TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS qcede Fa. v. d. Munckhof Centrafe Verwarming Tirma Mancfers Stevens óóc een qcexte \yutpen De practische beteekenis van de devaluatie voor de huishouding. Markten Kalmte en vast beradenheid. Ons weekpraatje. Parker Swan Parket Moor Blackbird Jackdawn INKTEN VOOR ALLE VULPENNEN Rundvee- en Varkensmarld te HORST Maandag 5 Oct. Sierlijk Sterk Goedkoop Firma M. J. Vollebergh Zonen Koud en warm Waterleidingen Pompen Zinkwerk Electriciteit Provinciaal Nieuws Zaterdag 3 October 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 40 Hamsteraars bedriegen zich zelf en benadeelen hun me- demenschen. Op het bord der nationale schande moesten hun namen komen en die van de winke liers, die de prijzen onnoo- dig zouden verhoogen. Dit zal een artikeltje worden van uiterst eenvoudige strekking. De bedoeling is, dat het gelezen wordt door den kleinen man, den gewonen burger en vooral door al de vrouwen, die een huishouding moeten voeren. Het zal niet bo ven hun begrip uitgaan, want we zullen het niet hebben over al die ingewikkelde technische termen, welke aan het devalutievraagstuk zijn verbonden. De menschen met kapitaal worden door hun ban kiers en andere financieele ad viseurs wel ingelicht over de be teekenis voor hen van de munt- depreciatie. Maar wij zullen het er over hebben, of en in welke mate de huisvrouw den invloed van de z.g. waardevermindering van den gulden zal ondervinden. Heel veel eenvoudige menschen snappen niets van hetgeen is ge beurd ofte gebeuren staat. Veel vuldig hoorden we b.v. de vraag stellen: Krijgen we nu ander geld? Neen! we krijgen geen ander geld. Onze gulden blijft 'n gul den, en die blijft bestaan uit vier kwartjes, of tien dubbeltjes, of honderd centen. Alle betalingen en berekeningen blijven precies geschieden zooals gewoon. Het eenige verschil is dit: als we nu marken of Belgische francs willen gaan koopen voor onzen gulden, dan krijgen we minder marken, francs enz. als voorheen. Daar heeft de huisvrouw dus niet mee te maken, dat is een zaak van en vóór den handel. Worden de prijzen dan hooger? zal men vragen. In het algemeen gesproken, be hoeven de prijzen niet hooger te worden. Immers, zoolang de loo- nen gelijk blijven en b.v. de ta rieven van spoor en andere ver voermiddelen, waarom zouden dan de prijzen omhoog moeten De kostprijs van een artikel blijft, in guldenswaarde uitge drukt, immers precies gelijk Al leen voor de vervaardiging van sommige artikelen is het noodig, dat we de grondstoffen uit het buitenland betrekken. Komen die gronstoffen uit landen, die met ons devalueerden, zooals Frank rijk en Zwitserland, dan blijft nog alles bij het oude. Moeten we ze echter betrekken uit andere lan den. dan moeten we die grond stoffen zooveel duurder betalen als onze gulden op de internati onale waardemarkt zakte. Als men echter nagaat, dat de grondstof meestal slechts een ge ring deel van de verkoopwaarde van een artikel vertegenwoordigt en de loonfactor van véél groo- ter beteekenis is, zal men kunnen begrijpen, dat de prijsstijging van de betrekkelijk weinige artikelen, waarin buitenlandsche grondstof fen zijn verwerkt, slechts zeer ge ring behoeft te wezen. Bovendien worden dikwijls buitenlandsche (goedkooperè) grondstoffen ver werkt, niettegenstaande we ze hier óók voortbrengen. Denken we b.v. maar eens aan graan. Dan kan de prijsstijging van de buitenlandsche artikelen ten gevolge hebben, dat we de binnenlandsche gaan verwerken, wat onze nijverheid ten goede komt. In het geval „graan" gaat dat al weer gepaard zonder prijs- verhooging, omdat het prijsver schil wordt verrekend doorver mindering van „toeslag" of ^.ac cijns" We mogen dus tot de conclu sie komen, dat slechts zeer wei nige artikelen in prijs omhoog behoeven te gaan. Als bepaald voordeel van de devaluatie mag dan bovendien worden verwacht een opleving van nijverheid en industrie, door meerder ge bruik n.l. van inlandsche grond stoffen en verhooging van de ex portmogelijkheid, omdat onze Ne- derlandsche waren, betaald met buitenlandsch geld, goedkooper zijn geworden. Wat 'n gulden kost, nietwaar, we zeiden dat hiervoren reeds kan met min der marken, belga's, dollars, pon den enz. worden betaald. Voor de kapitaalbezitters zit ten aan de devaluatie van den gulden nog vele kanten, goede en slechte. Om een voorbeeld te noemen: een huizenbezitter kan er eenig voordeel van hebben hypotheekhouders eer het tegen deel. Maar over die zijde van het vraagstuk spreken we thans ver der niet. Zal het dus uitgesloten wezen, dat de prijzen der eerste levens behoeften aanmerkelijk omhoog gaan We hebben uiteengezet, dat zulke stijging het gevolg van de devaluatie van den gulden niet behoeft te zijn. Als ze toch plaats grijpt, zou dat de schuld der huisvrouwen wezen, die in haar beangst on verstand het noodlot over zich zelf zouden afroepen. We hebben daarvan voorbeelden gezien in België en elders. Toen de Bel gische franc werd gedevalueerd, maakte zich een paniek meester van de huisvrouwen, die groote voorraden gingen inslaan uit vrees dat.... de boel duurder zou wor den 1 Het gevolg was natuurlijk, dat de winkelvoorraden ineen schrompelden en de fabrieken niet genoeg konden produceeren om te voldoen aan al die aan vragen, welke volstrekt niet aan de oogenblikkelijke behoefte be antwoorden. Dan komt de wet van vraag en aanbod meedoogenloos in wer king: de boel vliegt omhoog Omdat de levensbehoeften aldus tijdelijk duurder worden, ontstaat een aandrang om loonsverhoo- ging en deze heeft op zich zelf weer handhaving van de eerst onnoodig verhoogde prijzen ten gevolge. Wie in de komende dagen méér koopt dan gewoon, méér dan voor direct gebruik noodig is, benadeelt dus zich zelf en den medemensch. Hamsteren is een onvader landslievende daadhamsteren isde dief zijn van de volks welvaart hamsteren is volks- verraad. We hebben uiteengezet, dat geen prijsverhooging van betee kenis gemotiveerd kan wezen en daarom raden we aan: Koopt niet, als men u zonder behoor lijk motief meer dan vroeger in rekening beoogt te brengen. Gaat eerst eens bij anderen zien, of ook zij den prijs heb ben omhoog gevoerd. Laat u niet verlokken door „speciale aanbiedingen", .'welke worden gedaan, z.g. omdat een prijs stijging in het zicht zou zijn. Elke vorm van hamsteren, óók bij inkoop tegen normalen prijs, is uit den booze en werkt prijs verhooging in de naaste toe komst in de hand. Let op de houding van uw lerancier 1 In deze dagen zullen zich de schui mers van den handel doen ken nen en zich doen onderscheiden van de bonafide-zakenlui. Hiermee hebben we alles ge noemd, wat de eenvoudige bur ger, vooial de huisvrouw, van de beteekenis der devaluatie van den gulden moet weten. Of er een duurtegolf dl of niet over ons land zal trekken, hebben de burgers zelve in de hand. Het hangt af van hun onverstand of verstand, van hun rust of dwaze bewogen heid. In Colijn heeft het volk een man, op wien, het bouwen en vertrou wen kan. Hij heeft het verzekerd, dat in de meeste gevallen, als er maar geen hamsterwoede ontstaat, geen prijsstijging behoeft te vol gen en dat die in de overige ge vallen slechts van geringe betee kenis behoeft te wezen. Mits elke paniekstemming uit blijft. Md. HORST, Maandag 5 October CUYK, Dinsdag 6 October Paardenmarkt, 8 October WE STAAN ER NIET SLECHT VOOR! De goede, instructieve rede, welke Minister Colijn Maandagmorgen voor de radio heeft gehouden over „het" feit van den dag, zal zeker haar uitwerking op het Nederlandsche volk niet missen. Ze kan, althans ten deele, een correctie vormen op de vele ongunstige en ramp-voor spellende uitingen, welke bij de be spreking van het devaluatie-probleem door de tegenstanders langen tijd ten beste zijn gegeven. Dat mag de stemming niet zijn, waarin we de toekomst thans tege moet gaan. We moeten nu het voldongen feit aanvaarden en als we het goed beschouwen, dan zijn er toch redenen genoeg, om er naast verschillende moeilijkheden ook gun stige gevolgen van te verwachten. Met een enkel woord wezen ze er reeds op, dat er spijt kan bestaan over het nalaten van de operatie in 1931 of zelfs maar in 1935. De devaluïsten mogen nu achteraf triomfeeren om de juistheid van hun bewering, dat devaluatie op den duur toch niet tegen te houden was en dat men ze daarom beter goedschiks dan kwaadschiks kon aanvaarden. Het is nu echter niet de tgd, om zich te vermeien in dergelijke gelijk- hebberijen. Er is nu eendracht noodig, om samen den toestand moedig en vol vertrouwen te aanvaarden. Ja, vol vertrouwen Het staat immers op de eerste plaats vast, dat door de Nederland sche Bank een zekere winst op den buitengewoon grooten goudvoorraad wordt gemaakt en dat de Regeering die waarschijnlijk wel niet geheel noodig zal hebben voor de schepping van het egalisatiefonds. Met de rest kan de begrootingspositie verruimd worden, kan wellicht zooals in België de politiek van groote werken uitbreiding verkrijgen. Op de tweede plaats zal het deel van onze industrie, dat voor den export werkt, er ongetwijfeld gunsti ger voor komen te staan. In hoe verre dit nu weer tot nieuwe afweer- maatregelen in andere landen zal stimuleeren, dient te worden afge wacht. We moeten ons dan ook niet overgeven aan de illusie, dat nu alle leed geleden is, doch ongetwijfeld is er een moment van ernstige en voor ons land nadeelige. spanning uit de economische verhoudingen tot het buitenland verdwenen. Ook onze landbouwcrisispolitiek zal nu waarschijnlijk heel anders en veel eenvoudiger kunnen worden in gericht. Op de derde plaats zal de Neder landsche reederij, die nu met 8ya millioen gesteund moest worden, weer uit eigen kracht op adem kun nen komen. Men berekent de scheepsvrachten namelijk in ponden sterling en nu 't Engelsche betaalmiddel ten opzichte van den gulden zal gaan stijgen, zullen de verdiensten der reederij vanzelf grooter gaan worden. Alles bij elkaar zal, zeker voor de allernaast toekomst, een verbetering van de arbeidsmarkt voor ons land te wachten zijn. En hoe treurig het daarmee was gesteld, bewees nog overduidelijk een uitgebreide Nota over de oorzaken van de toeneming der werkloosheid, welke Minister Slingenberg Zaterdag aan de Tweede Kamer deed toekomen. De tegenstanders van devaluatie hebben trouwens nooit bestreden, dat muntcorrectie de werkgelegen heid zou bevorderen. Ze voegden er echter aan toe, dat dit slechts een tijdelijk soelaas zou zijn, dat men na eenigen tijd voor dezelfde, ja voor nog grooter moeilijkheden zou komen te staan. Er moet nu echter alles op gezet worden, om deze voorspelling te schande te maken en dat kan wel licht door nu ook van regeerings- zijde de werkverruiming sterk te activeeren. Make the best of it, het beste ervan maken, dat is nu de leus, waaronder vóór- en tégen standers van devaluatie kunnen samenwerken. Daarbij mogen we ons de moeilijk heden, welke deze devaluatie onge twijfeld ook meebrengt, niet ont veinzen. De patiënt was al geruimen tijd aan een bepaald soort kuur onder worpen en nu wordt hij opeens overvallen door een nieuwe methode. Dat zal op den duur ongetwijfeld tot correcties aanleiding moeten geven. Er zijn al loonen zoo ver aangepast, dat deze nieuwe staat ze onder het peil van het bestaansminimum zou kunnen brengen. De maatregelen, welke steunverlaging voor een groot aantal werkloozen tot gevolg had den, zullen nu zeker nog eens nader bezien dienen te worden. Immers, ook in de huren zal weer een drang tot verhooging ontstaan tegelijk met in de prijzen. Het is uitstekend, dat de regeering op korten termijn maatregelen treft, om wilde prijs-, huur- en loon- bewegingen tegen te gaan. De aan maning, om toch vooral niet te gaan „hamsteren", sluit daarbij goed aan. Doch op den duur zullen correcties op het front van de prijzen, huren en loonen toch niet tegen te gaan zijn. Het is te hopen, dat alles zich in kalmte en goede harmonie zal vol trekken. Dan mogen we terecht de verwachting koesteren, dat ons land per slot van deze moeilijke dagen heilrijke gevolgen zal ondervinden. DE VOORSPELLINGEN VAN MADAME TERFREN LAÏLA. ONDANKS HEVIGE OORLO GEN IN 1937 KRIJGEN ALLE MENSCHEN HUN ZIN. ZOUDEN WE IN 1937 OOK VERSTANDIGER WORDEN We leven in een modernen tijd en bovendien hooren we tot een volk, dat als een der meest intellectueele, dus geestelijk verlichte, ter wereld wordt beschouwd. Vandaar, dat het slechts een paar duizend zwendelaars en zwendelaar- sters zjjn, die middels hun kijken in koffiedik, of het leggen van de kaart, of het lezen van de hand, of het trekken van een horoscoop, op een fatsoenlijke en gedegen manier aan den kost kunnen komen. Hierbij mag niet onvermeld blijven, dat we in Utrecht bovendien een door het rijk gesubsidieerd instituut hebben, dat den kaartlegsters en astronomen officieele concurrentie aandoet, door zich eveneens met het trekken van horoscopen bezig te houden en in opdracht van particuliere groot werkgevers of overheidsdiensten, solliciteerende jongelui tot zijn slacht offers of tot uitverkorenen maakt, door b.v. hun mate van be trouwbaarheid af te meten naar de aanwezigheid bij hun geboorte van het een of ander sterrenbeeld aan het zenith. Deze voorstelling van zaken moge dan al een klein weinigje gechargeerd zijn, in wezen is ze toch volkomen overeenkomstig de feiten. Zóó staan de zaken derhalve bij een der geestelijk meest begaafde volkeren. Men moet er niet aan denken, hoe het intellectueele peil van middelmatige- en beneden-mid- delmatige naties moet zijn De meesten „durven" zoo iets niet of missen het noodige aanpassings vermogen, maar het kostje van eiken werklooze zou zijn gekocht, als-ie zijn haren en vooral z'n wenkbrau wen glimmend zwart en vet maakt, glansdruppels in z'n oogen laat loopen „doordringend" en tegelijk „abstract" leert kijken, en dan 'n bordje met den naam Ali Ben Mesjogge of iets dergelijks op z'n deur spijkert. Hoe meer „Oostersch" hij zich zelf en zijn huiselijk interieur inricht, des te grooter het effect. Wij, beschaafde Europeanen, zijn zeer gevoelig voor alle „geheime" wijsheid. We buigen er voor met al ons onverstand. Het geloof aan het geleuter van allerlei soort toekomst-voorspellers wordt door een groot deel van de pers helaas aanvaard en ge voed, door het van tijd tot tijd voor zetten aan de lezers op heel serieuze wijze van de profetiën van een of andere „wereldvermaard heid", wier naam men overigens meestal slechts ééns in z'n leven hoort vernoemen. De uitkomsten achteraf van een groote voorspelling maken het als regel noodig, dat de Oostersche wijze voor een volgende gelegenheid zich weer een nieuwen naam kiest! Met ontroering heb ik op het oogenblik het verhaal gelezen, dat „de vermaarde zieneres Madame Terfren Laïla, logeerende in het Hotel des Indes te Batavia", aan een redacteur van het „Bat. Nieuws blad" heeft gedaan en thans door de Nederlandsche pers de ronde doet. Madame vertelt over vreeselijke dingen, welke ons wachten. Dat moet natuurlijk, anders zou haar voorspelling der moeite niet waard zijn. We beleven in het komende jaar dus een vreeselijken oorlog. Rusland en de Vereenigde Staten zullen ten velde trekken tegen Japan welk land op een ontzettende wijze wordt ver slagen. Schrik nu echter niet al te zeer, beste lezer, want Madame Laïla vertelt naast dat verschrikkelijke ook veel prettige dingen. Zij kent haar menschen De Japanners nou ja, die wonen ver weg, de Japanners zullen als gevolg van "de nederlaag het com munisme aanvaarden, maar daar tegenover staat, dat de Russen, die na den oorlog een groote rol zullen gaan spelen in de wereldgeschiede nis, hun communisme zullen „demo- cratiseeren" en ~6enigszins „verame- rikaanschen". Als gevolg waarschijn lijk van den omgang in den oorlog, met hun bondgenooten. Niet alleen zullen de communisten vredelievende democraten worden nadat ze gevochten hebben maar het volgende jaar zal ook het nationaal-socialisme in Duitschland als gevolg van een burgeroorlog ten gronde gaan. Hitier, de arme kerel wordt gedood en Duitschland wordt dan een democratische monarchis tische statenbondPruisen, Beieren en Zuid-Duitschland. Een zoon van den ex-Kroonprins wordt koning van Pruisenin Beieren stijgt prins Ruprecht ten troon en in Zuid- Duitschland prins Karl von Erbacb. Frankrijk krijgt een revolutie door te maken, waarbij de communisten de macht zullen verwerven. Echter het zal een goedaardig soort communisten zijn. Ze zullen zich „aanpassen aan de economische be hoeften van het land en derhalve niet doctrinair zijn" En Nederland krijgt het verbazend lekker. In den corlog bljjven we neutraal en vechten we dus niet mee. Er komt hier een „groote bloei, gedeeltelijk als gevolg van den komenden wereldoorlog", De bellige- renten zullen enorme hoeveelheden rubber, koffie, cacao enz. van ons koopen. Ziezoo, dat is de voornaamste in houd. En gij, lezer, ge moet er aan ge- DEZE KEER MAAR Bovendien spaar ik nog een paar centen. Zoo denken velen, die een goedkoop surro gaat koopen. Maar wéét U dan ook, wa&r dit pro duct vervaardigd werd Wéét U, of dit product met even groote nauwlettende zorgzaamheid wordt samengesteld Wéét U, of dit vervangmiddel een even groot werkzaamheid bezit en of het op den duur even goed te verdragen is Wéét U, dat U zich door het innemen van een onbekend en goedkoop mid del aan een groot gevaar kunt blootstellen Ziet U, die ééne keer kan zich bitter wre ken. Daarom ook voor U alleen het middel uit de wereldberoemde „Bayer*'-fabrieken. ASPIRIN met het „Bayer**-kruis en den Oranjeband, het product van vertrouwen. n naar *t oude adres Groote Straat 28 Daar vindt U ruime keuze VENRAY en diverse andere soorten. Alle reparatiën spoedig, billijk en vakkundig. Beleefd aanbevelend. zijn onze eigengemaakte MEUBELEN. Bezoekt onze monsterzalen, het verplicht U tot niets. ALLES WORDT AAN DE OUDE PRIJZEN VERKOCHT. Ook voor Linoleum, Balatum en Cocosartikelen het meest gesorteerde adres. De lange avonden komen. Wij zijn ruim voorzien van alle HUISVLIJTARTIKELEN, teekeningen, zaagjes, mesjes, triplex, lindenhout. Beleefd aanbevelend, y Electr. Meubelfabriek Meubelhandel Bontekoestraat 2 Telefoon 47 Alle systemen Plannen en begrootingen Leeuwstraat 5. Telefoon 145. looven. Voor het geval er nog eenige twijfel in u mocht zijn, besluit het persartikel, waaraan we een en ander hebben ontleend, dat Madame Laïla de raadgeefster is geweest van Briand Poincaré en Hitier. We zouden intusschen wel eens willen weten, welken raad ze aan Hitier heeft gegeven, wiens vermoor ding ze voor 1937 heeft voorspeld.... Als Madame Laïla nou eens niet wereldoorlogen, revoluties en staat kundige hervormingen voorspelde, maar ze had me acht dagen vóór de devaluatie van den gulden de duike ling van ons betaalmiddel aange kondigd, dan zou ik aan de groote gaven van deze zieneres hebben ge loofd en mijn winst met haar heb ben gedeeld. Vreemd toch, dat ze zulke dingen blijkbaar niet kan voorzien. Als de zieners en zieneressen in plaats van zich naar de politiek te richten, zich in de financieele economie oriënteer den, dan moesten ze toch gauw, hevig rijk zjjn. Dacht ik zoo. Of zou het juist een blijk van hun hooge wijsheid zijn, dat ze de armoe verkiezen boven den rijkdom Intusschen, als er soms onder mijn lezeressen mochten zijn, die voor het „vak" iets voelen, dan deel ik ze mee, dat Madame Laïla er volgens de krantenberichten aldus uitziet „Een groote, kalme vrouw, ge kleed in „een lang gewaad en het hoofd gehuld in „een witten tulband. Het zou te probeeren zijn! VENRAY, 3 Oct. 1936. VEEMARKT. Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt was de aanroer in totaal 133 stuks t.w. Dragend vee 44, Gust vee 6, Vet vee 15, Biggen 68. Handel stil, prijzen in stijgende lijn. PrijzenDragend vee van f 180. tot f 250.Vet vee van f 170 tot f 240.—. Gust vee van f 100.tot f 150.—. Biggen van f 8.tot f 10. PAARDENMARKT. Op de Maandag gehouden paarden markt was de aanvoer in totaal 105 stuks t.w. Graspaarden 30, Veulens 25, Pon- nys 20, Paarden 30. Handel matig wegens verhoogde prijzen. PrijzenGraspaarden van f 200.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 5