Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ciondhcid PAREL DER PEEL De herziening van de Grondwet. Buitenland. Heeren-Modeartikelen Hoeden, Petten aparte dessins Stoffen voor Kleeding naar maat. $ean £emmen6, StdtiünA&tiaat 8 Voor Uwe Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 Juni 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 25 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 71/? ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. O. L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum. Ingrijpende voorstellen be treffende de drukpersvrijheid en de parlementaireonschend baarheid. De inhoud van het minderheidsrapport maakt het twijfelachtig, of voor de huidige voorstellen een twee/derde meerderheid zal worden verkregen. Lettende op de omvangrijkheid en belangrijkheid der materie, welk de Staatscommissie ter voor bereiding van de partieele grond wetsherziening kreeg te verwer ken, kan men niet anders zeggen, dan dat ze met bekwamen spoed haar taak heeft volbracht, nu ze dezer dagen reeds haar rapport aan H. M. de Koningin kon indienen en de pers daarna is kunnen overgaan tot publicatie van den inhoud. De lezing van het rapport zal velen, als allereerste indruk, een verrassing zijn geweest. Waar schijnlijk zullen de meesten een krachiiger initiatief hebben ver wacht, al of niet in overeen stemming met de persoonlijke inzichten van den lezer. Er is gedacht aan een radicale beteugeling van de persvrijheid, aan de instelling van een Econo mische Kamer, aan het scheppen van de mogelijkheid om bepaalde politieke partijen buiten de wet te stellen en haar van vertegen woordiging in de Kamer uit te sluiten. Van dergelijke radicale maatregelen, althans voorstellen, blijkt niets uit het rapport der staatscommissie. Sommigen zullen dat misschien teleurstellend achten, maar als men bedenkt, dat ook de politieke pap niet zoo heet kan worden geconsumeerd, als ze door het vuur werd, moet men na aan- dachting proeven toch toe geven, dat de Staatscommissie maar zuinigjes heeft geblazen en dat een te schielijk eten van den door haar voorgezetten maaltijd, wel eens tot een pijnlijk branden van het gehemelte aanleiding zou kunnen geven. Hoe zeer men ook overtuigd moge zijn, dat den laatsten tijd meerdere malen persuitingen zijn gedaan, welke alle fatsoens- en vrijheidsperken te buiten gingen toch staat men onwillekeurig huiverig tegenover het voorstel van de Grondwetscommissie, welke de mogelijkheid wil zien geopend om het verschijnen van „bepaalde uitgaven", die een „grove inbreuk" maken op „de openbare orde", tijdelijk te ver bieden. Deze termen zijn wel zeer algemeen gesteld en daardoor rekbare begrippen geworden. Bij de schokkende wijzigingen welke zich in onze dagen in de politieke constellatie van 't land kunnen voltrekken, zou van de voorgestelde bevoegdheid wel eens danig misbruik kunnen worden verwacht, althans ge vreesd. In de toelichting wordt gezegd, dat misschien aan den straf rechter de bevoegdheid kan worden overgelaten om het straf bare feit vast te stellen, dat tot den tijdelijken verbodsmaatregel aanleiding kan geven, maar hoe objectief we de Nederlandsche rechtbanken ook achten tegen over het crimineele misdrijf we moeten onze rechters, dunkt ons, niet te veel in politieke verzoekingen brengen, want in zake politiek hebben ze hun eigen uiteenloopende beginselen en stokpaardjes; in politieke aan gelegenheden zien ook zij door den bril, die hun kleurt en past als mensch, maar ais rechtelijk ambtsdrager in elk geval mis staat. Een gevaar is ook, dat alles, wat periodiek in drukletters ver schijnt, gelijkelijk tot de categorie „bepaalde uitgaven" wordt ge rekend en, zoo noodig bestraft. Wanneer een partij-weekblad, zuiver voor de propaganda uit gegeven, voor laten we zeg gen: drie maanden, wordt ver boden, dan zullen de partijlui, die het blad lazen, het best een kwartaal zonder hun lijfblad kunnen stellen en geen lust hebben te onderdrukken om zich in dien tusschenlijd op een ander weekblad te abonneeren. Geheel anders werkt een tij delijk verbod op de verdere bestaansmogelijkheid van een nieuwsblad. Een nieuwsblad is na een verbod voor zelfs maar een maand, finaal kapot gemaakt. De commissie heeft blijkbaar met haar voorstel een uitersten maatregel willen vermijden, die daarin zou hebben bestaan, dat eenvoudig elke persuiting van een partij of beweging, welke zich krachtens haar beginsel met revolutionnaire middelen dus anders dan langs evolutionnairen weg tegen de bestaande staatsorde keert, wordt verboden. Dan zou ze hebben gedaan, wat velen van haar hadden ver wacht en wat voor velen ook de eenige aanleiding is geweest om zich voor de Grondwetswijziging te interesseeren. We leggen dus vast, zonder daarmee te kennen te willen geven, dat we ook zelve willen worden beschouwd als deelende de inzichten van die velen. Den voorzichtigen tusschenweg van de commissie achten we in elk geval een gevaar, dat voeren kan tot allerlei niet voorziene willekeur. Van dezelfde halfslachtigheid achten we het voorstel van de commissie om de uitsluiting uit de Staten-Generaal mogelijk te maken van eiken volksvertegen woordiger, die onwettige mid delen en wegen aanprijs! of be vordert. Hier drijft men de revolution naire vertegenwoordigers van 't volk tot het aannemen van een schijnhouding. Als men revolutionnaire ver tegenwoordigers uit de Kamer wil weren, dan moet men ze er niet in toelaten en dienen revo lutionnaire organisaties buiten de wet te worden gesteld, m.a w. deze dienen dan eenvoudig te worden verboden. „Geen visch en geen vleesch" noemen we vervolgens de uit spraak der commissie, waarbij ze de instelling van een Econo mische Kamer naast die van de Tweede en Eerste Kamer afwijst doch 'n weg wil zien aangewe zen in de Grondwet voor „orga nen", die blijvend op het terrein van het bedrijfsleven, regelend en verordenend zullen kunnen optreden. We kunnen in deze organen niet anders dan Economische Kamers zien, zij het met eenigs- zins omlijnde bevoegdheden. Dit voorstel van de commissie komt ons nochtans wel accep tabel voor. De begrippen van economische ordening zijn zich nog pas aan het zetten en dus kan de Grondwet nog niet an ders dan vage aanduidingen om trent de organisatie der econo mische ordening bevatten. Voor zulke aanduiding is in de Ka mers wel een voldoende meer derheid aanwezig. Een goede gedachte was het ook van de commissie om slechts den grondslag van het inkomen van de Kroon en de vergoeding aan de Tweede Kamerleden in de Grondwet vast te leggen, wijzigings-mogelijkheden schep pende bij gewone wet, mits door een tweederde meerderheid in beide Kamers aanvaard. Dat het bovenbedoelde inko men en de genoemde vergoeding evenzeer als alle particuliere en ambtelijke inkomens en salaris sen aan de nieuwe tijdsomstan digheden moeten worden aange past is een logische zet geweest van de commissie. Jammer is het, dat ze geen aanleiding vond om in de Grond wet nu ook meteen te voorzien in een wettelijk vastgestelde ver goeding aan de leden der Eerste Kamer, die nu langs een niet fraai omweggetje van f 20. presentiegeld per bijgewoonde zitting of per handteekening hun vergoeding bijeenza- zamelen. Het is voorloopig nog de vraag, in hoeverre de regeering de voorstellen van de commissie tot de hare zal maken. Neemt ze de voorstellen der commissie volledig over, dan wacht haar een groote oppositie in de Kamers en wordt het zeer twijfelachtig, of de vereischte twee-derden meerderheid wordt verkregen. Immers, blijkens den inhoud van de minderheidsnota's ver zetten de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten zich tegen de beperking van de druk persvrijheid (hetgeen ook van de communisten en N.S.B.-ers moet worden verwacht.) Dezelfde partijen verzetten zich mede tegen de voorstellen inzake mogelijke uitsluiting van revolu tionnaire volksvertegenwoordi gers. Bovendien, terwijl de commis sie in meerderheid de invoering van het ambt van Staatssecretaris als lid van het ministerie (in de plaats van de huidige secretaris generaal van de departementen) afwees, wordt deze invoering blijkens een minderheidsnota, onderteekend door politici van verschillende partijen als Aalber- se (R.K.), Albarda (S.D.), Van den Bergh (S.D.), de Geer (C. H.), Joekes (V.D.), Kranenburg (V.D.) en Anema (A.R.) voor gestaan. O.i. op goede gronden. Het vechten van de ministers tegen de ambtenarij, waarvan de secre tarissen-generaal de toppen bezet houden, is het kampen tegen een Mount Everest van onverzette lijkheid, vasthoudendheid en eigenzinnigheid. Een staats-secretaris treedt met het ministerie af, terwijl de secretaris-generaal blijft, welke minister er ook kóme. De meest belangwekkende be voegdheid van den secretaris generaal is, dat hij den minister tusschen de beenen mag loopen Md. DE EUROPEESCHE STAKINGS GOLF WOEDT VOORT. ERNSTIGE TOESTAND IN BELGIE. 200.000 STAKERS IN BELGIE. De stakingen in België breiden zich geheel naar Fransch model uit, maar ze verloopen onrustiger, door dat de stakende arbeiders het gevoel hebben, dat ze niet alleen tegen de werkgevers moeten kampen, maar eveneens tegen de regeering, in welke ze geen vertrouwen hebben. Uit alle steden en provincies blij ven de berichten toestroomen, dat de arbeiders bet werk hebben neer gelegd. Het is ondoenlijk om al die berichten over te nemenwe volstaan met te vermelden, dat het totaal der stakers de 200.000 ruim heeft over schreden. In verschillende steden zijn ook de vitale bedrijven, als van het licht en van het tramverkeer getroffen. ERNSTIGE ONLUSTEN. In verschillende plaatsen hebben de stakers ernstige incidenten ver wekt. In Antwerpen, Luik en andere steden hebben ernstige botsingen met de gendarmerie plaats gevonden. Te Antwerpen verwacht men, dat ook de zeelieden in staking zullen gaan, terwgl het café- en restaurant- persopeel in Luik met staking heeft gedreigd, indien het geen belangrijke loonsverhooging verkrijgt. De regeering heeft den comman dant der gendarmerie te Brussel, kolonel Kinzinger, met spoed naar Luik gezonden om maatregelen te nemen voor de onderdrukking van de agitatie aldaar. De uitbreiding der stakingen wordt ook geforceerd door terreurmetho den. Betoogers hebben b.v. in Luik éérst getracht om de bestuurders der tram tot het neerleggen van den arbeid te bewegen. Toen dezen dat weigerden, hebben de menschen de ruiten der wagens ingeworpen en enkele wagens omvergehaald dreigden deze in brand te zullen steken, maar werden tijdig door de politie verspreid. De directie van de trammaatschappij heeft daarop alle wagens naar de remise laten terugkeeren en het vervoer gestaakt. DE TOESTAND IN FRANKRIJK. In Frankrijk is de toestand op de arbeidsmarkt wel beterende, maar hij blgft toch zorgen baren. Metaalnijverheid, bouwvakken en textielindustrie zijn weer aan het werk, doch voor de metaalnijverheid en de bouwvakken is die arbeids- hervatting maar gedeeltelijk, want een groot aantal fabrieken zijn nog niet in werking, terwijl ook de schilders voortstaken. Het aantal stakers is dus aanzienlijk afgenomen. Dat de toestand echter minder ernstig is geworden is nauwelijks waar. Een korte rondwandeling in Parijs laat reeds zien, dat de staking met bezetting der werkplaatsen nog uitgebreid genoeg is om het econo misch leven te verlammen. Over het algemeen is in de groot industrie de toestand zeer verbeterd. In de gemiddelde en kleine bedrijven is dat niet het geval. EN IN SPANJE.... Te Madrid zgn nu weer 10.000 arbeiders uit de houtindustrie, deel uitmakende van de socialistische en van de anarcho-syndicalistische vak- vereeniging, in staking gegaan, daar de patroons hun eischen niet wilden inwilligen. Te Noreda hebben socia listen en communisten, die van een te Oviedo gehouden vergadering- terugkeerden, waar Largo Caballero het woord voerde, een lid der civiele garde overvallen en dezen met diens eigen revolver doodgeschoten. Andere garden snelden toe en maakten van hun vnurwapenen ge bruik, waarbij twee aanvallers ernstig werden gewond. Intusschen schijnt de Spaansche regeering thans bereid te zijn om krachtdadiger tegen de onruststokers te doen optreden en de wet te doen eerbiedigen. De mijn Antolin bij Pennaroya, waar zich sedert 16 dagen 300 mijn werkers hadden opgesloten, is op order van de politie ontruimd. Hetzelfde geschiedde in eenige andere mijnen, welker bezetting zich met de stakers van Pennaroya soli dair had verklaard. Incidenten worden niet gemeld. De mijnwerkers van het Rio Tinto- gebied zijn weer in staking gegaan. DE SANCTIES. OPHEFFING WORDT WAAR SCHIJNLIJK. Uit de opmerkingen, welke regee- ringspersonen in verschillende landen over de politiek van den Volkenbond maken, mag men als vrij zeker be sluiten, dat te Genè ve tegen het einde dezer maand tot opheffing der sanc ties tegen Italië zal worden besloten en dat spoedig ook een begin zal worden gemaakt met de hervorming van den Volkenbond, waardoor deze in 'n soort permanente Volkerencon- ferentie zal worden gewijzigd, terwijl de zaken van oorlog of vrede zullen worden overgedragen aan de combi naties van mogendheden, die regionale verdragen met elkaar zullen afslui ten. OP DE KNIEëN. ZOO WIL HET MUSSOLINI. Het einde der sancties is zóó dicht bij, dat Mussolini zich nauwelijks meer zorgen maakt over deze aan gelegenheid. Hij is met zijn diploma tieke actie reeds aan de volgende etappe beland. Immers, ten aanzien van de hervorming van den volken bond en de regionale pacten bevestigt men volgens het nieuwsbureau Ste- fani, dat Italië zich met geen en kel vraagstuk zal bezighouden, dat zijn medewerking in den volkenbond noodig zou maken, zoolang men niet heeft erkend, dat het een „gerech- terlijke dwaling" is geweest, Italië tot aanvaller te verklaren. De Volkenbond moet dus óók nog op de knieën DE ERKENNING VAN VICTOR EMMANUEL'S KEIZERSCHAP. Een groote moelijkheid voor Rome bljjft natuurlijk van het Italiaansche imperium, maar in het bijzonder de erkenning van Italië's rechten op Abessinië. Veroveringsrechten als zoodanig kunnen de Volkenbonds staten natuurlijk nóóit erkennen. Maar Rome heeft er iets op gevon den. Vanuit Rome wordt n.l. aan de wereldpers bericht, dat eenige wijzi gingen in den diplomatieken dienst van bijzonder belang zijn. De nieuwe Oostenrgksche gezant, die is aangekomen, is de eerste, die geloofsbrieven aanbood, welke zijn geadresseerd aan „Victor Emmanuel, koning en keizer." Te Washington zal Suvich, te Moskou Rosse en te Warschau zal de Valentino geloofsbrieven over handigen in naam van „Victor Em manuel, koning en keizer." Langs dezen omweg zou het Ita liaansche keizerrijk in Abessinië, aldus zegt men, erkend kunnen worden. Nieuwe collectie Aanbevelend, steeds het goede en het beste, daarom alleen 'ASPIBINVTN ■■i TABLETTEN (bayerJ en nooit vervalschingen 1 Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 1 fatal, a 10 ets. TOCH PENSIOENSVERLAGING. 't Was dezen keer weer 'n zwarte week voor velen, nu de regeering is teruggekomen op haar besluit om de voorstellen tot verlaging van burgerlijke en militaire pensioenon terug te nemen. Het oorspronkelijke ontwerp, dat eens verbonden was aan het befaam de groote Bezuinigingsplan, is thans afzonderlijk bij de Staten-Generaal ingediend. Onder de motieven noemde de regeering de wenschelijkheid van versterking van de rijksmiddelenen van bezuiniging van de uitgaven van een veertigtal gemeenten, maar dit motief is slechts secondair. Op de eerste plaats noemt de re geering de noodzaak van aanpassing der pensioenen aan 't huidige salaris peil; het verschil, meent zij, wordt voortdurend minder belangrijk en er zouden gevallen zijn, waarin het pensioen hooger is dan het salaris, hetwelk thans wordt toegekend voor hetzelfde werk, vroeger door den gepensionneerde verricht. We vinden dit betoog tenslotte maar weinig sterk. Tenslotte hebben de betrokken gepensionneerden vroe ger de premie betaald naar 't sa laris, dat ze toen genoten en tegen toezegging van het thans genoten pensioen. Indien het salarispeil intusschen zou zijn gestegen, zou de regeering dan ook zijn gekomen met voorstel len tot aanpassing, m.a.w. verhoo ging van de pensioenen Jaren achtereen adresseeren en betoogen de gepensioneerde oud-mi litairen, d.z. degenen, die naar de lage voor-oorlogsche salarissen hun pensioen kregen vastgesteld, om eenige aanpassende verhooging, op dat ze voor ellende zouden worden gevrijwaard. Naar die betoogen luis tert de regeering echter niet, zij past alleen naar beneden aan. Wat de voorgestelde verlagingen betreft de pensioenen tot f 800 blijven van korting vrijgesteld. Overigens geldt voor de burger lijke gepensionneerden, die in 1921 werden gepensionneerd, een korting van 2 pet.; in 1922 6 pet.; 1923 tot en met 1933 10 pet.; 1934 8 pet.; 1935 pet.; 1936 4 pet. en 1937 2 pet. Voor militaire gepensionneerden van 1921 tot en met 1983, een kor ting van 10 pet.; eerste halfjaar 1934 8 pet., tweede halfjaar 1834 6 pet., 1935 3 pet. en eerste halfjaar van 1936 2 pet. De pensioenen van leden van Ged. Staten en van wethouders vallen buiten de verlaging; deze wordt vastgesteld voor den duur van 5 jaar, aanvangende 1 Jan. 1937. De bedoeling is, dat voor 1 Jan. 1943 een definitieve nieuwe pensioen regeling wordt vastgesteld. ONZE GOUDVOORRAAD. De positie der Nederlandsche Bank en daarmee van onzen gulden, her stelt zich op het oogenblik weer eenigermate. Wél heeft ook in de vorige week nog een goudafvloeiing van f 9.6 millioen plaats gehad, maar hoe royaal dit bedrag ook zou zijn als zakgeld op een vacantie-uitstapje, is het toch van betrekkelijk weinig beteekenis, vergeleken bij de goud- afvloeiïng van de voorgaande weken, toen de mindering circa 40 millioen per keer bedroeg. In totaal is de Nederlandsche Bank tijdens de jong ste crisis, circa 110 millioen aan goud kwijtgeraakt. DE VLEESCHDISTRIBUTIE. Nu we het over zulke materieele dingen als goudvoorraden hebben, past zich daaraan gemakkelijk een praatje over de vleeschdistributie aan werkloozen. Er blijft hier en daar nogal eenige oppositie worden gevoerd tegen de nieuwe fabriek voor vleeschinblikking onder leiding van den oud-crisishoofdambtenaar de Bruin. O.m. werd verteld dat de slechtste koeien voor dit bedrijf werden opge kocht. De ministers van economische- en van sociale zaken hebben dezer dagen een z.g. „onverwacht" bezoek aan de nieuwe fabriek gebracht en door een vertegenwoordiger van A.N.P. zoo onverwacht was het bezoek niet, of er kon een vertegen woordiger van het A.N.P. bij zijn laten bekend maken, dat ze er alles in de beste orde hebben bevonden. Waarmee nog steeds niet de vraag is opgelost, waarom dit nieuwe be drijf moest worden gesticht. In de slagerswereld blijft de onte vredenheid groot, omdat de regeering tot een nieuwe distributie van vleesch in blik aan werkloozen besloot. In Den Haag besloten belangheb benden unaniem om voor de distri butie geen bemiddeling meer te verleenen. Ook dit stormpje echter tracht de regeering te bezweren met het wer pen van olie op de golven. Ze liet bekend maken, dat met de distributie van versch vleesch een proef zal worden genomen, voorloopig in de grootste 4 steden des lands, en wel gedurende de maanden September en October a.s. BELANGRIJK ONTGINNINGSOBJECT Door de regeering zijn eenige ver hoogingen van de begrooting van sociale zaken voorgesteld, o.m. ten doel hebbende extra-hulp te verleenen aan werkloozen voor kleeding, dek king en schoeiseL Tevens zal aan enkele gemeenten, wier financieele toestand précair is extra-bijdrage in de kosten van werkloosheidszorg worden verleend. De verhoogingen dienen tenslotte mede nog voor den aankoop van het Echtener-, Ruiner en Koekangerveld in het Zuidweste lijk deel van Drente voor de som van circa f 300.000. Na aankoop zal dit complex in werkverschaffing deels worden ontgonnen tot weide of bouwland, deels worden beboscht. LEED EN VREUGD. Zooals gewoonlijk heeft zich ook deze week weer afwisselend door leed en vreugd gekenmerkt. Er doen zich enkele symptomen voor, welke er op wijzen, dat de golfslag van de stakingsstormen ook ons land niet onverlet zullen laten. De staking in Terneuzen is een rechtstreeksch ge volg van de Antwerpsche haven staking. Er zijn voorts groote vis- scherjjstakingen in IJmuiden en Katwijk. Doordat de gesteunde werkloozen in die plaatsen zich unaniem solidair verklaarden met de stakende vis- schers, zijn vele honderden gezinnen zonder inkomsten gekomen. Specu- leerende op de wrokkende stemming der visschersmenschen, bedrijven communisten en N.S.B.-ers thans een groote politieke bedrijvigheid onder hen. Van de vreugden der week noemen we allereerst het mooie zomerweer, dat eindelijk kwam, toen de langste dag nakende werd. En dan memo- reeren we de jubelfeesten van de Utrechtenaren, die het 300-jarig bestaan van hun Hoogeschool her denken. VENRAY, 20 Juni 1936. Te Amsterdam slaagde onze dorpsgenoot, de Heer P. Hoedemae- kers voor de acte examen Lich. Oef. M. O.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 1