L. Wijnhoven Handels avondschool Koffie -reclame LUXOR Theater Bakkerij-Saneering Noord-Limburg. Th. Pouwelsj Hufstr, Tel. 64 TH. PQUWELS, Hofstraat 8 Advertentiën. Zaaiwikken Sourriezaad. M. HENDRIKS Grootste sorteering VERLOREN Math. Verheijen BIEDT ZICH AAN een Werkmeisje oud varken 6 gemerkte biggen TE KOOP zware aangemeste zeug 40 WL pullen oud 3 mnd. 2 kasten, tafels en stoelen v.d. R.K. Venr. Middenstand, De nieuwe Cursus begint op Dins dag 15 Sept. a.s. half 6. t Toelatingsexamen wordt gehouden op Woensdag 9 Sept. Ruim 4 Hectaren boschgrond, DE ZOON VAN KONG Opstandige Harten Landbouwmachines en Wagens Notaris HOLTUS te Horst Sieenen INMAAKPOTTEN, Ingaande Maandag 24 Aug. kost 9 eenheden Roggebrood 42 ct. 6 eenheden Roggebrood 30 ct. 4 eenheden Roggebrood 20 ct. Roggebrood per pakje 8 ct. DE COMMISSIE. Hef adres voor fijne en goedkoope Vleeschwaren Bij 1 pond Koffie vanaf 38 cent pond Koffie van dezelfde prijs als gekochte CADEAU. Bij aankoop van 1 pd. ontvangt U l12 p. 2 3 Telefoon 106 >lven, honden dieren berei- ikodillen den eerste wor- 200 jaar oud. 'f ontving c'e Goed) caar ge dioeg een cr.ptie 60 jaar, s enz. 20 a even- te Heilbronn zien van een dien hij j in het stad r jaar van de ont- ien, dan mo- irugtrekken 't| kerk. Het is iac men meent, wereld moet er zich de 4an moet vuil katholieke jongens van eigen land ter eere. Nu willen we meer bijzonder eens spreken over den neger, den echten neger van Afrika, Dat de neger zwart is, behoeft wel niet meer gezegd te worden. Maar toch vragen zich velen af, hoe zwart ie toch wel is. Nou, de kleur van den neger verschilt veel volgens den stam, waar hij bij be hoort en ook of hij in de bergen ofwel in de vlakte woont, Maar ik kan u wel zeggen, dat veel negers absoluut zwart, kool zwart zijn, met ietskes roode lippen en witgele kleur in de handen en onder de voeten, Ja, dat doet in het begin wel typisch aan. Ik herinner me nog, toen ik in '27 in Mombasa aankwam, bleef de boot in volle zee liggen en moesten we met een roeibootje naar den wal. Daar greep een fiksche neger ons bij de hand en trok ons met een wip op den lossteiger. Maar zoodra hij mijn hand losliet, veegde ik als bij instinct langs mijn kleeren, ofdat ik bang was, dat het zwart afgegeven had. Wat waren we toen nog novice Weet ge, wat nog vervelend is in 't begin Dat men geen meisjes van jongens onderscheidt. Men kent dan nog niet genoeg het verschil van kleederdracht, de fijnere van de grovere trekken onderscheidt men ook niet en allemaal hebben ze de zelfde korte kroeshaartjes, meisjes zoowel als jongens. Toen ik in de eerste weken de taal nog zat te leeren, maakte ik eens zoo'n domme vergissing. Ter aflei ding ging ik een weg opknappen met eenige kinderen. De flinkste van 't troepje kreeg een kruiwagen met steenen te duwen. Hij aarzelde eerst maar deed 't toch en ik zat al te mijmeren, dat negers toch ook wel ongewillig kunnen zijn. Even later kwam ook onze Bis schop mijn eerste kunstwerken eens inspecteeren en zei met een glim lach Nou, Pater, die kruiwagen is toch wel wat zwaar voor een meiske Ik had haar voor een stevigen boy aangezien. Later gebeurt zooiets natuurlijk nooit meer, omdat men gauw het verschil van trekken ziet en ook dat der kleederdracht trouwens. Het meisje heeft gewoonlijk een doek om, los omgeslagen, onder de armen met een wrong vast en om haar midden met een stoffen band vast gebonden. Maar negerinnen van in en om de stadjes, ofwel meer beschaafde, kunnen ook al wel heel coquette zijn, met een echte Europeesche japon ofwel met twee of drie lappen van verschillende kleur. En laat ik aanstonds noteeren, dat de neger en negerin wel degelijk smaak hebben en zich werkelijk chique weten op te dirken, wanneer ze het noodige stof er maar voor hebben. De jongens dragen gewoonlijk nu korte, wijde broekjes, met een sport- hemdje of ook wel een net jasje, wanneer ze dit kunnen bemachtigen. Ook de jongens in meer beschaafde plaatsen kunnen echt pienterig voor den dag komen, met b.v. een fijn wit complet, netjes in de vouwen gestreken. Hebben ze geen strijk ijzer, dan doet een heet gemaakte kei hun affaire wel. Kleinere jongens dragen nog wel een lossen doek, zooals de meisjes, maar dan niet onder de armen vast, doch om den hals geknoopt. Nu ben ik eigenlijk de historie voorbij geloopen, want de kleeder dracht waarvan ik zoo juist sprak, is natuurlijk al een vrucht der be schaving. Origineel droeg de neger enkel huiden en vooral boomschors, d w.z. de meer zachte schors, die juist om het hout zit Die schors wordt dan geklopt en bereid, totdat ze er als een soort lap ging uitzien. Maar dit ziet men op vandaag heelemaal niet meer en ook geen ongekleede menschen. Ver in de binnenlanden kan 't er op dit punt nog wel erg primitief uitzien en loopen de kleinen nog wel in Adamscostuum. Maar ik moet toch ook tot eer van den neger zeggen, dat ie kleine meisjes zelden zoo zal laten loopen, en ze in alle geval direct iets om slaat, wanneer wij Priesters in 't dorp komen. Alvorens over den neger verder te praten, geef ik hier even taal- en stamstatus. We hebben vier groote stammen in onze missie. De Ango- nis, de Yaos, de Angoeroes en de Anyanja Deze laatste stam alleen hoort werkelijk en van oudsher in Nyasaland thuis, de anderen zijn van elders komen binnenvallen. Ofschoon iedere stam zijn eigen taal heeft, hooren ze allemaal tot de groote negerfamilie der Bantoes. Vele woorden in de verschillende dialecten lijken op elkaar of hebben minstens denzelfden stam, maar toch kan men niet met de kennis van een dialect de drie anderen verstaan. Goddank heeft men in Nyasaland een lingua franca gekozen, d.w.z. dat slechts een dialect, dat der Anyanja, 't officieele is in alle ker ken en scholen en ook bij 't Gou vernement. Op vandaag zijn alle stammen zoover gevorderd, dat ze dat eene dialect minstens verstaan Ook in de scholen wordt slechts het Cinyanja onderwezen, zonder te letten op den stam, waar de kinderen bij thuis hooren. Voor hen, die zich bijzonder aan talen interesseeren, zal ik hier even zeggen, dat de negertaal juist het omgekeerde is, als ik 't zoo mag zeggen. Wij vervoegen werkwoorden en maken 't meervoud van woorden door achtervoegsels Bij den neger is 't juist andersom en veranderen woorden en werkwoorden door voorzetsels. Zoo bv. munthu (mensch) is anthu in 't meervoud en funa (willen) heeft difuna voor ik wil en ufuna voor jij wilt. Hun taal is rijk gelijk alle Oos- tersche talen en vooral rijk aan vergelijkingen en beeldspraak, zooals de evangelietaai, die zij dan ook heelemaal naar hun winkel vindén. Toch is ze niet moeilijk te leeren. Met twee tot driehonderd woorden kan men zich voor 't gewone leven helpen. Ik heb hun taal maar gedurende twee maanden geleerd, bestudeerd dan altijd en ben toen gaan reizen in hun dorpen, waar ik tienmaal meer leerde dan op mijn kamertje Na zes maanden stak ik de eerste preek in de negertaal af, hetgeen trouwens de meeste missionarissen klaar spelen. Maar om hun taal fijn te kennen, is een ontzaggelijk en lang werk, omdat ze zoo geweldig veel woorden hebben. Iedere handeling, die maar even van een andere verschilt, heeft alweer een ander, gansch ander woord. En fier zijn ze op hun eigen taal. Ze leeren ons graag de finesse van hun taal en hun beeldspraak en zien met bewondering op naar een mis sionaris, die hun taal correct en vloeiend spreekt. Hun taal fijn ken nen is een machtig wapen voor 't apostolaatswerk. Ook is litteratuur hun niet onbe kend, tenminste de ongeschrevene dan altijd Ze hebben een massa vertelsels en legenden in hun taal, die van vader op zoon overgaan Raadseltjes hebben ze honderden en uren achter elkaar kunnen ze die mekaar zitten afvragen. 't Mooiste zijn wei hun gezongen vertellingen ot sages. Die sagen worden verteld, maar zoodra de dieren van dat vertelseltje spreken, gaan ze over tot zingen, niet enkel de verteller, maar een heen en weer zingen, van verteller tot toehoorders Een eigenaardigheid van die ver tellingen In onze kindervertellingen is steeds de vos de slimmerik, die de anderen verneukt, maar bij hen is dit het konijn. O, wat kunnen ze smakelijk lachen om de gekste grappen, die ze hun konijn doen uithalen. Straks zullen we 't hebben over de lange praatavonden, wanneer we in hun dorpen slapen. Nu weet ge meteen, waarmee ze ons dan bezig houden tot laat in den avond. De volgende week over de „wilden". JAN DE PONTI, Missionaris in Centraal Afrika. Oirlo, Aug. '36. Kerkelijke Diensten» Parochiekerk. Morgen ZONDAG eerste H. Mis om 6 uur, 7 uur Studenten-Mis, 2 uur groote Congregatie, 3 uur Lof, geen H. Familie. MAANDAG half 8 en 8 uur lees- mis. 7 uur Lof. DINSDAG half 8 besteld jaarg. voor Frans Janssen. 8 uur Jaarg. 2de klas voor Martinus en Petrus Martinus Goumans. WOENSDAG half 7 H. Mis tot intentie Mère Bernarda van de-K-J.M* half 8 en 8 uur leesmis, onder de H. Missen biechten kinderen der jongensschool. DONDERDAG 7 uur te Veltum H. Mis, kwart na 7 Sacramentsmie en generale H. Communie van de leer lingen der jongensschool. 8 uur jaarg. 2de klas voor den Weleerw. Herrlcus Rcngen. VRIJDAG half 8 leesmis, 8 uur Sol. jaarg. voor den Weleerw. Heer Henricus Verhofstad. ZATERDAG 7 uur Lof. A.s. ZONDAG 30 Aug. collecte voor de kaars van Oostrum. H. Familie. Deze week vieren hun Patroon heiligen W. Janssen, P. Broers, W. Broers, W. v. Ham, J. Pijpers, L. Strgbosch, M. Lenssen, P. Janssen, P. Rongen, A. Huisman, J. v. Soest, P. van Dijclc, H. Willems, G. Spee. De prefecten der H. Familie wor den verzocht het abonnement v.h. Zondagsblad op te nemen, daar bin nenkort een vergadering gehouden wordt. K. J. V. ZONDAG half 4 Aspiranten K.J.M. 5 uur Aangen. K.J.M.ers V27y29 Sp.ortcub MAANDAG 89 Leidstersvergad. DINSDAG half 8-half 9 Gymnastiek WOENSDAG 8 uur Pioniers Paterskerk Morgen Zondag de stille H. Missen om 5, 6 en 7 uur, de hoogmis om kwart over 8. Biechtgelegenheid aan de Epistelzijde. Na de gezongen Ves pers te half zes Lof. IN DE WEEK de H. Missen om kwart voor zes, half zeven, 7 uur en half acht. DINSDAG onder de uitstelling van het Allerheiligste volle aflaat; half 8 gezongen H, Mis. 's Avonds om half 6 Lof. VRIJDAG half 8 gezongen H. Mis, om half 6 Lof. Derde Orde. A.s. Dinsdag, feest v.d. H. Lode- wijk, patroon der Derde Orde, zal om half 8 de plechtige H. Mis worden opgedragen voor onze zusters Elisa beth Linssen enGertrudis Poels, die op dezen dag het heugelijk feest herdenken, dat zjj voor 50 jaar het kleed ontvingen van Sint Franciscus. Wij noodigen de Tertiarissen uit in grooten getale deze H. Mis van dankbaarheid bij te wonen. Zondag d.a.v. zai ter plechtige viering van het gouden jubilé om half drie een gecombineerde verga dering plaats hebben van mannen en vrouwen. Daarin zullen volgens ceremonieel der Orde de beide jubi larissen hun H. Professie plechtig vernieuwen en met een bloemkrans gekroond worden. Na afloop zal van heel de vereeniging een foto geno men worden. Patronaat. Om 6 uur klein- en middenpatro naat. Om half 7 groot Patronaat en Jongelingenvereeniging. Maandag en Vrijdagavond om 8 u. athletiek op 't Sportterrein. Dinsdag fietstocht naar 't Museum van Steijl en naar de Uilingsche hof. Alle leden van 't Patronaat, die vrij hebben of vrij kunnen krijgen, kun nen hieraan deelnemen. Vertrek vanaf 't Patronaat om half negen. Voor de kleinste, die niet fietsen kunnen, wordt een ander middel gezocht. Onkosten 10 ct. Daarom Zondag contributie bijbe talen. A.s. Zondag 30 Aug. Jonge D. O. der jongens. Burgerlijke Stand Venray. Van 14 tot 21 Augustus 1936. GEBOREN Pierre M. Th. M. Arts, Merselo Rosa M. M. van Lipzig, Venr. Broek Gerardus J. M. Linders, Ysselsteyn Johanna C.. M. van Osch, Leunen GEHUWD Theodorus M. Kleeven, 25 jaren, landbouwer te Wanssum en Johanna M. B. Burgers, 30 jaren, te Venray. OVERLEDEN Francina Bekkers, 81 jaren, kloos terzuster, Klooster Jerusalem. Huberdina Bleeck, echtgen. van P. van Well, 37 jaren, Ysselsteyn. Christina H. Albers, 12 dagen, Draals traat. Johannes Ch. Jacobs, 9 maanden, Veltum. 1 patiënt St. Servatiusgesticht. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor: Marktstraat 10. GEVRAAGD Boerenknechten voor Zuid-Limburg Dames- en heerenkapper 1 keukenmeid voor Roermond 1 keukenmeisje 1 dagmeisje boven 20 jaar b.m. koken 1 Sept. BIEDEN ZICH AAN Bedrijfsleider voor boerderij 3 burgerdienstmeisjes van 1820 j, 1 meubelmaker. Metselaars, timmerlieden, dakdek kers, grondwerkers, winkelbediende, opperlieden enz. enz. bakkersknecht 3 j. a.h. vak dagmeisjes 1416 jaar 1 leerl. winkeljuffrouw molenaarsknechten 1 dagmeisje 17 jaar Uitgifte van onvermengde marga rine, alsmede vleeschbons Woensdag van 4 tot 5 uur nam. Voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing: De kaarten zullen afgestempeld worden Woensdagavond a.s. van half 8 tot half 9. Nog voorradig sooriechie en nieuw Oostrum Waschmanden Waschborden Zinken Teilen Waschpotten Kacheltjes Strijkijzers Strijkplanken Fietsmandjes Trappen enz. Hofstraat 8. op Zaterdag 15 Aug. Rozenkransv.Lourdes Tegen belooning terug te bez G. Thijssen, Leunen, K 60a. VERHUISD van Eindstraat naar Hoenderstraat (bij Jos. Sanders, chauffeur) Parapluie-Reparatie. 210 Aanbevelend. voor heele of halve dagen. Adres bureau dezer. TB KOOP 15 weken dracht. Moet weg. L. Custers, Oirlo E 4. TB BOOB bij P. Vermeulen-Verheijen, Langeweg 31. 8 ook te ruilen voor jong dragend varken of dito met biggen. Jac. Camps, Oostrum D 19. 2 TB IKOOB G. Vogelzangs, Leunen. TB KOOB bij Th. Wintels. Aanmelding van nieuwe leerlingen moet ge schieden vóór Dinsdag 8 Sept. bij dhrn. P. JANSSEN, Stationsweg, H. HOUBA, Oostrum, J. VAN HEYSTER, Eind- straat. 6 uur in 't Patronaat. Nadere inlichtingen omtrent lesgeld, boekengeld enz. aan bovengenoemde adressen. 70 HET BESTUUR. Notaris Pluymaelcers te VENRAY zal op nader te bepalen dag en uur in Café Friezen te Oirlo, ten ver zoeke van Mevr. de Wed. J. Poels te Venray publiek verkoopen gelegen te Oirlo, begrensd door Rongen en Verstappen. Te veilen in 4 perceelen, niet in massa. VENRAY Voor Zaterdag 8 en Zondag 5 en 8 uur hebben wij de vertooning gekregen van een prima afwisselend programma met 2 buitengewone hoofd films Buitengewoon mooi en spannend filmwerk, waarin King Kong's zoon, de groote menschaap, U verbluft doet staan. Terwijl Robert Armstrong en Helen Mach de hoofdrollen vertolken. Fel levensverhaal van verloren illussies met Amerika's grootste kunstenares Katharine Hep burn in de hoofdrol. Met medewerking van de eveneens groote acteurs Charles Boyer, John Beal e.a. Een prachtprogramma voor slechts 2 dag. vertooning. Zie reclame. Verboden ben. 18 jaar. Verwacht de volgende week een reuzen Fox-programma. Ie VENRAY. zal op Woensdag 2 September 1936, voorm. 10 uur, nabij café G. Kupers te Venray voor de Machine- en Motorenhandel „Limburgia" te Deurne, publiek verkoopen 13 nieuwe Maaimachines met breede wielen en oliebad (compleet), 3 gebruikte machines met aflegapparaat, nieuwe gecombineerde harkschudder, 2 nieuwe gladstroodorschmachines met reiniging, nieuwe graanmaaier-zelfbinder, 8 nieuwe land- bouwwagens op luchtbanden, gebruikte benzine-motor (Deutz), gebruikte Fordson-tractor met poelie en aftak-as, partij binder- touw, diverse benzinelantaarns, enz. Te bezichtigen vanaf 1 September achter genoemd café. De nieuwe machines worden in bedrijf gesteld en onder ga rantie van goede werking verkocht. Betaling nieuwe machines 1 Aug. a.s., gebruikte machines, wagens en andere goederen contant. 60 Ontvangen een reuzensorteering Inmaakllessdien. Sferiliseerkelels, Ringen. Onze bekende reuzen lage prijzen. Alles wordt thuis bezorgd. TELEFOON 64 32 Gekookte Ham, Rauwe Ham, Droge Metworst Boterhamworst Domburger worst Duitsche Cervelaat Rookvleesch Preskop Leverworst Leverpastei Busjes Tong Bussen Gehakt Dik Spek Plantenvet enz. Ook alle gesneden Vleeschwaren. DEZE WEEK 3 A1] 99 99 99 99 99 99 |2 99 enz. 68 Wij vragen en bezorgen het II*

Peel en Maas | 1936 | | pagina 3