De geloofsuitroeïng in Duitschland. Krakelingen. Buitenland. Gemengde Berichten Ook al griep? AKKERTJES Provinciaal Nieuws Ik gun een ander ook wel wat, meneer Dat wil ik gaarne aannemen. U staat dus, zeiden wij, onderaan het lijstje. En u krijgt pas uw f 60.75 als u bovenaan staat. Het is dus duidelijk, dat u vijf plaatsen opschuiven moet. Daar u er niets aan veranderen kunt, dat u deel hebber in den zevenden graad bent, kimt u evenmin verhinderen, dat u uw 243 kwartjes moet ontvangen van de deelhebbers van den twaalf den graad. Waarom zou ik daar eemg be zwaar tegen maken Als die men- schen zich aan hun voorschrift hou den laat hun graad mij volkomen koud. Toch niet dunkt mij. Als wij opnieuw de logarithmentafel opslaan constateeren wij, dat het aantal deelnemers in den twaalfden graad 177.147 bedraagt. Als en de 728 andere leden van uw gezelschap dus alle hun f 60.75 willen ontvangen moeten er dus 177.147 kwartjes ver zouden worden. Gezien den rijkdom van het Nederlandsche volk is dat toch maar een kleinigheidje, meneerUw be- cyferingen brengen mij geenszins aan het twijfelen. Als wij nu even terugkeeren naar die twee pientere jongens in Bussum, die het initiatief hebben genomen tot deze postwisselbrief- affaire, dan mogen wij de veronder stelling uiten, dat zij niet begonnen zijn met het verzenden van slechts drie formulieren. Hoe meer zij er plaatsen, hoe voordeeliger het is. Immers, zy verkoopen deze papiertjes voor vijf cent per stuk. Laten wij zeggen dat zij er in plaats van drie, driehonderd hebben verzonden. Het is voor twee menschen niet moeilijk om de adressen van driehonderd familieleden, vrienden en kennissen te verzamelen. Al de getallen, die wij zooeven hebben vastgesteld, moeten dus met honderd vermenig vuldigd worden. Als u en die 728 andere deelhebbers van den zeven den graad die zestig gulden willen ontvangen, moeten er dus 17.714.700 personen even zoovele kwartjes ver zenden. Dat is wel een beetje veel. Dat is ruim twee keer het aantal inwoners van Nederland of acht k negen maal het aantal ge zinnen. Als u dus aan uw trek wilt komen zal een formulier als dit 8 9 keer elk Nederlandsch gezin moe ten passeeren en geen enkelen keer mag het stuiten op een onwillige of een onverschillige, want dan loopt het al spaak. Da kans, dat u werkelijk f 60.75 terugkrijgt, is dus wel miniem klein En voor allen, die nau komen de deelnemers iu den achtsten den ne genden óf een nog hoogeren graad neemt die kans met reuzenschre den af. U kunt aan het formulier niet zien tot welken graad u in dit systeem behoort, zoodat u zelfs de grootte van de toch al zeer kleine kans niet kunt gissen. Wy hebben nu maar aangenomen, dat u een deelnemer in den zevenden graad zou zijn, maar stel, dat u.... Hier greep de man zyn hoed en... rende de trappen af. de scholen te verwijderen. En met het bidden op school is het op vele plaatsen allertreurigst gesteld. Tenslotte wijst de bisschop op het feit, dat alleen nog door het christe lijke gezin en door het christelijk ouderlijk huis de toekomst van het katholicisme in Duitschland kan worden gered. Hoe zal de kerk er na tien jaar nazzl-bewind uitzien? De bisschop van Passau ontwerpt in zijn vastenbrief naar K.W.P. ons uit Munchen meldt een treurig beeld van de toekomst der R.K. kerk Duitschland. „De nooden van onzen tijd zijn zóó talrijk en geweldig, aldus een herderlijk schryven, dat het voor een bisschop, wiens plicht het is, het volk te waarschuwen en te ver manen, geen gemakkelijke taak is het beslissende woord te vinden en te weten, waar en wanneer hij moet ingrijpen. Voortdurend kwelt mij de bange vraag: wat zal de toekomst der kerk in ons vaderland, in ons bis dom z\jn Zal er over eenige decenniën in derdaad nog een kerk in Passau bestaan, een kerk, die eenigszins herinnert aan het huidige katholieke bisdom Of zal het aantal geloovige katho lieken verminderd zijn tot een kleine schare, hier en daar verspreid te midden van den groeienden zond vloed van dwaling, bygeloof en ongeloof. Het ligt verre van mij, de jeugd van morgen reeds thans wankel moedig te maken. Maar ziende om u heen, zult gy de zorgen van uwen bisschop verstaan. Immers ge ziet met eigen oogen. hoe de geest van het christendom meer en meer uit de scholen verbannen wordt, De volkomen ontkerstening der school zal wellicht sneller, dan wy thans vermoeden, doorgevoerd worden. Onze volksschool, die naar recht en wet confessioneele school moet zijn, is op menige plaats reeds voor de godsdienstig christelijke opvoe ding zonder eenige beteekenis ge worden. Zelfs heeft men hier en daar, Goddank nog vergeefs tot dusver, getracht het kruisbeeld uit WAANZINNIGE BEWAPENING. Waar het met de wereld naar toe moet, die haar „welvaart" ziet groeien door de koortsachtige bewapening, midueis welke enkele groote landen de overige staten met zich méé dwingen tot de voorbereiding van den volgenden oorlog, leert een by- drage van kapitein von Zeska in het Duitsche tijdschrift „Wehrbeitraege", waaruit blijkt, dat met uitzonde ring van Duitschland, welks bewa- peningscijfers natuurlijk niet moch ten worden vermeld in het afge- loopen jaar 21 Europeesche landen circa 5 milliard en 925 millioen dollar voor hun geregelde legers hebben uitgegeven. Men krijgt een idee van de grootte van dit kapitaal, als men bedenkt, dat men er ongeveer 1000 gulden van kan schenken aan eiken Neder lander, mannen, vrouwen, kinderen, zuigelingenEn dat kapitaal is elk jaar weer opnieuw benoodigd. Heel een volk als het Nederlandsche zou zich permanent, zonder arbeid, in weelde kunnen baden, van het geld, dat 21 Europeesche landen en land jes aan hun oorlogsvoorbereiding besteden, Ik tref deze vergelijking niet om het niets-doen bij overvloed als een begeerenswnardigheid voor te stellen, maar slechts om de ont zagwekkendheid van het voor oorlog uitgegeven en nog steeds uit te geven kapitaal aan te toonen. Kapitein von Zeska geeft dan de volgende detail-cijfers Sovjet-Ruslandtwee milliard 960 millioen dollar voor een millioen 650 duizend man, in tijd van oorlog tien millioen 150 duizend man. Aan tal vliegtuigen zes duizend. Tanks en pantserauto's zes a tien duizende Frankrijk 934 millioen dollar, voor: 740 duizend man, in tijd van oorlog vier millioen zes honderd duizend. Aantal vliegtuigenvijf duizend. Tanks en pantserauto's4500. Engeland 925 millioen dollar voor 139 duizend man, de territoriale troepen niet meegerekend. In tijd van oorlog twee millioen. Aantal vliegtuigen 3500. Italië260 millioen dollar voor 442.000 man, in tijd van oorlog vijf millioen. Aantal vliegtuigen3000. Tsjecho-Slowakije105 millioen dollar voor 201.000 man, eventueel uit te breiden tot twee millioen. Aantal vliegtuigen1300. Behalve de Spaansche kleeding der slachtoffers en de onomstootelyke bewijzen van misdrijf, dat veel van een executie weg had, is omtrent de toedracht van het afschuwelijke ge beuren niets met zekerheid te zeggen. Twee hypothesen doen zich voor. Het is bekend, dat op de kust van Austurië de fascisten en die daarvoor doorgingen, ten slotte niet meer met kogels afgemaakt werden, doch van de hooge rotsen in zee werden ge worpen. De groote afstand maakt het echter twijfelachtig, of men hier met slachtoffers van dit soort exe cuties te doen heeft. Grooter is de mogelijkheid, dat zich een drama heeft afgespeeld op een der vele Spaansche schepen, die de laatste maanden voor de Vendéekust gekruist hebben en vaak in St. Nazaire bin- nengeloopen zyn. WAT GEBEURT IN RUSLAND In de Europeesche pers blijven tal van speciale correspondenten gewag maken van byzondere spanningen in Rusland, van oproeren, straatgevech ten, massa arrestaties door de regee ring men spreekt b.v. van 10000 Polen, die gevangen genomen zouden zyn, van beroering in het roode leger enz. Zeker is, dat de Gepeoe de hand heeft gelegd op honderden z.g. Trotzkisten, maar voor de rest is de toestand in Rusland weinig duidelyk. Moskou spreekt officieel tegen, dat er iets ernstigs aan de hand zou zijn, maar de tegenspraak is weinig duidelijk en weinig positief. Naar uit Warschau wordt gemeld, heeft maarschalk Worosjilof bij Stalin geprotesteerd tegen de arres tatie van een tiental hoogere offi cieren van het garnizoen van Moskou. Deze officieren worden beschuldigd van het deelnemen aan eenTrotzki- ïstische samenzwering. Volgens in Moskou rondgaande geruchten zou ook maarschalk Toechatsjefski gearresteerd zijn. Worosjilof eischte van Stalin, dat de arrestanten zouden worden vry- gelaten en hij zou met aftreden hebben gedreigd. Vermoedelijk zou hij in dit geval worden opgevolgd door generaal Blucher, den commandant van het roode leger in het Verre Oosten. Voorts zou de commandant van het roode leger in Tasjkent, generaal Tubenico, gearresteerd zijn en naar Moskou zyn overgebracht. Tubenko is vroeger met mevr. Kolontai, de schrijfster en Russische gezante in Oslo, gehuwd geweest. DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. Na een langdurige pauze in den Spaanschen burgeroorlog, eensdeels als ge*- Ig van het daar zeer on gunstig c winterseizoen en mede, omdat een reorganisatie van de strijdkrachten en een herziening van de militaire taktiek noodig waren gebleken, zijn thans wederom geweldige gevechten ontbrand om het bezit van Madrid en de groote Zuid-Oostelijke havenstad Malaga, twee steunpunten in de verdediging der republikeinsche regeeringsstrijd- krachten. Het offensief is ingezet door Franco's strijdkrachten en het verloopt tot nog toe succesvol voor de nationalisten, die ten Westen en ten Zuiden van de Spaansche hoofd stad onweerstaanbaar voorwaarts dringen en aan het front van Malaga uit niet minder dan zes richtingen op deze haven aanrukkende val van Malaga wordt elk oogenblik verwacht. Er wordt gemeld, dat ae roode militie in Malaga aan het muiten is geslagen en dat de stad gedeeltelijk in brand staat. Het schijnt, dat de nationalisten met het thans begonnen offensief een beslissing in den burgeroorlog trachten te forceeren, door een poging n.l. tot „oprollen" van de stellingen hunner tegenstanders, waardoor de strijd het karakter van een bewegingsoorlog zou verwerven. Intusschen blijven de republikein sche regeeringstroepen een hard- nekkigen tegenstand bieden en zijn zij ter afleiding een offensief begon nen op de nationalistische stellingen in Cordova, waar ze eenige locale succesen bevochten en in Asturië, waar ze Oviedo onder den druk van een hevig granaatvuur stelden. In Asturië vermochten ze echter geen terreinwinst te boeken. LUGUBERE VONDSTEN. Sinds een week is de Fransche Vendéekust opgeschrikt door den weerslag van een der vele verschrik kingen, die den Spaanschen burger krijg begeleiden. Dag na dag hebben de golven er doode lichamen aan het strand geworpen, welke, ofschoon onherkenbaar door den invloed van het zeewater, kennelijk van Span jaarden zyn, die door moordenaars hand het leven lieten. Alle slachtoffers bleken met de handen op den rug te zyn gebonden vóór ze in zee waren geworpen. KELLNER MET EEN MES GESTOKEN. De Eindhovensche carnavalsviering Zondagavond ingezet met een steekpartij in café „Rheingold." Zekere van Str. viel enkele be zoekers lastig. Toen een der bezoe kers, zeicere S., hem daarover een opmerking maakte, bedreigde hij dezen met een mes. S. ontweek den steek echter en de aanvaller werd de deur uitgezet. Een half uur later evenwel kwam hij terug en viel toen onmiddellijk den kellner van den Broek, die weigerde hem toe te laten, in. Van den Broek werd aan den pols getroffen en viel bloedend neer. Hij werd naar het 3t. Jozef-ziekenhuis overgebracht, waar hij verbonden werd. Daarna kon hij naar huis worden gebracht. De dader vluchtte doch werd op den Biesterweg door marechaussee achterhaald. Hy werd in 4e kazerne opgesloten. BRIGADIER DER MARE CHAUSSEE VERDRONKDN. Uit het Eindhovensch kanaal te Eindhoven is nabij de tweede brug het lijk, alsmede het rijwiel opge haald van den 28-jarigen C. A. van Boven, brigadier der marechaussée van de brigade Princenhage, die tijdelijk te Eindhoven was gedeta cheerd. Hij was Zondagavond om 8 uur niet op zyn post bij de eerste brug over het kanaal aangekomen. Vermoedelijk is hij op weg daar heen, door de duisternis misleid, te water gereden en verdronken. OPEN WINKEL OP ZONDAG. De Hooge Raad heeft overeen komstig de conclusie van den advo caat-generaal mr. Wijnveldt ver worpen het cassatie-beroep van J. A. P. G., die wegens overtreding te Heerlen van art. 2 der Winkelsluitings wet door den kantonrechter is ver oordeeld tot f 6 boete, welk vonnis door de rechtbank te Maastricht was bevestigd. G. had zyn winkel op Zondag open gehouden. Zijn ver dediging was, dat zijn winkel op dien dag alleen als toonkamer diende JUBILÉ. Te Roermond vierde de heer G. Nottet Maandag zijn veertigjarig jubileum als suisse der O.L- Vrouwe Munsterkerk. Te zijner intentie werd om 8 uur een plechtige Hoogmis opgedragen. De jubilaris mocht van vele zijden bewijzen van belangstel ling ontvangen. LUK OPGEHAALD. Uit de Zuid-Willemsvaart te Hel mond is het lijk van een onbekenden man van circa 55 jaar opgehaald, gekleed in groen-grys costuum. MOTOR DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Maandagmiddag heeft te Uden nabij het Missiehuis der Paters van het H. Hart een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto van een groenten- handel uit Zaltbommel kwam uit de richting Uden toen op hetzelfde oogenblik de eerw. Broeder Domini- cus uit de oprylaan van het missie huis per motor-rijwiel zich naar den hoofdweg begaf. De Broeder kwam in botsing met den vrachtwagen en werd tegen den grond geslingerd. De autobestuurder heeft nog ge tracht door sterk te remmen de aanrijding te voorkomen, doch ver geefs. De broeder kwam onder het zware motorrijwiel terecht en werd in bewusteloozen toestand opge nomen. Dr. Peeters uit Uden constateerde behalve een -diepe hoofdwonde, een hersenschudding en inwendige kneu zingen. Hij liet het slachtoffer naar het St. Jansziekenhuis ter plaatse vervoeren, waar den ongelukkige de laatste H. H. Sacramenten zyn toe gediend. ZOMERDIENSTREGELING NEDERL. SPOORWEGEN gaat dit jaar in op 22 Mei. Naar het Handelsblad verneemt, zal de zomerdienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen dit jaar ingaan op Zaterdag 22 Mei en eindigen waarschijnlijk op Zaterdag 2 October, Groote veranderingen in deze dienstregeling zullen ditmaal niet voorkomen, noch in de binnen- landsche, noch in de buitenlandsche verbindingen, Wel zullen in de daaropvolgende zomerdienstregeling, die van Mei 1938, groote wijzigingen aangebracht wordendeze houden verband met de electrifiacatie van het middennet. DE HONDERDJARIGE TE DEURNE. Zondag is de Wed. Versteeg te Deurne 100 jaar geworden. Die dag werd vry gehouden voor de kerke lijke viering. De honderdjarige werd te elf uur naar de Ned. Hervormde Kerk aan den Helmondschen weg gereden, waar de dienst plaats vond. CASSATIE AANGETEEKEND. De advocaat-generaal by het Amsterdamsche Gerechtshof Mr. J. Versteeg, heeft cassatie aangetee- kend tegen het vrijspekend arrest, door het Hof gewezen in de straf zaak tegen den heer J. Ankersmit, hoofdredacteur van „Het Volk", die terecht heeft gestaan wegens be- leediging van het hoofd van een bevrienden staat, in casu Hitier. HAAR KIND MISHANDELD. In hooger beroep is Maandag voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch behandeld ;de strafzaak tegen een vrouw uit Mill, die door den politie rechter was veroordeeld tot ze3 maanden gevangenisstraf ter zake van het feit, dat zij op verscheidene tijdstippen in de jaren 1935 en 1936 te Mill haar vierjarig zoontje heeft mishandeld. Subsidiair was haar ten laste ge legd, dat zy door misbruik van gezag heeft uitgelokt, dat haar zoontje Antoon bedoelde mishandeling pleeg de. Verd. verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen, omdat zij onschuldig is. Verontwaardigd qualificeerde de president het gebeurde als beest achtig; als het waar is, zeide hy, zijn er geen woorden voor. De advocaat-generaal eischte na getuigenverhoor bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte vry spraak. Ned*fisndstj) Die hoofdpijn, dat gevoel Product van jjgk zljn en die pij. nen overal zullen dan direct verdwijnen met Volgens recept van Apotheker Dumont VENRAY, 13 Febr. 1937. BENOEMING. De hoofdonderwijzer P. Mulders van VenrayYsselsteyn is in gelijke functie benoemd te Deurne, St. Jozef- parochie. SOLO- EN DUETTENWEDSTRIJD. In de zaal „Wilhelmina" organi seerde Venray's Harmonie een wel geslaagde solo- en duettenwedstryd. De deelname was buiten verwachting en de tjokvolle zaal heeft een echte gezellige avond gehad. De prijswin naars zijn als volgt Solo's le prys Schweitzer, Reu ver, met „Gekke Nelis", alsmede de publieksprijs en de grimeursprys 2e prijs Reinders, Kessel met „Af geraakt" 3e prijs Schattevoet, Kessel met .Hannes verhuurt kamers met W-C." Duetten le prijs Duo Schatte voet, Kessel met „Baker en Bidder" 2e prijs Duo Duijthof, Steijl met „Naar het Zangersfeest geweest" 3e prijs Duo Schweitzer, Reuver met „De blinde bedelaar en z'nkind" De publieksprijs Duetten duo Schat tevoet, Kessel met „Baker en Bidder." De jury had bij dezen wedstrijd heusch geen gemakkelijke taak. LUXOR-THEATER. De directie van Luxor weet zijn bezoekers steeds de grootste films te presenteeren, allen zijn het uit gelezen prachtprogramma's. Voor deze week staat een zeer bijzonder programma den bezoekers te wachten, n.l. „David Golder", eën groot kunstzinnig meesterwerk van den grooten Harry Baur, naar den beroemden en veelgelezen roman van Irene Nemirovsky, welk film werk tot stand kwam onder de kundige regie van Julien Duvivier. David Golder, een enorme en stoere werker, de zestig reeds ge- ïrd, maar aan rust nemen denkt hij nog lang niet. Uit niets voortgekomen, geboren in een Russisch ghetto, in Amerika fortuin gemaakt met hard werken. Wils kracht, doorzettingsvermogen hebben hem gemaakt tot een der vooraan staande beursmenschen. Als men in Londen, in Parijs, in New-York „David Golder" zegt, is dat de naam van een ouden harden jood, die zijn geheele leven veracht en gevreesd is geweest, die iedereen die hem kwaad wilde doen, kon verpletteren. Geld, altijd geld, geld. David Golder kent geen ander doel dan geld verdienen en aan de grillen van zyn vrouw Gloria en zijn dochter Joyco tegemoet te komen. Beiden smijten met handenvol de millioenen wegdie millioenen te verdienen is Golder's leven, zyn hartstocht. Voor zijn dochter koestert hij een blinde liefde, zijn vrouw is een vrouw zon der hart, vaD wien hij niet meer houdt. Diep in zijn hart leeft een verbor gen verlangen naar liefde, belange-- looze liefde, die hij hoopt te ontvan gen in ruil voor zijn geld. Maar hy is altyd alleen, zijn groot huis in Parijs is vrijwel altyd ver laten wanneer hy van zijn lange reizen terugkeert. Zijn vrouw en dochter zijn in Biarritz, in Cairo, aan de Riviera, overal maar steeds ver weg van hem, die zich ziek voelt, die zijn krachten voelt ver minderen, wiens bart is aangetast. Een tweede hoofdfilm welke ook tot de hoogste klasse behoort is „In de macht van Tamburini", een prachtig en boeiend filmwerk uit het circusleven. Tot een van de grootste attracties van de kermis behoort de dooden- sprong van een 300 M. hoogen toren. Maar de parachute-springer, die eenige malen per dag deze gewaag de toer verricht vindt plotseling den dood. De parachute weigerde Tamburini, zijn manager is wan hopig. Er moet een plaatsvervanger gevonden worden, doch er is niemand, die zich beschikbaar wil stellen. Dienzelfden dag is Ariel zonder werk gekomenZij deugde niet voor het trapeze-werk. Tamburini enga geert haar.... als danseres! Ariel is dolgelukkig, dat zy nu eindelijk de eerste schrede op den weg naar haar ideaal zal zetten. Doch Tamburini heeft geheel andere bedoelingen. Hij brengt het bange meisje onder zijn hypnotische invloed en dwingt haar de doodensprong te doen. Ariel beseft niet wat zij doet. Vrij van de hypno tische invloed ^weet zy niet meer wat zy onder' Tamburini's dwang gedaan heeft. MARKTBERICHT. flAangevoerd ter veemarkt in totaal 49 stuks, t.w. dragend vee 20, gust vee 12, vet vee 9, biggen 7. Handel levendig. Prijzen dragend vee f 170f 230 gust vee f 80f 140vet vee 2834 ct. per kilobiggen f 14. OIRLO. Bij de onderhandsche aanbesteding voor het verbouwen van een boerderij voor rekening van den heeren W. Claassen alhier, waren laagste inschrijvers Gebr. Pingen te Meerlo voor f 5431.— voor welke som hun het werk is op gedragen. HORST. Naar de N. V. C. ver neemt heeft de heer H. Vullinghs op de Zaterdagavond gehouden ver gadering ontslag genomen als pre sident der Kon. Harmonie. Afgezien van de muzikale leiding, heeft de heer Vullinghs onnoeme lijk veel gedaan voor den bloei der Kon. Harmonie en is door zijn heen gaan een groote leemte ontstaan. Maandag herdachten de ech telieden B. Kuypers—Geurts den dag waarop zij vóór 50 jaren in den echt werden verbonden. OVERLOON. Donderdag verga derden de R. K. J. B. onder leiding van H. Creemers, Voorzitter. P. Gerrits bracht een goedver zorgd jaarverslag uit. Het finan- cieele gedeelte sloot met een batig slot van ruim f 32.Daarna werd overgegaan tot het innen der con tributie en aanneming nieuwe leden. Drie nieuwe leden gaven zich op. Hierna had plaats de uitreiking der prijzen van den in den afge- loopen zomer gehouden gewassen- wedstrijd. De voorzitter bracht dank aan den techn. adviseur A. H. Janssen voor de keuring en het hierbij ver gezeld gaand rapport, en spoorde de leden aan, ook in dan komenden zomer wederom zooveel mogelijk aan deze wedstrijden deel te nemen. P. Gerrits en Jac. Koenen werden met algemeene stemmen tot be stuursleden herkozen. Besloten werd om het sproeien der vruchtboomen op dezelfde wijze te doen geschieden als het vorige jaar en M. Lemmen hier wederom mede te belasten. Verder werd nog besproken aan koop nieuw soort haver „Aarlymil- ler", erwten, mais, zoete lupinen, enz. Vervolgens gaf de tecbn. adviseur nog een uiteenzetting van de mais- teelt. De genomen proeven wezen uit dat deze tot 7000 kg. kan op brengen. Ook de verbouw van Merg- kool kan veel opbrengen, doch hier mede moet men voorzichtig zijn en niet in rijke mate voederen aan melkgevende koeien, aangezien dit slecht werkt op de boterbereiding. Door enkele directeuren van zuivel fabrieken werd hiertegen gewaar schuwd. Daarna sprak de Z. E. Heer Pas toor nog over het organisatieleven. VEE VERZEKERING MERSELO. Deze week had te Merselo in café Janssen de algemeene ledenverga dering plaats van de Veeverzekering. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende: Aantal leden 113 met 472 koeien. Verzekerd kapitaal f 91080 of ge middeld f 193 per koe. Aan premie was ontvangen f 1143.69 Aan uitgeponde koeien f 294.14 Aan verkochte koeien f 180.00 Aan diversen f 697.35 f 2315.18 Uitbetaald werd overgenomen koeien f 1048.00 Uitbetaald aan accijnzen en keurloonen f 56.00 Diversen f 292.38 Naar de Leenbank f 855.00 zoeking en pe ongemerkt o/or sel het muzisiE Te Hoensbifek dat het dr«^. accordeon meenam, v&r natuurlijk ij d indiende. Eenige weh mannen, die lel uitgaveD, de&e dorp met zijtEc mee. Eerst pa deden zy zi^ i die eenlangeiai om weer thuj t» de accordeonw; aantal afbèli kwijt was. f De politie ha zich dergelijk g plaatselijke pjit: van in kens elk geval de do te betrachtè'o: toegang totlui kenden. j UIT EEN De heer bezig was boomen hac circa 20 i vallen. Hij zeer ernstig allerijl ontl zijn toestamfe' na de man H. H. Sacrai er VI ■nnt MAASWER«N Binnenkortkl i gemaakt metle de verlenginjva het Julianain; van de boel in gemeente Weer noodigde te#in gemeente Vkst oppervlakte an over den aaioc Rijk zijn onrt Het ligt iide Rijks watersU, werkverschaflg Totaal betaald f 2251.38 Batig slot 1936 f 63.80, terwijl de bezittingen der vereeniging in totaal f 1175.37 bedragen.. Het aftredende bestuur werd in zyn geheel herkozen, terwijl tot voorzitter en tevens tot hoofdschat- ter werd herbenoemd de heer L. Poels. VASTENAVOND. Het concert met tooneeluitvoering Maandagavond te Merselo gegeven door de „Merselona" en Ruiterclub mag prachtig geslaagd heeten. De ruime zaal van den heer Arts was tot in de uiterste hoeken bezet. Het muzikale gedeelte van het programma werd keurig verzorgd door de fanfare, onder leiding van den heer Mathieu Arts. De clou van den avond was de klucht in 3 bedrijven „De universeele erfgenaam. Onbedaarlijk is er ge lachen. Alle, zelfs de kleinste rollen wer den keurig verzorgd, zoodat het geheel in een woord af was. OVERVAL TE BUDEL. Dinsdagmorgen werden te Budel omwonenden gewaarschuwd, dat een 69jarige vrouw het slachtoffer was geworden van een brutalen en wreeden overval. Het bleek, dat de dader in het wilde weg met een zwaar broodmes op zijn slachtoffer had ingehakt, waardoor zeer ernstige hoofdwonden waren ontstaan. In levensgevaarlijken toestand is de vrouw naar het ziekenhuis te Weert vervoerd, waar zij van de H.H. Sacramenten der stervenden is voorzien. Een 23jarige man is aangehouden en bekende den overval te hebben gepleegd. ACCORDEONS-MISÈRE. Een hoofdstedelijke firma, die zich voornamelijk in Noord-Brabant en Limburg bezig houdt met den ver koop van accordeons, blijkt er eigen aardige manieren op na te houden om aan het haar toekomende geld te komen. In het bijzonder in de mijnstreek verkoopt zij deze muziekinstrumen ten tegen afbetalingen. Zooals het meest gaat met afbetalingen komen ook bij deze firma de eerste termijnen vlot binnen, doch daarna begint het te tanen. Soms blijven verdere afbe talingen zelfs geheel uit, terwijl de firma vaak ook weinig geneigdheid toont om ook maar de geringste clementie te betoonen bij de invor dering der termijnen. Om zich zelf te dekken laat de firma, zoodra de afbetalingen uit blijven de door haar in huurkoop verkochte accordeons terughalen. Hiervoor heeft zij een drietal gladde Amsterdamsche jongens in dienst genomen, die per auto het land afreizen. Zij komen voorrijden aan het adres, waar een accordeon, wegens het niet voldoen aan de verplichtingen moet worden terug betaald, dringen binnen en geven zich uit als politie- of douane beambten. Ze verrichten een huis- Te Echt ferc pistoolschot Jos Na onderzoS politie is Dsd 18-jarige Pt kende, in cfrie te hebben geio echter getro i. O. is naar t te Roermondjer pistool van 1 beslag genoiÊ.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6