TWilFM BLAD VAN PEEL EN MAAS Wanneer het leven weer normaal is FEUILLETON. Mesalliance Krakelingen. Zaterdag 11 April 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 15 DE GOEDE OUDE TIJD WEER TERUG Er is iets veranderd en aan liet veranderen ondanks de crisis bedrijf, zaak, op kantoor, een levenspositie vinden en houden Maar dan komt aanstonds aan het licht, dat deze kinderen in normale gevallen niet op den voet van hun vader kunnen leven. Er zijn heel veel menschen ook in ons gewest en onze streek, die maar alles schrijven op den rug van de crisis en in de ver onderstelling leven, dat wanneer de crisis voorbij is, alles weer zijn gang zal gaan, zooals zij dat meenen. Men kan een heelen boom opzetten over de vraag: welke teekenen moeten aanwezig zijn om te concludeeren, dat de crisis voorbij is. En wat verstaat men dan weer onder crisis. Sommigen droomen nog altijd van gouden jaren, welke vandaag of morgen wel weer zullen komen, zij zitten nog altijd vast aan een toestand, waarop zij zich ingesteld hadden en waar van zij zich zoo moeilijk kunnen losmaken. Er is een andere categorie, welke b.v. zegt: hadden wij maar weer den toestand terug van vóór 1914. Tusschen 1914 en 1936 liggen 22 jaar en wat weet nu een jongeman van 25, 30 jaar prac tised van den toestand van vóór 1914? Iemand, die het vóór van 1914 practisch niet medegemaakt heeft zou kunnen zeggenvoor mij is de toestand weer normaal, wan neer alle menschen aan het werk kunnen gaan ol werk hebben Maar wanneer morgen weer eens het leven normaal ingesteld was d.w.z. op een toestand, welke als normaal wordt aangenomen een toestand, als b.v. vóór 1914, waarin wel de seizoen-werkloos heid bekend was, maar niet de chronische, welke wij kennen, gelooft men dan, dat ook alles of veel weer in de lijn van voor 1914 zal liggen? Wij hebben het nu niet over den tijd van de z.g. hoogcon junctuur, welke misschien ook nog wel eens kan komen, maar dan tenslotte toch ook abnor maal is. Wel zijn in dien tijd behoef ten geschapen, behoeften, welke ook wel zouden zijn ontstaan wanneer in 1914 op den ouden voet was doorgegaan. Er was eens een tijd dat de vaders hun jongens op 'n boer derij, in een zaak zetten, een positie verschaften. Er is een tijd, dat een vader blijde is, wanneer hij zijn zaak of zijn zoon voor een boerderij kan bestemmen. En wat moet hij met de an dere jongens beginnen Hij is blijde, wanneer deze in (Een ongelijk Huwellik) Roman door Cor de Blij. Er waren intellectueelen anderen, die hun kinderen lieten studeeren en vrij zeker waren dat een behoorlijke positie voor hen was weggelegd. Er zijn intellectueelen en an deren, die hun kinderen laten studeeren met de wetenschap, dat het zeer moeilijk voor hun kinderen zal zijn, een positie te verwerven. Heel veel jonge menschen vooral in den tusschen- en ook hoogeren stand zetten een gezi op, op een voet, welke heel wat kleiner is dan die van hun ouders en groot-ouders. Het gevolg is, dat deze men schen heel anders in vele opzich ten leven. Zij zijn andere eischen gaan stellen aan woning, perso neel, uitgaan en behoeften. Het uitgaan is in het gedrang geko men. Hoofdzaak is, als zij maar eens in het jaar, in de vacantie uit kunnen gaan, naar buiten en het liefst over de grens, daar voor wordt een jaar gespaard week in week uit. Het bedrag behoeft niet te groot te zijn. want zij weten op een cent af, wat hun een week of tien dagen buiten kost. Maar ook het zakenleven en de „gelegenheden" zijn zich op deze menschen gaan instellen Het eigenlijke café-teven, dat voor 1914 en een langen tijd daarna in geheel Nederland op peil stond, heeft een knak ge kregen. De kinderen van de bezoekers van destijds handelen door de wisseling in inkomens geheel anders. De radio brengt thuis ook een en ander, zij heb ben een kaartavondje met en bij anderen met een zeer bescheiden verteer. En in de groote en grootere steden zijn tal van gelegenheden gekomen, die zich ingesteld heb ben op de menschen met de bescheiden beurzen, maar waar van ook de menschen met de dikkere beurzen profiteeren en de eigenlijke café's en restaurants ondervinden de concurrentie ge ducht. Het moderne verkeer, waarvan voor en na 1914 geen sprake was, heeft de mensehen van het platteland en de kleinere plaat sen gebracht naar de groote en grootere plaatsen en het zijn vooral de grootere magazijnen, met een bepaald karakter en de „moderne gelegenheden", welke daarvan het voordeel hebben. Maar datzelfde moderne ver keer is ook weer schuld; dat heel veel hotels steen en been klagen Om half elf 's morgens kan tegenwoordig iedere plaats be- De Burgemeester reed in z'n wagen naar Veldhoven terug. Wellicht een van de laatste rittenMorgen toch kwam Robert over, om de beslissing van den familieraad over te brengen. Van Beers was geheel uit zijn even wicht. Het was als een donderslag voor hem gekomen, dat verhoor van zijn zoon Jan, nadat de president de zitting verder met gesloten deuren wenschte te behandelen. Dat was dus het motief van den aanslag gewees1... vandaar dat rondspieden om zijn huis van die Swievers indertijd... Daar door de verdrinkingspoging van het meisje. Het was ontzettend. Wat een razende stommiteit van zijn zoon... Hij zou hem eens onderhanden nemen. Kwajongen Die verdediger was een informeel type. Natuurlijk van bur gerlijke afkomst... tegenwoordig ken ook iedereen bij de balie komen Enfin.als die Swievers later uit de gevangenis kwam, zou hij wel eens kijken of er wat voor 'm te doen was... en dat meisje... Hmeen doceur... jae, beroerd. dat nu juist zijn finanties... in deplorabele toe stand verkeerden, Jan van Beers keerde dien avond niet terug op „Duivecate." Hij ver trok naar Leiden. Hij zou dien Mr. van Dam, in zijn leven nog wel eens ontmoeten en hem met rente dien middag betaald zetten. Ongehoord 1 Vader noch zoon hadden een! 33 De zitting was, gedeeltelijk met gesloten deuren, behandeld. Vreemd... wat had de Burgemeester er ontdaan uitgezien, na de heropening, wat was de student... lijkbleek geweest. Er was dus wat uitgelekt Maar hoe. Onbegrijpelijk... In de autobus zat Trijn. Ben je d'r ook bij geweest 'k Hei je niet zien Wat dacht je dan, Beukers 'k Had een plaatsie op de tribune. 't Gaat mijn toch zeker ook an Ben ik keukenmeid op „Duivelskate" of niet. 'k Most toch zien, wat ze met de moordenaar van de jonge Meneer voor hadden Erg anders, hé Al die hooge heeren, met die zwarte jassies. En die heele mooie, met dat Oranje lint om z'n nek. Ik docht Trijn, meid, wees jij nou maar blij, dat je nooit niks met die menschen te make hept. 'k Zou 't besterreve. Wat zag de jonge Meheer d'r mize- rabel uit. och, och 'k zal 'n extra eitje voor 'm bakke... as 't er ten minste af ken, want rejaal is 'tde eer van ziin'zu^7 ij* I ~T teugenswoordig bij ons nie meer. J dan wraak.9 e e enkele seconden, het oude manneke Mefrouw smoest maar van de krisis. I Die veldwachter dio rün u a W omstrengeld door twee groote Nou. die kan me gestole worre. die 1 omgedraaid, êenL k Jr iSJ,Gee? WOOrden' slechts krisis. Beukers, ga es een entje op Jan van Beers ontmoet had ofschoon I OV.e™eld;aende onding, zij. man. je zit haast op me schoot... hem toen. de handen gejeukt, het gif helend .Xnd'de reikt worden en op hetzelfde uur iedere andere plaats en de rest van Nederland vanuit Limburg. En om acht uur 's avonds kunnen de menschen over en weer thuis zijn. Ook wanneer het leven morgen normaal wordt, d.w.z. wanneer alle menschen weer een verdien de boterham hebben, zullen er klachten gehoord worden. Maar dan zal juist duidelijk worden, dat de crisis van bepaalde din gen de schuld heeft gekregen, waaraan zij part noch deel had. Eerst dan zal wellicht het aan passingsvermogen in vele en be paalde gevallen nog veel sneller werken. „Een gulden kan maar eenmaal uitgegeven worden" en „Waar de bakker is, kan de brouwe niet zijn", dit zijn en blijve gezegden voor alle tijden. Ieder mensch met een gezond verstand zal zijn gezin instellen op het inkomen en hierbij nemen wij een werkelijk gezinsinkomen als basis. Het eerst noodige ver tegenwoordigt het grootste per centage en wat overblijft zal hij economisch naar gelang van be hoeften gebruiken. Maar in beide percentage's zit meer speling dan voor 1914, omdat er dank zij heel veel din gen, meer geboden wordt, maar ook daardoor zullen goede oude dingen der voorvaderen in het gedrang komen. Wanneer alles normaal blijft, zal over een kwart-eeuw het geslacht van dan niet beter weten en zich ingesteld hebben op een tijd, welke dan al geen overgang meer is. N.K. Vergadering Boerenbond afd. Dorp Vrijdag 3 April vergaderde Boei-enbond Ven rayDorp in groote Patronaatzaal. Vele leden waren ter vergadering opgekomen. De Voorzitter, de heer M. Wis- mans, opende de vergadering met den Chr. groet en een woord van welkom tot de leden, speciaal tot den Geest. Adviseur de H.E. Heer Deken Berden en de heer Salemans, Hoofdambtenaar van den L. L. T. B. Nadat door den Secretaris de no tulen der vorige vergadering waren voorgelezen, werden deze zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag met de winst- en verliesrekening, welke laatste bleek voor de leden het meest interessant te zijn. De heer Salemans zette deze winst- en ver liesrekening uiteen en wees erop, dat de af deeling Venray, wat betreft omzet en derhalve ook te behalen winst, niet moet gemeten worden naar de resultaten, die dergelijke Bonden behalen in de parochies rond Venray als Oostrum, Oirlo, Castenray, Heyde, Leunen en Mer- selo. Immers de toestanden zijn daar geheel anders. Dat 1935 voor den Bond in Ven ray een nadeelig saldo heeft opge. leverd, vindt zijn oorzaak in ver schillende oorzaken. Spreker wees op enkelehet nieuwe leven, dat den bond in 1934 was ingeblazen, bracht de eisch van nieuw perso neel, dat uit den aard der zaak nog niet was ingewerkt. Bovendien heb ben de leden daardoor wat te goed- woede op zijn lippen gebrand Gezwegen.voor de eer van Marie.., van had. In witte wade lagen de velden... een slapend wachten. Gedekt de aarde onder donzen kleed, in rust, tot komend voorjaar. Geen gedruisch in de dennen, als edelen in vlokkig hermelijn, witte praalwachters aan de baar van den verstorven vorst... Een fluisteren van den wind., doodenzang, gebogen, de voor name witte ridders. In zachte cadans. Een kerktoren, de rouw omfloerste spits, mysterieus verloren in mistige weenende lucht, klepte zijn roep in donzige vertenAngelus, Domini nunciavit Mariae.. Engel des Heeren. Roep door eeuwen. Hoor. Twaalf uur. Hij kan d'r gauw wezen. Zit U zoo goed, Moeder 1 Wat ga jij doen, Alie, Wegloopen Komt niks niet van in hoor, je mot hier blijven. Och Frans, ik kom vanmiddag wel aan. Nee, heusch, 'k ga nou naar Vader. Alie, je blijft. Is de koffie warm, Frans Het was Moeder, kort was weer haar spreken, kernachtig, maar ze kon zich weer verstaanbaar maken, Goed, vrouw Verhoeven. Hoor oogenblik een gevoel van achting es, ja 't is een auto... Ja... hij stopt. :avoor den beklaagde, die gezwegen I Frans was naar buiten gehold, op x- had... Voor den veldwachter., die den voet gevolgd door Vader Nog •a 1 j_ - - 1 koop ingekocht en hebben de af nemers daarvan geprofiteerd. Welnu, is het dan zoo'n ramp, dat het te weinig betaalde in een volgend jaar ingehaald zou worden. Ook grootere organisaties hebben zich meermalen voor beduidend grootere verliesposten geplaatst ge zien, die echter met onderlinge samenwerking glansrijk overwonnen zijn. En dit is ook de weg, die hier moet bewandeld worden. De meest volledige samenwerking ter wille van het belang der leden gezament- lijk, dat echter tevens inhoudt het belang van ieder lid afzonderlijk. De vragen, die naar aanleiding van het verslag werden gesteld, werden door den heer Salemans tot enoegdoening der vergadering be antwoord. Hierna sprak de heer Salemans enthousiast over de prachtresultaten, die behaald worden inde bestrijding der gevreesde ziekte tuberculose, door de Werkliedenorganisatie met zijn „Herwonnen Levenskracht", doorde Middenstandsvereeniging met zijn „Santosfonds". Spreker vraagt zich af, of het niet meer dan hoogtijd wordt, dat de Boerenbonden en Organisaties ook den strijd aanbinden tegen die ziekte, die onbestreden zoovele slachtoffers maakt en waar bestrij ding zulke prachtresultaten geeft. De boeren mogen niet tevreden zijn met tuberculose-vrij vee stallen. Zij moeten verder en kunnen verder. Ook voor hun evenmensch moet gezorgd worden, vooral nu in dezen crisistijd zoovelen zonder steun hunner organisatie zouden omkomen. Het Hoofdbestuur heeft zich dan ook unaniem vóór deze actie ver klaard en spreker acht zich gelukkig de gedachten van het Hoofdbestuur in deze op deze vergadering te mo gen uitstippelen, Gaarne wekt hij de leden op om lid te worden van de schoone actie tot bestrijding der t.b.c., waarin met een bijdrage van f 0.20 per lid per maand een bedrag bijeengebracht zou worden, waarmede zeer zeker vele en mooie resultaten te behalen zouden zijn, tot heil der menschheid. Onmiddellijk na het applaus, dat als instemming met deze rede aan genomen mag worden, gaven zich 16 leden op- De heer Salemans merkte op, dat zij die zich nu op geven, reeds in Juli eventueel van deze actie zouden kunnen profiteeren voor rekening der Organisatie verpleegd zouden kunnen worden. Hierna voerde de H.E. Heer Deken Berden het woord en stak den leden een riem onder het hart met de op merking, dat onze huidige tijd nog de verte niet kan vergeleken worden met den nood der 80-er en 90-er jaren, toen de eoonomische toestanden onder den boer veel slechter waren. Maar er was toen ook geen organisatie, waarin de be langen van den boerenstand ter harte genomen werden. Dat de toestand thans beter is, schrijft spr. toe aan het werken en streven der organisaties. Gaarne brengt hij dan ook een woord van hulde en dank aan de voormannen, die zich geheel aan de belangen der leden gegeven hebben in woord, daad en schrift. Hij spoort de leden aan trouw te zijn aan hun organisatie en in on derlinge samenwerking de moeilijk heden van dezen tijd trachten te overwinnen, zooals het Katholieken bij de beoefening der schoone deugd van naastenliefde betaamt. Het terrein der naastenliefde is groot en talrijk zijn de werken, die als uiting dier schoone deugd beoefend kunnen worden. Niet de minste vorm van naastenliefde is de ziekenver pleging, waarin de t.b.c.-bestrijding zulk een groote plaats inneemt. Spr. spreekt dan ook zijn ver trouwen uit, dat de Boerenbonden hun achterstand bij hun standsor- eanisaties ruimschoots zullen inha len tot heil der zieken, die hersteld hun plaats in huisgezin en bond handen om den tafelrand... Ook daar even later, een snik... een oogenblik zich overgeven aan de machtige emotie van wederzien. De oude vrouw herstelde zich... slikte eenige malen... dan Wat staat daar achter je, wat is dat voor 'n kind... Dit Moeder, is Bertie, mijn eenige zoon... Zoon??? Je bent nie goed wijs- Tuut, tuut. Moeder. dag lief jongslee zoo, zoo, is dat je zoon... da bin d ngen kom maar es bij mien... wat een lieve jongen... Vader zag even een visioen van bruine Javaansche vrouwen... ver houdingen, waarvan hij gehoord had, hopend, dat zijn zoon nooit zich daar mee zou inlatenverleidingen dat warme land... neen, dat zou zijn jongen nooit doen.maar dan, denkend de tastbare bewijzen voor zich te zien... vergoelijkte hij alweer, kwam van hem geen oordeel. Ja ouders, dit is mijn zoon, waar ik trotsch op ben., en die naar ik bid, even braaf zal worden, als zijn overleden Moeder. Zijn Moeder Waar is die? Daar, waar brave zielen heen gaan. Zoo, dat had je wel es kunnen schrijven, van dat kind. Kom es hier. Hoe heet ie 1 Bertie, Moeder. La me je es bekieken. Kind, je bent zwart. Alie, ga 'm es goed wasschen. Moeder... En op haar verwonderden blik... begon Bertie, zeer verlegen te mokken. Moeder... ik hoop, dat U veel van mijn Bertie zult houden. Waarom nie Kom hier, jonk... kunnen hernemen. Na het hartelijk applaus brengt de Voorzitter Wismans, namens de vergadering dank aan beide sprekers i voor hun opwekkende woorden. Nadat hij er op gewezen heeft, dat er gelegenheid is om zich aan te i melden voor de te geven cursussen, deelde hy mede, dat medio Mei door den Bond kolen en briketten zullen kunnen geleverd worden. De prijs staat nog niet vast, maar zal zoo dra mogelijk bekend gemaakt wor den. Hij hoopt, dat de leden dus met het inslaan van winterprovisie wat willen wachten, daar aan dezen handel, na de saneering van het bedrijf, een mooi winstje zit, dat de bondskas dra over hare moeilijk heden zal heenhelpen. Na stemming en herstemming werd de heer Tacken, met 35 van de 63 uitgebrachte stemmen tot be stuurslid gekozen. De Voorzitter deelde voor deze stemming mede, dat, indien de vergadering dit zou wenschen, het geheele bestuur be reid was af te treden, doch de ver gadering vond aanvulling van het bestuur met een lid voldoen. Voor het lidmaatschap der com missie van comptabiliteit, was wei nig belangstelling, gelet op de velen die bezwaar aanvoerden tegen deze functie. Tenslotte werden hiervoor aangewezen de heeren Coopmans en Voermans. Op een desbetreffende vraag werd door den Voorzitter geantwoord, dat door den zaakvoerder thans bij den L.L.T.B. een cautie gesteld was van f 2500.Natuurlijk strekt zich deze borgtocht niet uit tot eventueele niet-betalers van het door hen van den Bond gekochte. Ook eene vraag, omtrent het be drag der contributie, werd beant woord met er op te wijzen, dat dit gemiddeld bedraagt f 3.50 per jaar. Er zijn echter leden die meer en minder betalen. Dit wordt naar draagkracht geregeld. Een register ten deze aangelegd en kan door de leden op aanvraag worden inge zien. Daar niemand van de rondvraag meer gebruik maakte, sloot de voor zitter de vergadering met den chr. groet en hoopte, dat 1936 betere resultaten zal geven, dank de on derlinge hartelijke samenwerking. Ik dacht maar zoo.. Dat loopt de verkeerde kant uit- Pry zen voor onze noodzakelyke hulpstoffen, die als maar oploopen, nu al enkele weken, dat wijst op iets, dat niet in de haak is. Begin Februari kostte Chilisalpeter, thans onont beerlijk voor onze overbemesting, 6 gulden en nu reeds f 6.40 als het niet al meer is. Dat moet komen, omdat er in ons land schaarschte In het land van oorsprong is er genoeg.Maar de Nederlandsche markt wordt kunstmatig krap gehouden ten bate van de Nederlandsche stikstof industrie, wat in het algemeen ge nomen nog zoo'n kwaad idee niet is. Doch te krap is schadelijk in het voorjaar, want als overbemesting is Chilisalpeter onontbeerlijk. Prof. Ir. J. Hudig zeide dit reeds aan het be gin van de contingenteering en daar om betreurde hij die invoerbeperking. Straks komt de zuurziekte weer bij onze granen. Chili is het eenige directwerkende bestrijdingsmiddel en is er dan niet of te duur. Rijks- landbouwconsulent Ir. Cleveringa, schreef in zijn brochure „Het scheu ren van grasland", dat deze stoffen in Chili zulke waardevolle neven- bestanddeelen waren, waarom hy waarschuwde Chili niet blijvend uit te sluiten. De Nederlandsche landbouw heeft voorjaars dus nu behoefte,aan Chili. Duurte van of gebrek aan dit pro duct, dat er genoeg geproduceerd wordt, beteekent schade voor den land- en tuinbouw. Daarom dacht ik maar zoo, laat de regeering, laten de daartoe be- Ja, je bent een lief kereltje. Kom maar hier. Bin je geschrokken van Grootmoeder Onwennig schoorde de knaap, in zijn mooie matrozenpakje, naar die booze oude vrouw"., de groote donkere oogen vol tranen... zijn bruine handjes tot vuist spannend, nerveus trillendeven later zijn armen haar omstrengend... een kinder oog ziet scherp. Het was een uurtje verder „Tijd" staat niet stil... bij wonder gebeuren, hetzij droef of vol glans. „Tijd" kan niet wachten... doet zijn pl cht.. Vader „tijd" heeft zijn eeuwen-gang gestadig... tjok-tjok. Dan heb ik nog een groot nieuws voor U allen. Ik reisde van morgen met een heer. Een man, een vermoeid man. Iemand, die vergeten was, dat het schoonste bezit in zijn leven, zijn ouders zijn... Ja, Vader, Moeder, U kijkt me aan... en U kijkt me aan.en U weet, wien ik bedoel... Het was wonderlijk, ik zat in denzelfden trein als Gijs, die onder weg was naar Veldhoven. „Gijs"... één woord, één vraag... één wachten. Ja, met mijn oudsten broer. Hij heeft me heel veel verteld, en Gijs durfde niet meer naar hier... Waar is tie.. vroeg de Moeder. Er zal meer vreugde zijn, om één zondaar... Tranen verstikten Vaders stem. Hij komt straks, Moeder... hij moest in Deventer eenige inlichtingen hebben, dan komt hij naar hier. De wind was opgestoken, tegen Lichtstraal h,J KINKHOEST leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: Hoest- Griep-Bronchitis A slhma AKKER'M MA§ËGÊt [Vérhöógdewér^Q 75cent| Door een NIEUWE toevoeging werkt NU Abdijsiroop 2 x zoo snel als voorheen I voegde personen zorgen, dat er vol doende Chili op de Nederlandsche markt wordt beschikbaar gesteld. En spoedig. Anders is het te laat. BELASTINGVLUCHTELINGEN. Op het gebied der belastingwet geving toont de regeering in de laatste maanden een min of meer verontrustende activiteit. Met vol doening zullen de meesten nochtans haar laatste vondst op dit gebied hebben bezien. Deze vondst betreft een ontwerp van wet ter achter haling van de z.g. belastingvluchte- lingen. Rijke menschen op gevorder den leeftijd hadden nog al eens de gedachte om hun laatste levensjaren het buitenland te gaan genieten en daarbij voorkeur te schenken aan die landen, waar de successie-rechten laag waren. Het nieuwe wetsontwerp beoogt om de nalatenschap van zulke vluchtelingen, en ook schenkelingen, we ke ze nog bij leven verrichten, belastbaar te stellen. In welken vorm het over de grens gebrachte vermogen dus ook weer naar hier, naar familie of verwanten terug keert, er zullen successierechten van betaald moeten worden, als dit ontwerp eenmaal tot wet zal zyn verheven. BELASTINGONTDUIKING. Wie niet over de grenzen vlucht met zijn kapitaal, dien grijpt de fis cus natuurlijk nog gemakkelijker bij den kraag en sedert de termijn van het generaal pardon is verstreken, wordt er geen pax-don meer gebruikt. Dat ondervond ook de secretaris van onzen grooten dirigent Prof. Dr. enz. Willem Mengelberg. Deze, de heer Bottenheim, zou zijn inkomen te laag hebben opgegeven en deswege eischte de proc. gen. van het gerechtshof deze week weer eens vijf maanden gevangenisstraf tegen hem. De verdachte draagt de ver sierselen van het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau thans zelfs door „promotie" het Officiers kruis maar de hand, welke weet aanvaarden van het vaderland, weet blijkbaar moeilijk te geven. Als getuige werd in zijn zaak onze groote meester, Prof. Dr. enz. ge hoord, maar ook deze trots des vaderlands pleegt met den fiscus hopeloos overhoop te liggen. De professor heeft doorgaans zijn domicilie óf in Amerika, óf in Zwit- Toch was hij bij de school uitge stapt, de auto uit Deventer wegge zonden. Wilde het laatste einde loopen. Daar binnen klonken kinderstemmen. Een gezamenlijk zingen van een hem, oud vertrouwd schoolliedje. Juichend, bruisend die tonen... dan weer, aarzelend... er boven uit de stem van den meester. Gijs Verhoeven stond stil. Luis terde... in hem was iets gebroken, of was het er immer geweest, 't Zaadje nu eerst tot ontkieming... Dan liep hij door. Hij had iets gevonden, opgeraapt... bekeken weggestoken., „zijn beter-ik." In de studeerkamer van „Duive cate' zaten Robert en Alex van Beers. De Burgemeester zou zijn vonnis hoorende beslissing van den „familieraad." Wij zijn dan ook tot de con clusie gekomen, Alex, dat de eenige uitweg is, je ontslagname als Burge meester. Zonder een behoorlijk in komen kun je hier als Burgemeester niet leven Ik heb met je notaris geconfereerd. en zelfs als we je roerende goederen waardeeren tegen het abnormale bedrag, waartegen jij het dacht aan mij op te geven, is et nog geen sprake van, dat er rente betaald kan worden van de hypo theken Afgezien de aflossingen. Je overdrijft, Bob... Laat me even, wil je. „Duive cate" bijvoorbeeld, gerekend naar de rente, die je ervoor moet opbrengen, zou een huurwaarde hebben van het duisteren. Vlagen sneeuw zwiep- 'waalf honderd pop, afgezien belas ten den eenzamen wandelaar in het^gen, onderhoud... gelaat. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 5