Gemeenteraad Maashees c.a. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws te r Was 3 ki bleven door den Inval der Fransche horden, zouden ook de Paters Trap pisten jaren van beproeving zien aanbreken. We spreken niet van de brand rampen, die in 1881 en in 1906 een vleugel van de gebouwen platlegden. Het vernielde werd hersteld en de berokkende schade vergeten. Den 3 Augustus 1914 brak de oorlog uit, en vijf dagen later kreeg de abdij order van de Regeering, dat de Duitsche Paters de abdg oogenblik- kelijk moesten verlaten. De niet dienstplichtige kloosterlingen keer den naar hun familie in Duitschland terug, terwijl de dienstplichtigen overgingen naar het klooster van Diepenveen (Holl.), dochterhuis van Achel. Den 8 en 9 Augustus greep het treurig afscheid plaats van een aantal religieuzen van Duitsche nationaliteit. Graaf Cornet d'Elsius de Peissant, burgemeester van Achel, wierp al zijn invloed te Brussel in de weeg schaal en bekwam ten slotte voor de abdij de gunst, dat de verdreven Paters mochten terugkeeren. Er werd dan ook niet gedraald en den 19, 20 en 21 Augustus keerden de vluchtelingen weer naar de Abdij terug. Verschillende weken werden in angst en bange afwachting van het geen zou gebeuren, doorgebracht, vooral omdat de de oorlogsbulletijns meldden, dat de Belgische troepen iederen dag verder en verder achter uit weken. In de Kempen opereerde toen generaal De Schepper, die met een groep vrijwilligers den inval der Duitschers trachtte te stuiten. Over generaal De Schepper is heel wat kwaad gezegd en geschrevende Duitschers zagen hem ten onrechte als den hoofdman van een bende vrgschutters aan. Generaal De Schep- per's garde vormde wel degelijk aan sluiting met het Belgisch leger, en de meening der Duitschers sproot wellicht hieruit voort, dat de vrij willigers, die onder de leiding van De Schepper stonden, armoedig ge kleed waren en niet het karakter van een militaire organisatie ver toonden. Ter rechtvaardiging van De Schepper's optreden dient gezegd, dat hij opdracht had gekregen de Duitschers bezig te houden, om de Belgen tijd te verleenen voor den terugtocht en het versterken van Antwerpen en Gent. De weerstand van De Schepper had echter voor gevolg dat de Duit schers hem achtervolgden en naar Noord-Limburg oprukten. Den 7 October kwam de Schepper met een gevolg van 200 man om onderdak verzoeken in de abdij, hetgeen hem werd toegestaan door Dom Mauritius Lans, die sinds 1912 abt was. In het vooruitzicht, dat de aanval op de abdij niet zou uitblijven en dat het ergste op til was, brachten de Paters de daaropvolgende dagen hun kostbaarheden in veiligheid. De 16 October waren de Duitschers tot in de omgeving van de abdij geraakt, en in de weide, ten Z. van de Kluis, had een onderhoud plaats tusschen De Schepper en den ge- blinddoekten commandant Woltereck; deze laatste eischte de overgave van De Schepper, zoo niet zou de abdij beschoten worden. Generaal De Schepper weigerde zich over te geven, waarna 's anderen daags, 17 October, een Zaterdag, om 9 uur 's morgens, de aanval werd ingezet. Een Duitsche patroelje over viel de Belgische wacht en in een lijf aan lijf werd een Duitscher ge dood en een Belg zwaar gekwetst. Tweede sommatie tot overgave, die wederom door de Belgen hooghartig werd afgewezen. Daarop stelde Woltereck om 2 uur het kanon op. Op aandringen van Dr. Jos. Smets, thans Senator te Neerpelt, genees heer der Kluis, die met zijn dokters insigne in het knoopsgat toevallig daar aankwam, wilde de bevelhebber, een katholiek advokaat te Hannover, de brandstichtende gedeelten uit de projectielen laten verwijderen. Van 2 tot 3 uur duurde de beschieting. Volgens getuigen werden er 12 tot 13 schoten gelost. Twee peilers van den kerktoren der abdij werden doorboord, zoodat de toren begon over te hellen en in 1916 moest af gebroken worden. Intusschen waren de Paters en Broeders naar hun Hollandsche hoeve gevlucht en onder den drang van de Duitsche kanonnen lieten De Schepper en zijn mannen zich ook in Holland interneeren. Deze uit wijking bespaarde de abdij voor ver woesting. De inval van 2000 Duitschers in de abdij gaf aanleiding tot een plun dering van belang. De gesloten deuren werden opengebeukt en de soldaten deden zich in de kelders te goed aan miswijn en Trappisten bier. Menschen vertelden, dat de flesschen 's anderendaags op den weg naar Achel, kapotgesmeten lagen, 's Zondags trokken de Duitschers verder, een bezetting van 200 man achterlatende, die in de Kluis bleven tot 26 October. Ondertusschen gingen de Paters naar hun kloosters van Tegelen en Diepenveen, terwijl twee Paters en vijf Broeders op de hoeve bleven, om toezicht te houden op de Kluis. Den 26 October vertrokken ook de overige Duitsóhers, op 12 man na, die de Paters terugriepen. Den 27 October zochten de Paters van de hoeve al de kostbaarheden, die nog in de Kluis waren achtergebleven, in 't bijzonder de boeken, bijeen en transporteerden alles naar Holland. Met Kerstmis 1914 was de abdij door 14 Duitschers bezet en den 11 Januari 1915 kregen 8 Paters en Broeders verlof, zich opnieuw te vestigen in het ziekenhuis der abdij. In Mei 1915 begon Pater Antonius Bus, in opdracht van den abt, onder handelingen met de Duitsche mili taire overheid, om den terugkeer van de kloosterlingen te verkrijgen. Deze onderhandelingen vorderden zeer traag, daar van weerszijden voor waarden waren gesteld, die op twee, drie plaatsen moesten onderzocht worden. Een definitieve breuk in de besprekingen ontstond 11 Februari 1916, toen de Duitsche overheid liet weteD, dat ze de voorwaarden niet aannam en dat een electrische draad over de grens, vlak door het goed der Paters, zou worden getrokken. Om te voorkomen, dat de in de abdij verblijvende kloosterlingen van hun medebroeders zouden afgezonderd worden, besloot Abt Mauritius Lans de Kluis voor goed te verlaten en de hennenhoeve om te bouwen tot c. Voorgelezen wordt een verzoek schrift van de R.K. Militaire Ver- eeniging te Venlo. De Voorzitter zegt, dat deze ver- eeniging zeer nuttig is voor de vele dienstplichtige jongelui. Ook uit deze gemeente zijn elk jaar dienstplich tigen in Venlo. B. en W. vinden een nood-klooster. Den 6 Mei 1916 echter het gevraagde subsidie van kwamen de eerste Duitsche man schappen aan om den draad te leggen. De abt riep de in de Kluis zijnde kloosterlingen terug naar de kippenhoeve, stelde een burger van Achel als beheerder en opzichter van het Belgisch goed, en liet inder haast de torenspits afbreken, die met instorting dreigde. Den 6 Juni 1916 werd begonnen met het leggen van den draad. Aan de twee grenskanten werd een bres gehouwen in den kloostermuur. Den 19 Juni werd nogmaals een uiterste poging gedaan om de Kluis te mogen betrekken, doch alle kans was ver keken, toen den 14 Augustus 1916 de draad geladen werd. In den aanvang had men in het kippenhok van 4x3 meter, kapel, eetzaal en studiekamer ingericht en daaraanvast twee hokken gebouwd waarin de zeven kloosterlingen sliepen. In November 1916 sloeg men een tijdelijke houten kapel aaneen, die in Maart 1917 door abt Lans werd ingewijd. Daar de oorlog maar steeds aanhield, werd aan uitbreiding van het noodklooster gedacht, temeer daar de Hollandsche kloosters over bevolkt waren en men hoogdringend een 45-tal religieuzen moest terug roepen. De kapel werd daarom refter en men bouwde een nieuwe, houten noodkerk, met slaapzaal er boven, die begin Juni voltooid was en ge wijd werd. Ruim een jaar later, men weet niet om welke redenen of welk doel, legden de Duitschers een nieuwen draad achter het klooster om, ten einde de Paters in de abdij te laten. De nieuwe draad was klaar den 23 October 1918, werd 's anderendaags geladen en den 26 October knipten de Duitschers den ouden draad in den hof door, de Paters toelatende opnieuw bezit te nemen van het klooster. Helaas, de gebouwen waren onderkomen en vernield. De koperen pompen en brouwketels waren in 1917 opgeruimd en naar Duitschland gestuurd. Vloeren waren vernield, meubels en deuren als brandhout opgestookt. Veertien dagen later, toen de monniken nauwelijks van hun ontzetting van deze verwoesting bekomen waren, werd de vrede ge- teekend, maar nog niet voor de abdij. Den 13 December werd de Kluis andermaal bezet, nu door een brigade Belgische lanciers, die den 25 Maart 1919 optrokken. Van 3 tot 10 Juni van hetzelfde jaar verbleef er ten slotte nog een kleine Belgische be zetting in de Kluis. Intusschen verbleven de Duitsche Paters nog altijd in de hennenhoeve, op de toelating tot den terugkeer wachtende. Toen de Trappisten eenige maanden later de regeering voor een voltrokken feit van weder- inbezitneming stelden, handelde Brussel wijs met de monniken maar met rust te laten. Na den oorlog heeft een klooster ling de balans van de oorlogsschade aan de abdij opgemaaktdeze kwam op 150.000 fr., niet gerekend de 20.000 gulden, uitgegeven voor de oprich ting van het noodklooster. Dom Mauritius Lans zou de ont beringen van den oorlog niet lang overleven. Hg overleed in 1919 op slechts 42-jarigen leeftijd. Deze abt was een werklustig en zeer ontwik keld kloosterling. Hij werd in 1920 aan het hoofd der abdij opgevolgd door een Pool, Dom Vitalis Klinski, die ontslag nam in 1927 en het gezag overliet aan Dom Columbanus Tewes. Op dit oogenblik telt de abdij ruim 100 kloosterlingen, waarvan 60 koor religieuzen, de overigen leekebroeders Veertig der eersten zijn priester. In het lijvig boek „L'Ordre de Citeaux Belgique" vinden we over de Abdij van Achel deze eervolle ver melding „Elle est connue dans l'ordre entier pour la perfection, avec lequelle on y exécute le chant des offices liturgiques." Dit is een goede noot voor Pater Baldwinus, die in Limburg opereerde en samen met Dom Pothier een der baanbrekers van de kerkzanghervorming mag genoemd worden. „De Limburger, die weinig of niets van het verleden der Achelsche Kluis afwist, moge door deze schets zijn kennis verrijkt hebbende pluizer vinde er een leidraad in voor nadere studie." Met dezen wensch eindigt de schrijver van het boekje H. Leynen zijn interessant verhaal over de lot gevallen der Achelsche Kluis. Vrijdag 21 Augustus. De Raad is voltallig. Voorzitter: A. Jans, burgemeester, secretaris: L. Keuten. Na opening door den Voorzitter met den christelijken groet, leest de secretaris de notulen voor van de vorige vergadering, welke onveran derd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Voor kennisgeving wordt aan genomen de goedkeuring op de raads besluiten tot verpachting van ge meentegronden, het aangaan eener kasgeldleening en het besluit van Ged Staten tot verdaging der be slissing aangaande verkoop van grond aan A. Ronnes. b. Voorgelezen wordteen verzoek schrift om subsidie van de R. K. Blindenzorgvereeniging St. Antonius van Padua te 's Hertogenbosch. B. en W. erkennen het goede en nuttige werk, dat deze vereeniging doet met werkverschaffing aan blin den. Zij zijn dan ook in principe niet afkeerig van eventueele subsidie. In verband echter met den minder gunstigen finantieelen toestand stel len zij voor, dit jaar af te zien van het verleenen eener subsidie. Wordt goedgevonden. f 10.te hoog. Zij stellen voor om f 5.te geven. Wordt goedgevonden. 2. De Raad gaat thans over in geheime zitting ter behandeling van den staat van oninbare en nog te verhalen posten. 3. Na heropening der vergadering komt aan de orde: Voorloopige vast stelling der gemeentebegrooting 1935. De Voorzitter zegt, dat de meenterekening 1935 voor eenieder ter inzage heeft gelegen en stelt nu voor deze te behandelen. De rekening wordt daarna post voor post behandeid, waarbg d( noodige toelichtingen worden ver strekt. Na deze behandeling vraagt de Voorzitter of aangaande deze reke ning nog iemand inlichtingen ver langt. Geen der leden doet hiervan blij ken, waarna de rekening vastgesteld wordt op a. Gewone dienstontvangsten f 86816.89; uitgaven f 84805.55; batig saldo f 2011.34. b. Kapitaaldienstontvangsten f 26732.99; uitgaven f 35201.34; na- deelig saldo f 8468.35. De Voorzitter zegt, dat het na- deelig saldo op de kapitaaldienst een gevolg is van het nadeelig saldo op de gewone dienst der rekening 1932, hetwelk naar de kapitaaldienst is overgebracht en dat in 10 jaar wordt gedekt. In de rekening 1935 is hiervan nog te dekken een bedrag van bijna f 1000. 4. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering een perceel grond aan H. van Schijndel is verpacht voor 3 jaar. Pachter heeft gevraagd dit perceel voor 6 jaren te mogen pachten. Werd goedgevonden. 5. De Voorzitter zegt, dat in deze gemeente geen ambten of betrek kingen zijn, die door capitulanten kunnen worden vervuld. Hij stelt daarom voor ontheffing van deze verplichting te vragen. Goedgekeurd. 6. In verband met een schrijven van den heer Commissaris der Ko ningin zal in de verordening veld. wachters een wijziging moeten aan gebracht worden. Deze wijziging komt hierop neer, dat de benoeming van capitulanten, dat zijn militairen of gewezen mili tairen, tot gemeente-veldwachter steeds zal geschieden op de in de verordening aangegeven minimum wedde. De Voorzitter zegt, dat het plan bestaat de grond te verkoopen bg de Bruijn a.d. Venraysche weg. Deze grond als bouwterreinen verkoopen is voordeeliger dan weer bebosschen. Er is reeds een bod gedaan. B. en W. stellen voor ontheffing van her- bebossching te vragen. Goedgekeurd. Franssen vraagt waarom in deze gemeente geen vleesch in blik wordt verstrekt, terwijl dit in andere ge meenten wel gebeurt- Franssen wordt geantwoord, dat van distributie van blikvleesch in deze gemeente nog niets bekend is. Er is wel eene opgave gedaan van de benoodigde hoeveelheid, maar tot nu werd nog niets ontvangen. Bonants vraagt hoe dikwijls de beek in het Holtheesche broek moet geveegd worden. Wethouder van den Heuvel zegt, dat driemaal vegen wel goed is, doch dat belanghebbenden dit zelf moeten doen. Hierna sluiting met gebed. HEILLOOS SPAANSCH PERSPECTIEF. De toekomst van Spanje is hope loos van bloedige somberte. De partijen zijn sterk genoeg tegenover elkaar om den strijd nog zeer lang te rekken. Ze zijn fanatiek genoeg om zich tot alle offers, ook die van het eigen leven, bereid te zgn. Ze zijn redeloos genoeg om naar geen raad meer te luisteren. Slechts interventie van vreemden zou een spoedig einde aan den strijd kunnen stellen, als niet de inter ventie van het eene land de tusschen- komst van een ander land met tegengestelde bedoelingen zou uit lokken. Interventie in Spanje betee- Kenthet uitlokken van een Euro- peeschen oorlog, niet om verovering van grond, maar de triomf van maatschappelijke en geestelijke prin cipes. Tusschenkomst in Spanje zou de ontketening van een bloedigen Europeeschen strijd beteekenen om de zege van fascisme of communisme, elke mogelijkheid van een handhaven der democratie zou dan verkeken zijn. Hoe het ook gaan zalde strijd in Spanje zal in elk geval nog lang voortduren, Spanje is bezig met zich te verdrinken in het eigen bloed. VIJF BISSCHOPPEN VERMOORD. Blijkens door het Vaticaan ver strekte mededeelingen zijn tijdens den burgeroorlog in Spanje vijf bis schoppen gedoodde bisschoppen van Jaen, Lerida, Segovia, Siguenza en Barbastro. De bisschop van Barbastro werd door een communistische colonne, welke door de stad trok, doodge schoten. Alvorens te sterven, had hij nog gelegenheid zijn borstkruis te over handigen aan een vrouw, met het verzoek het aan Z. H. den Paus te doen toekomen. De bisschop van Siguenza werd levend verbrand. Omtrent den bisschop van Barce lona heeft men geen berichten. De bisschoppen van Madrid, die I bij het uitbreken der troebelen in I het Noorden van Spanje vertoefde, is buiten gevaar, evenals de bisschop van Toledo. Naar voorts uit Burgos wordt ge meld, zou te Barcelona ook de kardi naal-aartsbisschop van Taragoza zijn gedood. DE STAKINGSGOLF. IN FRANKRIJK EN BELGIË. Zoowei in Frankrijk als België neemt de stakingsgolf weer toe. Ook in den landbouw. Ongeveer 8000 tuinbouwers uit de omgeving van Parijs en in het departement van Seine-et-Oise zijn in staking gegaan. Ook het technisch personeel van de officieele bureaux der Volkshuis vesting, zijn in staking gegaan. In Montpellier is in het bedden- stoffeeringsbedrijf het werk neer- In Belford en Montb'liard breiden de stakingen zich uit. Te Montlugon duurt de bezetting der fabrieken voort en de politie weigert de ont ruiming met den sterken arm te bevorderen, niettegenstaande rechtbank daartoe last gaf. In vrijwel alle mijnen van het Luiksche is thans het werk geheel of gedeeltelijk stopgezet. Het aantal stakers wordt er op 25.000 geschat. 58 JONGE OOIEVAARS IN EEN DORP. Oost-Pruisen is niet alleen het land van de „duizend meren," het is ook het land van de ooievaars. Er leven er hier 60.000, meer dan in elke andere provincie van het rijk. In het dorp Norwischeiten in het district Niederung bij Tilsit hadden in dezen zomer elf ooievaarsparen hun nest op de daken van vijf ver schillende gebouwen en deze ooievaars bezaten samen 43 jongen. Maar ook in het westen van het rijk, in de streek van Eider en Treene, nabij Husum en Friederichstadt in Slees- wijk-Holstein, leven veel ooievaars. In het dorp Hollingstedt werden dit jaar 73 ooievaars met 58 jongen geteld. De ooievaar staat h er vrijwel op elk dak. GEEN DUITSCHE PELGRIMS MEER NAAR ONS LAND. NOG WEL NEDERLANDSCHE NAAR DUITSCHLAND. Het Limburgsche en Brabantsche grensgebied telt vele bedevaart plaatsen, die jaarlijks door talrijke Nederlanders, maar ook door vele Duitschers bezocht. We noemen Sittard, Roermond, Tienray, Ommel. Hierin is thans verandering gekomen, zij het dan zeer eenzijdig. De Duitschers komen niet meer. De autoriteiten daar te lande hebben hun bezoek verboden mochten zij van dit verbod nog geen kennis hebben genomen, dan worden zij aan de grens wel terug gestuurd. Zoo zijn aan de grens bij Roermond pelgrims uit Anrath en Cörrenzig teruggewezen, die naar O.L. Vrouw in' 't Zand te Roermond wilden. Zoo togen op 15 en 16 Augustus j.l. vele Duitschers per fiets, auto en autobus oudergewoonte naar het Limburgsche Tienray, sinds het mid den der vijftiende eeuw bekend als Mariabedeoord. Edoch, aan het Duit sche douanekantoor werd hun ver boden de grens te overschrijden. Zulks gebeurde in Kaldenkirchen. Een Nederlander, ooggetuige, schrijft over dit laatste feit aan de „Maasbode", dat „toen hij Zondag j.l. de grens wilde passeeren, hij het meemaakte, dat een chauffeur, die naar ons land wilde rijden, de vraag werd gesteld wo fahren Sie hin En het antwoord was „ZurPilger- fahrt nach Tienray", waarop het korte maar afdoende bescheid volgde: ,Ist nicht mehr gestattet", dat mag niet meer Ongeveer tegelijkertijd arriveerde een autobus met pelgrims. Dezelfde vraag en hetzelfde antwoord en dan „Geht nicht mehr. Kommen Sie mal mit." En op het Duitsche douane kantoor werd den verbaasden men schen een circulaire voorgelegd, dateerende van 12 Augustus waarin stond bepaald, dat bedevaarten naar het buitenland niet meer waren toe gestaan. Teleurgesteld kon het gezel schap huiswaarts keeren. Maar onderwijl passeerden op dezelfde plaats niet minder dan zeven autobussen uit Nederland met pel grims naar Kevelaer. En het vreemde van 't geval was, dat deze geen circulaire kregen voorgelegd, waarin hun het passeeren van de grens werd verboden, doch dat zij onge hinderd hun weg konden vervolgen." Zouden de Duitsche autoriteiten niet begrijpen, dat deze handelwijze terugslag moet hebben op de be zoeken aan Duitsche pelgrimsoorden, die veel meer door Nederlanders bezocht plegen te worden dan de Nederlandsche door Duitschers. Tienduizenden Nederlanders gaan jaarlijks naar Kevelaer, maar zou men niet goed doen, om dezen nieu wen maatregel van de Duitsche machthebbers maar resoluut te be antwoorden met het opzoeken van uitsluitend eigen bedevaartplaatsen. JONGE HENNEN ALS.... SMOKKELWAAR. Reeds eerder is er op gewezen uit het Brabantsch-Belgische grensge bied, dat de Nederlandsche crisis wetgeving en de smokkelarij van België naar Nederland ten nauwste met elkaar verband houden. Toen door de werking van het crisis-zuivelbesluit de margarine duurder werd, leefde de smokkel handel in Belgische margarine op, om weer te gaan tanen, toen de Nederlandsche huismoeder uit sla olie, plantenvet enz. haar eigen margarine ging fabricceeren. Nauwelijks echter werd de heffing op spijsvetten verhoogd en werd dus het zelf mengen van margarine minder loonend, of de smokkelhan del leefde weer op. Met andere artikelen als rogge, tarwe enz. deed zich eenzelfde ver schijnsel voor, n.l. toe- of afneming al naar gelang van de crisisbeslui- ten. Zeer sterk komt dit op het oogen blik tot uiting in de toenemende smokkelarij van.... jonge hennen. Door de regeeringsmaatregel tot beperking der pluimveeteelt is n.l. op het Brabantsche land een drin gend tekort ontstaan aan jonge hennen, zoodat de prijs tot onge kende hoogte is gestegen en ze vrijwel niet te koop zijn. De broede rijen kunnen bij lange na niet aan de vraag voldoen, zoodat de meeste boeren met een tekort aan jonge hennen zitten on dus noodgedwongen de oudere hennen tegelijkertijd den nekslag aan den Limburgschen tuinbouw wcrdt toe gebracht. Of we ook in een modern gekken huis leven VENRAY, 29 Aug. 1936. STUDENTENCLUB ST. BERNARDUS. Zondag 23 Aug. werd door de Studentenclub St. Bernardus 't pa troonsfeest gevierd. Deze dag werd tot 'n Missiedag gemaakt in 't teken uuuugeuwuugeu ue uuueie ueuueu Venravse missionarissen m's i met een lagere eierproduetie moeten broederg missiezusterS| ^elke al3 aanhouden. Op allerlei wijze probeert men dus aan jonge hennen te komen met als gevolg, dat de prijs van 3-maand- sche hennen reeds tot f 1.75 per stuk is gestegen. Bij onze Zuiderburen daarentegen zijn deze hennen grif voor 7 tot 10 francs te koop, terwijl 4-weeksche kuikens 4 tot 5 franc kosten. Vanzelfsprekend geeft dit groote prijsverschil tot eenlevendigen smok kelhandel aanleiding, welke smok kelhandel vooral wordt gedreven door door de kleine smokkelaars, die voor eigen rekening werken en aldus een aardig daggeld verdienen. Voor het smokkelen van 10 hen nen per dag, waarmede circa f 10 verdiend kan worden, is slechts weinig handelskapitaal noodig, ter wijl men bovendien de levende smok kelwaar niet ver behoeft weg te dragen, daar men deze vrijwel bij iederen boer in het grensgebied grif kwijt kan, omdat deze boeren door het tekort aan jonge hennen een stijging van den eierprijs voorzien. Ook hieruit blijkt dus weer het direct verband tusschen crisis-wet geving en smokkelarij. DE HUISBEREIDING VAN BOTER VIER MILLIOEN ACCIJNS PER JAAR MINDER Naar 't Handelsblad verneemt, heeft de Zuivelcentrale aan minister Deckers een rapport uitgebracht, waarin o.m. wordt behandeld de in vloed der door de huisvrouwen be dreven clandestiene margarinebe reiding op den verkoop van f abrieks- margarine (met 10 pCf. boter er in; Uit dit rapport blijkt ons, dat sedert het derde kwartaal van het vorige jaar, toen de huismoeders mét haar verboden handeling zijn begonnen, de consumptie van fa- brieksmargarine is gaan dalen; het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg deze daling reeds ruim twintig procent. De gemiddelde consumptie van fa- brieksmargarine per week in de achtereenvolgende kalenderkwartalen bedroeg: 3e kwartaal 1935 per week 1003 ton 4e kwartaal 1935 per week 939 ton le kwartaal 1936 per week 916 ton 2e kwartaal 1936 per week 788 ton Het rapport spreekt van een be langrijke vermindering en verklaart dat de voornaamste oorzaak is de z.g. „huisbereiding". Het door de r^geering aan de mar garinefabrikanten toegestane pro ductie-quantum bedraagt. 1050 ton per week, zoodat de consumptje thans precies 25 pCt. daaronder blijft. De schade door het Landbouwcri sisfonds tengevolge der verschuiving van de fabrieks- naar de zelfge maakte margarine is zeer groot, want het verschil in accijns-opbrengst tusschen gemengde fabrieksmarga- rine en de grondstoffen van het clandestiene product bedroeg in het tweede kwartaal 30 cent per kilo. Het Landbouwcrisisfonds heeft derhalve in het 2de kwartaal, ver geleken bij een normale consump tie van 1000 ton, ruimf 85000 per week aan inkomsten gederfd, over eenkomende met een bedrag van 4 millioen gulden per jaar. De binnenlandsche boter-afzet is omdat de huisvrouwen óók het meng gebied ontduiken, verminderd met ruim 21 ton per millioen kilo per jaar. OVERPRODUCTIE VAN GROENTEN EN FRUIT. EN DE DUITSCHERS SNAKKEN ER NAAR Tengevolge van de onvoldoende invoervergunningen waarover de groentenexporteurs kunnen beschik ken zijn in de afgeloopen week meer dan 1 millioen K.G. verschillende soorten versche groenten op de Venlosche Veilingsvereeniging en de Coöperatieve Veiling blijven liggen als zijnde onverkoopbaar. Al deze producten zijn na afloop der veiling naar een buiten de stad gelegen mestvaalt vervoerd na eerst voorde consumptie ongeschikt te zijn ge maakt. Vooral de hoofdproducten van het oogenblik zooals augurken, spek- boonen en tomaten, welke in belang rijke partijen door de tuinders worden aangevoerd, bleven dagelijks wagon-ladingen op de veilingen liggen, omdat deze producten niet den vastgestelden minimum-prijs zijnde f 1.voor augurken en f 3. voor tomaten en spekboonen per 100 K.G. opbrachten. Huizenhoog liggen deze groenten thans op een geweldige mestvaalt opgestapeld en aan het bederf prijs gegeven. Deze toestand is begrijpelijk, wanneer men weet, dat Duitsch land slechts voor een betrekkelijk gering bedrag aan Hollandsche groenten 't land binnenlaat. Men vraagt zich afheeft Duitsch land dan geen behoefte meer aan zeer geslaagd beschouwd mag wor den. Om 7 uur werd in de parochie kerk door de Moderator 'n H. Mis voor de club opgedragen, vooraf gegaan door 'n korte toespraak. Onder deze H. Mis werd ook de groep „Albatros" geïnstalleerd. Hierna was er gezamenlijk ontbijt in 't K-J.V.- huis, waar door de dames der K. J.V. de tafels gedekt waren en waar alles brandde van missiegloed. Onder de Hoogmis van 10 uur hield de Z. E. father M. v.d. Enckevoort 'n missiepreek waarin hij de jongens aanspoorde met de woorden van de Paus zelf, om zich te scharen onder de banier van de nieuwe missiekruis tocht. In de morgenvergadering sprak de Z. E. Heer Beel over „Student en Missie". „Misschien dat door ons werk en door ons offer daarginds in 't verre missieland 't werk van Venrayse missionaris verlicht wordt.' Ook spoorde hij de jongens op enthousiaste wijze aan om lid te worden van de „Garde", 't nieuwe studenten-missieblad. Dit blad vooral dank zij 't onvermoeibare werk van de Z. E. Heer Beel tot stand gekomen. Om 4.30 uur was er 'n missie voetbalwedstrijd tegen Vierlingsbeek, welke door 't elftal van St. Bernar dus gewonnen werd. Voor 'n tot in de hoekjes gevulde zaal opende de voorzitter om half acht de feestavond met 'n welkoms woord tot alle aanwezigen, dat door de jongens met 'n daverende yell bevestigd werd. Daarna werden we door 'n schit terende declamatie van 't gedicht „Excelsior" van Guido Gezelle meteen in de goede stemming gebracht. Vervolgens was 't woord aan de Z. E. Pater de Ponti, die ons op gezellige wijze iets vertelde over missieleven en missiewerk. Na 't eerste deelmissieleven, werd missieschets gespeeld, getiteld „De eerste martelaar." Nog 'n tweede tooneelstukje werd opgevoerd „Pater Damiaan" en daarna dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun grote opkomst en hun zeer gewaardeerde belangstelling zei, dat er gelegenheid was om iets te offeren voor de missie van Pater de Ponti. Na 'n hartelijk woordje van" de Moderator werd de avond gesloten met .t „Aan U o Koning der Eeuwen. De Studentenclub kan met grote voldoening neezien op dit schitte rend geslaagd feest en dit zal voor haar 'n aansporing en 'n stimulans jn om op de ingeslagen weg voort te gaan, te meer daar zij zich ver heugd in de sympathie van allen. Rest ons nog 'n woord van wel gemeende dank aan de dames van de K.J.V. voor het vele-werk dat ze belangeloos voor St. Bernardus ver richt hebben. MERSELO. Op de algemeene jaarvergadering van de Voetbalver- eeniging „Merselona" werd besloten de as. competitie uit te komen met twee elftallen. Veel succes Roodzwarten CONCOURS TE HOLTHEES. Ter gelegenheid van de plechtige inzegening der Doelen van de Hand boogschutterij „St. Jozef" te Holt- hees, werd door deze vereeniging een groot nationaal concours geor ganiseerd. Beide Zondagen was het bezoek zeer bevredigend, zoodat de vereeniging met trots op dit prach tig geslaagd feest mag terugzien. De uitslag van de wedstrijden is als volgt: Klasse A geen deelnemers. Klasse B: le St. Antonius, Halfweg 94 p 2e St. Hubertus, Merselo 95 p 3e St. Sebastiaan, Oploo 94 p 4e St. Joris, Leunen 93 p 5e Oefeningen Uitsp. Anthonis 92 p 6e St. Antonius, Halfweg 2e z. 80 p 7e Ons Genoegen, Ysselsteyn 76 p Rozenprijs; le Diana, Venray 4 r. 2e Oef. en Uitsp. St. Anthonis 2 r. Rozenprijs St. Anna, Venray 4 rozen Eereteeken W. Arts, Asten 20 p Koningskruis P. v. Grinsven, Deurne 18 p Korpskampioen St. Hubertus Merselo 35 p Personeele kampioen le Jan Arts, Merselo 44 p.: 2e H. Steeghs, Cas- tenray 42 p. Personeel le M. van Tits, St. Anthonis 25 p 2e Jos. Claessens, Leunen 24 p 3e H. Swinkels, Leunen 24 p 4e P. Maessen. Venray 4 drieën 5e R. Lemmens, Oostrum 4 tweeën 6e J. Peeters, Asten 4 eenen Er werden in totaal met 43 zes tallen aan de wedstrijden deelge nomen. AANBESTEDING ZUSTERS- KLOOSTER TE TIENRAY. Voor het bouwen van een nieuw en de vergrooting van het bestaande klooster van de Eerw. Zusters van het H. Bloed te Tienray werd een onderhandsche aanbesteding gehou- Ant. Dij Cuppen Hagens Jos, Get van Nee G. Versti Gebr. Ge Gebr. Pe( RUIT Begun hield dei eerste R De uitj Landei 7 deeli steyn2; Demos 1. Gros Aange 1. Jeul sum. Défilé eenigingi Velden. Aange 1. Tb Blerick; Open] 1. J. Bergen Hardd 1. H. Castenn Deenen, Spring 1. K. l lipsen, i Rennei 1. Jam Baarlo 4. H. v. G De 6- een gulé kenhuis verwijde vc 1. Hoi pa wt 2. wi 3. St; wa da 4. Ste OYt \vt: sti 5. Sta m 6. Inü of Direct le kla geheel c« tingkast, drager i zadel, c jasbesche ting, eers Franco I rantie. Di uitvoering rijwiel g Vraagt gi RIJWIÏ Onze rechtstrei bruikers. Wij hel winkels, voordeelij maakten bruik en zeer tevre Onze V alle eischt kwaliteit duurdere Wij hebbe dellen, het verpli Wij Waschmai Verder Waschma Aardap bloem- raad leve Stationsi onze groenten Wel zeker, de Duit- den waarbij de inschrijvingen waren sche bevolking zou best onze over- als volgtj productie kunnen gebruiken, maar Geraedts, Swalmen f 29.788 wordt gewoonweg niet het land binnengelaten! Op de Duitsche vei lingen rondom Venlo moeten de koopers voor de daar geteelde groen ten vaak 4 tot 5 maal den prijs be- talon nrolt/n tü rlo Strauss-Hendrikx, Roermond f 28.800 Gebr. Thgssen, Broekhuizen f 28.600 M. Peelen, Horst f 28.445 Mintjens, Maasniel f 28.375 P. Peeters, Meerlo f 28.435 talen, welke hier te lande op de 1 Smeets-Verhaag, Roermond f 28.250 veilingen wordt besteed. Zoo weet1 Gebrs. Tummers, Sittard f 28.200 de Duitsche regeering den eigen Krekelberg, Maasbracht f 28.140 tuinbouw te steunen, waarmede H. Engelen, Tegelen f 27.400 Fii irma

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6