Openbare vergadering van den Raad der gemeente Venray, Uit Limburg's folkloreschat FEUILLETON. Mesalliance Die GRIEP-aanval wordt gestuit.' akkers Abdijsiroop Provinciaal Nieuws Maul Marlc Advet Wed. LK De heer MILLEN vraagt of niet alvast de grootste gaten in den Langeweg kunnen worden dichtgemaakt. De VOORZITTER zal hiervoor doen zorgen. De heer VAN BOVEN komt nog eens terug op het dansen met Vastenavond. Heeft de Raad, aldus Spreker, de bevoegdheid om het dansverbod uit de politieverordening weg te nemen. De VOORZITTER antwoordt, dat het dansen in dranklocalen niet meer in de politieverordening doch in de Drankwet geregeld is. De heer VAN BOVEN vindt het op zichzelf niet verkeerd dat dit in één hand is, doch blijft het betreuren, dat de Burgemeester het dansen met Vastenavond niet wil toestaan. Hij neemt aan en weet ook, dat er misbruiken zijn, maar toch niet hier in Venray. Als het overal zoo ge beurde als hier, was er nergens bezwaar. Probeer U het eens voor een jaar, aldus Spreker, finantieel is de gemeente er toch ook mee gebaat. Ik kan U niet dwingen, anders deed ik het, maar nu vrèètg ik erom. U zult zien, dat het meevaltoverweeg het althans eens. De VOORZITTER zegt, deze zaak nog eens te zullen overwegen, maar toezeggen kan hij niets. De Heer PUBBEN zegt, dat er veel voor verharding van den weg Merselo naar Weverslo op den bekenden voet, dus met medewerking van belanghebbenden te zeggen is, vooral nu ook de kerkelijke be diening van Weverslo vanuit Merselo moet geschieden. De heer ODENHOVEN vraagt of ook de Laagheidscheweg niet voor omspitten in aanmerking kan komen- De VOORZITTER antwoordt te zullen overwegen of ook dit nog kan. De heer VAN HAREN vraagt of het geven van verlof tot dansen in niet-dranklokalen, ook aan den Burgemeester is. Zeker, zegt de VOORZITTER, de Raad heeft dit verboden, doch hiervoor kan, volgens de Politieverordening, door den Burgemeester verlof worden gegeven; dit is dus niet in de Drankwet geregeld, doch door den Raad in de Politieverordening. Maar de Raad zal toch wel zoo verstandig zijn, dit artikel in de politieverordening te handhaven en niet zoo maar zonder meer het dansen b.v. in tenten, geheel vrij willen laten. Neen, zegt de heer VAN HAREN, dat is zeker niet onze bedoeling; wij willen alleen zorgen, dat men ook hier in Venray zelf met Vasten avond een gepast vermaak kan vinden. Is dat steeds dansen, vraagt de VOORZITTER Dé heer VAN BOVEN had zich voorgesteld des middags een optocht en daarna b.v. tot 8 uur dansen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord ver langende, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. gehouden op 10 Januari 1936, des namiddags half zes. Voorzitterde heer O. L. P. van de Loo, burgemeester. Secretarisde heer A. F. M. van Haaren. Tegenwoordigalle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de Raad op voorstel van den Voorzitter in geheime zitting overgaat. Na heropening der vergadering stelt de VOORZITTER aan de orde voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening op onderhand- sche schuldbekentenis tegen een rente van 41/., pCt. pari. De VOORZITTER zegt, dat deze leening dient ter bestrijding van de kosten van den bouw van een klasse-locaal aan de bijzondere lagere school te Venray—Veulen (f 2500), de stichting eener bijzondere lagere jongensschool te VenrayLeunen (f 12.500), het bouwen van twee klasse lokalen en verbetering der inrichting van de bijzondere jongensschool te VenrayKom (f 6300)de verbouwing van de woning Marktstraat tot kantoor der Arbeidsbeurs (f3700) en het verleenen vaneen subsidie in de kosten van den bouw eener R.K. Kerk te Oostrum (f 7000). Het is ons gelukt hiervoor door bemiddeling van Staal en Co- te 'sHage een gunstige offerte te krijgen, n.l. rente 41/, pCt., koers pari, looptijd 25 jaar de eerste 20 jaar zal jaarlijks f 1350 worden afgelost en de laatste 5 jaar jaarlijks f 1000.terwijl de provisie bedraagt pCt. en bij versterkte aflossing gedurende de eerste 5 jaar 1 pCt. boete verschuldigd is, waarna te allen tijde zonder extra kosten kan worden afgelost. Wordt algemeen goedgevonden. Vervolgens wordt aangeboden het verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim. Wordt algemeen goedgevonden, dit verslag voor de leden ter Secretarie ter inzage te leggen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord ver langende, sluit de VOORZITTER de openbare vergadering mat gebed. door A.- F. VAN BEURDEN. III. DE VENRAYSCHE PEELREUZEN. Midden in de geheimzinnige Peel, waar men uren ver een ruim uit zicht had en nog tal van torens rondom aan den gezichteinder staan, ten bewijze dat er ver weg dorpen, gehuchten en hoeven staan en dat dè-ar in de bewoonde wereld de men- schen .werken en zwoegen, juichen en treuren, vriendschap plegen of elkander bestrijden in eeuwig wisse- (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. 26 Heeremans, zeg je Van Beers was uit de eetkamer gekomen.stond doodsbleek bij het toestel. Jae Heeremans, die bankier van Alex. Nu, kind, van harte sterkte hoor. Doe maar geen groeten aan Alex... nee... maar jij, stakkert, staat er natuurlijk geheel buiten. Ook namens Bob hoor... die denkt er net zoo over. Dag Emilie... ik schrijf je nog wel een kattebelletje Adieu.... Als ontwaakt uit een benauwden droom, drong Mevrouw Ven Beers de haak op... stelselmatig... dan keerde ze zich om. Wat heeft d a t te beteekenen, Alex? Sssttt... de kinderen... straks... groote GodEmilie... dat je de waarheid zóó vernemen moet Alex... spreek op... welke waar heid... Kom mee naar mijn kamer... maak geen scène... de kinderen, nog maals... Kitty mag geen syllabe mer ken. Kom. Even later kwam de Burgemeester alleen terug aan de lunch... Maemae laet zich excuseeren... weer zoon heftige aanval van migraine lende omstandigneden, inbangen en verlangen zonder ophouden daar in 't midden woonden eens de reuzen der Peel. Zij voerden er een eigen leven. Zij voerden er een eigen leven. Zij woon den in bedekte holen en kregen hun nooddruft van de kleine menschjes, die rondom de Peel hunne dorpen hadden. Zij spraken eene andere taal als de Maaslanders en de Brabanders, deden niemand kwaad, bewezen alleen diensten, als er nood was. Maar overigens bemoeiden ze zich niet met de omgeving. Zij hadden eigen schatten in goud en zilver en betaal den daarmede. Zij hadden verbinding met hun oud vaderland, dat aan den Rijn lag en van waar zij hun wijn en ossen haalden, om feest te vieren, van waar het graan kwam, dat zij maalden en dan bakten. Een bewijs voor hunne behulpzaam- Jan keek verwonderd naar zijn Vader, viog een blik op, duizend naar Kitty. Maar ook zij zag dat verstandhoudingsoogenspel Daar zat wat achter Liefjes vroeg ze aan den Burge meester Neemt u nog een hapje van die Bavarois... smelt op de tong.... Mijn Papa apprecieert ook altijd een gezellige lunchal is hij er door zijn drukke zaken weinig voor in de ge legenheid. Wil ik wat op 'n bordje voor U doen Kitty-zelf in voortdurende hpede, ter besluiering van haar innerlijk, „de funeste familierelatie"... nu heelemaal onmogelijk, door de gespannen ver houding met haar Oom en Groot vader, voelde bij intuïtie „onraad. Dien morgen had ze een brief van haar Vader ontvangen met bijgesloten eenige woorden voor den Burgemees ter. Nieuwsgierig zooals kleine zielen zijn, had ze die enveloppe open- gerold... gelezen over een leening van twee duizend gulden, die Van Beers niet zou hebben geretourneerd „Vergeten" had Papa geschreven Helaas, was de enveloppe geschonden en vernietigde ze het briefje. Ze had aan de lunch één en ander met elkaar in verband gebracht... de nerveusiteit van Papa van Beers., het telefoon gesprek, dat heftige migraine ver oorzaakte... dien blik van verstand houding Het goudvischje spartelde... zag in den moddervijver de puntige haak jes aan het hengelsnoeral had ze gebetengevangen" was ze nog niet De rechter-commissaris zat achter zijn bureau* Naast hem de griffier, heiden hun goed karakter, was, dat zij vroeger, toen de „wilde Maas" alles overstroomde en veel schade deed aan de velden en korenakkers der kleine menschen, hunne buren, Zij trokken met man en macht er heen en groeven een ander bed meer naar het Oosten en bevrijdden de landbouw van den waterwolf. Een rest van dat werk vindt men nog te Venray in een heuvel bij de Veulensche Wateren, Als de reuzen 's avonds van de Maasgraverij af kwamen en de richting van de Peel j insloegen, hadden ze de gewoonte hier de klei en den leem van hunne klompen op de schoppen af te krab ben. Op den langen duur ontstond hier midden in het land daarvan een heuvel, die daar zoozonderling midden in het bouwland ligt en nu met hakhout bezet is. Een der oude reuzen had drie zoonen, die hij de wereld in gestuurd had, om allerlei bedrijf te leeren. Ze waren pas thuis gekomen en lagen in de zomerzon te rusten in een der groote dellingen, die met mos begroeid waren. Ze namen 't er zich van. Maar de oude reus was aan arbeid gewend en wilde nu ook wel eens weten, wat zijn jongens geleerd hadden. Hij vroeg ze nu hun kunst eens te toonen. De oudste, een forsche, donkere getinte gestalte steeg toen de lucht in. Hij was „wolkendrijver." Hij vloog op den Westerhorizon toe en men kon nu de wolkjes, die hier endaar verspreid waren, als schapen bijeen zien drijven. Van alle kanten liepen ze tot donkere wolken te samen. Zij begonnen de zon te verduisteren en boven de Peel hoopten ze zich op. Plotseling hoorde men een roffel slaan. Er werd een gordyn over de Peel getrokken en een forsche regen bui rende in galop over de Peel en verfrischte het dorstige aardrijk. De leeuwerikken stegen juichend op, de meeuwtjes dreven vroolijk krijschend in de zich weer blauw kleurende lucht en de „wolken drijver" kwam uit hoogere sferen terug en hij werd door zijn vader geprezen als weldoener. Nu kwam de tweede aan de beurt. Hij was niet zoo hoog opgegroeid, was boller, zijn wangen waren fel rood, als had hij er veel mede ge blazen, maar zijne gestalte was flink. De oude reus riep hem op en hij ging ook de lucht in. Hij was de .windmaker." De vogels kenden hem. Zij verborgen zich in de hei en in de struiken voor hem. De molenaars, ver weg aan de grens der Peel, namen de zeilen van de molens, zetten de wieken vast en draaiden den kop in de goede richting. Want hij was een geweldenaar. Donker werd ook de lucht, de wolken begon nen te jagen, hooi, stroo vloog de lucht in. Luchtstroomen werden huilende voortgedreven, de daken in de dorpen der kleine "menschen, werden ontredderd want de mach tige was aan 't werk en in de schoorsteenen trompette hij en brulde het lied van zijn macht en zjjn kracht. De oude reus zag het, hoorde het, ondervond het en riep hem terug. Alles werd weer stil. Hij prees hem om zijn kracht, maar vond zijn gev.'eld te machtig en te schadelijk. Toen moest de derde aan 't werk, een lange, blonde werker. Hij bleef op den vasten grond. De oude reus en de twee anderen ston den er bij toen hij met een riempje een droog houtje in een plankje allersnelst begon rond te draaien, zoodat het begon te schroeien en na weinig tijds begon te vlammen, want hij was de „vuurmaker." De anderen lachten hem uit, toen hij in de heide dat klein vlammetje stak, dat spoedig hoog opflikkerde, snel voortliep, dan de geheele om geving in rook en smook zette en daarna overal zijne geweldige, ontem bare kracht ontwikkelde, zóó dat de windmaker en de wolkendrijver op stegen, want de geheele Peel dreigde in vuur en vlam te vergaan. De windmaker joeg met alle kracht de vlammen, die bosschen en dorpen bedreigden terug en de wolkendrijver moest bui op bui in de vlammen werpen tot de vlammen gedoofd waren en de zwartgebrande Peel overbleef. Daar stond de derde en vroeg of 't genoeg was. Toen zei vader-reus tot den blonde: Gij zijt degene, die het meest geleerd heeft, want geweldig is uwe vuur- macht en alleen uw twee broeders samen konden die weerhouden. Hiermede was het reuzen-examen afgeloopen. De reuzen zijn later uit de Peel vertrokken, omdat ze niet tegen het klokkengelui konden. Waar heen, weet niemand en de verteller ook niet. Wordt vervolgd. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-siillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borsr, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzenf 0.75, 1.25, f 2 - per flacon. Overal verkrijgbaar. nog een jongeman, eerst kort aan de rechtbank. Veldwachter Wilt U S wie vers binnenleiden... dan tot den griffier, die verveeld met zijn potlood zatte spelen Een duister geval, Mijnheel Peulinks. We zullen voor het sluiten der instructie den man nog eens aan den tand voelen. Het lijkt buiten beschouwing, dat de mair in dolle drift... of... Ah, daar is hij Zoo, Swievers. Ik heb je nog eens laten komen. We moeten nog eens praten... kom hier maar eens bij me zitten. De oude rechter-commissaris was zeer welwillend. In zijn jarenlange loopbaan had hij in vele gevallen juist licht gekregen op.een moment, dat hij er zelf aan ging twijfelen. En meestal was dat geweest na een ge moedelijk optreden... Aldus... de oude remedie toegepast Zoo, Swievers. De fatale ge beurtenis is nu alweer een tijdje achter den rug en heb je alle ge legenheid gehad, rustig te overdenken. Je was op dien avond Datuurlijk buiten je zelf... zenuwachtig Nee, Edelachtbare. Dat was ik niet. 'k Heb U al eerder gezegd, dat as 'k 't morrege weer most doen... 'k hem beter zou raken Arie was bleek... zijn ingevallen... alleen de oogen met een vreemd vuur. Nou, nou, dat zeg je nu wel, Swievers,... maar dat neem ik niet aan. Je weet heel goed, dat ik bij je geweest ben, om je het vreeselijke nieuws van je Moeder te vertellen. Dat had ik niet behoeven te doen. Maar ik heb meelij met je, man. Je hebt toen alle blijken gegeven, dat je, ondanks je verbittering, een goed VENRAY, 22 Febr. 1936 UITVOERING K. J. V. Wat een drukte heerschte er Zon dagavond in 't Patronaat, waar de kranige K.J.V. haar jaaruitvoering gaf. De Weleerw. heer kapelaan Theunissen, directeur, opende met den clubgroet en sprak een Woord van welkom tot den H.Eerw. heer Deken, Burgemeester v. d. Loo en verder allen, die van hun belangstel ling door hun tegenwoordigheid ge tuigden. Tot juist begrip der K.J.V. wees Spreker er op, dat dit een leerschool is voor het leven, waarin verbreeding van godsdiensizin en verdieping van het geloof het doel is. Moge de vooroordeelen toch spoedig wegval len. Die K.J.V.-ziekte moet weg. Daarom worden allen dan ook ver zocht de vergaderingen eens bij te wonen. Maar is dit wel noodig Zul len de leden der K.J.V. het geleerde niet uitdragen in de gezinnen en zoo door hun voorbeeld het nut aantoonen der K.J.V. In onzen tijd is er niets zoo noodig als een meisje of vrouw met een gevormd karak ter, geheel berekend op dezen ont wrichten tijd. Er worden geen kwe zels gevormd, maar flinke, degelijke karakters. Dit jaar zullen we ook met de massa beginnen en zal de K.J.V. zich gaan uitstrekken over alle standen der maatschappij, om zoodoende nog rijkere oogsten te kunnen binnenhalen. Na enkele goede zangnummers en een paar mooie rijdansjes der kleinen speelden de groote leden der K.J.V. een goed ingestudeerd tooneelspel; „Op zwerftocht naar het geluk", dat door zijn inhoud en spelmanier het geduldig wachten der aanwezi gen ruimschoots vergoedde. Een royaal applaus klonk op na elk bedrijf. VOLKSONTWIKKELING. Wat de heer v. Steen met zijn ge zelschap j.l. Maandag, op den laat- sten ontwikkelingsavond van dit seizoen, ons bood was verrassend, nieuw en mooi. De talrijke abonné's en belang stellenden waren dan ook enthousiast en gingen royaal in op het verzoek van genoemden leider om mee te zingen. Hij betreurde, dat de groote menigte belet was om de folkloris tische dansen ook mee te maken. Na een mooie inleiding, die den zin verduidelijkte van de door hem gevoerde mooie actiemeer levens vreugd te brengen, deed de Vereeni- ging achter haar ontplooid vaandel haar intrede in keurige vlugge pas en begon direct aan haar afwisse lend programma van lied en dans en spel, waarmede zij de goedkeuring en applaus van het dankbaar publiek oogstte. Aan het slot van den avond bracht de leider Dr. Nuyens, aller dank over aan het Gezelschap, en bracht verder dank in dezen laatsten avond van het seizoen, aan de abonné's, door wier bijdragen de Vereeniging Volks ontwikkeling dezen winter een mooie serie avonden heeft kunnen houden. Met den gewonen Christelijken groet werd ook deze avond gesloten. LUXOR3THEATER. Zooals verleden week gezegd, weet de Directie van Luxor met de Car navalsdagen programma's te bieden, die drommen bezoekers zal trekken, zoodat een ware Carnavalsstemming daar wel verzekerd is. Zaterdag en Zondag gaat de buitengewone filmschepping „Het geheim van Johann Oi'th" met een bnitengewone staf van grootheden in de hoofdrollen, zooals Karl Lud- wig Dielh. Paul Richter, Ellen Rich ter, Paul Wegener, Paul Hörbinger e.a Dit reeds zegt dat het een grootsch filmwerk is, terwijl de mu ziek naar de motieven van Johann Strauss, Lanner en Millöcker, ge- arangeerd door de beroemde kapel meester Straszer, in mooie mee slepende melodiën ten gehoore wordt gebracht. Als tweede hoofdfilm „De Spook- mijn" met den welbekende John Wayne in de hoofdrol. Maandag en Dinsdag wordt het Venray sche publiek iets geboden waarop men trotsch kan zijn. De kostelijke, amusante lach- schlager der Nederlandsche film industrie „De Kribbebijter" is een film die door elkeen gezien mag, men zou zeggen moet worden, want... We zullen thans maar schrijven wat de Maasbode hierover schreef: Een film komt, waaraan bijzondere zorg is besteed en die in de eerste plaats direct in aanmerking komt voor de kwalificatie uitstekend amu sement, beschaafd amusement. Deze film is „De Kribbebijter". waarvan de première in het Haagsche Passage Theater is gegaan. Ze is ongetwijfeld een stellige vooruitgang op hetgeen' tot dusver gepresteerd werd. Er zit geen valsch sentiment in. De geestigheid wordt er niet ge zocht in platte aardigheden. Er wordt niet overdadig in gesproken en er wordt niet kinderachtig in gezongen. Het is een film die om tal van redenen weldadig aandoet, een ernstig en goed stuk werk, waarvan de regie ook op een film is afgestemd. Het tempo van „De Kribbebijter" heeft een prettig rythme en we kunnen gerust zeggen, dat de handeling geen oogenblik stokt, het beeld nergens banaal, vervelend of vermoeiend wordt... Wat ons het meest in „De Kribbe bijter" getroffen heeft, is de ver bondenheid van de persoonlijkheden der afzonderlijke spelers met het geheel. Hier is wat de Amerikanen noemen een „cast", een homogene bezetting. Geen enkele speler treedt te veel naar voren. Niemand con centreert de aandacht op zichzelf, ten koste van de andere. Elk is ter dege in zijn rol ingeleefd en de wer kelijkheidssuggestie van dit fotospel is er frappant door geworden, waar aan de uitstekende achtergrond van het gebeuren nog een beslissend accent geeft. Wanneer we nu aan de spelers toekomen, beginnen we met een bijzondere waardeering voor het spel van Fritz van Dongen. Het is waar, hij heeft zijn physiek mee, maar dit neemt niet weg, dat hjj het beste begrijpt, wat de expressie van het gelaat in de film beteekent. Hij laat ons meer voelen door eenwelover- dachte houding, een subsiele mimiek, dan door het woord, zonder een oogenblik door de camera gehinderd te worden.Die bestaat niet voor hem. Naast hem moet Marie Dresselhuijs worden gesteld. Haar creatie van freule Mary Mary is natuurlijk en ongedwongen. Ook zij voelt instinct matig, hoe ze zich tegenover de camera gedragen moet. Haar merk waardig en gevoelig masker stempelt haar tot een bijzondere filmpersoon lijkheid, waarvan voor de toekomst wellicht nog veel te verwachten valt. twintig mijnwers meesten zijn fainia: LIMBURGSE DAGEN RO De Limburg: vet Zaterdag geopi zoon was. Je Moeder... Edelachbare, praat me daar niet meer van. Moeder is dood... maar niet, da kan 'k verzekeren, van ver driet van mijnee.Moeder was al jaren suf., om dat van Vader. Arie klemde de lippen. Innerlijk was hij verbitterd.., om dat van vader. Hij wist, wat de vrouw ge leden had. De rechter-commissaris kuchte. Dien man murw maken, was hope loos, en toch... Zeker, jongen, dat is volkomen begrijpelijk. Ik heb de heele oude zaak van je Vader eens nagegaan, Hij paste in de gevangenis voor beeldig op... als hij enkele maanden langer geleefd had... was hij vrij man geweest... twee jaren waren hem ge schonken Maar kijk eens, Swievers. bij beoordeelingen van deze daad wordt allicht rekening gehouden met vroegere gebeurtenissen. Nadat je die dolle streek hebt volvoerd, heb je jezelf aangemeld. Een verzachten de omstandigheid die je verdediger naar voren zal brengen.Daarbij, Swievers... zou het een zeer goeden indruk bij de heeren rechters maken, wanneer je het motief voor je daad vertelde. Dus, nogmaals geheel in jouw belang: verklaar me de reden. Arie keek naar den grond hij zag voor zich... dien avond. Marie schrikken bij het naderen der auto van den jongen Van Beers die hand uitsteken boven het zwarte water van den vijver... hij herleefde: dat moment, toen hij, .omklemd het lichaam der drenkeling, voor de deur van Duivecate had gestaan., dan het gesprek met Trijn... de dierlijke strijd... die in hem gewoed had... tenslotte. dien avond: Jan van Beers... in Zij weet aan innerlijke spanningen uitdrukking te geven... vVe hebben in het begin al gezegd, dat „De Kribbebijter" vrij is van valsch sentiment. En zelfs daar, waar dit gemakkelijk had kunnen insluipen wist men er aan te ont komen. -We bedoelen de scène waarin Willy aan Loes bekent, op de bank sctiaP van „Fol gbe te zijn ontslagen. Hier, in de weer- van Kempei E( gave van close-up, zou een afstorten j De voorzitte erd in de huilerigheid heel gemakkelijk leden Commiss dt zijn geweest. Dat dit voorkomen ee^ uitstekend vin werd, is een stevig bewijs voor de buitengewone lan zelfcritiek van spelers en regie. den landbouw. Iedereen kan „De Kribbebijter" Daarna wenfen gaan zien en er veel genoegen aandering gehoudaan beleven. veestamboek. I w discussie gevoe )Vl MERSELO. Op de jaarvergaderingde productie-eii >n van de ruiterclub Sint Jan, welkeveeslag voor chi deze week gehouden werd, waren keurstamboek. behalve de zeer talrijk opgekomen leden aanwezig, de geestelijke advi seur, en de bijna voltallige besturen van boerenbond en jonge boeren. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek dat de inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 133.68 en de uitgaven f 94.49, zoo dat er kasgeld aanwezig was van f 39.19. Het bedrijfsvermogen der vereeniging bedroeg f 99.78. Dit verslag werd onder applaus der vergadering goedgekeurd. Tot 2de commandant werd be noemd de heer H. Willems. Na een bemoedigend woord van de geestelijke adviseur en_ de eere dat mooie pakkie.. een ander meisje aan zijn zij... liefjes lachend... toege juicht en zijn Marie... Hij blikte langzaam op zijn strijd was gestreden De eer van Marie zou door zijn lippen niet bezoedeld worden..., 'k Heb niks meer te zeggen, Edelachtbare, Weer speelde de griffier met zijn potlood Zoo'n halsstarrige boe renpummel De grijze rechter keek lang naar het weer in elkaar gezakte droeve menschen-wrak... Swievers... al begrijp ik je hou ding niet... tóch... meen ik eenig licht te zien. Kijk eens ik heb een paar getuigen bij me gehad... die me won derlijke dingen vertelden. Was er eenige reden voor jaloezie Met een ruk ging het hoofd op De rechtercommissaris keek gespan nen... zijn vermoeden, op handige wijze uitgespeeld, werd, door de houding van beklaagde bevestigd. Deze bleef zwijgen. Nu, Swievers Je hebt je al verraden... Ik heb niks-niet te verraden, Edelachtbare Weer zonk het hoofd, het gunstige moment was voorbij... Swievers zou niet spreken. - Veldwachter, leidt beklaagde weg. De griffier gaapte. Die zaak kan naar den Officier. Noteer nog een paar opmerkingen. HOOFDSTUK XIX. De heer Ir mr veeteeltconsule hi: over productie e belang daarvaiNa film vertoont U toonstelling. In den nar&a. bond van rundvijkv Limburg, waa in nieuwe werdeibeo dienen gesteld moeders voor wer keuringen. Door den heejr. leeraar aan de k. te Raalte, wer*£n overwaarom trdt voorzitter de heer Pubben, sloot de langstelling voorzitter met gebed. Op de Zaterdag j.l. te Roer mond gehouden vergadering van den bond van rundveefokvereenigingen, werd aan de secr. van onze fokver- eeniging V.I.O.D., voor het nauw keurig bijhouden der administratie van bovengenoemde vereeniging een diploma uitgereikt met het predicaat ZEER GOED. GEIJSTEREN. De nieuwbenoemde pastoor, de zeereerw. heer Tyssen, heeft Dinsdag zijn intrek op de pastorie genomen. De installatie is bepaald op Zondag 23 Februari a.s. BRAND IN EEN SCHUUR. Zaterdagnamiddag ontstond brand een schuur, toebehoorende aan Baron de Weichs de Wenne te Geysteren en gelegen inde nabijheid van het kasteel. De motorbrandspuit uit Venray, die ter hulp was ge roepen, was spoedig ter plaatse en wist den brand tot de schuur te beperken, zoodat het aangrenzende woonhuis en stalling, bewoond door den landbouwer Litjens behouden bleven. TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN. Maandagavond omstreeks acht uur reed de slagersknecht van den heer S. door tot nog toe onbekende oor zaak op den overweg Blerick-Venlo met zijn rijwiel tegen een van Horst komende auto op. Met een zware hersenschudding werd hij opgenomen naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Heithuijsen is Maandagmiddag door onbekende oorzaak de boerderij van de kinderen Clephas afgebrand. Van het vee verbrandden drie koeien, een paard en twee varkens. Verzekering dekt de schade. DE INBRAAK TE WEERT. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft Maandag de slager P. H. en den smid H. S. te Weert, die bij F. Boeken aldaar f 5351.54 aan geld en f 7000 aan effecten hadden ontvreemd, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf ieder, na af trek van voorarrest. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De landbouwer L. te Krawinkel Geleen, die onder de wielen van zijn eigen kar geraakte toen het paard plotseling op hol sloeg en zeer ern stige inwendige kneuzingen en ver wondingen opliep, is in het R.K. Ziekenhuis „De Goddelijke Voorzie nigheid" te Sittard aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. ONTSLAG VAN MIJNWERKERS. Met ingang van 1 Maart a.s. zijn op de Oranje Nassaumijn III veertig en op de Oranje Nassaumijn n kuiling van In devergadeè vj vereeniging geitenfokkerij de opening ooi zitter woordenj de nagedacht* commissaris di lid was der af* Tot bestuui heer A. Bovy, De heer Irïac hield een eau: bestuursleden doen op het £ed fokkerij en h leven. In de vergadhg Limburg van hjNt stamboek weesp v Haffmans, Hen, van het ledeni m tot 823. De vergaderiwaï Varkensstamb*} w: zocht. Tot bestuuifl heer H. Beumë H „Koop Nedlai dan helpei „IVOROL" De lirl VENRAY, Mada hè k gezien. Beukers en de aannemer van den weg, liepen heen en weer voor het gemeentehuis. De eerste genoeglijk trekkend aan zijn pijp, heel rustig of hij niets bijzonders verwachtte. Bij zijn bezoek aan het kadaster, was hij vreemde dingen te weten gekomen. Oorspronkelijk was het zijn bedoeling geweest, alleen na te gaan, hoeveel hypotheek er op de hoeve van zijn aanstaanden schoon zoon stond. De bladzijde met den A. C. J. van Beers lag voor hem open... toen had hij verder gezien, en zelf eigenaar van landerijen, had hij verstomd gestaan. Hoe was dat alles mogelijk. Snel vergewiste hij zich van verschillende cijfers... Maar dat waren geen eerste hypotheken alleen, ook tweede. Tot bedragen, ver boven de waarde, van dezen tijd. Als Van Beers daar van rente en aflossingen moest be talen nou.dan zag het er mise rabel uit. Dat alles begreep Beukers in een oogenblik. En hij dacht aan het telefoonge sprek... waarvan hij onwillig getuige geweest was. Aan de specula!ies. Daar moet ie zeker de zware aflos singen op de hypotheken van beta- ien.-. as ie tenminste met gokken wat won. Nou, en dat hê'k wel beter vernomen 1 Nee Burgemeestertje... dat kon de langste tied wel es ge- duurt hebben. Zoo had Beukers door Deventer gewandeld, weinig vermoedend, dat Ingekomeaii pso van 7 t£L4 INGEKOMEN J. W. Ariënsi Oostrum van ïhe G. H. Hensk^ z van Oss G. J. H. Ronn, straat 19 van la: B. M. M. Vak. C 32 var» Vierijst P. J. M. Kiei Groote Markt !v; A. H. M. Hejeli St. Annalaan tar VERTROKKEÏ M. Suykerbu) Bergen, Kerkstat G. J. Heydenid Javastraat 58 J, P. Manderz. Schubertstraat) I W. J. Hernam Kerkstraat A. A. Mutsa», Blericlc, Grootéa A. G. A. Jaffin W. E. Classej Steyl L. A. Peeterz. A. F. H. ïs Tegelen, Steyl H. H. Horna, naar Oisterwijp J. E. J. Leyi, Heer, Akenstefv' M. J. V. 'S*ls Steegstraat 2V' H. M. de Vijl Rijksweg 61. VENLO. O eeniging van voer 1.980.000 Kipeieren v* j? Kleine eiereij Eendeieren ROERMON1 vereeniging aanvoer 3.250. Kipeieren va Eendeieren zijn als vorfc verkrijgbaar!» curreerendefi Bef Onze Burgemeester is laatIk bin vanmorrege hier al geweest, we u zullen nog maar een oogenblikske op dit zelfde oogenblik Van Beers wachten. Hij is in 't dorp... de auto op weg naar den Haag was. Gr»

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6