P. CLEPHAS Jos. J- De tegenwoordig heid van geest. Waarschuwing aan aardappelen- telers. Gemengde Berichten. Fii Advertentiën. Markten H. Dak rater Het jong van een koe wórdt betiteld met kalf, Maar dat van een gnoe spreekt men nooit aan met gnalf: Evenmin beet een kangeroe-kind: kangeroe-alf. Hiermede heb ik mijn plicht wel gedaan Het lijkt me gelukt, John Buil nog te slaan HET BOTERT NIET Nu wordt het weer botertje tot den boom! De huismoeders boteren zonder room. Ze boteren overal naar een recept, Waardoor ieder „margaproduct" wordt „genept". j Al botert het niet tusschen pa en moe. i Maar moedertje botert- en zonder koe, Dan is z'in de olie en ook d'r vet Aan 't kneden, aan 't knoeien en tegen de wet Ze geeft aan d'r smeersel een kleur van goud, De kleur van dat goud van Minister Oud.. Zij roert tegen Deckers en Ouds en Colijns En al de fabriekers van boteraccijns. Wat weet zij van Import en Export af? Zij botert, al gaat „Van denBergh" naar 't graf. „WatEconomie Ach watHandels balans Loop heen met je sprookjes van Moeder de Gans. Al botert het niet in 's Lands boter- zaak, Zij botert en glundert: „Wat fijn van smaak Zij gaat ook uit boot'ren bij vriend en bij maag, En overal botert het... niet in Den Haag. GRAPPEN IN DUITSCHLAND NIET GEWAARDEERD. Dat de Duitsche Justitie niet malsch pleegt te zgn met het uit- deelen Van straffen, weet men al lang. Ook dit zelfs, dat min of meer goedlachsche grappen vaak met vele maanden tuchthuis gestraft worden. Bekend is van vorige jaar de mop van den Berlijnschen tooneelspeler, die op kwam en begon met den arm uit te steken waarop hij uitriep „Heil..." Hij haperde, krabde zich even achter de ooren en zei dan „Donner wetter, da hab' ich den Namen vergessen".... Donderend applaus en gelach na tuurlijk maar de grappenmaker ging voor idem zooveel tijd de doos in. Iets dergelijks overkwam nu den S. A.-man Metzger uit Bundenthal, die zes maanden kreeg op te knap pen. Zijn delict bestond in het vol gende Op een theateravond betrad hij het tooneel, strekte de hand uit ten groet, waarop ook heel het publiek hetzelfde deed. Metzger zei echter niets en verdween achter de schermen. Direct kwam hij weer terug, strekte weer zijn arm en zei „Zóó hoog ligt in 't Schwarzwald de sneeuw Vrouwe Justitia, let wel gerech tigheid, liet den armen grappen maker 6 maanden opknappen. De „Leiders" verstaan geen grappen DE NIEUWE BLIKVLEESCH- FABRICAGE. EEN NIET-VAKMAN TOT FABRIKANT GEBOMBARDEERD, De, „Vee- en Vleeschhandel", het officieel orgaan van eenige slagers bonden, schrijft: „In gemoede amice, maar het zal je toch ook wel opgevallen moeten zijn, dat er onder de onderdanige middenstanders 'n geest is ontstaan van verslapping, niet alleen wat be treft hun activiteit als zakenmen- schen, maar erger nog de actie tegen alles wat men tegen hun bestaan onderneemt is zoodanig aan 't tanen geraakt, dat men op 't oogenblik veelal de allures aanneemt van den overwonnene, die alles voor lief accepteert, wat men hem belieft voor te schrijven, Het is thans al zoover gekomen, dat men niet meer opschrikt van de dolste dingen die men van hooger hand doet en waarvan de kleine zakenman veelal de dupe is, „Toch niets aan te doen", pleegt men al te zeggenMen is dus al „ver heen' met het kapot maken van den mid denstand. „Toch niets aan te doen" strengsten winter te ontloopen tenzij ze me met een pistool op de borst dwingen, zei hij tot kapitein Rifle, eenige oogenblikken nadat Mary Standish het dek verlaten had. -Een Eskimosche winter is lang genoeg, maar voor mij duurt er een in Seattle, Minneapolis, Chicago en New-York veel langer. Naar ik hoor, heeft de Onder zoekings Commissie te Washington U verzocht over te komen, Ja, met Carl Lomen van Nome: maar Lomen was eigenlijk de man, dien ze noodig hadden. Hij heeft 40.000 rendieren op het schiereiland Seward en ze waren gedwongen hem aan te hooren. Er zal misschien wel wat op til zijn. Lomen is een diplo maat, iets wat ik allerminst ben. Wanneer ik dergelijke dingen zie, dan komt er een groote lust tot vechten in me op met wapenen. Omdat er nu toevallig goud gevon den werd, denken ze, dat Alaska een citroen is, die uitgeperst kan worden en als bet sap er uitgehaald is. meenen ze, dat de schil geheel waardeloos is. En zoo zal bet dan ook zijn zeide hij ironisch als ze op die manier doorgaan. Er is te veel zwendel, te veel politiek geknoei in Washington te veel krank zinnige „Amerikaansche humbug" noem ik het de zucht om heele wouden om te kappen in plaats van kalm den bloeitijd af te wachten, de Amerikaansche politiek om zooveel mogelijk geld overal uit te maken, in plaats van den gezonden stelregel te volgen „behoud ng en vcortplan ting".... Wat malen wij er om, wat er morgen gebeurt, zoolang we van daag krijgen kucnm wat we hebbsn willen, dat is het argument van de dat men thans het slagersbedrijf permanent gaat opdringen blikjes vleesch te verkoopen, waardoor men zich zijn - arbeid als vakman ziet ontnemen en men busjesverkooper wordt in dienst van ja van wien De nieuwe „fabrikant" van het vitaminenrijke wonderproduct van de toekomst, onlangs nog caféhouder te Helmond en nu Directeur der Nieuwe Nederlandsche Vleeschindustrie, staat borg voor een fijn product, andèrs zou hij er geen fabriek voor aan- koopen. Alhoewel hij een onderne mend koopman is, daarvan getuigen thans nog vele jammerende Haag- sche grossiers, die destijds zaken met hem deden. Waren er plotseling geen bona fide fabrikanten meer om dit zaakje op te knappen of heeft misschien de heer De Bruin het wereldmonopolie van vitaminen tot zich gehaald Het is een mysterieuze geschiede nis met de melkbeperking. Destijds moest er vee afgemaakt worden om tot melkbeperking te komen, 't Pro duct blikvleesch was een noodzake kwaad, men kon toch moeilijk het vleesch vernietigen werd toen gezegd. Thans zegt een nieuwe Minister De werkloozen moeten blikvleesch want zij verzwakken zoo. Waarom dan geen goedkoope melk van 3 cent per liter voor deze stakkerds en geef ze bonnen ook voor ander krachtig voedsel. Neen, blikvleesch 't Gelijkt erop, dat men in geen enkel opzicht de slagers ten goede wil komen en deze zijn voor een belangrijk deel door al deze teleur stellingen thans in een dusdanig stadium van verslapping gekomen, dat men al heel veel hoort zeggen „Er is toch niets aan te doen.r Staat gelijk met algeheéle capitulatie en ontreddering van de gelederen van den middenstand. Juist indezen critieken tijd is het „Eendacht maakt Macht" noodiger dan ooit!" welke factoren daarbij een rol spelen. Voor tegenwoordigheid van geest heeft men twee dingen noodigbe- oordeelen wat gedaan moet worden, op het gevaarlijke oogenblik en het dan zoo snel mogelijk uitvoeren. Men moet de situatie dus bliksem- het stuur van hun razende stroom lijn auto's snelheden najagen, die ons doen duizelen, iedere seconde bedreigd door honderden gevaren oneffenheden, plotselinge bochten, springen van een band, breken van een as, kortom te veel om op te snel overziendat kan men slechts sommen en stuk voor stuk genoeg MEN KAN ER ZICH IN OEFENEN. BEROEPEN, DIE EEN SNELLE REDACTIE VEREISCHEN... Wekenlang heeft de heer X. zich voorbereid op de gewichtige confe rentie met zijn chefieder woord heeft hij overwogen, ieder bezwaar kan hij weerleggen en daar wordt hem opeens een vraag gesteld, waar aan hij, zelfs in zijn droomen, niet gedacht heeftIn een minimum van tijd zijn alle gedachten dooreen- geloopen, zijn tegenwoordigheid van geest laat hem geheel en al in den steek, hij wordt rood en verlegen en wekt daardoor juist den indruk, dien hij zoo graag gemeden zou hebben. Heel sterk in het oog valt het ge brek aan tegenwoordigheid van geest bij het uitbreken van brand. Dan ziet men iemand opgewonden de trap afrennen, terwijl hg in de eene hand een oude parapluie draagt en met de ander een linkerschoen zwaait... twee onbruikbare, in ieder geval bijkomstige dingen, terwijl zijn cassette, zijn papieren en sie raden een prooi der vlammen wor den, al waren zij misschien op 't oogenblik van gevaar voor het grijpen. Bij examens gaat het al evenzoo. Ook hier, waarbij het zoo veel aan komt op tegenwoordigheid van geest, is de geëxamineerde dikwijls op het oogenblik, waarop hij zijn kennis moet luchten, alles en alles vergeten, hoewel hij het misschien een half uur tevoren nog zoo goed in het hoofd had. En terwijl zijn kameraad zich er tusschen uitredt met een slagvaardig antwoord, begint hij van verwarring te hakkelen... - Hoe doe je dat toch je bent er altijd precies op tijd bij zei een dame bewonderend tot haar vriendin, toen deze juist op het goede moment een groote vaas opving, die anders beslist gebroken zou zijn. Ik weet altijd pas daarna, wat ik eigenlijk had moeten doen. Mis Volkomen mis Tegenwoor digheid van geest is evengoed aan te leeren, als alle andere eigenschap pen, die wij altijdjsoo „buitengewoon" vinden. Men moet alleen eens nagaan menschen met macht en geld daar, Ze hebben hun eigen land uitgebuit nu willen ze dit met Alaska ook doen. Dat is, wat men modirn noemt... je ware Amerikaansche jacht naar dollars. Is u dan geen Amerikaan, mijn heer Holt De stem klonk van zoo nabij, dat beide mannen opschrokken. Toen wendden zij zich om en keken op. Niet ver van hen af, haar rustig mooi gezichtje bestraald door het maanlicht, stond Mary Standish. U stelde mij een vraag zeide Alan, beleefd buigend. Neen, ik ben geen Amerikaan. Ik kom van Alas ka... De lippen van 't meisje opende zich een weinig en met groote, heldere oogen keek ze hem aan. Toen zei ze: - Neemt u met niet kwalijk, dat ik geluisterd heb. Ik kon het niet helpen Ik ben een Amerikaansche. Ik houd van Amerika, Ik geloof, dat ik mijn land boven alles ter wereld liefheb. Amerika, mijnheer Holt. Het woord Amerika alleen houdt niet in een groot deel van de bewoners van dat land. Ik ben er trotsch op, dat mijn voorouders het eerst met de „Mayflower" aan land zijn gekomen. Daarom is mijn naam ook Standish Ik zou u er even aan willen her inneren, dat Alaska ook een deel van Amerika is. Alan Holt was een weinig ver baasd. Op dat moment was de uit drukking op haar gezicht niet kalm en rustig meer Haar oogen straalden Haar innerlijke ontroering was merk baar in haar stem en hij wist, dat wanneer het daglicht geweest was, hij haar wangen zou hebben zien doen door zich een onderdeel van een seconde volkomen op de zaak te concentreeren, alle andere gedachten te bannen en het gebeurde of het gebeurende te overdenken. Opgewonden menschen toonen heel weinig tegenwoordigheid van geest, want zij kunnen zich niet volmaakt concentreeren; zij worden steeds bestormd door 1001 indrukken van het leven rondom hen. Slechts iemand, die in staat is op oogenblikken van gevaar een soort stilstand van het leven te bewerk stelligen, een ko^te pauze in den eeuwigen cirkelloop, zal uit zichzelf tot de eenige goede reactie gedreven worden. Memeer Aman komt thuis en vindt tot zijn schrik een keuken, waarin het water 10 c.M. hoog staat. De pijp van de waterleiding is gespron gen en het water spuit nog steeds in een dikke straal eruit. Meneer begint te schreeuwen en te gillen, tracht zijn duim op het lek te hou den, waaruit een onstuimige water straal spuit, wordt zelf kletsnat, alarmeert vrouw, kinderen en andere huisgenooten, die in doodsangst komen aanloopen.... de kinderen huilen... niemand weet wat te doen. Heel anders reageert de heerBee- man. Ook hij schrikt, als hij de overstrooming ziet. In tegenstelling met Aman blijft hij echter één oogen blik sprakeloos staan... zgn hersenen werken ingespannen en hij neemt de situatie op. En dan schiet hem opeens 't eenige goede binnende hoofdkraan van de waterleiding sluitenNu kan men omgekeerd natuurlijk niet beweren, dat iedere bliksemsnelle reactie, dié tot een be paald doel leidt, tegenwoordigheid van geest genoemd mag worden Als twee menschen zich in een bepaald huis bevinden op de eerste étage, en zij komen tot de ontdekking, dat zij opgesloten zijn en er ondanks hun roepen niemand komt, is niet diegene de man met de tegenwoordig heid van geest, die tenslotte spijkers met koppen slaat, het venster open maakt en langs de regenpijp omlaag klautert, om met gescheurde broek opengeschaafde handen beneden te komen, maar de ander, die de situatie nog eens rustig overdenkt dan tot de slotsom komt, dat het veel eenvoudiger is van de tele foon gebruik te makn en een smid op te bellen, om de deur te openen. De tweede eisch: de snelheid, waarmee de reactie voltrokken wordt, speelt ook een groote rol, hoewel zeer zeker niet de voornaamste. De hoofdzaak is dus in de eerste plaats de basis, het fundament te vinden voor de op dat oogenblik eenige juiste houding en het tempo daarvan dan systematisch zoo op te voeren, dat tijdens het grootste ge vaar hersenen en spieren eendrachtig samenwerkend, hun volle capaciteit geven. Want tenslotte bestaat tegen woordigheid van geest in den grond slechts uit een snelle en intensieve hersenwerking met als gevolg een versnelde spierprikkel. Er zijn verschillende methoden om snel en juist handelen te „trainen." Een daarvan is de Jiu-Jitsu-sport, de Japansche kunst van zelfverdedi ging, waarbij men de situatie onmid dellijk moet kunnen overzien, om de juiste grepen toe te passen. Ook schermen, het bliksemsnelle spel der degens of sabels, is een uitstekende sport om de tegenwoordigheid van geest aan te kweeken. Niet de kracht, zelfs niet de moed van den mensch, beslissen bij deze sporten, maar uit sluitend de snelle reactie op een beweging van den tegenstander en het snelle doorzien van diens voor nemens. Het getrokken mes moet niet alleen dadelijk gezien worden, maar ook moet de juiste greep be paald worden, om het uit de hand te wringen. Een onderdeel van een seconde beslist daarbij Tal van beroepen vereischen in de eerste plaats een groote tegenwoor digheid van geest. Bij geen beroep is het welhaast zoo dringend nood zakelijk snel en doordacht te kunnen handelen, als bij de brandweer. Hier hangt alles af van de wijze, waarop de een handelt om den ander en ook zichzelf te redden. Hij moet sneller zijn, als het dreigende gevaar. Nemen we verder den automobilist. Ook hij moet geregeld situaties door staan, die zijn heele geestkracht ver eischen. Plotseling rent over de ver laten straat een spelend kindplot seling stopt vlak voor hem een fietser, die zooals hij dacht - zou doorrijdengevaren bij eiken meter, dien hij aflegt! Neem voorts de artisten, die op vaak duizeling wekkende hoogte op een koord balan- ceeren, de dompteurs, die de wilde dieren dag-in, dag-uit bedwingen. Neem voorts de coureurs, die achter gloeien. Hij glimlachte, maar die glimlach was niet geheel van cynisme ontbloot. Haar schoonheid bracht hem allerminst van de wijs. En wat weet u van Alaska, juffrouw Standish Niets, antwoordde zij. En toch houd ik van het land. Ze wees naar de bergen. Ik wou, dat ik daar ge boren was U is bevoorrecht. U moest Amerika liefhebben. Alaska, bedoelt u. Neen, Amerika. Er kwam een uitdagende schittering in haar oogen Ze trachtte zich niet te verontschul digen, maar ging regelrecht op haar doel af. De cynische glimlach, die om Alan's lippen gespeeld had, ver dween. Lachend boog hij weer. - Als ik op het oogenblik spreek met de dochter van kapitein Miles Standish die met de „Mayflower" overkwam, neem ik mijn woorden terug, zei hij. Als mijn vermoeden omtrent uw bloedverwantschap juist is, zult u zeer zeker wel op de hoogte zijn van de Amerikaansche toestanden. Wordt vervolgd. om den dood te veroorzaken Neem ook de vliegers, speciaal de kunstvliegers, de pioniers, die alles op alles zetten, om aan te toonen, dat een bepaalde afstandsvlucht of hoogte vlucht tot de mogelijkheden behoortneem de stratosfeeronder- zoekers, zij komen geregeld voor situaties te staan, die de volle tegen woordigheid van geest vereischen. Luister naar wat Géo Chavez, de kunstvlieger, vertelt over zijn vlucht over de Alpen, de eerste tocht over de Alpen, die per vliegtuig werd ondernomen. Hij zegt daarbij „Diep beneden mij lag Gondo. Nu kwam de Gondoklcof. Stijl rezen de rotsen op... alsof zij mij wilden tegenhouden, een dreigende steenen muur. Opeens werd mijn vliegtuig ge grepen door reusachtige vuisten werd het heen en weer geslingerd en met onweerstaanbare kracht om laag gedruktIk werkte wilde de machine in mijn macht houden. Binnen enkele seconden werd ik bijna 100 meter omlaag gedrukt Een windstoot van terzijde wierp mijn machine geheel uit den koers... Ik boog mij voorover. AiSlechts luttele meters voor mij uit stegen de stijle rotsen van de Seehorn ten hemel... Met alle macht trok ik aan het richtingsstuur haarscherp vloog ik voorbij dezen steenklomp.... Ik was den dood op enkele centi meters afstand gepasseerd Zoo was het verhaal van Chavez, die op dienzelfden tocht bij zijn roemvolle landing te Domodossola den dood vond... de landing mislukte en het vliegtuig sloeg enkele malen over den kop. Malcolm Campbell een beroemde naam in de coureurswereld hij weet ook, wat tegenwoordigheid van geest beteekent. De Coloradokever. De Coloradokever is een insect, dat in Amerika zeer veel schade aan het aardappelgewas veroorzaakt. Sinds 1919 komt hij ook in Frank rijk voor en daar heeft hij zich zoo vermeerderd, dat de aardappelteelt op vele plaatsen niet anders meer dan met regelmatige bestrijding door bespuit ing of bestuiving van het ge was mogelijk is. Nog steeds breidt de kever zijn gebied uit en het vorige jaar is hij in België opgetreden. Vandaar dat wij er thans op voor bereid moeten zijn, dat hij ook tot ons land zal doordringen. Dit moeten alle telers van aardappelen weten, zoowel de boer, die ze in het groot verbouwt, als de particulier, die voor eigen gebruik wat aard appelen teelt, want als de kever ons land binnendringt, kan hij zich in elk aardappelveld neerzetten en zich daar gaan vermeerderen. Dit moet met alle middelen tegen gegaan worden. Niet alleen omdat, de kever zich hier eenmaal ge vestigd en vermeerderd heeft, de aardappelcultuur ook in ons land niet meer goed mogelijk zou zijn dan met jaarlijksche bespuiting of bestuiving van het gewas, maar ook omdat onze uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar verscheidene landen dan moeilijkheden zal onder vinden door de invoerverboden of minstens invoerbelemmeringen voor aardappelen zoowel als voor ver schillende andere producten, die deze landen dan als beschermingsmaat regel waarschijnlijk zullen afkon digen. Iedereen moet dus weten, dat het een algemeen belang is, den Colora dokever, zoodra hij zich hier vertoont met de grootste kracht en zorgvul digheid te bestrijden. De Plantenziektenkundige Dienst zal hierin leiding geven, maar heeft daarbij de volle medewerking van alle menschen noodig. De bestrijding is bij de Wet voorgeschreven en ge regeld. Maar om den kever te bestrijden mee ten wij weten, waar hij voorkomt om dit vast te stellen, is de waakzaamheid van velen noodig. Ieder, hetzij land- of tuinbouwer, arbeider of particulier, moet, zoodra hij ergens een aardappelplant vindt, die gaatjes vertoont in de bladeren, welke door insecten zijn gevreten en die daarbij roodachtige larf jes vindt of den kever waarneemt (die een groot geel lievenheersbeestje lijkt, dat inplaats van stippen, tien zwarte overlangsche strepen op de dekschil den vertoont) daarvan mededeeling doen in de eerste plaats ten ge meentehuize. Het is echter ook wel wenschelijk iemand, die aan de land- of tuin- bouwvoorlichting of het onderwijs verbonden is, ofwel een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst te raadplegen en de bescha digde bladeren of de gevonden larven of kevers in een goedsluitend doosje te doen en bij de afgifte voor onder zoek af te geven. Niet alleen volwassenen kunnen dit doen, maar ook kinderen en hoe meer paren oogen met aandacht naar de aardappelplanten kijken, hoe grooter de kans is, dat de kever of de larven gevonden worden, als zy op Nederlaüdsche gebied mochten voorkomen. Het is dan ook daarom, dat in de laatste maanden op ruime schaal voorlichting is gegeven over den Coloradokever bij het land- en tuin- bouwonderwijs en op vergaderingen van land- en tuinbouwers, terwijl zeer binnenkort ook in de hoogere klassen van de lagere scholen af beeldingen en modellen van kevers en larven zullen worden getoond. Daar het waarschijnlijk vanuit België zal ztjn, dat de kever ons land zal binnendringen, is deze voor lichting dit jaar beperkt tot de drie zuidelijke provinciën; Limburg, Noord Brabant en Zeeland, hoewel, speci aal bij het land- en tuinbouwonder- wijs, ook in de andere provincies de Coloradokever en de daaraan ver bonden gevaren zijn besproken. Maar ook in de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland is de kans op het optreden van den kever dit jaar vermoedeiijk nog ge ring. Het is zelfs mogelijk, dat er dezen zomer geen enkele kever zal gevon den worden. Maar iedereen moet er op verdacht zijn, dat hij ergens kan optreden en als dat werkelijk het geval is, moet de betreffende haard met man en macht worden uitgeroeid. Het bovenstaande is de eerste waarschuwing, die vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst over den Coloradokever in het bijzonder in de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland wordt verspreid. Zij dient om alle menschen, in dit gebied, voor te bereiden op wat komen kan. In Vlugschrift 47 van den Plan tenziektenkundigen Dienst is een gekleurde afbeelding van den kever en de larve opgenomen. Aanschaffing van dit vlugschrift door particulieren en vereenigingen (verkrijgbaar bij den Dienst te Wa- geningen a 4 ct. per stuk) wordt ten zeerste aanbevolen. Ook op andere wijzen zullen af beeldingen van het insect door den Dienst verspreid worden. Vóór Juni is het optreden van den kever in ons land vrij zeker niet te verwachten. Een tweede waarschu wing zal in Juni uitgezonden wor den. EEN KWART EEUW FRANCISCANEN. Zondag hebben de Eerw. Paters Franciscanen aan den Maagdenberg te Venlo het feit herdacht, dat zij zich voor 25 jaren geleden hier ter stede vestigde. MGR. J. H. G. JANSEN f Zondagochtend te kwart over negen is Mgr. Jansen, tot het vorig jaar Aartsbisschop van Utrecht, op 68- jarigen leeftijd overleden. Hoewel Mgr. Jansen reeds lang lijdende was en hij in verband met zijn ziekte zijn functie als Aarts bisschop heeft moeten neerleggen, is het overlijden Zondagochtend toch nog plotseling gekomen. LUCHT VAARTTENTOONSTEL LING TE MAASTRICHT. In de voormalige Dominicanerkerk te Maastricht heeft de Maastricht- sche Aero-club van 16 t/m 24 Mei een luchtvaart-tentoonstelling annex luchtbeschermings-tentoon- stelling georganiseerd, waarvan Zaterdagmiddag de officieele opening plaats had. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Zondagavond kreeg na afloop van een muziekconcours te Jabeek zekere J. L. ruzie met de 28-jarigen F. D., Nederlandsch inwoner van het Duit sche grensplaatsje Hillesberg. L. heeft hierbij zijn tegenstander met een mes in het onderlijf gestoken, zoodat de ongelukkige vreeselijk werd gewond. Geneeskundige en geestelijke hulp waren dadelijk ter plaatse. In levensgevaarlijke toestand is F. D. naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. De dader werd door de marechaussée gearresteerd. GEVAARLIJKE HELLING AFGEREDEN. Zondagmorgen kwam de 16-jarige A. S., wonende te EckelradeGrons- veld, die per rijwiel naar Maastricht reed, de gevaarlijke helling bij het Gronsvelderbosch afrijden. In volle vaart ging het naar be neden ondanks den zeer slechten weg. Op een gegeven moment slipte de fiets en het meisje sloeg met het hoofd tegen den grond. Met een zware hersenschudding en bewusteloozen toestand werd zij door dr. Goffin uit 's-Gravenvoeren naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overgebracht. Haar toestand is hoogst ernstig. VOORVORK BRAK. Tengevolge van het breken van de voorvork van zijn rijwiel is Zondag ochtend de 16-jarige wielrenner Wyants uit Den Haag op den Gouw- sluischeweg onder Alphen aan den Rqn tegen een posseerende auto ge reden. De jongen bleek ernstige hoofd wonden en inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. In het gemeente-ziekenhuis te Den Haag, waarheen hij was overgebracht is de jongen aan de gevolgen over leden. Het slachtoffer was eenige zoon. Twee jaar geleden verloren zijn ouders hun anderen zoon eveneens door een ongeval. Ingekomen en vertrokken personen van 8 tot 15 Mei INGEKOMEN H. M. W. Goumans, dienstknecht. Akkerweg 6 van Herten E. C. A. M. Noorduijn, z.b. Groote Straat 29 van Lochem P. M. Driessen, schilder, Langstr. 35 van Grave M. J. W. Hermsen, dienstbode L 77 van Helmond A. W. Koenen, dienstbode 120 van Sevenum G- M. Koenen, dienstknecht I 20 van Belfeld J. A. P. Spuls en vrouw, monteur Oude Oostrumsche weg 49 van Den Bosch J. L. Swinkels, dienstknecht, Land- weerdweg 22 van Horst A. Th. J. Valckx, dienstknecht, C 54 van Sevenum H. B. M. van Gessel, verpleegster St. Annalaan 5 van Nijmegen M. H. A. Janssen, idem, idem van Neer W. M. J. Jutte, idem, idem van Rotterdam M. J. Achten, zb. Oostrum D 46 van Wylré A. W. P. Claessens, zb. Stations weg 28 van Den Haag W. M. van Dommelen, dienstbode, Oostrum D 22 van Meerlo M. P. van Dommelen, dienstbode Oostrum D 25 van Maashees A. P. F. Driessens, dienstbode L 35a van Weert L. J. Fleuren, dienstknecht L 60 van Maashees G. H. Huisman, dienstbode Smak. terweg 7 van Maashees J. W. M. Jacobs, dienstbode Cas- tenray G 13 van Horst J. Th. Jacobs, dienstbode, Oirlo E 57 van Maashees A. M. Janssen, dimst' ode, Groo' straat 18 van Grubbenvorst P, J. H. Janssen, dienstknecht Landweerdweg 22 van Meerlo M. Janssen, dienstbode, Smakt B van Maashees P. C. H. Lommen, dienstknecht, Oostrum D 42 van Wanssum J. H. Peeters, dienstknecht, Eind. straat 10 van Maashees J. W. Peeters, dienstknecht, C 59 van Maashees H. H. Peeters, dienstbode, F 18a van Maashees J. C. Peeters, Eindstraat 10, van Maashees P. H. de Rijk, dienstkecht, Oirlo E 38 van Limbricht J. A. Raaymakers, dienstknecht, Merselo M 121a van Maashees C. J. W. van Treeck, dienstbode, Groote straat 10 van Bergen P. H. Theeuwen, dienstknecht, M 90 Hiept van Maashees H. Thijssen, dienstknecht, Merselo M 50 van Wanssum J. A. A. Voesten, reiziger, Hofstr. 10a van Stevensweerd P. A. M. Willems, dienstbode L 55 van Maashees H. A. Verberk. dienstknecht G 45 van Oploo Th. Willems, dienstbode, Land weerdweg 22 van Meerlo P. M. J. Wolters, dienstknecht, Henseniusstraat 16 van Maashees VERTROKKEN A. C. H. Meesters, onderwijzer, naar Boekei A. J. L. van Veghel, zb. naar Maas hees A 55 A. J. Janssen, zb. naar Vierlings beek A 197 A. M. Zielemans, dienstbode, naar Blerik, Antoniuslaan 24 G. J. A. M. Poels, zb. naar Heer len, Uilenstraat 12a A. M. Peters, zb. naar Belfeld N 5 F. Winkels, bakker, naar Kevelaer J. M. Hillegers, dienstknecht, naar Maashees A. J. Nissen, dienstknecht, naar Vierlingsbeek A 70 J. Chr. Berbers, dienstknecht, naar Horst H- Martens, dienstknecht, naar Maasbree Ch. Wijnhoven, dienstbode, naar Beugen B 86 H. A. Deenen, dienstknecht, naar Wanroy M. H. Volleberg, dienstbode, naar Voorburg A. van Dooren, dienstknecht, naar Bergen D 32 J. Wennekens, dienstknecht, naar Maashees B 82 M. G. W. Poels, zb. naar Grathem A. G. Diktenzee, dienstbode, naar Venlo, Casinoweg 20 M. Roffers, diensthode, naar Til burg, Molenhoekpl. 5 A. Vollenberg, dienstbode, naar Tegelen, Nachtegaalstraat 78 M. G. Koppes, dienstbode, naar Bergen D 131 Wed. P. Philipsen-Jacobs, zb. naar Sambeek P. J. Philipsen, landbouwer, naar Sambeek L. J. G. Swinkels, dienstknecht, naar Maashees A 185 P. van Dommelen, dienstbode, naar Maashees B 72 J. A. de Bruijn, stucadoor, naar Zwolle, Groen estr. 5 M. H. F. Messemaeckers, zb. naar Craham Rood South Croydon M. R. Roffers, dienstbode, naar Wanssum M. H. Geurtjens, dienstknecht naar Sambeek H. J. van den Broek, arbeider, n. Tegelen Roerm.weg 9 P. J. Litjens, dienstknecht, naar Maashees M. Lormans, dienstbode, naar Baar- loMaasbree A 167 A. de Hoog, dienstknecht, naar Meerlo, B 84 P. M. Delauw, dienstknecht, naar Maashees A 141 P. A. Beckers, dienstbode naar Venlo, Straelsche weg 63a. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 2.660.000 eieren. Kipeieren van f 2.40 tot f 2.90 Kleine eieren van f 2.20 tot f 2.30 Eendeieren van f 2.30 tot f 2.60 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.600.000 eieren. Kipeieren van f 2.20 tot f 2.90 Eendeieren van f 2.30 tot f 2.60 Lood- Zinkwerk g Koper- Gas- en Waterleiding Pompen Speciaal adres voor BOORPUTTEN. Overloonsche weg 7 WYCHEN Dinsdag 26 Mei H. laarzen a Brandew Puike Jef Cognac Oude Jei r Likeuren Wijnen Slytery Maas Ook voor VI Voor Smederij

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6