Gi J. Na; PUROL m L A. 1 Pt. W G Ant Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. wir Ea Tuinl Voel HET standen als zoodanig niet zonder meer te verwezelijken is, zullen wij naar andere wegen moeten zoeken, om toch ons doel zooveel mogelijk te benaderen; tevens om ook onze niet-Katholieke standsgenooten na der tot ons te brengen, hen ook zoo te leeren zien als wij, om zoodoende in de toekomst te kunnen komen tot de echte Katholieke „standen". Daarom hebben wij en moeten wij hebben in onzen tgd katholieke standsorganisaties, die de Katholieke leden van de verschillende standen opvangen, om hen in die organisaties de aan hun stand aangepaste vor ming te geven. In iederen stand, in iederen mensch trouwens, leeft het verlangen om omhoog te klimmen, om te komen tot meer ontwikkeiing en beschaving van geest en hart, om te komen ook tot meer stoffelijken welstand. Waar nu echter de menschen van een bepaalden stand niet allemaal hetzelfde denken over de groote le vensvragen, waar men binnen de be paalde standen nu eenmaal verschil lende geestesstroomingen, verschil lende levensbeschouwingen voorko men, spreekt het vanzelf, dat het werken in bovengenoemde richting, het aanwenden van de daartoe noo- dige middelen, jwordt gezien in het licht der levensbeschouwing, die men heeft. Het ligt voor de hand, datb.v. iemand van socialistische levensbe schouwing zich niet druk zal maken over godsdienstige vorming, in te genstelling met iemand van echte Katholieke levensbeschouwing. Naar gelang men een andere levensbeschou wing huldigt, zal men ook een an deren maatstaf aanleggen. Denk b.v. maar aan de nieuwe strooming van den laatsten tijd, het fascisme en nationaal-socialisme. Daarom hebben wij noodig Katho lieke standsorganisaties, die als ver tegenwoordiger van het Katholieke deel van iederen stand optreden, die voor de belangen van de Katholieke leden van den stand opkomen, die het doel zien in het licht van onze eigen wereldbeschouwing, dus in eeuwigheidslicht, dat ook de midde len steeds toetst aan de beginselen van het Katholicisme. Wij hebben als Katholieken ons ook in ons stre ven naar meer ontwikkeling en be schaving, naar meer cultuur, ook in ons streven naar meer stoffelijken welstand te gedragen naar de be ginselen, die God zelf in de harten der menschen heeft gelegd, die Chris tus zelf ons nog eens uitdrukkelijk is komen verkondigen. Welk doel, welke taak heeft nu die standsorganisatie, en welke mid delen gebruikt zij om tot dat doel te komen Daarover een volgende keer. De Bisschoppen tegen de N.S.B. Het Vastenmandement van 1934, uitgevaardigd door de Bisschoppen van Nederland beteekende een zeer ernstige waarschuwing van de Neder- landsche katholieken tegen de natio- naal-socialistische en fascistische beweging. Het was een dieptreu rig verschijn sel, dat er katholieken zijn geweest, die deze waarschuwing naast zich hebben neergelegd en in den uitleg, die hun leiders of zij zelf daarvan gegeven hebben, de vrijheid meenden te vinden, om in de door de Bis schoppen afgekeurde organisaties te blijven en daarin zelfs een actieve rol te vervullen. „Ofschoon ons schrijven duidelijk genoeg was," zoo moeten de Bis schoppen in den Zondag in alle kerken van Nederland voorgelezen brief constateeren, „hebben sommigen door gewrongen uitleg daarvan mis bruik gemaakt." De lankmoedigheid en het geduld, waarmede de Bisschoppen in hun eerste schrijven te werk zijn gegaan, werd ook door zulke personen niet aangevoeld. Hun sensus catho lic u s had in hun gevaarlijke om geving aan fijnheid ingeboet. Som migen meenden, dat het eerst tijd van luisteren werd, wanneer de Bis schop niet slechts met vermanende stem, maar ook met dreigende en straffende hand zou optreden. Die straffende hand is thans op geheven, en alweer op lankmoedige wijze, maar tegelijk op een wijze die duidelijk en indrukwekkend moet spreken tot elk katholiek, die zich in de netten van het nationaal- socialisme heeft laten verstrikken. Degenen, die aan de Nationaal- Socialistische partg in belangrijke mate steun verleenen, worden door den bisschoppelijken maatregel ge troffen. Het geduld onzer Bisschoppen beperkt dien tot dezen, maar deze maatregel spreekt ook tot de gewone leden der getroffen beweging wel een zeer duidelijke taal. Hij zegt hun in zeer weinige woorden, hoe verderfelijk de beweging moet zijn, waartoe zij zijn toegetreden en in wier daden zij door hun lidmaatschap en sympathie deelnemen. Wat het zeggen wil, uitgesloten te worden van de H. H. Sacramen ten, behoeven wij niet nader te ver klaren. Dat spreekt tot eiken katho liek met indrukwekkende en tot hen, die het treft, tevens met ontstellende kracht. Moge elk katholiek in het belang van de Kerk en van zijn eigen ziel de volgzaamheid toonen, die de hoogste geestelijke leiders van hen vragen en verwachten. DE BELGISCHE VERKIE ZINGEN. BLOEDIGE INZET. In België is het laatste stadium van de verkiezingsactie óp bloedige wijze ingezet. Te Antwerpen n.l. zijn bij een nachtelijke botsing tusschen sociaal-democraten van realisten (een fascistengroep) twee sociaal-demo craten doodgeschoten. Zooals meestal na zulke incidenten, loopen de lezin gen omtrent het gebeurde zeer uiteen. maar zeer waarschijnlijk blijft de vol gendeuiteenzetting der feiten niet van de werkelijkheid af. Eenige personen, die in het volks gebouw aan de Breidelstraat de „wacht" hadden betrokken, troffen op het bericht, dat eenige „realisten" op weg waren naar het gebouw van den transportarbeidersbond, waar in het begin der vorige week de tran sparanten voor de verkiezingen wa ren in brand gestokon, op de Italiëlei bij den Nederlandschen Schouwburg een viertal „realisten" aan, die op telegraafpalen verkiezingsbiljetten aanbrachten. De socialisten zeiden, dat verkie zingsbiljetten niet op telegraafpalen moesten worden aangeplakt, maar op de daarvoor door het gemeentebe stuur beschikbaar gestelde houten schuttingen. De oneenigheid liep zoo hoog, dat een vrouwelijk propagandist met pe per gooide in het gezicht van één der socialisten. Een andere „realist" trok een re volver en loste daaruit een schot, dat den 19-jarigen Albert Pot, een lid van de vakbondsjeugd in de hart streek trof. Zijn kameraden droegen hem ergens binnen, waarna hij naar een ziekenhuis werd overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek de man reeds te zijn overleden. Andere socialisten achtervolgden de „realisten" tot de Frankrijklei. Bij het restaurant Frascati keerde een der vluchtenden zich om en loste een schot, waardoor de 38-jarige so cialist Gustave Greyp, lid van de pro- pagandaclub „Voorwaarts" in de hartstreek werd getroffen. De man sleepte zich nog een veertigtal me ters voort, doch viel toen doodneer. Bij de voortgezette achtervolging werden de „realisten" ingehaald en aan de politie overgeleverd. De man, die de schoten moet heb ben gelost, blijkt te zijn de kapel meester J. A. Wouters, die werk zaam is in het Touristenhotel, een hotel van den heer Janssens, den lei der der „realisten". Hij staat op de vierde plaats van de candidatenlijst zijner partij voor het district Luik. DE VERKIEZINGSUIT SLAG. SUCCESSEN VAN REXIS- TEN EN COMMUNISTEN. TEN KOSTE VAN KATHO LIEKEN EN SOCIALIS TEN. De eerste uitslagen van de Zondag gehouden verkiezingen wijzen opeen nog grooter succes van de rexisten (fascisten) dan algemeen was ver wacht. De beweging der rexisten is in hoofdzaak een beweging van ka tholieken. Let wel: géén katholieke beweging, want de kerkelijke auto riteiten in België staat tegenover haar. Toch blijkt ze onder de katho lieken alléén haar weerslag te heb ben gevonden. Zooals bij ons de N. S. B. bijna uitsluitend volgelingen werft uit het vrgzinnige kamp en weinig aanhang werft onder de leden der kerkelijke partijen, zoo weten de rexisten in België slechts afbreuk te doen aan de katholieke partij, ter wijl de liberale burcht onbewogen de aanvallen doorstaat. De beweging rexisten heeft nu eenmaal den naam van met katholieke tendenzen door trokken te zijn. De katholieke partij heeft onge veer 1/3 van haar stemmental van 1932 verloren en dit verlies is gelijk aan de winst der rexisten, die voor het eerst hun intrede in de Kamer doen. De nieuwe Kamer zal 202 leden tel len, tegen de oude 187. Naar schatting zullen 79 katho lieken er zitting in krijgen tegen 85 in de oude. De rexisten doen hun entree met circa 20 k 25 afgevaardigden. De liberalen zullen enkele zetels méér bekomen (waarschijnlijk stij gen ze van 24 op 26), welke winst overeenkomt met de uitbreiding der Kamersterkte. De socialisten liepen, vergeleken bij 1932, circa 10 pCt. in stemmental terug; hun verlies komt grootendeels ten goede aan de communisten, die in de oude Kamer over 3 zetels be schikten en er thans circa 10 zullen krijgen toegewezen. De socialisten loopen terug van 79 tot vermoede lijk 72 a 73. De gegeven getallen zijn ramingen, maar de percentages van teruggang of winst kunnen als definitief wor- beschouwd. Geconcludeerd mag worden, dat ook in België een groote opschuiving van de volkssympathiën naar de par tijen van uiterst rechts en links valt waar te nemen. UIT ROOD SPANJE. In alle deelen van Spanje wordt op het oogenblik door de handlan gers van de roode bewindvoerders een intense actie ontwikkeld voor seculariseering van het onderwijs. De inspecteurs in de provincies hebben van den minister van onder wijs opdracht ontvangen, alle colleges waarin godsdienstig onderricht wordt gegeven, in beslag te nemen. De katholieke bevolking is ten hoogste verontwaardigd en pro testeert tegen de vervanging van de katholieke scholen door openbare en tegen de verdrijving van de Paters en Zusters. DE KRONING VAN KONING EDUARD. Volgens de „Sunday Express" zou de datum van de kroning van koning Eduard vastgesteld zijn op 27 Mei 1937. Het'desbetreffend besluit is volgens genoemd blad Donderdag door den koning onderteekend en Vrijdag te Londen plechtig afgekondigd. Doorzitten Verzacht-geneest VENRAY, 30 Mei 1936. BENOEMING OPPERWACHT MEESTER. Tot opperwachtmeester brigade commandant der Kon. Marechaussee alhier is met ingang van 2 Juni a.s. benoemd de heer Janssen van Galen, thans opperwachtmeester brigade commandant-titulair te Well. Tegen een 4-tal personen uit deze gemeente werd een bekeuring opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. LUXOR-THEATER. Tijdens de Pinksterdagen weet de Luxor zijn bezoekers wederom extra's te presenteeren. Zoo b.v. Zaterdag en Zondag het welbekende filmwerk „Schwarswald- madel". Deze Duitsche film is uit stekend geslaagd, met boeiende, dikwijls verrassende inhoud, een interessante intrigne, vlot van tempo en beeldwisseling. Met gezang en luitspel trekken twee jonge studenten door het Zwarte Woud, waarbij zg tijdens hunne omzwervingen kennis maken met... ja... met een dame, die met een autopanne langs den weg staat, waarna hun romantisch leventje aanvangt. De knappe regiseur heeft deze film vakkundig geregiseerd, vlot, afwisselend in beeld en scène. Alles bij elkaar verschaft dit pro gramma, hetwelk nog een keurig bijwerk heeft, een avond van ge noeglijke verpoozing, welke eenieder toekomt. Maandag en Dinsdag „Episode". In dit merkwaardige, uit de Oos- tenrijksche Sache-studio's komende filmwerk, vereenigen zich de kwali teiten van Europeesch verfijnde psy chologie en ongeëvenaarde Weensche charme. Paula Wessely beheerscht het suc ces van deze filmNa „Maskerade" en „So endete eine Liebe" bewijst zij andermaal, dat ze in een bepaald genre een karakter-speelster van zeer hooge begaafdheid is. Het probleem, dat in deze film wordt uitgebeeld, is door de regie van Walter Reisch en het spel van Paula Wesely uiterst beschaafd uit gebeeld, zoodat 't geen aanstoot geeft. De film speelt in 1922 te Weenen, waar de in moeilgkheden komende leerlinge eener kunst-academie (Valérie) door een kunst-kenner en Maecenas geholpen wordtdeze hulp vaardigheid wordt ook door Valérie, hoewel aanvaard, toch ook mis verstaan. De hieruit voortkomende conflicten bieden echter gelegenheid tot het geven van psychische toe standen welke diepte en bewogen heid aan de film verleenen. Daarnaast levert ook KarlLudwig Diehl zulk verdienstelijk spel, dat hij tot de besten in deze hoogstaande film behoort. Reisch' werk staat tusschen het peil van filmkunstwerk en de voor den smaak van een ovexigens ge routineerd publiek gemaakte film in. Trouwens, het verhaal zelf van de film staat, naar de sfeer genomen, eveneens op een hoog peil. „Episode" is een bewogen werk, dat zich pakkend opdringt aan den toeschouwerhet is een film, welke evenveel charme als innerlijke no blesse heeft, en doorloopend belang wekkend is om zijn in ethisch en aesthetisch opzicht zoo hoog peil. KRINGCONCOURS. Zondagmiddag werd op de doelen van de Handboogschutterij „H. Maria" te Oostrum het eerste Kringcon cours gehouden, aangesloten bij den R.K. Bond „St. Sabastiaan". De uitslagen zijn als volgt: le zestallen le prijs Diana, Venray 192 p. 2e Hubertus, Merselo 188 p. 3e Antonius, Halfweg 180 p. 4e Joris, Leunen 172 p. 5e Willem Teil, Oirlo 170 p, 6e St. Anna, Venray 157 p. 7e O. G., Ysselsteyn 149 p. 8e St. Oda, Venray 148 p. 9e Batavieren, Castenr. 132 p. 10e Eendracht, Veulen 113 p. lie H. Maria, Oostrum 109 p. 12e St. Jozef, Smakt 108 p. 2e zestallen le prgs St. Antonius, Halfweg 158 p 2e St. Hubertus, Merselo 148 p 3e Diana, Venray 120 p 4e St. Anna, Venray 120 p 5e Willem Teil, Oirlo 117 p 6e Batavieren Castenray 116 p 7e St. Joris, Leunen 113 p 8e St. Oda, Venray 88 p 9e O. G Ysselsteyn 63 p Personeele wedstrijd le pr. J. Arts, Merselo 24 p 2e pr. S. Willems, Leunen 4 rozen 3e pr. B. Camps, Ysselst. 5 vieren 4e pr. P. J. v.Arsen, Halfw. 5 drieën 5e pr. Marcellis, Merselo 4 tweeën 6e pr. M.v.d. Water, Venray 4 eenen Personeele kampioenen le pr. J. Arts, Merselo 45 p. 2e pr. M. Arts, Merselo 44 p. Begunstigd door een prachtig weer was er zeer veel belangstelling en de animo onder de schutters zeer groot. HANDBOOGSPORT. Wederom zijn bij den R.K. Bond van Handboogschutterijen „St. Se- bastiaan" enkele nieuwe leden bijge komen en is de ledenlgst aangegroeid met de vereenigingen Diana, Venray, St. Anthonius, Halfweg en H.Maria te Oostrum tot 95 vereenigingen. De Bond St. Sebastiaan heeft een klassenstelsel ontworpen, waardoor zgn ingedeeld in A 11 zestallen, in afdeeling B 46 eerste zestallen en nog 11 tweede zestallen. In C zijn ingedeeld 33 eerste zes tallen, 64 tweede zestallen en 32 derde zestallen. De eerstvolgende concoursen wor den gehouden op 1, 6 en 7 Juni bg L'Unien te Liempde en om den Ad viseursbeker bij Rode's Roos te St. Oedenrode. P. D. V. „DE EENDRACHT." Uitslag der door de P.D.V. „De Eendracht" alhier gehouden wed vlucht vanaf Orleans met oude duiven. Afstand 497 K.M. Los 6 uur. Aan komst le duif 3-32-56. Laatste duif 4-39-57. le, 2e en 5e A. Loonen3e en 8e P. Strijbosch 4e H. Janssen 6e, 9e, 14e en 15e J. Strijbosch7e Dintjens 10e L. Coopmans11e en 17e J. van Houdt12e Gebr. Spee 13e Boom Jenniskens16e G. Philipsenle overduif L. Coopmans. P.D.V. „DE ZWALUW". Uitslag wedvlucht met jarige duiven vanuit Noyon afstand 303 K.M. Los 7 uur met Noord-Westen wind. Aankomst eerste duif 11-32-45. Laat ste 12-10-38 uur. le en 20e L. Maassen, 2e en 4e Gebrs. Rutten, 3e M. Franken, 5e, 7e, 22e en overduif E. Vermeulen, 6e G. Jansen, 8e P. Kersten, 9e Jac. Voesten, 10e W. Thijssen, 11e, 21e en 27e H. Beterams, 12e en 16e H. Theeuwen, 13e J. Kusters. 14e Gebrs. Siebers, 15e J. Arts, 17e en 26e G. v.d. Putten, 18e G. van Dgck, 19e G. Vissers, 23e J. Jansen, 24e en 28e H. Derks, 25e J. Eibers. RUITERSPORT. Uitslag van het Zondag te America gehouden Ruitersconcours: Dressuurnummer viertallen van den kring Horst, 9 deelnemende clubs: 1 Bussefalo, Sevenum 81; 2 De Eendracht, Castenray 77; 3 Horst 76; 4 St. Gregorius, Meterik 75. Viertallen L.L.T B. en N.C.B. 8 deelnemende vereenigingen 1 De Karwats, Blerick 81 2 De Peeldraver, Ysselsteyn 79 3 Oostrum 51 4 Rust Roest, Deume 44 Individueele dressuur, 24 deeln. 1 Hendriks, Blerik 89 2 G. Jenniskens, Meterik 81 3 M. Berden, Blerik 80 4 M. Classens, Castenray 5 H. Baeten, Sevenum 75 Défilé, 15 deelnemende clubs 1 De Eendracht, Castenray 2 Bussefalo, Sevenum 3 De Peeldraver, Ysselsteyn 4 Piek Boys, Lottum 5 De Karwats, Blerick 6 De Pijts, Grubbenvorst Aangespannen Belg. type 11 deeln. 1 J. Pauwels, Sevenum 2 H. Willems, Horst 3 L. Jeuken, Oostrum Aangespannen land-tuigpaarden, Hackneys uitgesloten, 19 deeln. 1 P. Verstegen, Blerik 2 P. Teelen, Blerik 3 H. Vermulst, Helmond 4 A. Cuypers, Helmond Aangespannen open klasse, 10 deeln.: 1 W. v.d. Wildenberg, Eindhoven 2 Dezelfde 3 P. Verstegen, Blerik 4 A. Cuypers, Helmond. Harddraven B.T. 4 deeln. 800 M. 1 Jac. Philipsen, Castenray 2 W. Poels, Weverslo Harddraven middel en licht 21 deelnemers 1200 M. 1 J. Rambaghs, Castenray 2 L. Vullings, Merselo 3 G. Mertens, Blerik 4 R. Poels, Swolgen 5 J. Flinsenberg, Merselo Springconcours 22 deeln. 1 K. Kuijpers, Geldrop 2 J. Huijs, Blerik 3 F. Hendriks, Blerik 4 K. Tonders, Geldrop 5 Th. Strijbosch, Castenray Rennen 1200 M. 9 deeln. 1 H. Joosten, Blerik 2 J. v.d. Riet, Sevenum 3 G. Breuren, Baarlo 4 M. v.d. Goor, Sevenum WELL. Met ingang van 2 Juni a.s. is de heer Janssen van Galen, opperwachtmeester alhier in gelijke functie overgeplaatst naar Venray, terwijl tot opperwachtmeeter alhier is benoemd de heer Aarts, thans wachtmeester te Hoensbroek. Slechts noode zullen de inwoners van Well dit bericht vernemen, daar de heer Janssen van Galen, gedurende de jaren, dat hij hier was, zich heeft doen kennen als een zeer humaan politieman. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding te Well voor het bouwen van een voor huis voor rekening van den heer M. Koppers werd als vclgt ingeschreven: Gebr. Pingen, Meerlo f 1380 Reinders, Wanssum f 1290 Gebr. Clabbers, Well f 1287 Peeters, Meerlo f 1243 Gebr. Rutten, Ayen f 1135 R. Klabbers, Well f 1115 H. Derks, Well f 1059 Het werk is aan den laagsten in schrijver opgedragen. ROERMOND. De eenige windmolen die Roermond nog bezit, n.l. op den Maasnielderweg, gaat verdwgnen en is in sloopershanden overgegaan, in verband met den aanleg van den nieuwen verkeerstunnel en den nieuw aan te leggen weg. VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. Zondagavond is een vrachtauto, waarin de familie P. uit Kessel ge zeten was, tusschen Helden cüMjyel in het kanaal gereden. De drie per sonen, die zich in den wagen bevon den, wisten zich zelf te redden. DAT IS BEDEVAARTEN. De afdeeling Weert van de Jonge Werkman is Zondag ter bedevaart geweest naar de Kapel in 't Zand te Roermond. Zoowel heen- als terugreis werden geheel te voet afgelegd, een afstand van 44 K.M. Dat is tenminste nog eens bede vaarten....! RIJWIELDIEF MELDT ZICH BU DE POLITIE. Dezer dagen meldde zich bg de Kon. Marechaussee te Groesbeek een zekere v. H. aan, die verdacht werd van rijwieldiefstal gepleegd op 1 October 1935 ten nadeele van F. J. Ponjee te Bergen. Hg is dooi de Marechaussee overgeleverd aan den gemeenteveldwachter van Bergen, die het onderzoek verder heeft voortge zet met het gevolg, dat het gestolen rijwiel weder terug gevonden is te Nijmegen. De verdachtebevindt zich thans in het huis van bewaring te Den Bosch. NIEUWE MISSIE-ACTIE. Prof. dr. Féron, president van het Groot seminarie en voorzitter van de diocesane missievereeniging in het bisdom Roermond heeft op een R.K. onderwijzers bijeenkomst te Heerlen van een nieuwe missie-actie in dat diocees verteld. Limburgsche missievrienden hadden namens het bisdom aan Z. H. den Paus gevraagd of het bisdom Roermond niet een bijzonder contact met een vicariaat in de Missie mocht nemen, om dat J vicariaat uit den nood te redden. Met de hulp van een Duitschen missie-bisschop mgr. Weig S. V. D., apostolisch-vicaris van Tsingtao in in de provincie Zuid-Shantung (China) wist men na vele besprekingen te bereiken, dat Z. H. zich voor het nieuwe plan uitsprak en de Congre gatie de Propaganda Fide er ook mee accoord ging mits men in het bisdom op de eerste plaats propa ganda bleef maken voor de hoofd- missie-liefde-werkenH. Kindsheid, De Voortplanting des Geloofs en St. Petrus Claver Liefdewerk. Het Vicariaat bijzonder aan het bisdom Roermond toevertrouwd, zal inderdaad Tsingtao zijn. In het geheele bisdom zal het nieuwe plan warm worden gepropageerd en praeses Féron drukte den onder wijzeressen en onderwijzers op het hart, deze nieuwe actie, welke uit gaat naar de armste vicariaten met alle kracht en liefde op de school te propageeren. Bij zeer vele gezinnen zal het mogelijk zjjn, eiken avond één cent door het jongste familielid in het missiebusje te laten werpen. Het Roermondsche plan heeft reeds thans navolging gevonden en wel in België, Luxemburg en Amerika. 'T GELDERSCHE „TARWE- SCHANDAAL." VERDACHTE VRIJGESPROKEN. Dinsdag heeft de Arnhemsche rechtbank uitspraak g;daan in wat er dan als mager overschot was overgebleven van de indertijd tot een Geldersch „tarweschandaal" op geblazen affaire. En de rechtbank heeft den verdachte vrijgesproken. De 52-jarige A. F- J., graanhande laar te Arnhem, had terecht gestaan omdat hg in de jaren 1932 tot en met 1935 tegen georganiseerden van de gewestelijke tarwecentrale te Arnhem als keurmeester zou heb ben gezegd, dat de hem aangeboden tarwe in een hoogere klasse zou worden getaxeerd indien deze tarwe bg de fa. gebrs. R. te Arnhem werd geschoond, welke schooning in het geheel niet plaats had. Wel zou echter verd. aan de ge- organiseerden nota's hebben gezon den voor verrichte schooning. Het O.M. had 4 maanden gevan genisstraf geëischt, doch, gelijk ge zegd, de rechtbank heeft F. vrijge sproken. DE GEMEYNTE .VAN BAKEL. In het zoo juist verschenen af levering van het tijdschrift „Taxan- dria" zet de heer Jac. Heeren uit Helmond zijn intressante publicatie voort over de geschiedenis van het Peelcomplex, dat eeuwenlang ge meenschappelijk eigendom was van Helmond, Bakel, Aarle en Beek en Donk. Iu dit tweede gedeelte werden be sproken de geschillen, die er in den loop der eeuwen gerezen zijn met de omliggende dorpen. Met Gemert bestond er een geschil in 1430 en in 1541. Bij vonnis van 6 Sept. 1541 schijnt deze grens definitief te zijn vastgesteld. Ernstiger en langduriger geschillen rezen er met Deurne en vooral met Venray. Deze duurden de geheele 17e eeuw door en gaven aanleiding tot volslagen vechtpartijen en strooperij- en op wederzijdsch gebied. Het steken van turf, het grazen der schapen en het plaatsen van bijen korven waren geregeld de aanleidin gen tot die ruzies. Doordat de grens tusschen Bakel en Venray tegelijk de grens vormde tusschen de republiek en het hertog dom Gelder, was de oplossing dezer kwestie in handen van de hoogere regeeringen en moest dus over veel schijven loopen alvorens er een goed einde gevonden werd. JONGEN VERONGELUKT. In Winsen bij Druten werd Zondag middag een nieuwe speeltuin geopend, waarbij de jeugd volop speelgelegen- heid kreeg. Een der knapen, zekere J. van der V., had het ongeluk uit een schommel te vallen en kwam daarbij zoo noodlottig terecht, dat hij een zware schedelbreuk kreeg en bovendien inwendige kneuzingen op liep. Het slachtoffer is eenige uren later overleden. WIJZIGING HANDELSREGIS TERWET. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft geantwoord op desbetreffende vragen van den heer Van Dijken, lid der Tweede Kamer, dat hij bereid is, te bevorderen een wijziging van den handelsregisterwet in dien zin, dat van personen, die niet meer of gedurende drie achtereen volgende jaren, voor een lager be drag dan f 2000 in de rijks inkom stenbelasting zijn aangeslagen, geen jaarlgksche bijdrage ingevolge die wet meer wordt gevorderd. NIEUWE BURGEMEESTER VAN NISTELRODE. Bg Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Nistelrode de heer W. H. H. van Hout. De heer W. H. H. van Hout is 22 Juli 1902 te Helmond geboren, alwaar hij thans als adjunctcommies ter ge meentesecretarie werkzaam is. ERNSTIGE VORSTSCHADE. In de nachten van Donderdag op Vrijdag en van Vrijdag op Zaterdag heeft de vorst zeer veel schade aan de landbouwgewassen in Zeeland ver oorzaakt. Verschillende aardappelvel den zgn voor ongeveer 50 a 70pCt. bevroren. Geheele akkers, vooral van voorgekiemde soorten, die al veel loof hadden gevormd, zien zwart. ZEVENLING GEBOREN! Blijkens een rapport van den politie chef Felix Zepeda te Rivas (Nicara gua) aan den president der genoemde republiek, heeft zich in het afgelegen gehucht Poza Azul, in het uiterst arme gezin Martinez, een bigde ge beurtenis voorgedaan, welke de vijf voudige geboorte in het Canadeesche gezin Dionne nog met twee kinderen in de schaduw stelt. Ware het niet, dat de officieele telegrafische correspondentie tusschen bedoelden politiechef en den president van Nicaragua over het geval in details werd gepubliceerd, men zou allicht denken aan Amerikaanschen .humbug." De president der republiek heeft den politiechef te Rivas onmiddellijk telegrafisch instructie gegeven, voor medische en financieele hulp voor moeder en kinderen te zorgen op kosten der regeering. Inmiddels zijn er vier van de zeven kinderen over leden, terwijl de moeder met de drie overige kinderen naar een ziekenhuis is vervoerd. Deze kinderen maakten het volgens de eerste berichten goed. De moeder, Sinforose Martinez, is 32 jaar oud. WENKEN. Zitten er vlekken op uw messen Op het lemmet Een rauwe aardap pel verwijdert ze met weinig moeite. Uien kunt U het beste in de schil koken. Wanneer U ze dan afkoelt door ze even in koud water te dom pelen, haalt U de schil er heel mak kelijk af. Als U flanel wascht, moet U het nooit lang in het water laten staan. Wasschen en zoo vlug mogelijk uit hangen om te drogen is het beste om krimpen tegen te gaan. Een asbest matje behoort bij uw keukenuitrusting. Daarop kunt U zoo fijn, zonder vrees voor verbran den, vruchten, jams, enz. koken. Vetvlekken kunnen uit alle stoffen, zonder vrees dat de stof beschadigd wordt, verwijderd worden door Euca lyptusolie. Doe wat van deze vloei stof op een flanellen lapje en wrijf daarmee zachtjes over de vlek, tot deze verdwijnt. Is de nestel van die nieuwe schoen veter af En zit U nu aldoor te peu teren om die veter door derijggaat- jes te krijgen Maak dan een heel klein beetje was warm, liefst in de zelfde kleur als de veter, en doop daarin het losse einde van den veter. Draai een scherpe punt aan den ve ter. Als de was gestold is, heeft U dan een beste namaak-nestel, die het een tijd uithoudt. Zgn de kinderen zoo sleetsch Ver nis de zolen van hun schoenen dan drie keer. Maar laat ze na elke keer vernissen, eerst goed indrogen, voor dat U ze opnieuw vernist. Dat maakt, dat de zolen twee keer zoo lang duren. Die beenderen, die U uitgekookt heeft moet U niet wegdoen. Er zit ten net zoolang voedende bestand- deelen (die er uit komen bij herhaald koken) in, totdat de beenderen overal kleine gaatjes gaan vertoonen. Dan is pas alles er uit. Die leege lucifersdoosjes moet u niet wegwerpen. Bewaar ze en stop er afgebrande lucifers in, of stukjes spekzwoord die u anders wegwierp, of eindjes kaars. Dan heeft u een prachtig middel om kachel of haard of fornuis in een wip te laten bran den als een lier. En dat is een ge not, als u 's winters in de bare kou opstaat en de kachel is zoo koud als een botje. Neenan NA VELfkR worden n 7 vervaarden de hondei g Heeren* }|va De w een minlj mogelijkfrij: Onz«jer reparallen H. JP Ingekomen en vertrokken personen van 15 tot 22 Mei VERTROKKEN E. J. Kleeven dienstb. naar Meerlo. G. J. G. Rongefi z.b. naar Maas hees Overloon. A. C. Verstappen z.b. naar Sevenum D 10a J. Th. Brouwers dienstb. naar Blerick. H. C. Raafs dienstb. Beugen naar B126 A. J. M. Graus typograaf naar Roermond Willem II singel 52. R. W. Franssen dienstkn. naar Maashees Overloon. H. H. Peeters dienstb. naar Maas hees Overloon A 136. B. P. M. Klaassen dienstkn. naar Maashees. M. P. Kersten dienstb. naar Ber gen (L.). A. M. Kremers dienstb. naar Horst Meterik M 135. G. A. J. Flinsenberg dienstkn. naar Meerlo A 138. J. L. Manders tuinier naar Venlo Laaghuizen 37. A. M. J. Beurskens verpleeger naar Gent. Eersten vooi 1 als fis legdei Vn| Prima sooM Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 2.570.000 eieren. Kipeieren van f 2.30 tot f 2.80 Kleine eieren van f 2.15 tot f 2.25 Eendeieren van f 2.20 tot f 2.40 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling vereniging van Maandag was de aanvoer 5.800.000 eieren. Kipeieren van f 2.15 tot f 2.90 Eendeieren van f 2.30 tot f 2.60 KiE Inmaa Dit werk mac laag bordi voor hoevi VERITAS ONDERDEi

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6