Provinciaal Nieuws Losse opmerkin gen. Qemengde Berichten Buitenland. MarldLerichfen. „Ik heb een vreemden heer naar Castellar gebracht." Deze woorden interesseerden mij terstond. Veel vreemde heeren zouden er in dit jaargetijde wel niet naar Puigcerda komen daarom was het zeer goed mogelijk dat de man den bewusten heer Cusi had weggebracht. Ik begon derhalve een praatje. Verhuurt u rijtuigen of auto's, senor vroeg ik. Zijn gezicht ver anderde, evenals een landschap onder de plotseling door de donkere wolken brekende zonnestralen, en zich met zuidelijke levendigheid tot mij keerend antwoordde hij Wat u wilt, senor auto of tartana. Moet u morgen een auto hebben, senor Dat kon wel gebeuren. Meteen gaf ik den man een wenk bij mij plaats te nemen, waaraan hij terstond voldeed. Was de heer, die u vandaag naar Castellar gebracht hebt, een jonge man van ongeveer vijfentwin tig jaar, een donkerblonde met een kneveltje En kent u soms ook zijn naam Ja, senor, ik heb toen toevallig gehoord, dat hij als senor Cosi of Cusi aangesproken werd. Dan ben ik uw man voor een auto morgenvroeg naar Castellar, want ik moet dien heer dringend spreken. Ja, maar, u zult hem misschien niet meer daar aantreffen, want ik hoorde, dat hij van plan was naar La Seo te gaan. Hoever is het van hier naar Castellar Ongeveer dertig kilometers, maar de weg is zeer moeilijk en voor onze auto niet te passeeren. Met de tartana zullen we er ongeveer 41/. uur over doen. En hoever is het van Castellar naar Seo de Urgel Even ver als van hier naar Castellar ook weer een moeilijke bergweg. Dan moeten we maar vroeg vertrekken om 7 uur dunkt me kan dat Ja, senor, dat kan. Ik zal een versch paard nemen, want het andere, dat vandaag de route gemaakt heeft, is te moe. Maar u zult beter doen, indien u naar La Seo door wilt reizen, in Castellar een ander rg tuig te nemen, want voor mijn paard zou het te ver wordenik zou er in ieder geval twee dagen over moeten doen uit en thuis. Nu, dat kunnen we nog altijd overleggen. Wat moet me die reis kosten, caballero Van hier naar Castello twintig pesetas en alles vrij en evenveel voor iederen volgenden dag. Accoord, zei ik. Kom dan morgen ochtend prompt om zeven uur mij afhalen in het hotel Europa niet later, hoor. Toen ik buiten kwam, bemerkte ik dat het veel kouder geworden was. 't Was ongeveer midden October en we waren hier tamelijk hoog in de bergen ik schatte zoo ongeveer 1500 meter boven zee. Den volgenden morgen stond de tartana werkelijk op tijd voor het hotel gereed. Bij het afscheid zeide ik den hotelier, dat ik senor Cusi ging opzoeken, wat hij met stoicijn- sche kalmte opnam, De brief voor den heer Cusi wilde hg me échter niet meegeven. De tartana is een soort tentkar retje op twee wielen een rijtuig model, dat men langs de geheele Spaansche kust der Middellandsche zee kan aantreffen. 't Is volstrekt geen ongerieflijk vervoermiddel en men treft er zelfs zeer luxieuse modellen onder. Pepe Cusi bezat zoo'n luxe-tartana, waar mede ik te Barcelona reeds een paar maal een rit gemaakt had. Het karretje van mijn koetsier uit Puigcerda was niet zoo comfortabel, want het tochtte er erbarmelijk in. De lucht, die heel dik en somber was, voorspelde niet veel goeds. De koetsier keek bezorgd rond en hij mompelde iets van „nieve" en „mal- dita" sneeuw en vervloekt. Hierboven kan men zooiets reeds vroeg in 't seizoen verwachten. Onder het wegrijden bemerkte ik hoe wild-romantisch het stadje Puig cerda gelegen was. Den vorigen avond had ik wegens de duisternis gedurende het laatste gedeelte der spoorreis niets van de streek meer gezien. Ik kon nu begrijpen, dat de men- schen in den zomer hierheen trekken en zag dan ook enkele werkelijk aardige viila's in de nabijheid van 't stadje. Ik vernam, dat er in den zomer een geregelde autobusdienst bestond tusschen de Fransche badplaats Ax les Thermes en Puigcerda, waarvan veel gebruik gemaakt wordt. Zelden heb ik een woester landschap gezien dit hier langs de wilde berg rivier de Segre. 't Herinnerde me sterk aan een vroegeren tocht door de Cordillera van Mendoza in Ar. gentinië naar Valbaraiso in Chili. Ter linkerzijde hadden we de hooge bergen der Sierra del Cadi, die tot ongeveer 2700 Meter hoog zgn. Boven op de bergen lag overal sneeuw en beneden begon het nu ook te sneeu wen. Een treurig vooruitzicht, want we waren nog maar een uur onder- veg. Met de kou kon ik 't nogal stellen, daar ik gelukkig een dikke auto-ulster en mijn reisplaid mee genomen had. De weg ging bijna aanhoudend omhoog, doch was toch nogal tamelijk berijdbaar. In het hooggelegen dorpje Bellver hielden we stil aan een kleine fonda, om het paard te voeren en dronken er een glaasje rhum, dat ons goed verwarmde. De koetsier vertelde mij dat dit punt in den zomer veel bezocht werd door toeristen, omdat men er een prachtig uitzicht heeft en de waard voegde er aan toe, dat ook in den winterdag nogal be zoekers kwamen, die vandaar uit naar de Chalets de refuge van den Catalaanschen Club voor Bergtouris- trexken, om daar in de buurt de sneeuwsport te beoefenen. Inden omtrek bevinden zich ook de ther- maalbaden van Sanillers en San Vincens. Onder het verder rijden begon de sneeuw werkelgk hinderlijk te worden; het arme paard had danig te tobben met de hooge stelten onder de hoeven, welke de koetsier telkens verwijderen moest. We kwamen slechts heel langzaam vooruit en 't was ongeveer één uur 's middags toen wij te Cas tellar aankwamen. We vernamen er, dat senor Cusi reeds den vorigen avond vandaar met een auto naar La Seo vertrokken was, weshalve ik terstond vroeg of er gelegenheid bestond om ook daarheen gebracht te worden, liefst zoo spoedig mogelijk ook met een auto. De baas uit het logement trok er op uit en kwam weldra terug met den automedon, die den vorigen dag den heer Cusi weggebracht had. De man had er volstrekt geen ooren naar, om met dit weer de reis te ondernemen, daar de mogelijkheid bestond, dat hg, indien de sneeuw veelhooger werd, misschien gedurende eenige dagen verhinderd zou zgn terug te keeren. Door hem een tamelijk groot aantal peseta's in het vooruitzicht te stellen, overwon ik echter die bezwaren en drong er op aan, dat hij onmiddellijk met z'n auto voorkomen zou. Middelerwijl liet ik voor ons beiden eene merienda gereedmaken met levensmiddelen, zooals men die in Spanje overal bestellen kan. De vrouw van den waard pakte in een mand een aantal gesmeerde boter hammen, die er zeer appetijtelijk uitzagen, twee tortillas of omelettes, gesneden ham, worst, kalfsvleesch, een koude kip, die voor mijnheer Cusi bestemd was geweest, gekookte eieren, kaas, appels, een flesch wijn en een halve flesch cognac. Het ge heele goüter voor twee personen kostte slechts 7 pesetas inclusief wijn en cognac. Toen de chauffeur kwam en ik hem de heerlijkheden der merienda toonde, helderde zijn gelaat op en welgemoed aanvaardden we de reis. Het sneeuwde aanhoudend door, maar toch kwamen we nogal flink vooruit, daar de sneeuwlaag nog niet al te dik was en wg meestal bergaf reden. Maar de chauffeur moest geweldig oppassen voor slippen, temeer daar het uitzicht door de fijne sneeuw zeer belemmerd werd. Daar ik zoo goed als niets van de omgeving dezer route gezien heb, kan ik daar van niets vertellen. Daarbij was ik ook een tijdlang al te zeer in beslag genomen door de eet- en drinkwaren uit de provisie mand en dat was maar goed, want daardoor heb ik niet veel aandacht geschonken aan het gevaarlijke van dezen waaghalzigen glgtocht. hij dezelfde kinderen in zijn armen, groeten wisselend met een vertrou welijke ongedwongenheid, die de onmiddellijke aanwezigheid van Mary Standish waarschijnlijk eenigszins zou hebben getemperd. Toen ontdekte hij haar plotseling onder een van de Chineesche lan taarns, vlak voor zijn hut. Sokwenna, zoo oud en gebogen, dat het leek alsof hij dubbel was gegroeid, en die er uitzag als een toovenaar, stond naast haar. In een oogenblik verdween Sokwenna's hoofd weer en plotseling klonk tromgeroffel. Even vlug, als de menigte zich om hem verzameld had, ging zij nu uit een. De trommelslagers stelden zich weer in n halven cirkel op. Vuur werk w?rd opnieuw weer afgesto ken. Om de vuren heen begon men te dansen. Vuurpijlen sisten door de lucht. Van uit de geopende deur van zijn hut klonk het geluid van een phonograaf. De horen was zooveel mogelijk in zijn richting gewend, opdat hi; dui delijk zou voelen, dat dit lied eigen lijk alleen voor hem bestemd was. Het was„When Johnny comes marching home." Mary Standish had zich niet be wogen. Hij zag, hoe ze tegen hem glimlachte en ze stond nu alleen. Het was niet dezelfde Mary Stan dish, die hij aan boord van het schip had gekend. Er was niets meer te bespeuren van de angstige uitdruk king, die toen op haar bleeke ge zichtje had gelegen. Ze was een en al leven, hetgeen zich echter niet bij 't Was reeds donker toen wij te Seo de Urgel of la Seo, zooals men gewoonlijk zegt, aankwamen. In de Fonda Riambau vernam ik dat senor Cusi eenige uren geleden naar Andorra vertrokken was Ja, maarNu werd het me toch wel wat al te OdysseusachtigAls ik hem naar Andorra nareisde, was hij misschien inmiddels naar Ax les Thermes of Font Romeu vertrokken, 't Was om wanhopig te worden. Ik informeerde hoever het was naar Andorra ongeveer 26 kilo meters. Daarop vroeg ik mijn chauf feur of hij er mij nog dien zelfden avond heenrijden wilde. De man maakte een verschrikkelijke grimas neen, dat durfde hij niet bij zoo'n duisternis en sneeuw. Als het weer den volgenden ochtend niet al te ongunstig was, wilde hij het echter probeeren. Zoo bleef er dan niets anders over dan maar in la Seo te overnachten, 't Is een klein stadje van ruim 3000 inwoners en sedert onheuglijke tijden de zetel van een bisschop. Den volgenden ochtend bezocht ik vroegtijdig even de halfromaansch halfgothieke kathedraal, die mij zeer meeviel, alhoewel men begrijpelijker wijze hier in dit wereldafgezonderde oord geen kerkgebouw zoeken moet dat kan wedij veren met de kathedralen van Burgos, Sevilla, Toledo, Barce lona etc. Het bisschoppelijk paleis met zgn fraai-gekantelde torens maakt een zeer imposanten indruk- We konden niet vóór tien uur vertrekken, daar de chauffeur een defect aan de auto ontdekt had, dat eerst gerepareerd moest worden. Slot volgt. haar uitte in stem of gebaren. Het lag in haar oogen, in den blos op haar wangen, in de houding van haar slank figuurtje, zooals ze daar op hem stond te wachten. De gedachten kwam bij hem op, dat ze voor een korten tijd alles van zichzelve vergeten was, ook dat gene, wat haar overboord had doen springen. Het is prachtig, zei ze, toen hij naar haar toeliep en er lag een trilling in haar stem. Ik had niet kunnen vermoeden, dat de menschen zoo naar uw terugkomst verlangden. Wat moet iemand zich gelukkig voelen, als men zoo bemind wordt. En ik dank u voor alles wat u hierin gedaan hebt, antwoordde hij' Stampede heeft me er alles van verteld. U zult er heel wat moeite aan gehad hebben, met niets anders dan uw groote liefde voor Amerika om u te inspireeren. Hij wees op de vlaggen, die boven zijn hut hingen. Ze zijn mooi. Het was heelemaal geen moeite en ik hoop, dat u het aardig heeft gevonden. Terwijl hij haar antwoordde, trachtte hij rustig den kring van zijn menschen rond te kijken. Het kwam hem voor, alsof hij maar een ding zeggen kon, en dat het zijn plicht was kalm en rustig zonder aandoening zijn gedachten uit te spreken. Ja, het was aardig, antwoordde hij. En het was zoo'n heerlijke ont vangst, dat ik die voor niets ter wereld zou willen ruilen. Het spijt me, wat er voorgevallen is bij de katoenboomen, maar ook dat zou ik VENRAY, 14 Nov. 1936. MERSELO. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie zal Zondag en Maandag door onze Fanfare en Handboogschutterij hun jaarlgksch concert met tooneeluit- voering worden gegeven. Door de Fanfare worden een 4-tal muzieknummers ten gehoore ge bracht. Deze vereeniging, wier leden tal de laatste jaren danig was ge slonken, is thans wederom met een 8-tal jeugdige krachten versterkt. Ernstig is er de laatste maanden gestudeerd, zoodat we thans weer op uitstekende muziek kunnen reke nen. De afdeeling tooneel brengt onder leiding van den heer Eisen de klucht „Haaien op de kust" voor het voet licht. 'n Prachtig kluchtspel in vier bedrijven, dat eenieder zal boeien. Geestige zetten en rake gezegden volgen elkaar op. Prachtig zijn, vooral in 't eerste bedrijf de rollen van Izaak en Sally, die het publiek doen schateren van het lachen. Schitterend zijn de rollen van maar neen, wij zullen het stuk niet vooruit loopen, maar raden eenieder aan; wilt ge een paar uur crisis en zorgen vergeten, bezoekt dan de uitvoering te Merselo en gij zult een prettige avond doorbrengen. Ordening ookjn Land en Tuinbouw? Eiken tijd heeft zijn eigen leuze. Of laat me het anders zeggen, heeft zijn eigen modewoord, wat nog iets anders is dan een leuze. Zoo heeft men een tijd gehad, dat men sprak van perfectioneeren van het bedrijf. Men heeft geperfectio neerd, we hebben verbeterd, zóó dat heel de wereld onze land- en tuin bouw roemt als de meest geperfec tioneerde. We hebben daar helaas tegenwoordig wel niet veel aan, doch het doet ons toch steeds goed het weer te hooren. Wg hebben een t|jd gehad, dat al les wat de klok sloeg naar het woord malaise klonk. Alles werd aan de ma laise getoetst. Alles werd op de malaise geschoven, 't Is nog malaise, doch het woord hoort men niet zooveel meer. Daar is nu een ander mode woord voor in de plaats gekomen n.l. crisis. Van de honderd woorden, die man hoort zgn er 10 of meer waar het woord crisis in voorkomt: Crisis organisaties, crisisambtenaren, cri- siswetten, crisisinstellingen, crisis voorschriften enz. Misschien dat ook dit wel wat mindert al zijn we de crisis nog lang niet te boven. Want reeds een nieuw woord dringt zich op den voorgrond in onze woorden schat. Dat woord is: ordening. Een nieuw woord omtrent een oude zaak. Want ordening is er reeds voor eeuwen geweest en in het gildewezen vierde het hoogtij. Nu na den oorlog de malaise in trad, zoodat de maatschappij een cri- doorworstelt en in de wereld groote veranderingen intreden, nu zal ook de ordening, zij het in sterk ge- wijzigden vorm, terugkeeren. De ge meenschap of de staat zal regelend optreden in de particuliere bedrijven, De vrije land- en tuinbouw zal zich begrijplijkerwgze zoo lang mogelijk met hand en tand er tegen verzet ten, doch de crisisbemoeiingen heb ben deze bedrgvental met regeerings- inmengingen vertrouwd gemaakt. Het voor ons zaak op te letten, hoe het ordeningsproces zich zal ontwik kelen, want de kans is zeer groot, dat land- en tuinbouw weer sterk achter komen te staan bij de be schutte bedrgven, die altgd een voor sprong hadden. niet willen missen. Ik ben blij, dat u leeft en dat u hier is. Maar er ont breekt nog iets aan en u weet heel goed, wat dit is. U moet me alles van u zelf opbiechten dat is het eenige eerlijke, wat u nu doen kunt. Ze raakte zijn arm met haar han den aan. Laten we tot morgen wachten. Laten we alsjeblieft nog wachten. En dan.... morgen. U heeft het volste recht me alles te vragen en me weer terug te sturen, als ik niet welkom ben Maar niet vanavond. Dit alles is te mooi u en uw menschen en hun blijdschap. Het lawaai van het vuurwerk was zoo groot, dat hij zich tot dicht bij haar moest buigen om haar te kun nen verstaan. Met een hoofdgebaar wees ze naar de verlichte gebouwen achter zijn hut. Ik ben bij Keok en Nawad- look, die me een onderdak hebben gegeven. En toen voegde ze er vlug aan toe Ik geloof niet, dat u meer van uw menschen kunt houden dan ik doe, Alan Holt. Nawadlook kwam naderbij en langzaam trok ze haar vingers van zijn arm terug. Op zijn gezicht was niets van zijn teleurstelling te bemerken, evenmin trachtte hij haar tegen te houden. Uw menschen verwachten, dat u iets doen zult, zei ze. Straks, als u het me vraagt, zal ik met u op de muziek van de trommels dansen. Wordt vervolgd. Een nieuw Peeldorp onder Sevenum. Naar de Nieuwe Venlosche Courant verneemt is binnenkort te verwach ten, dat een Stichting Binnenkolo- nisatie voor Limburg tot stand zal komen. Hierbij zijn betrokken de provincie, gemeenten en L.L.T.B. Zooals de gemeenten, kunnen ook grootgrond bezitters toetreden en er hun grond in brengen. De provincie zelf heeft de cen trale leiding. Zitting nemen er verder inde inspecteur der Werkverschaffing, de Cultuur-technische dienst en de Rijkslandbouwconsulent. Adviseeren zullen de Provinciale Waterstaat en de Limburgsche Streek plannendienst. De stichting krijgt rechten als bedoeld in de Onteigeningswet. Het eerste werk, dat er onder ge daan zal worden, zal waarschijnlijk betreffen de stichting van een nieuw dorp onder Sevenum. Hier komen een 60-tal woningen, een kanaal enz. enz. Met alles wat onder dit werk ressorteert, is meer dan eenmillioen gemoeid. TEELT VAN VROEGE AARD APPELEN. DE REGELING VOOR 1937. Ten einde deze teelt meer te doen aanpassen aan de door den binnen- landschen consument meer gevraag de soorten, ligt het in de bedoeling, dat van de op tuinbouwteeltvergun ning toegestane oppervlakten vroege aardappelen bestemd voor de con- sümptie, slechts 85 pet. van deze oppervlakte met vroege aardappelen zal mogen worden beteeld. De andere 15 pet. mogen beteelt worden met eigenheimers of paarspitten, of met van goedgekeurde poters te telen en ter keuring aan te bieden vroege pootaardappelen. De beperking van 85 pet. zal niet worden toegepast ten aanzien van een teler, die in het bezit is van een vergunning voor het telen van vroege aardappe len tot een oppervlakte van 50 are of minder, terwijl ten aanzien van telers; die vergunning voor een grootere oppervlakte dan 50 are hebben, de beperking slechts in zoo verre zal worden toegepast, dat de toegestane oppervlakte niet beneden 50 are zal dalen. Telers van vroege aardappelen zullen goed doen met deze voor 1937 toe te passen regeling nu reeds rekening te houden. GEIJSTEREN. Zondag a.s. is het feest in Gegsteren. Dan wordt de St. Willibrordus kermis gevierd (Pa troondag 7 Nov.) Geen wonder, dat onze schutterij, die ook Sint Wilbert in haar vaandel voert, dan al 't mo gelijke doet om aan de bewoners van Gegsteren en omstreken iets aange naams te verschaffen. Het feest be gint Zondag: dan trekken de gilde- broeders in vol ornaat, volgens de traditie, met vliegend vaandel en slaande trom naar de plechtige Drie Heeren Mis. In plaats van belgerin kel, dat anders de verschillende deelen der H. Mis aankondigt dreunen dan de krachtige roffels der trommen. 's Avonds heeft men 't duo Noo- tenBeurskens uitgenoodigd, om enkele nummers van hun rijk pro gramma ten beste te geven. Wij be twijfelen niet, dat de gedachte van t bestuur der schutterij, aldus aan 't volk iets goeds en schoons te ven in goede aarde zal vallen, bij 't publiek, en de viendschapsbanden tusschen Sint Wilbert en de bevol king zal versterken. AANGEHOUDEN. Als verdacht van verduistering van een rgwiel (gekocht op huurcon tract) werd door de gemeentepolitie uit Helmond aangehouden zekere K., wiens aanhouding Moor den burge meester van Venray werd verzocht. Hg werd naar Roermond op tran sport gesteld. ONTSLAG WEGENS DEEL NEMING AAN N.S.B. VERGADERING NIET VAN HET ERF ZONDER VERGUNNING De heer de Marchant et d'Ansem- bourg heeft de volgende schriftelij ke vragen gesteld aan den Minister van Sociale Zaken: 1. Is het den Minister bekend: a. dat de heer Joseph Demonte, aannemer te Weert, wonende aldaar, Biest 31, van Italiaansche nationali teit, op 10 October LL den werkman J. M. Janssen, Oliemarkt 1 te Weert, heeft ontslagen, omdat hjj, ofschoon geen lid der Nationaal Socialistische Beweging, den Limburgschen volks dag te Valkenburg had bezocht; dat de heer Demonte aan Janssen aanvankelijk een ontslagbriefje heeft uitgereikt, waarin geen redenen van het ontslag waren aangegeven; dat, toen genoemde Janssen zich tot de gemeente had gewend om steun, hem aldaar werd medegedeeld, dat hij daarvoor niet in aanmerking kwam, aangezien de werkgever hem wegens zijn lidmaatschap der N.S.B. had ontslagen en hg dus door eigen schuld werkloos was gewor den; dat de heer Demonte, na herhaal de aanmaning door een advocaat, op 22 October een nieuw getuigschrift aan Janssen heeft afgegeven inge volge artikel 1638aa van het burger lijk wetboek, waarin het ontslag werd gemotiveerd met: vermindering van werkzaamheden in het bedrijf, hetgeen in strijd is met de aanvan kelijk opgegeven reden en bovendien met den feitelijken toestand van het bedrijf; dat de R. K. Bouwvakarbeiders bond, waarvan Janssen lid was, ge weigerd heeft steun uit te keeren, onder opgave van dezelfde reden als de gemeente, en hem zelfs geroyeerd heeft; b. dat B. en W. van Maastricht, Breda, Hoensbroek en andere plaat sen bezuiden den Moerdijk, aan de ondersteunde werkloozen en hun familieleden verbieden op bepaalde gebiedsstrooken te vertoeven o.a. met de motiveering, dat z|j dit van groot belang achten voor de moraliteit van die ingezetenen die intusschen bepaalde minder gunstig bekend staande Belgische grensplaatsen re gelmatig des avonds kunnen bezoe- alsmede voor het tegegaan van smokkelen; dat in de gemeente Horst (L.) de ondersteunde werkloozen een door den controleur van de steunverlee- ning in die gemeente, J. H. Poels, of door een anderen ambtenaar dezer instelling oDderteekende schriftelijke verklaring moeten hebben om van huis of erf afwezig te mogen zijn 2. Is de Minister met den onder- geteekende van meening: ad. a. dat de heer Demonte zich op zulk een w|jze met de binnen- landsche politiek heeft ingelaten, dat zijn onmiddelrjke uitwijzing uit ons land dient te geschieden; ad. a. b. c. dat de genoemde ge meentebesturen in Limburg en Noord- Brabant op een zeer verregaande wijze hun macht misbruiken jegens degenen, die het ongeluk hebben werk loos te z|jn en niet in staat zich rechtens te verdedigen, geheel afge zien van de vraag, waarom de niet gesteunde Maastrichtenaren wél de vorengenoemde Belgische grensplaat sen zonder gevaar voor hun mora liteit mogen bezoeken 3. Is de Minister bereid, maatre gelen te nemen om aan de hier ge schetste toestanden in Limburg en Noord-Brabant een einde te maken HET GEVAL HORST. Op de vragen onder letter C door de heer De Marchant et d'Ansem. bcurg, aan den Minister van Sociale Zaken gedaan, dat de werkloozen te Horst een onderteekende, schrifte lijke verklaring moeten bezitten, om van huis of erf afwezig te mogen zijn. Dit nu is voor verblgf binnen de gemeente onjuist sinds er een con troleur is aangesteld, bericht de N. Venl. Ct., waaraan wij het volgende ontleenen. Wel bestaat er nog een voorschrift dat verlof van den ambtenaar noo- dig is om zich buiten de gemeente op te houden. Immers in de dagen toen het smokkelen langs de grens veel slachtoffers eischte en er ook werk loozen dezer gemeente wegens smok kelen moesten worden uitgesloten van den steun en de werkverschaf fing, was deze bepaling noodig om aan het smokkelen geen uitbreiding te geven en in het belang der werk loozen om niet te worden uitgesloter. van den steun. Verder is het ook voorgekomen, dat steuntrekkenden elders gaan bedelen, venten of op andere wgze iets trachten te verdienen, welk in komen in den regel niet wordt opgegeven en niet te controleeren is. Zulke handelwijze moet voorkomen worden, doch is ook zeer in het na deel van den middenstand, die toch zulke moeilijke periode doormaakt. Ook kan deze maatregel voor de steuntrekkenden geen bezwaar heb ben, daar deze werkloos zijn en iederen dag hun kaart moeten laten afstempelen, bij welke gelegenheid tevens verlof kan gevraagd worden zich des anderen daags buiten de gemeente te mogen begeveD, welk verlof hoogstens geweigerd wordt aan hen, die daarvoor geen rede- delgken grond kunnen opgeven. OVERLOON. Alhier werd eer groote drijfjacht gehouden, waaraan door verschillende jagers uit den omtrek werd deelgenomen. Er werden niet minder dan vossen, 15 kongnen, een aantal hazen en patrgzen bemachtigd. Een twee tal vossen ontsnapte nog. Tijdens deze jacht had een klein ongeluk plaats, wat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De jager van O., welke ook aan deze jachtpartij deelnam, loste op een 20-tal meters een schot op een kongn, en trof den wethouder Crooymans in zgn onder been. Een achttal korrels hagel drongen diep in z|jn enkel, zoodat doktershulp moest worden ingeroe pen. Op het oogenblik wordt voor het in werking brengen van autobus diensten krachtens de wet op de openbare vervoermiddelen een ver gunning van Gedeputeerde Staten gevorderd; voor vrachtautodiensten bestaat nog geen bijzondere regeling. Door de nieuwe regeling komt derhalve ook een einde aan de zgn. wilde autobusdiensten. Volgens het rijkstoezicht zal, wanneer de bedoelde algemeene maatregel van bestuur is afgekon digd, voor niet-geconcessionneerde autobusdiensten verdere exploitatie onmogelijk worden. Iedere politie-agent of veldwachter kan dan een autobus, welke niet in het bezit is van een vergunning van den rijksinspecteur, aanhouden en in beslag nemen. Hiermede zijn de z.g. wilde autobusdiensten ten doode op geschreven. IN HET WATER GEWAAID EN VERDRONKEN. Op de werf van de firma R. J. Koker, houthandel en zagerij, te Utrecht, heeft zich tengevolge van den hevigen wind Maandagmorgen een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een 31-jarige arbeider het leven heeft gelaten. Op deze werf lag langs den water kant een partg hout opgestapeld. In verband met de windkracht bestond er gevaar, dat dit hout in het water zou waaieD, zoodat den 31-jarigen arbeider H. werd opgedragen het hout in een huisje op de werf te bergen. Toen H. zijn werk aanving en een plank optilde, werd deze door den wind gegrepen, waardoor H. zijn evenwicht verloor en in het water viel. Men heeft getracht de levens geesten b|j het slachtoffer op te wekken, hetgeen niet meer mocht baten. WILDE AUTOBUSDIENSTEN TEN DOODE OPGESCHREVEN. Naar „de Telegraaf" verneemt zal hoogstwaarschijnlijk 1 Januari a.s. in werking treden de algemeene maatregel van bestuur, waarbg, met afwijking van de wet op de openbare vervoermiddelen wordt ingevoerd een vergunningstelsel voor het exploi- teeren van middelen tot vervoer van personen en van goederen. TRIESTE MOORDBALANS. 200.000 DOODEN. Wat beteekent op het oogenblik Spanje overigens het leven van een enkeling Gedurende de zestien weken, dat de Spaansche burgeroorlog nu al duurt, zijn, volgens een Fransche schatting, 200.000 menschen om het leven gekomen, terwijl de materieele schade op 20 milliard peseta's wordt geraamd. .United Press" vernam van mili taire en diplomatieke zijde, dat de Fransche regeering rapporten had ontvangen, waarin bovenvermelde cgfers worden genoemd. Er werden 150.000 menschen vermoord, zonder vonnis doodgeschoten, of zender vonnis terechtgesteld. Slechts een kwart van het totaal aantal slacht offers van den burgeroorlog is op het slagveld gevallen. Bijna 4 maanden zijn industrie, handel en bankwezen volkomen ver lamd, alleen de oorlogsfabrieken werken nog. Het verlies aan buiten- landschen handel wordt op 220 mil- lioen peseta's geschat, bijna de helft der landerijen ligt onbewerkt, zoo dat de oogst zeer gering zal zijn, 900 schepen van totaal 1.200.000 ton zijn opgelegd, de steenkoolproductie gedaald van 500.000 tot eenige duizenden tonnen per maand. AARTSBISSCHOPPEN VERMOORD. Onder de paar honderd duizend slachtoffers van den bnrgeroorlog bevinden zich ook vele honderden, misschien wel een paar duizend, priesters en andere kloosterlingen, nonnen en priester-studenten. Eer waardige oude bisschoppen zijn even min ontzien. Nu thans weer den marteldood van twee bisschoppenis bekend geworden, moet het aantal gedoode kerkvorsten in Spanje voor- loopig op acht worden vastgesteld. De twee, wier lot thans bekend werd, z|jn de bisschoppen van Guadix van Almeria, Mgr. Medina y Olmos en Mgr. Diego Ventaja Milan. Ingekomen en vertrokken personen van 30 Oct. tot 6 Nov. INGEKOMEN J. A. de Brugn, stucadoor, Over. loonsche weg 6 van Zwolle. M. E. J. Mikkers, zonder beroep, Langstraat 35, van Asten. J. H. H. Peeters, bureaubeambte, Hofstraat 7 van Heerlen. P. Poels, dienstbode, Hofstraat 5, van Maasbree, G. Th. W. Verrijdt, dienstbode Groote straat 16 ven Sevenum. F. O. Stevens, smid, Oostrum D 25a van Wanssum. VERTROKKEN W. G. A. FransseD, dienstbode naar Venlo, Vierpaardjes 46. H. J. Ch. Pas en gezin, leeraar, naar Venlo, Wilhelminastraat 12. A. A. v.d. Croft, dienstbode, naar Venlo, Straelsche weg 289. J. H. Euwals, dienstbode, naar WanssumGegsteren A 15. P. J. A. H. Ewals, dienstknecht, naar Oirsbeek D 26. M. B. J. Janssen, z.b. naar Venlo, Kaldenkerkerweg 88. J. G. Saes, Pater, naar Maastricht Tongersche weg 28. P. M. J. van Hooff, teekenaar, naar Heerlen, Ed. Wintgenstr. 31. H. G. Schwachöfer, dienstbode, naar Venlo, St. Antoniusstraat 14 E. J. van Moorst, verpleegster, naar Apeldoorn, Hoofdstraat 126 VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 1.620.000 eieren. Kipeieren van f 5.00 tot f 6.00 Kleine eieren van f 3.50 tot f 4.50 Eendeieren van f 3.tot f 3.60 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.750.000 eieren. Kipeieren van f 3.50 tot f 6.00 Eendeieren van f 3.00 tot f 3.60

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6