Buitenland. Provinciaal Nieuws Hoofdpijn, Kiespijn. Gemengde Berichten. geworden, hoe daarin zal dienen te worden voorzien. En geen landbouw- economisch. Men heeft eerst gedacht aan eieren. Dit was natuurlijk een goede tege moetkoming. Maar uit landbouw-economisch oogpunt waren hiertegen bezwaren aan te voeren. Vermoedelijk omdat het uit de markt nemen van groote kwantiteiten eieren de normale eieren- vooi-ziening zou ontwrichten. Men is teruggekomen tot het geven tegen lage prijzen van vleesch. Met de slagers heeft men overleg gepleegd in zake het distribueeren van versch rundvleesch. Deze schijnen zich er tegen te hebben verzet. Ook de veeweiders en mesters zouden zich hebben gekant, indien hun advies zou zijn gevraagd. Want het van regeeringswege opkoopen van koeien beteekent de uitschake ling van dezen groep van mannen, die in normale tijden zorgen voor een behoorlijke vleeschvoorziening. Bovendien zou men de vroegere euvelen weer kunnen terug krijgen, n.I. ontduiking," bevoordeeling van enkele insiders, het smokkelen van buitenlandsch vee over de grens om te kunnen proüteeren van de hier te lande te maken hoogere prijzen. Nu is de gedachte aan een nieuwe afslachting van vee weer naar voren gekomen. Dus - niet uit Landbouw crisisoverwegingen doch zuiver om sociaal te hulp te komen. Dan moet men daaraan geheel andere maatstaven aanleggen. Men mag deze geste niet vereenzelvigen met crisis-politiek. Wel moet de Minister van Land bouw en Visscherij overwegen, hoe hij zijn collega van Sociale Zaken kan tegemoet komen terwijl de Mi nister van Financien er ook een woordje over mee heeft te spreken, daar de kosten van deze eventueele afslachting wel niet uit het land bouwcrisisfonds zullen worden ge delgd. Tenzij ten deele. Men zou immers de afslachting dienstbaar kunnen ma ken ten voordeele van den boer. De Regeering zou én rundvleesch én varkensvleesch willen distribuee ren en dit tezamen in één crisisblik, teneinde het voedsel zoo geschikt mogelijk te doen zijn en teneinde tevens het surplus aan varkens te kunnen weg werken. Dat hierdoor ook de baconslachters weer werk méér krijgen, is een bijkomstigheid. Of men de varkens er bij haalt ter wille van de exportslachtergen is een bewering, die men hier en daar ver neemt, maar die wij niet voor onze rekening zouden willen nemen. Trpuwens de bestrijders dezer geste praten zich vast. Vele veeweiders veronderstellen, dat er binnen af- zienbaren tijd een vleeschtekort zal ontstaan en dat weer Argentijnsch en Deensch vleesch zal moeten wor den geimporteerd. Indien zij daarin gelijk hebben, dan is een mixum van rund- en varkens vleesch aanbevelens waard, daar op die wijze dat rund- vleeschtekort niet zal worden ge forceerd. Vergadering Boter- fabriek „H. Maria" Oostrum. Zondag 10 Mei hield de Boter- fabriek „H. Maria" te Oostrum de algemeene jaarvergadering in de zaal Linders. De Voorzitter, de heer Litjens, opende de vergadering met den Christelijken groet en een hartelijk woord van welkom tot de leden, welke in groote getale ter vergade ring aanwezig war en, speciaal echter een welkomstwoord tot den Z. E. Heer Asselberghs, die telkens en telkens blijk geeft de fabriek zulk een warm hart toe te dragen. Met de beste wenschen tot het welslagen der vergadering, leidt de Voorzitter de vergadering in, brengt dank aan den Zaalhouder, wiens echtgenoote er steeds voor zorgt, dat alles in de puntj es in orde is, waarna hij wijst op de nog steeds weinig hoopvolle toekomst, wat betreft verbetering der botermarkt en toch, zoolang de concurrentie der margarine en de koopkracht van de massa niet veel verbeterd is, is er geen sprake van herbloei der zuivelindustrie. Hoever we reeds met de prijzen gezakt zijn, blijkt uit het feit, dat ophetoogen- blik voor 1 K.g. boter net zooveel betaald wordt als een paar jaar terug voor 1 pond. Zoo goedkoop mogelijk produceeren, zooveel mogelijk be zuinigen en de onkosten trachten te drukken, is de weg, die thans nog eenig verschiet oplevert. 1935 gaf voor de fabriek geen rampen of onheilen, maar tengevolge der talrijke crisismaatregelen en het inkrimpen van den veestapel waren wel oorzaak dat er veel minder melk werd aangevoerd, waaraan echter de droge zomer van dat jaar mede debet is. In het algemeen is het vet gehalte der aangevoerde melk ge stegen. Al is er in Nederland nog een beduidend te veel aan melk en boter, en gaat ons product voor te kleinen prijs naar Engeland, het eenige land met vrijen invoer, en al krijgt de boer daardoor niet het volle loon voor zijn arbeid, gedachtig aan den zegen van God, waaraan alles gelegen is, gaan we hoopvol de toe komst in. Nadat het applaus, waarmede deze keurige openingsrede werd beant woord, bedaard was, gaf Directeur Lemmens voorlezing van de notulen der laatste algemeene vergadering, welke onveranderd werden goedge keurd. Hierna volgde een uitvoerige uit eenzetting van het Account ants- rapport der Z.N.Z. over den gang van zaken in 1935, waaraan wc ont- leenen Aangevoerde melk 3.028.006 K.G., waaruit geproduceerd 120.036 K.G. boter. Gemiddeld vetgehalte 3.34 pCt. Aan de leden uitgekeerd per 100 K.G. melk f 3.95, 't vorig jaar f 3.65. Bovendien hebben de leden volgens berekening gratis terug ontvangen circa 85 pCt. ondermelk en 9 pCt. karnemelk. Het onkostencijfer was f 0.93 pér 100 K.G. melk. De balans gaf een reserve aan van f20.077.32. Het rapport van den Raad van Toezicht adviseerde tot goedkeuring van het gevoerde beheer en keurige administratie. Onder applaus der vergadering werden de heeren M. Stevens als Bestuurslid en F. Poels als lid van den Raad van Toezicht bij acclamatie herbenoemd, die op een desbetreffende vraag antwoorden hunne functie onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen te aanvaarden. Omtrent het premie- en boete stelsel inzake het vuilgehalte der i geleverde melk was het Bestuur, naar de Dir. c eur opmerkte, niet bijster tevreden. Al brengt de melk minder op, dat mag geen rede zijn er niet alle zorg aan te besteden, terwijl uit dergelijke melk geen prima kwaliteit boter te verkrijgen is, waar door de te behalen prijs gedrukt wordt tot nadeel der leden. Speciaal op het zeven der melk en het minder gewenschte open laten staan der melkbussen is van funesten invloed op den graad van het vuilgehalte der melk. Vlug van stal, vlugge af koeling der melk en zuiver gereed schap is het behoud der melk Naast het vuilgehalte wordt de melk thans ook onderzocht op reductage- en gistingsproef, die samen op onom- stootelijke wijze aantoonen, of de melk op de juiste wijze behandeld is. Het Bestuur bverweegt of met invoering van een premie of boete stelsel de juiste werkwijze in de hand kan gewerkt worden. De klacht op dit punt is algemeen bij alle fabrieken en toch moeten de leden bedenken, dat de prijs der boter alleen bepaald wordt door behaalde punten bij de keuring. Een melkcursus kan hier vooral nuttig werk verrichten en de juiste methode lecrea kennen. Waar nog geen melkcursus gegeven is of waar dit langer geleden is, raadt de Diiecteur aan, deze te doen houden. Op 18 en 19 Mei a.s. zullen de examens gehouden worden voor de leerlingen van den te Oostrum ge houden cursus. Vooral voor de Jonge Boeren ligt hier een mooie taak. Bovendien wordt een melkcursus door de Regeering gesubsidieerd, zoodat er tegen de kosten niet op gezien behoeft te worden. Dan wijst de Directeur op de veel moeite veroorzakende gewoonte van eikaars tuiten te leenen en hiervan geen kennis te geven. Het gevolg blijft niet uit, de in zulke tuiten geleverde melk wordt op rekening van den eigenaar der tuit geboekt en niet op naam van den leveran- cier-tuitleener. Even lastig is het gebruik van ongenummerde tuiten. Ook de melkrijders hebben hier veel overlast door, al kennen deze meest al hun klanten goed. Binnenkort zal de berekening klaar zijn, waardoor aan elk lid 2 cent per kilogram boter kan worden uitge keerd, wat over 1935 door den Z.N.Z. is bijbetaald. De Directeur merkt op, dat de vergadering niet moet denken: Ge! staat daar ons de les te lezen en zelf komt ge er goed af. O, neen de directeuren worden door een pas ingesteld bureau nauw becritiseerd op den staat der machine's, op den toestand der leidingen, zelfs op de lucht der lokalen. Niets ontsnapt aan het waakzame oog der Z.N.Z. Gerust mag de Directeur, die uit minder goede melk onmogelijk prima kwaliteit boter maken kan, dan ook de medewerking der leden inroepen, om toch hun melk op de juiste v/ij ze te behandelen. Dan alleen is hij in staat om het geldzakje der leden goed te vullen. (Applaus) De heer v.d. Sterren vraagt of er ook kosten verbonden zijn aan het volgen van een melkcursus, waarop de Directeur zegt ongeveer een gulden. Hierna geeft de heer Th. Peters uit Oirlo een korte uiteenzetting van de beteekenis van een melkcur sus, waarin naast practische, ook theoretische lessen aan de leden gegeven worden en dank zij den zeer kundigen cursusleider schitterende resulaten hehaald worden. Nadat Spreker nog even gewezen heeft op het groote belang voor fabriek en leden om vooral goede en deugde, lijke melk te leveren, sluit deze zijne opwekkende woorden. (Applaus) De Zeereerw. Heer Geestelijk Ad viseur het woord nemend, herinnert er aan, dat de fabriek thans haar 25e jaar is ingegaan. De volgende jaarvergadering is dus een jubileum. Al zijn de tgden niet geschikt tot feestviering, wil hij toch een oogen- blik de aandacht hiervoor vragen, daar een jubileum een mooie ge legenheid is om eens achter ons te zien en een blik in de toekomst te werpen. De geschiedenis der fabriek stemt tot tevredenheid, ondanks de laatste crisisjaren vooral als men er bij be denkt hoe de toestand onder de boeren zijn zou zoo er geen fabriek was, die zulke flinke boterprijzen wist te behalen. Mogelijk waren we wel door de concurrentie doodgedrukt. Dank zij God werden er echterman- nen gevondeü, die met scherp ver nuft en geheele toewijding van hun persoon op de bres stonden voor het algemeen belang. Nog zijn er onder het bestuur personen, die van den beginne af op hun post staan en wel de Voorzitter A. Litjens. Deze zal dus de volgende keer zijn 25e jaarvergadering voor zitten en dat met hetzelfde vuur en dezelfde welsprekendheid, die hem eigen is- Vooruitziende, durft Spreker te zeggen, dat de toekomst door het verleden gewaarborgd wordt en de samenwerking zal blijven voortbe staan. Al houdt de Directeur opzijn manier een soort gewetensonderzoek, laten we zijn wenken ter harte nemen tot meerdere groei en bloei der fabriek. Nadat de Voorzitter aan deze Sprekers zijn dank betuigd had, brengt hij uo<c gaarne dank aan Directeur en personeel voor hun plichtsvervulling en roept de mede werking in van alle leden tot hand having van den goeden naam der fabriek. Slechts een koel hoofd en een warm hart kan in dezen moei- lijken tijd uitkomst geven aan den boer, die dankzij de Regeering, ge steund wordt in zgn bedrijf. Met den gewonen christelijken groet werd de vergadering hierna gesloten. ITALIË ANNEXEERT ABESSINIË. VICTOR EMMANUEL KO NING—KEIZER. Zooals de berichten uit Rome dat reeds eerder deden voorzien is Za terdagavond Abessinië officieel tot Italiaansch gebied verklaard. Het volk van Rome was Zaterdag avond bijeengeroepen om te luiste ren naar de beslissingen van den grooten raad, welke Mussolini per soonlijk aan de burgers der stad zou meedeelen. Troepen van land- en zeemacht en van de militaire luchtvaart namen in oorlogstenue aan de plechtigheid deel. De troepen van het garnizoen van Rome stonden op het altaar des vaderlands opgesteld. Omstreeks 10 uur (Italiaansche tijd) verscheen Mussolinii op het bal- con van het Palazzo Venezia omzijn bekendmakingen te doen, waarvaD de voornaamste zijn: De koning van Italië wordt tot keizer van Abessinië geproclameerd. Maarschak Badoglio wordt tot on derkoning van Abessinië benoemd. Alle Abessynische gebieden wor den onder volledige souvereiniteit van Italië geplaatst. Zeshonderdduizend manschappen in oorlogstenue wachtten met de bur gerbevolking de verschijning van den Duce en zijn plechtige verklaring af Na afloop van de buitengewone zittingen van den grooten fascisti- schen raad en en den ministerraad, waarvan de laatste slechts drie mi nuten duurde, verscheen het hoofd der Italiaansche regeering op het balcon van het Palazzo Venezia, om het Italiaanshe volk de besluiten welke door de beide bestuurslicha men genomen waren voor de defini tieve oplossing van de Italiaansch- Abessinische kwestie, bekend tema ken. Reeds uren tevoren had zich op de Palazzo Venezia een ontzaglijke men- schenmassa verzameld, die den Duce, zoodra hij zich op het balcon ver toonde, hartstochtelijk toejuichte. Om ongeveer tien uur Italiaansche tijd weerklonk een tot driemaal toe herhaald bazuingeschal, om de menig te tot stilte te manen, vcor het aanhooren van Mussolini's rede. EEN LAATSTE VERZET- POGING HARRAR EN DIREDAWA BEZET. De Italianen gaan intusschen voort met de onderwerping van het land. Officieel wordt o.m. de bezetting ver meld van Harrar en Diredawadeze laatste stad is aan de spoorlijn ge legen. De Abessinische krijgers hebben Harrar gedurende drie dagen geplun derd, en de stad heeft nog meer geleden dan Addis Abeba. Van de huizen is niet veel meer over dan een rookende puinhoop. Het Britsche consulaat is het eenige gebouw, dat nog overeind staat. Het is zwaar versterkt en diende tot schuilplaats voor eenige honderden vluchtelingen. Te Jeruzalem wordt verklaard, dat Dagattaye, de neef van keizer Mene- lik, uit het Zuiden met 120.000 man optrekt naar Addis Abeba, met de bedoeling, de Italianen aan te vallen en een laatste poging te wagen, voor zichzelf de keizerskroon te ver werven. Dagattaye is doodsvijand van negus Haile Selaissie. VENRAY, 16 Mei 1936. ONDERSCHEIDING. Door het Nationaal Crisis-Comité is een prachtige gedenkpenning uit gereikt van Hare Kon. Hoogheid Prinses Juliana aan de leden van het Dagelijksch Bestuur van het plaatselijk Crisis-comité te Venray, de heeren H. Kraykamp, H. Oden- hoven en J. van Gerven, uit dank betuiging, dat deze heeren gedurende ruim 5 jaren geheel belangeloos hunne krachten aan het werk van het crisis-comité hebben gewijd en zich daarbij zeer bijzonder hebben onderscheiden. VOLKSCONCERT. Wegens de Missie VERVALT het op Zondag 17 Mei a.s. te houden Volksconcert op het Henseniusplein door Venray's Harmonie en wordt in plaats daarvan een Volksconcert gegeven op Donderdag 20 Mei (He melvaartsdag) na de Hoogmis om half 12 Matinée. Venray, 12 Mei 1936. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Te Utrecht slaagde voor het examen Rrjksdiploma Hoefsmid de heer Math. Keijzers te Ysselsteyn. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan de Opperwachtmeester- Brigade-Commandant L. de Groot te Venray. IN LUXOR THEATER. „Köningswalzer". Bruischende vro lijkheid, charmante omgeving der schitterende balzaal van het konink lijke paleis, van de eerste tot de laatste meter deint U mee op ge verrukkelijke rhytmen van beeld en melodie. Zg heeft een boeiende cli max, die in een verrassende ont knooping uitmondt. Deze film, welke geregisseerd is door Herbert Maïsch, is grootsch van opzet. Geweldige menschenmassa's worden tr op de been gebracht, grootsche feesten worden aangericht etc. Willy Forst speelt de ondeugende officier en zoo'n rol is precies wat voor hem. Prachtig is Paul Höi'biger als de Koning van Beieren. Pleli Finxenzeller en Ellen Schannecke zijn lieve koekebakkersdochter, van wie vooral de eerste door haar wel luidende stem indruk maakt. Oskar Sima had weer een heerlijke schurk achtige rol. Mede door de vlotte muziek weet deze film van het begin tot het einde te amuseeren. Ziehier wat de Maasbode schrijft: „Met deze film maakt de Ufa een goede beurt in 't genre, dat met „Het congres danst" op zoo geruchtma kende wijze werd ingezet. Het is overigens niet de bedoeling „Kö- ningwalzer" met „Het congres danst" op één lijn te stellen. „Köningswal zer" overtreft. Uitstekend verzorgd en met prima rolbezetting en bo vendien met menig goedgevoelde beeldeffect en dit alles in een vlot lichtgevoelig tempo voorgedragen." DONDERDAG HEMELVAART OM HET RECHT VAN HUN KIND. Een prachtig verhaal van kinder leed is deze film, welke in breede kringen aandacht verdient. In deze film van John Robertson vormt de tragiek van een kind, dat lijdt om het tetreurlijk gebrek aan levens ernst van zijn moeder en om het niet-begrepen-worden door zijn ouders, het onderwerp van een ver baal, dat geheel in de natuurlijke orde is gehouden, zij het dan, dat bovennatuurlijke motieven er geen rol in spelen. Zelden werd intusschen het gezonde van de natuurlijke, menschelijke rede zoo scherp eu zoo nadrukkelijk be toogd als in dit verhaal, waar het kindergeluk voelbaar de bindende factor vormt. De tendenz van deze film is niet uitgebuit- sober van vormgeving, aanvaardbaar en suggestief was de uitwerking der details. Geen storende muziek-intermezzi, doch rustige opbouw en logische doorwerk'ng van het gegeven maakten deze film tot een psychologisch-belangwekkend gegeven voor volwassenen. Rustig ontwikkelt zich het levens drama lusschen de ouders en het kind, dat in zijn positieve tendenz een warm pleidooi vormt voor huise lijk geluk, onderling vertrouwen en kindergeluk. Franltie Thomas speelde de titelrol van den jongen natuurlijk, openhartig en ongedwongen en met frissche vlotheid. Karen Morley en Edward Arnold gaven een uitstekende ver tolking van de ouders. „Om het recht van het kind" is een film, welke men aan volwassen menschen dat spreekt uit den aard van het onderwerp juist om den inhoud volmondig kan aanbe velen. Dat is waarlijk een zeldzaam heid, maar deze film vormt die uit zondering. Bovendien is het artistiek peil van deze film om verschillende redenen zeer goed. De Maasbode schreef als volgt Een uitstekend scenario, voortref felijk uitgewerkt... ...Er spelen in Amerika ook nog echte kinderen voor de film... Het is een hoopvol verschijnsel, dat den laatstcn tijd de Amerika rn- sche film met aanmerkelijk betere scenario's voor den dag komt, dan zij vroeger placht te doen. ...Aan de regie moet men lof geven voor haar soberheid en voor de be- heersching, waarmede zij haar spe lersmateriaal dwong tot zeer mooie prestaties. Vooral de jongen is een prachtig type. Na Shirley Temple is het dubbel weldadig te constatecren, dat er in Amerika ook nog echte kinderen voor de film spelen. P.D.V. „DE ZWALUW" Uitslag wedvlucht met jarige duiven vanuit Namèche, afstand 137 K.M. Los 10,45 uur. WindN.-W. Aankomst le duif 1-15-4, laatste duif 2-38-56 uur. le en 2e Gebrs. v d. Heyden, 3e, 15e, 19e, 20e en 22e J. Kusters, 4e en 40e G. Jansen, 5e en lie L. Maassen, 6e en 29e H. Beterams, 7e en 8e J. Arts, 9e P. Kersten, 10e, 34e en overdu f J. Eibers, 12e, 35e en 39e J. Jansen, 13e, 21e en 32e Houben-v. Ooi, 14e Poels, 16e en 24e Gebrs. Hendriks, 17e J. Vermeulen, 18e, 27e en 44e Servaas, 23e en 42e G. v.d. Putten, 25e Gebrs. Siebeis, 26e en 37e Jac. Verstegen, 28e M. Franken, 30e Van der Ven, 31e G. van Dijclc, 33e E. Vermeulen, 36e H. Derks, 3Se P. Manders, 41e W. Thijssen, 43e Jac. Voesten. Uitslag wedvlucht met oude duiven vanuit St. Denis, afstand 388 K.M. Los 9.40 met Noord-Oosten wind. Aankomst eerste duif 4.58.55 laatste 5.51.49. De prijzen werden behaald als volgt: 1—24 J. Vollebergh; 2—3 P. -Kersten; 41322 Jac. Voesten; 5 18 G. v.d. Pjtten; 6—10—11—28 G. Janssen; 7 M. Franken; 8overduif P. Manders; 9 J. Arts; 12—33 Gebr. Hendriks; 1420 Gebr. Rutten; 15 16 J. Kusters; 17 H. Beterams; 19 31 Gebr. Siebers; 21 L. Maassen; 23 2636 St. Servaas; 25 J. Goumans; 27 J. Vermeulen; 2832 Jac. Verste gen; 30 W. Thijssen; 34 Houben-van Ooi; 35 G. Vissers. Jaarvergadering van de Boerenleenbank Maashees-Holthees. Zondagmiddag hield de Boeren leenbank Maashees-Holthees, in de zaal van F. Bonants te Holthees haar algemeene jaarvergadering. Deze vergadering stond onder leiding van den heer Verbeeten, In specteur Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Deze deelt mede, dat a'.s Secretaris was benoemd L. Hofmans, lid van het Bestuur en tot stem- opnemers H. Coppis en J. Bonants. Uit de presentielgst bleek dat 76 stemgerechtigden aanwezig waren, dus een voldoend aantal om een geldige stemming te doen plaats hebben. Daarna werd door den waarnemend kassier, den heer Jos. Stevens, de notulen der vorige jaarvergadering voorgelezen, welke zonder op of aan merkingen werden goedgekeurd. Vervolgens werd door den heer Verbeeten rekening en balans over 1935 uitgebracht, waaraan we het volgende ontleenen: Inlage spaarbank f 22.569.26. Terug betaalde spaargelden f 21.373 58. Nieuwe voorschotten f270. Uitge keerd in loopende rekening aan leden f 115T2. Afgelost van voorschotten f 3100. Ontvangen in loopende reke ning van leden f 21.655. Saldo Spaargelden f 103.000. Loo pende rekening leden f 15.3000. Reservefonds (winst) f 12.968.74. Voorschotten leden f 50.000. Te goed in loopende rekening f 17.000. Er bleek een nadcelig saldo van f 128.64. De heer Verbeeten zegt, dat dit veriies is toe te schrijven dat over het afgeloopen jaar geen rente is ontvaDgen van de Landbouwbank, voor haar aandeelen bij die bank. Jos. Janssen en M. Rieter, Maas hees, vragen waarom geen rente is ontvangen van die bank, waarop de heer Verbeeten antwoordde, niet meer te kunnen zeggen. Janssen merkt opheeft die bank dan niet goed gewerkt. De heer Verbeeten zegt, dat dit niet gezegd kan worden. Doch dit gebeurd wel eens meer, om zoodoende het reserve te versterken. Dit loo pend boekjaar zal wel rente worden uitgekeerd. Jos. Janssen vraagt of alle plaat selijke banken geen rente ontvangen van de Landbouwbank, waarop de heer Verbeeten antwoordt, dat alle over denzelfden kam worden ge schoren. Hierna worden rekening en balans goedgekeurd. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen P. J. Versleijen. Wegens bedanken van Jos. Stevens werd benoemd als bestuurslid Th. Crouwers, Holthees. Nu krijgen we, aldus de heer Ver beeten, een punt van de agenda dat als volgt luidtGoedkeuring der Kassiersbenoeming. Hoe dat op de agenda is gekomen weet ik niet. Ik heb ook al hooren zeggen, dat dit meerdere leden naar de vergadering zou lokken. Een benoeming van een Kassier heeft alleen plaats door het plaatselijk Bestuur en Raad van Toezicht en den C.C.B. te Eindhoven, zoodat we over dit punt kunnen heen stappen en komen aan de rond vraag. Jos. Janssen vraagt, hoe groot het aandeel is bij de Landbouwbank. De heer Verbeeten antwoordt f 10.000. De heer Alf. Stevens, de nieuw benoemde Kassier, bracht dank aan Bestuur en Raad van Toezicht voor het in hem gestelde verti ouwen. H. Coppis vraagt of niet door den Kassier zitdag kan worden gehouden in Holthees. Dit zal bij het Bestuur worden besproken. De heer Verbeeten deelde mede, dat Alf. Stevens nog niet benoemd is als Kassier en nog moet wachten op de goedkeuring van den C.C.B. van Eindhoven. Jos. Janssen merkt nog op, dat de Bank slecht heeft gewerkt. Zou het niet wenschelijk zijn, dat de leden tijdig werden gewaarschuwd in geval ze nog verder achteruitgaat, waar voor ik vrees. Er wordt naar mijn meening door verschillende, misschien niet genoeg ontwikkelden gewan trouwd, nu is mijn vraag hoe de Centrale Bank in deze werkt. De heer Verbeeten deelde mede, dat de C.C.B. niet garant blijft voor eventueele verliezen. Doch ik zie in de bank van Maashees gein onge rustheid, aangezien er een reserve aanwezig is van f 12.168.74. Verder wordt ieder jaar op de algemeene vergadering op duidelijke wijze uit eengezet, dus dan kunnen de leden hooren en zien hoe hun bank er bij staat. Mocht het geval zich voor doen dat er te groote verliezen wor den geleden, dan zal de C.C.B. wel adviseeren, halt en niet verder. G. Bastiaans vraagt, of het niet wenschelijk is dat niet-leden b.v. een half pCt. minder rente ontvangen als de leden, om zoodoende het leden tal te vergrooten. De heer Verbeeten zegt, dit op de eerstvolgende bestuursvergadering ter sprake te brengen. Janssen brengt dank aan den heer Verbeeten voor zijn duidelijke uit eenzetting, en wil hier niet het woord voeren over den door het bestuur benoemden Kassier, dat ligt niet op mijn weg, doch ik zou den C.C.B. willen adviseeren in deze benoeming voorzichtig te zijn. F. Kersten vraagt een afzonderlijk lokaal of kantoor voor den Kassier, de menschen gaan hier veel vrijer naar toe. De heer Verbeeten zegt hier het vóór en tégen van. Woont een Kas sier bjV. in een café, dan zeggen de menschen, die gaat een borrel drin ken. Zal ook dit ter sprake brengen op de eerst volgende vergadering. De heer Verbeeten brengt dank aan de vergadering voor de trouwe opkomst, het gezellige en kalme ver loop van de besprekingen en sluit de vergadering met den gewonen grote t. ZWAAR WEER BOVEN DE PEEL. Zondagmorgen omstreeks vier uur is beven de gemeente Sevenum een hevig onweer losgebarsten tengevolge waarvan op vele plaatsen ernstige schade is aangericht. In tal van woningen werden tele foon- en radiotoestellen beschadigd, terwijl ook vele electrische leidingen werden vernield. De ontginnings boerderij van den heer G. moest het ernstig ontgelden. De bliksem sloeg hier in het woonhuis en veroorzaakte een begin van brand, welke door snel ingrijpen gelukkig gebluscht kon worden. Het hemelvuur maakte een groot gat in het plafond van eender voorkamers. Circuleerde door deze kamer, vernielde radio- en telefoon toestel en eenige meubelen en nam via een der buitenmuren een uitweg. In de nabijheid dezer boerderg werden nog een drietal telefoonpalen geheel versplinterd. Een koe van den landbouwer N. werd door den blik sem getroffen en gedood. Dit ongekend heftige onweer ging vergezeld van ontzaglijken regenval. VENLO'S OUDSTE MAN. Venlo's oudste man werd Dinsdag 94 jaar. Het is de heer Jos. Smals, geboortig uit Venray, en sinds vele jaren in Venlo woonachtig. HET BEROOVINGSGEVAL TE HORST. Van de belde wegens berooving van een Horster kermis-vierder aan gehouden Venlosche vrouwen is de 42-jarige M. Ahvr. B. in het Huis i van Bewaring te Roermond opgeslo ten, berwijl de 28-jarige C. C. B. na afloop van het onderzoek wederom op vrije voeten werd gesteld TWEE BROERS VERDRONKEN. Zaterdagmiddag lieten de gebroe ders den Hartog, resp. 17 en 13 jaar oud, zich in een kano door een sleepboot voorttrekken op de rivier de Maas. Ten zuiden van de Maas brug, ter hoogte van den houthandel van Gasselt, is de kano plotseling omgeslagen, waardoor beide jongens te water geraakten. De jongste, die niet kon zwemmen, heeft zich in zijn angst vastgeklampt aan zijn ouderen broer, die de zwemkunst wel machtig was. Het gevolg was, dat beiden in de diepte verdwenen en verdronken. De beide slachtoffers zijn zoons van den fourier den Hartog, van het 17de regiment infanterie, wonende te Venlo. AANBESTEDING KERK. Door het kerkbestuur van de R.K. Rectoraatskerk te Lom, gemeente Arcen en Velden werd aanbesteed het bouwen van een nieuwe recto raatskerk met toren. Laagste inschrijver was de heer F. Mans uit Venlo met een aanbe stedingssom van f 23.900. Het werk is gegund. LIMBURGSCHE KATHOLIEKE JONGE MIDDENSTAND. De Katholieke Jonge Middenstands - vereeniging in het bisdom Roermond heeft Zondag den 2en bondsdag te Heerlen gehouden. De deelneming was geweldig. De dag werd begonnen met een plech tige Hoogmis in de kapel der R.K. H.B.S. aan de Akerstraat. De bonds-adviseur, aalmoezenier Wolfs uit Roermond, hield een geest driftige toespraak. Na de H. Mis wijdde kapelaan Boosten het nieuwe eerste vaandel van de afd. Heerlen. Na afloop werd in de aula der H.B.S. een huishoudelgke vergadering gehoulen. De bondsvoorzitter, de heer A. Jeuken, sprak een woord van inlei ding en welkom, speciaal tot den bondsadviseur den Z.E. Heer Wolfs, den Z.E. Heer J. v. Campen, direc teur van het jeugdwerk in het bis dom Breda en pater Govaert. Nadat eenige huishoudelgke aangelegen heden waren afgehandeld, sprak aal moezenier Wolfs over het zomer- program. Hierna voerden nog de voorzitter van de afdeeling Heerlen, de heer Eyck en pater Govaert het woord, waarna de feestmaaltijd werd ge houden in hotel Germania. Een tocht per autobus door Zuid-Lim burg volgde. Om ruim 4 uur werd met muziek voorop naar de St. Pancratius-kerk getrokken, waar het plechtig Lof werd bijgewoond. Na afloop had in de aula der H.B.S. de feestverga- dering plaats. De voorzitter, de heer Jeuker, sprak een kort woord van propa ganda en heette mgr. dr. Poels en burgemeester v. Grunsven in het bijzonder welkom. Vervolgens hield de Z.E. Heer van Campen, de feest rede. Nog werd het woord gevoerd door den burgemeester van Heerlen, door mgr. Poels, den heer Beren-s namens het Nationaal Verbond en den Bos- schen K.J.M.V., den heer Voets, na mens de Bredasche K.J.M.V., door den heer Ensink namens den Limb. Kath. Jonge Werkman en den heer Ritsen namens den Limb. R.K. Mid denstand. Na een dankwoord van voorzitter Jeuken en den voorzitter der afd. Heerlen den heer Eyck, sprak aal moezenier Wolfs het slotwoord. Met het zingen van het Limburg- sche volkslied werd de uitstekend geslaagde bondsdag gesloten. Al wat U noodig heeft om deze pgnen te verdrijven is een Mifnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. DE GEVANGENE EN ZIJN MUIS. Het is reeds meermalen gebeurd, dat 't eenzaam bestaan van een ge vangene in de cel een beetje minder moeilgk wordt te dragen, omdat een trouwe kameraad hem steeds gezel schap komt houden. Deze kameraad is dan meestal een rat of een muis, welke diertjes somtijds roerende blijken geven van aanhankelijkheid en trouw. Met den gevangene gaan ze ver trouwelijk om. Ze eten de kruimel- ties brood uit zijn hand, ze spelen met hem. Ook thans heeft een gevangene die opgesloten zit in de strafgevangenis te Den Bosch, een trouwe kameraad ge zonden in een muis die door hem met groote toewijding en liefde wordt verzorgd. Deze gevangene is niemand min der dan de beruchte A. H. uit Eind hoven, bijgenaamd „De Saai" die in de geschiedenis van de Ossche mis dadigheid ook een groote rol heeft gespeeld. „De Saai" is aan zgn kameraad zeer gehecht. Ze brengt een beetje j licht in het „saai" bestaan van den gevangene. De directie van de strafgevangenis wil „de Saai" die a.s. Maandag met1 nog een paar verdachten, naar Maas tricht wordt overgebracht, alwaar hg

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6