'9®®° DE GRU\ HubCu i ABDIJSIROOP G. v. d. Bosch, Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten SPOTGOEDKOOP 1 2 'ïtrI fa VXLCLfc N.V. Z E E P F A B R IE K D Als Uw kind hoest AKKER 's verstèrkle Nuttige St. Nicolacisgcm De Schoenh is het beste adres v en nuttige St. Nicoli DAAR GINDS KOMT DE STOOMBOOT... ONS WELKOM AAN SINTER KLAAS. HET VRAAGSTUK DER NON-INTERVENTIE. Een van de prettigste dingen uit mijn journalistieke praktijk is mijn jaarlij ksch onderhoud mët Sinter klaas, dien ik dadelijk na zijn aan komst ln ons land pleeg te begroe ten. Ook dit jaar heb ik me weer van die taak "kunnen kwijten, al is het me den laatsten tijd wel eens bang te moede geweest, of de goede Sint, die het vanaf de vgfde eeuw onzer jaartelling op ons ondermaansche heeft kunnen bolwerken, ook aan de bezwaren van de jongste aardsche tempeesten het hoofd zou hebben weten te bieden. Men zal het begrijpen, hoe geluk kig ik was, toen ik dezer dagen toch weer een radiogram ontving van het s.s. Columbus, meebrengend de heuglijke tijding, dat de brave vriend van Neerland's kinderen en geliefden, op zgn gewonen tijd in de haven van Rotterdam kon worden verwacht. Toen van de Columbus de trossen werden toegegooid om de schuit te meeren, stond ik op de kade. In de bekende blijde en stille ver wachting, welke ook mijn lezers en lezeressen tegen den 5den December niet onbekend pleegt te zijn. Ik vatte post aan de loopplank, trachtende uit de afkomende passa giers den waardigen prelaat met langen witten baard te herkennen, begeleid zoo was het vroeger althans door zijn kamerdienaar Zwarte Piet. Sjonge wat duurde dat lang Andere jaren lieten de passagiers den goeden Sint uit ontzag voor zijn eerbiedwaardigheid altijd voorop gaan.... Ineens werd ik aan mijn mouw getrokken door een ouden man in blauwe kiel, met een roode das om den hals, en een zoo ongeschoren ge zicht, dat er sprake kon zrjn van een behoorlijken stoppelbaard. Ik ben hetfluisterde hij me in de ooren. Wie is „ik" Toen kwamen hem de tranen in de oogen en zuchtte het mannetje heesch Hij kent me niet meer! Sinter klaas wordt in Nederland niet meer herkend Een siddering ging door mijn ziel en het volgende oogenblik lag ik in de armen van den goedheiligen man. Korten tijd daarna zat ik met hem in een Geheelonthouders-koffiehuis, waar we ons te goed deden aan een kop zwarte koffie. Wilt u de betaling zoolang voorschieten vroeg Sinterklaas. Ik uitte mijn verwondering, 't Ging me niet om die acht centen voor die twee bakken koffie, maar ik vond het iets wonderlijks, dat de uitdeeler van goede gaven zoo ge heel zonder middelen bleek. Sinterklaas, mijn verassing ziende, haastte zich om me een verklaring te geven. Ik ben dezen keer op den pof naar Holland gekomen, zie je. In dit geval, zoo zei ik... in dat geval was het misschien toch maar beter geweest, dat u.... Men- schen, die op den pof koopen, zijn er in Holland al genoeg. Waar hangt Zwarte Piet eigenlgk uit En toen kreeg ik het verhaal van Zwarte Piet! Spanje zat op het oogenblik vol van Zwarte Pieten, die allemaal bezig waren met „strooien,,, maar helaas, geen pepernoten. Ook de Zwarte Piet van Sinterklaas was ingelijfd. Een droevige toestand heerschte er op het oogenblik in zijn geliefde land; de broederen belaagden en ver moorden er elkaar; wie liefde en vrede predikten, moesten veelal ge weld ondergaan. Om toch naar Holland te kunnen komen, had de goede Sint zgn baard moeten afscheren en zich vermomd. Als verstekeling aan boord had hij de reis aanvaard, maar toen men hem op zee had ontdekt en zijn identiteit was vastgesteld, was de kapitein allervriendelijkst voor hem geweest. Laten we vooral niet over po litiek sprekenwaarschuwde me Sin terklaas, want van links of van rechts ik heb ze allen even lief, de menschen en niets zou ik heer lijker vinden dan ze in vrede, vrijheid en verdraagzaamheid te hervinden. Ik knikte bewogen en informeer de, hoe het met zgn baard moest. Die zou tegen den 5en December wel zijn aangegroeid, meende Sin terklaas. En wat moet het met Zwarten Piet vroeg ik. Kunnen ze hier niet den een of ander zwart maken tegen den 5en December Ik schoot in den lach. Zoo iets was misschien oneerbiedig in tegenwoor digheid van den, zij het vermomden prelaat, maar die vraag was ook kostelgk en getuigde van de heilige naïeviteit van den braven Sint.| J Ik stelde hem gerust, .verzekeren de, dat we de sport van onze mede- menschen zwart maken niet alleen tegen den 5en December, maar het heele jaar door pleegden te beoefe nen Ik zag aan het gezicht van den bisschop, dat hg mg in zijn onschuld niet begreep, maar toch wel ver trouwde, dat deze zaak in orde zou komen. Maar hoe staat het thans met uwe middelen vroeg ik meer dui delijk dan bescheiden. Of is u van plan om uw befaamde cadeaux in derdaad op den pof te gaan halen Het non-interventie-accoord.... Ik dacht, dat we niet over politiek zouden pratenzoo onder brak ik hem. Dat was ook niet mijn bedoe ling, mijn zoon. Ik wilde slechts zeg gen, dat het non-interventie-accoord, da afspraak dus om niet helpend tusschen beide te komen, wel niet zal gelden bg de tegenstelling tus schen de armoede eenerzijds en den christelgken plicht van weldoen an derzijds. Er wordt, ook buiten Span je en ook in Nederland door velen uit de bevolking nog zooveel ge leden en ontbeerd. Ik ben dit jaar uit Spanje ge komen zonder appeltjes van Oranje en zonder al die andere heerlijk heden, welke ik anders pleegde mee te voeren. Maar dezen keer bracht ik 'n les mee voor uw volk en ben ik helaas mede in staat om ze te wijzen op een af schrikwekkend voorbeeld. Ik wijs op mijn ongelukkige land, waar de samenleving door wetten en ver ordeningen, het omschrijven van rechten en plichten, misschien net zoo goed geordend was als hier of elders, maar waar men aan allen kant, waar het bezit en de wel vaart er waren, verzuimd ^heeft om de ongeschreven goddelgke wetten van de verdeelende recht vaardigheid toe te passen. De prediking van eenheid en liefde kan slechts dan eenheid wekken en de onderlinge liefde verankeren, als de daad naar het woord is. Een leege maag maakt een opstandig hart en vertroebelt de hersenen. Ik wil hier van 't jaar weer gaarne de bemiddelaar zijn tusschen rijk en arm. Ik ben vooral gekomen om mgn zegen te geven aan allen, die ter gelegen heid van mgn naamdag willen goed doen. Goed-doen aan de schoolkinderen, de armen en be- hoeftigen in het algemeen. Laat men collecten en inzamelingen daartoe niet alleen maar vervelend en lastig vinden, maar als wel kome gelegenheden beschouwen om een plicht van naastenliefde te vervullen. 't Is beter, dat er in een land pepernoten worden gestrooid, w.o. ik dan alle materieele weldaden versta, dan dat een tot opstand gekomen armoe het strooien van dood en verderf noodig maakt. Ontroerd drukte ik Sinterklaas de hand en vroeg hem of hij nog een kop koffie lustte. Geef me liever die vier centen, zeide hij, die deze tweede kop koffie zou moeten kosten. Dan heb ik al vast handgeld voor de armen. Ik dook in mijn portemonnaie scharrelde wat geld bijeen en zei; Asjeblief Sinterklaas, vier cent is te weinig, daar heb je een gulden. Sinterklaas, die niet bepaald van gisteren is, maar 1500 jaar geleden al bisschop van Myza was, begon het geld na te tellen voor ie „dank U" zei. Dondersriep hij opeens uit. Ik schrok geweldig. Maar.... Hoogwaardige Excel lentie stamelde ik. Ja, neem het me niet kwalgk. In Spanje leert 'n mensch vloeken tegenwoordig. Ik maaku echter op merkzaam, dat u me op een zeer onchristelijke manier tracht te be- duve.... Excellentie PardonMaar u zei me, dat u me een gulden gaaft. Ja En En natellend kom ik slechts tot negen en zeventig en een halven cent. De devaluatie Excellentie De gulden is met ruim 20 pet. ge daald. Toen moest de brave zóó lachen, dat-ie in zijn denkbeeldig geworden baard greep. Zoo kwamen we op de devaluatie. Ja, Sinterklaas had er boven het Spaansche krijgsrumoer uit, van ge hoord. Die devaluatie was een goed zaakje geweest, meende hij. Een hoop menschen waren er beter van geworden en de levensstandaard was er slechts nauw merkbaar door ge stegen. Daarom vond hij het zoo jammer, dat zijn eigen aan den Spaanschen bodem omstandigheden zoo slecht waren. Want in de rest van de wereld overheerscht, wat de eoonomische vooruitzichten betreft, een blijde stemming. Er zijn geen opgelegde schepen meer, de handel verlevendigt sterk, de werkloosheid vermindert lang zaam en de oppotters krijgen weer durf om hun geld te besteden. De winkeliers, zoo zei me Sinter klaas, hebben nu de kans van hun leven om hun zaak te „maken". De goede vaklui komen naar boven, maar de sukkels, die geen hoop en geen energie hebben, kunnen straks niet langer mee en vallen uit. Nu, tegen de feestdagen van December kun je de goede zakenlui van de domme onderscheiden. Ik ben arm uit Spanje geko men, zei Sinterklaas, maar ik was toch in staat om voor de winkeliers een kostbaar cadeau mee te brengen, n.l. een goeden raad, welke goud waard is. Kijk, zoo vervolgde Sint, zoo'n papiertje laat ik straks door den schoorsteen van eiken zakenman gigden. Ik nam het papiertje aan en las Alleen door handige re clame ben ik beroemd geworden. Wilt gi| met succes uw zaken drijven neemt dan een adverten tie-contract in uw plaat selijk blad. SINTERKLAAS. VENRAY, 21 Nov. 1936. BEZOEK VAN MGR. LEMMENS AAN „ST. JOZEF" TE VENRAY. Maandag bracht Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond een incog- nito-bezoek aan het St. Jozefgesticht alhier. Weken en weken was deze verheugende dag voorbereid en de bewoners van genoemde inrichting hadden alles in het werk gesteld om de ontvangst van Vader Bisschop zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Tegen half acht waren alle Zusters in de hal aanwezig, toen de Bis schoppelijke auto aan het gesticht stopte en Pastoor-Deken Berden Vader Bisschop begroette. Een depu tatie der kinderen was eveneens bij de verwelkoming aanwezig en werd door een der kleinen een welkomst gedicht opgezegd. In de kapel waren allen aanwezig en droeg Mgr. Lemmens een plech tige H. Mis op. Alle bewoners van deze inrichting waren hierbij tegen woordig. Na de H. Mis werd naar de ont bijtzaal getrokken, alwaar de Zusters een keurige tafel hadden klaar ge maakt. Ook Pastoor-Deken Berden was den geheelen dag in St. Jozef te gast. Na enkele uren temidden der Zusters te hebben vertoefd, werd allereerst een bezoek gebracht aan het St. Vincentiushuis, alsmede aan de afdeeling der mannen. Met de zieken onderhield Vader Bisschop zich geruimen tijd. Na de middag werd in de kinder speelzaal, die intusschen prachtig versierd was en waarbij wederom alle bewoners van deze inrichting tegenwoordig waren, Vader Bisschop verwacht en bij het binnentreden van de zaal werd een mooi lied ge zongen. De middag werd gezellig doorgebracht en vele der kinderen hadden een keurig liedje of versje geleerd. Ook een spreekkoor maakte het programma volledig. Mgr. Lemmens was zeer voldaan over de keurige ontvangst en sprak naderhand de aanwezigen op de hem bekende manier toe. Mgr. dankte de Zusters voor het vele, wat zij in dienst der lijdende menschheid ver richten. Met een spoedig tot weerziens ver liet Mgr. tegen vier uur „St. Jozef", uitgeleide gedaan door het meeren- deel der kinderen. Kortom, het was voor „St. Jozef" een prachtige dag. Werd de dag begonnen met regen, later klaarde het weer op en brak de zon zelfs nog door. N.V. Crt. LUXOR THEATER. Deze week biedt de directie zijn bezoekers ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een buitengewoon Ufa-Operettenfilmprogramma tegen reductieprijzen. De hoofdfilm van dit prima pro gramma is de succesfilm „Heisses Blut", een filmschlager waarin een reuze tempo zit, met een uitstekend amusement, vertolkt door menschen die men gaarne mag, het vroolijke HongarenvolK, „heetbloedig" ten alle tijden, uitgebeeld door een uitgelezen schare beminde en geliefde sterren o.a. Marika Rökk, een meisje met gevoel en temperament als speelster, danseres, zangeres en amazone die haar paarden zeer liefheeft. Paul Kemp de komiek bij uit nemendheid zooals hij altijd is en blijft, gelukkig en vol van de nieuw ste komische situaties. Verder nog Hans Stünce, de flinke dappere cavalerist. Ursula Grabley met haar storm achtig hart. Alles en alles is dik de moeite waard om door allen gezien te worden. Een buitengewoon samengesteld bijprogramma met een zeer actueel Ufa-Wereldnieuws verhoogen nog deze waardevolle vertooningen. Het reuze programma en de reduc tieprijzen zullen wel zorgen dat Luxor die dagen veel bezoek krijgt. ONTWIKKELINGSAVONDEN. Maandag 23 Nov. Komt Prof. Huib Luns, hoogleeraar in de Kunstge- geschiedenis te Delft, in 't Patronaat te Venray spreken over het thans zeker actueele onderwerp: Spanje, waarbij tal van lichtbeelden ter ver duidelijking zullen vertoond worden. Zoowel om den bekenden Spreker als om het onderwerp, lijdt het geen twijfel of velen zullen a.s. Maandag aanwezig zrjn. SERVATIUS III H.S.V.V. I 1—5 Servatius wint den tos en kiest met de schuin over het veld staande wind mee te spelen. H.S.V.V. trapt af en direct komt Servaas gevaarlgk op zetten. Zoodat de H.S.V.V. ach terhoede handen vol werk krijgt, vooral de keeper, die gevaarlijke bal len weg moet werken. Na vijf en twintig minuten spelen wordt H.S. V.V. wat sterker. De rechtsbuiten krijgt de bal, zet prachtig voor en de midvoor Bos geeft de Servaas keeper 't nakijken, even voor rust weet de middenvoor nog eens te doel punten zoodat rust aanbreekt met 2—0. Na de thee heeft H.S.V.V. met wind en zon in den rug te spelen en is veel sterker zoodat Servaas ach terhoede hard moet werken. H.S.V.V. rechtsbuiten krijgt de bal, zet goed voor doel en Bos secoort voor de derde maal. Door 't ver opdringen van H.S.V.V. breekt Servaas door, de rechtsback maakt hands, en de elfmeterschop wordt genomen zoodat Servaas haar achterstand op 13 brengt. De H.S.V.V. voorhoede zet er nog eens alles op en weet dan ook nog tweemaal te doelpunten. Met H.S.V.V. in den aanval fluit scheids rechter Coppis einde. IN PUNT VAN BAJONET GEVALLEN. Bij oefeningen van het 18e regi ment infanterie te Amersfoort heeft Maandagmiddag een noodlottig on geval plaats gehad. Toen de dienst plichtige soldaat van Vliet uit Amsterdam zich uit een boom liet glijden, kwam hij in aanraking met de punt van een bajonet. Hij kreeg een betrekkelijk onbeteekenende ver wonding, doch overleed spoedig, hoogstwaarschgnlgk tengevolge van den schrik. IN HOOGER BEROEP TWEE JAAR GEëlSCHT. Voor het gerechtshof te Den Bosch stond Maandag in hooger beroep te recht Jhr. J. A. J. H. Gr., zonder be roep, te Maastricht, die door de rechtbank veroordeeld was tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf wegens verduistering. Hem is ten laste gelegd: le, dat hij in het tijdvak 1927 tot 1936 te Maastricht, als secretaris van de ge westelijke landstormcommissie Lim burg, opzettelijk geld en geldswaardig papier ten bedrage van f 24.672. eigendom van den Bijz. Vrijwillige Landstorm, en welk geld hij in voor melde hoedanigheid onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëi gend; 2e. in of omstreeks 1932 te Maas tricht een kwitantie, die bestemd was om tot bewijs van betaling te dienen, valschelijk heeft opgemaakt en onderteekend met den naam Boersma, met het oogmerk, deze als echt te gebruiken. Verdachte erkent de feiten. Hij heeft de verduisteringen hoofdzake lijk gepleegd door middel van valsche kwitanties. Hg heeft in zijn vonnis berust; de officier van justitie is in hooger beroep gegaan. Er werden geen getuigen gehoord. De advocaat-generaal vond de straf veel te laag. Hoewel het niet ten laste is gelegd, zijn de verduisterin gen reeds in 1922 begonnen. Hij is op buitengewone wijze te kort ge schoten aan zijn standing en aan zijn functie. De advocaat-generaal vind het treu rig, dat de controle zoo slap was. Spr. kon zich dit echter voorstellen, de Landstorm doet haar werk hoofd zakelijk onbezoldigd. Men vertrouwt elkaar als personen, die aan een goed doel samenwerken. Daarom mag ver dachte zich niet beroepen op onvol doende controle. Juist het meest infame wapen, dat bestaat, de valsche handteekening, heeft verdachte gebruikt. Dat typeert het kaliber en de mentaliteit van dezen man. Van 1922 af heeft hij geknoeid, en steeds de gelegenheid gehad, de zaak ongedaan te maken. De eisch luidde twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 30 Nov. PROVINCIALE STATEN VAN LIMBURG. In zijn openingsrede Dinsdagmor gen in de vergadering van de Prov. Staten van Limburg herinnerde de voorzitter mr. dr. Van Sonsbeeck aan de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bemhard. Gedeputeerde Staten hebben daarvan toen doen blijken en het Limburg- sche volk heeft meegeleefd. Thans wenschte de voorzitter ook namens de Staten zgn vreugde over het heug lijke feit te uiten en de beste wenschen uit te spreken voor een gelukkige verbintenis van het jonge paar. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde S.D.A.P.-lid Van Deutekom in de vacature-Lindeijer, werden onderzocht en in orde bevonden en mitsdien tot diens toelating besloten. Na het afleggen van de belofte werd het nieuwe lid geïnstalleerd. Vervolgens werden de aan de orde zijnde onderwerpen, óf voor kennis geving aangenomen, óf naar de af- deelingen verzonden, óf terug gezon den naar Ged. Staten om nader onderzoek. Om aan den wensch van den minis ter van Financiën te voldoen, is be sloten, reeds thans aan den minister mede te deelen, dat er groote kans is, dat er 20 opcenten op de hoofd som der grondbelastingen, bebouwd en onbebouwd, zooals het voorstel van Ged. Staten luidt, zullen worden geheven, doch dat er bezwaar bestaat den minister thans een definitief antwoord te geven. De volgende zitting is bepaald op 15 December en volgende dagen. TWEE MIJNWERKERS DOOD GEVALLEN. Maandagavond om 10 uur is op de Oranje-Nassaumrjn III, te Heer- lerheide een ernstig ongeluk gebeurd. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn de ongehuwde arbeiders, de 25- jarige S. J. Meens en de 29-jarige A. Tecovich, bij het neerdalen in een schacht gevallen. Beide waren op slag dood. GECOMPLICEERD VERKEERS ONGELUK. Maandagmiddag heeft op den weg Zeddam's Heerenberg een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat, gezien de omstandigheden, nog vrij goed is afgeloopen. Op genoemden weg reed een boe renwagen, met paard bespannen. Achter den wagen reed een auto, bestuurd door den heer J. H. uit Doetlnchem, Op het moment, dat H. den boerenwagen wilde inhalen, kwam van de andere zijde met groote vaart een auto aanrijden, die na een bot sing met H.'s auto zoowel het paard met den boerenwagen als de auto den heer H. van den vijf meter hoo- gen berm van den weg deed rollen. De gevolgen waren zeer ernstig, maar toch nog minder noodlottig als men vreesde. De heer H. kwam er n.l. zonder eenig verwonding af. Met dén voerman den 21-jarigen v. O. uit Wijnbergen, was het evenwel erger gesteld. Deze werd in bewusteloozen toestand opgenomen en is enkele oogenblikken later gestorven. Het paard was deerlijk verminkt. Van de auto en de boerenkar is weing over gebleven. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. De slager K. uit Hom bevond zich Zaterdag tegen den avond bij zgn in de wei loopend vee aan „de Donck" onder Roermond. Een der runderen stiet hem onverwacht omver; bij den val brak K. zgn enkel. Het dier, dat woedend werd, trachtte hem nog met de horens en pooten te bewerken. Door uiterste krachtsinspanning wist K, zich wentelend, de omheining te bereiken en er onder door te komen. Aangezien niemand in de buurt was, heeft K. daar ruim twee uur gelegen alvorens hulp kwam opdagen en hij naar het ziekenhuis te Roermond kon vervoerd worden. samen van j. i 5 cent 10 reepen £>°c°° 0j voor slechts ao c 10 TorS'llcent Chocolad per stuk naar Chocolat 2 stuks in doos De Gruyteeci Prima Speculaas j. Groot blik Klein blik J, Aman. Speculaas 4. Groot blik 1 Klein blik Statiegeld groot blik De Gruyte is< per ons Let op on >ei Sint Nicolita PASSEND BIS ONZE BEKENDE THEEPOT MITS AFGEHAALD B'J I Boekhandel KAREL GROELS, Neerstraat 12, Roermond Boekhandel H. LINSKENS, Langstraat 17, Weert Deze aanbieding is slechts tijdelijk. geeft het dan dadelijk het béste, verlies dan géén kostbaren tijd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grgp krachtig in en help Uw kind direct van zrjn hoest af met de vanouds bekende en beproefde Abdijsiroop. Akker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds is Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zaght doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdij siroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoestbedwingende stof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen zult Gij, evenals zoovelen voor U, uit eigen ondervinding zeggen: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop" Is: Verlaagde prijzen i 75 ct., f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon bieden wij in uitgebreide H Canapés, Divans, Club- eD&r Leunstoelen, Bijzet- en RookU®1* Wandkastjes, Beeld- en Bloen4ai stokken en Parapluiebakken.T^. enz. enz. Soliedste en modernste uitvoering engk1 Stationstraat 3 Teki Speciale sorteering in het BETERE Heeren- en Kinder-Schoenwerk aan a Komt zien en U blijkt kooper. RB

Peel en Maas | 1936 | | pagina 10