AKKERTJES AS té plomp FEUILLETON. Geluksdroom Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker s Abdijsiroop De nood in den eierhandel. Gemengde Berichten Landbouw. Grieperig Advertentiën. P. CLEPHAS Assurantiën, G. W. MUSKENS Het beste adres F. W. HENDRIKS De schoolartsen in Opsterland heb ben ook de financieele omstandighe den van de gezinnen onderzocht. In Beets en Beetsterzwaag waren die nog al ongunstig, zelfs naar aange paste begrippen afgemeten. Elf ge zinnen in zoo'n gehucht moesten per gezinslid per dag rondkomen, na aftrek van contributies en huur, van 13 tot 16 cent; 10 gezinnen van 17 20 cent en 6 gezinnen van 20—25 cent. Ik heb een kynologisch werk, waar in vermeld staat, dat er minstens 25 cent per dag benoodigd is om een hond van middelmatige groote behoorlijk te voeden. Maar ja, een hond of een mensch Dat geeft nogal verschil. Javaantjes, die van rgst leven, hebben maar 5 centen per dag noodig. HET HOEDJE VAN DE VROUW. Nu ik het hiermede ook voor de vrouwen heb opgenomen, durf ik het aan, om ze ook nog even op een te kortkoming te wijzen: haar bittere onderlinge jalouzie. Misschien zouden de mannen anders en beter over de vrouwen oordeelen, wanneer deze laatsten zich niet al te vlot bereid betoonden om allereerst elkéar in figuurlijken en soms in letterlg ken zin af te maken. Een aardig voorbeeld daarvan werd Zondag j.l. in Oss geleverd. De schare had er zich als gewoonlijk ter kerke begeven maar niet allen had den het oog gericht op het altaar en niet ieder had enkel oor voor het woord van den pastoor. Een tweetal buurmeisjes, die naast elkaar zaten, richtten al hun aandacht op het hoedje, dat een harer kennisjes op het hoofd had. Ze „fluisterden" el kander haar critiek op hoedje toe, maar „fluisterden" zooals dat on der vrouwen gebruikelijk is daar bij in zulken toon, dat de gecritiseer- de elk woord kon verstaan. De gevolgen waren verschrikkelijk. Nauwelijks had de pastoor aan het einde van den dienst de geloovigen zijn zegen gegeven en ze met een „Pax vobis" de vrede zij u naar huis gezonden of buiten de kerkdeuren kletterden de para- plues der in het hoedjesgeding be trokken maagden op mekaars geper manente krullen. Anderen mengden zich in den strijd, klompen werden getrokken, bloedneuzen geslagen. In de straat, waar de meisjes woonden, werd het gevecht voortgezet, nadat beide partijen mannelijke versterking hadden ontvangen. Een groot aantal buurtbewoners ging elkaar met stok ken en andere voorwerpen te lijf, woningen werden binnengedrongen, huisraad werd vernield. Eindelijk daagde marechaussee op, welke éérst de vechtende scheidde en jirvolgens tegen tien deelnemers aan het gevecht proces-verbaal opmaakte, respectie velijk terzake van mishandeling, ver nieling, huisvredebreuk enz. De tweede acte van het bedrijf zal dus niet in de kerk, maar in de rechtszaal wor den opgevoerd. De moraal van het drama Niet praten in de kerk! Een nationaal-socialistisch autori teit in Oldenburg had bevolen, dat het kruisbeeld moest worden ver wijderd uit alle scholen en zieken huizen. Aan een dergelijk bevel kent men den geest van den man. Op zich zelf behoeft het geen ver bazing te wekken, dat het kruisbeeld zou moeten verdwijnenwat is er op dit punt voor verschil tusschen de socialistische en radicaal-socialis tische kerkhaters, die in 't begin van deze eeuw in Frankrijk 't Kruis met hun woede vervolgden, en een nationaal-socialist, die bij „Blut nnd Rasse" zweert en wiens H. Schrift de „Mythus" van Rosenberg is Het zijn broeders in hun haat tegen het bovennatuurlijke en den geopenbaar- den godsdienst. Het bevel van den potentaat in Oldenburg heeft echter bij de be volking zulk een verzet en zulk een door JAMES OLIVER CURWOOD. 32. Hij was voor mij een vader en een moeder en alles wat mooi en goed in het leven is. Ik herinner me. dat ik als kind reeds dacht, dat als God zoo goed was als oom Peter, Hij inderdaad iets wonderbaarlijks moest zijn. Het was oom Peter, die me jaar in, jaar uit de oude verhalen en le genden van de familie Standish ver telde. En was altijd gelukkig en tevreden, steeds overal lichtpunten ziende, hoe wel hij gedurende zestig jaar zijn rolstoel niet had kunnen verlaten. En mijn oom Peter stierf, toen ik dertien jaar was, vijf dagen voor mijn verjaardag. Ik denk dat hij voor mij hetzelfde was, wat uw vader voor u beteekende. Hij knikte. De uitdrukking van Alan's gezicht was nu niet onbewe gelijk, en de schaduw van John Graham scheen al vervaagd te zijn. Toen bleef ik alleea over met mijn grootvader Standish, ging zij voort. Hij hield niet van mij, zooals oom Peter dat deed en ik geloof ook niet, dat ik zelf van hem hield. Maar ik was trotsch op hem. Ik meende, dat iedereen evenzoo tegen hem op zag. als ik deed. Toen ik ouder werd, om dekte ik dat iedereen barg voor hem was; de bankiers, hun chefs, zelfs de meest hevigê verontwaardiging gewekt, dat de heeren ervan zijn geschrokken. Op sommige plaatsen was de order reeds door een plaatselijke bonze ingetrokken. De aanval was tè plomp geweest, hij was tè openhartig anti-christe lijk de ware aard van de gezag hebbers sprak er tè duidelijk uit. De bevolking van Westfalen en Olden- ^utg is van - aard koppig en vast. houdend. Na haar bekeering tot 't christendom heeft het nog lang ge duurd eer zij van al de heidensche sentimenten, de herinneringen aan de heidensche godenwereld ten volle afstand had gedaan. Maar diezelfde vasthoudendheid komt thans aan het christendom ten goede. Wij hebben onlangs iemand die van een reis door Duitschland terug kwam hooren zeggen de west- faalsche dikkoppen zijn de hoop van de Kerk in Duitschland. Nu heeft Hitier zélf ingegrepen en het bevel vernietigd. De kruisbeel den kunnen blijven hangen. Men trekke daaruit vooral geen optimis tische conclusies. Er was een fout, een Dummheit geschieddaarom heeft de Führer ingegrepen. Dat hij het uit andere, hoogere overwegin gen zou hebben gedaan, ligt in het geheel niet voor de hand. De man die Rosenberg belast met het leiders schap van de Dultsche Kultur, de man die Baldur von Schirach tot algemeen jeugdleider benoemt, kan moeilgk principieele bezwaren voelen tegen een maatregel, die volkomen in overeenstemming is met wat deze heeren en nog zoo veel anderen, progageeren. De strijd tegen de Kerk, de laster en verdachtmaking, de bespotting en beleediging van hare priesters, tot handtastelijkheden tegenover een Kardinaal toe het is in Duitsch land allemaal veroorloofd, terwijl pers en openbaar leven in alle op zichten onder strenge censuur staan. Alleen maar het moet niet tè plomp gebeurenniet zóó plomp dat het een geloovige, vasthoudende bevol king verontwaardigd in het geweer roept. Dat is een foutGelukkig heeft ze het voordeel, dat de Führer een mooie geste kan doen... Maar in de methodische verhei- densching van de Duitsche jeugd en het Duitsche leven zal niets veran deren. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen-, f 0.75, f 1.25, f 2 - per flacon. Overal verkrijgbaar. De heer Joh. J. van Haastrecht, Roomolenstr. 12, Amsterdam, schrgft in de Maasbode het volgend inge zonden stuk. Toen de contingenteering van eieren naar Duitschland is begonnen, is 't voor den binnenlandschen handelaar teeds slechter geworden. De eieren worden in het buitenland omgezet met een ongelooflijk lage winstmarge van 5 tot 15 ets. per 100 stuks. Voor niemand is er meer brood te ver dienen. Alleen één groep vaart er wel bij, met name de groote coöpe raties. Die hebben van den uitvoer der eieren naar Duitschland verre weg het grootste contingent. En de binnenlandsche handelaar krijgt niets. Op de eieren naar Duitschland wordt thans nog door de groote Cóöperaties verdiend van 80 ets. tot invloedrijke menschen in financieele kringen; bang voor hem en voor zijn compagnons, de Graham's, en ook voor Sharpleigh, die, zooals oom Peter mij gezegd had, de knapste advocaat van het land was, en die jaren lang de zaken van de beide fa milies had behartigd. Mijn grootvader was acht en zestig, toen oom Peter stierf en zoo kwam het, dat John Graham eigenlijk de man was, die werkte, met het ka pi taal der beide families. En ik herinner mij nog heel goed, hoe naïef oom Peter soms zijn kon. Het staat me nog duidelijk voor, hoe deze mij een idee trachtte te geven van de ontzaglijke rijkdommen van mijn grootvader. Hij placht mij te vertellen, dat wanneer idere inwoner van de Ver- eenigde Staten, kinderen meegerekend, tien dollar zou neerleggen, dit on geveer het fortuin zou vertegenwoor digen, hetgeen mijn vader en de Gra ham's bezaten meer dan een mil- lioen dollar. En van dit bedrag behoorde drie vierde aan mijn grootvader toe. Ik herinner me nog den angstigen blik, die er nu en dan in oom Peter's oogen kwam, wanneer ik hem vroeg, waar al dit geld was, en hoe het be steed werd. Nooit werd mijn vraag beantwoord, zooals ik dat gewild zou hebben en daarom heb ik het ook nooit begre pen. Ik wist niet waarom de menschen bang waren voor John Graham en mijn grootvader. Ik wist niets van die ontzaglijke macht, die zijn geld hem gaf Ik wist niet.... haar stem klonk fluisterend ik wist bijvoorbeeld niet, hoe ze dit in Alaska gebruikten. Ik wist niet, dat zij het kregen, door uithongering, verwoesting en dood. Ik geloof zelfs f 1.50 pér 100. En dit bij kwantumö soms van een millioen stuks of meer per week door ééD coöperatie. Moet ik nog voorrekenen, wat de groote heeren hieraan verdienen Dat kan ieder wel voor zich zelf. Deze wiDst op eieren is zeer groot en ongehoord. Dit is reeds het geval sinds 1933 1934, alleen met dit verschil, dat in de eerste periode de^winst zelfs liep van 1.50 tot 2 25 per 100. En terwijl een boer voor zijn eieren soms nog minder ontving dan de exporteur (coöperatie) er aan verdiende. In die dagen werd n.l. aan een boer in den hoogsten productietijd uitbetaald f 1.80 tot f 2.10 per 100. Waar bleef dan die winst, die toch eigenlijk den kippenhouder toekwam Wel, eenvoudig daar, waar ze nog is. Het laatste jaarverslag van een der grootste coöperaties vermeldde een nettowinst van ruim zes honderd duizend gulden. En deze coöperaties worden niet alleen geduld in ons land, neen nog erger, ze krijgen zelfs nog allen lof van alle soorten overheidspersonen, zoowel kerkelijke als wereldlijke. Drijft men aldus de menschen zelf niet naar N.S.B. of communisten Begrijpt men niet dat met name aan de Limburgsche, Brabantsche en Geldersche kleine boeren deze win sten toekomen Of moet de onrecht vaardigheid ook in ons land hoogty vieren Van de nettowinst van die eene groote coöperatie, zouden 4 500 gezinnen een jaar lang een rede lijk bestaan kunnen hebben. En dat va't nu in den schoot van enkele personen, die de lakens uitdeelen. Nu hoor ik al tegenwerpenhet basisjaar 1932 is aangenomen voor den export naar Duitschland. Dus ieder die toen eieren naar Duitsch land exporteerde krijgt nu een con sent toegewezen naar zijn, in dat jaar uitgevoerde quantum. Alles heel mooi. Doch waarom nam men juist dat eene jaar Om de volgende redenIn 1932 zat 't met de betalingen in Duitsch land vast. Wat moest men hier met die eieren doen Dus maar naar Duitschland, wat er van komt, komt er van, doch ze moeten weg. Maar nu komt 't, waarom de bona- fide-eierhandelaar gedupeerd is. Iemand die zelf z'n verplichtingen stipt wil nakomen, durfde in die dagen niet exporteeren naar Duitsch land. Doch de coöperaties wel. Waar om niet Als Duitschland niet be taalt, welnu dan betalen wij de toeren ook niet, dus wij kunnen 't gerust wagen. Toen dan ook de clearing in 't leven werd geroepen, hebben die groote heeren, die ook tevens bij het Nederlandsche eieren- eontrole-bureau het meeste te zeggen hebben en daar ook de eerste viool spelen, het jaar 1932 als basisjaar genomen, en de bonafide exporteur die van oudsher de eierhandel hielp groot maken en ook verreweg de oudste papieren heeft opdat gebied, doch die z'n leveranciers hier in het binnenland er met aan durfde en mocht wagen, die wordt eenvoudig weg uitgeschakeld en krijgt geen consent. Ik maakte hierboven gewag van een groote coöperatie, doch er zijn er meer die daar grof van geprofi teerd hebben, met name is er mij nog een bekend, die f 400.000 (zegge vier ton) gulden overhield in 1934. En nu de binnenlandsche eieren- grossier. Wanneer die eieren wenscht te betrekken in een gebied waar de coöperatie's haar tenten opgeslagen hebben, krggt hij geen schijn van kans, want met de honderdduizenden guldens van de arme kleine boeren kan de coöperatie meteen den gros sier dood maken met de boeren tijdelijk een hoogeren prijs te geven dan den gangbaren wereldmarktprijs. Dus men begrgpt toch wel, dat zoo lang onze Overheid zulke dingen niet alleen toelaat doch zelfs in de hand werkt, er voor een eerlijk koopman geen brood meer te verdienen is. Bovendien is bewezen dat in door snede de coöperaties lagere prijzen aan de boeren betalen, dan de handelaren. Hopende dat door dit schrijven een schreeuwende onrechtvaardigheid mag worden weggenomen. niet dat oom Peter dat wist. Ze keek Alan strak aan en in haar grijze oogen lag een eigenaardige glans. En zelfs, voordat oom Peter stierf, was ik een der grootste facto ren in al hun plannen geworden. Ik kon toch moeilijk veronderstellen, dat John Graham hunkerde naar een kind van dertien jaar, en ik kon toch ev< n- min vermoeden, dat mijn grootvader Standish, zoo eerbiedwaardig met zijn langen witten baard en zijn zil veren haar, a's een God boven an dere menschen uitblinkende, zelfs toen bezig was plannen te smeden om mij aan dien man te geven, ten einde door die vereeniging nog reusachti ger rijkdommen te verkrijgen, die zich door meedoogenlooze financieele operaties, waarvoor hij alléén maar scheen te leven, zelfs nog meer zou den kunnen uitbreiden. En om deze opoffering van mij ge daan te krijgen, zetten ze Sharpleigh aan het werk omdat hij een zacht, goed gezicht had en even vriendelijk was als oom Peter, en ik dus van hem hield en hem vertrouwde, zon der het minste vermoeden, dat er onder zijn witte haren hersenen ver borgen lagen, die in sluwheid en wreedheid niet behoefden onder te doen voor die van John Graham zelf. En hij heeft zijn taak goed volbracht, Alan. Dit was de tweede keer, dat zij hem zachtjes en zonder de minste verlegenheid bij zijn voornaam noem de. Terwijl ze met zenuwachtige vin gers een zakdoekje, dat in haar schoot lag verfrommelde, ging ze na een oogenblik van stilte, waarin slechts het tikken van Keok's klok weer klonk, verder: Toen ik zeventien jaar oud was, stierf grootvader Standish. Ik wilde. DE PLUIMVEEHOUDERIJ IN 1937. De teeltregeling, gebaseerd op de landbouwcrisis wet 1933, welke in 1937 voor de pluimveehouderg zal gelden, is in groote trekken gelijk aan die, welke in 1936 heeft gegolden. Het broedseizoen voor het broeden met broedmachines is bepaald op het tijdvak, aanvangende 18 Januari en eindigende met ingang van 9 Mei. Gedurende dat tgdvak zullen degenen, die door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee als ge- organiseerden zijn toegelaten in de groep „kuikenbroeders", een aantal eieren in hun broedmachines mogen inleggen, overeenkomende met 90 pet van de aan hen voor 1936 verleende broedvergunning. Het totaal aantal in broedmachines uit te broeden eieren wordt hierdoor bepaald op ten hoogste 223/4 millioen. Kuiken- broeders, die de uit de door hen in hun broedmachines ingelegde pluim vee-eieren geboren kuikens niet uit sluitend bestemmen voor verjonging van den pluimveestapel op eigen bedrijf en die zich niet tegenover de centrale voor eieren en pluimvee hebben verbonden, uitsluitend eieren in hun broedmachines in te leggen, die rechtstreeks betrokken zfln van fokkers en/of houders van vermeer- deringsbedryven, mogen een aantal eieren in hun broedmachines inleggen, overeenkomende met 65 pet. van de aan hen voor 1936 verleende broed vergunning. Daarboven mogen zij nog een aan tal eieren inleggen, overeenkomende met 25 pet. van de aan hen voor 1936 verleende broedvergunning, mits zg deze eieren rechtstreeks betrek- kén van fokkers en houders van vermeerderingsbedrgven, Kuikenbroeders, die om bijzondere redenen van meening zijn, dat de hun toegewezen broedvergunning voor 1937 niet redelgk is, kunnen verzoeken tot herziening vóór 15 Januari a.s. bg het departement van Landbouw en Visscherij indienen. Personen, aan wie in 1936 geen broedvergunning is uitgereikt, en die meenen voor 1937 toch aanspraak te kunnen maken op een vergunning, kunnen eveneens vóór 15 Januari een verzoek daartoe indienen bg het departement. OP VRIJE VOETEN GESTELD. J. N. te Blerick, die Vrgdag door de gemeentepolitie aldaar werd aan gehouden en in het politiebureau werd ingesloten, onder verdenking van brandstichting, is Zaterdag wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. WIJZIGING VAN DEN TARWE- STEUN. Naar wordt medegedeeld, wordt de bonificatie op tarwebloem B met ingang van 21 December a.s. met f 0.40 per 100 K.G. verlaagd, terwijl de tarwe, welke door de Nederland sche tarwe-centrale op bonnen tegen specialen prijs wordt verstrekt, van f 7.60 f 8 per 100 K.G. wordt ge bracht, waarmede de stijging in de prijzen van afvallen wordt verdis conteerd. De vergoeding per 100 K.G. ongebuild tarwe-meel wordt hierbij aangepast. VAN ONGEDENATUREERDE ROGGE. Van bevoegde zijde verneemt de Msb., dat met ingang van Maandag 21 December het monopolieprijs verschil bij invoer en het restitutie bedrag bij uitvoer van ongedenatu- reerde rogge wordt gebracht op f 3. In overeenstemming daarmede wordt de denaturatietoeslag gebracht op f 1.— per 100 K.G. EENDENEIEREN EN PARA- TYPHUS. Vanwege het departement van Sociale Zaken wordt het volgende Nu en dan worden gevallen van paratyphusbesmetting bekend, ver oorzaakt door het gebruik van dat u zou kunnen begrijpen. zoBder, dat ik bet u behoefde te vertellen, wat er verder gebeurde,... Hoe ik tegen Sharpleigh op zag als tegen een vader, hoe ik hem vertrouwde en hoe lustig, maar tevens zachtmoe dig hij mij met de gedachte trachtte te verzoenen, dat het goed en noo dig was, en tevens mijn grootste plicht in het leven, den wensch van mijn grootvader op te volgen, zooals hij dien in zijn testament te kennen had gegeven, om John Graham te trouwen. Anders vertelde hij mij zou, wanneer deze vereeniging niet voor mijn twee en twintigste jaar tot stand was gebracht geen dollar van het groote fortuin aan het huis Standish komen: en omdat hij slim genoeg was om te begrijpen, dat ik het om het geld alleea niet zou doen, liet hij mij een brief lezen, dien, zooals hij zei, mijn oom Peter geschreven had en die mij op mijn zeventiende verjaar dag ter hand gesteld moest worden en waarom oom Peter mij aanspoor den naam Standish hoog te houden en het mijne te doen om de vereeni ging van die beide, groote fortuinen, zooals hij en grootvader altijd be raamd hadden, tot stand te brengen. Ik dacht er geen oogenblik aan, dat deze brief valsch was. En op het laatst wonnen zij het en ik gaf mijn belofte. Ze zat met gebogen hoofd, nog steeds met .het verkreukelde zakdoek je in haar handen. Veracht u me vroeg zij. Neen, f antwoordde hij, met strakke toonlooze stem. Ik houd van u- Ze trachtte hem kalm en dapper aan te zien. Doch in zijn gezicht was weer de oude, onbewege'ijke uitdruk king teruggekeerd, hoewel in zyn eendeneieren. Om dit te voorkomen is het noodig voor direct gebruik deze eieren hard te koken (pl.m. 8 minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard ge bakken worden. Aangeraden wordt daarom eenden eieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slag roommengsels, e. d. taartvullingen, consumptie-ijs, zacht gebak, kortom: niet voor eetwaren, welke niet of onvoldoende verhit worden. GEMERT OPNIEUW IN OPSPRAAK MALVERSATIES OP HET NOTARISKANTOOR. EEN TEKORT VAN DUIZENDEN. GULDENS. De gemeente Gemert is Vrijdag opnieuw in opspraak gekomen door de ontdekking van belangrijke mal versaties op het kantoor van notaris A. F. J. V. Reeds eerder deden geruchten de ronde over moeilijkheden, waarin dit notariskantoor zou verkeeren. Deze week heeft een ingezetene van Gemert, de heer v. H., bij de politie aldaar aangifte gedaan van verduis tering ten zijnen nadeele door den notaris, waarop de Justitie in kennis is gesteld en het parket u t Roer mond Vrydagmiddag in Gemert arri veerde. Een voorloopig onderzoek is ge durende den middag ingesteld. Den heer v. H. waren door de bemidde ling van den notaris hypotheek- gelden verstrekt door een ingezetene van Helmond. Hy had deze hypo theek reeds grootendeels afgelost, doch den hypotheeknemer te Hel mond was dit geld niet afgedragen. Naar verluidt is bij het onderzoek ten kantore van den notaris vastge steld, dat het tekort vele duizenden gulden bedraagt. Ook andere hypo theekhouders dan de heer v. H. moeten zgn gedupeerd, doch wie de voornaamste gedupeerden zgn is nog niet bekend. Notaris V. is Zaterdag nader door de Justitie te Roermond in \erhoor genomen. De faillissementsaanvrage van het notariskantoor valt zeer spoedig te verwachten. Het laat zich begrijpen, dat de op winding in het dorp door deze schokkende gebeurtenis Vrijdagmid dag zeer groot was. DE HERBEWAPENING VAN DUITSCHLAND. Een reeks onlangs genoemde maat regelen getuigt van de haast, waar mede het Duitsche rijk het tempo der bewapening wil versnellen. De twee-jarige dienstplicht stelt het rijk in staat, de divisies snel te completeeren. Volgens recente in lichtingen zou het Duitsche leger thans ongeveer 800.000 man sterk zijn, van wie 300.000 man vrijwilli gers zijn met lang dienstverband. Toch zou de werving van officieren den Duitschen militairen autoriteiten zekere zorgen baren en om dezen reden heeft de regeering onlangs het middelbaar onderwijs met een jaar bekort. De voornaamste krachtir spanning der laatste maanden gold evenwel de reorganisatie van de Rijn-zone. Er zijn daar nieuwe garnizoenen ge vormd en de fortificatiewerkzaam heden hebben de installatie van ge- perfectionneerd technisch materiaal en moderne wapens noodig gemaakt. Hoewel de aankomst van troepen geheim wordt gehouden, kan men bevestigen, dat de buiten de gede militariseerde zone gestationneerde effectieven veel sterker zgn dan 120.000 man. DE VERBOUW VAN VOEDER BIETEN. L.K.Dat de verbouw van voe derbieten, de laatste jaren snel is toegenomen, is wel overbekend. Van zelfsprekend is ook het verbruik van voederbietenzaad evenredig toegeno men, zoodat jaarlijks duizenden kilo's voederbietenzaad voor binnenland- oogen een onderdrukt, sluimerend vuur lag. Ik gaf mijn belofte, herhaalde ze haastig, alsof ze spijt had hem d e vraag gedaan te hebben, Maar het gold hier een zaak, en het zou op een zakelijke koude manier behandeld worden. Ik mocht John Graham niet, en toch zou ik met hem trouwen. Vol gens de Wet zou ik zijn vrouw zijn, voor de oogen van de wereld zou ik zijn vrouw blijven,maar ook niets meer dan dat. Zij namen deze voorwaarde aan en in mijn onschuld vertrouwde ik hen. - Ik zag niet de valstrik, dien men mij gespannen had Ik kon ook niet het duivelsche gevoel van triomf John Graham's hart lezen. Geen macht ter wereld had me toen kunnen wijsmaken, dat het hem alleen te doen was om mij te bezit ten; dat hij afschuwelijk genoeg was mij te willen hebben, zonder dat ik hem lief had; en dat ik de vlieg was en hij de reusachtige spin, in wier web ik verward zou raken. En het treurigste van alles was, dat ik in die jaren na oom Peter's dood zulke mooie en vreemde dingen gedroomd had. Ik leefde in een droomwereld van mijzelf en ik las» las, las; en de ge dachte, dat ik reeds vroeger ergens anders geleefd had, werd sterker in in mij. Ik dacht eigenlijk, dat ik thuis hoorde in die jaren, toen de wereld nog rein en ongerept en vol liefde was, met uitgestrekte stukken land, waar men nog niets van geld en tirannie afwist, en waar boven alles, poëzie, en het allermooiste in mannen en vrouwen uitkwam. (Wordt vervolgd.) I Zoo rillerig, zoo koorlsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet), Tien legen één dal Ge daar mede afie narigheid voorkomt en-morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griepj gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen* Verdrijven ook direct hoofd» pijtumigraine, tand» en kiespijn» Per 12 stuks slechts 52 cent AKKER -CACHETS Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm..* Let hierop en weiger elke namaak! ache behoefte worden gehruikt. In verband hiermee is dan ook in ons land de selectie van dit zaaizaad ter hand genomen; er worden dan ook in ons land verschillende rassen gekweekt. De voedselopbrengst is in zeer sterke mate afhankelijk van de herkomst en de kwaliteit van het ge bruikte zaaizaad, zoodat het voor den landbouwer in 4alle opzichten loont, om slechts prima kwaliteit zaaizaad der allerbeste rassen te betrekken. Vooral waar bieten een kruisbestui- vend gewas is, dat zeer gemakkelijk en snel terugloopt, is het voor den verbouwer van het grootste belang, het beste te zaaien wat te verkre gen is. Het uitzaaien van nabouw bietenzaad of van eigen gewonnen bietenzaad, is en biyft een onnoodig risico. De oogst is afhankeiyk van ver schillende factoren en eigenschappen van het ras. Wij noemen b.v. in de eerste plaats de totale opbrengst, ge halte aan suiker en droge stof, houd baarheid van de biet, gemakkelgke rooibaarheid, afwezigheid van schie ters, opbrengstzekerheid bij verschil lende bodem en klimaatomstandighe den enz. De meeste kans van slagen heeft men wanneer werkelgk prima zaad van vertrouwde selectie wordt gebruikt. In sommige gevallen wordt nog buitenlandsch bietenzaad aangekocht, wat gezien de kwaliteit van ons eigen inlandsch product, absoluut niet noodig is, en daarom sterk af gekeurd dient te worden. Het is trouwens toch wel voldoende bekend dat in ons land selectiebedrijven van uitsluitend prima bietenzaad voor komen. Wanneer wij ons beperken om b.v. een ras te noemen, dan is het wel bekend dat een ras als groenkraag Eureka, voor vrijwel alle gronden geschikt is, terwijl dit ras mede een regelmatig hoog droge stof en suikergehalte heeft. Er komt ook nog dit bg, dat het vertrouwde origineele zaad, van wetenschappelgk en practisch be proefde voederbieten.zoo weinig kost, in vergelijking met zgn opbrengst- waarde, dat men werkelijk geen sprong in het duister behoeft te doen door soorten te zaaien, waar van de opbrengstwaarde niet of onvoldoende bekend is. De kosten bedragen slechts een paar percent van de opbrengstwaarde. Wij willen er voorts nog op wijzen, dat voeder bieten voor onze huisdieren een ge zond voedsel is, vooral voor rund vee en paarden, maar ook geiten, schapen, varkens en kippen lusten ze graag. Van het grootste belang blijft evenwel, dat men voor onze dieren een voederbiet heeft, welke aan alle te stellen eischen in ruime mate be antwoordt hierop dient dan de ver bouwer bg voortduring te letten. De witste tanden, indien U poetst met wat goeds dus met Tube 60, 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Lood- Zinkwerk Koper Gas- Pompen Reparatie S Speciaal adres voor BOORPUTTEN. en Waterleiding: Overloonsche weg 7 Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huurcontracten enz. Schoolstraat 14 Telef. 144 voor alle soorten BEHANGSELPAPIER, GLAS, VERFWAREN, POETSARTIKELEN BORSTELWERKEN Huis- en Decoratieschilder Langstraat 33 Telef. 132 Beleefd aanbevelend.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6