Losse opmerkingen Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten leden tellen, die door den economi- schen toestand Diet in staat zijn hun contributie te voldoen. Hij hoopt dan ook, dat er meerdere leden zijn zullen, die ter wille onzer Katholieke zaak een ruimere contributie zullen willen geven dan de minimale. Wegens ontstentenis van den Secretaris, de heer Kraykamp, leest het Bestuurslid, de heer H. Goemans, de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat dank zij het werken der nieuwe Propaganda-club een leden-aanwas vermeld mag worden van 150 nieuwe leden, zoodat onze afdeeling thans telt 1026 ledeD. Een mooi getal wel is waar, maar toch een getal, dat met de cijfers uit plaatsen aan Ven- ray gelijk, niet vergeleken mag worden. Hij twijfelt er echter niet aan, of de Propaganda-club zal haar beste krachten inspannen. Op een daartoe gestelde vraag, zegt de Voorzitter, dat de inkomsten der afdeeüng hebben bedragen f 528,47, de uitgaven f 424.50, zoodat er een saldo is van f 103.97, welk bedrag in verband met de naderende verkiezingsdagen te gering genoemd mag worden, waarom de Voorzitter een extra-bijdrage gaarne inwacht. Op een vraag van den heer Win- tels, of eventueele sprekers voor de Kiesvereeniging betaald worden, zegt de Voorzitter, dat geen vergoeding wordt uitgekeerd, maar dat er aan zulke vergaderingen altijd onkosten vastzitten, als zaalhuur, publiceering etc. Hierna komt punt 4 der agenda in behandelingverkiezing bestuurs leden. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Laurensse ontslag genomen heeft, terwijl de heer van Megel wegens gezondheidsredenen wil af treden. Na dank gebracht te hebben aan voornoemde heeren voor alles, wat zij als bestuurslid voor de afdeeling gedaan hebben, stelt het Bestuur voor in de vacatures te voorzien door benoeming van den heer Ver meulen, die indertijd zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt door gelden bijeen te brengen voor de reis naar den Landdag te Heerlen en den heer Driessens, hoofd der school, Heide, waar ook een vacature ontstaan is. Daar uit de vergadering geen tegen-candidaten gesteld waren, werden deze heeren bij acclamatie en onder applaus der vergadering benoemd. Punt 5 der agenda is het stellen van candidaten voor de Groslijst, in verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. De Voorzitter deelt mede, dat het Bestuur geen candidaten zal stellen, maar dit aan de vergadering zal overlaten, waarvan gaarne gebruik gemaakt werd. Achtereenvolgens werden candidaat gesteld de heeren Hermans, Mr. Goosseling, Dr. Droessen, Ir. Bon- gaerts, Koops, Mr. Aalberse, Mr. Truyen, Pater Dr. de Beaufort O.F.M., de Bruyn, en oud-minister Steenbergen. Bij de rondvraag gaf de Voorzitter als antwoord op een betreffende vraag te kennen, het wenschelijker te vinden, eventueele sprekers te doen hooren over de algemeene Katholieke zaak, dan b.v. sprekers voor standsorganisaties. Wijl er zoo veel intresse blgkt wil het Bestuur gaarne overwegen om een spreker te doen komen. Na er aan herinnerd te hebhen, dat de contributie 1937 vóór 1 Maart a.s. betaald moet zijn, wil men recht hebben aan de stemming voor de groslijst, sluit de Voorzitter deze geanimeerde vergadering, onder dank aan de leden voor hun talrijk bezoek. Hij vertrouwt dan ook, dat dezen avond vruchtbaar werk gedaan is, waarop met trots mag worden terug gezien. Raadsvergadering Maashees en O verloon. Vrijdagnamiddag kwam de raad der gemeente Maashees en O verloon in spoedeischende zitting bijeen. Voorzitter Burgemeester A. Jans. SecrerarisL. Keuten. Aanwezig alle leden. De Voorzitter begon zijn inleiding met hartelijk dank te zeggen voor de nieuwjaarswenschen aan zijn adres gericht, en wenscht weder- keerig allen een Zalig en Gelukkig 1937 en hoopt ook dit jaar wederom op dezelfde prettige samenwerking. Hij richtte speciaal een woord van dank tot den secretaris, ambtenaar en volontair, voor het vt^e en goede werk verricht in 't afgeloopen jaar, niets is hun te veel geweest. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Goedgekeurd werden door de Ged. Staten de volgende raadsbesluiten: De aangegane conversieleening, het onderhandsch verpachten der boer derij van G. Hoffman s en de ver pachting van grond aan H. Ver schuren. De begrooting werd ter goedkeu ring verdaagd, aangezien deze een kleine wijziging moet ondergaan. De Voorzitter leest hierna een afschrift voor van het telegram, dat werd verzonden aan het Prinselijk Paar, bij gelegenheid van hun hu. welgk. Vervolgens deelt de Secretaris mede, dat een gemeente-verslag over 1931 tot en met 1933 ter inzage ligt. Toen werd besproken de distribu tie van versche zeevisch, waarvoor onze gemeente ook in aanmerking komt. Hieraan zijn echter nogal be zwaren verbonden. De Voorzitter zet deze uiteen en zegt, dat B. en W. er niet voor zijn. Ook de Raad is tegen distributie. De Personeele-en Gemeentefonds belasting moet een kleine admini stratieve wijziging ondergaan. Dan deelt de Secretaris mede, dat een schrijven is ingekomen van J. G. FrausseD, arbeider te Overloon, waarin deze verzoekt om een plaats je, ingevolge de Landarbeiderswet, waarvoor f 2380 benoodigd is. De Voorzitter deelt mede, dat dit verzoek de vorige vergadering reeds was binnen gekomen, doch is toen niet in behandeling genomen. Spr. zegt bezwaar te hebben tegen de ligging, daar is geen plaats voor de uitbreiding en de gemeente heeft plannen met dien weg, waarlangs het huis zou komen staan. Er is niets tegen den aanvrager, maar zulke woningen zgn daar niet op hun plaats. B. en W. is er tegen en volgens de wet voldoet de te bouwen woning niet aan de eischen. Franssen zegt, dit niet te begrij pen, daar er in Sambeek verschil lende van die woningen staan, die gebouwd zijn ingevolge de Land arbeiderswet. De woning van den aanvrager wordt ook dezelfde als die van Verstraten en ligt ook aan denzelfden weg en de woning van Hendriks is zelfs nog kleiner. Wat de woning van Verstraten betreft, dit is particulier eigendom en wat de gemeente Sambeek doet, moet zij weten, aldus de Voorzitter. Franssen zegt, dat daar toch geen andere woningen zullen worden ge bouwd, misschien een oiderwgzers- woning. Hij vindt het jammer, daar de aanvrager den grond reeds heeft gekocht. Wat moet hij daarmee nu doen De Voorzitter zegt, dat hij daar mee wat voorbarig is geweest. Hij had eerst bij de gemeente moeten komen komen met zijn aanvrage en dan grond koopen. Wethouder Crooymans meent, dat het daar geen plaats is voor een arbeiderswoning. Ze meenen maar, dat de werkverschaffing eeuwig zal blgven duren. Franssen is van meening, dat dit nog jaren zal blijven duren, er wordt maar al te veel op gewerkt, om dit zelfs nog uit te breiden. De Voorzitter zegt, dat het in de bedoeling ligt Overloon daar te verfraaien en dat is niet mogelijk, indien daar arbeiderswoningen staan. Franssen vindt het jammer, dat de arbeider zoo wordt terug gezet en merkt nog op, dat er wel eens verschil wordt gemaakt. Wat bedoelt u, vraagt de Voor zitter. Franssen: Ik herinner me nog, dat Wethouder Crooymans eens heeft gezegd, waarom Arts niet bij hem kwam om grond te koopen. Deze heeft nu gebouwd aan den Vierl. weg bij Welbers, omdat hij ook met petroleum naar Vierlingsbeek moet. Weth. Crooymans geeft toe, dit te hebben gezegd, maar die heeft ook geen uitbreiding noodig. Spreker zegt nog, dat het een burgerwoonhuis moet worden en de wet verbiedt dit. Franssen merkt op, waarom dat Appelhof dan wel een woning kreeg. De Voorzitter zegt, dat die veruit de kom woont. Bonants vindt het ook jammer, dat die grond is gekocht. Wethouder Crooymans meent, dat de gemeente er wel voor te vinden zou zijn, om met aanvrager te ruilen, dan was ook dit bezwaar opgeheven. De Voorzitter is van dezelfde meening. Daarna wordt deze aanvrage in stemming gebracht en met bijna algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De heer Franssen moest zich, wegens bloedverwantschap, onthou den van stemmen. De gemeenterekening 1935 wordt vastgesteld. 2. Verpachting boerderij. De Voorzitter zegt, dat deze boer derij met rijksvoorachot gebouwd is en door de gemeente werd overge nomen. Hierover heeft Spreker een onderhoud gehad met Z. Exc. Minis ter Deckers en met den Directeur- Generaal van het Dep. v. Landbouw, om goedkeuring over 't voorgestelde, om de rente dezer boerderij van 4 op 3 pet. te brengen en de aflossing te bepalen van 30 op 50 jaren. De Directeur-Generaal had hiertegen geen bezwaar. Spreker las vervol gens de schriftelijke bevestiging van dit onderhoud voor, waaruit blijkt, dat men accoord gaat met het voor gestelde. Hierna ging de Raad over in ge heime zitting ter verdere behande ling van dit punt. Na de heropening werd medege deeld, dat is voorgesteld deboerderg te verpachten aan Claassens te VenrayBrukske. Bonants is er voor te verhuren aan Theunissen, omdat het hier een inwoner betreft. De overige leden zijn voor ClaaS' sens, die de boerderij voor 6 jaren werd gegund onder de volgende voor waarden: de eerste drie jaren f 32.50 per H.A. en de tweede drie jaar f 35.per H.A. en nu f 45.— per H.A. voor de reeds uitgezaaide rog- |ge- 3. Wijziging begrooting l936-'37. I De begrooting moet een kleine wijziging ondergaan door de con- j versieleening, de tractatie der school kinderen bij gelegenheid van het Prinselijk huwelgk en naar aanlet ding der salarisverhooging van den 1 ambtenaar van Daal. 4. Rondvraag. Goumans vraagt om verbetering van den weg by Woldenberg. Wethouder Crooymans meent, dat steenpuin of omspitten daar de beste resultaten zullen hebben. De Voorzitter zegt verbetering toe. Ook Jans vraagt om verharding van den weg voor zijn huis, aange zien daar vele vrachten over moeten komen. Wethouder Crooymans zou dit stukje verharden, dit is tevens een verfraaïng voor het daaraan gren zende „Lindepark". Hierna deelde de Voorzitter den loop der bevolking mede op 1 Jan. 1937, welke gunstig is en met 78 personen toegenomen is. Daarna sloot de Voorzitter de openbare vergadering met gebed en ging de Raad nogmaals in geheime zitting over. Verdraagzaamheid." De „Eindhovensche en Meierijsche Crt." ontleent aan het te Eindhoven verschijnende kerkelijke weekblad „Ons Leven" het volgende bericht Het Oranje-Comité hier in de stad zou bij gelegenheid van den nationaien huwelijksdag voetbal- wedstrgden organiseeren en noodig- de daartoe ook uit de lands-kam- pioen der R.K. Voetbalbeweging: Brabantia, die hun volle mede werking tot tweemaal toezegde. Edoch bij een bespreking met deelnemende clubs, aangesloten bij de Koninklijke Nederl. Voetbalbond (K.N.VB.) werd medegedeeld aan 't Oranje-Comité, dat de Konink lijke N.V.B. zeker niet zou goed keuren, dat op dezen Koninklijken Feestdag Katholieke voetballers dit Koninklijke Feest luister zou den bijzetten in eendrachtige vie ring. Het Oranje-Comité deelde aan Brabantia mede, dat zij maar thuis moesten blijven, want anders speelden de K.N.V.B. clubs niet. En.... 't Oranje-Comité slikte de pil en organiseerde wedstrijden van neutrale clubs en Brabantia's tegenwoordigheid werd niet op prijs gesteld bij dit nationale feest, omdat het een Katholieke club is. Ik vraag me af, hoelang nog, Katholieken, laat ge met je sollen. Hierbij teekent de „Eindh. en Meir. Crt." dan het volgende aan Bij navraag ter bevoegder plaatse wordt ons de juistheid van deze mededeeling van „Roomsch Leven" bevestigd. Ziedaar dus het standpunt van den K.N.V.B. tegenover den Kath. Voetbalbond. Niet alleen, dat dit een standpunt is, dat niet van collegiale sportiviteit getuigt; het is überhaupt geen standpunt. Maar het getuigt bovendien ook, aan welken kant de godsdienstige onverdraagzaamheid schuilt. Hier waren het de z.g. neutrale clubs, aangesloten bij den Konink lijken Nederl. Voetbalbond, die de scheuring brachten en dreigden, niet te zullen spelen als Kath. Brabantia meespeelde. Deze vernederende houding van die z.g. neutrale clubs tegenover Kath. Brabantia, welke club be wezen heeft, dat zij, wat speelkunst betreft, er mag zijn, wenschen wij onzerzijds niet te laten passeeren zonder een krachtig protest daar tegen. EEN ONVERDACHT GETUIGENIS. De Nederlandsche land- en tuin bouw heeft groote verplichtingen aan iemand, die de laatste jaren de gebruikers van de bodem de oogen open heeft doen gaan vooreen eisch, die de grond stelt, wil hg een rich- tige opbrengt geven. Een eisch, waar aan vele jaren lang niet de noodige aandacht is besteed. Het is n.l. de Rijkslandbouwconsu- lent te Zutphen, Ir. Cleveringa ge weest, die met buitengewoon veel y ver heel de boeren- en ook de tuin derswereld er steeds weer op wees, dat voor een goede opbrengst, voor een voordeelig gebruik van den grond, het beslist noodig is, dat de kalktoestand in orde is. Dit is het oordeel van iemand, die door en door met de eischen van den bodem en de behoeften van de cultuur gewassen op de hoogte is en geen belanghebbende bg wat voor zaak dan ook. Een onbevooroordeelde voor lichter van de boeren. Het zag er met de kalktoestand van de meeste Nederlandsche gron den allesbehalve fraai uit. Op nage noeg alles was bij het bemesten gelet, doch aan de kalk behoefte had men niet voldoende gedacht, met het gevolg, dat het tekort al grooter werd. Dank zij de ijver van Ir. Cleveringa, die niets verzuimde om telkens en telkens weer op de Kalktoestand te wgzen, zijn de oogen open gegaan. Deze Rijkslandbouwconsulent heeft dezer dagen in enkele bladen weer uitvoerige artikelen geschreven, nu over de verschillende fosforzuurmest- stoffen. Het blgkt, dat hij het slakken- meel buitengewoon hoog aanslaat. Vooral omdat, naar hij zegt, in ons klimaat, waarin zoo gemakkelijk en vrij veel kalk uitspoelt, het „slakken- meel" zeer nuttige diensten kan bewijzen om het dalen van de kalk toestand tegen te gaan en dus kalkmeatstoffen uitspaart. Dat Is wat heel anders dan propagandisten van super zeggen. De meerdere nevenbestanddeelen van slakkenmeel, die mede de oorzaak zijn, zegt de Heer Cleveringa, dat deze meststof zoo hoog aangeschreven staat, zijn wel niet in geldswaarde uit te druk ken, maar toch moet men, volgens hem, bij prijsvergelijking zich er wel terdege rekenschap van geven, dat deze in slakkenmeel veel, in super veel minder en in fertiphos in het geheel niet voorkomen. De practijk, die slakkenmeel altijd hoog aanslaat, wordt hier weer eens in het gelijk gesteld. VENRAY, 23 Jan. 1937. KAPITEIN BLOOD IN HET LUXOR THEATER. Na het prachtige filmprogramma van verleden week brengt Luxor voor deze week Zaterdag en Zondag wederom een grootsteedsch program ma met de alom geprezen hoofdfilm „Kapitein Blood". Dat deze film met de grootste onderscheiding is bekroond geworden valt te begrijpen. Zelden, ja wij dur ven wel zeggen nooit, is zoo iets geweldigs vertoond geworden. Even als de vermaarden roman van Rafael Sabatini door millioenen is gelezen en herlezen, eveneens hebben mil lioenen de filmschepping geprezen. Een film-roman vol avonturen en doordrenkt in een sfeer, die de onze niet meer is, doch een karakteristiek beeld gegeven moet hebben aan lang vervlogen tijden. Dit zijn hier de tijden van Jacobus II van Engeland, die later zijn troon verloor aan onzen koning-stadhouder Willem III. Captain Blood vormt in deze ru moerige tijd en iu de gebeurtenissen, die verwerkelgking uitmaken van de politiek, die door de hooge heeren in de buurt van den koning, Jacobus n, gemaakt wordt, slechts een klein onderdeel. Maar de belevenissen van Captain Blood zyn zoo volkomen avontuurlijk en romantisch tevens, dat hiervan eerder dan met een ander verhaal een film te componeeren was in grooten styl. Het is een film, waarin het ver haal alles is. Zooals de Graaf van Monte Christo bijvoorbeeld. Maar ook op dit terrein blgkt wel duidelijk, dat er van ieder verhaal honderd films te maken zgn, die alle in kwaliteit verschillen, van zeer slecht tot excellent. En Captain Blood zal het zeer goede gewis bereikt hebben. De regie is van Michael Curtiz, een naam met eenige traditie, die ook wel goed werk verwachten doet. Dank zij hem kon het worden, wat het iseen fraai tafreelen-spel, vol interessanten litterairen inhoud en met sobere aanduidingen vaak, die het werk dichter naar de goede film, dan naar het goede tooneel trekken. Doch zoolaDg de keuze slechts tus- schen deze twee mogelijkheden gaat, hoeft de toeschouwer zich niet teleur gesteld te gevoelen. OPLICHTER SLAAT ZIJN SLAG. Dezer dagen vervoegde zich bg Notaris P. te Venray, zekeren C. J. v. d. P., 43 jaar, zonder beroep, wonende te Bergchem, voorgevende als gevolmachtigde op te treden ter regeling van een aanzienlyke nalaten schap waartoe o.a. behoorden tal van vaste goederen. De verkoop hiervan zoude hg aan notaris P. toevertrouwen maar.... er moest 'n schuld van f 250 aan een collega van den ^notaris voldaan worden. Ter staving werden ver schillende, achteraf valsch gebleken bescheiden, getoond. De notaris, die een en ander voor goede munt aannam, verstrekte van der P. de verzochte f 250. Achteraf bleek echter dat men met een zeer sluw oplichter te doen had. Van der P. is inmiddels door be middeling van den brigade-comman dant der Kon. Marechaussee alhier, aangehouden en na onderzoek Maan dag in het Huis van Bewaring te Roermond opgesloten. MERSELO. Verleden Zondag had alhier in de zaal van den heer H. Arts de algemeene vergadering plaats van de R.K. Kiesvereeniging. Na een welkomswoord van den Voorzitter werden de notulen der laatste algemeene vergadering voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het keurig verzorgde jaar verslag van de secretaris bleek, dat was ontvangen f 179.40 en uitbetaald f 135.56, zoodat er een batig saldo was van f 43.91. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftredend waren de nee ren W. Ver straten, Voorzitter, P. J. Michels en Ant. Marcelles. Deze laatste kwam evenwel liever niet voor een even tueele herkiezing in aanmerking en stelde als candidaat de heer M. Manders. Na de stemming bleken de twee eerstgenoemde heeren en de heer Manders te zgn gekozen. Tot Voorzitter werd met bijna algemeene stemmen herkozen den heer W. VerstrateD. De heer H. Eisen gaf hierna eene interessante uiteenzetting van de politieke toestanden in Europa en spoorde tot slot allen aan de R.K. Staatsparty te blijven steunen. Tot candidaten voor de a.s. ver kiezingen werden gekozen de heeren Dr. Droesen, Hermans, Bongaerts, Truyen en Pater de Beaufort O.F.M. Na een dankwoord aan allen voor het prachtig slagen van deze ver gadering, sloot 'de Voorzitter met gebed. De voetbalclub „Merselona" zal in samenwerking met deRuiter- vereeniging „St. Jan" eene tooneel- uitvoering geven op Vastenavond- Maandag. Als hoofdnummer zal opgevoerd worden het prachtige kluchtspel in drie bedrijven „De universeele erf genaam." De fanfare „St. Oda" zal deze uitvoering opluisteren met muziek. CASTENRAY. Dezer dagen ver gaderde de afdeeling van den L.L. T.B. in de zaal van het Patronaat. Na het openingswoord door Voorzitter Steeghs, een woord van welkom aan allen en in het bijzonder aan de Geest. Adviseur en den heer P. J. Jacobs uit Roermond, werden de notulen der vorige vergade ring voor gelezen en goedgekeurd. Hierna volgde een klein overzicht van het afgeloopen jaar. De omzet bedroeg rond 125 wagons voor f 50.000. De winst was van dien aard, dat we thans tot onze groote vol doening kunnen mededeelen, dat we uit de schuld zgn, voorwaar een verblijdend nieuws vooral in dezen tgd. De secretaris bracht dank aan allen, die in de zes jaar, dat onze Bond bestaat, hebben meegewerkt, om de afdeeling te brengen op het peil, waarop ze thans staat. Hierna kreeg de heer Jacobs het woord en zette op duidelgke wgze het organisatiewezen van den L.L. T.B. uiteen, met al zgn neveninstel lingen. Een woord van dank door den Voorzitter aan den heer Jacobs was dan ook op zgn plaats. Na nog een punt van huishoude- lijken aard besproken te hebben, was aan de orde bestuursverkiezing. Met nagenoeg algemeene stemmen werd het oude bestuur herkozen, bestaande uit de heeren P. J. Steeghs, voorz., P. Duyckers, onder-voorz., P. M. Dinghs, W. Tacken en B. Vullinghs. Tot lid der controle-commissie werd benoemd de heer P. Philipsen- Jacobs inplaats van den heer Clas sens, welke niet meer herkiesbaar was. Tot secretaris werd herbenoemd de heer H. Kuipers. De Voorzitter der Jonge Boeren feliciteerde de afd. met haar bestuur, dat de vereeniging zoover heeft ge bracht en nu weer met algemeene stemmen is herbenoemd en dankte de vergadering voor den steun, welke de Jonge Boeren steeds mogen onder vinden van hun standsorganisatie. De Voorzitter dankte de vergade ring, ook mede namens alle bestuurs leden, voor het m hun gestelde vertrouwen en spoorde de leden aan, om door eendrachtige samenwerking onze vereeniging tot nog grooter bloei te brengen, waarna te ruim 10 uur de zeer geanimeerde vergadering werd gesloten op de gebruikelgke wgze. OVERLOON. Morgen Zondag en Maandag zal de St. JozefsvereenigiDg alhier baar tweede winteruitvoering geven. Opgevoerd zal worden „Het kostbare leven", blyspel in 4 bedrijven. Aanvang beide avonden 5 uur. LIMBURGSCHE LAND- EN TUINBOUWBOND. In de Dinsdag te Roermond gehou den algemeene vergadering van den L. L. T. B. herdacht de voorzitter, de heer J. Th. Verheggen, de in het afgeloopen jaar overleden leden, met name Z. Exc. mr. P. baron van Hövell tot Westerflier, eerevoorzitterden heer M. Tops, secretaris en den heer L. Merckelbach, adviseerendbestuurs lid. Den algemeenea toestand in den land- en tuinbouw besprekend, zeide spr., dat er nog weinig van opleving valt te bespeuren. Op twee na waren alle afdeelingen vertegenwoordigd. De bondsvoorzit ter, de heer Th. Verheggen, die sinds 1896 deze functie bekleed, werd bg acclamatie herkozen. Na verkiezing der kringbesturen hield de heer ir. dr. Droesen, lid der Tweede Kamer, een inleiding over den huidigen toestand in den land bouw. Vooraf gaf spr. een uiteen zetting over de crisismaatregelen en hun doel. Spr. constateerde, dat sinds de crisis de boei geen werke- lyk loonend jaar meer gehad heeft. Voor de regeering moet het een eerste zorg zgn, dat de prgzen der akkerbouwproducten tenminste eenigszins loonend zgndit geldt vooral voor die producten, waarvan we nog te weinig hebben. Deze pro ductie moet zelfs eenigszins kunnen worden uitgebreid. De stgging van de wereldmarktprgzen van vele gra nen en de devaluatie van den gulden maken het vooral voor de veeteelt- bedrgven moeilijk, in het bg zonder voor de kleine, die aangewezen zgn op aankoop van veevoeders. De kippenteelt is er ook niet op vooruit gegaanook hier moet het kleine bedryf weer het hardst den terugslag ondervinden. De beste des kundigen in den lande kunnen thans geen afdoende oplossing aan de hand doen welke doorvoerbaar zou zijn. Als een groote rem voor herople ving in onzen landbouw ziet spr. de groote verbondenheid van Nederland met Duitschland, dat onze grootste afnemer was in het verleden. Of het idee van dr. Deterding in de goede richting gaat, is thans nog niet uit te maken. Spr. betreurde het, dat de minister van landbouw achterblgft met het nemen van maatregelen voor de kleine bedryven. Den laatsten tijd stelt hij hierin teleur en blijft hg bg den minister van sociale zaken ver ten achter. Aanvankelijk had men daar betere verwachtingen van. Ten slotte wees spr. er nog eens op, dat de crisismaatregelen nog niet te missen zgn het is een raderwerk dat in elkaar grgpt en waaruit men thans geen schakels kan wegnemen. De algemeene toestand in de wereld is vooruitgaande en Neder land zal er toch op den duur ook van profiteeren, al zitten we voor- loopig nog met het ongelukkige Duitschland in den rug. Na een vruchtbare gedachten- wisseling werd de vergadering ge sloten. BROODPRIJSVERHOOGING IN ZUID-LIMBURG. Ongeveer tezelfder tgd, dat de pogingen om in Amsterdam en Rot terdam te komen tot een bindende arbeidsovereenkomst in de bakkergen mislukten, hebben de R.K. Bakkers patroons in Zuid-Limburg een pogicg aangevangen om hun bedrijven al thans in één opzicht te saneeren en te ordenen. Na een korte, maar goed geleide actie werd er tusschen ruim tachtig procent van de bakke rgen overeenstemming verkregen omtrent een broodprgsverhooging, welke in het algemeen ongeveer 2 ct. per 8 ons brood bedragen zou. De noodzakelykheid van deze ver hooging werd genoteerd met de ge weldige verhooging van den bloem- prijs. De thans geldende broodprijzen waren gebaseerd op een bloemprijs van f 12.50, terwijl de bloem inmid dels tot f 16.20 k f 16.40 gestegen is. De bakkerspatroons hebben aan den minister verzocht toestemming voor deze verhooging te willen ver- leenen. FIETSER RIJDT OP EEN WANDELEND ECHTPAAR. De 15-jarige fietser D. keerde Maandagavond om tien uur van de avondschool van de M.T.S. in Heer len huiswaarts. Het was slecht weer en de jongen reed vrg hard. Bij een steile helling, de Langeberg genaamd, liepen de 48-jarige monteur ten Hollander en zijn echtgenoote Het echtpaar keerde van familie bezoek naar Brunssum terug. De wielrijder reed rechts van den weg, vermoedelijk tengevolge van den regen heeft hij het echtpaar niet bemerkt. Doordat hij de helling afkwam, had hij een enorme vaart en vloog tegen den heer tenHollan- dej op, waarna hg zelf eenige kee ren over den kop sloeg. Geneeskundige en geestelgke hulp was spoedig ter plaatse. Dr. Timmerman verleende de eerste medische hulp. Het bleek, dat de jongen vrg wel op slag gedood was. Hem werd nog het H. Oliesel toege diend. De heer ten Hollander was zeer ernstig gewond. Op weg naar de staatsmijn „Hendrik", in de nabij heid, waarvan het ongeluk gebeurde, overleed hij. Het stoffelijk overschot van D. werd eveneens naar de staats- miju „Hendrik" overgebracht. Mevrouw ten Hollander werd niet gewond. NEDERLANDSCH VLIEGTUIG BIJ PARIJS VERONGELUKT. 4 INZITTENDEN GEDOOD. Dinsdagmiddag is Nederland weer door een vliegramp getroffen. Onder de gemeente Pontarme bij Senlis ten Noorden van Parijs het Nederlandsche toestel, de P.H.-M A.G. toebehoorende aan den onlangs om gekomen sportvlieger, den heer M. A. C. van der Leeuw uit Rotterdam, dat onderweg was van Parijs naar Ypenburg, waar het thuis hoorde, is te pletter gevallen. De namen der slachtoffers zgn: A. R. Somer, instructeur-vlieger der Nationale Luchtvaartschool te Eindhoven; A. Hoeven, chef-werktuigkundige van het vliegveld Ypenburg; J. Maltha, werktuigkundige der N.L S. op Ypenburg en de heer J. Tissot, particulier. Het toestel is niet in brand ge vlogen, doch drong diep in den moerassigen bodem, waarop het neerkwam. De lgken van de heeren Somer en Tissot werden uit de ruïne van de totaal vernielde machine gehaald; de andere twee inzittenden, die zeer waarschijnlgk tgdens den val uit 't toestel zijn gesprongen of gevallen, werden op eeDigen afstand dood aangetroffen. Omtrent de oorzaak een ont ploffing in de lucht of een afbreken van een der vleugels loopen de meeningen nog uiteen. Twee landbouwers zijn ooggetui gen geweest van het neerstorten van het sportvliegtuig, terwyi zij zich in het veld bevonden. Zg hadden

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6