Ons weekpraatje. Echt en goed Provinciaal Nieuws Gemengde Mar ZIJ die zicf PEEL El GRi Niet te veel bieten of kuilvoer in herfst of winter. Dit bederft ook de botersmaak, evenals de grond die aan de bieten zit. Daarom eerst de ieten reinigen. Vooral de aardappelen eerst goed wasschen en doorsnijden voor het rundvee. Voor 'varkens be hoeft dit niet. Met den wensch, dat deze door Spreker naar voren ge- brachtte punten in de practijk in toepassing zullen worden gebracht, was Spreker aan het einde van zijn zeer interessante lezing, Een hartelijk applaus viel hem dan ook ten deel. De Voorzitter bracht den heer Timmermans namens de vergadering hartelijk dank voor diens mooie lezing en hoopte eveneens dat het vanavond geleerde in toepassing moge worden gebracht, en sprak verder de wensch uit de heer Tim mermans nog vaker in ons midden te mogen hebben. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door een paar leden gebruik gemaakt. Vraag 1. Wat denkt de spreker van de verbouw van mergkool en hoeveel eiwit zit hierin Hierin zit ongeveer 6 pet. eiwit. Een proef met 40 Kg. mergkool aan melkvee bewees, dat het percentage vet hierdoor geweldig daalde. Toch is het een prachtig voedsel, indien men het in niet te groote hoeveel heden aan de dieren verstrekt. Ver bouw het als stoppelgewas en het zal U bij een goede bemesting nog een geweldige hoeveelheid voedsel, wat uitstekend tegen de vorst bestand is, opleveren. Vraag 2. 'Wat moet een stier van een half jaar oud gevoerd worden Niet meer K.g. bieten per dag dan hij maanden oud is, tot 10 K.g. Ver der een derde haver en twee derde kalverbrokken als krachtvoer, in die hoeveelheid dat hij in conditie blijft. Vraag 3. Hoeveel Kg. bieten mag een paard hebben Tot zelfs 40 Kg. per dag. Hiervan zullen de dieren geen last hebben 6 Kg. mangelen is gelijk aan 1 Kg. haver en 3 Kg. suikerbieten is even eens gelijk aan 1 Kg. haver. Na nogmaals een dankwoord aan de Spreker van dezen avond gebracht te hebben, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Nieuw I Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE ARBEIDER IN VRIJEN TIJD. HIJ DOET VELE NUTTIGE EN ONNUTTIGE DINGEN. MAAR HIJ KAN GEEN KRANT LEZEN. Ik vernam van de week van de resultaten van een vrij moeizame en m.i. betrekkelijk nuttelooze enquête, gehouden door de Nuts- boekerij van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Men heeft eén groot aantal arbeiders een vragen lijst voorgelegd inzake de wijze, waarop zij hun vrijen tijd plachten te besteden. Er kwamen, 621 ant woorden binnen en uit deze werden de resultaten gedistilleerd, welke me in geen enkel opzicht opzienbarend voorkomen. Degenen, die een antwoord instuur den, zijn blijkens deze activiteit op zich zelf reeds belangstellen den in het openbare leven en daarom behoeft 't ook niet te verbazen, dat 44 pet. bestuurslid van een of andere vereeniging bleken te zjjn. Aan de liefhebberij van visschen „deed" 6 pet., aan cafébezoek 14 pet. (onge- huwden 27 pet.), slechts 25 pet. had geen radio, 36 pet. las geen boeken, 83 pet. liefhebberde aan wandelen en het maken van fietstochten. Al deze percentages zeggen me weinig of nietsze wisselen naar plaatselijke gesteldheid en gelegenheid, en naar vele andere factoren. Men mag het b.v. ook merkwaar dig heeten, dat in Krommenie 98 pet. der katholieke arbeiders, die in deze enquête waren betrokken, regel matig kaart speelden en slechts 40 pet. der gereformeerde arbeiders, dit Krommeniescb.e verschijnsel wijst m.i. meer op een typische bij zonderheid dan op een normaliteit. melk gaven, bijna even vol en vet als de beste koemelk. En toen kwam Amuk Toolik met het verbazingwekkende verhaal van hetgeen hij met zijn rendier bereikt had. Kauk, die pas drie jaar oud was, had een slee vijf mijlen door rulle sneeuw getrokken in den tijd van dertien minuten en 47 seconden. Kauk en Oio in tweespan, hadden dezelfde slede over een afstand van tien mijlen getrokkf n in zes en twin tig minuten en veertig seconden, terwijl hij om hun uithoudingsver mogen te kunnen beproeven in een dag twee en negentig mijlen met hen had afgelegd.. En met Eno en Sutka, de eerste resultaten van de kruising met het N.Amerikaansche wilde soort, had hij een last van achthonderd pond drie achtereenvolgende dagen met een snelheid van veertig mijlen per dag vervoerd. Van Fairbanks. Tanana en andere nederzettingen op het schiereiland Seward hadden fokkers honderd en tien dollar per stuk geboden voor fokdieren verkregen door die kruising; van de groote steppen- en woud- dieren hadden ze zeven jonge man netjes en negen jonge wijfjes gevan genen en aan hun eigen kudden toegevoegd. Alan vond dit een buitengewone overwinning. Het financieele voor deel daarvan deed hem echter wei nig, hetgeen hem het meest interes seerde was, dat hij door hard werken Honderd procent der katholieken beziet een huiselijk kaartspelletje als een toegelaten gepaste ontspan ning maar degenen onder hen die. het regelmatig beoefenen, blijven zeer verre beneden de 98 pet. En gereformeerden hebben zóóveel prin- cipieele bedenking tegen het kaarten, dat op geen stukken na 40 pet. hunner zelfs maar een kaartspel in huis dulden. Een enquête op zulke beperkte schaal, zegt me weinig of niets. Wat b.v. te denken van de „uit komst" dat slechts 33 pet. dus een derde der arbeiders (in dit geval van een groep in het open bare leven belangstellende arbeiders) een plaatselijke krant leest, al of niet gecombineerd met een ander blad. Voor de streek waar onze krant verschijnt, geldt deze ongunstige uitkomst zeer zeker niet. We gelooven niet, dat meer dan 5 pet. arbeiders in onzen tijd zich de lectuur van eenig nieuwsblad ontzegt. Wat mg wél is opgevallen, is het helaas vrij algemeene feit, dat ar beiders slechte krantenlezers zijn. Zeker, hij leest de plaatselijke be richten. de ongelukken en de moord zaken, de ingezonden stukken, waar mee muziek- en andere verenigings besturen elkaar in de krant trachten af te takelen, maar hij leest meestal niet de Kamerkronieken, het hoofd artikel en niet het buitenlandsch overzicht. Juist dat is oorzaak, dat menige arbeider zich in gemengd gezelschap onwennig voelt, omdat hij niet kan meepraten over „de dingen van den dag," welke als regel onder werp van conversatie zijn. En het is óók oorzaak, dat een geprek onder arbeiders onderling door gebrek aan geschikte stof voor een discussie, weinig geanimeerd en vroegtijdig verloopt. De arbeider ziet soms met jalouzie tot de „anderen" op, die, dank zij hun „algemeene ontwikke ling" zoo vlot en gezellig met elkaar kunnen „boomen" over allerlei zaken' terwijl zijn eigen discours met anderen zich altijd beperkt totloon, werkverschaffing of een of andere hommeles in de organisatie. Er is onder de niet-arbeiders heel wat minder „algemeene" ontwikke ling dan de arbeiders denken. Wat men voor algemeene ontwik keling aanziet, is meestal niet anders dan een min of meer vlotte kennis van de algemeene geschiedenis van heden den dag. Die kennis biedt stof tot spreken en bespiegeling genoeg. Die kennis is altijd interessant, om dat ze de kennis van het leven is en ons de mogelijkheden ook voor ods zelve en onze eigen omgeving van morgen doet waarnemen. Studie en wetenschappelijke vor ming is voor die kennis Diet noodig alleen maar belangstelling. De dingen, die de arbeider „over slaat" in de courant, zijn meestal wél de lectuur van de niet-arbeiders Zg hebben de krant-lezen geleerd, omdat in hun kringen de handelin gen van gemeenteraad en kamer, de gebeurtenissen, strevingen en ge vaarlijke situaties in het buitenland steeds onderwerp van gesprek waren en zijn. De arbeider komt pas op volwas sen leeftijd tot het inzicht van zijn tekort aan kennis van de geschie denis van den dag. Die kennis zou hij zich gaarne verwerven en daarom zet hij er zich nu en dan wel eens toe om een hoofdartikel te lezen, een Kamer kroniek te nuttigen, of en dat is vooral van groot belang buiten- landsche overzichten te genieten. Maar dattlukt dan niet. Al die rubrieken zijn tenslotte gebouwd op de bij den lezer veron derstelde kennis van vele andere samenhangende of voorafgegane zaken. De arbeider staakt daarom die lectuur weer en verzucht, dat hij nu eenmaal de scholen niet heeft kun nen volgen, waar men de kennis opdoet om de vorengenoemde bij dragen in de krant geestelijk te kunnen smaken. Hij heeft het mis. Indien hij zou volhouden, zou hij geleidelijk de kennis van feiten en omstandigheden opdoen, die hij noo dig heeft. Volhouden én nu en dan iets vragen aan iemand, die er iets van weten kan. Dan komt hij daar, waar hij zijn wil. En wordt hij ook iemand, die zich overal kan bewegen en de gewone conversaties van allen dag kan meevoeren. De redactie van een krant kan er en zwoegen aan honderd millioen menschen in de Vereenigde Staten zou kunnen toonen, wat Alaska in staat was om voort te brengen, Lang, nadat Tautak en Amuk Toolik hem weer verlaten hadden, was zijn hart nog vol geluk over het behaalde succes. Wat zou Washington wel gezegd hebben van hetgeen er dien morgen aan deze tafel besproken was ge worden Hoe verbaasd zouden al die politici gestaan hebben, als zij hadden kunnen hooren, wat die kleine bruine mannen te vermelden hadden. Zouden ze dan nog zoo uit de hoogte glimlachen, zooals ze gedaan hadden bij de verklaringen, die hij en Carl Lom en gegeven hadden Iemand hem eens verteld, dat het een bovenmenschelijke inspanning zou kosten nieuwe ideën ingang te doen vinden in de hersenen der Con gresleden. Alaska bereidde zich voor en had zich stellig voorgenomen den strijd niet eer op te geven, voordat het land bereikt had, wat het berei ken wilde- En wanneer dit gebeurd was zou Alaska 'een machtige, groote hulp kunnen zijn bij dé voeding der natie. Toen hij op zijn horloge keek, verbaasde hij er zich over, hoe de tijd als het ware omgevlogen was. Het was bijna etenstijd, toen hij met alles gereed was en naar buiten liep. Hij hoorde Wegaruk's slem opklinken van van uit den ijskelder, die in den ondergrond van de step- veel aan bijdragen om haar lezers het lezen te leeren. Als ze in haar overzichten en kronieken n.l. niet te veel voorken nis van feiten bij haar lezers ver onderstelt, nochthans wakende dat ze niet vervelend wordt door te veel verwijzingen en herhalingen. De lectuur van artikelen wordt aantrekkelijker door 'n eenvoudige betoogtrant, populaire zegswijze en vooral door nu en dan plaatselijke materie tot stof te kiezen. Organisatiebesturen doen goed met nu en dan eens iemand, pastoor, een hoofd van de school of een ander, „die 't weten kan" in een speciale bijeenkomst of in een cursus voordrachten te doen houden over den huidigen algemeenen politieken socialen en cultureelen toestand in binnen- en buitenland, opd^t de menschen, die deze uiteenzetting hebben aangehoord er op kunnen voortbouwen door regelmatig de ar tikelen en overzichten van hun krant te gaan lezen. De arbeiders, die beseffen, wat ze zich door het al te oppervlakkig lezen van de krant te kort doen, ze zullen er door aan levensinteresse winnen. Ze moeten in den eersten tijd vooral ook niet verzuimen om de buitenlandsche overzichten te aanhooren, welke van tijd tot tijd voor de microfoon worden uitgespro ken. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabri kant A. Mynhardt. VENRAY, 5 Dec. 1936. Gistermiddag om 3 uur verga derde de Raad der Gemeente Venray ter behandeling van de volgende punten 1. Notulen. 2. Vaststelling der vergoedingen ten behoeve der verschillende bijzon dere scholen over 1934, overeenkom stig het bepaalde in de artt. 101 en 103 der Lager-Onderwijswet 1920. 3. Aanbieding verslag der Brand weer over 1935. 4. Aanbieding verslag der Gas fabriek over 1935. 5. Behandeling der aanvragen om subsidie van 1. R.K. Vereeniging Moederschaps- zorg te Heerlen 2. Afd. Venloder R.K. Reclasseering 3. R.K. Gezinsvoogden te Venlo 4. Venray's Harmonie 5. Fanfare St. Catharina. Leunen 6. Fanfare St. Oda te Merselo 7. Fanfare Ons Genoegen te Oirlo 8. Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum 9. Patronaatscommissie 10. Commissie van Advies inzake beroepskeuze en vakopleiding 11. R.K. Gymnastiekvereeniging St. Christoffel 12. Vereeniging „Volksbelang". 13. Plaatselijke afd. R.K. Groene Kruis a. Plaatselijke afdeeling b. afd. tuberculosebestrijding c. afd. kindersterftebestrijding 14. A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland 15. Venraysche Middenstand tot in standhouding Handelscursus 16. R.K. Vereeniging het Limb. Goene Kruis te Sittard, ten behoeve v.h. werk der sociale kinderhygiëne 17. St. Thomascollege te Venlo 18. Stichting „Gezond Limburg" te Horn. 6. Aanvrage van Mej. Meesters, ver'oskundige alhier, om over 1937 wederom een subsidie te mogen ont vangen. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot oninvorderbaarver- klaring van oninbare posten. 8. Aanbieding der Gemeentereke ning dienst 1935. 9. Aanbieding der Gemeentebe- grooting dienst 1937. 10. Voorstel van burgemeester en wethouders tot belegging van f 32000 afkomstig van aflossing hypotheek. 11. Verzoek van het R.K. School bestuur te Ysselsteyn om beschik baarstelling der benoodigde gelden voor aanschaffing van drie nieuwe kachels en het maken van een over dekte speelplaats. 12. Verzoek van de N.V. ter be vordering van de Industrieele be- pen was uitgegraven, en terwijl hij stilstond bij het schijnsel van de kaars der oude huishoudster, daalde hij een paar treden af naar de groote, vierkante kamer, gelegen acht voet onder de oppervlakte, waar de aarde honderden en duizenden jaren voort durend bevroren was. Wegaruk had de gewoonte altijd in zich zelf te praten, als zij alleen was. Het klonk Alan nu echter vreemd in de ooren, dat zij aan haar zelf scheen uit te 'eggen de eigenaardig heid, dat niettegenstaande den tro- pischen, weelderigen zomerrijkdom van den steppengrond, deze nooit verder ontdooide dan drie of vier voet beneden de oppervlakte. Daar bleef de ijzige koude voort duren, die er zóó lang geheerscht had, dat „zelfs de geesten niet wis ten, hoe lang al". Hij glimlachte, toen hij Wegaruk's berekeningen hoorde, in de termen van „geesten", iets wat zelfs de zen delingen haar niet hadden kunnen afleeren en hij was op het punt zijn tegenwoordigheid te verraden, toen een stem hem in de rede viel, die uit een hoek, zóó dicht bij hem scheen te komen, dat het was. alsof degene, die gesproken had, slechts de hand uit te steken om hem aan te raken. Goeden morgen, mijnheer Holt. Het was Mary Standish, en hij deed alle moeite, om haar duidelijker in de duisternis te kunnen onder scheiden. langen der provincie Limburg, om finantieelen steun aan E.T.I.L. 13. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aanwijzing van amb ten en betrekking in dienst der ge meente, welke met uitsluiting van andere gegadigden .slechts door z.g. capitulanten kunnen worden vervuld Capi tulanten-verordening 14. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der Alge meene Politieverordening. 15. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs in de ge meente Venray. 16. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der ver ordening op de heffing van besmet telijke ziektengelden in de gemeente Venray. 17. Ingekomen stukken en mede- deelingen. LUXOR-THEATER brengt ons deze week een groot lach-programma. De film „Planken koorts" werd in Duitschland met uitbundig succes vertoond en is ook in ons land met even zoo groot succes vertoond geworden. Vervaardigd onder de kundige regie van Kurt Gerron en met de muzikale leiding van den bekenden en populairen schlager- en operet- ten-componist Paul Abraham, de grootste komieken van Duitschland, hebben van deze film iets buitenge woons gemaakt, n.l. Otto Wallburg en Szöke Szakall, gevierd als ze zijn, laten u van het begin tot het einde lachen, dat het een lust is en juist dat gezonde lachen zal men in Ven ray weten te waardeeren, want steeds trokken ze volle zalen. De dolle grappige situatie's door dit tweetal uitgehaald, zullen on weerstaanbare lachsalvo's veroor zaken. In deze in Weenen vervaardigde filmschlager speelt de charmante en gevierde actrice Annie Rosar zeld zaam mooi. Het bijprogramma is eveneens zeer goed verzorgd, nl. het welbe kende Polygoon Nieuws met zijn vele Hollandsche gebeurtenissen en Charley Chapley in „Landverhuizers". Een programma dat wel veel be zoek zal trekken en dit ook ten volle waard is. WIJZIGING TELEFOONNUMMERS VENRAY. 601 Michels J. L. te Merselo, gewijzigd in Merselo 1. 602 Boerderij ,,'t Roosendaal" Mer selo, gewijzigd in Merselo 2. Nieuwe aansluitingen Arts M. H., zaakvoerder N.V.C. Merselo Merselo 3 Bot de A. H., Pastoor Merselo Merselo 4 Janssen J. P. A., Smederij Merselo Merselo 5 Pubben P. M., nr. 94 Merselo Merselo 6 Arts H. H. M., nr. 24 Merselo Merselo 7 Met ingang van 30 November 1936 is het verkeer tusschen Merselo en Venray niet meer locaal doch inter- locaal. HULDEBLIJK NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD AAN H. K. H. PRINSES JULIANA. Het Hoogwaardig Episcopaat, gezien het voornemen van het Comité van de Nederlandsche School jeugd om in samenwerking met het Nationaal Comité een huldeblijk van de geheele Nederlandsche School jeugd aan te bieden bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana en daartoe een inzame ling te houden op alle onderwijs inrichtingen op 15 December a.s., des morgens om 10 uur, verleent voor die inzameling aan Besturen en leerkrachten van Kath. bijzondere scholen ontheffing van de Bisschoppelijke bepalingen, die het collecteeren op de scholen verbieden, mits op iedere school door het Bestuur na het overleg met het hoofd een voor alle leerlingen dier school gelijke, onverplichte, voor geen hunner bezwaarlijke bijdrage worde bepaald, tegen eventueele storting waarvan een bewijs van ontvangst worde afgegeven, dat de ouders de controle kan vergemakke lijken, en zoo noodig nog andere maat- Goedenmorgen, antwoorde hij. Ik was juist op weg naar u toe, toen plotseling het geluid van Wegaruk's stem me hierheen bracht. Ziet u, zelfs deze ijskelder komt me als een vriend voor na mijn ervaringen in de Vereenigde Staten opgedaan. Ben je vleesch aan het zoeken, oudje Wegaruk's krachtige, vierkante figuur wendde zich naar hen om. terwijl zij hem antwoordde, en het licht van haar kaars viel helder op Mary Standish, toen de oude op hen toestrompelde. Het was, alsof het meisje plotse ling in een stralenkrans van licht werd gehuld. Het heete bloed joeg eensklaps naar het hoofd, zooals hij haar daar zag staan. Het was echter niet haar uiterlijke bekoorlijkheid, die dit veroorzaakte, doch iets, waarvan hij zichzelf geen rekenschap kon geven, Dit gevoel bleef hem nog bij, toen ze van uit de duisternis weer in het zonlicht en de warmte terugkwam, terwijl Wegaruk de kaars uitblies en met het vleesch volgde en dit ver liet hem nog niet toen hij met Mary Standish over de steppen in de rich ting van Sokwenna's hut liep. Het was een emotie, die hij on mogelijk kon onderdrukken, een gevoel, dat hij moest kunnen ver klaren, doch wat hij niet kon. En het kwam hem voor, alsof het meisje begreep, wat er in hem om ging, hetgeen hij opmerkte uit haar eenigszics verlegen houding, toen ze regelen worden getroffen, om de moeilijkheden, aan een schoolcollecte verbonden, zocveel mogelijk te onder vangen. Namens het Hoogwaardig Episcopaat, f Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. VAANDELWIJDING. Dezer dagen had te Leunen door den Z.Eerw. Heer Pastoor aldaar de plechtige wijding van het vaandel van den bloeienden Boerinnenbond plaats. Aanwezig was hierbij o.a. den Z. Eerw. HeerBemelmans uit Roermond. Na afloop had een feestvergadering plaats in het Bondsgebouw. R.K. BOND VAN HANDBOOG SCHUTTERIJEN. In verband met het toetreden van den Kring van Handboogschutterijen „De Vriendschap" tot den R.K. Bond van Handboogschutterijen „St. Sebas- tiaan" in het Bossche Diocees, is door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, Bis schop van Roermond, benoemd tot Geestelijk Adviseur voor den Kring Venray den Z. E. Heer Pastoor de Bot te Merselo. Verder is in de Zondag te Helmond gehouden vergadering van afgevaar digden van den R.K. Bond St. Sebas- tiaan als Hoofdbestuurslid gekozen de heer J. Arts van den; Kring „De Vriendschap" alhier. LEUNEN. Maandagavond had er alhier een vergadering plaats van de Besturen van alle vereenigingen van Leunen, 't Doel van deze bijeenkomst was 't vieren van de feesten bij ge legenheid van 't Huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Uit deze besturen werd een Oranje-comité gevormd, 't Uitvoerend comité heeft de voor bereidende werkzaamheden reeds ter hand genomen. De Fanfare St. Catharina alhier heeft besloten in de komende zomer op concours te gaan en uit te komen in de eerste afdeeling. DE KORENBOND DEKENATEN HORST—VENRAY. Maandagavond had te Castenray in het Patronaatsgebouw een goed geslaagde zangersavond plaats, waar bij nagenoeg alle kerkelijke zangkoren van de dekenaten Horst en Venray waren vertegenwoordigd. Ook gaven verschillende Eerw. Heeren Geeste lijken, door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling. Na opening door den Eerw. Voor zitter werd een bijzonder welkoms woord gericht tot den Eerw. Pater Remedius, Magister Chori bij het Fraterskoor te Venray, die wegens vertrek van Pater Bruning was aan gezocht en bereid gevonden, de leiding van zangersavonden en Gregorius- dagen op zich te nemen. Hierna werd door de verschillende koren om beurt gedeelten gezongen uit de Nachtmis en Hoogmis van Kerstmis, waarna ieder koor, zoo noodig, de op- en aanmerkingen werden gemaakt over de wijze van rythme, stemgebruik, enz. Ter voorbereiding op a.s. Maria- huldiging, welke in de dekenaten Horst en Venray, in den zomer van 1937 plaats heeft, en waarbij de ge zamenlijke zangers van den Bond ter meerdere opluistering werden verzocht hunne medewerking te ver- leenen, werd een 4 stemmige Magni ficat-compositie van Pascal Schmeitz, voorheen Pastoor te Venray, in studie genomen. N.V. Crt. ROODVONK TE GRUBBENVORST. Bij enkele leerlingen van het pen sionaat der Zusters Ursulinen is roodvonk uitgebroken. Naar aanlei ding hiervan werd besloten op advies van den geneesheer van het huis, het pensionaat tijdelijk te sluiten. Twee leerlingen werden opgenomen in de barak voor besmettelijke zieken te Venlo, terwijl een paar anderen, die eveneens symptonen van rood vonk vertoonden in het klooster worden verpleegd. De overige leerlingen in totaal ongeveer zeventig zijn met vacan- tie naar huis gezonden. BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN. Te Helden-Panningen vond Zater dagavond de vrachtrijder J. tusschen Beringen en het kanaal zekere mej. V. langs den weg liggen. Zij was buiten kennis haar rijwiel was totaal hem vertelde, dat Keok en Na wad- look de hut tot haar beschikking hadden gesteld, zoodat hij haar on gestoord zou kunnen ondervragen. Maar al was ze dan ook eenigszins verlegen, er was in haar oogen geen spoor van vrees of aarzeling te be kennen. In Sokwenna's „mooie kamer die geheel in navolging van de zijne was ingericht nam hij plaats te midden van een weelde van bloemen, terwijl het meisje zich naast hem zette en afwachtte, totdat hij zou beginnen te spreken. Houdt u van bloemen begon hij onbeholpen. Ik moet u bedan ken voor die, welke u voor mij heeft geplukt en voor alles, wat u verder gedaan heeft. Ik ben dol op bloemen, ant woordde zij En ik heb nog nooit in mijn leven zulke mooie gezien, als er hier groeien. Bloemen en vogels. Ik had nooit kunnen droomen, dat er zooveel vogels hier waren. En andere menschen evenmin, voegde hij er aan toe. Wat weet de rest van de wereld van Alaska af? Hij bleef haar strak aankijken, als om een verklaring te zoeken voor zijn groote emotie, die haar nabijheid hem bracht, Ze zag heel goed, wat er in hem omging, wan zijn oogen verraadden hem maar al te zeer. De kleur was langzamerhand uit j haar gezicht geweken; haar lippen had zij vast op elkaar geklemd, doch vernield. Vermoedelijk is zg door een auto aangereden. CARBID-RESERVOIR ONTPLOFT. Woensdagnamiddag had in de smederij van H. Hermans te Baarlo een zeer ernstige ontploffing plaats, waarbij de smid Hermans en zrjn knecht verwondingen opliepen. Bij het in werking stellen van het laschapparaat is door onbekende reden een ontploffing ontstaan in het carbidreservoir waar de gassen zich ontwikkelen. Met een harden slag sloegen de gassen plotseling naar buiten waardoor beiden werden ge troffen. Vooral H. Hermans was er erg aan toe. De inmiddels ontboden geneeskun dige Dr. Vos achtte overbrenging van beiden naar 't ziekenhuis nood zakelijk. Na ter plaatse te zijn ver bonden, werden beiden te Venlo onderzocht en behandeld. Na een langdurige operatie moest H. een der oogen missen, terwijl bij den knecht gelukkig geen nadeelige gevolgen voor de oogen werden ge constateerd. Beiden lijden evenwel ernstige pijnen. DOODELIJKE AFLOOP VAN EEN VOETBALONGELUK. Zondagmiddag is bg het voetballen op het sportterrein te Baarlo zekere P. uit Hout-Blerick in botsing ge komen met een anderen voetballer, met het gevolg dat P. achterover sloeg. Niettegenstaande het ongeval wenschte hij door te spelen, hetgeen hem echter werd belet. Na afloop van het spel werd P. bg het naar huis gaan onwel en geraakte buiten bewustzijn. Op advies van dr. Vos werd P. per ziekenauto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij Zondagavond, vermoedelijk tenge volge van een hersenschudding, is overleden. DUUR MARKTBEZOEK. Een Venraysche juffrouw, die Zaterdag de wekelijksche markt te Venlo bezocht, kwam tot de min der aangename ontdekking, dat plot seling haar handtasch met porte- monnaie, waarin zich een bedrag van 28 gulden bevond, verdwenen was. Zij deed hiervan aangifte bg de politie. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Roermond waarschuwt tegen het in zaken-relatie treden met een zekeren C. Slaghuis, wonende te Soest, die bij winkeliers gelden tracht te ver krijgen voor plaatsing van adverten ties en winkelfoto's in een blad, hetwelk, naar hij beweert, door hem zal worden uitgegeven. L. H. J. MERCKELBACH. f In het R.K. Ziekenhuis te Heerlen is Zondagmiddag omstreeks 5 uur in den leeftijd van 72 jaar overleden de heer L. H. J, Merckelbach, plaats vervangend Commissaris der Konin gin in Limburg en lid van Ged. Staten. De overledene werd in September 1895 benoemd tot lid van Provinciale Staten. Gedurende zeven jaar, n.l. van December 1903 tot Juni 1910 maakte de heer Merckelbach deel uit van den gemeenteraad van Wittem. 13 Juni 1910 volgde zijn benoeming tot lid van Ged. Staten. Sinds Maart 1901 was de over ledene adviseerend lid van het hoofd bestuur van den L.L.T.B. In 1916 werd hij door Ged. Staten benoemd tot Commissaris der N.V. Stroom- verkoopmij. in Limburg. In 1901 werd hg benoemd tot officier in de Orde van den Nederl. Leeuw. De heer Merckelbach leed sinds enkele weken aan een negenoog in den hals. In de laatste dagen kwam daar nog bronchitis bij. Vrijdagavond was de heer Merckelbach naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Zondagavond is tijdens afwezigheid van den pastoor ingebroken in de pastorie te Eygelshoven. Onbekende hebben zich door uitsnijden van een ruit aan de achterzijde toegang weten te verschaffen tot de beneden kamers. Hier werd alles overhoop gehaald nadat de telefoonleiding was doorgesneden. De hulshoudster van den pastoor was reeds ter ruste en heeft niets gehoord of gezien. Voor- zoover bekend, wordt slechts een klein bedrag aan geld vermist. in haar houding lag niet meer het minste spoor van verlegenheid, nu ze voor het feit stond hem een be kentenis te moeten doen. In ditoogenblik dacht Alan niet aan John Graham, Het kwam haar voor, alsof ze weer een kind was, het kind, dat naar zijn hut was gekomen en dat met haar rug tegen de deur ge staan had iets onmogelijks van hem vragende: er bijna uitziende als een engel, met haar zacht glanzende lok- Iken, haar heldere, mooie oogen ter wijl zij angstig afwachtte, wat hij zeggen zou. Toen hij bedacht, hoe grof en bijna bruust hij haar dien avond ge antwoord had, kwam er plotseling een groot gevoel van verdriet over hem, en met een wanhopig gebaar strekte hij de handen naar haar uit. Mary S.andish, vertel me in Godsnaam de volle waarheid. Zeg me, waarom je hierheen gekomen bent, zeide hij. Ik ben tot u gekomen, ant woordde zij, omdat ik ervan overtuigd ben, dat een man als u. wanneer hij van een vrouw houdt, die vrouw helpen en beschermen zal, zelfs al kan ze hem niet toebehooren. Maar u wisl daarvan niets.,, voordat... dat in de katoenbosschen gebeurde, protesteerde hij. Ja, ik wist het al vroeger. Ik wist het al in Ellen McCormick's hut. Langzaam ging ze voor hem staan, terwijl hij zich eveneens verhief, haar met groote verbaasde oogen aan- OPLICHTER jl De te Eindbove jarige koopman F te Tilburg, is i bewaring te Roert D. heeft in ver, van Limburg en de plattelands-wil gezocht en gevoi te geven als verl Philips' gloeilal Eindhoven. Hij dq dat hij den alle een bepaalde so reflectors. Deze minderwaardige zijn, werden direc de lampen, welke ten betaald worj Te Weert werd het slachtoffer vc Op verschillen nog grootere pos! ROOD ACHTE Fiji Bij het toene; roode achterlicht* de directie van Spoorwegen aan zich met een rijv weg begeeft, o dragen, dat dai licht gedoofd of Het betrokken, vens die persontj toegang tot dex doch die niet to: soneel behooren, dezen order in k( zij zich op den i MODERN Zi Een gewoon ve: van een Kanto: Alphen aan den 1 Een winkelier 1 vet van een bakl k'andestien „ma man kreeg twt f 75 en f 30. Hij was geer Hg maakte van 3 dan noodig wai voor noodig had! De bakker, vat kersvet betrok, zoo bleek uit nog een post gi door het bakkers trekken, kreeg rekening op den1 Met een kleun tot „margarine" margarine werd omgezet aan eel een rgksbetrekkii niettemin een zv den bij den margarine-winst inloopen op het zgn klanten had Moderne wijze Klanten metrj wel „goede" klai Men hoeft niel deel van de res', rekening door af raakt meer en van den dag. Zi onderling SCHIPPERSVRC DOODELIJK Op den IJssel dagmorgen een beurd. Terwijl de ma uit Groninj „Rival" uit Amst wilde passeeren i had gestreken, is sterken golfslag liggen. Het bej hevig te slingere mast van de sch juist terecht Ij jarige vrouw vi vrouw werd op d ROTTERDAM B HOOG In geen jarei zooveel last gé water als Dinsds in de binnenstad het was voor m«i schen de spitsur; op een behoorlijk natte voeten, ziel naar huis. Hetv» omgelegd. Voori vaart voelde ziel kelders van de V nisch beweegba: volge van het I ondergeloopen en niet open kondei VENRAY Woem HORST Maanda CUYK Dinsdag WYCHEN Dinsc 1 Januari a.s.' abonneeren, 01 dien datum ve mers ziende terwijl hij klaring begon gevoel van di< roep van verv hem. Dus... U 1 mick's hut en z Zij knikte b? is de japon, meegebracht hee Wees niet 1 niet te hard ove hoord heeft, wa len. Dien laat! uw vergeefscht was ik in de hu

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6