Nederland verleert het bier drinken. Pijn in de ledematen? AKKERTJES Arbeidsweek van veertig uur Wat landbouw crisisdiensten kosten Provinciaal Nieuws prijsklassen vallen. Vermoedelijk is de geleverde kwaliteit hiervan de oor zaak, meent de Voorzitter. Nadat was vastgesteld dat oudere bedrijven f 10.en jonge bedrij ven f 3.moeten betalen bij hun toetreding als Vereenigingslid, geeft de Heer Peters in overweging om ten einde goede Statuten te verkrijgen bij de aanstaande wijziging even- tucele voorstellen schriftelijk bij het Bestuur te willen indienen. Met een woord van dank voor de aangename discussie, sluit de Voorzitter hierna de vergadering met den gewonen groet. VERBRUIK MET MEER DAN DE HELFT VERMINDERD. Aanpassing van den kleinhan delsprijs o.m. door accijns verlaging. De kwestie van de verlaging van den accijns op bier gedistilleerd is op het oogenblik, dank zij vooral de daarvoor door de Centrale Vereeni- ging voor den gedistilleerdhandel aangekondigde actie weer uiterst ac tueel geworden. Natuurlijk was zij dit ook reeds eerder, want reeds langen tijd zijn besprekingen gevoerd tusschen de belanghebbenden en de betrokken instantie in den Haag. Nu dit vraagstuk de eerstkomende dagen waarschijnlijk de aandacht van het groote publiek zal trekken, kan het zijn nut hebben aan de hand van enkele cijfers het voor en tegen van accijnsverlaging na te gaan. Als wij, moderne Nederlanders, het illustere voorbeeld van onze voor vaderen, wier hoogste ideaal het was om eenmaal volop bier te kunnen drinken uit de schedels hunner ver slagen vijanden ook maar uit de verte, en op een wat meer humane wijze zouden hebben nagevolgd, zouden wij waarschijnlijk geen kwaad figuur slaan tusschen de bierdrinkende na ties van Europa. Maar het schijnt wel, dat wij althans deze uitgespro ken voorkeur voor het gerstenat niet van onze voorouders hebben geërfd. In elk geval is Nederland tegen woordig het land, waar van alle Europeesche rijken met uitzonde ring dan van enkele speciale wijn- landen het minst bier wordt ge dronken. Onze zuidelijke buren b.v. drinken per hoofd der bevolking- ruim tien maal zooveel bier als wij. De Engelschen en de Duitschers la ten zich evenmin onbetuigd en drin ken per hoofd der bevolking vier maal zooveel bier als wij. Franschen en Oostenrijkers zijn ons eveneens op dit gebied verre de baas. Neder land kan men nauwelijks een bier- land noemen. Sinds vijftig jaren is het bierverbruik hier te lande gelei delijk aan het dalen onder den in vloed van verschillende factoren van socialen en cultureelen aard. Maar daarom gaat het op het oogenblik niet. Het gaat thans om de abnor male en voor het Nederlandsch brouwerijbedrijf zelfs catastrofale daling van de bierconsumptie gedu rende de crisisjaren. BIERGEBRUIK STERK VER MINDERD. Nergens in Europa met uitzon dering van Oostenrijk waar in- tusschen de consumptie per hoofd nog altijd meer dan het dubbele van het Nederlandsche cijfer bedraagt is het bierverbruik per hoofd zoo teruggeloopen als ten onzent, n.l. met meer dan de helft. Stelt men im mers het verbruik van 1930 op 100 dan was dit het vorige jaar reeds gedaald tot 56.6 pet. terwijl de ra ming voor dit jaar niet hooger komt dan 49.5 pet. Zou deze daling zich in hetzelfde tempo blijven voortzet ten, dan zou er in 1942 geen drup pel bier meer door het Nederlandsche keelgat glijden. En dan zou tevens de raming van de opbrengst van den bieraccijns op de rijksbegrooting zij hij sterft en daardoor dus een einde komt aan zijn willekeur zal hij 't land zoo uitzuigen, dat er niets meer van overblijft. En op dit oogen blik leven we in den meest gevaar lijken tijd. Hij keek Mary Standish aan en het kwam hem voor, alsof al het leven uit haar geweken was. Het was, alsof ze geen adem haalde en haar gezichtje was zoo bleek, dat hij er angstig van werd. En toen heel langzaam, richtte zij haar blikken naar hem op en nooit had hij in menschenoogen zulk een uitdrukking van smart en verschrik king gezien. Hij was verbaasd over de kalme wijze, waarop ze begon te spreken, maar hij schrok van de kilte, die in haar stem klonk. Misschien kunt u.... nu,., be grijpen.,., waarom ik in zee sprong., waarom ik iedereen wilde laten ge- looven, dat ik dood was... en waar om of ik bang was u de waarheid te zeggen..,. - IK BEN DE VROUW VAN JOHN GRAHAM.... XIX Het eerste, waaraan Alan moest denken was de ongerijmdheid van zulk een feit en de onmogelijkheid van het bestaan van een dergelijk huwelijk, als waarvan Mary Stan dish zooeven had gesproken. Hij zag haar voor zich, jong en mooi, met die oogen, die hem van het begin af in al het goede en edele "in het leven hadden doen ge- Jooven en achter haar doemde voor hem op het schaduwbeeld van John Graham, den onmeedoogenloozen, moeten vervallen, of bij wijze van piëteit tot een pro-memoriepost ge reduceerd kunnen worden. Immers, de daling van de opbrengst vaa den bieraccijns vertoont zoo mogelijk een nog somberder beeld dan de daling van het bierverbruik, zulks als ge volg van een verschuiving van het bierverbruik naar de biersoorten die een lager alcoholgehalte bezitten en waarop dus ook minder accijns drukt. Stellen wij de opbrengst van het jaar 1930 op 100, dan bedroeg zij over het jaar 1935 niet meer dan 54 pet. en zal zij dit jaar naar ruime raming de 46.7 pet. niet overschrijden. De cijfers betreffende de consumptie en den accijns op gedistilleerd zijn welis waar iets gunstiger, maar wijzen toch zeer sterk in dezelfde richting. SOCIALE EN ECONOMISCHE GEVOLGEN. De sterke vermindering van het bierverbruik heeft allerlei sociale en economische gevolgen, die zeer te betreuren zijn. Niet alleen gaat 't den brouwerijen daardoor slecht en krimpt de werkgelegenheid dien tengevolge in, niet alleen ondervindt het koffiehuisbedrijf, dat er toch al niet florissant voorstaat, er onver mijdelijk den weerslag van, maar ook dreigt hierdoor een belangrijk object voor de indirecte belastingen te verdwijnen. Wij spreken nog niet eens van het sociale euvel der smokkelarij en der clandestiene ver vaardiging van alcoholhoudenden drank. Ten aanzien van het gedis tilleerd is dit euvel trouwens veel grooter dan ten aanzien van het bier. De vraag is nu, wat er gedaan kan worden om te geraken tot een zekere stabilisatie van het bier verbruik en van de opbrengt van den bieraccijns, zij het danookvoor- loopig op een veel lager peil dan dat van 1930. Die vraag stellen is haar beant woorden. De oorzaak van het ver minderde bierverbruik schuilt zeer duidelijk in de daling van de inkom sten der bierverbruikers. Bier is een van de weinige arti kelen, waarvan de prijs zich niet heeft aangepast aan het algemeen lagere prysniveau van den klein handel. In verhouding tot de dalende inkomens der consumenten is het veeleer in prijs gestegen. Het ligt dus voor de hand, dat de oplossing zal moeten worden gezocht in een aanpassing van den prijs van het bier per glas aan het reeds ge noemde algemeene prijsniveau, dat, dat sinds het begin der crisis naar ruwe schattiug met 25 pet. gedaald Een zoodanige aanpassing is door de brouwerijen zelfstandig niet te bereiken, juist omdat bij de prijsbe paling de accijns zulk een zwaar wegende factor is. De brouwerijen zullen zich daar voor een geldelyk offer willen ge troosten, indien zulks hun althans op het oogenblik mogelijk is, want de grondstoffen voor het bedryf zyn sedert de depreciatie van den gulden in prijs gestegen en ook zijn naar mate de bedrijven hun productie hebben moeten inkrimpen hun ge middelde productiekosten aanzien lijk gestegen, maar aan den anderen kant zal de overheid moeten helpen door een ruime verlaging van den bieraccijns. Wij hebben ons hierbij niet ver diept in de zeer klemmende argu- meeten voor verlaging van den ac cijns j op gedistilleerd en meer spe- ciaa de aandacht willen vestigen op de wenschelijkheid van verlaging van "den bieraccijns. Beide verlagin gen houden ten nauwste verband met elkaar en moeten dus op elkaar zijn ingesteld. Alle partijen zouden by een der- Nederlandsch Die scheuten in Uw Product schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu siSgl eens die wondervolle Volgens recept van Apotheker Dumont harden kerel; zonder geweten en zonder ziel, vergroft door zijn macht vol schurkenstreken en oud genoeg om haar vader te kunnen zijn Er verscheen een glimlach om zijn lippen, doch hij was zich daar van niet bewust. Hij herstelde zich, zonder haar iets te laten merken van de groote inspanning, die 't hem kostte. En hij deed zijn best iets te zeggen, waar door de smartelijke uitdrukking uit haar oogen zou kunnen verdwijnen. Dat is... haast te onbegrijpelijk om waar te kunnen zijn.... zeide hij eindelijk. Het was hem bijna onmogelijk de woorden over zijn lippen te krijgen en deze kwamen hem bespottelijk zwak en onbeduidend voor, in ver gelijking met hetgeen hij eigenlijk onder dergelijke omstandigheden had moeten zeggen of had moeten doen. Ze knikte. Dat is het ook. Maar de wereld bekijkt het niet van dien kant Zulke dingen komen nu eenmaal voor. Ze strekte haar hand uit naar een boek, dat op tafel lag, die vol stond met steppen-margarietjes. Het was een boek, handelende over den eersten tijd der pionniers in Alaska een droog, maar zorgvuldig ge schreven boek, vol statistische waar de, uit zijn eigen bibliotheek en dat zij bezig was geweest te lezen. Hij zag hierin een symbool van den strijd, dien zij voerde, van haar moed en van haar verlangen te over winnen, niettegenstaande alle moei lijkheden, die zich op haar weg had den voorgedaan. In gedachte kon hij haar nog steeds niet als John Grahams vrouw aan schouwen, toch was er een koude gelijke oplossing wel varen; het rijk dat niet zou behoeven te vreezen voor een verderen teruggang van de opbrengst en den accijns, de brou werijen, die niet langer met schrik en beven de toekomst zouden be hoeven in te zien en het Nederland sche volk, waarvoor een glas bier niet langer een niet te bekostigen luxe zou beteekenen. De Maasbode. WAT ZOUDEN DE PRACTISCHE GEVOLGEN ZIJN? Zooals men weet komt op de a.s. Intern. Arbeidsconferentie te Genêve het vraagstuk van inperking der arbeidsweek weer aan de orde. En wel met name: verkorting van den arbeidsduur tot veertig uren per week; verkorting van den arbeidsduur in de flesschenfabrieken en in de koléra jnen, Onza Regeering heeft tegen die voorstellen groote bezwaren, o.a. principieele bezwaren. En wel op grond hiervan, dat de invoering van de 40-urige arbeidsweek den levens standaard der arbeiders zal omlaag drukken. Dat is inderdaad een prijzenswaar dig inzicht, al zal menigeen de op merking maken waarom dan die over weging ook niet onder andere om standigheden van de laatste jaren naar den voorgrond is geschoven, zoo zegt de „Gelderlander" en ver volgt: Iniusschen dient toch als een paal boven water te staan, dat invoe ring van een kortere arbeidsweek niet mag leiden tot een loonsver mindering, waarbij aan een mensch- waardig bestaan zou afbreuk wor den gedaan. Men voelt al dadelijk: hier ligt; een zeer kwetsbaar punt. Des te kwetsbaarder nog, nu in ons land tal van loonen een grenspunt naar beneden hebben bereikt, dat niet verder mag noch kan afzakken, zonder de betrokkenen in hun na tuurlijke levensvoorwaarden te tref fen. Als de Regeering het thans zóó ziet, kunnen we met haar gedach- tengang accoord gaan. Tenzij bij die verkorting van den arbeidstijd afdoende waarborgen zouden ver kregen kunnen worden, dat onze arbeidersgezinnen in den factor arbeidsloon niet de dupe van de historie worden. Of die waarborgen onder om standigheden als thans gemakke lijk te verkrijgen zouden zijn, is een tweede. Wij voor ons hebben daar geen groote verwachtingen van, zeker niet bij de mentaliteit die te dezen opzichte bij de export industrieën heerscht. Bij dit alles komt nog, dat we, inplaats van een dalende tendenz in de kosten van levensonderhoud, cp verschillende punten juist een stijging waarnemen. Reden te meer nog om een loondaling als gevolg van een eventueel in te voeren kor tere arbeidsweek af te wijzen. Er zouden echter nog waarbor gen van anderen aard noodig zijn. Want er heerscht in onze niet in christelijken zin geordende maat schappij een mentaliteit, die, on der den druk eener ongebreidelde concurrentie, er op uit is, op de productiekosten te besparen door zooveel mogelijke mechaniseering en rationa'iseering; en ook door vervanging van oudere arbeids krachten door jongeren en van mannen door meisjes. „Oud" in dien zin worden tegenwoordig al arbei ders genoemd van dertig, ja vijf en twintig jaar! Als we dit alles overwegen, moet het toch wel duidelijk worden, dat er onder de huidige omstandighe den aan een invoering van een. 40- urige werkweek heel wat meer vastzit, dan het op het eerste ge zicht toeschijnt. Bovendien, zoolang niet de ze kerheid bestaat, dat alle export- staten van beteekenis (denken we aan landen als Japan en Duitsch- uitdrukking op zijn bleek gelaat. Haar hand beefde een weinig toen zij het boek opende en daaruit een courantenknipsel te voorschijn haalde. Zwijgend ontvouwde zij dit, en overhandigde het hem. Aan het hoofd van twee gedrukte kolommen stond in een ovaal het portret van een jong, mooi meisje en in een hoekje daarboven zag men de afbeelding van een man, een man circa vijftigjarigen leeftijd. Beiden waren hem onbekend. Hij las de namen en toen het opschrift. „De liefde van een Multi-Millionnair" en achter het woord „liefde" stond een dollarteeken. Schoonheid en jeugd, tegenover ouderdom, twee groote fortuinen vereenigd. Hij begreep de bedoeling en keek Mary Standish aan, want het kwam hem onmogelijk voor haar als Mary Graham te be schouwen. Ik knipte dit uit een courant in Cordova, zeide zij. Ik ken hen geen van beiden. Het meisje woont in Texas. Maar ziet u niet die eigenaardige uildrukking in haar oogen. Zelfs in dezen slechten af druk komt het uit. Ze is in bruids- toi'et. Maar het kwam mij voor toen ik haar gezicht bekeek dat er in haar oogen een uitdrukking van smart en wanhoop lag en dat ze moedige pogingen deed deze voor de buitenwereld te verbergen. Het is weer een van de duizenden bewijzen, dat dergelijke dingen kunnen gebeuren. Hij voelde een doffe, berustende kalmte over zich komen, een stoïcijn- sche gelatenheid, die hij altijd over zich kreeg, wanneer hij tegenover het onvermijdelijke kwam te staan. Hij ging zitten met gebogen hoofd en nam een van Mary Standish' lahd, die buiten den Volkenbond staan) niet zich verplichten tot in voering van zulk een werkweek, zullen van de zijde der producen ten ernstige concurrentiebezwaren naar den voorgrond worden ge bracht. Of bij oplegging van zulk een verplichting door enkele lan den zou een toestand ontstaan, waarbij de meest kapitaalkrackti- ondernemers in een versneld tempo tot nieuwe mechanisatie en ratio nalisatie overgaan. Dan wordt de groote vraag, of niet een zeer be langrijk percentage van de werk verruiming, die men met een kortere arbeidsweek beoogt, wordt wegge zogen. Anders gezegd, dat de ver wachtte opluchting een zeepbel wordt. Zoo gezien, is er meer te zeggen voor vervroegde pensioneering der arbeiders hand aan hand met het in het leven roepen van een fonds, dat als aanvulling moet dienen voor de later ingaande ouderdomsverze kering. Dit middel zou het evenzeer mogelijk maken voor jongeren, die thans met geen mogelijkheid aan den slag kunnen komen, de arbeids gelegenheid te vergrooten. En zon der een nieuw drijven naar uit schakeling van menschelijken ar beid door de reeds genoemde me chanisatie en rationalisatie. Gegoochel met millioenen en welbetaalde baantjes. De minister van landbouw heeft, op een verzoek van de commissie van rapporteurs i.z. de begrooting van het landbouwcrisisfonds om een spe cificatie, geantwoord, dat een speci ficatie op de wijze als by de Rijks begrooting niet mogelijk is. Daarom heeft hij aan de Memorie van Ant woord toegevoegd een globale spe cificatie van de personeele en ma- terieele uitgaven (meer globaal dan specificatie). Zelfs moet men, om eenigszins een overzicht te krijgen... zelf gaan optellenWij hebben, aldus het „Handelsblad" dit gedaan en kwamen daardoor tot de volgende slotsom Het aantal crisisambtenaren (niet meegeteld hulppersoneel, denatureer- ders, kleurders, taxateurs, districts secretarissen e.d.) wordt voor het volgende jaar door den minister ge raamd (dus na alle bezuinigingen, op advies van de Alg. Rekenkamer enz. op 4470 personen. Het totale voor salarissen en loon uitgetrokken bedrag loopt f 6.761.00. Boven op dit alles komt nog een bedrag van f 1.882.000, dat het Land bouwcrisisfonds uit hoofde van in nings- en controle-arbeid, verricht door personeel van het Rijk en van de veilingen, moet betalen. Het totaal van loonen en salaris sen komt dus op f 8.583.000. Voor reis- en verblijfkosten en presentiegelden vond het blad een totaalbedrag van f 1.142.000 en voor overige kosten (huur, vuur, licht en schoonhouden van gebouwen, porto, telefoon, kantoorbehoeften enz.) een bedrag van f 2.509.000. De gezamelijke uitvoeringskosten der landbouwcrisismaatregelen (per- neel en materieel) komen op een totaal van f 12.234.000. Om een voorbeeld te noemen: bg de, voor een zéér groot deel overbo dige Pluimvee-centrale werken 202 crisis-ambtenaren, die f 130,000 kos ten. Voor reis- en verblijfkosten is daar f 30.000 uitgetrokken, voor bu- reelkosten f 19.000, voor verzending van dienststukken f 15.000, voor kui kens- en vleugelmerken f 35.000 Van deze in totaal f 230.000 is dus ongeveer f 200.000 weggegooid geld. Het Landbouwcrisisbureau heeft 286 crisisambtenaren aan het werk, een gezamenlijk salaris van f 438.060. De centrale crisiscontroledienst telt 703 ambtenaren voor f 1.400.000 (maar daaronder zijn lang niet alle controleurs begrepen, zooals die van de verschillende centrales en prov. organisaties). Alléén de Crisistuchtrechtspraak handjes in de zijne. Dit voelde koud en levenloos aan. Hij streelde het teeder en hield het tusschen zijn bruine, gespierde handen, er naar kijkend, zonder er bijzonderheden van op te merken. Slechts het tikken van Keok s klok verbrak tijdelijk de sti'te. Toen liet hij haar handje los, dat weer in haar schoot terugviel. Ze had aandachtig zitten kijken naar de grijze haren, die hier en daar bij hem te voorschijn kwamen. En er kwam een teedere uitdrukking in haar oogen, die hij echter niet zag, haar lippen trilden een weinig, terwijl ze bijna onmerkbaar het hoofdje tot hem overboog. Het spijt me, dat ik dat niet geweten heb, zei hij. Ik kan me nu voorstellen, wat u toen in de katoen boschjes voelde. Neen, dat begrijpt u niet.... dat kunt u niet, protesteerde zij. Het leek hem, alsof er plotseling weer nieuw leven in haar kwam. Het was, alsof zijn woorden iets verborgens in haar hadden beroerd, die haar wanhopig besluit besluit, om zich nooit tegenover hem uit te spreken, deden verminderen. Hij stond er over verbaasd, hoe vlug de kleur weer op haar wangen terug keerde. U begrijpt me niet, maar ik heb me vast voorgenomen, dat u me begrijpen zult, ging ze voort. Ik zou liever sterven dan u te laten weg gaan, zooals u op het oogenblik over me denkt. U zult me verachten, maar ik heb liever, dat u me haat, om hetgeen werkelijk bestaat, dan om het vreeselijke, dat u van mij zult blijven denken, wannneer ik zwijg. Ze dwong zichzelf tot een glimlach. (22 ambtenaren voor f 44.000) kost bet Landbouwcrisisfonds f 103.500 per jaar. De Provinciale Landbouw Crisis organisaties geven per jaar f 1.670.000 uit aan salarissen van crisisambte naren (849 man sterk) en f 720.000 voor materiëele behoeften en overige uitgaven. De Akkerbouw-centrale heeft in dienst 183 ambtenaren, benevens kleurders, met een totaal inkomen van f 420.000, doch haar afdeeling Tarwe-centrale heeft nog 15 ambte naren f 25.000; de Meel-centrale 135 ambtenaren voor f 237.000; de Aar dappelmeelcentrale 13 ambtenaren voor f 27.000 en de Gewestelijke Tarwe-organisaties 180 ambtenaren, die tezamen met een niet genoemd aantal keurmeesters, hulpcontroleurs en vertrouwensmannen een inkomen hebben van f 380.000. VENRAY, 19 Dec. 1936. COMMISSIE TOEZICHT KERKMUZIEK. Op voordracht der Nederlandsche St. Gregoriusvereeniging is door Z. H. Excellentie den Bisschop van Roermond benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de kerk muziek de Zeereerw. Heer A. Reulen, pastoor te Leunen. (Vacature Dr. Eliseus Bruning O.F.M.) LUXOR THEATER. Deze week Zaterdag, Zondag en Maandag vertoont Luxor de wonder mooie film schepping van Willi Forst. „Mazurka" behandelt een groot proces in 1930, waarvan de heele wereld met spanning naar uitzag en met groot deelnemen was ver vuld, een filmwerk dat U zal bij blijven als een onvergetelijk iets. De „Maasbode" schreef van „Ma zurka" de volgende recentie Een stem uit een groot verleden. Triomphale terugkeer van Pola Negri. iDgeborg Theek, de jonge Duitsche filmartiste, die door Willi Forst werd ontdekt en die onder zijn regie in „Mazurka" een bijzonder spel laat zien. Want Willi Forst heeft met „Ma zurka" bewezen, dat hij een aange boren filmvernuft bezit. En in dit begrip „fllmvernuft" vallen twee zaken te onderscheidenregietalent en cinegrafisch gevoel. Forst regis seert met een frappante vinding rijkheid.... „Mazurka" geeft van minuut tot minuut een levende realiteit, gezien met de fameuse clairvoyance, waarin film excelleert, een blik, die inniger ontroeringen onthult achter de ietwat daverende dingen, die Pola Negri in haar ver galde leven meemaakte.... „Mazurka" doet ons ook door het gezonde pathos van haar gegeven, den goeden ouden tijd weer beleven, toen ook een industriefilm een goede film kon zijn, het werk van een artist, die door liefde voor zijn vak ge dreven werd. Vanaf de keuze en de behandeling der artisten (Pola Negri's rijpe bekoorlijkheid, volmaakt voor deze rol, Schoenhals als de pianist, de zeer veel belovende Ingeborg Theek als het jonge meisje) tot aan de prachtige camera-instellingen, de sfeerwerking en het zuiver op de adem der emotie meegolvende rythme. We mogen dus Willi Forst het compliment maken, dat hij een aan trekkelijke film tot stand heeft ge bracht, een van die films, die bewijzen onontkoombaar te kunnen boeien. De man, die „Mazurka" maakte, verstaat zijn vak en van nu af aan zien we met belangstelling uit naar zijn volgende prestatie... Onzerzijds zouden wij volwassenen aansporen „Mazurka" te gaan zien.... SACRISTIEBRAND TE VENLO. Ons berichtje van verleden week over de brand in de Sacristie te Venlo, waarbij wij vermeldde dat de Sacristie geheel leeg brandde, behoeft eenige aanvulling, namelijk dat alles wat achter de Kluisdeur was opge borgen, ongeschonden bewaard is gebleven en dat zelfs het papier daar niet was verkleurd. U weet zeer goed, dat het op treden van vrouwen, zooals Belinda Mulrooney indertijd gewaardeerd werd, hetgeen echter tegenwoordig niet meer het geval is. Als een vrouw een vergissing begaat en ze wil deze door vechten trachten te herstellen, zooals Belinda Mulrooney dat misschien gedaan zou hebben in de dagen, toen Alaska nog jong was. Ze hield even op met een gebaar van wanhoop. Ik heb een groote dwaasheid begaan, zeide zij, een oogenblik aar zelende door zijn stilzwijgen. Het is me nu heel duidelijk, welken weg ik had moeten volgen. Misschien zult u van oordeel zijn, dat het nog niet te laat is, wanneer u gehoord hebt, wat ik u ga zeggen. De uitdrukking van uw gezicht is zoo.... onbewege lijk. Dat komt, omdat ik evenveel verdriet heb als u, antwoordde hij. Ze wendde haar oogen van hem af, terwijl er een levendige, hoog roode kleur op haar wangen kwam. Van mijn geboorte af aan was ik al rijk, afschuwelijk, hatelijk rijk, zei ze op de zachte, toonlooze manier van iemand, die een biecht aflegt. Ik kan me mijn vader noch mijn moeder herinneren. Ik heb altijd bij mijn grootvader Standish en mijn oom Peter Standish gewoond. Van af mijn derde jaar was ik steeds samen met mijn oom Peter, een broer van mijn grootvader, die bij ons in woonde. Ik aanbad hem hij was gebrekkig. Reeds als heel jonge man moest hij in een rolstoel zitten en hij was bijna vijf en zeventig, toen hij stierf. Die rolstoel, en de ritjes, die ik er met hem door het huis mocht maken waren mijn grootste plezier, Wordt vervolgd. Deze Kluisdeur werd voor ruim 23 j'aar geleverd door de Fa. A. H. de Haen te Venray. DOOR AUTO AANGEREDEN. Zondagavond werd de heer T. uit Blerick, die op den rijksweg onder de gemeente Maasbracht bezig was met het nazien van zijn motor door een uit de richting Echt komenden luxe-wagen aangereden. De heer T. bekwam een hersenschudding en een benedenbeenbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. LAFFE DAAD. Dezer dagen werden de banden van de auto van den Heer Bouwman uit Puiflijk, die te Blitterswijck eene lezing hield, en gedurende de af wezigheid van den eigenaar in een afgesloten schuur geparkeerd stond, stukgesneden. De politie heeft de zaak in onder zoek. OVERLOON. Onze vroegere dorps genoot den timmerman H. Gooren, slaagde voor bouwkundig teekenaar. BENOEMINGEN BISDOM ROERMOND. Z. Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den Weleerw. heer H. Ch. H. Bloemen als pastoor te Stramproy en heeft benoemd tot pastoor te Stramproy den Weleerw. heer J. J. H. van Montfort, tot pastoor te Stevensweert den Weleerw. heer Dr. J. M. H. Kurris. HET VERDUISTERINGSGEVAL BIJ DEN VEEHANDEL. In verband met de verduistering in den N.V. Wieldersche Veehandel te Blerick, waarbij de 36-jarige vee koopman K. L. K., die deel der N.V. uitmaakte, er van verdacht wordt, kans te hebben gezien genoemde N.V. voor een bedrag van ruim 10.000 gulden op te lichten, verneemt de N.V. Crt., dat de politie te Blerick, die deze affaire onderzocht, is over gegaan tot de arrestatie van de echtgenoote van Kdie evenals K. voortvluchtig was. De vrouw werd te Venlo gearresteerd, toen zy ter plaatse nog enkele zaken wilde regelen. Zij is in verzekerde bewaring ge steld. Inspecteur Kooijmans heeft ver volgens esn spoor gevolgd, hetwelk tot de opsporing K. leidde. De In specteur trof den veekoopman in het Belgische grensplaatsje Maeseyck op het postkantoor aan, op het oogenblik, dat hij een brief postte. De inspecteur heeft den voortvluch- tigen koopman toen verzocht met hem mede te gaan, waaraan deze echter geen gevolg wenschte te geven. Nadat de officier van Justitie van een en ander op de hoogte was ge steld, is aan de Belgische politie autoriteiten de aanhouding van K. verzocht. Deze is daarop ook onmid dellijk gevolgd. K. werd gearresteerd in het hotel, alwaar hij verblijf hield. HEERLEN VOORUIT Niet langen tijd heeft Heerlen het genoegen gehad te kunnen zeggen, dat de mijnstad 50.000 inwoners telt. Nauwelijks was de 50.000e inwoner gearriveerd in den persoon van een baby, en waren ouders en hijzelf overladen met allerlei geschenken, of het inwonertal liep geleidelijk achteruit. De oorzaak is bekendde mijnindustrie ontsloeg vele werk krachten, die weer repatrieerden. Successievelijk verminderde het zielental wel met 500 tot 600, maar de allerlaatste maanden is het aantal inwoners weer stijgeDde. En als dat zoo blijft doorgaan, is over een paar maanden weer het 50.000-tal bereikt. LEDENTOESTAND BIJ DE R.K. STAATSPARTIJ. De centrale propaganda-dienst meldt, dat als gevolg van de 100.000 nieuwe-leden-actie een ware toevloed van leden valt waar te nemen. Hier volgen enkele opgaven van aanwinsten: In Voorburg steeg het aantal leden van 400 tot 1400. In de laatste twee weken werden 225 nieuwe leden in geschreven. Te Breda werden 400 nieuwe leden gewonnen. Een afdeeling van Amsterdam [N] won 24 leden. Te Rotterdam werd een nieuwe afdeeling opgericht met 26 leden, thans telt die afdeeling 52 leden in 35 katholieke gezinnen.. De afdeeling Tilburg berichtte als voorloopig re sultaat 1000 nieuwe leden. Te Berlicum werden 70 nieuwe leden ingeschreven; te Kerkrade-kom 120; de afdeeling Eygelshoven voer de haar ledenwinst op tot 320; te Amby L. zijn 400 nieuwe leden in geschreven. De afdeeling Valkenburg heeft haar ledenwervingsactie moeten beëindigen alle voor het lidmaatschap der Partij in aanmerking komende personen zijn thans ingeschreven Te Leiden werden 56 aspirant- leden gewonnen en 63 leden. Te Hilversum werd een jongeren groep opgericht met 70 leden. In een vergadering van de af deeling Heemstede werd het volgende resultaat bereikt50 aspirantleden, 10 nieuwe propagandisten, 12 Op- marsch-abonné's, 2 nieuwe colpor teurs voor „De Opmarsch." UITBREIDING COKESFABRIEK STAATSMIJN „MAURITS." De coke sfabriek der staatsmijn Maurits teLutterade, thans bestaan de uit zes battery en met in totaal 414 ovens en momenteel de grootste van Europa, zal naar de Msb. ver neemt nog uitgebreid worden met een batterij van 75 ovens. De bouw van deze 75 ovens is opgedragen aan de firma Henrich Koppers te Essen. Met de voorbe reidende werkzaamheden is reeds begonnen. Men verwacht, dat deze nieuw te bouwen battery, waarvan de kosten eenige tonDen bedragen, eind 1937 bedrijfsklaar zal zijn.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 8