n do held een gnscomfoor bij Gebr. Jeuken w A E. CAMPS JEAN LEMMENS Hoeden en Petten, Kuikenhouders DE PLAATSELIJKE PERS Bagagedragers MODEARTIKELEN, HOEDEN PETTEN ENG. HEMDEN Heeren-Modeartikelen P P RIJWIELEN P. UendrixPatersstraat Vruchtboomen, Rozen, Haag- en Sierplanten Geboden voor de ouders. Krakelingen. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten P. HENDRIX KLEEDING NAAR MAAT Heeren- en Kinder-Confectie. het voordeeligst Jacobs' Graanhandel en Pluimveevoederfabr. Leunen WEET GIJ, wat Uw kind vandaag beleefd heeft Hebt gij het vertrouwen van Uw kind Vertelt het U alles WEET GIJ, met wien Uw kind om gaat Leer den omgang van Uw kind kennen alleen zoo kunt gij er voor zorgen, dat Uw kind niet in slecht gezelschap geraakt. WEET GIJ, van wien Uw kind het geld of de snoeperijen ontving, waar het onlangs mee thuis kwam En waarvoor werd dat ge geven De gevaarlijkste „kindervriend is hg, die kinderen graag geschen ken geeft, om op deze wijs hun vertrouwen te win nen. Leer Uw kind, dat het van vreemde menschen nooit geschenken moet aannemen. Niet zelden moesten kinderen hun vertrouwen in zoo'n goe den oom met den dood betalen. WEET GIJ, voor^wien Uw kind bood schappen doet Verbiedt Uw kind, boodschappen zonder Uw toestemming te doen. Hoe vaak wer den kinderen op deze wijs inwoningen, in portalen of op eenzame plaatsen gelokt, en werden daar het offer van een mis drijf tegen de zeden. WEET GIJ, dat de wensch van Uw kind, met een auto of met een flets mee te rijden, groote gevaren met zich mee brengen Zeg Uw kind, nooit met vreemde menschen mee te rijden. WEET GIJ, wat Uw kind na school tijd uitvoert Laat het niet alleen naar bazars gaanDe uitstallingen kunnen een te groote verleiding zijn. WEET GIJ, dat kermissen meeat voor kinderen geheel ongeschikt zijn Wat daar vertoond wordt, is in ieder geval niet voor kinderoogen en ooren bestemd; bovendien zwerven er steeds leeg- loopers. WEET GLJ, dat door de kleeding van Uw kind groot onheil kan ontstaan Door te korte of te opvallende klee ding wordt de begeerte van den sexueel defecten geprikkeld. WEET GIJ, wat Uw kind in zijn eigen woning ziet Re specteer steeds het na tuurlijke schaamtegevoel van Uw, ook wanneer de woning klein en het aan tal bedden beperkt is. Maak geen dubbelzinnige grapjes. Gebruik geen aanstootgevende uit drukkingen. De beste op voeding is steeds voor beeld. WEET GIJ, dat de politie U helpt, om Uw kind te bescher men Dreig daarom Uw kind nooit met het ver haaltje van den „kwaden politie-agent", die het ongehoorzame kind inre kent. Prent Uw kind daarentegen in, dat de politie op straat zijn bes te vriend is. De politie vooral de vrouwelijke politie, staat u gaarne met raad en daad ter zijde. AUTOBANDIETEN. Iemand, die een brood steelt hetwelk niet betaald een uiting van weelde zou zijn kan in voor-arrest worden gezet, omdat de wet toelaat, dat zulk een misdadiger tot vier jaar of méér gevangenisstraf wordt ver oordeeld. De onverlaat echter, die achter het stuurwiel van zijn auto kruipt, na zich aan alcoholische dranken te buiten zijn gegaan en in zijn toe stand van geestelijk onvermogen een medemensch doodt, die moet na verhoor op vrije voeten worden ge steld, omdat hij wegens dood door schuld een gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden kan toege meten krijgen. Zeker, zijn rijbewijs kan hem tijdelijk althans als bijkomende straf worden ontnomen, maar slechts nadat zijn zaak is be recht. Daarmee kunnen ten onzent vele maanden gemoeid zgn In dien tusschentijd blijft hij op zijn arge- looze medeburgers losgelaten. Deze toestand druischt in tegen het rechtsgevoelen van de massa. Een man, die alcoholica tot zich neemt, terwijl hij zi n auto of motor voor de deur heeft staan en dus weet, dat hij daarop straks zgn weg zal vervolgen, .die is, als hij in derdaad slachtoffers maakt, naar het begrip van velen, méér moorde naar dan degene, die b.v. na getrei terd te zgn, in drift 'n mes pakten dit zijn belager tusschen de ribben stoot. Deze "laatste misdadiger im mers, is ten deele door de schuld van het slachtoffer tot zijn daad geko men, maar dé dronken auto- of mo tor bestuurder heeft de volle 100 pet. van zijn schuld aan zich zelf te wijten. Van jaar op jaar en van maand op maand hoort en leest men méér van ongelukken, veroorzaakt door dronken autobestuurders. Nog dezer dagen werd te Surhuisterveen een 20-jarige autobestuurder gearres teerd, nadat hij door een verkeerde manoeuvre een 15-jarigen fietser had overredende man verkeerde in" volkomen staat van dronkenschap. Een controle op den auto wees uit, dat de voetrem slecht en de hand rem in 't geheel niet werkte Een ander voorbeeld is dat van den wilden automobilist, die, na met een vriend verscheidene café's te hebben bezocht, met den reeds in slaap gevallen makker naast zich, in dolzinnige vaart van Nij megen naar Arnhem reed, twee mannen, die op den berm van den weg een boterham zaten te eten, overreed waarvan er een terstond dood was daarna in volle vaart doorraasde, en in zijn woning te Apeldoorn naar bed ging alsof er niets gebeurd was. Ook deze mannen werden gear resteerd en.... vrijgelaten. Dat kan niet anders, omdat de wet voor zulke gevallen geen voorarrest toe laat. Pas als de nieuwe verkeers wet in werking zal zijn getreden, krijgt de politiebeambte, die dron kenschap constateert, tenminste de bevoegdheid om aanstonds het rij bewijs in te trekken. Onder de huidige Motor- Rjjwielwet kan men alleen gebruik maken van de bevoegdheid, den houder van een rijbewijs, die ver moed wordt ongeschikt te zijn tot het besturen van een motorrijtuig, te verplichten om een proef af te leggen om zijn geschiktheid te be wijzen slaagt hij voor die proef niet, dan kan zijn rijbewijs ongeldig worden verklaard. Het zou al iets zijn, wanneer men van deze bevoegdheid, waardoor men onoordeelkundige bestuurders eens duchtig aan den tand kon voelen, eens op ruime schaal gebruik maakte, maar dit gebeurt helaas in het geheel niet. Op weg naar 't huis. Het was Zaterdagavond. Wat voor een werkman in 's Heren wijngaard, die vrij regelmatig op retraite is, tot de zeldzaamheden behoort en tijdens zijn werkzaamheden nog veel zeld zamer voorkomter was die dag geen preek, geen lof, geen biecht- hooren. De missionaris zat stil in zijn kleine werkkamer, blij te kunnen genieten van een rustige avond. In zijn hand rustte een gedicht, weleer door Speenhof vervaardigd,De weg naar 't huis." Het begon met de woorden Den weg naar 't huis, Waar moeder woont, Vergeet dien nooit, mijn jongen, Waar ongezocht gebeden wordt En zachtjes wordt gezongen. Den weg naar 't huis Waar vader woont Een, die je juist zal raden Wanneer je soms berouw gevoelt Door minder goede daden. Jawel!- Op tien minuten afstand lag een zwart en bouwvallig steegje. Daar woonde er een, die het huis van zijn hemelsche Moeder en hemel- schen Vader reeds lang vergeten was. De missie had hij bruut gewei gerd mee temaken. Zijn zoon, een jongen van zestien jaar was gekomen en had zelfs een beste indruk gemaakt. Maar wanneer die jongen gesneden was uit het hout van zijn vader, dan kon die vader toch nog zoo kwaad niet wezenEr moest toch nog iets mee te bereiken zijnHet beste was jas en hoed te nemen en op stap te gaan. De onder vinding had herhaaldelijk geleerd, dat juist wanneer je er het minst je gedachten op gezet had, of wan neer je maar liever thuis zoud zijn gebleven, Gods genade het krachtig ste en vruchtbaarste werkte. Eerst een korte wandeling langs een breede door booglampen en schitterende etalagekasten hel ver lichte straat. Dan rechtsaf een donker straatje in en daar stond de missionaris voor het huis van X. Een bel was er niet en op het gebons op de deur kwam geen ant woord. Dan maar zoo naar binnen. Langs een trap, door de duisternis j nog speciaal geschikt om hals en beenen te doen breken, klom hij naar boven. In een klein vertrek, waar een petroleumlamp brandde, doch overigens niemand te bekennen was, zette hg zich neder rustig wachtend óp de komst van de bewoners. Intusschen nam hij het meubilair eens opeen uitdrager zou er geen rijksdaalder voor geven. Na een klein kwartier een ge schuifel en gestommel onder aan de trap. Twee mannen kwamen op, waarvan de een een zware zak op nek en schouders droeg. „X, ik heb je nog niet in de missie gezien en het wordt toch hoog tijd, man ,Wat moet ik met die missie. Honger lijden en in ellende zitten, dat is mijn missie. Ik krijg zooveel steun en daar moeten we met drieën van leven. Mijn vrouw is al jaren in een krankzinnigengesticht en nu moet ik zelf het huishouden doen. Maar als man heb je daar geen slag van en dan kost het allemaal nog veel duurder ook. Die daar wijzend op zijn kameraad heeft heel de dag nog niets gegeten en nu krijgt hij van mij een emmertje kolen, omdat hij die zak gedragen heeft en anders had hij nog niets om zich te warmen „Dan gaat je kameraad dadelijk met mij mee naar de ZustersDaar is nog wel brood en een flinke mep worst voor hemMaar jij komt Maandagavond naar de missie „Dat zou een rare vertooning zijn Ik ben al in geen dertig jaar in de kerk geweest „Ja man, waarom moet je kame raad zoo spoedig mogelijk wat gaan eten". „Omdat hij al lang genoeg niets meer gehad heeft .JuistEn waarom moet jij nu zoo spoedig mogelgk naar de missie komen Omdat je al lang genoeg de kerk niet meer van binnen gezien hebtHet is nu een goede gelegen heid om dat eindelijk eens in orde te maken. Eerlijk gezegd was ik niet meer van plan te komen, maar die zoon van je is een flinke kerel en dan kan jij toch nog zoo kwaad niet zgn Na nog wat praten beloofde X. te komen, waarna pater en kameraad samen naar de Zusters trokken. Iedere avond was X. trouw present. Zijn stemming werd steeds uitsteken der en Zaterdags kwam hij te biech ten. Maar daarna openbaarde hg een moeilgkheid. „Pater, ik kan zoo niet bij de generale H. Communie komen met de anderen. Kgk eensdit is alles, wat ik heb. Ik zal dus alleen gaan en heel vroeg Maar behalve het feit, dat de man het hard noodig had, vond de mis sionaris, dat het einde van zoo'n dertigjarig jubileum een beetje anders moest gevierd worden. Hij begaf zich daarom naar iemand, die meer geld dan liefde voor de missie bezat. „U komt zeker vragen, Pater, waarom ik niet gekomen ben „Neen, een man met uw kennis en positie moest wgzer wezenIk praat daar niet meer over, dat is genoeg gebeurdMaar ik heb een armen tobber, die een jas enz. noodig heeft om de generale H. Communie mee te maken Met f 20.op zak trok de mis sionaris naar een schoenenmagazijn en heerenconfectie. X. kon daar alles gaan halen. Op Zondagmorgen kwam X. naar de generale H. Communie. Zijn nieuwe, pet droeg hij voor zich uit alsof het een staf was van den Bisschopzijn gezicht glinsterde evenals zijn nieuwe schoenenen hij rekte zich zoo lang mogelijk uit om toch maar van iedere centimeter van zijn jas te genieten. Maar wat meer wasde man was na vele jaren wederom inwendig gelukkig. Hij had het doel van het kortsondig aardsche leven beter leeren kennen en er zich van over tuigd, dat de hemel wenkte. Het huis, waar zijn hemelsche Vader en hemelsche Moeder woonde, daarin was^hij teruggekeerd. De volgende morgen kwam X. be danken. Hg deed dit op zijn manier: „Pater, ik kom u bedanken. Ik voel mij gelukkig als op de dag van mgn eerste H. Communie. En laat ze nu nog maar eens komen, die wat tegen het katholieke geloof hebben, ik zal ze op hun d... geven!" Dit laatste was meer om zijn ge moed te luchten, want zoo kwaad aardig was hij niet. H. Familie. J. R. „Koop Ncderlandsche waar dan helpen wij elkaar." „IVOROL" De Nederlandse tandpasta Begrijpt toch, dat adverteeren voor Uw zaak een levensbelang is. Doet het echter met overleg en kiest het blad uit, dat voor U als het ware aangawezen is. Uw kee pers vindt men niet moer in centra als Amsterdam of Rotterdam, waai duizenden nauwelijks meer bestaan kunnen. Maakt voor Uw zaak alleen gebruik van provin ciale bladen, die nog een koopkrachtige lezerskring hebben. ADVERTEERT UITSLUITEND EN Zware voor melktransport. Melktuiten Melkzeeften Gaasbodems, Wattenschijven Emmers enz. Patersstraat 9. 1 VOOR NAAR Stationsstraat, VENRAY. Zie onze Etalage. Vanaf a.s. Donderdag t.m. Zaterdag geopend tot 10 u. AZELLE en URGERS en Concurrentie- Rijwielen Stuurtasschen, Kinderstoeltjes, Kilometertellers, Bagageriemen. Ruime sorieering van Dollt s Kinderwagens en Sportwagens. 52 VOOR en alle Boomkweekerijartikelen Kuikens zijn er niet meer te krijgen. Daarom hebben Uwe kuikens dubbele waarde voor U. Fok deze nu vooral goed op. Vraagt bij ons of onze plaatselijke wederverkoopers het zeer interessante boekje over het doelmatig opfokken der kuikens. Dit boekje wordt U gaarne GRATIS verstrekt. Door onze raadgevingen op te volgen, fokt U de kuikens met genoegen op tot flinke, ontwikkelde, legrijpe en gezonde jonge hennen. Dan leggen ze ook den geheelen winter vele, groote en smakelijke eieren en bezorgen U winst. Déar komt 't op aan 111 TELEFOON 97. 62

Peel en Maas | 1936 | | pagina 10