Purol Bisschoppelijke waarschuwing tegen de N.S.B. Buitenland. Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES Gemengde Berichten zorgen zij er van zelf voor dat de leiding steeds geregelde voorraad heeft om de afnemers van varkens te voorzien met collecties, die soorte lijk gelijk zijn. Op deze manier kan men afnemers krijgen en behouden, terwijl de geschiedenis bewijst, dat de prijs, die de vereeniging behaalt, iedere vergelijking schitterend kan doorstaan. Bovendien geven de zaak voerders met den heer Loenen vele en betrouwbare inlichtingen over te verwachten prijzen. Al kan het voorkomen, dat er momenten zijn zooals op dit oogen- blik, dat de vrije handel wat hoogere prijzen kan besteden dan de Centrale. Toch is het den boeren duidelijk dat de Centrale, die de grootste afnemer is, steun verdient boven den vrijen handel, die slechts reageert op oogen- blikkelrjke behoeften. Nadat meerdere vragen van huis- houdelijken aard waren afgehandeld, hield de heer Peters over de her invoering van den leveringsplicht eene breedere beschouwing, waarna de vergadering besloot met algemeene stemmen deze verplichting opnieuw in de voeren, waaraan streng de hand gehouden zal worden. De Voorzitter merkte hierna op, dat de circulaires voor deze ver gadering verzonden zijn aan allen, die het ledenregister nog niet hebben afgeteekend. Tot 1 September a.s. kunnen zij, die de Vereeniging willen verlaten, ten huize van den heer Loenen het ledenregister af teekenen, waardoor dezulken ontslagen zijn van hunne aansprakelijkheid voor de eerstvolgende Inspectie-rapporten of de algemeene vergadering. De oude leden die lid blijven willen, behoeven niet te komen, doch de nieuwe leden, die nog niet geteekend hebben, moeten dit vóór 1 September doen, waarna betaling van hun intrede-som wel volgen zal. Met den gewonen groet werd de vergadering hierna gesloten. Leve de gastvrijheid van Venray! De Derde-Orde-Studiedagen te Venray, waarop 300 deelnemers uit binnen en buitenland tegenwoordig waren, en waar ook de Edelachtbare Heer Burgemeester van Venray als mede de Hoogeerwaarde Heer Deken van Venray kwamen getuigen van hun hoge sympathie, zijn voorbij. Het zijn dagen geweest van innige geestelijke vreugde voor alle deel nemers, en er zullen ongetwijfeld vele vruchten geplukt kunnen worden voor de Derde Orde in ons land en daarbuiten, waarbij wij bijzonder memoreren de afzonderlijke bijeen komsten van de D.O.-leiders met de vele Eerw. Heren der-Groot-Semi naries uit Nederland en België. De deelnemers waren overvoldaan, niet enkel om het welslagen der Studiedagen, voor zover zij bestonden in prachtige inleidingen van bekende en welsprekende redenaars of in het intiem geestelijk genot van gezamen lijk gebeden Vespers uit het Maria- officie, Liturgische Completen Processie, maar wel heel bijzonder waren de Tertiarissen te spreken over de buitengewone gastvrijheid van Venraysè Tertiarissen en niet- TertiarissenWant zeer velen van de deelnemers, die toch al de niet geringe onkosten van een verre reis te dragen hadden, maakten maar wat graag gebruik van de zo be langeloos en onbaatzuchtig aange boden huiselijke gastvrijheid van vele Venrays inwoners Het is juist dit, wat op buiten staanders zo'n heerlijke indruk maakt: te weten, dat zij als broeders en zusters in Christus eninFraneiscus „thuis" zijn bij hun medebroeders en -zusters, die hun huis voor hen hadden opengezet, hun kamers voor hen inruimden, hun tafel voor hen dekten. Zij voelden zich zo echt thuis temidden van die hartelijke gemeende, eenvoudige gastvrijheid van de Ven- rayse bevolking, met wie de gasten, al spraken sommigen „hooghollands", onmiddellijk een soort familiebetrek king kregen Wat krijgt dat psalmwoord hier zijn ware betekenis„Ziet, hoe goed en aangenaam het is, om als broeders en zusters tesamen te zijn Gelooft gerust, dat gij, goede gastheren en gastvrouwen van Venray door uw stille voorbeeld van ware naastenliefde méér goed gedaan hebt en beter gepredikt hebt, dan wanneer gij aan de ingang van uw hoofdstraten een groot wit doek hadt opgehangen met de woordenWeest welkom in Venray! Want nu ondervonden de gasten, dat dit welkom geen reclame was om b.v. in uw winkels te gaan kopen of om welke andere reden ook, maar dat dit welkom betekendeopge nomen te worden in de huiselijke kring, mee te zitten aan dezelfde tafel, de nodige nachtrust te ge nieten in uw eigen huis. Dit was een welkom, zoals de eerste Christe nen elkander bewezen, wanneer zij bijeenkwamen en hun eigen bezit tot gemeenschappelijk bezit maakten. Dit was een echt franciscaans wel kom, zoals die Romeinse matrone, door Sint Franciscus „Broeder Ja- coba" genoemd, bewees aan onzen heiligen Vader, als deze te Rome kwam zij stelde haar huis voor hem en zijn broeders beschikbaar. En zoodoende heeft Venray een paar dagen en nachten inkwartiering gehad van vreedzame „bruinhemden", gelijk de Tertiarissen door een spreker werden betiteld. Zij hebben u hopelijk geen last bezorgd tenzij de last, die aan elke gastvrijheid en elke daad van ware naastenliefde vastzit, maar welke last door uniet gevoeld en zeker met lust gedragen is, overtuigd dat uw edele daad door God moet worden beloond. De bezoekers van hun kant zullen ongetwijfeld, thuis teruggekeerd, spreken over die belangeloze harte lijkheid van de Venrayers, en wat meer is zij hebben aan den lijve ondervonden dat de deugd der gast vrijheid in Venray op uitstekende wijze beoefend wordt. Waar alle deelnemers der Studie dagen op de laatste bijeenkomst gezamenlijk gebeden hebben voor hun Venrayse weldoeners, meen ik, dat dit wel de mooiste dankbaarheid is, die zij u konden geven. Maar ik meende mijnerzijds nog wel degelijk verplicht te zijn, om u allen, die op een of andere wijze aan het welslagen onzer Studiedagen hebt medegewerkt, bijzonder u die uw huis om zo te zeggen geheel ter beschikking steldet voor de gasten, mede namens het gehele Secretariaat der Derde Orde, zowel van de Paters Capucijnen als van de Paters Fran ciscanen, mede namens alle deel nemers en deelneemsters, van ganser harte te bedanken voor uw buiten gewone gastvrijheid, die op ons allen een hoogst weldadige indruk heeft gemaakt. De D.O. Studiedagen te Venray, welke in alle opzichten als de best- geslaagde mogen worden genoemd van al de vijf tot heden georgani seerde Studiedagen, blijven onver getelijk: door de zo sympathieke welwillendheid en franciscaanse gast vrijheid van Tertiarissen en niet- Tertiarissen van Venray! Moge God U overvloedig ervoor lonen. En nogmaals weest verzekerd van onze diepgevoelde dankbaarheid. Pater Eusebius KEMP o.f.m., Commissaris-Provinciaal der D.O. Herderlijk schrijven van Mgr. Lemmens. Groote Biddag op Zondag 6 Sept. In alle kerken en kapellen van het bisdom Roermond is Zondag onder alle H.H. Missen het volgende schrijven van Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens voorgelezen Verleden Zondag hebben Wij het woord tot u gericht om uw gebed en offer te vragen voor een grootsch Missie-plan. Ook dat deden Wij niet zonder aarzeling, omdat Wij weten, dat veel van u gevraagd wordt. Maar Wij waren toch diep gelukkig dien oproep te kunnen doen, omdat Wij als Bisschop gaarne en hartelijk moeten meewerken aan het groote Werk, dat Jesus zelf is begonnen, de Verlossing der zielen. Vandaag, dierbare geloovigen, zijn Wij diep bedroefd, nu Wij opnieuw het woord tot u moeten richten. Maar .Wij hebben God dringend ge beden en Wij meenen niet langer te mogen zwijgen. Op de eerste plaats zijn Wij toch door God gesteld om te waken en te zorgen voor Ons eigen dierbaar Bisdom. Wij zouden zeker in Onzen plicht te kort schie ten, als Wij niet moedig en krachtig zouden optreden, nu Limburg zelf bedreigd wordt; als Wij niet duide lijk en klaar zouden wijzen op ge. varen, die in Ons eigen Bisdom drei gen, ook al moeten Wij Ons daarbij helaas tegen leden van de eigen kudde wenden. Ons hart is vol groote zorg. Reeds jaren lang zien Wij ook in Onze streken velen gebukt gaan onder een steeds zwaarder wordenden last van crisis en werkloosheid. Wie zou geen groot medelijden hebben met ouders, die niet voldoende voor hun gezin kunnen zorgen Wie zou niet treuren over opgroeiende kinderen, die door werkloosheid aan de groot ste zedelijke gevaren zijn blootge steld En terwijl Wij, katholieken, toch zoo goed weten, dat de oplos sing van -al deze nooden en vraag stukken nooit zal komen zonder dat de mensch in eenvoudig geloof terug keert tot de leer van het Evangelie en de trouwe beleving daarvan, zien Wij van alle zijden vijanden en ge varen opkomen, die dat H. Geloof belagen en die, als zij triomfeeren, den laatsten troost, den grootsten rijkdom, ja de bron zelf van alle hoop op vrede en welvaart zullen rooven. Het gevaar, Dierbare Geloovigen, komt niet alleen meer van vijanden van buiten. Wel zijn Wij met Onzen H. Vader, die hierop zoo dikwijls en zoo dringend wijst, overtuigd, dat het Communisme een verschrikkelijk gevaar voor geloof en godsdienst over heel de wereld beteekent. Maar aan een vijand zoo goddeloos zal Katholiek Limburg toch zeker van zelf weerstaan. Helaas, Uw Bisschop ziet ook het gevaar in eigen kring. De door God gestelde herder merkt vijanden tus- schende eigen kudde en vreest, hoe ongelooflijk en hard. het ook klinkt, dat er wolven in schapenvacht tus- schen de schapen zijn. De vader, die op al zijn kinderen meende te kun nen vertrouwen, is met reden bezorgd dat er ontrouw dreigt van eigen kinderen. En dat zou toch te erg wezen. Wat is toch het geval U weet, Dierbare Geloovigen, dat het gezamenlijke Nederlandsche Episcopaat reeds in 1934 in een plechtig schrijven heeft gewaar, schuwd tegen nieuwe stroomingen met name ook tegen de Natio naal socialistische beweging in ons land. U weet ook, dat Wij in Onzen Vastenbrief van dit jaar uiting ga ven aan onze dagelijksche bezorgd heid of de tijd nog niet gekomen was waarin Wij nog strenger tegen bedoelde strooming moesten optre den. Ook is het u allen bekend, hoe korten tijd daarna wederom alle Nederlandsche Bisschoppen een plechtige verklaring hebben afgelegd omtrent hetzelfde onderwerp. Van toen af wist ieder katholiek, dat de steun aan de N.S.B., ook door het gewone iidmaatschap, ongeoorloofd is en dat aan hen. die in belangrijke mate zulken steun geven de H. Ab solutie niet mag worden gegeven, en dat deze laatsten als hun onge oorloofde handelwijze openbaar is, als publieke zondaars moeten be handeld worden. Wat zien Wij nu, na al deze ver maningen en uitspraken, gebeuren Men laat blijkbaar de Bisschoppen maar verklaren. Men acht zich zelfs beleedigd, dat Wij volgens Onzen herderlijken plicht spreken en op treden- Men gaat met even groote vrijmoedigheid door. Meer nog, men smeedt plannen om in Ons oer katholieke Limburg groote verga deringen en demonstraties te hou den. Men kondigt deze plannen aan met een beroep op „volk en bodem" en spreekt zonder schroom van een „geschikten voedingsbodem", alsof ons goede Limburg zelfs een bijzon dere geëigendheid zou hebben voor een Beweging, waartegen het Ker kelijk Gezag zoo dikwijls en zoo streng is opgetreden. Dierbare Geloovigen, ieder weet, dat Wij met groot geduld en lank moedigheid zijn opgetreden. Ieder weet, dat Wij Ons nooit in zuiver tijdelijke aangelegenheden willen mengen. Maar ieder zal ook moeten erkennen, dat Wij, nu men op deze wijze reageert op onze plechtige vermaningen omtrent dreigende geestelijke gevaren, niet meer mogen zwijgen en stil zitten.' Als Bisschop van Limburg, dat altijd een bolwerk was en ook altijd een bolwerk zal moeten blijven van Onze H. Kerk, van Limburg, dat de zwaarste stormen in de Kerkelijke Geschiedenis ongerept trotseerde, van Limburg, dat den plicht heeft een voorbeeld te geven aan onze geloofsgenooten in andere streken, waar de Katholieken minder in aan tal zijn, van Limburg, dat altijd zijn innige aanhankelijkheid aan den Bisschop toonde, en dat Ons op onze tochten overal trouw heeft toegezegd, als Bisschop van dat Limburg meenen wij thans nog duidelijker te moeten spreken. Wij kunnen en Wij zullen niet dulden, dat van Ons goede Limburg een bolwerk wordt gemaakt van een Beweging, die volgens de heilige overtuiging van Ons en van alle Nederlandsche Bisschoppen een groot gevaar beteekent voorde geestelijke goederen, welke onze voorvaderen moeizaam hebben verworven. De triomph van zulk een Beweging zou een ontrouw en een schande zijn voor ons katholiek Limburg. Daarom Dierbare Geloovigen, vra gen Wij U met allen aandrang: Houdt U allen ver van bedoelde bijeenkomsten; toont geen belang stelling en bedwingt ook Uw nieuws gierigheid, want zelfs die zou als belangstelling -kunnen worden uit gelegd leest hun geschriften niet, neemt ze niet aan maar toont open lijk Uw afkeer sluit enger en sterker dan ooit de katholieke gelederen vermaant Uw medebroeder, opdat hij zich wachte voor menschen, die openlijk tegen den Bisschop ingaan schaart U nu allen daadwerkelijk achter Uw Bisschop, die in naam van God en als een vader U wil leiden in deze tijden, die vol zijn van geestelijke gevaren en bidt met Ons, dat God de verblinde en verdwaalde medebroeders nog doe terugkeeren van den weg, die steeds verder af wijkt. Wij zullen op Zondag, 6 September, een grooten biddag houden om Gods hulp af te roepen tegen het groeiend gevaar. Wij zullen onzen verblinden broeders 't licht en de kracht van den H. Geest afsmeeken opdat zij nog mogen keeren op hun wegen. Wij zullen onze gebeden doen opgaan naar de Sterre der Zee, opdat zij, die dreigen te vergaan, door Haar licht mogen geleid worden. Daarom bepalen Wij, dat op ge noemden Zondag in alle kerken en kapellen een openbare hulde moet worden gebracht aan Christus Koning met akte van eerherstel en plechtige toewijding aan het Goddelijk Hart. Tevens verzoeken Wij, dat allen, grooten en kleinen, dien dag Jesus mogen ontvangen in de H. Com munie. Die dag moet worden tot een massale uiting van trouw van heel katholiek Limburg aan de H. Kerk tot een massale aaneenscharing van allen rondom Christus Koning. En moge dan deze dag besloten worden alle huisgezinnen met een ge zamenlijk bidden van het Rozen kransgebed. Alle kloosterlingen zullen dien dag Jesus in Zijn H. Sacrament, Dat plechtig zal worden uitgesteld, aan bidden. Ons laatste woord, Dierbare Ge loovigen, is een vermaning en een smeekbede tot hen, die de stem van hun Bisschop tot nu toe niet ver stonden en niet volgden. „Broeders, weest niet eigenwijs", maar blijft trouw aan de leiding van Hem, die door God gesteld werd om ook U veilig naar Uw eeuwig einddoel te leiden. Thans, Dierbare Geloovigen, geldt dat verschrikkelijke woord „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". Wie zou dan tegen Christus durven kiezen ;e dit duidelijke en voor som migen Onzer kinderen harde woord verstaan worden. O.L. Heer, die altijd zoo goed was voor Ons Limburg, behoude voor ons allen de ware saamhoorigheid, de eenheid in Chris tus en Zijn H. Kerk. Aan Christus Koning zweren Wij allen trouw, trouw tot in den dood Wij zegenen U en rekenen op U." priesters werden uit de graven ge haald en aan de muren met touwen vastgebonden ter tentoonstelling. Men kan thans over deze beest achtigheden schrijven, nu de feiten volkomen vaststaan, Nederland sche illustraties brachten ons zelfs de weerzinwekkende afbeeldingen. SPAANSCHE WREEDHEID. Met den dag wordt het duidelijker met welk een ontzaglijke wreedheid de „gezagsgetrouwe roode Volks frontmilitie" heeft gereageerd op den door militairen ontketenden opstand. Het aantal vermoorde priesters l nonnen alléén reeds wordt op 700800 geschat, geheele con venten zijn over den kling gejaagd. De haat werd niet alleen tegen, over de levende leden van den cle rus uitgevierd, maar ook de licha men van reeds langen tijd afge storvenen werden geschonden. In de Catalaansche hoofdstad Barcelona werd slechts één kerk, de kathedraal gespaard. Maar hoe De lijken van de daar begraven DE PAUS OVER DEN WERELD TOESTAND Tijdens een audiëntie, welke Hij aan de diocesane afgevaardigden van de Katholieke Actie verleende, heeft Z.H. de Paus een rede gehou den, waarin Hij ook een toespeling maakte op den huidigen internatio nalen toestand. „God alleen, Die alles ziet en aan alles denkt, zeide Zijne Heiligheid, kan iets goeds doen voortkomen uit den chaos van ideeën, woorden en menschelijke dingen en dikwerf zelfs onmenschelijke dingen. De Heilige Vader voegde hieraan toe, dat Hij nog nooit zulke smar telijke mededeelingen had ontvangen als den laatsten tijd over hetgeen gebeurt en dreigt te gebeuren in verschillende deelen van de wereld en dat Hij nog nooit zoo'n behoefte had gehad aan den bijstand van het gebed als in deze dagen. Naar vernomen wordt, hebben de religieusen van de congregatie, „Fate bene fratelli", die werkzaam zijn in de apotheek van de Vaticaansche stad, uit Spanje bericht ontvangen, dat 18 van hun confraters, die een kindertehuis in Calasellas bij Barce lona leidden, zijn doodgeschoten met uitzondering van een Argentijn, die naar Frankrijk wist te ontkomen. WREEDE OORLOGSVOERING. Het ter dood veroordeelen en te rechtstellen van gevangen genomen opstandelingen, moet eveneens als onnoodige wreedheid worden aange merkt, nu de burgerstrijd zich heeft ontwikkeld tot een grooten binnen- landschen oorlog en de tegenstan ders als ze daartoe werden ge prikkeld wreedheid met wreed heid kunnen en zullen beantwoorden. In Madrid zijn thans weer twee generaals, die het eerste verzet aldaar tegen de regeering hebben geleid, ter dood verwezen. Toen Gijon door oorlogsschepen der opstandelingen werd gebombar deerd, hebben deze laatste gedreigd 2500 geïnterneerde leden van bur gerlijken te zullen overhoop schieten als het bombardement niet werd gestaakt. Nu de rebellen voor de havenstad San Sebastian staan, namen de Volksfronters aldaar 1200 burgers gevangen als gijzelaars, dreigende deze te zullen executeeren, als de stad werd aangevallen. Ze moeten intusschen reeds met de executies zijn begonnen. COMMUNISTEN. ZIJN BAAS De Madrileensche regeering heeft niets in te brengen. Het zijn overal de Volksfrontcomité's, waarin bijna uitsluitend communisten wisten bin nen te dringen, die het „bestuur" uitmaken en hun „gezag" laten gelden, door het doen ombrengen van honderden en honderden „bur gerlijke" elementen. Daarbij worden de burgerlijke republikeinen zelfs niet ontzien. Ook Barrio, de republikeinsche Cortes-voorzitter zou in Valencia door de Volksfronters zijn gearres teerd en ingesloten. WREEDHEID OVER EN WEER Het wordt intusschen met den dag duidelijker, dat de „regeering" voor zoover van deze nog kan wor den gesproken, tegenover de natio nalisten zal moeten verliezen. Deze laatsten rukken aan alle fronten zegevierend op, ze hebben de geheele landsgrens van Portugal in bezit, staan voor de buitenwijken van Malaga, San Sebastian en Ril- bao, terwijl ze reeds bezit namen van de stad Badajor. Het is niet te verschoonen, maar te begrijpen, dat ze thans ook geen pardon geven aan de verslagen Volksfrontmilitie. Deze is trouwens van zulk een doodsverachtend fanatisme bezield, dat er vermoedelijk niets overblijft dan met ze te vechten, totdat een der partijen de ander heeft neerge legd. DE OLYMPIADE AFGELOOPEN Nu de Berlijnsche Olympiade is afgeloopen, mogen we hier met eenige voldoening vaststellen, dat ons land er, dank zij enkelen jeug digen Nederlandschen zwemsters geen slecht figuur heeft gemaakt. Van de deelnemende landen zijn tenslotte 24 geheel buiten de prijzen gebleven onder de overige negen en twintig bezette Nederland de negende plaats. Duitschland verkreeg het grootste aantal medailles. Daarover verheugt men zich natuurlijk in het Derde Rijk, maar grooter nog dan de sportieve overwinning telt daar het verkregen politieke voordeel. Duizenden vreemden hebben te Berlijn gelegenheid gehad om de Duitsche „orde" en organisatie te bewonderen, Zij mogen dan al uiterlijkheden zijn de gemiddelde mensch schouwt niet tot beneden de oppervlakte der dingen. Het gemakkelijke contact dat Hitier en zijn regeering middels de Olympiade met vooraanstaande buitenlanders verkregen, was 4voor het in isoloment geraakte Duitsch land evenzeer van groot belang.""001 Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS VENRAY, 22 Aug. 1936. ONGEOEFEND ZWEMMER VERDRONKEN. Zaterdagmiddag om half 6 was de 16-jarige M. D. uit Grave, die te Venray als schilder in betrekking is, te Maashees met zijn familie in een bootje op de Maas aan het varen. De jongeman wilde wat zwemmen en sprong daartoe midden op de rivier in het water. Aangezien hij geen geoefend zwem mer was, bevond hij zich spoedig in moeilijkheden. Op zijn hulpgeroep wierp men hem een roeispaan toe, doch de jongeman greep mis en ver dween in de diepte. Aanstonds is men begonnen met dreggen en tegen acht uur heeft men het lijk gevonden. BOND VAN HANDBOOGSCHUTTE RIJEN „DE VRIENDSCHAP. Op Zondag 6 Sept. a.s. zal op de doelen van „De Batavieren" te Cas- tenray het laatste Bondsconcours plaats hebben van den Bond van Handboogschutterijen „De Vriend schap." De twaalf aangesloten vereen igin- gen zullen met niet minder dan 29 zestallen uitkomen. Ook zullen dan de drie bekers van klasse A., B C. verschoten worden. Verder is er nog een prijs voor den hoogsten schutter over 1936, terwijl ook de „ouderen" om prijs zullen kunnen kampen. Het zal zeker een zeer druk con cours zijn. HET BORGSTELLINGSFONDS VOOR NOORD-LIMBURG. Het Borgstellingsfonds voor Noord Limburg, waarvan op 3 Juni j.l. de siichtingsactie werd verleden er waarvan thans een dagelijksch be stuur is gevormd, bestaande uit de heeren J. A. Koops, Venlo, le voorz.; mr. B. M. Berger, Venlo, 2e voorz.; O. E. Hermans, Venlo, districts commissaris, mr. J. B. Wreesmann, Venlo, secretaris, H. A. Peeters, Steyl, le penningm., O. L. P. van de Loo, Venray, 2e penningm., en F. P. M. van Cann, Helden, gedele geerd lid, heeft zich met een adres gericht tot de gemeenteraden, be- hoorende tot- het district der Kamer met verzoek tot deelneming in het kapitaal en de inkomsten van het fonds. Kapitaaldeelneming wordt verzocht naar den grondslag van 10 cent per inwoner, berekend naar het aantal inwoners per 1 Jan. 1936 en voorts een jaarlijksche bijdrage van 2 cent per inwoner, berekend naar het aan tal inwoners op 1 Januari van elk jaar. In verband met een zekere stabiliteit van de inkomsten, waarop gerekend kan worden, dringt het bestuur van het fonds er bij de gemeenteraden op aan, de jaarlijksche bijdrage voorloopig voor een tijdvak van vijf jaar te willen verstrekken. MISSIE-WEDSTRIJDEN TE HORST EN VENRAY. Traditiegetrouw organiseerde de Kring op 15 Augustus wedstrijden ten bate van de Missiën. Te Horst viel de recette mee en te Venray tegen. We zullen met deze mede- deeling maar beginnen, want de inzet van deze wedstrijden was toch een zoo groot mogelijk bedrag te kunnen afdragen aan het Missie-Comité. Voor twee jaren terug was dit ruim f 400, nu blijft men daar echter ver onder. Om half vijf werd te Horst dezen sportmiddag geopend met een 3-tal athletieknummers. De voetbalwedstrijd werd door de gelukkigste gewonnen. Kring-ElftalConcordia Panningen 4—5 De uitslagen der atletiekwed strijden luiden als volgt 100 M. 13 deelnemers. 1. Buiten mededinging J. Deckers, Venlo. 1. A. Peeters, Horst 2. J. Hoogers, Horst 3. J. Houwen, Horst. 400 M. 9 deelnemers. 1. Jac. Coppus, Horst 2. A. Peeters, Horst 3. H. Coppus, Horst. 4 x 100 M. Estafette. 1. H.S.V. Horst met de loopers Jac. Coppus, A. v. d. Meerendonk, J. J. Houwen, A. Peeters. 2. Servatius, Venray, met de loo pers G. Basten, A. Swinkels, Went- jens, H. de Bruyn. 1500 M. 4 deelnemers. 1. J. Deckers, Venlo 2. G. van As, Ysselsteyn 3. J. Maas, Venlo 4. Flinsenberg, Venray 3000 M. 5 deelnemers. 1. A. Peeters, Horst 2. Jac. van Well, Horst 3. Geurtjens, St.Serv., Venray. DEKENAAT VENRAY— D.S.O. DEURNE 4—3. Hoewel het elftal uit het dekenaat Venray niet in de sterkste samen stelling kon uitkomen een viertal spelers moesten verstek laten gaan heeft ook deze ploeg in haar ge- geheel goed voldaan. Dit bewijst wel de overwinning welke zij op den sterken derde klas I.V.C.B.'er D.S.O. uit Deurne wist te behalen. Uit den stand kan men wel op maken, dat het een spannende wed strijd was. N.V.Ct, VOLKSCONCERT TE OIRLO. Morgen Zondag zal de Fanfare ,Ons Genoegen" uit Oirlo een volks concert geven aldaar, Aanvang 6 uur nam. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand GEIJSTEREN. Nabij de Rosmo len is wederom eeu groep R.K. Ver kenners gekampeerd. Eiken dag wordt er eene H. Mis opgedragen, terwijl 's avonds een kampvuur ont stoken wordt, dat veel belangstel ling trekt. Zondag werd gezamenlijk een be zoek gebracht aan het graf van wijlen Pastoor Litjens. Hierna werd het kasteel bezocht. HOLTHEES. Zaterdag had alhier het Koningsvogelschieten plaats van de Schutterij op de schiethoornen bij Café W. Loonen, waaraan tevens prijsschieten was verbonden. Als koning trad uit het strijdperk C. Koenen, die ook de le prijs be haalde, 2e A. Janssen; 3e G. Boek- holdt; 4e A. Martens; 5e K. Beckers 6e Th. de Haart; 7e A. Weijenberg; 8e Th. Bonants. Vrije handle F. Bonants; 2e L. Wijnhoven; 3e M. van Opbergen. BONDSCONCOURS. Zondag had te Well het tweede Bondsconcours plaats van den Schut- tersbond Venray en Omstreken. 9 schutterijen waren opgekomen, alleen Arcen ontbrak. De uitslagen waren als volgt: Korps vaste paal: le pr Bergen en wederom houdster van den wissel beker voor één jaar; 2e Afïerden; 3e Sevenum; 4e Well; 5e Siebengewald; 6e Holthees; 7e Zandakker, Venray; 8e Geijsteren; 9e St. Anna, Venray. Korps vrije hand: le Afferden; 2e Sevenum; 3e Bergen. Extra aanbieding le, 2e en 3e Bergen: Eerekruis L. Hendriks, Ber gen; Koningskruis J. Kusters, Seve num; Keizerskruis M.Weijers, Afïer den. Personeel le P. Tiessen, Bergen; 2e H. Kersten, Siebengewald, 3e P. Rutten, Bergen; 4e Fr. Michels, Ber gen; 5e M. Weijers, Afferden; 6e C. Mulders, Bergen. BRAND TE BLERICK. Dinsdagavond is door onbekende oorzaak te Blerik brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer H. Berden, die juist den tarweoogst had binnen gehaald. Acht karren tarwe gingen in de vlammen op. De schuur brandde totaal af, het woonhuis bleef ge spaard. Wegens niet verzekeren van den oogst wordt de schade op ruim f 3000 geschat. ZAL DE MAASBRUG-TOL TE VENLO WORDEN OPGEHEVEN? De tol, die bij het passeeren der Maasbrug te Venlo nog steeds voor voertuigen geëischt wordt, heeft al heel wat protesten doen opgaan en dank zij het feit, dat het Rijk tot nu toe niet genegen bleek de Maas brug in onderhoud en beheer van de gemeente Venlo te nemen, heeft de gemeente uit deze tolheffing telken jare een aardig duitje kunnen over houden om het een of ander gaatje in de gemeentebegrooting te kunnen stoppen. In aanmerking genomen, de talrijke groote verkeerswegen, welke over deze brug loopen en mede door de zware off ers, welke in den vorm van tarijke belastingen op het motor- verkeer drukken, achtte de Kamer van jKoophandel voor Noord-Limburg het niet langer te rechtvaardigen, dat voor het passeeren van deze brug nog langer bruggeld geheven wordt. In een adres heeft de Kamer zich weer tot den Raad vkn Ministers gericht, waarin zij met klem van redenen verzoekt maatregelen te nemen tot afschaffing van deze tol heffing. TRAGISCH STERFGEVAL. Een tiental jongens zwommen in de haven te Stein achter een schip. Aan de brug te Urmond verlieten zij het water, vermoeid van het zwemmen. Daar stelde een hunner voor om het hardst te loopen naar de plaats waar hun kleederen lagen. Zoo geschiedde, maar plotseling zakte de 22-jarige vrachtrijder, P. Driessen uit Stein in elkaar en overleed ten gevolge eener hartverlamming. De overledene was kostwinner van een gezin, dat uit een moeder en tien kinderen bestond. JEUGDIGE WERKLOOZEN OP DE STAATSMIJNEN. Naar het Limb. Dagblad verneemt heeft dezer dagen een conferentie plaats gehad tusschen de directie der staatsmijnen en de leiders der mijnwerkersbonden, ter bespreking van de kwestie van het tewerk stel len van meer jeugdige werkloozen bij de leerlingopleiding van de staats mijnen. 't Ligt in de bedoeling om op deze wijze aan wat meer jongens werk te verschaffen. Mooie gebruinde huid van gelaat, hals en armen, ook bij geen zon, door AMILDA-zonnebruin- crême. Voorkomt tevens zonnebrand Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. KONINGIN EN PRINSES. Het ligt in de bedoeling van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses om heden Zaterdag 22 Aug. uit het buitenland op het Paleis het Loo terug te keeren. OUDE MAN OVERREDEN, Dinsdagavond is op den rijksweg Grave—Den Bosch de 82jarige P. Wouters uit de Reek door een auto aangereden en bijna op slag gedood. ONEERLIJK BEAMBTE. De gearresteerde postbeambte v. H. uit Heesch, die in verband met malversaties op het kantoor aldaar werd gearresteerd, is naar Den Bosch overgebracht. Naar verluidt zou verdachte zich hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van poststukken. geheel co 'g' tingkast, Af drager n zadel, ce f" jasbesche 1* ting, eersjge: Franco Dz; rantie. Di >1 i uitvoerii rijwiel f Vraagt g W RIJWI FIRMA

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6