DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS 1. Oudenhovaa lm. Machinale brei-inrichting A. Sanders, Koussnhuis Gebr. iucassen Zaadhandel. Belgische MELOTTE Ploeg 471e 471e Trekking Staatsloterij De H. Joseph, de Vader van het H. Huisgezin. Binnenland. AdverEentiën Tuin- en Land- bouwzaden. v. k J. BEKKERS Alle Tuin- en Landbouwzaden Wed. Nico Bekkers Vrije opmerkingen M. VENNEKENS, Stationsweg Telefoon 61 Zaterdag 29 Februari 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 9 Wie den jongeman en den Vader, den man van meergevorderde leef tijd, wel eens met elkander verge leken heeft, weet, dat er een groot verschil is in hun gedachten en verwachtingen. In onze jeugd zgn we vol idealen, onze kijk op het leven is nog be perkt en ons vertrouwen nog onge schokt. Een jongeman droomt van zichzelf, van eigen geluk en groot heid. Hij schept zich vele en groot- sche idealen, heeft groote verwach tingen van de toekomst en van de gewichtige taak, die hij dan zal kunnen vervullendroomen, die voor de meeste jonge menschen nooit in vervulling gaan. Het zijn de droomen, die Joseph, de zoon van Jacob, had toen hij de kudden van zijn vader weidde in de velden van Hanaan. Drcomen van geluk en grootheid, van verheffing op de toppen van aardsche roem. Maar wanneer we ouder gewor den zijn, wanneer we een eigen ge zin gesticht hebben en de idealen van onze jeugd plaats gemaakt heb ben voor de werkelijkheid, dan moeten andere droomen onze ge dachten richten, de droomen van dien anderen Joseph, den timmer man van Nazareth. Hij leefde in de volheid der tijden, zag uit vanuit een hooger gezichts punt en richtte zijn blik verder. Daarom droomde hij ook van veel grooter dingèn hij droomde van het Kind, dat aan zijn zorgen was toe vertrouwd en waarin hij alles bezat. Bg den H. Joseph, die vóór alles de voedstervader van de H. Familie was, vinden we geen streven en zelfs geen verlangen naar zijn grootheid, naar een belangrgke plaats in het openbare leven, En toch was hij zich ten volle be wust van de hooge uitverkiezing en de verheven taak, die God hem gegeven had. Hij droomde niet alleen van de bescherming van het Kind en zijn Moeder, maar was ook een man van de daad, die deed wat de engel hem beval, en zich geheel en al beschik baar stelde voor zgn huisgezin. In onze tijd vindt men slechts zelden die verheven opvatting, die St. Joseph had van zijn taak als gezinshoofd en vader. Kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Weenen, wees eenigen tgd geleden op dit te kort „Het was en is nog steeds een fout van onze tijd, dat we te veel aan het dak (politiek, verenigings leven, openbaar leven enz.) werken en te weinig aan het fundament (familie). Van deze dwaling moet zich de opkomende generatie bevrijden, want in de grondslag van het gezin heeft de man zgn natuurlijkste en belangrijkste kring van plichten de verwaarloozing in dit opzicht gedurende de laatste twintig jaar moet weer worden goedgemaakt. Het is volstrekt maar niet een manier van zeggen, dat de familie de eerste en belangrijkste vereeni- ging is. Een vader, die als leider van deze vereeniging faalt, zal ook de leider van een openbare vereeni ging niet kunnen zijn, al was 't alleen maar om 't slechte voorbeeld dat hij geeft." Deze duidelijke en wijze woorden van den grooten kardinaal wijzen ons op een der grootste gebreken van de mannen van den tegenwoor- digen tijd, die zich dikwijls schamen voor hun huiselijke plichten en een grootere en meer passende taak meenen te vinden in het openbaar leven, op het uitgestrekt gebied van 't vereenigingsleven. van politieke en sociale organisaties, waar zij be langrijke plaatsen trachten te ver werven. Het is zeker waar, dat de plich ten van den vader niet zoo uitslui tend binnen de huiselijke kring be perkt moeten zijn; vooral de chris telijke man van onzen tijd heeft ook zijn beroepsplichten, zgn plichten ais katholiek en als staatsburger. Doch kardinaal Innitzer wijst er met nadruk op „Veel meer dan van politiek, or ganisatie en vereenigingsleven hangt de toekomst en de vooruitgang van een volk van het gezin en de heer lijke gemeenschap af." „De- sterkste leiders van het open bare leven zijn wat de geschie denis van het verleden en van de jongste tijd bewijst in de regel zulke mannen en vrouwen, die van hun prille jeugd af in hun gezin God, geloof, vaderland en offer heb ben leeren kennen. Hier ligt het kernpunt van de christelijke opvoe ding, dat ook tevens van hooge po litieke beteekenis is." In het huisgezin ligt dus ook het middelpunt van de werkzaamheid van den man, ook in onze tijd. Wij zouden soms meenen, dat de H. Joseph nog weinig leeren kan aan de mannen van onze tgd, die in zoo velerlei beslommeringen betrok ken zgn, waarvan Joseph in zgn rustig en verborgen leven weinig zal geweten hebben. Daarom is 't goed ons de voor naamste en alles omvattende plicht van den vader nög eens duidelijk voor onze geest te stellen: zgn gezin zgn kind. Juist in de H. Joseph als hoofd van het H. Huisgezin en vader van Jezus, leeren wij de grootheid van die taak het best kennen. Want als voedstervader en beschermer van Jezus heeft hg medegewerkt aan het heil van geheel de wereld, heeft hg beschermd en verzorgd de Kerk van Christus. Laten wij als St. Joseph droomen van de hoogste plicht van den man, van de grootste taak, die wij ver vullen kunnen door onze plichten van vader na te komen. COLIJN WON, WEER, We hebben 'n beetje onrustige parlementaire week achter den rug, een korte periode van dreiging eener regeeringscrisis. Afgaande op den ernst der woor den van de parlementaire opposan ten, zou men het weer bezworen hebben van nou gaat-ie En van-, nou krggen we de politieke poppen aan het dansen Maar naarmate Colijn vordert met zijn verdediging, van zgn rustige kalmte meedeelt aan de vergadering en over deze heen aan bet land, naarmate we ons de kracht en de wilszekerheid van den regeerings- leider weer meer bewust worden door diens betoog, valt de onzeker heid langs ons weg en voelen we, dat Colijn het pleit weer gewonnen heelt Hetgeen we hem graag gunnen, omdat niemand er in ernst op ge steld kan wezen om het land door vervroegde verkiezingen in een kunstmatige beroering gebracht te zien, welke in vele opzichten scha delijk moet worden geacht. Neen, Colijn moet in ieder geval zijn tgd tot het volgende jaar maar uitdienen. Dan krijgen Albarda c.s. tenminste ook behoorlijk gelegenheid om zich een keurige ministerssteek te laten aanmeten. DEVALUATIE Eigenaardig, zulke dolle geruchten er dadelijk ontstaan, als het publiek maar heel in de verte een regeerings crisis meent te ruiken. Zoo hoorden we van de week van verscheidene kanten het verhaal landeeren, dat we vlak voor de deva luatie zouden staan en dat de in diening van het machtigingsontwerp voor de regeering ten behoeve van consolidatie-leeningen ad f 300 mil- lioen, daarvan het „bewgs" zou zijn Ten overvloede herinneren we er aan, dat dergelijke wetsontwerpen in onze staatshuishouding iets heel gewoons zgn. De regeering is nu en dan ver plicht om zekere geldleeningen op te nemen voor allerlei doel. Dat moet geschieden op geschikte en onge schikte tijdstippen en tegen ver schillende koers. De bedoeling van de regeering is nu niet anders, dan om een serie van deze leeningen om te zetten in vaste leeningen tegen een zoo voor- deelig mogelgke rente. Daartoe moet ze een tijdstip af wachten, dat de geldmarkt haar een gunstige kans biedt. Een dergelijke kans laat zich moeilijk voorzien. Ze behoeft dus de machtiging van het parlement en om deze machtiging gaat het thans om van een inci- denteel-gunstige geldmarkt gebruik te maken voor de omzetting der reeds eerder aangegane geldleenin gen. Dat alles is heel normaal en heeft met devaluatiekansen niets te maken. VASTENTIJD. In het Zuiden desN lands heeft men algemeen met een vroolijk Carnaval den Vastentijd ingeluid d.w.z. onze vroolijke broeders beneden den Moer dijk hebben de laatste kans om nog eens vroolijk voor den Paschen feest te vieren, hevig benut. En thans zgn ze gepast ernstig. Het is gebruik, dat de Vastentijd der katholieken geopend wordt met een bisschoppelijke vermaning. Voor de Limburgers in het bijzonder deze vermaning in dit jaar ook politieke beteekenis, in zooverre, dat de Bis schop van Roermond zijn diocesanen ernstig heeft onderhouden over het feit, dat zoovele katholieken de bis schoppelijke waarschuwingen tegen de N.S. in den wind blijken te heb ben geslagen. De Bisschop houdt deze nogmaals ernstig voor, dat niet alleen het lidmaatschap van de N.S.B. hebben te mijden, of op te zeggen, maar dat ze ook vergaderingen dezer be weging niet behooren te bezoeken en de N.S.B.-lectuur ongelezen moe ten laten. Als deze waarschuwing geen vol doende effect zal hebben, aldus de Bisschop, dan zal de kerkelijke over heid de afkondiging van ernstige kerkelijke straffen overwegen. Deze Vastenbrief is niet onbelang rijk, we meenen te weten, dat niet alleen in Limburg, maar in heel ons land een strenger optreden van het Episcopaat tegen de N.S.B. is te verwachten. EEN DERDE ZUIDERZEE-DORP. Van de week is een derde dorp in den Wieringermeerpolder door de bewoners in bezit genomen. Niet minder dan honderd gezinnen heb ben zich tegelijkertijd gevestigd. Voor die menschen een heel experK ment. Alles is trouwens experiment in die nieuwe buurt, de heele boel wordt er b.v. planmatig geordend In Wieringerwerf, zoo heet het Dieuwe dorp, is b.v. slechts één kruidenier, één bakker enz. toegelaten. Nieuwe zaken mógen zich pas vestigen, nadat de bevolking zich zoodanig heeft uitgebreid, dat er voor nieuwe zakenmenschen ook nieuwe boter hammen te verdienen zgn. De opzet lijkt heel aardig. Intusschen zijn we benieuwd, hoe daar de ontwikkeling der prijsverhoudingen zal zijn, nude concurrentie vooraf werd uitgescha keld. EEN DURE SMOKKELPARTIJ. Douane-beambten, die hun dienst varende op de Albatros uitoefenen, hebben dezer dagen een smokkel- scheepje „buitgemaakt", waarin clandestien 10000 L. alcohol van 96 pet. werd vervoerd. Dat beteekent 30000 L. gewone drank Ware de smokkelpartij gelukt, dan zou den fiscus voor ruim 40000 gld. zgn tekort gedaan. Meen echter niet, dat andere groote sraokkelpartijen even zeer tot mislukkig zijn gedoemd als deze het was. Integendeel kan men aannemen, dat het allermeeste niet wordt achterhaald. Waarmee duide lijk kan worden gemaakt, dat een sterke verlaging van den drankaccijns, waardoor het smokkelen te duur wordt, geenszins tot een verminde ring van de rijksinkomsten zou be hoeven te leiden. Evenmin als een officieele drankstatistiek bg hooge accijnstarieven in staat zijn om ons volk „droger" te maken dan het (dank zg gesmokkelde genever) in werkelijkheid is. BUITENLANDSCHE AGITATOREN. Op de vragen door de heeren Al barda en prof. Lohman tot de Re geering gericht over het weren van buitenlanders, die hier in ons land zouden optreden, heeft minister van Schaik meegedeeld, dat de Regeering een algemeen verbod voor buiten- landsche sprekers wenschelijk en noodzakelijk acht en daarom geen enkele uitzondering daarop kan toe laten, omdat het verbod dan moeilijk meer te handhaven is. Juist de strenge toepassing van dit verbod eischt, dat zelfs een hoogstaand Engeisch staatsman als Lord Robert Cecil geen toeotemmmg kon worden verleend en ook niet aan Russische priesters om in een kerk te spreken over de godsdienstvervolging. Als dit standpunt consequent wordt doorgevoerd, dan is daarmede aan de leugen evenveel recht verleend als aan de waarheid Maar het fraaiste is, dat terwijl deze hoogstaande buitenlanders wor den geweerd nationaal-socialis- tische agitatoren rustig in ons land hun gang kunnen gaan! Het Limb. Dagblad geeft een lijstje van Duitsche propagandisten van het Nat. Socialisme, die geregeld, vooral in Limburg optreden. Geen wonder, dat Mgr. Dr. Poels aan minister Van Schaik verweet,, dat hij niets, absoluut niets deed tegen de Duitsche agitatie ip ons land. Wie zoo'n politiek kan vatten, hij vatte zeMaar ons gaat ze boven de pet. Wé zijn benieuwd wat minister Van Schaik zal antwoorden op de vragen, hem door den heer Goseling gesteld, waarom hij aan deze dingen niet niet radicaal een einde maakt. DE STAATSMIJNEN. In de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer werd o.a. ten op zichte van de Staatsmijnen opge merkt, dat het bg de Staatsmijnen bestaande fonds voor Sociale instel lingen tracht om arbeid te verschaf fen aan invalide mijnwerkers en aan de meisjes uit mijnwerkersgezinnen. Want deze twee categoriën hebben het zwaar, gezien de beperkte werk gelegenheid in Zuid-Limburg. Men tracht <}it probleem op te lossen door dezen werk te verschaf fen door bijv. vervaardiging van kleeding, schoeisel, dat o.a. door de Mijnen wordt afgenomen. Men vervaardigt verder regen- kleeding, een bedrijf dat vroeger niet in de mijnstreken werd be oefend, betonnen artikelen, die aan de Mgnen worden verkocht, terwijl af en toe aan derden werd afge leverd. Deze methode van werkverschaf fing heeft aanleiding gegeven tot klachten bij den Middenstand, die er zich door bedreigd gevoelt. De Memorie van Antwoord zegt, dat deze klachten sterk overdreven zijn. Het is dan ook in de toekomst niet te verwachten, dat de midden- standsbedrijven van deze geste noe- menswaardigen invloed ervan zullen ondervinden. Het moge waar zgn, maar het neemt niet weg, dat de werkver schaffing aan de talrijke werkloozen leiden moet tot werkverplaatsing, zoolang het totale volume arbeid niet kan worden vergroot. Het is een feit, dat de koopkracht in ons land verder terugloopt, ge tuige o.a. de inkomsten uit de om zetbelasting. Hoe kan men dan voorkomen, dat anderen niet de dupe worden van hetgeen werklooze groepen gaan produceeren Het zijn uiterst moeilijke proble men. waarvoor de Regeering staat. Dat zal niemand kunnen ontkennen. Wanneer het mocht gelukken om de nationale koopkracht reëel te ver- grooten, heeft men een groot ge deelte der moeilijkheden overwonnen. Daarop is het wachten. Daarop baseert zich de gedachte van hen, die actieve welvaartspolitiek voor staan en het ondeugdelijk vinden om de conjunctuur passief zijn gang te laten gaan. STEUN AAN DE RUND VEE HOUDERIJ. UITKEERING VAN f 25, f 40 OF f50 AAN KLEINE BOEREN. De minister van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld, dat uit het landbouwcrisisfonds aan de ge- organiseerden, aangesloten bij een der Landbouwcrisisorganisaties, een bedrag van f 25.f 40.of f 50. zal worden uitgekeerd overeenkom stig de bepalingen van het Reglement •Steun aan de Rundveehouderij. In dit reglement wordt bepaald, dat de georganiseerde, wiens hoofd beroep bestaat uit het voor eigen rekening uitoefenen van den akker bouw of de veehouderij, aanspraak kan maken op bedoelde uitkeering, indien o.a. a. hij bij de inventarisatie in de maand Mei 1935 niet meer dan 5 H.A. cultuurgrond in gebruik hadj b. te zijnen name bij een der rund- veetellingen in Mei of in December 1935 ten minste één, doch niet meer dan drie melk- of kalfkoeien werden geïnventariseerd c. hg na 1 Januari 1936 noch in een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing opgenomen is ge weest, noch steun heeft genoten ten gevolge een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurde steun regeling, noch is aangesloten geweest bg de werkloozenkas eener vereeni ging, gesubsidieerd ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 d. hij niet is aangeslagen in de Inkomsten- of Vermogensbelasting voor het belastingjaar 19351936. De uitkeering, waarop de georga niseerde aanspraak kan maken, bedraagt voor hem, te wiens name bij een der rundveetellingen, hierboven bedoeld, één melk- of kalfkoe werd geïnventariseerd, terwijl bg de andere rundveetelling niet 2 of 3 melk- of kalfkoeien werden geïnventariseerd: f 25.—; voor hem, te wiens name hij een der tellingen 2 melk- of kalfkoeien werden geïnventariseerd en bg de andere telling niet 3f 40. voor hem, te wiens name bij een der tellingen 3 melk- of kalfkoeien werden geïnventariseerd f 50. DUITSCH DOUANE-INSPECTEUR GEDOOD. De truc die vele smokkelaars tegenover douanebeambten toepassen door recht op hen in te rijden, heeft Maandagnacht op den straatweg Emmerik's Heerenberg tot ernstige gevolgen geleid. De douane-inspecteur Lomeyer, uit Emmerik, is, toen hg een vrachtauto wilde aanhouden en de bestuurder weigerde, te stoppen, door het voer tuig overreden en zwaar gewond. De man werd in ernstigen toestand naar het hospitaal te Emmerik over gebracht, waar hij kort na opname is'overleden. De herkomst van de auto bleef onbekend. LIJK OPGEHAALD. Sinds 9 Februari j.l. werden ver mist een zekere v. B. uit Dussen en zijn meisje, dat in Dongen in dienst betrekking was en omtrent wie men sindsdien niets meer had vernomen. Het lijk van v. B. is op 18 dezer uit het Wilhelminakanaal te Dongen nabg den loswal opgehaald. Sinds dien werden de pogingen om het meisje te vinden onvermoeid voort gezet. Woensdagmiddag werd het lijk van het meisje, de 21-jarige mej. A. H., uit Hank bij Dussen opgehaald uit het Zwaaigat, een 150 a 200 M. van de plaats waar het lijk van den jongen is gevonden, waarmede aan de groote onzekerheid omtrent haar lot een einde is gekomen. AANBESTEDING. Door den ingenieur van de genie is te Nijmegen aanbesteed het bou wen van vier kadewallen van ge wapend beton waarvan twee te Katwijk a./d. Maas en twee te Oeffelt. Laagste inschrijver L. v.d. Plaste Rosmalen voor f 32.998. ACHT DUIZEND GULDEN VERDUISTERD Te Roosendaal is op verzoek van de Tilburgsche politie gearresteerd zekere G. S., aldaar. Deze wordt er van verdacht ten nadeele van zijn voormaligen patroon, den heer W. te Tilburg, een bedrag van ongeveer achtduizend gulden te hebben ver duisterd. In zijn functie van boekhouder vertegenwoordiger zou hg in den loop der jaren verschillende bedragen hebben geïnd, welke hg niet heeft afgedragen. De man zal ter beschik king van de justitie te Breda worden gesteld. DROEVE LEVENSAVOND. Zondagavond tusschen half 8 en 10 uur hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van den bejaarden Vermeulen te Culemborg en hebben uit een trommeltje een som van ongeveer f 920 ontvreemd. De daders zgn door het forceeren van de achterdeur de woning binnen gedrongen en waren blijkbaar geen onbekenden, want er was verder niets overhoop gehaald. Door dezen diefstal is de oude man van zijn spaarpenningen beroofd. Dat stuk toch getuigt van alles, behalve van een forsch aanpakken der vraagstukken, zooals onze tijd dat eischt. Het begint al fraai. De minister deelt de door vele leden uitgesproken meening, dat gestreefd moet worden naar beper king van de werkloosheid. In dit opzicht staat de minister dus aan de zijde van alle vrij rond- loopende verstandige Nederlanders. Dan komen er een reeks jaken, die worden afgewezen, zocftlf de 40-urige werkweek, arbeidsvfrbod voor gehuwde vrouwen, verlaging van steunnormen, kinderbijslag in de werkverschaffiing en verbindend verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten. Men ziet; het is alles negatief! Over verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw, die niet kostwinster is, praten we nu al jaren, maar er gebeurt ter zake niets. Et moest eens iemand gedupeerd worden Dat we in Nederland circa een half mTlioen gedupeerde werkloozen hebben, schijnt geen rol te spelen. De minister heeft toch ge2egd, dat gestreefd moet worden naar vermindering der werkloosheid. Daar moeten deze slachtoffers het maar mee doen. Eén lichtpunt lezen we in deze Memorie De minister staat niet bg voor baat afwijzend tegen verbindend verklaring van algemeene bedrijfs regelingen betreffende sociale voorzieningen. Het is wel heel voorzichtig gezegd! Het staat zoo ongeveer gelijk met de „toezegging"wanneer in een branche b.v. door groote offers van de zijde van patroon en arbeiders een pensioensfonds is gesticht, dan is de minister misschim niet onge negen, om te overwegen, of zoo'n fonds verplichtend zou kunnen wor den gesteld voor alle bedrijven van die branche En inmiddels worden de goedwil lende bedrijven op een onrechtvaar dige wijze beconcurreerd door de andere, die de lasten van zoo'n pen sioenregeling niet wenschen te dragen En zoo gaat het met andere rege lingen inzake jongens-exploitatie etc. De minister overweegt. En onderwijl sneuvelen de goede sociale regelingen, zooals pensioen fondsen e.d., doordat de alleszins billijke verbindend-verklaring van die regelingen voor de onwillige be drijven achterwege blgft. En terwijl zulke zaken om een oplossing schreeuwen, wordt er in dezelfde memorie gezwamd over het belang van het versche kadetje bij het ontbijt. Daarover wordt een nader onderzoek ingesteld en wordt het advies ingewonnen van den Hoogen Raad van Arbeid Het versche kadetje voor de beter gesitueerden heeft meer aandacht dan de niet versche boterham voor de massa. Vrijheid, Excellentie Die heeft ons de zegeningen be zorgd van den rotten tijd, waarin we leven. En die nog wel beroerder worden als we op dezen weg voortgaan. Aan het van ouds bekende adres te bekomen alle soorten Schoolstraat 24. Aan hetzelfde adres te koop een stuk afgekapt boschgrond. Steeds in voorraad zes- en vierkant Vlechtwerk, puntdraad, gegalvaniseerde en schansendraad. Kachelkuastmoeders, Inmaakglazen, Steriliseerketels, GOLFPLATEN in alle maten. Concurreerende prijzen. Smederij LEUNEN zijn als vorige jaren wederom verkrijgbaar aan scherp con curreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, Groote Straat. Landbouwers, koopt de echte BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. Gezwam over het versch kadetje. Alsof er geen belangrijker te doen ware. Lezer, heeft U kennis genomen van de Memorie van Antwoord van onzen Vrijz. minister van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer Niet? Dan heeft U niet veel meer ge mist dan een gelegenheid tot erger nis Deze is sinds jaren als de beste bekend, omdat ze gemaakt is van het beste staal en het meest geschikt is voor het ploegen van alle gronden. Agent van MELOTTE voor Limburg en Noord Brabant begint Maandag 23 Maart a.s. Inlichtingen te bekomen bij Hoenders»runt 31 Telefoon 57 van Kousen, Sokken, Boven- en Onderkleeding. Groote keuze in gekleurde en zwarte Dames- en Kinderkousen. HEERENKLEED1NG NAAR MAAT COSTUUMS aan laagste prijzen. Aanbevelend, Eindstraat 6, ÏENRAY DEPOT WASSCHERIJ DEPOT VERVERIJ

Peel en Maas | 1936 | | pagina 9