarborg-Mij. St. Donatus f 39,448,71 tegen een rente van 33/4 pet. onder voorwaarde, dat de eerste 5 jaar geen opzegging of vervroegde aflossing mag plaats hebben, anders moet 1 pet. boete worden betaald, daarna heeft de gemeente het recht met 3 maanden op te zeggen. Dan heeft de gemeente nog een leening elders waarvan de rente ook te hoog was, ook deze heeft bovengenoemde Mij. overgenomen. Dan heeft de gemeente nog par ticuliere geldschieters en deze wil men in de gelegenheid stellen om ook hun rente te herzien. Dan vraagt de Voorzitter de leden om B. en W. te machtigen om te onderhandelen, om verlaging te ver krijgen en naar hun goeddunken te handelen en de rente vast testellen van teD hoogste 4 pet. Wordt goedgevonden. Voorstel tot aankoop en verpach ting der boerderij van M. v. Kempen. Wordt met algemeene stemmen besloten de boerderij van M. van Kempen te koopen en wederom te verhuren aan dezelfde voor f 30 per H.A. voor 6 jaar. Aanvraag Geurts overdracht per ceel Jos. Hendriks. De Voorzitter zegt, dat Geurts van de Smakt bij hem is geweest om overneming van gemeentegrond, in huur geweest by Jos. Hendriks, die vertrokken is naar Rijkevoort en zijn boerderij heeft verhuurd aan Geurts. Hiertegen had de Raad geen bezwaar. De Voorzitter deelt nog mede, dat een 2-tal perceelen bosch waren ver kocht en wel achter de kerk en bij Janssen aan den Venraysche weg voor f 2100. Fransen merkt op dat dit goed verkocht is. Rondvraag. Fransen zegt, dat Metselaars, Over loon heeft gevraagd om een perceel tje grond te mogen huren, aange zien hg te weinig heeft. Weth. Crooymans meent, dat ook maakte hij op, dat zijn vijanden in de meening verkeerden, dat zij zich ergens in de buurt van de omheinin gen verscholen hielden. Drie kwartier later waren ze zoo dicht bij de kloof genaderd, dat ze hiervan nog slechts door een korte, open doch geheel onbeschutte vlakte gescheiden waren. Even hielden ze op, om op adem te komen en van deze rustpooze maakte Mary gebruik haar haar te vlechten. Alan begon haar moed in te spreken, zonder haar echter den ernst van den toestand te verzwijgen, Hij vertelde haar, dat deze korte, open vlakte het moeilijkste gedeelte van hun tocht was, en hij beschreef het gevaar, dat ze liepen. Nauwkeurig legde hij haar uit, wat ze onder zekere omstandigheden moest doen. Er bestond heel weinig kans. dat zij dezen afstand ongemerkt zouden kunnen afleggen, maar het was niet onmogelijk, dat ze hun vervolgers zoover voor waren, dat ze vóór hen de kloof konden be reiken. Wanneer hun vijanden zich tusschen hen en de kloof mochten vertoonen, zou het noodig zijn dek king te zoeken in de een of andere holte achter een rots en te vechten. Voor het geval, dat hun vervol gers hen zouden inhalen, moest zij zoo hard als zij kon door blijven loopen in de richting van de kloof, terwijl hij haar dan langzaam zou volgen, met zijn geweer Graham's mannen op een afstand houdende, I totdat zij in veiligheid zou zijn. Dan zou hij zich, zoo vlug als hij kon, bij haar voegen. i Hendriks aldaar wel wat grond meer mocht hebben, als dit met Alders kan gevonden worden, b.v. elk 10 are. De Voorzitter zegt toe met de be trokkenen te onderhandelen. Fransen vraagt om loonsverhoo- ging bij de werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dit met de Wethouders meerdere malen te heb ben besproken, maar dit is zeer moeilijk. De werkverschaffing aldus spreker moet een prikkel blijven en moet niet aantrekkelijk worden ge maakt, dan wordt niet naar ander werk gezocht. Bonants meende ook, dat ze te weinig verdienen, in Vierlingsbeek wordt ook meer verdiend. De mid denstand wordt ook mede de dupe. De Voorzitter zegt nogmaals, dat dit moeilijk goed te doen is, doch willen nog wel eens met den Inpec- teur onderhandelen. Op een vraag van Fransen aan gaande tewerkstelling bij de werk verschaffing, antwoordt de Voorzitter dat dit zal worden herzien en een en ander met den inspecteur zal worden besproken. Goemans vraagt om verbetering van den weg bij den molen. De Voorzitter zegt verbetering toe. Bonants bracht de brug op de Smakt ter sprake, welke gevaarlijk is. Of dat die nog lang zoo blijft. De Voorzitter zegt, als het water gevallen is zal een onderzoek worden ingesteld. Zoo heel gevaarlijk is zy nog niet volgens deskundigen. Bonants vraagt nog om enkele boomen te roo:en voor het bouw terrein van H. Mulder. Deze zullen worden gerooid. De Voorzitter sluit de openbare vergadering en gaat de Raad in ge heime zitting over. KLEIN -AGRARISCH E CONCENTRATIE. Dr. Ir. Dijt, die persoonlijk niet aan politiek doet sedert hij uit de N S.B. trad Dr. Ir. Dijt, die leider is van „De Waag", belast met de uitvoering van Deterding's plan, welke stichting óók niet aan poli tiek doet, deze Dr. Ir. Dijt heeft een aantal kleine politieke agrarische beweginkjes en partijtjes bijeen gebracht om ze straks één front te laten vormen bij de Kamerverkiezin gen, welke tot heden wél iets met politiek plachten te maken te hebben. In de nieuwe concentratie zit de Algemeene Tuindersbondhet Comité van Actie voor de kleine boeren, groep-Tromphet Nationaal Verbond Algemeen Belangde kleine boeren actie in Drente en „nog eenige or ganisaties." Al die partijtjes en vereenigingen die zich onderscheideljjk hebben ge constitueerd, omdat ze een „eigen" program meenden te hebben, vinden plots een gemeenschappelijk belang in zeteljacht. Mr. Vervoorn zal hun leider zijn en de neer Jac. Welleman hun secretaris. Over de lijst der Kamercandidaten zijn ze het reeds eens, nog niet over de volgorde. Ja, als het straks op de volgorde aankomt, vliegt waarschijn lijk de concentratie weer uiteen. Want het gaat natuurlijk om de zeteltjes. En als ze er tesamen één of twee hebben veroverd, wèx zullen dan de kleine en andere boeren jhebben ge wonnen? Dergelijke wanhoopsbewe- ginkjes kunnen niet anders dan teleurstelling baren. Het platteland lijdt ontzettend; de kleine boer ver keert in nood, zooals zoovelen nog in nood verkeeren van andere maat schappelijke groepen. Door samenwerking en samen te streven moeten we iets zien te bereikenwe hebben elkaar noodig. Als de boeren zich isoleeren, stellen ze zich in de gemeenschap naast en tegen de andere groepen. Dergelijke beweginkjes misseneen eigen positieve kracht, waardoor ze geen scheppend vermogen hebben. Ze begaven zich op weg. Binnen vijf minuten bevonden zij zich op de open vlakte, die daar badend in het zonlicht lag. In de buurt van zijn huis zag bij gedaanten bewegen verder naar het Westen ontdekte hij andere en oostwaarts, bijna bij den rand van de kloof, zag hij twee mannen, die hen zonder twijfel ont dekt zouden hebben, indien zi; zich niet in een holte verscholen hadden. Alan zag hen duidelijk neerknielen, om uit een stroompje te drinken. Wacht even. zei hij, en plot seling flitste er een gedachte door zijn brein. Blijf op korten afstand in een lijn achter mij loopen. Het is moge lijk, dat ze niet bemerken dat jij een vrouw bent en dat zij zullen denken, dat wij tot de hunnen be hooren. Blijf staan, als ik stilsta, en doe precies zooals ik. Begrepen, kapitein, zei ze lachend. Nu ze weer in het volle daglicht was, voelde ze geen angst meer Er lag een blos op haar wangen en haar oogen glansden als sterren Haar gezicht en haar handen waren vuil van de aarde, terwijl haar japon gescheurd was en vol modder zat. Lac- end keek Alan haar aan, ter wijl hij zachtjes zei Jou mooi schooiertje Er verscheen weer een bemoedi gende glimlach om haar lippen. Nauwkeurig volgde ze al zijn be velen op en toen zij ongeveer een derde van den afstand hadden afge legd, kwam Alan plotseling dicht bij haar, terwijl hij zeiI i ®fiE^tav/1 Nu hebt ge Abdijsiroop r.oodig! Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaarloozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijde ren. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vaslzitiende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdij siroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bron chitis, Kinkhoest, Griep en Influenza. Thans slechts 75 d. per flacon! Haar streven is er op gericht om neer te halen wat fouten vertoont. Pas als de boel in scherven ligt, wordt men zich bewust, dat óók het goede kapot is gegaan. „Als één der belangrijkste punten" van het program der concentratie de anderen vinden we niet ver meld wordt genoemd „de opheffing van alle agrarische crisismaatrege len." Denken deze menschen, dat de burgers, de arbeiders, met enthou siasme de accijnzen, toeslagen, hef fingen enz. op de agrarische produc ten betalen Als opheffing der crisismaatregelen de hoogste wysheid zou beteekeneD, dan zouden de niet- boeren ongetwijfeld zeggenmet liefdeZe zouden zich tientallen millioenen besparen. Maar de boeren zouden hun land krijgen op te vreten van den honger. Dat er aan de crisismaatregelen fouten kleven, toegegeven. Dat't crisisrecht vaak krom is, het wordt erkend. Maar de materie is ook zóó moeilijk, dat zelfs, de boeren- organisaties het onder elkaar niet eens kunnen worden, hoe het wél moet. Door „opheffing" zonder meer van de crisismaatregelen thans, d.i. in de omstandigheden van het oogen blik zoude boerenstand vergaan. Het zou waanzin beteekenen. Sinds jaar en dag is bij de kleine boeren, die door hun organisatie naar verbetering moesten en konden stre ven, de critiek op die organisatie zeer fel en zij geven haar de schuld van al hun grieven. Bedanken voor het lidmaatschap, omdat men het met de crisis-maatregelen niet eens is, is niet zeldzaam. In dit verband is leerzaam een artikel dat we in „St. Janski." aan troffen en waaraan wy het volgende ontleenen „Een verklaring voor de houding dezer kleine boeren is gemakkelijk te vinden, 't Is nu eenmaal een feit, dat de crisismaatregelen der regee ring niet accept waren bij de kleine boeren en dat de ontevredenheid over die maatregelen met den dag toenam. Nu is door de regeering voor de uitvoering van haar maat regelen een afzonderlijke organisatie in het leven geroepende L.C.O.N. (Landbouwcrisisorganisatie Noord- Brabant) het werk, de inrichting enz. dezer crisisorganisatie werd Nu moet je zoo hard loopen als je kunt Met één oogopslag zag zij, wat er gebeurde. De twee mannen kwamen met groote snelheid op hen toeloopen. Bliksemsnel vloog ze hem vooruit, in de richting van een rots, aan den rand van de kloof, die hij haar aangeduid had. Vlak achter haar hoorde ze hem zeggen Aarzel geen oogenblik. Blijf doorloopen Zoodra ze dichter bij zijn gekomen, zal ik op ze schieten. Maar jij moogt geen oogenblik stil staan. Nu en dan keek hij om. Snel wonnen de beide mannen terrein. Hij berekende, wanneer zij op twee hondi rd meter afstand van hem zouden zijn. Toen ging hij dichter naar Mary toe. Zie je dat plekje hier recht uit Het zal ons maar een paar minuten kosten om dat over te steken Wanneer zij zoover gekomen zijn, zal ik op ze beginnen te vuren, omdat ze dan nergens een schu 1- plaats kunnen vinden. Maar jij moet aan een stuk blijven doorloopen. Voor dat jij de kloof bereikt hebt, heb ik je al ingehaald. Zij antwoordde niet maar bleef snel doorloopen, en toen ze het door hem aangeduide plekje bereikt had, hoorde ze, hoe hij langzaam achterbleef. Het hart klopte haar in de keel, daar ze begreep, dat hij nu binnen enkele oogenblikken tegenover zijn vijanden zou staan. Maar geen seconde vergat ze te doen, wat hij haar bevolen hadzc

Peel en Maas | 1937 | | pagina 5