VUI De schoonheid van den schijn. Buitenland. "IVOR O L Gemengde Berichten. Provinciaal Nieuws Markten Adxte Zaati Alle Land Wed. J- P. Weer Griep w Wasc H va Dakl menschen zien niet, dat er iets ver anderd is en nog bezig is te veran deren en schuiven alles maar op crisis, malaise enz. Inderdaad alle zaken en onderne mingen lijden min of meer door de crisis, maar wanneer morgen bij wijze van spreken de crisis verdwe nen is, dan zullen wellicht velen de oogen open gaan en zal men tot het inzicht komen, dat de crisis niet van alles de schuld was. Tenminste zoo zien wij het. Hoe in de filmstudio de „vol maaktheid" bereikt wordt. En hoe sommigen er millioenen verdienen. De verbluffende volmaaktheid van het profiel een foto en face van een filmster zal menige vrouw verbaasd hebben. Zelfs de close-up, de foto van heel dichtbij en sterk vergroot, is niet in staat kleine onvolkomen heden te doen ontdekken. Daartoe is trouwens terdege gewaakt. De wat men „fotogeniteit" neemt, is zelfs bij het mooiste gelaat beperkt en altijd zijn er hoeken, waaronder het een minder mooie lijn zou kunnen ver- toonen. Vandaar, dat de ster alleen van een „gunstigen" hoek uit ge fotografeerd wordt. Maar de camera komt toch op de tweede plaats. De volmaaktheid is allereerst het werk van den man, die hetgeen men in vaktermen den „make-up" noemt, aanbrengt, dus van den gemoderniseerden tooneel- kapper en grimeur. En sommige sterren zijn absoluut aan dit heer schap overgeleverd en een niet gering gedeelte van haar groote salaris verdwijnt in zijn zak, In Hollywood zijn er enkele, die tót de millionnairs kunnen gerekend worden. Ze zijn aan de groote studio's van de Paramount, Warner Brothers, United Artists etc. verbonden en ze bewaken hun monopolitie uiterst streng. Bij elke nieuwe film, die ge maakt wordt, komen ze op de prop pen. En menige ster is voor haar succes in belangrijke mate van hun ideeën afhankelijk. Een man als Max Factor beoor deelt, welke coiffure en welke manier van opmaak een ster in een bepaalde film, dus in een bepaalde omgeving, behoort te dragen, wil ze het publiek het meest fascineeren. En de keuze is dikwijls een werkelijk probleem. Iedereen zal bij het zien van een film wel eens teleurgesteld zijn over het uiterlijk van de ster, die beneden de verwachting bleef en eenigszins aan populariteit inboette. En depractijk heeft bewezen, dat hierdoor het bioscoopbezoek beïnvloed wordt. De finesses van het uiterlijk van een ster zijn van evenveel belang als haar totale verschijning, zulks temeer, omdat men haar op zijn gemak be kijken kan en lang genoeg, om kleine onvolkomenheden en dikwijls storende gebreken op te merken. Vandaar, dat de make-up man in een film studio zoo'n belangrijke rol vervult. In de wereld van den schgn ver volmaakt hij dien schijn tot bijna „echt" toe. De schoonheid van den schijn berust in het werk van zijn handen. Wie een filmster in haar gewone doen ziet, verbaast zich, hoe het mogelijk is, dat ze op het witte doek zulk een stralende „schoonheid" kan worden. Maar wie eens den make-up man aan het werk heeft gezien, begrijpt veel. En hij ziet tevens, met welke offers en moeiten die schoonheid, die tijdelijke schoon heid, verkregen wordt. Max Factor heeft de voornaamste sterren tot klant, op enkele uitzon deringen na. En hij is met de film industrie groot geworden. Hij is nu 61 jaar oud en bezit groote schoon heidssalons en een reeks fabrieken van schoonheidsmiddelen. Een stuk of zeventig over de heele wereld verspeid. Na^,r zijn zeggen is hg een ernstige concurrent voor de opper machtige Fransche industrie. Toen hij dertien jaar oud was, werd hij leerling-tooneelkapper bij een rondreizenden operatroep. Dat was in het vooroorlogsche Rusland. Van zijn spaargeld begon hij een klein fabriekje van schoonheidsmiddelen en na eenig geld te hebben overge spaard, trok hij naar Amerika, waar hg het al gauw verloor. Maar, niet ontmoedigd, begon hg opnieuw en zijn gelukkig gesternte voerde hem naar Hollywood, dat nog in opkomst was. In de primitieve studio's hielp hij de „sterren" tegen een gemiddeld honorarium van vijftig cents. Toen de filmindustrie begon te floreeren ging het met Max Factor evenzoo. De sterren werdea beroemd, wereldberoemd en de pientere Max maakte er geducht reclame mee, dat hg ze tot klant had. Hg opende een schoonheidssalon en kreeg tal van dames in zijn zaak, die graag even mooi wilden worden als haar lieve lingsster. En, al verdwenen de ster ren stuk voor stuk, de nieuwe kwamen weer bij hem. Want hij had een goeden naam, was actief en demon streerde telkens weer nieuwe en origineele ideeën. Nu heeft hij zes zonen en twee schoonzoons in zijn zaak en al kan hij elke ster niet meer persoonlijk bedienen, zelfs zijn telefonisch advies wordt al gewaardeerd en duur be taald. En zijn zonen hebben in meerdere of mindere mate het talent van hun vader geërfd. Het spreekt van zelf, dat een vak, waarin men schatrijk worden kan, ook anderen trekt. Max Factor heeft in Hollywood dan ook een stel con currenten. Het zijn concurrenten, die het al haast even ver hebben gebracht als hij. Daar zijn b.v. de vier gebr. Westmore, zoons van een pruiken maker, die vroeger bij Max Factor in dienst is geweest. De bekendste van deze vier broers in Mont West more. Hij heeft Greta Garbo, Mariene Dietrich, Claudette Colbert, Kay Francis en Norma Shearer tot klant. En het is hem best toevertrouwd, voor onbelangrijke scènes een andere actrice dan de ster zoo op te maken, dat geen mensch de persoonsverwis seling in de gaten heeft. Bij Claudette Colbert is het eens gebeurd, dat zelfs de regisseur het niet merkte. De Westmore's zijn Engelschen. Ze emigreerden met hun vader naar Amerika en openden in de stad} Cleveland een schoonheidssalon. Daar kwam toevallig eens de filmster Clare Kimball-Young, populair in de dagen van de stomme film. Ze was zoo over hun vakmanschap tevreden, dat ze hun voorstelde, naar Hollywood te gaan, waar ze hun in de filmkolonie de noodige klanten kon bezorgen. En evenals Max Factor behoorende Westmore's nu tot de rijkste inge zetenen van filmland. Samen bezitten ze een gevaarlijke concurrentie in Elisabeth Arden, eigenaresse van twee en twintig beauty-parlors", zooals de schoon heidssalons in de Vereenigde Staten worden genoemd. Elisabeth Arden had de aristocratie van het Oosten, dus die der groote steden als New York,JBoston, Philadelphia en Chicago tot klant. Deze aristocratie heeft tijdens de crisis menige veer moeten laten en de zaken gingen voor Elisa beth Arden niet zoo goed meer. Ze toog daarop naar Hollywood, toonde zich er een charmante persoonlijkheid, gaf groote partgen, waarop ook de sterren verschenen en aldus maakte ze heel wat klanten. Ze is echter nog in opkomst. Uit een en ander blijkt intusschen wel, wat er voor noodig is, om als „schoonheid" over het witte doek te paradeeren. De schoonheid van den schijn wordt ten koste van heel wat zwaardere offers verkregen, dan men voor de innerlijke schoonheid pleegt over te hebben din, de Fransche min. van buit. za ken, op scherpe wijze het standpunt van zijn regeering uiteengezet. Het gaat erom, zei hij, of de praktijk van het voldongen feit, of de eenzijdige opzegging van vrijelijk aangegane verplichtingen tot &een systeem zullen worden in Europa, of verdragen beschouwd zullen worden als ieder' oogenblik te veranderen, en of een regeering vandaag kan annuleeren, wat zij gisteren onder- teekende. Is zulk een methode ver- eenigbaar met de collectieve veilig heid, moedigt zij aan. om nieuwe internationale overeenkomsten te sluiten DE BELGISCHE MEENING. De Volkenbondstusschenkomst is, naar men weet, behalve door de Fran sche ook door de Belgische re geering ingeroepen. Min.-president Van Zeeland concludeerde als volgt in de Zaterdagsche zitting Deze verzwakking van de in ternationale moreele macht zal ge compenseerd moeten worden op een wijze, die de menschheid weer nieuwe lasten zal opleggen. - Wij zijn bereid in iedere col lectieve poging ons volle aandeel te nemen. - België heeft de droeve eer, den raad te verzoeken, die schending van de artikelen 42 en 43 van het ver drag van Versailles te constateeren en de onderteekenaars van het ver drag daarvan te verwittigen. OVERSTROOMINGSRAMP IN AMERIKA. Door het smelten van de enorme sneeuwmassa's welke dezen winter in Amerika zijn gevallen, doen zich op net oogenblik in de Ver. Staten geweldige overstroomingen voor. Het aantal dooden, dat te betreu ren valt in de Noord-Oostelijke Staten is tot 19 gestegen. De materieele schade wordt op millioenen dollars geschat. In New-Hampshire en Connecticut is het overstroomingsgebied grooter geworden. De rivieren Merrimac en Connecticut voeren ieder uur zeer groote watermassa's aan. Het water staat op honderden land wegen van één tot twee meter hoog. In de lager gelegen gebieden staat het water vaak tot de tweede ver dieping der huizen. In Pennsylvanië moesten eenige mgnen worden gesloten. President Roosevelt heeft er in toegestemd, dat 5 millioen dollars voor steun ver leening zullen worden toegestaan. Ook Canada wordt plots door hevige overstroomingen geteisterd, welke den dood van vele merschen eischten. het wolkenkrabber-leed is geleden. De New-Yorksche wolkenkrabbers zijn weer bewoonbaar geworden. De staking van het dienstpersoneel is bijgelegd en de stakers hebben het werk onmiddelijk hervat. Burgemeester La Guardia deelt mede, dat tusschen de vertegen woordigers der huiseigenaren en der werknemers een overeenkomst van drie jaar is gesloten, waarin wordt bepaald, dat alle stakers weer wor den aangesteld en dat diegenen, die zich aan sabotage hebben schuldig gemaakt voor een arbiter zullen moeten verschijnen. Ook de looüen en werktijden zullen aan arbitrage worden onderworpen, terwijl voor het eerste jaar de loonen zullen worden vastgesteld. DUITSCHLAND WEIGERT ONT- RUIMING VAN HET RIJNLAND. fransch-engelsche tegen stellingen. Men kan nog geenszins zeggen, dat ontspanning is ingetreden in den zeer verwikkelden toestand, geschapen door de bezetting tegen geest en letter van het Locarnopact in van het Rijnland door Duitsche troepen. Frankrijk heeft te kennen gegeven, dat het de wereld niet voor een tweede onaangename verrassing zal plaatsen, door zelfstandig maatre gelen te nemen. Integendeel wil de regeering te Parijs, dt alle actie om het jongste Duitsche besluit onge daan te maken, collectief zal wor den ondernomen, door de gezamen lijke onderteekenaars n.l. van het Locarnopact en (of) door den Vol kenbond. Mits inderdaad een actie wordt ondernomen, want in geen ge val wil de regeering te Parijs berus ten in de schending van een verdrag, waarop de vrede van Europa was gebouwd. ENGELAND VROEG SYMBO LISCHE ONTRUIMING. De EngeUche regeering heeft al les willen doen om dejscherpste kan ten van het geschil zoo spoedig mo gelijk te laten afslijten, opdat de verdere oplossing langs vredelieven- den weg kan worden gevonden. Voor de bijeenkomst der vertegenwoordi gers van de Locarno-mogendheden en van den Volkenbondsraad te Lon den, heeft Lord Eden, Engelsch min, van buit. zaken, de regeering te Berlijn uitgenoodigd om het Rijnland weer even symbolisch te ontruimen, als het was bezet. In feite vroeg hij dus het terugtrekken van een ge deelte welke de gedemilitariseerde zóne waren binnengerukt. Het heeft de Londensche regee ring ontstemd, dat Berlijn vrij kort-af dit verzoek heeft afgewezen! HET FRANSCHE STANDPUNT. In de Zaterdag gehouden zitting van-de Volkenbondsraad heeft Flan- Verantwoordelijkheid. Een der meest angstwekkende symptomen van onzen tijd is wel het verzwakken van het verantwoorde lijkheidsgevoel in breede kringen onzer samenleving. Men huwt, men sticht een gezin en op een gegeven oogenblik wordt dit door man of vrouw verlaten en aan de weldadigheid van kerk- of armbestuur overgegeven. Men heeft werk en brood, om een kleinigheid vaak laat men 't werk in den steek en meldt zich werkeloos. Men heeft een behoorlijk bestaan maar zelfs een kwartje per week voor 't doorplakken van de rente- kaart kan er niet af. „Heeft uw man dan zoo'n klein inkomen, juffrouw" vroeg onlangs een ambtenaar van een Raad van Arbeid, in een geval als dit „dat hij dat kwartje niet kan missen." „O, neen" was 't ant woord, „hg verrookt wel vier gulden per week aan sigaretten, dus zoo weinig verdient hij niet." f 4.per week aan sigaretten, maar geen kwartje voor den ouden dag. Als zulke menschen oud worden en gebrekkig, is Maatschappelijk Hulpbetoon of Burgerlijk Armbestuur de eenige toevlucht. Maar men vergeet al te vaak, dat deze instellingen geen kostelooze pensioenfondsen zijn maar eigenlijk niet meer dan plaatselijke Commis- siën ter verstrekking van het nood zakelijk levensonderhoud aan dezul ken die het op andere wijze niet kunnen krijgen. Veiligheidskleppen tegen hongeroproeren en voorts instellingen om gebrekkigen, lammen, kreupelen, blinden, toevallijders, enz. een behoorlijke verzorging te ver schaffen als familie of kerk daartoe niet in staat of ongenegen zijn. Als lid van zoo'n Armbestuur ervaart schrgver dezes hoe heerlijk het is voor de menschen om op grond eener verzekering recht te hebben op een eigen inkomentje, een eigen, onvervreemdbaar pensioen tje. Al is 't maar f 3.of f 5.per week, het is ontzaglijk veel meer dan niets. Vaak brengt dit pensioen de menschen juist over den rand van de nooddruft heen. En waar nu de Ouderdomswet zulk een uitnemende gelegenheid biedt om absoluut zeker een pensioen van f 3. tot resp. f 20.per week te be machtigen daar is het vreemd, dat daarvan nog niet meer gebruik wordt gemaakt. Ik zal 't niet noodig hebben denkt menigeen die nu nog in goeden doen Zij moesten eens weten hoeveel menschen die vroeger in goeden doen waren op hun ouden dag ver vallen aan hulpverleenende instellin gen. Daar zou men van opkijken. Maar gesteld eens, dat gij het pen sioen bij het bereiken van den gestelden leeftijd niet strikt noodig zoudt hebben, wat nood! Dan kan het toch strekken tot levensveraan genaming of tot leniging van de behoeften van anderen. 't Zelfde geldt natuurlijk voor de weduwenpensioenen. Zeker het maximum van f I0gis niet hoog. Maar als toeslag op een gering inkomen kan 't veel zijn en in ieder geval bewaart 't voor broods gebrek. Daarom niemand ga 't leven door zonder voor zich of zijn vrouw te hebben g e z o r g d. Dat is de juiste opvatting van verantwoorde lijkheid. cMckhjc untte tonden Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct. 276—6 alhier had de speler Verstegen van D.I.S. (Oirlo) het ongeluk een been te breken. FEDERATIE VAN POSTDUIVEN- VEREENIGINGEN IN NOORD LIMBURG. Door tal van duivenvereenigingen uit Noord-Limburg is Zaterdagavond een vergadering gehouden, om te komen tot de stichting van een Federatie van Duivenvereenigingen in Noord-Limburg. Na een korte bespreking werd tot de stichting be sloten. Als voorzitter werd gekozen de heer Th. van Heyster uit Horst; als secretaris de heer L. Reijnders uit Belfeld en als penningmeester de heer L. Cardinaals uit Venlo. Er werd bèsloten behalve de door de federatie Midden-Limburg te houden wedvluchten, nog een zestal vluchten gezamenlijk te organiseeren, TEVEEL OM VAN TE STERVEN, TE WEINIG OM TE LEVEN. ZO MOETEN ER MENSEN IN HORST HËT LEVEN REKKEN. Bovenstaand kon men ook wel eens van toepassing brengen op hetgeen te Horst dagelijks is waar te nemen in de steuntrekkerij-beweging. Een arbeider b.v. vader van een gezin van 4 personen ontvangt a's steunnorm 6 gulden, 1 gulden brand stoffen-toeslag en 1 gulden gezins toeslag, te samen 8 gulden. Als voornaamste sommen van uitgaaf, moet hier af: f 2.50 huur, f 1 voor brandstoffen, 57 cent voor zieken fonds, 35 cent licht en 12 cent con tributie voor W.V. te samen f 4.54. Vader houdt dus nog over f 3.46. Laat ons dit even delen door 7 dagen dan is dat per dag ongeveer f 0.50, of wel per gezinslid zeggen en schrijven 121/, cent per dag. Hoe moet zoo iemand het aanleg gen om het noodige voedsel voor zich en vrouw en kinderen te ver schaffen, laat staan kleeding en beddegoed. Er blijken echter nog gezinnen, waar het nog „soberder" moet gaan, waar ze b.v. met 10l/4 cent rond moeten komen. Dit geldt voor steuntrekkers, maar nog mooier De hele winter is hier geen werk verschaffing geweest, zoodat alle werkloozen waren ondergebracht in da steun, tot voor 14 dagen een aantal te werk weiden ges e d inde rioleering. Dit scheen slechts van korte duur, want verleden Zaterdag kwam de boodschap afstop, afge- loopen. Nu zitten die menschen zonder werk en.... 3 weken zonder steun. (De Volkscourant) FELLE BRAND TE WEERT. Zaterdagavond om ongeveer 10 uur ontstond brand in de confectiewerk plaats en het manufacturenmagazijn van de firma Frans van de Laar te Weert. De brandweer was vrij spoe dig ter plaatse en bestreed met twee slangen het vuur, dat ten slotte overmeesterd werd. Een gedeelte van den inventaris kon in veiligheid gebracht worden. De rest werd door het vuur vernield, of bekwam waterschade. De schade wordt geschat op f 6000. Oorzaak wordt toegeschreven aan kortsluiting. Verzekering dekt de schade. EEN HONDERDJARIGE. Te Ohé en Laak (L.) vierde Zon- ig de heer H. van der Leeuw, algemeen bekend onder den naam Oom Bertus, zijn honderdsten ver jaardag. In de parochiekerk werd des morgens een plechtige Hoogmis van dankzegging opgedragen. In den namiddag had zich een feeststoet geformeerd, welke uit niet minder dan zeventien groepen -be stond, voorstellende feiten uit het leven van den jarige, elke groep met een leider, die den feesteling uit naam van zijn groep complimenteerde. Verscheidene geschenken werden aangeboden. Na afloop dezer huldiging hadden diverse vermakelijkheden plaats. HELP MEE MENSCHFN REDDEN Gezondheid is een groote schat. Verheug U in het bezit daarvan, maar denk daarbij aan zoovelen in Limburg, die deze rgkdom moeten missen, wier leven is als een mistige dag... Breng zon in het leven van hen, die dreigen onder te gaan aanT.B.C. Ge kunt dit doen door een bijdra ge, klein of groot, in ééns of meer malen 's jaars. Er zijn er nog zoo veel, die wij wel willen maar niet kunnen helpen. Wij ondersteunden in 1930: 3 patiënten verpl.k. f 17.50 1931: 15 f 2013.39 1932; 44 f 3559.95 1933: 68 f 4153.35 1934: 88 f 6100.88 1935: 83 f 5632.14 VENRAY, 21 Maart 1936, NAAR HET CONCOURS. De fanfare St. Catharina te Leunen zal op 12 Juli a.s. deelnemen aan het groot muziekconcours te Heit- huizen. TUSSCHEN DE DORSCHM ACHINE. Een kind van P. te Ysselstein, had het ongeluk met een voet tusschen een dorschmachine te komen. Dokter BI. verleende geneeskundige hulp. Het kind is daarna naar het zieken huis overgebracht. OIRLO. Bij een voetbalwedstrijd Totaal f 21468.21 De Stichting „Gezond Limburg' helpt lijders van alle gezindten. Helpt gij mee veel schrijnend leed verzachten, veel pijn te stillen. Ge nezing is in vele gevallen mogelijk, mits... tijdig verpleegd en verzorgd. Geen werk, dat meer voldoening schenkt, dan de liefde tot den even- mensch. R.K. STICHTING „GEZOND LIMBURG" HORN. Giro 100171. VENRAY, Maandag 23 Maart DEURNE, Maandag 23 Maart CUYK, Dinsdag 24 Maart WYCHEN, Dinodag 31 Maart HORST, Maandag 6 April Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 2.100.000 eieren. Kipeieren van f 2.30 tot f 2.70 Kleine eieren van f 2.tot f 2.10 Eendeieren van f 2.tot f 2.40 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 4.400.000 eieren. Kipeieren van f 2.tot f 2.70 Eendeieren van f 2.— tot f 2.40 ONGEWENSCHTE GAST IN EEN PASTORIE. Maandagnacht te half 3 werd naar het „Huisgezin" meldt de R.K. pas torie te Lent in opschudding gebracht door een langdurig bellen. Toen de pastoor, vergezeld van den kapelaan, zich naar beneden begaf, bemerkte hij een hem onbekenden man, die onder geraas en getier om huisvesting vroeg. De pastoor, die gedachtig aan het gebeurde met den pastoor te Geysteren, de zaak niet vertrouwde, waarschuwde telefonisch de politie, terwijl de kapelaan den man aan den praat hield. De gemeenteveldwachter was spoe dig ter plaatse en arresteerde den man. Hij bleek in het bezit te zijn van een rgwiel, waarvan hij de her komst -niet kon verklaren. De man die afkomstig is uit Nijmegen, is voorloopig in hechtenis gesteld. DE VIJF GEBODEN VOOR KRANTENSCHRIJVERS. 1. Neem een behoorlijk stuk pa pier om op te schrijven. Bedenk dat kleine snippers op den weg langs redactie, zetterij en correctie ge vaar loopen te verdwijnen. 2. Beschrijf het papier slechts aan één zijde. Laat een behoorlijke marge open aan de linkerzijde, wat voor velerlei dingen goed is. 3. Schrijf niet te kriebelig; be denk dat de oogen der zetters toch al veel te verduren hebben. 4. Als ge een woord verkeerd schrijft, schrap het dan door en zet er het goede woord naast of met 'n verwijsteeken aan den kant. Schrijf nooit door een verkeerd woord heen. 4. Wees vooral duidelijk bij het schrijven van eigennamen en cijfers, want die laten zich niet raden, zooals bg anderen tekst wel het ge val kan zijn. FIETSER REED ZONDER LICHT. Maandagavond heeft de heer H. uit Tilburg op den Geldrcpscheweg te Eindhoven met zijn auto den 43- jarigen H. uit Deurne, die daar op een fiets zonder licht midden op den weg reed, aangereden. De automobilist bemerkte op het laatste oogenblik nog het gevaar en probeerde een ongeluk te voorkomen. Het was echter vergeefsch. H. werd gegrepen, terwijl de auto tegen een boom terechtkwam. Het slachtoffer werd met een ernstige schedelbreuk opgenomen en naar het Binnengast huis te Eindhoven vervoerd. BEDRIJFSSLAPTE. Met de bedrijvigheid in de sigaren- industrie ziet het er te Cuyk niet rooskleurig uit. Bij de sigarenfabriek der fa. Baars en Zn. zijn wegens slapte een 25-tal arbeiders geheel werkloos geworden, terwijl de overigen nagenoeg allen slechts 3 of 4 dagen per week werken. Ook bij de fa. Van Hussen zijn enkele arbeiders ontslagen. De rest werkt 2 of 3 dagen per week. Enkele arbeiders hebben reeds werk gevonden in Veenendaal. GEWESTELIJKE LANDBOUW- DAGEN. Naar verluidt zullen er dezèn zomer in Deurne gewestelijke landbouw- dagen, waaraan een tentoonstelling verbonden zal zijn, worden gehouden. Hieraan zal uit den heelen kring Helmond van den N.C.B. worden deelgenomen. COLLECTIEF CONTRACT BOUWBEDRIJF. Tusschen de besturen van werk gevers en werknemerrsbonden in de bouwbedrijven is overeenstemming over een nieuw af te sluiten arbeids overeenkomst welke bij goedkeuring der wederzgdsche leden zal gelden to 1 Maart 1937. De voornaamste wijziging is de loonsverlaging. Deze bedraagt voor Amsterdam, den Haag en Haarlem 3 cent per uur; de loonen worden hierdoor 64 cent voor geschoolden en 59 cent voor geoefendenen hulp krachten. In Rotterdam zullen de loonen 5 cent per uur zakken, Utrecht, Zaan dam, Velsen en Schiedam dalen 2 a 3 cent per uur. Alkmaar, Arnhem: Groningen, Dordrecht, Leiden, a" mede het Gooi hebben een verlaging van 2 cent. Deze laatste verlaging geldt ook voor de kleinere steden, met dien verstande, dat Middelburg en Vlissingen geen loonsverlaging ondergaan. Apeldoorn, Zutphen en Coevorden worden uit het contract gelegd. Eenige andere plaatsen worden in klassen verlaagd. Bij een aantal plaatsen ia Groningen is de vacantie niet langer houdbaar gebleken. De loonen gaan van 64 cent in Amster dam tot 31 cent op het platteland. De bedoeling is dat de nieuwe overeenkomst Maandag 16 April zal ingaan. VEESTAPEL STIERF IN DE VLAMMEN. Maandagnacht te ongeveer 3 uur ontstond brand in de boerderij op BaxbergeD, in de gemeente Olst, bewoond door H. Marktvoort en eigendom van den heer M. v. Door- ninck. De bewoners konden nog juist aan het vuur ontkomen, waarbij de echtgenoote van M. brandwonden aan een der beenen kreeg. Men zag kans twee paarden uit den stal te redlen, doch het rundvee, niet minder dan 26 dieren, moest men achterlaten. Alle koeien vonden den dood in de vlammen. Er was geen brandweer aanwezig. De oorzaak is waarschijnlijk kort sluiting. PAROCHIE GEMERT 5)0 JAREN- Op 18 Maart 1937 zal de parochie van St. Jan's Onthoofding te Gemert 500 jaren bestaan hebben. Er worden nu reeds plannen beraamd, om dit jubilé feestelgk te herdenken. Binnenkort zal begonnen worden met het beleggen van vergaderingen ter voorbereiding van dit eeuwfeest. In hetzelfde jaar zal de Latijnsche School alhier 350 jaren bestaan heb ben. HOE BRENGT EEN MENSCH ZIJN LEVENSDAGEN DOOR? Het aantal statistieken neemt steeds toe. Te Nice heeft een wetenschap pelijk comité er nu weer een uitge geven, die talrijke wetenswaardig heden vermeldt. Hoe brengt iemand zijn leven door Voor Frankrijk is het gemiddelde volgens deze statis tiek als volgtwordt men zeventig jaar, dan brengt men drie-en twintig jaar slapend door. Blijkbaar houden de Franschen zich over het algemeen aan de acht uren nachtrust. Dertien jaar van de zeventig spreken zij, hetgeen betrekkelijk weinig is, n.l. ongeveer vier en een half uur per dag. Zes jaax eten zij (plus minus twee uur per dag, wat minder dan drie kwartier per maaltijd is, wan- meer per dagdriemaal gegeten wordt), Achttien maanden zijn aan hetwas- schen gewijd: een half uurtje per etmaal. Drie-en-twintig jaar leven zij voor hun plezier (ongeveer acht uur per dag) en de rest wordt gewerkt, waarvoor dus minder dan acht uur overblijft. DE STILLE OMGANG. 20.000 DEELNEMERS. Voor de 55ste maal is sedert het herstel van het eeuwenoude gebruik de Stille Omgang gehouden. Ruim 20.000 mannen hebben stil biddend door de straten van oud-Amsterdam den weg afgelegd, welke honderden jaren tex-ug werd gevolgd door pries ters en geloovigen ter eere van het H. Sacrament van Mirakel. De algemeene intentie van den bedetocht van dit jaar was voor rechtvaardigheid en vrede onder de volkeren. Reeds enkele maanden ge leden werd deze bepaald. Na de recente internationale ge beurtenissen zullen de mannen tot vuriger en dringender gebed worden aangespoord. Uit alle hoeken des lands waren zij gekomen, uit Fries land en Zeeland, uit Brabant en Limburg en Amstelland, uit Salland en Kennemerland, uit de Drentscke venen, uit Twente en Gooi- en Eem- land, uit Nijmegen en Groningen. Tegen 5 uur was de Omgang, die door goed weer werd begunstigd, ten inde. KINDJE GESTIKT. Het 2-jarig dochtertje van den heer Adams in de Houtstraat te Tilburg kreeg Zondagmiddag, toen het bezig was met soep te eten, een stukje vleesch in het luchtpijpje. Voordat geneeskundige hulp was komen opdagen was de kleine al gestikt. ONDER ZIJN AUTO GEDOOD. Zondagnacht reed te Dubbeldam een personenauto, bestuurd door den heer A. uit Eindhoven, in de richting Moerdijk. In een bocht van den weg geraakte de wagen aan het slingeren en kwam daardoor in aanraking met een langs den weg staanden boom. De wagen kantelde, waarbij het portier werd afgerukt. De heer A. werd in de sloot geslingerd, waarna de wagen op hem terecht kwam. Hij was op slag dood. 'en, Honden e ei gekeurd zi urn bovengenoe atu worden aan ;n. Venray, 1 rt Burgemee n va: e VI VERBO TE TH' Burgemee n VENRAY kennis, dat wet verboc October opgestapeld voeren. Het verbat ontschorst snede kleian onder wate de schors in jet manscarboli Venray, 1 irt Burgemeein N De MS jen ïge it hoi hoi zijn als vi verkrijgba; curreerend BI Brandew Puike Je Cognac Oude Jeir Likeuren Wijnen Slytp.ry Vi Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Sluit die aanval direct. Ga naar bed sn gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en verheugd zijn de bijzon der krachtige werking van AKKER- CACH'-.TS ie ondervinden. Voordat Ge 't wiet is alle naiigheid vergeten Ze kesien slechts 52 cent per 12 stuks TREKHONDENWET. HERKEURING VAN ALLE TREKHONDEN. Burgemeester en Wethouders van VENRAY brengen ter algemeene kennis, dat door hen eene herkeuring van alle trekhonden wordt bevolen, welke zal worden gehouden op 26 en 27 Maart a.s. en wel Donderdag 26 Maart a.s. des voormiddags 9 uur te Oostrum, beginpunt weg Geijsteren des voormiddags 10 uur te Oirlo, pomp bij J. H. Nelissen des voormiddags 11 uur'te Casten- ray. kermisterrein des namiddags 3 uur te Leunen, nabij het transformatorhuisje Vrijdag 27 Maart a.s. des voormiddags 9 uur Doi-p, Hen- seniuspeln des voormiddags 10 uur Nachtigaal, Deurnescheweg des namiddags 2 uur te Merselo, kermisterrein. De honden moeten voldoen aan de volgende eischen 1. Korte, breede, zware nek krachtige hals 2. breede schoft, (deel van den rug tusschen de schouderbladen) 3. rechte, breede, gespierde rug; korte, rechte, bi'eede lendenen; 4. breede voorborst 5. breed, gespiei-d kruissmalle gevulde flanken 6. gewelfde, diepe borst, gespierde, voldoende vastliggende schouder 7. krachtig gebouwde, rechte beenen (voorbeenen) 8. korte, ronde klauwenniet gespreide teenen met ronde niet weeke zooikussens 9. goed gebroektlange flinke ge spierde dij en schenkelsprong- gewrichten laag bij den grond, goeden stand van de achterbeenen 10. krachtige gewrichten. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat hond, kar en tuig aan de bovenvermelde eischen moeten voldoen om opnieuw voor goedkeuring in aanmerking te kunnen komen. De vroeger uitgereikte nummerbewyzen mveten Worden meegebracht. Koper Gas- Pompe Sjal voo i IR Oveslse Assure ii Belags Kad .1 Koo i Huujti G. 4 Schoolstraat HET AD Waschmachi Stationswe Vi Wg hebb< ra voorradig, reeds vana 5, beste houtso ei Laat uw bouwen voo t. uiterste prij Verder steeiu Ton- Aarc Eerste kl J] voor tonne ii machines. V r wordt inges Maas i is het go in pannei Ook voor 13 VI

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6