Nieuwjaar. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PAREL DER PEEL Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuw> Vrijdag 1 Januari <937 Acht en vijftigste^Jaargang No 1 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1 tot 8 regels 60 ct. per regel 7lh ct. Bij contract groote reductie. Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150052 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. Betere perspectieven. Wéér staan we voor 'n jaar wisseling en wéér verzuchten wewat gaat het toch gauw. Inderdaad. Als we vóór ons zien, dan lijkt het zoo veel en zoo lang, al datgene, wat we te wachten hebben. Wat kunnen we al niet doen en nemen we ons ook vóór, te doen in de spanne van een jaar tijdsEn wat komt er van al die goede voornemens terecht Laten we ons toch goed reken schap geven van de teleurstel lingen, welke we ons zeiven hebben gewekt, nu we aan het oogenbhk toe zijn van het maken onzer jaarbalans, d.w.z. onzer levens balans. Straks, als we het Nieuwe Jaar ingaan, zijn we van groote op timisme vervuld. Er ligt immers een zee van tijd vóór onsAls we ons echter willen herinneren, hoe weinig er in het afgeloopen jaar van het volbrengen onzer goede voornemens is terecht gekomen, zullen we misschien op onze tellen gaan passen én- op het tellen van de klok. Oud- en Nieuw wordt zoo ge makkelijk gewijd aan den dienst der oppervlakkigheid. Zeker, op den avond van den laatsten dag des jaars hebben we eenig schuldbesef. We komen dan onder den indruk van de broos heid van het leven, als we na gaan, hoevelen er ons in het afgeloopen jaar weer zijn ontvallen en voelen ons vervolgens van dankbaarheid vervuld bij de ge dachte, dat God óns nog heeft willen sparenwe hebben als gevolg van deze stemming berouw over onze tekortkomingen en- schudden later, wanneer de klok twaalf heeft geslagen, al dat sombere en ernstige en boet. vaardige als een last van ons af, om te juichen en blijde te zijn over het nieuwe, dat zoo onbegrijpelijk lang zal duren zóó stellen we het ons althans voor zoovéél gelegenheid zal bieden om tekortkomingen te herstellen en nieuwe voornemens te volvoeren. 't is alles heel menschelijk, zóóMaar verstandiger en méér tegenover ons en de onzen ver antwoord zoude het toch zijn, als we op Nieuwjaar ons meer het pas-verleden Oude Jaar zouden willen herinneren en ons op een goed volgend Oude Jaar zouden instellen. We wenschen ons alle maal een „prettig", „voorspoedig" „zalig", „gelukkig" Nieuwjaar, 't Zijn allemaal heilzegeningen op de wijde ruimte, welke vóór ons ligt. Op Nieuwjaar moesten we elkaar eigenlijk allemaal een „gelukkig", „voorspoedig" en „zalig" Oude Jaar toewenschen, opdat we onze aandacht gericht zouden houden, niet op de tusschenliggende ruimte, maar op de volgende haven, waar de haven- Meester ons weer rekenschap zal vragen van onze navigatie. Zoowel in geestelijken als in materieelen zin maken we alle maal een moeilijken tijd door. Doordat de strijd om het bestaan zwaar is en de resultaten ervan pover zijn, daardoor raken ook de geesten verward, en het goede spoor vaak bijster. Zóó was het nu al zes crisis jaren achtereen. Het komende jaar zal eveneens weer moelijk zijn, maar toch zijn er hoopvoller perspectieven dan den laatsten tijd konden worden waargenomen. Eindelijk is de economische op leving onmiskenbaar, - ook in ons land. Handel en scheepvaart herstellen zich; zelfs op het! platteland rijst hier en daarl nieuwe hoop. Deze perspectieven zullen ons volk oude krachten hergeven en! de geesten tot vroegere, rustige bezinning stemmen. I Bij dat alles mogen we niet vergeten te bidden, dat God ons den vreeselijken geesel van den oorlog moge onthouden. Immers, het is niet zonder huivering, dat we een weldaad van méér werk aan ons volk zien toevallen. Het heeft er veel van weg, datl de wereld op het moment niet produceert voor de directe con sumptie, maar om voorraden op te stapelen voor den tijd van de gruwelijkste menscheiijke bezoe king, voor den oorlogstijd. Voor ons volk echter staan de kansen van den vrede weer niet slecht, nu we het Nieuwe Jaar ingaan met een zoo blij gebeuren in den engen kring van ons Vorstenhuis in het verschiet. De verbintenis van volk en vader land met Oranje is door de tijden heen, door den zegen van den Allerhoogste gekenmerkt als een waarborg van den vrede in Nederland. De kalme, maar vastberaden voorzichtigheid en onpartijdig heid van onze Landsvrouwe, heb ben in de oorlogsjaren 1914— 1918 naast eerbied ook ontzag gewekt onder alle strijdende partijen. Deze hebben ons vader land leeren waardeeren als een vredes-oase, tot welke men in diplomatieken nood soms vluchtte en waar de onschuldigste slacht offers van den menschenslrijd een veilig verblijf vonden. We gaan 1937 in onder de hoopvolle verwachting, dat het bestuur der Oranjes nog tot in lengte van dagen het deel van ons volk zag mogen zijn. De zon van vrede gaat niet onder aan Neerland's kust. Véél krijgen we dus mee in het nieuwe jaar, dat goeds be looft. Arbeid n.l., zij het dan rog grootendeels in het verschiet; arbeid, vrede en Oranje-liefde en -trouw. En bidden zullen we om God's onmisbaren zegen In alles trouw jegens degenen, die over ons zijn gesteld, maar trouw vooral jegens elkaar onderling bemoedigende, helpen de en steunende zóó zuilen we met ernst de moeilijkheden tegemoet gaan, welke naast veel goeds ook thans weer ons deel zullen zijn. De moeilijkheden zullen we beschouwen als ons in den weg gelegd om ons sterker te maken. We rekenen in het Nieuwe Jaar ook weer op de trouw van allen, die een traditie geworden verbintenis met ons blad hebben Laten we elkaar blijven begrijpen bij onze verschillen, elkaar blij ven steunen in onze moeilijk heden en gezamenlijk ijveren voor een betere toekomst. Uitgever en redactie wenschen allen lezers, adverteerders, mede werkers in dien zin een voor spoedig Nieuwjaar in gees telijke en materieele beteekenis. Md EUROPA VECHT IN SPANJE. Er was geen vrede of rust gedu rende de Kerstdagen, noch op het oorlogsterrein in Spanje uitge zonderd aan het Baskische front in het Noorden noch in de Euro. peesche diplomatieke wereld, welke haar aandacht op de politieke ge beurtenissen in Spanje had gecon- treerd. Zelfs de Chineesche tragi-comedie, welke toch voor de verdere ont wikkeling in het verre Oosten zulke verrassende consekwenties kan heb ben, werd geheel verdrongen door hetgeen zich in Europa afspeelt. Allerwegen wordt beseft, dat men op een belangrgk keerpunt staat en dat in deze dagen bepaald gaat worden, waarheen Europa drgft. De angst voor een catastrophe is wekenlang in verschillende kansela rijen zeer groot geweest; momenteel heei?scht weer ietwat meer optimis me. Of dit echter van langen duur zal zijn, weet niemand, omdat men niet weet, of de crisis reeds haar I hoogtepunt heeft overschreden, dan wel óf nog toppen te wachten staan welke slechts met de grootste moeite overwonnen kunnen worden. Momenteel concentreeren de in spanningen van diplomaten en poli tici zich rond het Spaansche pro- bleem. Niet rond het Spaansche probleem als zoodanig, maar rond het Europeesche probleem, hetwelk uit den burgeroorlog in Spanje is gegroeid. En dan komt die arbeid saam in twee aangelegenheden: de handha ving van het niet-inmengingsaccoord der mogendheden en 't vermijden van incidenten, welke tot kritieke verwikkelingen aanleiding kunnen geven. SPAANSCH-DUITSCH INCIDENT. Wat het laatste punt betreft, is men klaarblijkelijk te Londen niet erg gerust anderzijds ook niette ongerust over het opbrengen van het Duitsche s.s. „Palos" door de roode Spaansche oorlogsschepen, welke daad Duitschland door het zenden van oorlogsschepen naar de haven van opbrenging schijnt te willen beantwoorden. Het Duitsche s.s. „Palos" is buiten de Spaansche territoriale wateren aangehouden door een gewapend schip der Spaansche Volksfronters, die de „Palos" naar Bilbao opbrach ten. Sedert is er niets meer verno men van het schip, de lading die volgens des Duitsche berichten niets te maken had met oorlogscontra bande de bemanning en evenmin van de drie passagiers, welke aan boord waren. In Engelsche kringen troost men zich met de herinnering aan het soortgelijke incident met de „Kame roen", dat reeds in het begin van den Spaanschen burgeroorlog plaats had en bevredigend met de Duitsche autoriteiten werd geregeld. Zelfs wordt reeds uit Berlijn van goed ingelichte zijde gemeld, dat als de „Palos" onbeschadigd zou worden teruggegeven, men kon hopen, dat het incident geen gevolgen zou heb ben. De betreffende persoon voegde er echter aan toe, dat de toestand zou kunnen verergeren, als de rooden het schip zouden beschadigen of de bemanning zouden molesteeren. Deze slag om den arm duidt er op, dat de oplossing ook van dit incident in een ander vlak ligt, dan door „de kwestie der vrijwilli gers" wordt ingenomen. DE EUROPEESCHE VRIJWILLIGERS. Met de kwestie der vrijwilligers komen we óp het meer principieele terrein der niet-inmenging. Méérmalen reeds is er op gewezen dat in Spanje eigenlijk al een Euro peesche oorlog woedt. Aan de eene zijde vecht alles, wat men onder den naam „rood-front", aan de andere, wat men in het begrip fascisten pleegt samen te vatten. Natuurlijk hebben de machten, welke achter deze vechtenden staan niet alleen hun hart, maar ook hun prestige aan de door hen gekozen partij verpand. Zij zetten er alles op, dat „hun leger*' zal winnen en dit maakt juist den Europeeschen toestand zoo kritiek. Want de fronten behoeven slechts verlengd te worden om ons geheele werelddeel in vuur en vlam te zetten. Het zal steeds moeilijker worden de partijen, welke zich in den strijd gemengd hebbensovjet-Rusland (juister nog het communisme), Duitschland en Italië te bewegen de fictieve in een werkelijke niet-in. menging om te zetten. En daarom hebben Engeland en Frankrijk nu een suprème poging ondernomen om, voor het te laat is, het probleem der non-interventie bevredigend op te lossen. In een nieuwe nota aan Berlijn en Rome wordt verzocht geen nieuwe „vrijwilligers" voor het leger van Franco aan te werven. Met spanning wacht men in Lon den vooral het antwoord van Berlijn af. Van Rome schijnt men, met het oog op het gentlemens agreement voor de Middellandsche Zee, toezeg gingen te hebben ontvangen, welke alleszins bevredigend zg'n. Maar wat zal Berlijn doen, vooral nu generaal Franco, door generaal Faupel, een zeer dringend beroep op Hitier schijnt gedaan te hebben om steeds meer hulp en steun Naar Havas uit Berlijn meldt, zou volgens aanduidingen, welke de laat ste dagen uit Duitsche politieke kringen verkregen werden, de moge lijkheid van een verzachting der Duitsche politiek jegens Spanje te voorzien zijn. 't Schijnt wel zeker, aldus Havas, dat Hitier, ondanks zijn haat tegen het bolschewisme geen invloed in West-Europa te doen krijgen, aar zelt, aleer hij Duitschland in een militair avontuur zou verwikkelen, waarbij zijn land, geïsoleerd en ten prooi aan zware economische moei lijkheden, te ernstige gevaren zou loopen. Maar, zelfs als dit waar is, hoe geraakt Duitschland uit de impasse waarin het zichzelf heeft vastge werkt Hoe zal Rusland tot niet- inmenging worden bewogen Het zjjn problemen, waarop niemand, zelfs de grootste optimist niet, een antwoord durft geven. VOOR OF TEGEN CHRISTUS IN DUITSCHLAND. Naar de Msb. meldt heeft Kardi naal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, een oproep gericht tot de geloovigen van dioces, waarin de Kerkvorst vermeldt, dat 't Duitsche volk nog nooit zoo dicht voor de beslissing stond om te kiezen voor of tegen Christus. Met een beroep om standvastig te bleven en trouw aan hun eenmaal gezworen eed, besluit Kardinaal Schulte zij* Kerstboodschap, die in geheel het Aartsdioces met ontroe ring door de geloovigen in de over volle kerken werd aanhoord. VOORUITGANG.... IN BEWA PENING Volgens te Genève gemaakte be rekeningen is in 1936 aan de bewa pening der wereld besteed zes mil liard gouddollar, tegen vier milliard in 1930. Het aantal mannen onder de wapenen bedraagt thans 8 millioen, tegen zes millioen vóór den oorlog. In aanbouw zgn zeventien kruisers, terwijl in 1935 slechts één kruiser van 10.000 ton op stapel stond. In 1913 waren er slechts 376 on derzeeërs, in 1936 zijn er 800, en hier onder zgn niet eens begrepen die van Japan en Rusland, waaromtrent men niet over cijfers beschikt. In 1913 bedroeg het aantal vlieg tuigen 300. Dit aantal bedraagt thans 10.000. HET BELGISCH EPISCO PAAT WAARSCHUWT. In alle kerken van België is Zon dag een gemeenschappelijk schrijven van het Belgische episcopaat voor gelezen, waarin o.a. gewaarschuwd wordt tegen het communistisch ge vaar en den autoritairen staat. TERUG TOT DEN CHRISTE- LIJKEN GODSDIENST. De Aartsbisschop van Canterbury heeft in een rede van plechtigen op roep tot het Engelsche volk gericht, om wederom het leven te grondves ten op de openbaring van het Chris tendom, waarin ten slotte de grond slag is gegeven van het menschelg- ke leven. Deze basis vertegenwoor digt het beste en edelste van het le ven der natie. Voortgaande richtte de Aartsbis schop kort een blik op hetgeen zich buiten het Britsche gemeenbest in de wereld afspeelt, waarbg hg erop wees, dat in Rusland een groote be weging leeft, welke op een essentieel anti-christelijke basis berust. Voor komen moet worden dat dit gif ook het Engelsche volk aantast. Elders, aldus de Aartsbisschop, aanbidt men de afgodsbeelden van ras en staat en .gedoogt, dat deze de suprematie van Christus overweldigen. KORTE BERICHTEN. HET COMMUNISME IN BELGIË. In alle katholieke kerken van België is een schrijven van de gezamenlijke bisschoppen voorgelezen, waarin wordt gewaarschuwd tegen het communistische gevaar, dat echter niet met geweld mag worden bestre den. Ook keeren de bisschoppen zich tegen de theoriën van den totalitai- ren staatzij verklaren zich vóór een groote mate van politieke vrg- held. Intusschen heeft de Belgische socialistische jeugdbeweging zich met de Kerstdagen tegen het advies in van de B.W.P., d.i. de Belgische S.D.A.P., gefusioneerd met de com munistische jeugdbeweging. ABESSINIÊ ITALIAANSCH. De Zwitsersche regeering heeft tegen de Volkenbondsafspraak in de Italiaansche souvereiniteit over Abessinië erkend. De Ver. Staten hebben hun gezantschap in Addis Abeba omgezet in een consulaat- generaal Griekenland deed hetzelfde en Roemenië, tot nog toe niet in Abessinië vertegenwoordigd, vestigde m Addis Abeba een consulaat. CUBA'S PRESIDENT AFGEZET. Gomez, de president van 'tAmeri- kaansche eiland, de republiek Cuba, is na een „berechting" door den senaat afgezet. De vice-president volgt hem op, maar deze zal waar schijnlijk weldra worden vervangen door kolonel Batista, die vóór de jongste geslaagde revolutie, waarvan hij de leider was, nog den titel van sergeant droeg. Hij zou zijn persoon lijken dictatuur willen vestigen. 's WERELDS VOORUITGANG. Volgens in de Volkenbondsstad Genève gemaakte berekeningen is in 1936 aan de bewapening der wereld besteed zes milliard gouddollar, tegen vier milliard in 1930. Het aantal mannen onder de wape nen bedraagt thans 8 millioen, tegen 6 millioen voor den oorlog. In aanbouw zijn zeventien kruisers, terwijl in 1935 slechts één kruiser van 10.000 ton op stapel stond. In 1913 waren er slechts 376 onder zeeërs, in 1936 zijn er 800, en hier onder zijn niet eens begrepen die van Japan en Rusland, waaromtrent men niet over cijfers beschikt. In 1913 bedroeg het aantal vlieg tuigen 300. Dit aantal bedraagt thans 10.000. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. De toestand van Paus Pius XI blijft te Rome zorg baren. Gedurende de Kerstdagen heeft de hooge lijder veel pijn geleden in zijn ziek been. De momenten van hartzwarte nemen toe. ENGELSCH-ITALIAANSCHE TOENADERING. Tusschen de regeeringen van Engeland en Italië is een overeen komst tot stand gekomen inzake beider positie in de Middellandsche Zee. Deze overeenkomst wordt vast gelegd in een „gentlements agree ment", d.i. een verdrag, van welker nakoming partijen een eerezaak hebben gemaakt. EEN BLUDE KERST GEBEURTENIS. Prinses Marina, de gemalin van den Hertog van Kent, den jongsten broer van den EDgelschen koning, schonk op Eersten Kerstdag het leven aan de eerstgeborene uit dit huwelijk, een prinses. KERST-SLACHTOFFERS. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Vereenigde Staten 468 menschen door ongelukken om het leven gekomen. De meeste ongevallen waren het gevolg van het verkeer, dat druk was in verband met het ongewoon zachte weer. EXPLOISE OP EEN SCHIP In de haven van Massaoea (Itali- aansch Ethiopië) heeft een ontplof fing plaats gehad op het Italiaan sche mailschip „Qesare Batisti". Hier bij werden 26 personen gedood en 100 gewond. ALLERLEI. Het wordt moeilijk tegenwoordig om een binnenlandsch overzicht van bescheiden omvang samen te stellen. Wil men er „van alles" in verwerken dan zg'n er pagina's voor benoodigd en wenscht men zich te bepalen tot het belangrijkste, dan vraagt men zich af: wat is nog belangrgk Het a.s. vorstenhuwelijk Inderdaad! Maar daarover schrijven de kran ten nu al weken lang eiken dag kolommen vol. Het „teveel" aan lectuur er over, wordt op het oogen- blik „gelaten ongelezen gelaten" door de lezers het kan ze niets meer schelen, welke snoesenoesan er nü weer uit Indië is gekomen en welke lieve prinses of knappe prins er straks óók nog op de bruiloft in Den Haag aanwezig zal zg'n. Er is alleen nog belangstelling voor den dag zélf, voor #e radio en de versiering en de verlichting op den 7en Januari. Ja, wat is er nog belangrijk Zijn de verkeersongelukken het Met de Kerstdagen zijn er 10 of 11 menschen 't kunnen er ook 12 zg'n op den weg of in het water gesneuveld. Een jaar geleden zouden we onze lezers nog met een dramatische schets over zoo iets hebben kunnen doen huiveren. Maar wie huivert er tegenwoordig nog over verkeers ongelukken Het zijn dingen van allen dag geworden. We wennen er aan zooals 'n doodgraver aan het zien van lijkkisten. Rie Mastenbroek heeft een wereld record gebroken. We meenen: het record 400 Meter rugslag. 't Kan ook 800 Meter wezen. Of 100 Meter. Is zoo iets nog belangrgk, sedert mevr. Braun te Rotterdam een nationale industrie in het breken van records heeft gevestigd Het eenige opmerkelijke voor ons in de jongste recordbrekerg was, dat Rie Mastenbroek haar eigen record bleek te hebben gebroken. Gek iets, dat moedwillig breken van wat je met zooveel moeite wrochtte. Enfin, óók niet belangrijk. DETERDINGS RECORD. We stappen over op het eenig waarlijk merkwaardige van deze weekhet door sir Henri Deterding behaalde record in het wéldoen jegens zgn stamvolk. Mooie geste, om „zoo maar" 10 millioen ter be schikking te stellen voor hulp aan onze land- en tuinbouw en voor hulp tevens aan het Duitsche volk dat een nijpend tekort heeft aan goed voed sel, omdat de regeering te veel geld besteedt aan oorlogstoerusting. Al moeten we de uitwerking van Sir Henri's pogingen tot hulp aan onze boeren en tuinders nog afwach ten, respect zal ieder toch reeds hebben voor het milde gebaar, waar mee de heer Deterding tegen 1 Jan. a.s. afstand neemt als president directeur van de „Koninklijke." DE WERKLOOSHEID. Met eenige ontnuchtering zal menigeen hebben kennis genomen van de cijfers, welke den stand der werkloosheid in ons land aangeven. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek immers, deelde dezer dagen mede, dat het aantal geheel werk- loozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven, einde November be droeg 419.480 tegen 394.444 einde October j.L De stijging bedraagt dus 25.036. „En ik dacht nogal, dat het beter ging!" zal de lezer hebben gedacht. Inderdaad is er reden gebleven voor dat gevoelen van beterschap. Men moet er rekening mede houden, dat de loop der cijfers wordt beïn vloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administra tieven aard, welke beoogen de arbeids bemiddeling te bevorderen. Uit een overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van 1935 blijkt, dat de stijging vanhetwerk- loozen toen grooter was. In najaar en winter hebben we altijd een grooter stijging van het aantal werkloozen door het uitvallen van veel seizoen arbeid in landbouw en tuinbouw en tuinderij, pension en restaurantbedrijf enz. Eenig juiste vergelijking is dus die tusschen het verschil in afname van de toeneming tusschen nu en het gelijke tijdstip van een vorig jaar. BAKKERSNOOD. De bedrijfstoestand van de brood- bakkerij in het algemeen, maar te Amsterdam in het bijzonder, is chaotisch. In de hoofdstad concur- reeren de bakkers elkaar gewoonweg van de vlakte, bakkerijen komen en verdwgnen er bij hoopjes. In uitersten nood hebben de bak kers een eigen saneeringsplan opge maakt, waarbg minimumprijzen werden vastgesteld enz. Natuurlijk zijn er een aantal collega's die zich bij deze overeenkomst niet aansluiten en hun eigen brood trachten te ver dienen door hun concurrenten met prijzengeknoei te ondermijnen. De regeering heeft de bevoegdheid om een overeenkomst, als bedoeld, ver bindend te verklaren voor allen en op zulke verbindend-verklaring had den de Amsterdamsche en ook de Rotterdamsche bakkers dan ook gerekend. Het heeft niet mogen zijn. De regeering heeft daartegen be sliste bezwaren geuit, waarschijnlijk omdat ze in den huidigen tijd geen prijsverhooging van eerste levens middelen, al is die dan ook billijk, wenscht te bevorderen. Maatregelen echter tot beperking van de vestigingsmogelijkheid in de genoemde steden van nieuwe bakkers bedrijven, zijn in voorbereiding. GERUCHTEN ROND DE K.L.M. Er schijnen onverantwoordelijke geruchten ten aanzien van de K.L.M. in omloop te zijn gebracht. Van regeeringszrjde wordt daaromtrent thans het volgende medegedeeld Bij een der gebruikelijke inspecties van de K L M.-vliegtuigen is herstel ling van de motorophanging van het vliegtuig type F 36 noodig gebleken. Aangezien deze ophanging bg het type F 22 van soortgelijke constructie is, werd het wenschelgk geoordeeld, ook de vliegtuigen van dit type in het bgzonder op dit punt aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. Op grond van het bepaalde in art. 92 van de regeling-toezicht-luchtvaart heeft de Rijksluchtvaartdienst de be wijzen van luchtwaardigheid voorde beide vliegtuigen van dit type ge schorst, aangezien er in den zin der desbetreffende bepalingen van de bovengenoemde regeling twijfel was gerezen aangaande de luchtwaardig heid. De genomen maatregelen be rusten bijgevolg op de duidelijk spre kende bepalingen van R.T.L., zgn dus in geen enkel opzicht van veront rustend karakter en dragen evenmin een aanwijziug in zich vaneen minder goed funtioneeren van den techniscben dienst van de K.L.M. VRAAG NAAR DEIN NEGRO EN. Nadat eerst vanwege de vraag naar kerstboomen in de bosschenop de Veluwe veel bedrijvigheid heeft geheerscht, zet deze zich aldaar voort door de vele orders voor den nengroen ten behoeve van de ver sieringen bg het huwelijk van Prinses Juliana. Honderdduizenden kilo's groen worden naar de werkplaatsen gebracht om tot guirlandes gebon den te worden. Veel bedrijven werken daarvoor dag en nacht door. Reeds zijn ettelijke duizenden meters van deze versiering naar onderscheiden deelen des lands afgeleverd. VENRAY, 1 Jan. 1937. ONTHEFFING WINKELSLUITING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat door hen voor de geheele ge meente, zoodanige ontheffing is ver leend van het bepaalde bij artikel 2 onder b. der Winkelsluitingswet 1930 Staatsblad no. 460, dat op Donder dag 7 Januari 1937 alle winkels voor het publiek mogen geopend zijn van des voormiddags 5 uur tot des na middags 12 uur. Venray, 23 December 1936. Burgemeester en Wethouders vnd. G. H. HOUBEN l.b. De Secretaris VAN HAAREN. LUXOR THEATER. Door twee buitengewone program ma's op het repertoir te zetten, weet Luxor het Nieuwjaar goed in te zetten. Nieuwjaarsdag en Zaterdag om 8 uur gaat hier de mooiste Joseph Schmidt-film, door hem vertolkt. ,De mooiste dag van mgn leven" waarin Joseph Schmidt een groot zangers- en acteurstalent ontplooit, vooral de scène van zijn dubbelrol is eenig. De film is kortgeleden op de markt gekomen en heeft een zeer gunstig onthaal gehad, terwjjl ze bg het publiek met groot enthousiasme is ontvangen. In dit programma gaat een tweede hoofdfilm „Ridders van het Westen". Een mooie Wild-West-film met Harry Carey, een oud bekende, nog bekend uit de stomme films. Zondag en Maandag hetgrootsche en wondermooie filmwerk „De

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1