„Gelieve dit te j)!aatsen in uw veelgelezen blad" Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. het Gedicht ons de persoon van den maker vóór, met zijn eigenaardige opvatting van levensgeluk en levens gang. De allereerste miens, dèvreuger hèj bestong, Det war ein deugdzaam man, dè gèr ter kirke gong, Hè kinde gein verdreet, wiel hè deej, mie hè mos, Ok won hè mit zien wief ver deksels good de kos. Hij zat daar ook in 't land van belofte; het bosch vol vette wilde varkens, reeën en wildde poelen vol visch en paling, de boomen vol gevogelte. Hij kon er jagen en vis- schen, stoken en braden. Zijn vrouw kookte en liet den schoorsteen roo- ken, als hij maar veel thuisbracht. Nu volgt een lofgezang op den braven uitvinder. Hè was ein ievrig man, ein werrekzame zeel, Hè gong inzomertied gestadig nao de Peel En es de winter kaam, bleef hè in hoes gekeerd, En roukde stil zien piepke bie 't puffen van den heerd. Hij had dus aan niets gebrek, maar de dagen geleken alle zoo prompt op elkander, dat hij er zelfs voor vreesde den rustdag en den Zondag er bij in te schieten. Hij dacht er over een instrument te maken, waardoor hij dat verhoeden kon. En nu wordt de uitvinding van den nieuwen almanak bezongen. Hè kwaam toe op 't gedacht te maken zeuven pin En in einen bölen turf staak hè er einen in Es 't zunke smurges kwaam en stonge ze alle d'rop Dan waar de Zondag dao, hè heel mit wirke op. Zijne uitvinding werd bekeken, beoordeeld, overgenomen, verspreid, professors roemden den onbekenden uitvinder als een geniaal man, ze doorliep de wereld en bestaat nog. Heel dat heil, zegt het gedicht, is uit Nierweert voortgekomen. Hetbes:u't met een les van waarde. Dus woord den Almanak ontdek door klook verstandj. Det neet te missen is zoo min veur stad es landj. Onlangs hebben we de opmerking ge maakt, dat men steeds meereen be roep doet op de dienstvaardigheid der pers, maar het honorarium daarvoor langzamerhand is ingeschrompeld tot de gebruikelijke woorden van goedkeuring tot „de pers." Men vindt het volkomen natuur lijk, geld uit te geven voor zaalhuur convocaties, enz. Men vindt het even vanzelfsprekend, dat de „welwillende medewerking van uw veelgelezen blad" gratis wordt verstrekt en men zich na een vriendelijkheidje tot de redactie ontslagen mag achten van het plaatsen eener advertentie. Zelfs is men vaak niet weinig ge prikkeld, wanneer de redactioneele aanbevelingen en voorbesprekingen niet zoo wijdloopend en luidruchtig in de krant komen, als men ze heeft ingestuurd. Toch is het algemeen bekend, dat de hoofdbron van inkom sten van 'n blad moet bestaan in de advertenties. Een goede pers kan haar taak slechts vervullen, wanneer zij op een gezonde financieele grond slag is gevestigd. Maar als het er practisch op aan komt, wordt dit maar al te vaak vergeten. „Ons Noorden" heeft nu dezer dagen de kat de bel aangebonden. Het blad merkte op, dat haar over deze dienstvaardigheid handelend artikel allerwege weerklank vond en wil thans terecht practisch maat regelen tegen deze schriele houding t.o.v. een der grootste goederen eener christelijke beschaving: een onkreuk bare pers. „Hoever men tegenwoordig op dit gebied gaat, ondervonden we opnieuw. De stad Den Boschdat een actieve organisatie heeft tot exploitatie van 't Vreemdelingenverkeer, heeft weer wat nieuws bedacht, om vreemde lingen naar Den Dosch te trekken. En wat doet men nu. Men benoemt een perscommissie, een collega leent zich er wel voor, gratis perscommuniqué's op te stellen, en zoo ontvingen we weer een pers communiqué, waarin het Bossche Vreemdelingenverkeer zijn plannen voor de feestweek ontvouwt en de bladen worden gesommeerd, het reclame-communiqué, dat meer dan een halve kolom druks beslaat, op een door de perscommissie bepaalde datum, op te nemen. Tegelijk ontvingen we een verslagje uit een der Drentsche gemeenten, waar een begrafenisvereeniging is opgericht, en waarin mededeeling gedaan wordt, hoe men lid kan worden, welke contributie men moet betalen, en waar de lijkwagen besteld is, enz. Allemaal reclame, welke men op die wijze gratis in de krant tracht te krijgen, om een advertentie te ont- loopen. Dat zijn geen uitzonderingen, dat is regel. En het gevolg is, dat an deren, die tot nu toe een loyaler stand punt innamen, beginnen te zeggen: „als zij gratis reclame krijgen, waar om wij dan niet Zoo kregen we de vorige week een meededeeling van een afdeeling van de R.K Vrouwen bond, die zich kwam beklagen dat zij voor hun vergaderingen altijd een advertentie opgaven, maar dat de afdeeling van de R.K. Vrouwbond „daar en daar" nooit een adverten tie plaatst maar evengoed een plaatsje krijgt in de „agenda" en een verslag in de courant. De Residentiebode heeft gelijk, dat aan deze wantoestanden alleen een einde kan komen als de pers zelf ingrijpt. Een verzoek zonder meer, niet lan ger te willen klaploopen ten koste van de katholieke pers, die het in deze tijden toch'al zoo moeilijk heeft, helpt weinig. Waar wij deze taak hebben aan gesneden, willen wij nu ook wel het iniatief nemen, teneinde in de toe stand verbetering te brengen. Wy zullen met heden te beginnen, aldus „O.N.", strikt de hand houden aan de stelregel, dat in het algemeen voor openbare vergaderingen en ac ties geen reclame meer wordt ge maakt, tenzij ook een advertentie daarvoor aan onze administratie wordt opgegeven. En geen plaats meer in de Agenda wordt ingeruimd voor een vergade ring, tenzij deze ook in de adverten tie-kolommen wordt aangekondigd. Voor liefdadige doeleinden hebben we reeds een zeer goedkoop tarief. Ook voor zuiver godsdienstige ver- eenigingen, die over geen kas be schikken, wordt natuurlijk een uit zondering gemaakt. Maar in het al gemeen zullen we ons aan deze stel regel streng vasthouden. Wij vertrouwen, dat al onze lezers dit standpunt zullen billyken. Ook de katholieke pers kan van de wind niet leven en alleen wanneer aij op een gezonde commerciële grondslag ge ëxploiteerd wordt, kan zij haar be langrijke godsdienstige encultureele taak op den duur blijven vervullen. Wij doen in deze ook een beroep op de geestelijke adviseurs, van wie wij overtuigd zijn, dat zij de nood zakelijkheid en billijkheid van ons standpunt zullen begrijpen, Wij hopen daarnaast, ook, dat an dere bladen eenzelfde houding zullen aannemen, omdat inderdaad, zooals de Residentiebode opmerkt, het hier een kwestie is van eensgezinde wil. Als de geheele pers eenzelfde stel- regeltoepast en er aan vast houdt, zoo merkt het Haagsche blad op, zal de mistoestand spoedig uitgeroeid zijn. Wij herhalen nog eens, hier is geen opzet maar een verkeerde sleur in het speL Tot zoover „Ons Noorden." Idereen moet de redelijkheid er kennen van deze wenk, niet enkel aan onze pers te denken, wanneer er op de groote trom moet worden ge slagen voor het een of ander meer of minder goede doel, maar ook op het moment, dat men zyn onkosten- berekening maakt. De pers kan nu eenmaal niet bestaan van louter goedkeurende schouderklopjes. De oorzaak van de hier onder de loupe genomen averechtsche wijze van doen ligt inderdaad niet enkel bij het publiek, doch ook by de pers zelve. Wanneer door de dagbladen alge meen een gedragslijn wordt gevolgd, zooals de Res.bode aangeeft, endoor „Ons Noorden" reeds in de praktijk wordt gebracht, zal men spoedig weer terugkeer en tot de oude juiste ge woonte, waar bij men vrijmoedig een beroep mag doen op de medewerking van de krant, maar tegelijkertijd dit moment benut, onze pers practisch te steunen. „Het goede doel in al zijn vormen, vereenigingsleven, charitas, enz. gaat ons zeer ter harte. Niet vaak zullen wy een beroep op onze hulp vaardigheid afslaan. Maar daartegenover mag toch ver wacht worden, dat de hulp weder zijds is en men het goede doel: het behoud van een levenskrachtig cou rantenwezen, eveneens daadwerkelijk voorslaat. En dat gaat hier te ge makkelijker, omdat men hier met één daad zoowel het eene belang be hartigt als het andere. DE VLUCHT VAN DEN NEGUS UIT ZIJN LAND. ADDIS ABEBA DOOR DE ITALIANEN BEZET. HET GEPEUPEL PLUNDERDE DE HOOFDSTAD. DE VLUCHTENDE KEIZER. O, er zijn genoeg excuses te be denken voor den Negus, die land en volk voorloopig aan den chaos en daarop aan den vijand overliet, om tenminste het eigen leven en het leven van zijn vrouw en kinderen te bergen De strijd was een wanhopige en er kon toch niets goeds meer uit voorkomen. Maar, heeft de Negus dat dan niet eerder begrepen en desondanks duizenden moedige on derdanen laten vallen in een dapper maar tot vruchteloosheid gedoemd verzet En verzekerde hij niet telkens, tot twee dagen vóór zijn smadelijke vlucht, dat hij bereid waste strijden tot zijn laatsten druppel bloed Er was in de beschaafde wereld veel sympathie voor den keizer van het zwarte Afrikaansche keizerrijk, maar voor velen zal deze vluchteling thans hebben afgedaan. ZIJN VOLK IN OPSTAND. De Negus heeft niet alleen den oorlog verloren tegen de Italianen, maar hij is ook moeten zwichten voor het verzet van de tegen hem opgestane stammen. De geschiedenis der laatste maan den heeft het wel duidelijk uitge wezen, dat Abessynië geen staat kundige eenheid is. Het was het volk van Amharra, dat groote land streken, door velerlei volken en stammen bewoond, aan zich had onderworpen; zij hebben de eerste en beste gelegenheid aangégrepen om het gehate juk van zich af te schudden, ze zullen nog moeten afwachten, of... de nieuwe heerschers menschelijker meesters zullen blijken te zijn. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De vorige week, vlak voor zijn terugkeer van het oorlogsterrein naar Addis Abeba is de Negus nauwelyks aan den dood ontsnapt, toen hij en zijn gevolg in de buurt van Magdala door een opstandigen stam werden overvallen. Daarbij werden de keizerlijke dienaren, die vlak naast den Negus gingen, dood geschoten. Zeer onder den indruk van deze gebeurtenis, moet de Negus toen naar de hoofdstad, dus naar Addis Abeba zyn getrokken. Ook deze tocht was in feite een vlucht. Deze vlucht heeft hij Zaterdag ochtend voortgezet. HET VERTREK UIT HET LAND. Dien Zaterdagochtend heeft de Keizer met zyn gemalin en zijn vijf kinderen plaats genomen in een specialen trein, welke de vluchten den zoo snel mogelijk naar Dziboeti ia Fransch Somaliland vervoerde. Het was voor een vlucht althans de hoogste tijd, want de voorhoede der Italianen stond toen nog slechts circa 50 K.M. van Addis Abeba en daarmee van den eenigen spoorweg in het land af. De Negus was door een groot gevolg vergezeld, o.m. be hoorden daartoe de legeraanvoerder Ras Kassa en de minister van bin- nenlandsche zaken. DE PLANNEN VAN DEN NEGUS. Het keizerlijke gezin is te Dziboeti te gast in het paleis van den gouver neur. Waarheen Haile Selassie en zyn gezin zich later zullen begeven, staat nog niet vast. Het vormt op het oogenblik een punt van bespre king tusschen de Fransche en Brit- sche regeeringen. Aanvankelijk liep het gerucht, dat de ballingen zich Maandagochtend zouden inschepen op den Britschen torpedojager „Diana", ten einde zich eerst naar Aden en wellicht naar Engeland te begeven, doch dit ge rucht is door Londen officieel tegen gesproken. Het vertrek van den keizer uit zijn land wordt algemeen zóó opge vat, dat hij verderen militairen tegen stand nutteloos acht en den stryd verder nog slechts met diplomatieke middelen wil voeren. OOK DE REGEERING OP DE VLUCHT. Tegelijk met den Negus heeft ook de burgerlijke regeering de hoofdstad verlaten. De ministers trokken allen in westelijke richting af, d.i. naar de grens van Egyptisch Soedan en voerden in vrachtauto's de archieven met zich mee. Er was dus geen enkel officiëel, burgerlijk- noch militair gezag meer in Abessinië. PLUNDERINGEN TE ADDIS ABEBA. Het gepeupel maakte van dien toestand gebruik om tot plundering en brandstichting over te gaan. Weldra stond een groot deel van de hoofdstad en speciaal het centrum, in lichtelaaie. Ook het keizerlijk paleis, waarin eerst alle voorwerpen van waarde zooveel mogelijk werden geroofd. DE VREEMDELINGEN IN GEVAAR. De buitenlanders zochten hun toe vlucht in de legaties. Vooral in de Britsche ambassade hebben velen hunner een veiliger omgeving ge vonden. Het gezantschapsgebouw, dat zes kilometer buiten de stad gelegen is, is versterkt met wallen van zakken zand en prikkeldraad versperringen. De legatie wordt voorts bewaakt door een sterke afdeeling Indische soldaten, die alle noodzake lijke voorbereidingen getroffen hebben om bij een eventueelen overval weer stand te kunnen bieden. Ook in het gebouw van het Amerikaansche ge zantschap hebben velen een veilige wijkplaats gevonden. Zondag heersch- te er volslagen revolutie in de stad en dien dag werden ook vele vreem delingen, w.o. Zweden, Grieken, Franschen en Amerikanen, totaal 25 vreemdelingen, gedood. DE ITALIANEN IN ADDIS ABEBA. Inmiddels kwamen van Zondag op Maandag de voorhoeden der Italia nen in de hoofdstad aan, zoodat mag worden aangenomen, dat de bezet tingssterkte daar weldra zóódanig zal zijn opgevoerd, dat de openbare rust en de veiligheid der vreemde lingen zal zijn verzekerd. Het laatste gedeelte van den weg van Dessie naar Addis Abeba kon daè.rom zoo snel worden afgelegd, omdat de weersomstandigheden waren verbeterd en de regens had den opgehouden te stroomen. OOK HARRAR BEZET? Het Abessijnsche front in Ogaden blijkt onder den druk van Graziani's troepen eveneens volkomen te zyn ineengestort. Ras Nasiboe, die er aan het hoofd van 30000 man de verdediging leidde, is evenals zijn keizerlijke heer op de vlucht. In Italiaansche kringen verwacht men, dat de bezetting van Harrar, waar heen de motorcollones in geforceerd tempo oprukkeD, op heden een feit zal zyn. VENRAY, 9 Mei 1936. AANBESTEDING. Maandagmiddag werd in Café De Engel alhier aanbesteed het bouwen van een model-boerderij aan het Veulen, voor rekening van den Heer P. Mulders te Swartbroek. Ingeschreven werd als volgt P. Vollenbergen Zn. Venray f 14986 Gebr. Oudenhoven f 14609 P. Oudenhoven f 13964 G. Janssen Meerlo f 13879 P. Potten Venray f 13842 H. Maas Blitterswijk f 13! G. Verstralen Venray f 13807 P. Koanen Holthees f 13790 P. Wijnhoven Venray f 13422 J. Oudenhoven f 13406 Th. Siebers f 13370 Th. Maassen f 13205 F. v. Enckevort Oostrum f 13270 Gebr. Keyzers Horst f 13255 H. Oudenhoven Lzn. Venray f 13245 Gebr. Spee f 13213 A. Dinghs Castenray f 13206 P. J. Keyzers. Horst f 13198 J. Houwen Oirlo f 13170 J. Keyzers Horst f 13118 Th. Vissers Wanssum f 13070 G. Mooren Horst f 13000 L. Maassen Venray f 12990 H. Peeters Horst f 12958 M. Manders America f 12898 Janssen Horst f 12825 Gebr. v. Hoelven f 12788 J. Haegens f 12786 G. Smits f 1275Ó J. Claessens Overloon f 12696 M. Theunissen Ysselsteyn f 12611 Th. Claessens Venray f 12533 Gunning is aangehouden. LUXOR THEATER. In de film „British Agent", welke gebaseerd is op de novelle van den wereldberoemden schrijver R« H. Bruce Lockhart, geven de beide hoofdrolvertolkers Kay Francis en Leslie Howard voorbeeldig spel te zien. Deze film is een documentaire bijdrage van wat zich tijdens den wereldoorlog achter de schermen der diplomatieke constellatie afspeelde. Het verhaal verplaatst ons naar Rusland en wij zien de chaos van dit groote rijk tijdens de eerste dagen der revolutie. Wij maken kennis met Elena, een Russische aristocrate, die het lijden en de ontberingen der Russische boerenstand niet langer kan aanzien, weshalve zij zich schaart onder de banier van Lenin. Op zekeren dag ontsnapt zij tijdens een oproep ter nauwernood aan den dood, wanneer ze niet door Stephan Locke (Leslie Howard) een officieus diplomaat van de Engelsche regeering, in bescher ming wordt genomen. Zij worden op elkaar verliefd, hoewel zij diploma tieke tegenstanders zijn. Stephen Locke en nog drie moedige en energieke jouge mannen wagen voortdurend hun leven bij hun pogin gen om te voorkomen, dat de Sovjet afzonderlijk vrede zal sluiten met Duitschland. De gevreesde Cheka, de Russische Geheime Politie, zit hen voortdurend op de hielen, met het gevolg, dat Locke's medewerkers de een na den ander worden gearresteerd, zoodat tenslotte Locke alleen zich van de Russische plannen op de hoogte moet stellen. Elena, in dienst van Lenin, fce^ft opdracht bezwarend materiaal te bemachtigen, waaruit zou blijken, dat Locke de Sovjet bestrijdt. Hoe wel Elena Locke zeer lief heeft, ge hoorzaamt zij aan het bevel, doch Locke weet te ontvluchten en ver bergt zich. Wanneer Lenin door een sluipmoordenaar wordt neergeschoten en ernstig gewond, verdenkt men Locke er van, dat hij hierin de hand heeft. Er wordt een belooning uit geloofd voor dengene, die hem arres teert. Elena wordt eveneens belast de schuilplaats van Locke te ontdekken en komt te weten, dat Locke zich in een gebouw schuil houdt, dat geheel met munitie gevuld is. Met een be zwaard hart verraadt ze deze ver blijfplaats, zoodat de Sovjet besluit zich daarheen te begeven en Locke gevangen te nemen. Voordat het zoover is, begeeft Elena zich naar deze plaatsen voegt zich bij haar minnaar. Zij is vastbesloten te sterven met den man, die door haar werd ver raden. Intusschen wordt het gebouw, waarin beiden zich bevinden door de Sovjet beschoten en in eikaars armen wachten zij den dood af. Plotseling echter houdt het schieten op en bereikt hen de mare, dat Lenin in leven zal blijven. De Sovjet is onder controle van het gouvernement. De terreur is geëindigd. Thans kun nen Elena en Locke Rusland ver laten en zij vertrekken naar Engeland. Verder biedtU hetzelfde programma een zeer goed geslaagde Far West film met John Wayne en het beroemde witte worderpaard „Duce." Een programma dat zeer zeker veel bezoekers zal trekken. NIEUWE LENTE. MERKWAARDIG HUWELIJK TE HORST. Op het raadhuis van het Limburg- sche Horst zijn in den loop der jaren vele huwelijken gesloten en er zullen er nog talrijke volgen. Het huwelyk, dat er, naar in het voornemen ligt, op 8 Mei a.s. zal worden voltrokken, zal door zijn zeldzaamheid wel de aandacht trek ken. De 75-jarige Jac. Daniëls uit Blerick, die eenige jaren geleden met zijn eerste echtgenoote het gouden huwelijksfeest vierde, heeft als weduwnaar de hand gevraagd en verkregen van de 71-jarige Anna Maria Gertruda Kleuskens, weduwe van den in 1934 overleden oudsten inwoner van Horst, den 94-jarigen Hendrik Rambags. De kerkelijke inzegening van dit huwelyk zal plaats hebben in de parochiekerk van den H. Lambertus te Horst op Maandag 11 Mei a.s. HORST. Kermis-Maandag kwam een auto, waarin een 5tal kermis- muzikanten zaten en welke werd bestuurd door een zekere v. D. uit Helmond, ter hoogte van de Stoom- zuivelfabriek inde Loevestraat, door het slippen in een bocht tegen een eikenboom terecht. Slechts de bestuurder en een der inzittenden liepen nogal wat ver wondingen op aan hoofd en handen. Het voorste gedeelte van den wagen liep ernstige averij op en moest later op sleeptouw naar de garage worden getransporteerd. OVERLOON. Voor het schriftelyk examen gemeente-administratie slaag de onze dorpsgenoot de heer H. van Daal. ZWARE MISHANDELING VAN PINDA-CHINEES. Zondagavond te omstreeks 10 uur kochten de gebroeders H. uit Velden (L.) in het café van den heer G. te Blerick van een Chinees een stuk pinda-gebak. Toen de man daarop betaling vroeg hebben zij hem op ergerlijke wyze mishandeld, Zoo hebben zij getracht hem te wurgen, waarna zij op den loop zijn gegaan, Door den officier van justitie te Roermond is bevel tot aanhouding en voorgeleiding van de daders ge daan. OPNIEUW BLIKVLEESCH TER BESCHIKKING Toen het einde van den door onder steunden bestemden voorraad rund- vleesch in blik in zicht kwam, is aanvankelijk overwogen, koelhuis eieren goedkoop ter beschikking te stellen. Dezer dagen is gemeld, dat van dit voornemen is afgezien. Daarna is overwogen, versch vleesch op bonnen te distribueeren, doch het schijnt dat de slagersorganisaties weinig geneigdheid vertoonen, om hiertoe mede te werken. Sedert eenigen tijd worden in ver band met de gevaren van onder voeding in de gezinnen der armsten onderzoekingen ingesteld naar de mogelijkheid van en proeven genomen in verband met de samenstelling van een krachtvoedsel, b.v. mengsel van rund- en varkeDsvleesc h met speciale vitamen-toevoeging. Hoofdzaak is, dat het voedzaam, smakelijk en goed koop moet zyn. Het zou ons niet verwonderen, aldus de Tel., wanneer in afwachting van het resultaat dezer onderzoekin gen en indien het contact met de slagers niet weldra op bevredigende wijze tot stand zou komen, zou worden overgegaan tot het weder beschikbaar stellen van blikvleesch, In verband met de huidige lage prijzen zou dan allereerst varkens- vleesch in aanmerking komen. SMAKELIJK ETEN. De politie heeft bij den veehouder C. van V. aan het Rietveldschepad onder de gemeente Alphen aan den Rijn, ongeveer 55 K.G. vleesch en spek in beslag genomen, dat afkom stig bleek te zijn van frauduleus geslachte varkens. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat ongeveer 70 varkens van Van V. aan pest en vlekziekte zijn gestorven. Een groot deel hier van zou op de boerderij zijn begraven, doch 13 stuks zieke dieren had de veehouder geslacht en in het zout gelegd. Toen de politie zich te zijnen huize vervoegde, vond zij nog slechts het vleesch van ongeveer 3 varkens, dat voor een deel in bedorven toe stand verkeerde. Van V. deelde mede, reeds £10 varkens met zyn gezin te hebben geconsumeerd, doch het ver moeden bestaat, dat het vleesch van deze zieke dieren aan anderen is verkocht. MOORDAANSLAG DOOR EEN DIENSTBODE. Zondagmorgen heeft te Meppel de 26-jarige dienstbode IJ. V. haar meesteres, mevr. B. Stern, vermoede lijk in een aanval van drift, met een hamer aangevallen en haar daar mede een tiental slagen op het hoofd toegebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer badend in haar bloed en levensgevaarlijk gewond ineenzakte. OM HET GOUD VAN DE „LUTINE." MEN BEGINT WEER TE ZOEKEN. Er zijn illusies gewekt en... illusies gekelderd rond het goud van de .Lutine" dat nog altijd naar gehoopt en verwacht wordt, zich in of in de onmiddellijke nabijheid van het wrak van het vergane schip bevindt. Kapitalen zijn er aan uitgegeven, en kapitalen liggen misschien reeds weer klaar om de schatten aan de zee te ontrukken, doch de vele po gingen welke moedig en vol ver wachting begonnen zijn hebben tot op heden slechts teleurstellingen gebracht. De Gennepenaar Frans Beckers, die wel de meest energieke pogingen waagde om het verloren goud in zijn macht te krijgen, en die stoute plan nen koesterde, heeft nu reeds drie jaar lang storm geloopen om het edele metaal miD of meer triomfan telijk aan de oppervlakte te halen. Zijn systeem, dat in de eerste instantie slechts mank ging aan zwakte, voldeed bij de tweede poping zoodanig, dat de conische toren, die boven het wrak van de „Lutine" werd geplaatst, nu reeds twee volle jaren in de branding by het mooie eiland Terschelling staat en die de stormen van herfst en winter prach tig heeft getrotseerd. Het eenige, waarover men nog steeds niet zeker is, is de vraag waar zit precies 't goud Daarover heeft de heer Beckers zich moe ge peinsd van het oogenblik, toen bleek, dat het kostbare en begeerde metaal niet, zooals men in den aanvang dacht, onder de roestklomp verbor gen en bewaard lag, maar dat de duikers het waarschijnlijk in de onmiddellijke nabijheid van het geheel uit elkaar getrokken wrak moeten zoeken. Dit kan men nu met zeker heid zeggen, dat op de plaats, waar thans Beckers' toren in de Noordzee staat, geen goud te vinden is. Aangezien de deskundigen er echter vast van overtuigd zijn, dat er in de buurt nog een zeer groote hoe veelheid goud moet zitten, worden de bergingswerkzaamheden dezen zomer met vernieuwden ijver voort gezet, aldus de „Limb. Koerier." Men is thans daarmee reeds bezig. Het is zaak de juiste plek te vin den waar de millioenenschat in de zee verborgen ligt. Al het andere heeft tot zooverre geen doel. In de onmiddellijke nabijheid van de Lutine zal men dus bij gunstig weer met peilingen beginnen en... stoot men op den begeerden buit, dan zal Beckers' toren weer van pas komen. De reederij Doeksen en Drost heeft, in tegenstelling met geruchten, nog steeds de concessie voor het zoeken naar het goud. Of zij dezen zomer meer succes zal hebben. De heer Beckers is nog steeds vol hoop. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Zondagnacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote boerderij van den land bouwer van Drie te Heeze. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich ternau wernood konden redden. Vrijwel niets kon in veiligheid worden gebracht. Vier varkens en 'n paard kwamen in de vlammen om. Maandagmiddag is de boerderij van den landbouwer Janssen te Bakhei-Blerick tot den grond toe afgebrand. De brand brak uit toen er niemand thuis was. Alle akker gereedschap, alsmede de geheele inboedel gingen verloren. Het vee bevond zich gelukkig in de weide. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Verzekering dekt de schade. VROUWENLIJK OPGEHAALD. Uit de „IJzeren Man" te Vught is Zondag een vrouwenlijk opgehaald. Het is naar het lijkenhuis overge bracht. Doordat het in verregaanden staat van ontbinding verkeerde, heeft men het tot nu toe niet kunnen identi- ficeeren. DE BLOEIENDE BOOMGAARDEN. In de omgeving van Kesteren, Opheusden, Zaltbommel. Tiel, staan de kers-, pere- en appelboomen in vollen bloei. Ook in de Beemster staan de vruchtboomen in bloei. NOODLOTTIGE VAL. Zondagmiddag had te Oss een tragisch ongeval plaats, tydens een voetbalwedstrijd. Het 11-jarig zoontje van de familie Keijzers, dat op de tribune had plaats genomen, kwam spelende te vallen en bleef bewusteloos liggen. Een direct ontboden geneesheer con stateerde, dat de jongen door schrik een hartverlamming had gekregen en reeds was overleden. INBRAAK IN R.K. KERK. In den nacht van Zondag op Maan dag is in de R. K. Kerk van den H. Sebastianus te Haarle, gemeente Hellendoorn (O.), ingebroken en zijn uit een kluis, welke in de sacristie stond, drie kelken, ter waarde van ongeveer f 750 ontvreemd. De dieven hebben verder een be zoek gebracht aan de pastorie, waar uit de keuken een bedrag van f 7 werd weggenomen. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. VERLAGING VAN MARGARINE ACCIJNS OVERWOGEN. Wij hebben er, bij de bespreking der accynsverlaging voor boter met tien cents per kilo, welke werd ge motiveerd met het belang van ver laging der kosten van levensonder houd, op gewezen, dat dit argument alléén juist zou zijn wanneer de mar garine-accijns eveneens zou worden verlaagd. Immers, slechts een deel van het publiek gebruikt boter, aldus het Handelsblad. Weliswaar bevat de margarine bo ter, zoodat de boterprysverlaging theoretisch ook den prijs der (ge mengde) margarine ten goede komt, doch aangezien het mengpercentage geleidelijk verlaagd is van 40 op 10 pet. (de daardoor vrijkomende boter wordt als „te veel" opgeruimd naar Engeland voor 40 en 45 cents per kilo) komt de boterprijsverlaging ook slechts voor 10 pet., dus met één enkelen cent per kilo aan de margarine ten goede. Dit bdrag is te k'eia, om voor een product, dat overwegend in half- pondspakjes wordt omgezet, als prijs verlaging te worden gerealiseerd. Het blad verneemt thans, dat mi nister Deckers eveneens de billijk heid gevoelt, om na den boteraccijns, óók dien op margarine te verlagen; hij overweegt haar in elk geval ern stig. De accyns op de gemengde mar garine (dat is alle margarine met uit zondering van de „volks margarine", welke op bonnen beschikbaar wordt gesteld voor groote behoeftige ge zinnen) bedraagt sedert 2 Maart 46.7 cent per kilo. De zuivere margarine, die nog met 10 pet. veraccijnsde bo ter moet worden vermengd, is d.1. belast met 51.9 cent per kilo;90 pet, daarvan is 46.7 cent. Op de 10 pet. boter drukt een accijns van 10 pet. van een gulden, dus 10 cents, zoodat in totaal op een kilo winkel-marga rine een crisis-accijns drukt van on geveer 57 cents, of 57 pet. van den groothandelsprijs aan f 1 per k.g. (f 1.20 in den winkel). De accijnsvrije „volksmargarine" wordt dan ook beschikbaar gesteld voor de gemeentebesturen voor 44 cents per kilo. Wy achten het tenslotte niet on mogelijk, dat ook het hand over hand toenemen van de margarine-„fabri- cage" door de huisvrouwen niet vreemd is aan het overwegen der accijnsverlaging. Immers, daardoor daalt de consumptie van gewone margarine en dus ook de opbrengst van den crisis-accijns, aangezien de ingrediënten dezer clandestiene mar garine bereiding (slaolie en planten- vet) aanzienlijk minder zijn belast dan de margarine zelf; dèArin zit trouwens het voordeel voor de huis vrouwen. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 2.530.000 eieren. Kipeieren van f 2.30 tot f 2.80 Kleine eieren van f 2.10 tot f 2.30 Eendeieren van f 2.10 tot f 2.40 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.600.000 eieren. Kipeieren van f 2.15 tot f 2.80 Eendeieren van f 2.20 tot f 2.40 AANGIFTE VAN VERHUIZINGEN. In herinnering wordt gebracht: a. dat van alle verhuizingen, zoo wel binnen de gemeente als naar een andere plaats en van elke ver andering in het gezin, dus ook wan neer een zoon of dochter gaat uit wonen of naar huis komt, als een

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6