Be fang rijk Provinciaal Nieuws Zenuwpijnen overal? AKKERTJES Gemengde Berichten Buitenland. Advertentiën. Jaarmarkt te VENRAY Het beste adres F. W. HENDRIKS nieuws voor Briffencfragers. H. CAMPS Assura G. W. „De liefde is een dekmantel voor vele zonden". Gij hebt Uwe zorgen, vriendenik heb de mijne. Maar toch kan ik deze brieven niet sluiten zonder nog eens mijn hart uit te praten over mijne toekomstdroomen, plannen vol belovenden zegen voor 't vruchtbare missiewerk waar ik U over gesproken heb in mijne brieven. Het eerste werk dat mij de groot ste zorgen zal geven is het „stichten van een negerkosthuis". Schrik niet, lezer, bij dezen grooten titel. Weest zoo goed en leest eerst, en U zult ervan overtuigd zijn dat hier geen buitensporigheden mee bedoeld zijn. Gij hebt reeds gelezen in een vorigen brief, dat ik die schoone school, het katholiek Instituut, mocht stichten, om^paal en perk te stellen aan ^bijna Godlooze en in alle geval revolutionaire elementen. De school staat er, volgt strikt het leerplan der Engelsche regeering en mocht reeds meermalen de goedkeuring dier zelfde Regeering, wegdragen. Maar steeds diezelfde opmerking; de internen logeeren onhygiënisch, en zoozeer als de school een model van tucht en properheid voor de dorpsonderwijzer is, zoozeer breekt de huisvestiging der internen deze leer af. En zelfs ook schreef ik steeds in 't halfjaarlgksch school rapport, dat deze primitieve huis vesting der internen slechts een voor- loopig lapmiddel bedoelde te zijn. Want 't „voorbeeld" van hygiëne en properheid is de eerste les aan den neger te geven. Denkt maar eens even aan 't veel te hooge percentage van kinder sterfte in Afrika door gemis aan hygiëne. En toch ook weer kunnen wij die internen niet missen. Want 't groote doel van deze stichting is toch leiders en leidsters kweeken aan wie wij de verafgelegen dorpen met een gerust hart mogen toever trouwen. Daarom namen we twee de beste kinderen van ieder dorp, om hen op te voeden aan de missie zelf in ons „Kath. Instituut." Wat een zegen zal dit werk zijn voor Centraal Afrika, wanneer hier fiksche jongens en meisjes uitkomen die weten wat ze geloven en daar rond vooruit durven komen. Reeds nu gaat er een machtigen invloed uit van deze stichting. Blantyre dat eerst maar 25 dorpen en regelmatig werkende scholen bediende, telt er nu, drie jaren later, zestig. Neen, lezer, die voor dit werk op komt, loopt niet met zijn aalmoezen verdwaald in een hopelooze zaak, maar die neemt de toekomst in handen van een heele missiestatie en ver daarbuiten. En weest niet bang dat wij onze jongens verwennen zullen met een paleis. Oordeelt zelfals ik U zeg dat wij 125 jongens keurig en netjes zullen huisvesten in een gebouw van 300 Pond Sterling, of wel 2500 gulden. Het zal geen paleis worden van 20 of 40 duizend gulden, zooals men hier in Europa zou bouwen. Neenmaar een proper ge bouw en dat proper kan gehouden worden, is ons eenig doel. Mag ik U vragen voor onze zwarte jongens en meisjes, die door een praktisch voorbeeld hygiëne en tucht moeten leeren De meeste van m'n lezers en lezeressen zullen onmoge lijk voor zulk een som kunnen op komen, maar wel de een of ander dien O. L. Heer heeft gezegend met rijkdom. Tot hem richt ik mijn bede. Wat zou 't schoon zijn voor U, in de binnenlanden van Afrika een stichting te hebben die uw naam zou dragenNiet om U noodeloos te vleien, maar om weer aan onze jongens een praktische les te geven van den schoonen plicht der dank baarheid daarom zou die stichting uw naam dragen. Als de Heer U met goederen ge zegend heeft, waarom zoudt U niet voor zoo'n schoone stichting opko men, in plaats van uwe weldadigheid te versnipperen in kleine giften, waarvan U 't gebruik meestal niet weet Niet dat dit te weten noodig is, en nog minder dat we zouden twijfelen aan 't goeie gebruik dezer giften natuurlijk nietMaar wat een voldoening voor U te weten dat uw gift juist voor zoo'n schoon en practisch werk gebruikt wordt, een werk waarvan de vruchten uw eigen jaren ver zullen overleven. Zoo U 't werkelijk kunt doen, vraag ik U ter liefde Gods, niet te weigeren. „Wat gij den kleinsten der mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan." „Komt gezegenden mijns Vaders, want gg hebt mij gekleed." JAN DE PONTI, s.m.m» Miss. in Centraal Afrika Oirlo. October '36. VENRAY, 24 Oct. 1936. DE K.R.O.-TROUBADOURS IN VENRAY. Voor een stampvolle Wilhelmina- zaal traden Zondag de bekende K.R.O. Troubadours op met Tholen en van Lier. De avond werd ingeleid met een openingswoord van den Voorzitter van het plaatselijk K.R.O.-comité, Dr. de Vries, die verklaarde dat Venray veel voor de K.R.O. voelt, want bij de laatste rondgang werd hier een bedrag bijeengebracht van f 500. In de pauze besprak Pater Stok man O.F.M. het nut van denK.R.O. in onzen tijd. Deze avond heeft nogmaals op nieuw bewezen, dat de K.R.O.-Trou- badours een ensemble vormen, dat zich qua kwaliteit en technische vaardigheid met rechtmatigen trots kan opstellen, naast de beste ensem bles van andere richting en dat de katholieken, speciaal de katholieken van Venray en omstreken er alle belang bij hebben, dat het bestaan van dit schitterend ensemble niet alleen veilig worde gesteld, maar ook over de noodige middelen kome te beschikken om uit te groeien en te gedgen. En wanneer alle aan wezigen het besluit hebben genomen om in die richting te gaan werken, door propaganda en door voorbeeld, kunnen we op den avond terugzien als op een avond, die in alle opzich ten schitterend geslaagd mag heeten. Een apart woord van waardeering mag hier gezegd worden van de prachtige zaal, die modern in opvat ting en uitvoering, een staaltje te zien geeft van wilskracht en door zettingsvermogen van den zaalhouder. LUXOR THEATER. Deze week gaat in Luxor de zeer populaire filmschlager van Joseph Smidt, de tenor bij uitnemendheid. Veel behoeven wij van deze wereld beroemde zanger niet te schrijven, reeds 2 maal hadden wij het genoe gen Joseph Schmidt hier te zien, doch in dit fllmsucces „Wenn du jung bist, Gehort dir die Welt" is hij op zijn best. Zijn begaafde stem zal U lang bg blij ven. Zijn tegenspelers zijn ook met zorg samengesteld b.v. Szöke Szakall als koetsier en paardliefhebber zorgt wel voor het komische gedeelte, t erwijl Otto Tressier en Liliane Diets de hun bezette rollen met zorg ver vullen. In het bijprogramma gaat nog een tweede hoofdnummer met gezonde komische humor „Je geldof je leven." In het Hollandsch Polygoon Nieuws krijgt men de indrukwekkende op name te zien van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Beelden uit Haar leven. Geestdriftige ont vangst te Den Haag van het Konink lijk Paar. De huldiging. Prins Bern- hard's Moeder en Broer en het Koninklijke Paar in de Residentie. Opnamen die allen wenschen te zien. Dit programma zal zeker niet nalaten veel bezoekers te trekken. GERECHTSHOF DEN BOSCH. Aan een klooster te Venray werd uit een koffer een bedrag van f 40 ontvreemd. J. H. D., los werkman te Nuenen, ter zake gedagvaard, was niet ver schenen. Er werd een kloosterling als getuige gehoord. Verdachte werd conform den eisch veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. MERSELO. Verleden Zondag werd door een 3-tal leden onzer fanfare deelgenomen aan het solistenconcours te Vierlingsbeek, alwaar zij uitkwa men in de 3e afdeeling. De heer H. van Osch behaalde met piston de eerste prijs met 77 punten, terwijl de heeren Hub. en Piet Janssen met bugle en saxophoon tenor beide de tweede prijs wisten te bemachtigen met resp. 60 en 62 punten. Voorwaar een mooi succes. Wij feliciteerenonze 3 prijswinnaars dan ook van harte met hun geleverde prestatie. Ook onze voetbalclub Merselona wist wederom succes te behalen, door van H.S.C. met 32 te winnen. Goed zoo jongens. Morgen wederom uw beste beentje voor en uw sup porters zijn wederom tevreden. Op de doelen van „St. Hubertus" alhier, had verleden Zondag het najaarsprijsschieten plaats. Gedurende 10 Zondagen werd door de leden 20 pijlen geschoten met als slot de laatste dag 32, dus in totaal 232 pijlen. Ie prijs Jan Arts met 929 punten. Als bijzonderheid kan hieraan worden toegevoegd, dat door ge noemde schutter in de laatste 16 pijlen niet minder dan 74 punten werden geschoten. Een respectabel getal. 2e prijs H. van Osch met 800 punten 3e Mathieu Arts 773 4e Gerrit Poels 741 5e Harrie Arts 706 6e Jean Stiphout 690 7e Ant. Marcellis 679 8e L. Zeegers 656 9e S. van Vechgel 650 10e Hub. Janssen 610 11e Mathijs Arts 592 12e Wim Stiphout 583 In totaal werd door 28 schutters aan deze wedstrgd deelgenomen, die allen nog voor een prgs in aanmer king kwamen. Alles te samen een bewijs dat de edele handboogsport in ons dorpje bloeit. LEUNEN. Zondag, 25 October zal alhier door de Kiesvereeniging een propaganda vergadering gehouden worden waar als spreker optreed den Wel. Ed. Heer Bechthold, redacteur van de N. V. Courant. Waar deze spreker bekend is door zijn redevoe ring gehouden op de protest meeting te Venray, mogen wij verwachten dat vooral in dezen tijd van politie ke beroeringen al onze mannen en vrouwen deze vergadering zullen bij wonen (zie achterstaande adver tentie). TIJDELIJKE WEG AFSLUITING TE GRIENDTSVEEN. Door de N.V. Maatschappij Van de Griendt's Land-Exploitatie wordt te Griendtsveen (Limburg) een nieuwe brug gelegd, tengevolge waarvan het doorgaand verkeer van Deurne over Griendtsveen naar HorstVenlo tijdelijk stilgelegd moet worden. Deze verkeersstremming gaat in op Maandag 26 Oct. a.s. en zal ongeveer twee tot drie weken duren. Zoodra de weg weer voor het ver keer vrij is, zal hiervan mededeeling worden gedaan. DIEFSTAL VAN DYNAMIET. Voor het gerechtshof te 's Bosch heeft terechtgestaan A. M., mijn werker te Kerkrade, die veroordeeld Nederlandsen Van die verschietende Product pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Yolgens recept van Apotheker Dumont was tot vier maanden gevangenis straf, omdat hij uit de Domaniale mijn te Kerkrade meerdere malen dynamietpatronen en slaghoedjes heeft weggenomen in Mei en Novem ber 1935. Hij leverde het dynamiet aan een inbrekersbende te Amsterdam, die het gebruikte om brandkasten te forceeren. In hooger beroep heeft de advocaat-generaal zes maanden gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof achtte het onder zoek niet volledig, gelastte de dag vaarding als getuigen van twee schiethouwers en een opzichter, en schorste de behandeling der zaak, teneinde deze getuigen te hooren. ZILVEREN NOTARIS-JUBILÉ. Op 23 October was het 25 jaar geleden, dat de heer H. M. J. Ver heggen werd benoemd tot notaris te Blerick. Gedurende deze 25 jaar heeft notaris Verheggen alle lief en leed met Blericks ingezetenen meegeleefd. Daarom is dit jubilé op feestelijke wijze herdacht en den jubilaris op grootsche wijze gehuldigd. De heer Verheggen heeft zich, buiten zijn notariaat, op vele wijzen verdienstelijk gemaakt. Aan de vele jeugdvereenigingen heeft hij sinds jaren ijverig deel genomen en ook steeds ruim finan cieel gesteund. Als ook op charitatief gebied een beroep op hem gedaan werd, was hij steeds bereid te helpen. Te Blerick stichtte hij een woningbouwvereeni- ging, waarvan hij nog steeds voor zitter is. Hij is lid van het kerkbestuur van de parochie van den H. Antonius van Padua en tot verfraaiing van het kerkgebouw heeft hij zeer veel bijgedragen. Notaris Verheggen, die o.m. nog lid is van het hoofdbestuur der burgerwachten, is door Z.H. den Paus begiftigd met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice en is drager van de Watersnood-medaille. EIERPRIJZEN NIET HOOGER DAN VERLEDEN JAAR OCTOBER. Een medewerker voor de pluim veehouderij schrijft „Het is een merkwaardig ver- schijnsel, dat de Nederlandsche huis vrouw thans meer of minder afwij zend tegenover de eieren gaat staan, omdat de prijs daarvan te hoog ge steld zou zijn. In kringen van den binnenlandschen eierenhandel wordt dat tegenwoordig dagelijks gecon stateerd. Hier is een ernstig misverstand in het spel. De stijging der eier- prijzen is n.l. de normale seizoen stijging. De winkelprijs der eieren is op dit oogenblik dan ook precies gelijk aan dien van het vorige jaar In dit verband zij nog gezegd, dat de pluimveehouders zelf in veel ongunstiger omstandigheden zijn ge komen. Vergeleken bij precies een, jaar geleden is de prijs der voornaamste pluimveevoedermiddelen, t.w. maïs, tarwe en gerst, met resp. ruim 70, 79 en 89 pet. gestegen, terwijl de voederkosten ongeveer 70 pet. der eieren uitmaken. Was verleden jaar de toestand voor de pluimveehouders dan ook reeds weinig gunstig, deze is thans zeer slecht geworden. De vele ver zoeken van de zijde der pluimvee houders tot de regeering gericht, om de heffingen op de granen, welke neerkomen op een belasting van 85 ct. per honderd eieren, afgeschaft te krijgen, zijn dan ook wel te ver klaren. GROOTE ZENDINGEN AARD APPELEN NAAR ZWITSERLAND. Aan de spoorhaven te Coevorden heerscht een opgewekt leven. Uit een groot aantal Drentsche boeren dorpen worden daar per auto wit- vleezige aardappelen aangevoerd, die bestemd zijn voor Zwitserland. Zij worden te Coevorden overgeladen in wagons van de Bentheimer Eisen- bahn om dan via Bentheim naar Zwitserland te worden vervoerd. Op de aflevering wordt een strenge controle uitgeoefend. Eenige contro leurs zgn geregeld aanwezig. De prgs bedraagt f 2 per 100 K.G., hetgeen een behoorlijke prijs genoemd mag worden. Voor de arbeiders aan de Coevorder haven is dit een buiten kansje. Sinds jaren was het daar niet druk meer. Verscheidene honderden 'wagons aardappelen zullen op deze wgze naar Zwitserland vervoerd worden. DINGEN UIT HET VERLEDEN. Op de publieke veiling, die Dins dag gehouden werd door deurwaar der Janssen te Nijmegen voor de gemeente Ngmegen is al 't drijvende materiaal, n.l. de drie motor-veer ponten, de aanlegsteigers en alle bijbehoorende schepen in veiling ge bracht. De veiling had echter geen resul taat. Thans is het materiaal onder- handsch aangekocht door de maat schappij voor sloopwerken te Stam persgat. HET DRAMA TE SPEKHOLZER- HEIDE. Het drama te Spekholzerheide, dat enkele menschenlevens eischte ten gevolge van het gebruik van methyl alcohol of met methylalcohol ver mengde jenever, heeft het Kamerlid Bongaerts geleid tot de vraag aan de Minister van Financiën en van Sociale Zaken of er gegrond vermoe den bestaat, dat de gebruikte me thylalcohol over de Duitsche grens Nederland is binnengesmokkeld. En mocht dit het geval wezen, zijn dan bg de regeering maatregelen in over weging om de kansen op herhaling van een dergelijk drama in grens plaatsen zooveel mogelijk terug te dringen en zijn de ministers bereid de Kamer mededeeling van die voor nemens te doen NATIONAAL DERDE-ORDE-HUIS INGEZEGEND. De serafijnsche rust, die gewoon lijk om het Franciskaansche kloos ter „Alverna" bij Nijmegen heerscht, werd Zondagmorgen verstoord door een toevloed van auto's en autobus sen, die gasten aanbrachten uit ver schillende deelen van het land. Gas ten, die intusschen voor de zonen van St. Franciscus geen vreemden waren aangezien het meestal leden waren van de Derde Orde. Zij kwa men om in deze schitterende, bosch- rgke omgeving, de opening bij te wonen, de plechtige inzegening, van net Nationale Derde Orde Huis, dat door den inmiddels overleden, stich ter, Pater Perpetuus Palant O.F.M., hier was bedoeld als een rusthuis voor vrouwelijke tertiarissen en te gelijk als een cursushuis voor de Derde Orde. De feestdag werd ingezet met een solemneele Hoogmis in de Paters kerk, opgedragen door den Zeereerw. Zeergel. Pater Dr. Fidentius van den Borne, Generaal Commissaris der Derde Orde. Om half twaalf begaven de ter tiarissen en paters zich naar het nieuwe huis, dat deze Franciskaan sche nederzetting komen versterken, om de plechtige inzegening bij te wonen. De Generaal Commissaris verricht de inzegening der kruisen, terwijl het Fraterskoor de gezangen uitvoert. Daarna neemt Pater Dr. van den Borne het woord om alvo rens de kruisen het huis binnen te dragen, in enkele woorden de betee- kenis van dit huis uiteen te zetten, dat in de historische lijn van de wer ken van naastenliefde, die de Derde Orde van St. Franciscus steeds heeft verricht, als een modern pelgrims huis moet worden beschouwd, die nende om aan de huismoeders en kele oogenblikken van rust te ver schaffen. Daar hier reeds de namen, de Franciskaansche namen Alverna en Portiuncula vereeuwigd zijn in een tweetal kloosters daar zal dit huis moeten heeten „Riggio" naar een van de vele historische plaatsen, waaraan herinneringen verbonden zijn aan Sint Frans. Terwijl de gewgde kruisen naar binnen worden gebracht, zingt 't Fraterskoor het Zonnelied van vader Franciscus. Onder den blooten he mel, tusschen de masthoornen, bege leid door den herfststorm, klinkt deze compositie van Alealone ont roerend schoon als een geestdriftige hymne aan den Schepper. Nog werd het woord gevoerd door den Generaal der Derde Orde in Ne derland, den Zeereerw. Pater Euse- bius Kemp O.F.M., die dank bracht aan degenen die de totstandkoming van het huis ^hadden mogelgk ge maakt en den blij venden steun in riep voor de instandhouding en de vruchtbaarmaking van het huis. Na afloop van de plechtigheid ver zamelen de talrijke gasten zich aan de koffietafel in het Patronaats ge bouw, waarna men den tijd nam om 't Derde Orde Huis met zijn geschen ken, die voor 't huis waren ontvan gen, te bezichtigen Een feestvergadering in het Pa tronaatsgebouw, waar de Zeereerw. Pater Parmenius O.F.M. een geest driftige feestrede uitsprak, besloot dezen Franciscaanschen dag, die aan de Derde Orde in Nederland de vol doening heeft geschonken van de voltooiing van een modern liefde werk, een pelgrimshuis, aangepast aan de nooden van het moderne leven. EIKELS ZOEKEN IN FRIESLAND. Ten gevolge van de stgging van de veevoederprijzen is ook de markt prijs van de eikels in Friesland aan merkelijk omhoog gegaan. Was deze het vorige jaar f 1.per mud, zoo dat het zoeken eigenlijk niet de moeite waard was, thans is de prijs opgeloopen tot f 1.50 per mud. Men ziet dan ook langs Frieslands wegen en in de bosschen de menschen druk bezig met het oprapen van de eikels, hetgeen bij den rijken oogst een zeer loonend werk is. Vooral na de stor men van Zaterdag en Zondag was de grond op verschillende plaatsen als bezaaid met eikels en er heersch- te dan ook een groote bedrijvigheid. BRUTE ROOF-OVERVAL TE ZEVENHUIZEN. Dezer dagen vervoegde zich, naar de A. R. „Rotterd." meldt, de heer Van Leeuwen uit Zevenhuizen, aan de woning van den 73-jarigen Van Bergen, wonende aan de Breedeweg aldaar, die als zonderling bekend staat. Van B. leeft geheel afgezonderd van de wereld en ontvangt zeer zel den bezoek, zelfs leveranciers wor den niet op het erf gelaten. Van L. is een der weinigen, die af en toe tot den ouden man weten door te dringen. Van L. schrok hevig bg het tevoor schijn komen van Van B., daar deze in deernis wekkenden toestand ver keerde. Zijn gezicht was geheel met wonden bedekt, terwijl de ooren ge heel kapot waren. De handenwaren eveneens vol met slagwonden. Aan het geheel was niets gedaan en de wonden vertoonden desondanks reeds sporen van genezing. Hoe Van L. ook trachtte iets om trent de oorzaak te vernemen, iedere poging strandde daar Van B. slechts verklaarde: Ik wil niets met de po litie noch dokter te maken hebben. Een tweede moeilijkheid was, dat Van B. geheel doof geslagen was. Van L. stelde onmiddelijk bij zijn terugkeer de gemeentepolitie met zgn ondervindingen in kennis. Een agent giDg onmiddelijk naar de woning. Dank zij het tactisch op treden van den agent gelukte het eindelgk den ouden man aan het spreken te krijgen, hetgeen hem mede door de opgeloopen mishande lingen zeer zwaar viel. Van B. verklaarde, dat voor om streeks. veertien dagen twee heeren met een luxe auto bij hem geweest waren om koffie en thee aan hem te verkoopen tegen zeer lage prijs. In derdaad heeft v. B. voor ruim f 12 aan koffie en thee gekocht tegen zoo als de politie verklaarde buiten gewoon lagen prijs. Nadien verklaart hij niemand meer ontvangen te heb ben. In den nacht van 12 op 13 Octo ber werd v. B. wakker, doordat twee mannen voor zijn bed stonden, die een fel schijnend licht voor zijn oogen hielden en hem dwongen te zeggen, waar hij zijn geld had, daar zij reeds vergeefs het geheele huis doorzocht hadden. De oude man verklaarde: „Dat zeg ik je nooit." Hierop voegde hem een der personen toe: „Dan slaan we je dood, ouwe," en meteen kreeg v. B een slag met een voorwerp in het gezicht. Herhaaldelijk vroeg men aan den ouden man waar zijn geld lag, terwijl hij bij ieder weigerend antwoord wederom geslagen werd. Hierbij schgnt v. B. verdoofd ge raakt te zijn. Hij weet niets defini tiefs omtrent den afloop. Slechts één ding weet hij: „Maar mijn centen heb ik nog." Een portemonnaie met pl.m. f 10, welke boven op een kast lag is medegenomen. Onder leiding van agent Nebeling werd nu een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek, waaraan rijkspolitie medewerkte, heeft tot gevolggehad, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige klaarheid in deze zaak is gekomen. Allereerst werd in een garage te Hillegersberg een auto in beslagge nomen van zeer verdachte afkomst. In deze anto is een oud-model gum miknuppel gevonden, waaraan eenige stukjes ontbreken. Deze stukjes zgn ten deele aangetroffen in de kamer waar de overval heeft plaats gehad. Verder werd een persoon in hechte nis genomen, die verdacht wordt bij dezen overval geweest te zijn. Meer arrestaties zijn te wachten. De politie verklaarde, dat v. B. in derdaad een groot bedrag aan geld in huis had, hetgeen op de ongeloo- felgkste plaatsen verstopt was. Door de buitengewoon groote moei lijkheden, welke aan het onderzoek verbonden waren, was het niet eer der mogelijk een overzicht van het gebeurde te publiceeren. IN NOORD-ITALIË BEEFT DE AARDE. Italië is Zondagochtend door een aardbeving geteisterd. Te Caneva de Sacile alleen zijn 15 personen om het leven gekomen en velen gewond. Verscheiden huizen werden vernield. Te Conegliano werd een persoon gedood, zes werden gewond. Verscheidene andere plaatsen wer den eveneens geteisterd, waarbij schade werd aangericht en enkele personen niet ernstig werden gewond. HET GEVAARLIJKE VASTHOU DEN AAN AUTO'S. Het gevaarlijke vasthouden aan auto's, zooals de wielrijders dat wel plegen te doen, heeft in de gemeen te Leimuiden weer een slachtoffer geëischt. De 13-jarige scholier, J van Riel liet zich op z jn rijwiel voorttrekken door een vrachtauto. Op den nieuwen weg te Leimuiden geraakte de jon gen echter met zijn fiets in een kuil van den weg, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen de straatsteenen smakte. Met een ern stige schedelfractuur werd hg op genomen. Nadat een medicus hem eerste hulp had verleend, is de jon gen in zorgwekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. PLOTSELING OVERGESTOKEN. Zondagmiddag is het 6jarig doch tertje van den heer Baeten, wonende te Valkenswaard, dat plotseling den Leenderweg overstak door een mo torrijder aangereden en op slag ge dood. Te Bladel is Zondag een 4jarig kind van H. door een auto overreden en op slag gedood. Het kind was bezig met eikels rapen en stak plotseling den weg over. De autobestuurder was B. uit Veldhoven. BELGIË WIL ZICH ZELF ZIJN. De rede van den Belgischen koning, in zijn ministerraad gehouden en op verzoek van de regeering gepubli ceerd, heeft een geweldige reactie gehad in de diplomatieke wereld. In Engeland was een gevoel van teleurstelling het gevolg. In Frank rijk woede. En waarom Omdat België voor de toekomst prefereert zich zelf te zgn. Zooals Nederland en Zwitserland, waarheen de koning als goede voorbeelden verwees. In Engeland is men teleurgesteld, omdat de Engelschen zich nu een maal als beschermers van België gevoelen, omdat de Belgische onaf hankelijkheid een Engelsch belang is. En in Frankrijk :s men woedend, omdat men in Parijs België steeds als een onderworpen en volgzamen bondgenoot beschouwt; een hoek steen in het gebouw der collectieve veiligheid, dat Parijs ter verzekering van Frankrijks positie heeft opge trokken. De Belgen voelen niet langer meer voor samenspanningen, welke het land vroeg en laat in een oorlog moeten meebetrekken. Zij voelen er te minder voor, nu de Fransche Volksfrontpolitiek het uitbreken van gewapende conflicten als gevolg van het op elkaar botsen van twee tegen gestelde wereldbeschouwingen méér naar een nabije toekomst heeft ge bracht. Brussel wenscht geen partg te zijn in internationale tegenstellingen teneinde later ook geen partij be hoeven te zijn in een grooten oor log. DE ACTIE DER REXISTEN. De binnenlandsche toestand in België blijft moeilijk door de felle actie der fascistische rexc'sten, waardoor de oDrust kunstmatig in het leven wordt gehouden. Op het oogenblik is de aanval der Rexistenleider Degrelle vooral gericht op den minister van trans portwezen in het kabinet v. Zeeland Mr. Jaspar. Diens aftreden is door de rexisten geëischt. DE ZWITSERS OFFERDEN. Ongeveer 190.000 inteekenaars heb ben bijgedragen tot het welslagen van de nationale verdedigingsleening waarvan het totaal was bepaald op 235 millioen Zwitsersche francs, welk bedrag echter reeds bij de eerste tranche met ongeveer 100 millioeD werd overschreden. Dit teveel zal worden terugbetaald. In e'en rede heeft bondspresident Meyer het Zwitsersche volk den dank van den Bondsraad betuigd. De medewerking van alle kringen aan deze leening, aldus Meyer, heeft het karakter aangenomen van een betooging, waarin de wensch van Zwitserland, zich te verdedigen, tot uiting komt. Ook het buitenland kan zien, hoe zeer het Zwitsersche volk aan zijn onafhankelijkheid en aan zgn vrij heid gehecht is. De bekendmaking van het resul taat van die leening is overal in het land door het luiden van de klokken en door plechtige betoogin gen gevierd. Een groot aantal huizen was met de nationale kleuren versierd. A ARDBE VIN GSR AMP IN ITALIË. Zondag is Italië door een aard bevingsramp geteisterd. In enkele dorpen in Noord-Italië werd gioote schade aangerichtreeds zijn twin tig dooden geteld. Ook in Venetië is de aardbeving gevoeld en eenige schade aangericht. RECORD VAN JEAN BATTEN. De bekende Nieuw-Zeelandsche aviatrice heeft op haar tocht van Londen haar geboorteland bereikt en daarmee het lange afstands record verbeterd van Londen naar een ander punt van het Britsche imperium. RAS NASIBOE OVERLEDEN. De bekende Abessijnsche leger- aanvoeder, die zoo lang en succes vol Havrar verdedigde, is in Davos aan longtuberculose overleden. AMERIKAANSCHE BOSCHBRAND Reeds dagenlang kampen enkele duizenden brandweerlieden in N.- Californië tegen geweldige bosch- branden, welke over een front van enkele honderden kilometers woeden. Drie brandweermannen zijn reeds omgekomen. SPOORWEGRAMP IN EGYPTE. De reis van minister-president Nahas Pasja van Zuid-Egypte naar Cairo is indirect de oorzaak geweest van een ernstig spoorwegongeluk, waar bij twaalf personen om het leven zijn gekomen, doordat de trein op een wachtende menigte inreed. ONLUSTEN TE BOMBAY. In Britsch-Tndië woed in weer bloe dige onlusten tusschen Hindoe's en Mohammedanen. De Britsche mili tairen grijpen in. Reeds zijn er 48 dooden gevallen. Zondagmiddag werd een Hindoetempel in brand gestoken, waardoor deze geheel werd vernie tigd. Hier \ielen 4 dooden. EEN FAMILIE UITGEMOORD. Onbekend gebleven banöiiten heb ben in het Poolsche dorp Stawy bij Kielce de familie van denJoodschen winkelier Szmulowicz, bestaande uit vijf personen, vermoord. De ban dieten hebben des nachts den winkel overvallen, waar zij een rijken buit hebben gemaakt. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 1.250.000 eieren. Kipeieren van f 4.50 tot f 5.50 Kleine eieren van f 2.80 tot f 4. Eendeieren van f 2.70 tot f 3.10 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.900.000 eieren. Kipeieren van f 2.60 tot f 5.50 Eendeieren van f 27.0 tot f 3.10 Maandag 2 November voor alle soorten BEHANGSELPAPIER, GLAS, VERFWAREN, POETSARTIKELEN BORSTELWERKEN Huis- en Decoratieschilder Langstraat 33 Telef. 132 Beleefd aanbevelend. Met ingang van 1 October wordt elke bij ons gekochte bril gedurende 6 maanden tegen breuk van mon tuur en glas verzekerd. Bovendien bent U bij ons verze kerd van deskundige bediening en onberispelijke afwerking van élke bril volgens recept H. H. Doctoren. Ook voor U ligt een polis gereed. Ruime sorteering BRILLEN in prijzen. ZIE ETALAGE Gedipl. HorlogerOpticien Groote Straat Tel. 52 IS in pannen, Ook voor n Vli Schoolstraat

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6