Tweede Kamer. cMooia urJüue tanden, i L De koe, een zorgen kind der regeering. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Markten Advertentiën seriand, teneinde op een voordeelige manier van zijn Nederlandschen belastingplicht af te komen. Wél doet hij verontwaardigd en verbaasd, als de overheid zich gedwongen ziet om b.v. het subsidie aan het Concert- gebouworchest te verminderen. De Kunst mag niet worden tekort ge daan We kgken er onzen Prof. Dr. enz. niet boos om aan. Groote en kleine Nederlanders, aan belasting-betalen hebben ze het zelfde broertje dood. Fietsers, denkt U er aan, dat alléén PUROL het pijnlijke doorzitten dadelijk verzacht en ge neest Doos 30, 60, Tube 45 ct. Bescherming der zedelijk heid. Korting op de rechtersalarissen. Natu ralisatie van den bankier Mannheimer.Een maand Paaschvacantie. De Tweede Kamer heeft de vorige week in een korte zitting nog een paar belangrijke wetsontwerpen aam genomen. Minister van Schaik b.v. oogstte een verscherping van het Wetboek van Strafrecht ten aanzien van de ontucht met minderjarigen. Het delict wordt uitgebreid, de straf verdubbeld, onder de middelen van verleiding wordt nu opgenomen misbruik van uit feitelijke verhou dingen voortvloeiend overwicht.' Verder worden nu ook met name beschermd stiefkinderen, pleegkin deren, voogdijkinderen, regeerings- kinderen, aan de zorg van jeugd leiders (sters) toevertrouwde minder jarigen van hetzelfde geslacht, minderjarig huis- en dienstpersoneel. De nieuwe categorieën vallen nu ook onder de strafbepalingen vallen nu ook onder de strafbepalingen tegen de koppelarij van minderjarigen. Daarnaast is art. 240bis verscherpt om de jeugd doelmatiger te be schermen tegen de schadelijke wer king van aanstootelelijke geschriften en neomaltusiaansche middelen. Bij amendement van Mr. Goseling (R.K.) werd vastgelegd, dat naast degenen, die bekend zijn" met de aanstootelijkheid van een geschrift ook degenen strafbaar worden ge steld, die „ernstige reden moeten hebben om (die aanstooteiijkheid) te vermoeden" en het geschrift nochtans verspreiden of doen ver spreiden. Per 1 Jan. werden alle rrikssalaris- sen weer met 15 pet. verlaagd, be halve die van de leden van de rech terlijke macht, wier salaris niet wordt bepaald bij Kon. Besluit, maar geregeld in een speciale wet. Het ontwerp tot wijziging van die wet werd thans behandeld en aan vaard, maar op voorstel alweer van Mr. Goseling werd daaruit gelicht de bepaling, dat de nieuwe salaris regeling terugwerkende kracht zou hebben tot 1 Jan. j.l. Vrij unaniem bleek de Kamer trouwens van gevoelen, dat de rech tersalarissen over het algemeen te laag zgn, (voor rechters bij 2e klas der rechtbanken: f 5130.voor de thans aangenomen korting). Minister Oud was van hetzelfde gevoelen, maar hij beschikte thans niet over de middelen om ze te ver beteren. Buiten de Kamer en bij de voor bereiding van het desbetreffende wetsontwerp ook in de afdeelingen der Kamer, is er heel veel te doen geweest over de naturalisatie van den Duitscher Mannheimer. Deze joodsche millionnair, die als de rijkste bankier van geheel Euro pa geld, werd van allerlei leelijks beschuldigd, ook van speculatie tegen den gulden. Met toestemming van de Ned. Bank verklaarde minister v. Schaik echter in de stukken, „dat deze be schuldiging niet alleen uit de lucht gegrepen is, maar dat veeleer het omgekeerde waar is. Verzoeker heeft n.l. gedurende de enkele keeren, dat de positie van den gulden bedreigd scheen, zeer daadwerkelijk steun verleend, schrijft de M. v. A. Er is geen woord over het geheel geval gesproken en de multi-million- nair passeerde den hamer des voor zitters, zonder dat er zelfs maar over gedebatteerd werd. Na afdoening van nog enkele kleine ontwerpen werd de Kamer daarop verdaagd tot 5 Mei a.s. Biw.i.-r<nimI -I =1 i».-1'1*» d Wij groeien vast In tal en last, Boeren en burgers klagen. Als de buitenlander de geschiedenis leest van de lage landen aan de zee, die wij Nederland noemen, dan stelt hij zich deze streken voor als het landje van belofte voor de melkkoe. En wellicht zet zich de idee bij hem vast, dat wij hier in Nederland geen voet kunnen verzetten, zonder tegen een koe te botsen. Al is deze voorstelling niet heele- maal van overdrijving vrij te pleiten, toch schuilt er ook een geest van waarheid in. Immers, ons land heeft op het ge bied van zuivelbereiding een wereld reputatie. Reeds ten tijde van Christus' ge boorte wierpen de Romeinen bij het Friesche volk begeerige oogen op hun vee en de zongebruinde zuider ling deed er zijn voordeel mee. Bij de uitbreiding van den wereld handel leerde men ook tot in verre streken de uitstekende kwaliteiten van ons vee kennen, en zoo zien we afstammelingen van ons eigen vee vreedzaam grazen in de wijde vlak ten van Amerika zoowel als in het Zuidelijk gedeelte van Afrika. Dat onze admiraal De Ruyter de waarde onzer zuivelproducten, zij het ook in een ander opzicht, wist te waardeeren, blijkt wel uit het feit, dat bij de ontmoeting met het kaper schip hij zijn eigen boot met boter had ingesmeerd. De vijand maakte leelijke buitelingen en kon zoo maar om hals gebracht worden, De natuurlijke gesteldheid vaneen' aanzienlijk deel van ons land is de oorzaak, dat hier als vanzelf een uitgebreide veestapel ontstond. Op de lichtere gronden was dit in ge- riDge mate het geval, maar zonder vee ging het daar ook niet, omdat men den natuurlijken mest voor het land niet kon ontberen. Dit laatste veranderde echter na den crisistijd van de jaren '80 Door de toepassing van den stoom werden uit Amerika per schip en uit Rusland per trein zulke reus. achtige hoeveelheden graan op de Nederlandsche markt geworpen en dat tegen zoo'n lagen prijs, dat hier de graanbouw een verliespost werd en de boer de rister moest om steken. Dit werd mogelijk, doordat door het gebruik van kunstmest ook op de lichtere gronden allerlei voeder gewassen konden geteeld worden en weiden konden worden aangelegd. Zoo breidde de veestapel zich over de geheele linie uit en er werd een aardige cent aan verdiend. Er ontstond vanzelf een drang tot verbetering van het vee, zoowel wat betreft exterieur als productie. Betere voedingsmethoden werden toegepast en dit alles had tot ge volg, dat we hier echte levende melkfabrieken kregen, waarvan exemplaren, die het in één lactatie- periode brachten tot bij, en zelfs een enkele tot over de 10.000 liter melk. Koeien van 5 tot 6000 liter per jaar beschouwt men hier als een heel gewone zaak. De veeboer zorgde voor een uit stekende voeding en verpleging, het koetje toonde zijn dankbaarheid voor die goede zorgen door een rgke melkgift, en alles ging als van een leien dakje. Zuivelfabrieken verrezen alom, waar de melk uit verren om trek wordt bijeengebracht en tot boter en kaas wordt verwerkt. De productie nam zoo'n omvang aan, dat we meer dan de helft naar het buitenland moesten sturen, waar Nederlandsche boter, kaas, condenseerde melk, ondermelk melkpoeder een goeden naam hadden en gretig werden verorberd. Had die toestand zoo. kunnen blij ven, dan kon met recht de veestapel de melkkoe van het bedrijf genoemd worden. Maar eilaas, goed is niet slecht, maar als men van 't goede te veel krijgt, wordt het bedenkelijk. Zoo ging het ook met onze zuivel. De crisis, die heden ten dage nog woedt, deed haar intrede. Het buiten land ging bezuinigen en trachtte zich zooveel mogelijk te behelpen met eigen geteelde producten. Hooge tariefmuren, contingenteering, uit voerverboden, kwamen den vrijen handel belemmeren. De uitvoer van zuivelproducten ging ook sterk ach teruit. En wat heden ten dage over de grenzen gaat, moet vaak tegen zoo'n lagen prijs van de hand ge daan worden, dat de opbrengst de kosten bij lange na niet dekt. In deze benarde omstandigheden begon men de koe, die toch niets anders deed dan hetgeen van haar deed dan hetgeen van haar gevraagd werd, met een scheel oog aan te kijken. Daar zat niks anders op, dan naar middelen om te zien, om tot ver mindering van dien reusachtigen melkplas te komen. Dan slinkt van zelf het overschot van boter en las. Dan maar de helft van de hoorn koppen er uitgeknikkerd, zouBart- jes zeggen. Jawel, dat is eerder gezegd dan gedaan. Waar bleef men met al die gevulde vleeschpotten Waar moest de veeboer van gaan leven, die zgn heele bedrijf er op had ingesteld Wie garandeerde den eigenaar een redelijken prijs voor zijn verkoop vee Deze en dergelijke overwegingen doen duidelijk zien, dat het zooniet ging- In dien uitersten nood steeg het aantal klachten met den dag en ze drongen zelfs door tot in de over heidsgebouwen in Den Haag. De Regeering kon en mocht den veehouder, die geheel buiten eigen schuld in den put was geraakt, zoo maar niet in den steek laten. De Minister van Landbouw streek zich door het haar en zon op mid delen, om dien ongewenschten toe stand het hoofd te bieden. Van alle kanten kreeg hij zelfs ongevraagde adviezen en het slot van de historie was, dat hij de stoute schoenen aantrok en ging aankloppen aan de deur zijn collega van de schatkist. Het verdere verloop een volgende keer. J. H. D. NK VENRAY, 11 April 1936. LUXOR THEATER. Gedurende de Paaschdagen ver toont Luxor een prachtige kleuren film „Kermis der IJdelheid" (Bechy Sharp). „La Cucaracha", de sensationeele gekleurde kleine film met de groote attractie, had ons al eenigszins voor bereid op de ongelooflijke kleuren pracht van deze eerste hoofdfilm, die -Fuuottvo^u I volgens het nieuwe verbeterde tech- premie werd betaald f 112.55. Thans nicolor-procedé is opgenomen. Maar dat het zóó zou worden, dat het zoo'n kleuren fonkelend juweel van technisch meesterschap zou zijn, dat had niemand van den kleurenfilm „Kermis der IJdelheid" durven droo- men. Rouben Mamoulian, de regisseur met den wereldnaam, heeft met deze film bewezen, dat hij niet alleen een toovenaar met licht en schaduw is, maar dat hrj ook het nieuwe element in de filmde kleur met hetzelfde genie weet toe te passen. Op de Biennale te Venetië heeft men zijn verdiensten voor het pionierswerk op dit gebied dan ook erkend door een eervolle vermelding. Zwart-wit of kleurenfilm? Het publiek zal ongetwijfeld deze nieuwste uitvinding der filmtechniek met daverend enthousiasme begroe ten. In alle landen waar de film tot nog toe werd vertoond, was de be geestering enorm. Voor de geweldige Radio Music Hall met zgn 6200 plaatsen, te New York, stonden de menschen reeds 's morgens om 9 uur, ondanks de heerschende hittegolf, in lange rijen om zich van plaatsbewijzen voor dit kleurenwonder te voorzien. Woorden schieten te kort om van de overweldigende kleurenpracht van deze film een juisten indruk te geven. Hier heeft de geniale regisseur Rouben Mamoulian op het juiste oogenblik de klear als dramatisch accent gebruikt en de daardoor tot het ongelooflijke opgevoerde spanning zoowel als de prachtige kleur-effec- ten, laten van deze scène een blijven- den indruk achter. Een wonder deze film, waaraan de Nederlandsche pers artikel, na artikel heeft gewijd. Een gebeurtenis in de wereld, even be langrijk als de uitvinding van de sprekende film en waar het publiek ongetwijfeld even nieuwsgierig naar zal zijn. Als extra attractie komt daarbij dat nog, dat een actrice als Miriam Hopkins in de hoofdrol speelt. BOERENBOND MERSELO. Zondag hield de Boerenbond van Merselo de jaarvergadering in café Janssen aldaar. De heer P. Pubben, voorzitter, opende met Chr. groet en welkom. In een kleine inleiding be spreekt hij den nog niet rooskleurigen toestand van het landbouwbedrijf en spoort aan te blijven vertrouwen op God. en de eigen standsorganisatie. Aan het hierna volgende prachtig verzorgde jaarverslag ontleenen wij: De omzet over 1935 bedroeg: 1009508 kg. voederart. f 62636.58 1105517 kg. kunstmest a f 21762.58 426970 kg. brandstoffen a f 5803.57 6169 kg. diversen k f 2686.01 1548164 kg. totaal k f 92447.74 In totaal werden in 1935 ongeveer I wagons minder omgezet en wel; 6 wagons rogge, 2 wagons tarwe, 13 wagons kalk, 4 wagons thomassl., 3 wagons super, 1 wagon kalizout en 1 wagon kolen. Jaarrekening over het boekjaar 1935 Ontvangsten: Kassaldo 1 Jan. '35 f 2110.03 Van leden v. gel. goederen f 87025.36 Van Boerenleenbank ontv. f 6200.00 Contributie's f 444.50 Van crediteuren voor cred. nota's roggesteun enz. f 28417.43 Rente-aand. L.B., enz. f 232.01 Van L.B. v. noodl. boeren f 116.25 Trieurloon, huren enz. f 388.97 Totaal ontvangsten f 124.929.55 Uitgaven; Aan factuurbedragen f 89.388.09 Spoor- en autovrachten f 4.750.40 Salarissen, ftonen, lossen f 2.947.20 Aan noodlijdende leden f 195.00 Roggesteun en denatur. f 20.040.65 Boerenleenbank alhier f 6.000.00 Garantie tentoonst. Venray f 50.00 Telef., porto's, kant. beh. f 217.66 Stroomverkoop-Mij. f 111.84 Contributie's f 451.50 Verg. onderwijs, subs. enz. f 219.85 Diversen f 157.47 Kassaldo 31 Dec. '35 f 399.89 Totaal f 124.929.55 BALANS Bezittingen: Inventaris f 600.— Aand. Landb. Bel. pl. rente f 52.50 Kasgelden f 399.89 Debiteuren leden f 9546 02 Goederenvoorraad f 6089.05 Te vorderen roggesteun enz. f 1565.09 Totaal der bezittingen f 18.252.55 Schulden: Boerenleenbank alhier f 1253.80 Te betalen aan crediteuren f 1344.89 Stroomverkoop-Mij. f 19.65 Gem. Venray, huur f lOO.ffi Belasting enz. plus telefoon f 17.20 Uit te betalen roggesteun f 869.05 Reserve debieuse debit. f 954.60 Zuiver vermogen 1 Jan. '35 f 13040.06 Winst over 1835 f 653.29 Totaal f 18.252.55 Het zuiver vermogen of kapitaal op 31 Dec. '35 bedraagt f 18.693,35. J achtverpachtingen. In den loop van het jaar werden afgegeven 3 jachtvergunningen, die opbrachten f 25 ofwel f 20 minder dan in 1934. Brandassurantie. Hierbg zrjn aangesloten 135 leden, die aan premie betaalden f 2746.— 6 nieuwe leden traden toe. Wegens verlaging van verschillende panden werd ongeveer f 100 aan premie minder betaald. Brandgevallen hadden niet plaats. Stormschade-verzekering. Hierbg zijn aangesloten als ver leden jaar 6 leden, die f 40aan premie betaalden. Uitkeeringen hadden niet plaats. Hagelverzekering. Hierbij waren aangesloten 94 leden die aan premie betaalde f 399.92. Daar deze verzekering een uiterst geringe premie heft en de geleden schade ruimschoots vergoedt, (hier van is eenieder overtuigd) worden alle leden aangeraden hunne veld gewassen te verzekeren tegen hagel- schade. Vrijwillige Ziekte-verzekering. Hierbij zijn aangesloten 14 leden met 20 verzekerde dienstboden. 2 nieuwe leden toe. Aan poliskosten en bedraagt de premie f 6 per persoon en per jaar. Onderl. en Bedrijfsziekenkas. Bij deze twee verplichte verzeker ingen zijn aangesloten 38 leden. Aan premie werd betaald f 659.45. De uitkeeringen aan de getroffenen ge schieden rechtstreeks via Roermond aan de getroffenen. Tenslotte werd medegedeeld, dat in 1935 709060 kg. rogge werden ge denatureerd, waarvoor uitbetaald werd f 19750.86. Nadat dit verslag door de alge- meene vergadering goedgekeurd ii werd den Secretaris dank gebracht voor de keurige samenstelling er van, en verder voor het netjes en accuraat beheer der administratie. Hierna volgen nog enkele be sprekingen van huishoudelijken aard. Dan is het woord aan den Zeer- eerw. Heer Rector, den Geestelgken Adviseur der vereeniging. Hij feliciteert de vereeniging met het prachtige resultaat dit boekjaar wederom behaald en spoort de leden aan toch steeds trouw te blijven aan hun eigen organisatie om deze zoo doende steeds sterker en hechter te maken. Verder wekt hij de leden op, al zijn de tijden moeilijk en zwaar, toch niet te gauw den moed te laten zakken, doch levenslustig en blij moedig, het oog gericht op den hemel, de hand aan de ploeg te slaan. Hierna deed de Voorzitter verscnil- lende mededeelingen, in verband met de uitvoering der Landbouw-crisis- wetten. Van de daarna volgende rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt, welke allen tot volle te vredenheid werden beantwoord. Aan het einde van de agenda ge komen, bedankte de Voorzitter op de eerste plaats de Geestelijken Ad viseur voor zijn mooie woorden tot de vergadering gesproken en voor het vele goede wat hij reeds voor Merselo gedaan heeft. Verder bedankt de Voorzitter de vergadering voor het gezellige en drukke debat, het personeel van den Bond voor het goede werk dat er geleverd werd, geeft namens het Bestuur de verzekering, dat zij allen steeds hun beste krachten zullen schenken tot verdere groei en bloei der vereeniging. Daarna sluiting der vergadering met gebed. VEEMARKT TE HORST. Op de Maandag te Horst gehouden veemarkt was de aanvoer 240 stuks. Rundvee 62 stuks. 32 stuks dragende koeien f125 tot f 180. 30 stuks vetvee van 21 tot 25 ct. pej- K.G. levend. Wei vee f 80 tot f 115. 10 stuks dragende zeugen f 60 tot f 75. 168 stuks biggen f 9 tot f 12. Vlugge handel, doch zakkende prijzen. BLOEIENDE BONGERDS. In de omgeving van Maastricht, Eijsden, Mheer beginnen de kerse- boomen te bloeien, zoo meldt de A.N. W.B. In Zuid-Limburg zullen gedurende de Paaschdagen, bg warm zonnig weer de pere-, pruime- en kerse- boomen in vollen bloei staan. In de Betuwe beginnen te Eek en Wiel en omgeving eenige vroege pruimesoorten te bloeien. In Zaltbommel beginnen de vrucht- boomen te bloeien. Het wachten is op warme zonnige dagen en eenigen regen. EEN PAASCHEI VOOR HET ZWAKKE KIND. EEN WOORDJE TOT ALLE KINDERVRIENDEN. Kindervrienden zijn er velen, want welk hart voelt zich niet getrokken tot onbezorgde kindervreugd Te grooter moet dan on?e deernis zijn, als wij kinderen verstoken zien van die onbekommerde blijdschap van het leven, die het grootste voorrecht is van de jeugd en ons ouderen zelfs het haar bij uitstek toekomend recht toeschgnt. Op uw deernis met het zwakke kind, dat door geschokte gezondheid maar een klein deel kan hebben in de blijdschap van zijn gezonde mak kertjes, komt het Ned. R.K. Huis vesting-Comité in dezen Paaschtijd een beroep doen. Het zond in de voorafgaande jaren meer dan 23.000 zwakke Nederl. kinderen uit naar den frisschen buiten, naar bosch en strand en legde aan deze uitzending meer dan een millioen gulden ten koste. Nimmer echter was het aantal kinderen, die dringend uitzending noodig hebben, zoo groot als op den oogenbliknimmer ook viel het zoo moeilijk om de daarvoor benoodigde gelden bg een te brengen. De over heidssubsidies verminderden niet onaanzienlijk, de particuliere bijdra gen werden kleiner. Moeten nu kinderen die uitzending noodig hebben, uit gebrek aan mid delen geweigerd worden Als vele kleintjes te samen komen, wordt een groot bedrag gevonden. Daarom vraagt het Ned. R.K. Huis vesting-Comité van alle kindervrien den één Paaschei voor het zwakke kind. Om het hen gemakkelijk te maken, biedt het in tal van plaatsen de komende week een Paaschei- zakje aan, dat onmiddellijk na Paschen zal worden opgehaald en dat het warm in aller mildheid aan beveelt Waar het niet mogelijk bleek het Paascheizakje te verspreiden, kun nen onze kindervrienden hun zeer gewaardeerde bijdragen rechtstreeks inzenden aan het Centraal Bureau van het Ned. R. K. Huisvesting- Comité, Hekellaan 6, 's Hertogenbosch Gironummer 34348. Laat dit beroep op uw deernis voor het zwakke kind niet vruchte loos zgn. De nood is groot, uw hulp onmisbaar MAIS VERBOUWEN. Den laatsten tijd bestaat er te Deurne veel belangstelling voor het verbouwen van mais. Er worden talrijke proeven genomen en men vertrouwt, dat de verbouw van dit voor onze streek tot nu toe onbekend gewas evenveel succes zal opleveren als in streken in Duitschland, waar met goed resultaat verbouwd wordt. Thans zijn er in Deurne een groot aantal proefveldjes, waarop mais verbouwd wordt. Om bij de jeugd meer belangstel ling voor den maisverbouw in onze streken te wekken, heeft men een wedstrijd uitgeschreven. Er zullen aan kinderen enkele maiskorrels worden gegeven om te planten. Wie het eerste een rijpe roaiskolf aanbrengt krijgt een prijs. Er zal ook nog een tweede en derde prijs worden gegeven. De mais behoort omstreeks 1 Mei geplant te worden. ZIGEUNERIN SLAAT HAAR SLAG. In het gehucht Heusden bij Asten bij den alleenwonenden landbouwer S. heeft een zigeunerin haar slag weten te slaan. Tegen den avond verscheen ten huize van den alleenwonende 79-jar. S. een zigeunerin, die eenige handels artikelen te koop aanbood. Spoedig viel de aandacht van de zwarte op een paar porseleinen kopjes, die op het aanrek stonden. Voor deze kopjes, ter waarde van een paar stuiver, bood de zigeunerin f 5 en de oude S. haastte zich dezen koop te vol trekken. Er werd contant betaald met f 25, zoodat de oude man nog f 20 aan de zwarte koopster moest teruggeven. De man nam zijn geldkistje om er twee tientjes uit te nemen. Hierbg was de zwarte hem dra ongevraagd behulpzaam en kweet zich dusdanig van deze taak, dat toen zij verdwe nen was S. tot de ontdekking kwam, dat hij ongeveer f 500 kwijt was. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd doch tot heden werd te vergeefs gezocht naar de zigeunerin, waarvan enkel werd achterhaald, dat haar wagentje standplaats had in het woonwagenkamp te Mejjel. Hierin is zij echter niet meer teruggekeerd. FELLE BRAND TE NIJMEGEN. In den vroegen Zondagochtend is het oude pakhuis van de firma H, Roelofs, groothandel in kruideniers waren aan den Waalwal te Nijmegen grootendeels door brand verwoest. De twee verdiepingen van het pak huis zijn geheel uitgebrand, terwijl ook het dak is afgebrand. Een goederenvoorraad ter waarde van f 40.000 is verloren gegaan. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Omtrent de oorzaak van den brand was Zondagavond nog niets bekend. Het pand dateerde reeds uit 1538. In 1895 is het ook door brand vernield en daarna weer opgebouwd. BOERDERIJEN GAAN IN VLAMMEN OP. Te Boschkapelle en Berghem heb ben Zondagavond felle boerderij- branden gewoed, waarbij veel vee in de vlammen is omgekomen. Bij een der branden konden de bewoners zich nauwelijks redden. Zondagavond om kwart voor elf is brand uitgebroken in de groote land- bouwschuur op 't erf van den land bouwer F. Borm, te Boschkapelle. In een minimum van tijd is alles platgebrand. Het vuur werd aange wakkerd door den feilen wind. In de schuur bevonden zich 28 stuks hoorn vee en 12 paarden. Men slaagde er niet in, de dieren te bevrijden, zcodat zij jammerlijk den vuurdood vonden. Ook een groote hoeveelheid stroo en hooi werd door het vuur vernietigd. Vermoedt wordt, dat kwaadwillig heid in het spel is. Zondagnacht is door onbekende oorzaak te Berghem brand uitge broken in de boerderij van den land bouwer J. van Erp. Spoedig stond alles in lichter laaie. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Vier koeien, een paard en 4 varkens vonden den dood in de vlammen. Ook de inboedel en het landbouw gereedschap giug verloren. Van de boerderij sloeg het vuur over naar een huis, bewoond door de weduwe Brok. Hier kon de inboedel gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. Het huis brandde tot den grond toe af. MAN VERMOORDT ZIJN VROUW. Maandagmiddag tegen 3 uur heeft zich in de Nieuwstraat te Boxtel een afschuwelijk drama afgespeeld. Daar heeft de 37-jarige J. van H. ten huize van zijn schoonmoeder zijn vrouw, die gescheiden van hem leefde, met een mes gestoken. De vrouw vluchtte hevig bloedend de straat op en is na eenige oogenblikken leven loos ineengezakt. De dader is de 37-jarige J. van H. Deze woonde de laatste jaren met zgn vrouw en hun tienjarig zoontje te Eindhoven Na de scheiding was de man bij zgn moeder in de Nieuw straat te Boxtel gaan inwonen, ter wijl de vrouw bij haar oom te Amster dam haar intrek had genomen. De man had het eenige kind toegewezen gekregen. Eenige huizen verder in genoemde straat woont de moeder van de verslagene, die graag haar eenige dochter die over het algemeen slecht bekend stond, bij zich had gezien. De dochter was Maandag middag te Boxtel aangekomen en het zoontje was zgn moeder gaan bezoeken. Kort daarop kwam ook van H. binnen. De niets vermoedende moeder schonk den man een kop thee in en de vrouw toonde het zoontje de cadeaux, die de oom voor hem had meegegeven. Daarop is toen een twist ontstaan. De man trok een mes en heeft de vrouw hiermede in den hals gestoken. Na den eersten steek is de vrouw toen de straat op gevlucht, waarop de man haar narende en haar nog verschillende steken toe bracht, zoodat de ongelukkige vreese- lgk werd verminkt. Dokter Willems, die spoedig ter plaatse was, kon niet anders dan den dood constateeren. WAARSCHUWING. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht op Hendrik Anton Peter Versteeg, geboren te Amsterdam, 21 Januari 1899, zich noemende assuradeur, wonende Eerste Helmersstraat 1791 te Amsterdam, die door middel van advertentiën in de bladen, le hypo theeken aanbiedt. Hun, die met Versteeg in zaken relatie willen treden, wordt aange raden, eerst inlichtingen in te winnen bij de politie hunner woonplaats. AUTOMOBILISTEN, DENKT AAN UW BANDEN. Er zijn nog steeds vele automo bilisten, voornamelijk vrachtrijders die niet den tijd en de gelegenheid schijnen te kunnen vinden om even hun buitenbanden na te zien. Misschien ligt het wel aan de tijds omstandigheden, nieuwe banden kosten geld. Als men de banden bekijkt, zijn er vele bij, die bgna versleten zijn tot op het canvas. Heele banen van wel 5 tot 8 centimeter breed, ziet men het witte canvas liggen op het loop- vlak van den band. Bovendien zit soms het canvas vol gaten. De roode kleur van den bin nenband kan men wel eens zien zitten. Het gevaar hieraan verbonden is erg groot. Ongemerkt voert men een snelheid op, rijdt in glas, spijker of iets scherps, de band kan er niet meer tegen, binnenband springt, men ver liest de macht over het stuur en u hebt het ongeluk. Tegenwoordig is men er van politiezijde zeer streng op geworden worden die banden, welke van die mooie witte strepen laten zien in beslag genomen, en de bestuurders van de auto's worden bekeurd voor overtreding van het art. 22a van het Motor en Rijwielreglement. Er staan hooge boetes op. Dusautobestuurders denkt aan uw banden, u kunt daardoor onge lukken voorkomen. Denkt aan uw eigen leven en aan dat van anderen NIEUWE REGELING VOOR HET RIJWIELVERKEER. Zooals bekend gemaakt is, zullen de sneltreinrijwielkaarten verdwijnen en daarmede de wieltjes bij de snel- niet-sneltreinen uit de reisgids. Er komen nu dus rijwielkaarten in drie prijzen, n.l. van 90, 65 en 30 ct. Bg gebruik van die van 65 cent, heeft de spoorweg de keuze van den trein, waarmede de verzending plaats vindt, echter moeten de spoorwegen zorgen, dat het rijwiel binnen 24 uur ter beschikking van den reiziger is, zonder dat 10 cent verschuldigd zijn voor het niet direct aan den trein in ontvangst nemen. Hiervan zullen de eerste plaats gebruik maken zij, die uit een bepaalde plaats een uitstapje willen ondernemen en hun rijwiel met dat doel vooruit zenden, hetgeen in den zomer bij duizend tallen geschiedt en waarvoor vanaf de groote stations, zoo noodig speciale rijwieltreinen worden ingelegd. Bij de beide andere soorten rijwiel- kaarten, die tot en met 40 K.M. 30 cent en voor verderen afstand 90 cent kosten, heeft de reiziger de keus van den trein en behoeft hij zich dus niet meer af te vragen of misschien zgn trein geheel of ge deeltelijk een sneltrein of .D-trein is. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het niet in de bedoeling der spoorwegen liggen, veel treinen voor rijwiel- vervoer uit te sluiten en zou zich dit tot slechts enkele beperken. Ook zou het niet in het voornemen liggen de electrische of Diesel-electrische treinen uit te sluiten. Ingekomen eo vertrokken personen van 27 Mrt. tot 3 April VERTROKKEN A. P. Kessels, z.b., naar Venlo, Kaldenkerkerweg 16 G. Bleeck, z.b., naar Bergen (L.) Siebengewald C 5 P. M. J. Berbers, d.b., naar Venlo Vleeschstraat 17 L. M. Schoonwater, d.b., n. Deurne Stationstraat A 16 A. A. Denissen, d.b., n. Grubben- vorst, Lottum J. Aerts, slager, naar Helmond, Kerkstraat 15. H. Poels, verpl., naar Heerlen. P. M. Kelders, dienstknecht, naar Sittard, Rijksweg Z 57* C. Manders, dienstbode, naar Sam- beek. VENRAY Woensdag 29 April Paardenmarkt Donderdag 23 April WYCHEN Dinsdag 14 April Marktbericht en. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 2.400.000 eieren. Kipeieren van f 2.25 tot f 2.70 Kleine eieren van f 2.tot f 2.20 Eendeieren van f 2.tot f 2.50 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.500.000 eieren. Kipeieren van f 2.tot f 2.70 Eendeieren van f 2.tot f 2.50 Voor de Feestdagen Menu's, Taartranden, Servetten (ook met Paaschversiering) rollen Damast, Tafelkleedjes. Firma van den Munckhof

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6