VULPENHU AANNEMERS EIGENBOUWERS Metselstee®] Jongensschol N.V. Venray: Stoom steenïi Vasten wet en Vastengeest. Werk! Provinciaal Nieuws V AKKERTJES Gemengde Berichten. M Advt PIERRK DAMES- EN HEERENS« Firma van den De H. Vastentijd is weer begonnen. Zondag hoorden we den Bisschop- pelijken Vastenbrief, na een paar dagen carnavalspret. Woensdag het aschkruisje... en toen begonnen we te vasten. Och, tegenwoordig is vasten lou ter de naam van een kerkelijke feest- kring zonder meer. We hebben wel 'ns gehoord, hoe in vroegere jaren toch niet zoo heel lang geleden deze weken werden doorgebracht in boete en versterving; hoe men alle vermaken opschortte, niet uit ging en menig extra-uur aan 't ge bed besteedde. Zoo vertelt men ons vroegere jaren. Om wijze redenen heeft de Kerk de vasten- en onthoudingswet ver zacht. Zij gaf een vinger, maar hoe- velen hebben sindsdien de heele hand genomen Deze verzachting wordt door som migen zoo opgevat, dat men vandaag hoort: vasten? Nu ja, men valt al licht onder de een of andere dispen satie: zwak gestel, zwaar werk, druk milieu. Zulke zegswijzen doen ons vragenzou er wel een wet zijn, wier elasticiteit zoo geprobeerd wordt als de kerkelijke vasten- en ont houdingswet Bovendien, een wettelijke maat regel van verzachting raakt niet aan het wezen der wet. Wat derhalve nog immer in oude gestrengheid blijft staan isde geest van de vasten. De tegenwoordige tijdsomstandig heden hebben het aantal gedispen- seerden van de vastenwet zeer ver groot. Degenen nu, die om gegronde redenen van de uitzonderingen ge bruik maken waartoe zich niet alleen zekere klassen van werklieden mogen rekenen, maar welke ook moeders en groote en drukke huis houdens gerust mogen aanvragen, waar het getal kruipertjes, loopertjes en grootere kinderen nog veel zorg en inspanning vereischt, zij weten zeer goed, dat de uitzonderingen hun van harte gegund zijn. Doch aan hen, die hetzij door aangekweekte inbeelding van ongeschiktheid of door listig geformuleerde aanvrage zich 'n dispensatie hebben verschaft, zouden wij alleen willen vragen, of zij zich het geheele jaar door zoo in acht nemen Voor allen, zeiden wij, blijft de geest der kerkelijke vasten in al zijn kracht bestaan. Maar wat verstaan wij onder dien geest Het antwoordt leidt ons naar de Roomsche liturgie. Het zou ons te ver voeren, hier den zin te verklaren van 't Vastenofficie en der Misgebeden, die als het ware even zoovele gevolgtrekkingen zijn van dit eene princiep, die enkele woorden, waarmee de priester bij het geven van de H. Asch ons ver maant „Momento homo.... gedenk mensch, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeeren." Gij huivert bij het denken aan den zin dezer woor den Dan is 't zeker de doodsgedachte die in uw overweging domineert, die U stil neerslachtig en moedeloos maakt en elke troostende conclusie verdringt. En daarom, wij haasten ons het te zeggen, daarom zijt gij bezijden de waarheid, wanneer ge de beteekenis van deze woorden aldus opvatWaarom staart ge U blind op de doodsgedachte, die ongetwijfeld in dien zin ligt opgesloten, doch welke van verhevener standpunt be schouwd een rijke bron van troost aanwijst Laat ons in 't licht van ons H. Geloof enkele gevolgtrekkin gen opsommen uit dit schijnbaar zoo somber princiepdaarmee zullen .ve dan meteen de vraag beantwoord hebben, welke de geest der vasten iS. „Gedenk, mensch, dat ge stof zijt <;n tot stof zult wederkeeren." We zijn dus stoffelijke wezens en zullen :ia korteren of langeren tijd hier op de wereld geleefd te hebben, eens sterven en ons lichaam zal weldra niet meer te onderscheiden zijn van liet stof der aarde, waarin het be graven werd. Eerder nog dan de ondergrondsche ontbindingselemen ten onze lichamelijke substantie oplossen, zal door den bovengrond se hen stroom van 't leven van-elken- <iag onze nagedachtenis worden weggespoeld. Maar in dit lichaam huisde tijdens het leven een onsterfelijke ziel. Dat weten we door 't geloof. Op grond van haar onsterfelijkheid kan zij niet van deze aarde zijnnaar Gods beeld en gelykenis geschapen heeft zij een eeuwige bestemming, die gelukkig of ongelukkig zal worden, naar gelang de mensch God bemind en gediend, ofwel gehaat en weer streefd zal hebben. Welnu, gij, die God liefhebt en i Tem met al uw vermogens dienen wilt, verschaft het bezit eener on sterfelijke ziel, waardoor ge voor de hemelsche gelukzaligheid zijt bestemd IJ niet zulk een troost, dat geen .ange doodsgedachte U dezen ont nemen kan Het blijde vertrouwen up die eeuwige aanschouwing Gods ai den hemel is de karakteristieke rek van onzen Roomschen gods dienst. Dat vertrouwen maakt uit ichzelf ook ons aardsche leven ge lukkig. We ontmoeten soms brave, - odsdienstige menschen, die niettemin - en leven lijden van tegenspoed en zorg en in den grond van hun l:art zijn ze toch gelukkig. Waarom? ij weten, dat deze wereld de plaats :.unner belooning niet is. Zij ver- rouwen op de eeuwige vergelding. ier plegen zij boete en versterving, misschien wel voor hen, die dit irzuimden. Blijde heiligen zijn het, aar ze zouden niet willen, dat we i in vereerden Dit waren slechts enkele gedachten md het „Memento homo", doch ze ^ven tevens een nadere verklaring .111 den vastengeesteen blik in - iszelf, wie ben ik, en wat is mijn atste doel Vervolgens, na de ertuiging van onze misslagen en kort komingen rijst voor onze oogen noodzakelijkheid der boete, welke 'een dan waarde heeft, als zy hand aaa hand gaat-met 't gebed. Brengt zoo uw vastentyd door, zoekende en ziende in alles Hem, „Die om ons menschen en om onze zaligheid van den hemel is neder gedaald." „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederl. tandpasta Ik dacht maar zoo.... Sommigen kunnen ook nooit iets leeren. Daar zag ik laatst, bij het vriezend weer, een boer bezig met het be gieren van zijn landen dat met een ijver of de geheele oogst er van afhing. Wel hangt een groot gedeelte van de oogst van een richtige bemesting af, doch daarom moet men geen dingen doen, die schadelijk zijn. Is toch niet goed, wanneer men door een onzijdige begiering een gedeelte ett nog wel een voornaam gedeelte van de meststof kans geeft om voor de cultuurgewassen verlo ren te gaan. En dat doet men, als men op be vroren grond gaat gieren. Proeven op de rijkslandbouwproefvelden in Friesland zoowel als in Noord-Hol land wezen uit, dat het goed is de gier in het voorjaar over het land te brengen, in Februari en Maart en soms kan het in April ook nog (dit hangt ook veel van de grond soort af). Doch het is niet goed om het bij vriezend weer te doen. Dit geldt ook voor het bemesten met stalmest. En voor gier zoowel als voor stal mest is het zaak en op de behoefte van den bodem te letten. Want wel zegt men in den regel, dat stalmest een volledige bemesting is van gier kan dit heelemaal niet gezegd worden maar men deed beter te spreken van een veelzijdige mest stof, zooals Ir. Ottens in zijn leer boek over de Bemestingsleer terecht opmerkt. In stalmest is b.v. fosforzuur veel te weinig voor een normale oogst aanwezig en in gier ontbreekt het zoo goed als geheel. En met de kalk staat het ook al niet best. Om een goede oogst te krijgen is het dus noodig dat allereerst in de fosforzuurbehoefte van den bodem voorzien wordt. Dit kan heel goed en heel goed koop geschieden door het geven van slakkenmeel, "waarin fosforzuur en tevens het zoo noodige kalk in ruime mate aanwezig is. Men dient echter in dezen ook weer te weten, wat men doet en niet tegelijk'of kort voor of na het geven van stalmest of gier de slakken- meelbemesting toe te passen. Anders zou het middel erger zijn dan de kwaal. Een periode van een week of drie moet er wel tusschen liggen, tenzij het flink regent. Dan kan het wel direkt daarna. Naast stalmest en gier is voor een goede en rendabele bodempro ductie het geven van slakkenmeel niet alleen aanbevelénswaard, het is zelfs beslist noodzakelijk. VENRAY, 29 Febr. 1936 VERDELGING VAN RUPSEN NESTEN. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht opart. 175 der Algemeene Politieverordening Venray, luidende als volgt De eigenaar van eenig erf, tuin, boomgaard of ander terrein in de gemeente is verplicht, jaarlijks vóór 15 Maart alle rupsennesten in daarop, daarin of daarlangs staande heggen, struiken of boomen weg te nemen, te verzamelen en onmiddelijk te verbranden. 2. Voor terreinen, welke niet als erf, tuin of boomgaard kunnen worden aangemerkt, geldt de in het eerste lid gestelde verplichting slechts voor de strook van tien meter breedte, waarmede die terreinen grenzen aan die van anderen of aan openbare wegen. Bij nalatigheid in deze zal proces verbaal worden opgemaakt. Venray, 20 Februari 1936. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. JAARLIJKSCH ONDERZOEK VERLOFGANGERS. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat in Juni a.s. behoudens on voorziene omstandigheden het jaar- lijksch onderzoek zal plaats hebben der gewone dienstplichtigen van de landmacht der lichtingen 1924 en 1927. Venray 20 Eebruari 1936. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. RAADSVERGADERING. Gistermiddag 4 uur behandelde de Gemeenteraad van Venray in openbare vergadering de volgende agenda 1. Vaststelling der notulen der vergaderingen van 27 December en 10 Januari j.l. 2. Vaststelling der voorloopige vergoedingen der bijzondere lagere scholen overeenkomstig art. 101 der vVet Lager Onderwijs 1920. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den Z.E. Heer Pastoor Strijkers, als lid der com missie van Toezicht op het lager onderwijs, wegens vertrek. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het benoemen van een lid van de Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs in de vacature ontstaan door het ontslag van den Z.E. Heer Pastoor Strijkers (voorgedragen wordt de Z.E. Heer Pastoor Reulen te Leunen). 5. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de vier niet- ambtelyke leden der schattingscom missie volgens de wet op de inkom stenbelasting, de Heeren J. H. Geurts, H. B. Odenhoven, P. M. Pubben en J. C. H. Vermeulen, zulks met ingang van 1 Januari 1936 wegens opheffing dier commissie. 6. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het ondershands verpachten voor een tijdperk van 6 jaren ingaande 1 November 1936 van 1. 2.25 H.A. gedeelte van Sectie H no. 1583 gelegen te Venray Roozendaal aan Jacobus Kersten te Venray voor f 78 per jaar 2. Twee perceelen resp. groot 1.05 H.A. en 0.98 H.A. gedeelte van Sectie C nr. 2444 en C nr. 5393, ge legen langs den Maasheescheweg aan Gerardus Petrus Martens te Venray voor f 100 per jaar 3. 0.11 H.A. Sectie D nr. 3592 ge legen te VenrayLeunen langs den weg VenrayLennen aan Antoon Loonen, bakker te Leunen, voor f6 per jaar. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van 1. Circa 10.03 H.A. ontginnings- grond gelegen te VenrayYssel- steyn gedeelte van Sectie H 2030, aan Peter Verstappen te Venray- Overbroek voor f 225 per H.A., met verplichting daarop een boerderij te stichten uiterlijk 1 Januari 1940 3. circa 10.03 H.A. ontginnings- grond gelegen te VenrayYsselsteyn gedeelte van Sectie H nr. 2030 aan P. J. M. H. Arts te VenrayLeu nen voor f 225 per H.A. met ver plichting daarop eene boerderij te stichten uiterlijk 1 Januari 1940 3. twee perceelen groot circa 3.04 H.A. en 10.75 H.A. gedeelte van perceel Sectie H 2045 gelegen te Venray-Ysselsteyn voor f 200 per H.A.. met verplichting daarop eene boerderij te stichten uiterlijk 1 Juli 1938, aan H. J. A. van As te Yssel steyn. 8. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van circa 20 H.A. ontginningsgrond gelegen te Venray Merselo Hazenhutschen dijk aan P. J. H. van Dijck, land bouwer te VenrayYsselsteyn, voor f 250 per H.A. 9. Voorstel van burgemeester en wethouders tót het verleenen eener bijdrage ten behoeve der werkloo- zen die uitkeering ontvangen uit de werkloozenkas, uitkeering ont vangen uit de steunregeling en te werkgesteld zijn bij een gesubsi dieerde werkverschaffing in de kos ten van verzekering tegen ziekte en ziekenhuisverpleging. 10. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verleenen eener bijdrage van 265 x f 2.— is f 530— aan het Plaatselijk Crisiscomité, zoogenaamd B Comité, onder voor waarde dat door de Regeering een bedrag van 265 x f 2.20 wordt be schikbaar gesteld tot het verleenen van extra hulp voor de aanschaffing van kleeding en beddegoed voor de grootste gezinnen, waar zulks ten gevolge van de langdurige werk loosheid en van ontstane achter stand noodzakelijk blijkt. 11. Voorstel van burgemeester en wethouders om ingevolge een daar toe gedaan verzoek van het Bestuur der Landbouwtentoonstelling, hen te machtigen een bedrag van 30 pet. van de verleende garantie maximaal f 800 dus f 240 aan dit bestuur te doen uitkeeren, als aandeel in het tekort. 12. Ingekomen stukken en mede- deelingen. MERSELO. Zondag speelde Mer- selona haar eerste bekerwedstrijd op het Smakter terrein. Reeds enkele minuten na het begin krijgt de Smakt een vrije schop te nemen, die echter tegen de lat beland en het Merselona-doel dus aan een groot gevaar ontsnapt. Verschillende aanvallen zoowel van gasten als gastheer en, worden ondernomen, doch leveren geen resultaat. Ook krijgen beide clubs nogal eens corners te nemen, welke eveneens geen effect sorteeren. Enkele minuten voor de rust lost de rechtsbuiten van Merselcna een kei hard schot, wat echter tegen de doelman terecht komt en weder het veld wordt ingetrapt. Na enkele wederzijdsche aanvallen breekt de rust aan met dubbelblanke stand. Direct na de rust neemt de mid- voor van roodwit de bal over en geeft met matighard schot zijn club de leiding. Ofschoon beide elftallen tot dusver aan elkaar gewaagd zijn, Merselona thans in de meerder heid. De Smakt echter, aangemoedigd door het publiek, komt gevaarlijk opzetten en de rood-wit achterhoede heeft handen vol werk. Door treu zelen van een paar rood-witten gaat een opgelegde kans verloren. Een minuut later benut van Mil een prachtkans die uit een duel is ont staan en brengt de stand op 2—0 voor de gasten. Eindelijk hebben ook de gast- heeren succes en brengen de stand op 2—1. Na eenige zeer gevaarlijke aanvallen van de blauw-witten fluit de scheidsrechter voor de laatste maal en heeft Merselona haar eerste bekerwedstrijd gewonnen. Tot onderwijzer aan de R. K. School te Roggel werd benoemd onze dorpsgenoot de heer J. Muis. GEYSTEREN. Zondag j.l. had alhier de plechtige installatie plaats van den Zeereerw. Heer Tyssen, den nieuwen Pastoor onzer Parochie. Wegens de samenloop van omstan digheden had dit feest slechts een voudig plaats, zonder veel eere betoon doch was de ontvangst niet minder hartelijk. Omstreeks 3 uur werd de nieuwe Herder afgehaald door 't Kerkbestuur en de kinderen, aan de Pastorie. Het St. Willibrordusgilde had zich opge steld aan de poort der kerk. Bij aankomst aan de kerk van den nieuwen Herder en den Hoogeerw. Heer Deken van Venray en de pas toors van Wanssum en Blitterwijk, alsmede de waarnemende Herder den Eerw. Heer Geurts, kapelaan te Meerlo en verdere familieleden werd 't woord gevoerd door den Hoogwelgeb. Heer de Weichs de Wenne. Hij memoreerde op de eerste plaats den te vroeg ontslapen Pastoor Lit- jens en wenschte den nieuwen Pastoor met zijn benoeming geluk en zegde hem ook namens de inwoners van Geysteren en vooral van 't Kerk bestuur alle hulp en steun toe. Spr. hoopte dan ook, dat de nieuwe Herder nog vele jaren hier moge arbeiden en reikte hem dan ook den Herders staf aan. Zeer onder den indruk dankte den nieuwen Pastoor den Hoogwelgeb. Heer voor diens woorden en hoopte nog vele en gélukkige jaren met 't Kerkbesruur alsook met de Pai'o- chianen te kunnen samenwerken. Vervolgens werd 't woord gevoerd door den Z. E. Heer Geurts. Ook hij feliciteerde den Pastoor met diens benoeming en reikte hem de sleutels der kerk over. De nieuwe Herder dankte den Z. E. Heer Geurts voor diens werk als waarnemend Herder der Parochie. Hierna ontsloot hij de kerkdeur en stroomden de geloovigen 't kerk gebouw binnen. Na de Veni Creator besteeg Deken Berden den kansel en las den benoemingsbrief voor. Verder sprak hij een woord van opbeuring tot de geloovigen en hoopte dat de Parochianen den nieuwen Herder steeds zullen liefhebben en bijstaan. Hierna had de plechtige installatie plaats. Daarna beklom den nieuwen Her der den kansel en las 't evangelie voor van den Goeden Herder. In gloedvolle woorden richtte zich den Pastoor tot zyn Parochianen en be. loofde voor hen een goede Herder te zijn en vroeg ook hun steun en gebed. Na 't Lof werd door 't koor een cantate gezongen op zeer verdienste lijke wijze. Wederom aan de pastorie gekomen werd door de kinderen een versje opgezegd alsook een liedje gezongen. Daarna nam de heer Vennekens 't woord namens de Schutterij en feliciteerde den nieuwen priester met diens benoeming en hoopte nog vele jaren hun diensten te kunnen bewijzen. Met een driewerf hoera eindigde spreker zijne toe spraak. Hierop nam den Pastoor 't woord en dankte de Schutterij voor hun betoonde toewijding alsook 't Hoofd der School en de onderwijzeressen en alle aanwezigen voor de hulp die zij bij deze installatie hadden be wezen. Geijsteren heeft alzoo op eenvou dige doch passende wijze zijn nieuwen Herder ingehaald. AANB ESTEDINGEN. Te Horst werd onderhands aan besteed den aanleg van electrisch licht in het woonhuis van mej. Wed. W. Cox. Ingeschreven werd als voigt H. Peeters, Horst f 59.50 P. Baetsen, idem f 90.25 W. Huskes, idem f 108.75 W. Heizen, idem f 112.50 Idem Schilderwerk. M. Baetsen, Meterik f 483. L. Nelissen en Zn, Horst f 469.50 Jos. Nelissen, Horst f 461. Idem Verwarming. Gebr. Thyssen, Sevenum f 753.70 J. Tillemans, Venray f 780.34 A. Verbruggen, Horst f 813. Meulenberg, Heerlen f 870. Gegund aan de laagste inschrijvers. Uitslag onderhandsche aanbeste ding Modelboerderij van de Kinderen Buijsen te HorstMiddellijk. Cuppen en Poels, Horst f 17969 L. Coppes en Zn., idem f 17984 Haegens en Martens, idem f 18590 Gebr. Peeters, S wolgen f 18600 Gebr. Clabbers, Swolgen f 18683 Gebr. Thyssen, Broekhuizenv. f 18750 M. Peelen, Horst f 19260 P. Peeters, Meerlo f 19965 Het werk is gegund aan de laag ste inschryvers. Bouwkundige P. Duijf, Horst. BOUW VAN TWEE KASEMATTEN. Te Nijmegen is aanbesteed het bouwen van twee kasematten van gewapend beton in de omgeving van Venlo. De laagste inschrijvers waren P. Clevis en M. van Deursen te Blerick- Maasbree, voor een bedrag van f 25.900. Binnenkort kan de aanbesteding van nog meer versterkingen langs de grens verwacht worden. DE ONVEILIGHEID TEN PLATTELANDE. Zondagnacht omstreeks 1 uur werd de heer J. M. uit Lottum, nabij „Gebroken Slot" te Grubbenvorst, door een nog onbekend persoon met 'n stuk hout van de fiets tegen den grond geslagen. Hij sprong echter weer direct op en gaf zijn aanrander een aframme ling, waarna 'n tweede persoon van achter een boom te voorschijn kwam. J. M. liep direct naar de naast- byzijnde woning om hulp te halen. Bij terugkomst op de plaats bleek de fiets nog aanwezig te zijn, terwijl de hoed van J. M. verdwenen was. Volgens mededeeling van J. M. waren de aanvallers een kleinen en een grooten manspersoon. De politie heeft de zaak in onder zoek. IN BRAND GERAAKT. Maandagmorgen omstreeks half 10 geraakte de ruim 30-jarige dochter van H. Peeters, landbouwer te Over- loon, bij het aansteken van het for nuis, waarbij zy petroleum heeft gebruikt, doordat de vlam terug sloeg, in brand. Brandend vluchtte zy naar buiten, aangezien zij maar alleen thuis was. Buitengekomen, riep zij om hulp. Dit hulpgeroep werd ver in den omtrek gehoord. Ook H. v. d. Zanden en zijn dochter, welke op een afstand van byna 100 meter woont, hoorde dit, en zagen tot hun ontsteltenis, dat Johanna Peeters geheel in brand stondde vlammen sloegen wel een meter hoog boven de ongelukkige omhoog, en al haar kleeren stonden in brand, aldus vertelde de dochter van v. d. Zanden, toen deze ter hulp snelde. Voordat zy b$ de in brand geraakte was, viel deze voor over en was haar bewustzijn kwijt. Mej. v. d. Voelt Ge U rillerig en on prettig, zoo echt grieperig? Neem dan 's avonds voor 't naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien tegen een, dat Ge U 's morgens weer zoo frisch als 'n hoentje voelt. "AKKERTJES" zijn echte koorts-verdrijvers! Onovertroffen bij spierpijn, rheumati.ek, zenuwpijn, enz. Nedertandsch Smaakloos ouwel-omhulsel Product om het poeder. Ge proeft niets. Gemakkelijk innemen. 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Zanden doofde het vuur door een zak over haar heen te gooien en H. v. d. Zanden gooide 2 emmers water over de ongelukkige en wist zoo doende het vuur te dooven. Na dit alles waren er reeds ver schillende personen toegesneld. Ook de burgemeester was spoedig ter plaatse, welke direct dr. Bloemen uit Venray waarschuwde, welke spoedig ter plaatse was. Ook de Z.E. heer pastoor was spoedig aanwezig, alsmede de ziekenzuster. Voorzichtig werd zij binnengedragen. Haar boven lichaam was geheel met brandwonden overdekt, de haren werden totaal van het hoofd verbrand. Op advies van dr. Bloemen werd zy van de laatste H. Sacramenten voorzien. DOODELIJKE AANRIJDING TE LIESSEL. Maandagavond omstreeks 7 uur heeft te Liessel een doodelijke aan rijding plaats gehad. De ruim 20-j. mej. M. werd op het Loon, toen zij uit de kerk kwam door een vracht auto, die uit de richting Meijel kwam, zoo ernstig aangereden, dat zij ter plaatse van de H. H. Sacramenten der Stervenden moest worden voor zien en dat zij kort daarop aan de gevolgen der aanrijding is overleden. De auto, die van Roermond kwam, reed door, doch werd in Deurne op den Liesselschen weg door de politie die inmiddels vanuit Liessel telefo nisch gewaarschuwd was, aangehou den. De drie inzittenden van deze vrachtauto bleken dronken te zijn. Hun wagen werd in beslag genomen en de bestuurder met zijn twee mede reizigers werden in het arrestanten lokaal van het Raadhuis ingesloten. SMOKKELEN VAN ALCOHOL. Naar aanleiding van de inbeslag neming door belastingambtenaren te Temeuzen van een Belgisch motor schip met 10.000 liter alcohol, wijst de vereeniging „De Vereenigde dis tillateurs" te Schiedam op de funeste gevolgen, welke het clandestien stoken en smokkelen van gedistil leerd na zich sleepen. Een succesvolle smokkelpartij van 10.000 liter alcohol beteekent o.a. voor velen het eiride van een zelf standig bestaan. Aan dien wantoe stand is alleen een einde te maken door een zoodanige verlaging van den acijns, dat fraude niet meer zal loonend zijn. OP SLAG GEDOOD. Dinsdagmiddag is de 50jarige on gehuwde timmerman C. Menthen uit Rheden op den rijksstraatweg aldaar bij het oversteken van den weg door een personen-auto gegrepen en op slag gedood. AUTO RIJDT OP FIETSPAD. FIETSEND PAAR GEDOOD. Dinsdagavond omstreeks kwart over zeven zijn te Apeldoorn op den Arnhemschen weg nabij de grens van Beekbergen twee jongelui, nl. de 22jarige mej. J. Blumink uit Velp en de I9jarige K. de Bruin uit Arnhem, die daar over het rijwiel pad in de richting Beekbergen reden door een hen tegenkomende autó aangereden en op slag gedood. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN Dinsdagavond had te Breda op de Baronielaan een ernstig verkeers ongeluk plaats. Toen de 18jarige dienstbode mej. Hermans uit Princenhage per ry wiel den weg wilde oversteken, werd zij door een auto gegrepen. Het meisje werd in hopeloozen toestand opgenomen. VADER EN DRIE ZOONS VALLEN IN EEN GIERPUT. Toen Zaterdagmiddag de landbou wer v. d. H. te Heesch bezig was met gier te pompen uit een beton nen gierput, die gedeeltelijk onder en gedeeltelijk buiten den stal lag, weigerde op een gegeven oogenblik de pomp, waarmee de gier naar bo ven .werd gebracht. Het negenjarig zoontje Marinus lichte 't deksel van den put op om met een stok te trach ten de verstopping weg te nemen. De vader, die ondertusschen met een wagen gier naar het land reed, waarschuwde zijn zoon voorzichtig te zijn. Daar deze de verstopping met den stok niet kon wegnemen, heeft hij 'n ladder in den put gezet om daarmee af te dalen. Nauwelijks was hij eenige treden gegaan, of hij werd door de scherpe opstjjgingde gassen bedwelmd en viel bewuste loos naar omlaag in den 2 m. diepen put. De 13-jarige broer Henricus, die van dichtby het ongeval zag gebeu ren, kwam te hulp. Hij daalde de ladder af en wist zijn broer te grij pen. Toen hij met den beswusteloozen jongen de ladder weer was opge- geklommen en zijn broer aan de ver schrikte moeder, die eveneens was toegesneld, had overgereikt, viel hij door de gassen bedwelmd zelf in de put. Ook een derde kroer Theo, die op zijn beurt weer te hulp kwam, viel bewusteloos naar beneden. Op het hulpgeroep van de hevig geschrokken moeder, kwam de vader, die op een nabij gelegen land aan het werk was, naar de boerderij terug. Toen hij zag, in welk gevaar gevaar zijn beide zoons verkeerden, bedacht hij zich geen oogenblik en daalde langs de ladder naar beneden. Maar ook hij werd door de opstij gende dampen bevangen en viel be wusteloos naar omlaag. De radelooze en wanhopige moe der rende den weg op om hulp te halen. Gelukkig kwam op dat mo ment een fietser voorbij, die oogen- blikkelijk. nadat hem het geval was verteld, reddingspogingen in het werk stelde. Hij bond zich een doek voor het gezicht, ging op de ladder naar beneden en mocht na veel moeite erin slagen de bewustelooze slachtoffers naar boven te brengen. In den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag werd de toe stand van den zoon Theo steeds ern stiger en na een hevig lijden is hy Zondagmorgen overleden. WEER EEN AANVAL OP EEN PASTOOR. Naar de maandagmorgen uit het Roergebied verneemt is Zaterdag een aanval gepleegd op pastoor Menne-, mann te Oer-Arkenschwick bij Reck linghausen. Twee gemaskerde kerels klopten 's avonds aan de pastorie en op de vraag van den pastoor, wie daar was, werd geantwoord: „Goede bekenden." Hierop opende de pas toor de deiy en op hetzelfde oogen blik sprongen twee gemaskerde roo- vers op hem af en riepen: „Handen omhoog!" Daarna drongen zij den 69-jarigen priester, terwijl zij hem twee pistolen voorhielden, in de stu deerkamer. Een der bandieten trok hierbij nog een dolk. Met dreigende stem vroegen zij: „Waar is de brand kast De overvallene verklaarde, dat er in het heele huis geen brand kast te vinden zou zijn. Dan dwon gen zy hem tot afgave van zijn beurs, waarin ongeveer 8 Mark aan geld was. Terwijl een der bandieten den pas toor met het pistool in bedwang hield, doorzocht de andere een zy kamer, waar hij tafelzilver stal. Met de be dreiging: „Wanneer je de politie in licht, dan ben je een kind des doods'' verlieten de bandieten de pastorie. Bij nader onderzoek bleek, dat de boeven zeer radicaal waren te werk gegaan. Zij hadden tot 4 meter voor de pastorie de telefoonleiding door gesneden, zoodat iedere verbinding met de buitenwereld verbroken was. De beide kerels droegen donkere maskers, hadden donkere pakken aan en hadden geen overjas. De recher che heeft onmiddelijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar tot heden zonder resultaat. Dit geval herinnert sterk aan de moord op pastoor Lit- jens te Geisteren. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN In den nacht van Zondag op Maan dag ontdekten Duitsche douane beambten uit Kleef, die in de omge ving van de Nederlandsche grens surveilleerden, dat twee personen per rijwiel de* grens passeerden, in wie zij e u laars me« sommeerde n te onderw daaraan g zij hun die dat was beletsel on ji ten. Toen j* ten, dat zij n zij eenige n de vluchteijn een der i n getroffen, kort daar n man, die r<v smokkelarj bleek thanue een partij ie Zijn medepre maar het [c door een d(ic GORGELE iC II Gorgelen ai keelholte, in neerstrijken s te oogenbli g, de overhanfer met een ofirc Ieder mens x de herfst- at nen om 's jet keel flink ander gorgn thekers te n heden, keel^r zouden hiei i men wordeijjr gen, die in i nigmaal vopi behandeld nn waterstof <p< neemt menot zout. Buitengetfg drank vanlg gram mirrpt en borax. J Het gorj met lauw men nimm* voorgeschrejis zulks helpt en de hand, di Kinderen gorgelen, bi irj a»c VENLO. Ie eeniging vaia voer 1.935.06r« Kipeieren if Kleine eieva Eendeierei ROERMOi C vereeniging i aanvoer 3.60 t Kipeieren if Eendeierea Timmen 1 t« v LKl Hoenders!'9 in hoog en laag, met twee doorgaande leereaen de beste rubberzolen, alles aan de laajpi in alle modellen, nergens beter, ook nieed WINTERSCHOENEN alle soorten, aanï Ook voor Reparatie is dit een degelijk gc VRAAGT alvorens elders de benoodigc te koopen, in Uw EIGEN BELANG it monsters bij de v.h. H. TRYNES. Kantoor Venray Tel. 24 Fabriek Ovioi Wij hebben een uitgebreide sort* g HOUDERS in alle prijzen re met 14 karaats gouden pen. Bijpassende Vulpotlooden. Stro* lij Repareeren van alle merl

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6