DFBDF BI.AD VAN PEEL EN MAAS GRATIS MAKEN van GORDIJNEN Groote Straat 9 PRACHTCOLLECTIE GORDIJNEN Vanaf heden tot einde April worden alle bij ons gekochte Gordijnen GRATIS gemaakt. Nieuwste dessins. Zeer lage prijzen. MADRAS diverse dessins 15, 12> I0' s' 6 GORDIJNEN met Volants zeer mooi 26, 21 ALLOVERNETS nieuwste dessins MARQUISETTE het populaire artikel VITRAGE mooie patronen 130 cM. MYSTÈRES met fraaie kant en entredeux FANTASIE VOILE aardige nieuwe dessins vanaf 35, 28, 24 GESTREEPT Overgordijnstof 26> 2°. 18 HANDWEEFSTOF 120 cM. fleurige gordijnstof 42, 36 HANDWEEFSTOF prachtige zware gordijnstoffen, nieuwste ruiten HOUTGARNITUREN compleet met ringen enz. 1.45, 1.20, 98 Franje, Koord, Ringen, enz. Binnenland. FEUILLETON. Geluksdroom Zaterdag 13 Maart 1937 Acht en ,gste Jaargang No 11 25, 20, 18, 15, IQ 32, 28, 24, 18, 14, 9 44, 38, 32, 26 85, 72, 65, 52, 45, 33 72, 65, 52, 48, 45 Prachlsorteering zon DE VOOKJAARSBEURS IN DE SNEED V. „De nacht is voorbij", aldus con stateerde de heer W. Graadt van Roggen, de secretaiis-generaal van de Jaarbeurs te Utrecht vóór de opening tegenover de Nederlandsche journalisten. Hy heeft daarby met het oog ge had op den winternacht, want toen hy zyn rede hield, vlokte de sneeuw dwarrelig uit den hemel, de aarde met de bekende lijkwade uit onze poëtische en prozaïsche meester werken bedekkende. Intusschen kampte het nieuwe leven onder deze lijkwade voort om zich aan de duisternis te ontworste len en het overwonde lijkwade was te laat gespreid. De schrilste tegenstellingen zyn dan ook te ge nieten geweest van de week. Den eenen dag liepen we huiverend te ysbeeren in de sneeuw en den anderen dag gloeide ons het zonnetje in den nek en wasemden sneeuwklokjes en kleurige crccussen boven het smel tende winterkleed uit. De lente, welke over eenige dagen haar intrede doet, is door geen narrige grimassen van den winter meer af te schrikken en terug te dringen. Zoo moge het ook 't geval blijken te zyn met de nieuwe lente van het economische leven, welke thans ook door JAMES OLIVER CURWOOD. 44. VERVOLG VAN TWEEDE BLAD- In dat uur van doodsgevaar deed Mary hem denken aan een zonne straal, die door een donkere wolk heenbreekt,... het was een teedere, lieve, onbevreesde glimlach. Langzaam kwam ze naar Alan toe in de eene hand het geweer en in de andere hand het pistool geklemd. En nog steeds hem toelachende, keek ze door haar verwarde haren heen naar hem op en zei op kalmen zachten toon: Ik wil mee helpen vechten. Nawadlook kwam achter Mary gekropen, een geweer achter zich meesleepende, de schort vol patronen En boven, door het donkere kijk gat van het dakvenster, hadden Sokwenna's scherpe oogen een scha duw in den nevel zien bewegen en opnieuw begon hij op John Graham en zijn mannen te vuren. Wat toen volgde, deed de glim lach op Mary's lippen verstijven en en een snik ontsnapte haar, toen ze zag hoe de man, dien ze liefhad, zich voor het open venster plaatste en zich blootstelde aan den moor denden kogelregen, die weer op het huis neerdaalde, XXV. Dat John Graham bij de plannen, officieel door den leider onzer Jaar beurs is gezien en begroet. In geen jaren is de toon bij de opening zoo optimistisch geweest als thans. „De Dacht is voorbij" zoo heette het. Och ja, er zal in den nieuwen mor gen nog wel eens een schaduw val len, zooals in Maart of April een sneeuwbui kan neerdwarrelen, maar geen nacht kan den morgen ver dry ven. Opmerkelijk is, hoe de heer Graadt van Roggen in zijn openingsrede bij deze Voorjaarsbeurs aan de devalua tie een groote waarde heeft toege kend ten aanzien van de geconsta teerde zakelyke opleving. Hij schijnt er geen spijt van te hebben, dat de omstandigheden den heer Colijn eindelyk dwongen om den gouden gulden te laten schieten. Dat de economische opleving ten onzent feitelyk uitsluitend aan de devalua tie (na de aanpassing) is te danken, bewijst het feit, dat het momenteel alleen nog de export is, welke de meerdere arbeidsgelegenheid schiep. Al3 consequentie echter op het feit, dat het een deel onzer bevolking beter gaat, zal de gunstige invloed zich nu ook spoedig in andere takken van bedrijf doen gevoelen. Inmiddelsdeze Voorjaarsbeurs is een goede. Alle beschikbare ruimte in gebouwen, paviljoens en op het Vredenburg is bezet, tal van aan vragen voor- stands zyn afgewezen moeten wordeD. die bij gesmeed had, in het volle bewustzijn van zijn macht, om zijn wellust en hartstocht te bevredigen, God noch gebod zou ontzien en er van overtuigd was, dat Alan Holt Mary Standish tegen elk gevaar zou beschermen, daaraan bestond niet meer de minste twijfel, na hetgeen er volgde op de eerste geweerschoten, die Sokwenna vanuit het dakvenster gelost had. De oude voorzichtige strijder had het raam van de benedenkamer zoo danig gebarricadeerd, dat er slechts een opening van enkele vierkante centimeters over was gebleven. Hierdoor stak Alan zijn geweer, toen de schoten van zijn aanvallers met telkens kortere tusschenpoozen in den grauwen, steeds dichter wor denden ruist, losbarstten. Hij hoorde de kogels, terwijl ze over het dak heenvlogen, fluiten en suizen, met een geluid, dat aan woe dende, gonzende bijen deed denken. Duidelijk kon hij onderscheiden, hoe ze tegen de houten muur terugket sten. Geen oogenblik had hij echter het gevoel, dat hij in doodsgevaar ver keerde. Zonder de minste vrees keek hij in de richting vanwaar de schoten kwamen en trachtte hij met zijn blikken de dichte duisternis te door boren. Vaag onderscheidde hij hier en daar schimmen, waarop hij voortdu rend en onafgebroken vuurde. Zoo dra zijn geweer leeggeschoten was, hurkte hij neer. Het was Mary Stan dish, die hem telkens een nieuw ge laden geweer overhandigde Haar gezicht was doodsbleek en in de oogen, die zij geen oogenblik van hem afwendde, lag een smarte lijke uitdrukking van angst. Zij was echter niet bang voor zichzelf, doch MOEILIJKHEDEN MET SPANJE. Met Spanje, in het bijzonder met de nationalisten van Franco, beleven we eenige moeilijkheden. Niet alleen zijn onlangs enkele onder Neder landsche vlag varende, maar in feite aan een Fransche maatschappij be- hoorende, schepen, welke mondvoor raad en munitie voor de Volksfron- ters aanvoerden, door de nationalis ten aangehouden, opgebracht en van hun lading beroofd een risico, dat de ondernemers hebben te aanvaar den, als ze strijdende partijen van proviand en oorlogstuig helpen voor zien maar thans is ook een bona fide Nederlandsche scheepvaartonder neming door de mannen van Franco gedupeerd, n.l. de Kon. Ned. Stoomv. Mij., wier vrachtschip „Triton" werd aangehouden en gelost, niettegen staande het hier in Spanje gekochte goederen betrof, welke voor de ap proviandeering van Nederland waren bedoeld. Dat gaat te ver DE „JAVA" NAAR GIBRALTAR. Ook blijkbaar naar den zin der regeering, want minister Colijn heeft Dinsdag in de Kamer bij de behan deling van het wetsontwerp „Wijzi ging „Dienstplichtwet" terloops mee gedeeld, aan den kruiser „Java" telegrafisch opdracht te hebben ge geven in de Straat van Gibraltar te gaan patrouille eren. alleen voor hem. Zijn nsam lag in een onuitgesproken gebed op haar ippen. Plotseling vloog een kogel door de opening, waarvoor hij kort ge leden gestaan had, fluitend langs hen. Met een angstkreet sloeg ze haar armen om hem heen.4 O God, ze zulien je vermoor den, als je er blijft staan, kreunde zij. Lever me aan hen over, als je me liefhebt. Weer drong een kogel de hut binnen, gevolgd door een tweeden, die zoo rakelings lan#s Nawadlook ging, dat de schrik hem om 't hart sloeg. Van alle kanten drong' n nu de kogels binnen. Met een bijna woest gebaar trok hij Mery Standish in zijn armen en voor dat het goed en wel tot haar doordrong, wat hij van plan was te doen, was hij een sprong bij het valluik, waar hij haar met geweld induwde. Hij dwong ook Nawadlook zich bij haar te voegen, terwijl hij naast hen neergooide het leeggeschoten geweer en het schort, gevuld met patronen. Met een demonische uit drukking op zijn gelaat beval hij Als jullie daar niet blijft, dan zal ik de deur openen en buiten gaan vechten. Hebben jullie het be grepen... Blijf daar.. Met gebalde vuisten stond hij voor hen en zijn stem klonk hard. Nog maals drong een kogel tot binnen, die terugkaatste op eenig blikwerk, gevolgd door een gil van Keok van af den zolder. Boven zijn hoofd hoorde hij hoe Sokwenna's geweer kletterend neer viel. Met een kreet was deze op zijn knieën gevallen en zich voorover buigende, drukte hij met een gebaar Daar zal deze Nederlandsche oor logsbodem de Nederlandsche scheep vaart hebben te beschermen, zoo noodig Nederlandsche schepen te begeleiden door de bedreigde zónes. WEER EEN NEDERLANDSCH SCHIP OPGEBRACHT. Woensdag is het Nederlandsche vrachtschip „Serooskerk" van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij te Den Haag in de Spaansche wateren aangehouden door een schip van de Franco-vloot en opgebracht naar Ceuta. Later is het schip vrijgelaten. SCHEEPS- EN ANDERE RAMPEN. We hebben overigens een ongeluk kige week achter ons liggen. De pas op eigen werven gebouwde „grootste tinbaggermolen ter wereld", een ge vaarte, dat 1.2 millioen heeft gekost en voor Indië was bestemd, is op zijn reis naar de plaats van bestem ming, in het Engelsche Kanaal ver gaan. Het 30 M. hooge gevaarte is omgeslagen en drijft onhandelbaar rond op zee. Berging zal niet moge lijk zijn en daarom zal de zaak waar schijnlijk moeten worden opgeblazen, omdat de molen een gevaar vormt voor de scheepvaart. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Vergaan, helaas met man en muis, van ontzettende pijn zijn beide ver weerde handen tegen zijn maag. Met groote krachtsinspanning richtte hij zich weer op, glimlachte geruststel lend tegen Keok en ging met het geweer, dat zij weer voor hem ge laden had, voor het venster staan. Bij het hooren van Keok's kreet was Alan onder h-t uitroepen van een verwenscbing de ladder opgerend. Schreiend kwam zij hem door de duisternis tegemoet, uitroepend, dat Sokwenna gewond was. Alan liep op haar toe, omvatte haar en droeg ze naar beneden en gaf ze een plek bij Nawadlook en Mary Standish. Toen wendde hij zich weer bij het venster en op dat oogenblik meekte hij God de duisternis te laten optrekken, zoodat hij beter zou kunnen wreken en zich daardoor zou kunnen wreken. Als een onmiddelijk antwoord op zijn gebed zag hij, hoe plotseling zijn hut op een vreemde wijze werd verlicht. Gele, dansende vlammen deden de omtrekken der vensters duidelijk uitkomen, terwijl een zee van vuur een uitweg zocht door de geopende deur. Hierdoor kon hij helder een mot regen onderscheiden, die als een dichte nevel over de aarde hing. Met verbolgen woede zag hij 119e de vlammen voortdurend in omvang toenamen; ze hadden zijn hut in brand gestoken Hij had niet langer met mannen maar met barbaren te doen... Niettegenstaande zijn bloed kook te, trachtte hij zich zooveel mogelijk te beheerschen. Met vaste hand hield hij zijn ge weer omklemd. Sokwenna maakte niet de minste beweging: misschien was_hij wel dood. is waarschijnlijk ook het Nederland sche motorschip „Balie", dat 24 Februari j.l. van Vlissingen vertrok naar Strood bij Rochester in Enge land en waarvan sindsdien niets meer is vernomen. Het geldt hier een kleine motorklipperaak van 132 br. reg. ton, schipper R. Brinkman te Groningen. Een drietal jonge Volendamsche zeelieden sneefden eveneens in hun element, het water n.l., maar op een ongewone wijze. De taxi, waarin ze zaten kwam door de gladheid van den sneeuwweg bij Schardam in de breede Ringvaart terecht. Ze waren met z'n vijven; slechts twee der in zittenden wisten zich te redden. PROF. DR. ALBERT VER WEY f. Uit Noordwrjk aan Zee werd het plotselinge overlijden gemeld van prof. dr. Albert Verwey, een der voormannen der beweging van den „Nieuwen Gids", wiens invloed groot is geweest op de Nederlandsche be schaving na 1850. Hij was in 1885 geboreD, en dus een zestal jaren jonger dan Kloos, een verschil, dat by de oprichting van den „Nieuwen Gids" in 1885 van beteekenis was. Hij nam dan ook de tweede plaats in na Kloos als criti cus en leider, maar al vroeg heeft men in hem den eigenlijken theore ticus en letterkunde gezien, terwijl Kloos als dichter en beoordeelaar van poëzie grooter was. Van uit den kelder drong Keoks snikken tot hem door. Door de vlammenzee zag hij plotseling drie of vier menschengedaanten. Hij wachtte, totdat hun omtrekken dui delijker zichtbaar waren en hij wist wat er in hun gedachten omging Ze meenden, dat men in de met kogels doorboorde hut den strijd niet langer had kunnen voortzetten. Hartstochtelijk hoopte hij, dat hij nu op Graham mikteen hij vuurde. Hij zag, hoe iemand doodelijk getroffen neerzeeg, Zonder een oogenblik te verliezen, schoot hij op de anderen, een, twee, drie, vier en van deze vier raakte hij er twee, en onwillekeurig kwam de eigenaar d'ge gedachte bij hem op, dat ten minste voor een kort oogenblik het voordeel aan zijn kant. Hij deed een paar schreden ach teruil om een ander geweer te halen, fetgeen Mary hem uit het valluik overeikte- Ofschoon haar oogen droog waren, hoorde hij haar duidelijk snikken, toen ze hem aankeek. Pas op, waarschuwde hij, blijf op den grond. Hij voorzag wat er nu gebeuren zou. Hij had zijn vijanden getoond, dat er nog leven in de hut was-... levende, gewapende mannen.en met verdubbelde woede barstte nu het geweervuur op zijn schuilplaats los. Hij ging op den grond liggen, zoodat hij nog beschermd werd door het onderste gedeelte van de hut N ets was bestand geweest tegen dit moorddadig vuur.... Van alle kanten drongen kogels nu binnen, metaal, glas en tinwerk vernietigend... Een van de kaarsen werd uitge schoten en te midden van dit hei- densch kabaal hoorde hij een vree- Prof. Verwey heeft als hoogleeraar te Leiden grooter invloed gehad op de vorming van een deel der stu- deerende Nederlandsche jeugd. Deze bezonnen dichter en gevoelig theore ticus was ook een warm voelend mensch voor zyn medemenschen. Hy heeft den blinden dichter Penning bevryd van de zorgen voor het be staan en ook veel anderen met raad en daad geholpen. KUNST WOL Er wordt thans in ons land per dag 1300 liter ondermelk tot kunst wol verwerkt. DEFENSIE-VERSTERKING AANVAARD. HET KOST SCHATTEN GELD. De Tweede Kamer heeft deze week de defensie-versterking aanvaard, wat o.m. inhoudt: langer diensttijd en grooter lichtingen. Nederland wenscht geen bewape ningswedloop, maar het wordt ge dreven door de andere mogendheden. De Kamer ziet dat in en we beleef den het merkwaardige feit, dat voor het eerst sinds 15 jaren een gewich tig defensie-ontwerp zonder hoofde- lyke stemming werd aanvaard. Dit ontwerp is inderdaad gewichtig. Vooreerst wordt de eerste oefe- ningstijd voor de dienstplichtigen van de zeemacht met een half jaar verlengd en van 15 maanden op 21 maanden (die van de kustwachters van 9 op 11 maanden) gebracht. Tweede deel van het ontwerp is een verdeeling van de herhalings- selijken kreet, en zag hij Mary uit den kelder naar hem toekruipen. Doordat hij zich plotseling had laten neervallen, meende zij, dat hij ge raakt was. Hij schreeuwde haar iets toe en het was, alsof zijn hart van schrik stilstond, toen hij een van haar zware vlechten den grond zag raken en ze in dit afschuwelijke oogenblik haar bleek onbevreesd gezichtje tot hem oprichtte In een oogenblik was hij bij haar nam haar in zijn armen en sprong met haar in den kelder. Een kogel vloog rakelings boven hun hoofd. Hij hield haar zoo dicht tegen zich aangeklemd, dat zij nauwelijks lucht kon krijgen. Plotseling voelde hij een koelen luchtstroom om zich heen. Hij miste Nawadlook. In een donkeren hoek van den kelder hoorde hij haar be wegen, terwijl hij vaag een licht streep ontdekte. Ze kroop naar hem terug, en raakte met haar hand zijn arm aan. We kunnen ontsnappen.... daar, zei ze op fluisterenden toon. Ik heb het deurtje opengemaakt Daardoor kunnen wij het ravijn bereiken. Haar woorden en de lichtstreep brachten hem op een idee. Hij had nooit kunnen droomen, dat Graham de hut plat had willen schieten en door Nawadlook's woorden was er een vaag gevoel van hoop in hem ontwaakt Toen het geweervuur iets bedaar de, legde hij met enkele, korte woorden zijn plan tot ontsnapping uit. Hijzelf zou hier b'ijven. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9