Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten, In de bijgebouwen van het groote vierkant huisden in de werkuren de knechts en sliepen snachts in de gemetselde bedsteden op de lange pluimen. Den len Meidag was het, naar oud gebruik had men de nieuwe knechts en meiden ingehaald, deze langs de „haal" of den schoorsteen- haak geleid en hen een welkom ge geven in „wachelwater" of zelfge- stookte jenever en „britskoek" Bretzelküchen Een der nieuwe knechts was een stevig jongmensch uit Vlaanderen- landiemand die al veel gereisd had en zooals hij zelf zeide, van verandering hield. Men kon het aan zijn tongval best hooren, dat hij geen Limburger was. Wel sprak hrj met het vertrouwelijke „doe" in „dich" en had hij ook het zachte zuidelijke in zijn taal, maar hij was vlugger van spraak. Het was een wonderlijke geschie denis met den nieuwen knecht. Toen men, bij het „halen" in alle vroolijkheid bijeenzat, werd er plot seling in een minuut van stilte, zacht getikt op de groene ruitjes van het venster. Dat tikken her haalde zich. De Vlaming had het gehoord en kreeg een kleur als van vreugde. Hij deed de deur open en onmiddellijk vloog een vogeltje naar binnen, zette zich op zijn schouder en trok hem met zijn bekje aan zijn oor. Hij zette zich weer in den kring en het vogeltje begon dan tot ieders verbazing met helderen slag onbe kende deuntjes te fluiten, kwette rend, gorgelend, languithalend, zijn vreugde uitend zonder ophouden. Alles was vol bewondering. En wat had het een s.chitterend, kleurig pakje aan! De borst was rozenrood, de kuif hardgeel, de staart donkerblauw, de pootjes waren geel. Toen het zijn liedjes gezongen had, sprong het op de hand van den knecht, waarin hij zaadkorreltjes had, die hij uit zijn Kamizoolzak ge haald had. Hij noemde het zijn „fluiterke". Hij zette de deur weer open en het fluiterke verdween. Maar toen hij smorgens met de paarden uittrok, zat het op den haam en zong weer zijn hoogste lied. Als hij terugkeerde, vloog het op den hoogen vlierstruik aan de deur en rustte. Later sloop het snachts door een opening boven de deur binnen die het spoedig ontdekt had, en zette zich op de bedstee deur. De knecht werkte voor drie en het vogeltje floot voor drie. De Vilsterbossche baas was best tevre den over den nieuwen knecht. Maar jaloersche collega's vonden hem vreemd, hij werkte te hard en dat „vogeltje" „Het fluiterke" Zou daar niets achter zitten Zou de „oevele" of de booze hem niet helpen Kon de duivel zelfs daar ook niet achter zitten Men fluisterde den baas dat in en deze, die nog al bang was voor alle geheimzinnigheid, begon er over na te denken. 't Werd missiettfd in 't dorp, de klokken luidden, de pater preekte en vermaande tot gebed. Hij kwam ook op Vilsterbosch op bezoek en sprak met den baas en hoorde van het „fluiterke". Hij raadde den baas aan den Vla ming zelf er over te spreken. De baas deed dit! Maar de Vlaming ontweek de vraag, omtrent de her komst van het vogeltje, maar stem de toe, dat men aan den pater zou vragen, wat deze over de geheim zinnige zaak dacht, ja, hij zou er hem zelf over gaan spréken. De Vlaming ging dan ook op weg naar den pater. Maar eensklaps, toen hij de deur van het knechtenverblijf uitging, hoorde men het vogeltje op treurigen toon sprekende zingen: „Vaarwel, vaarwel, o bitter scheiden, dat eeuwig duren moet; vóór 't lange, lange zware lijden, een droeve, laatste afscheidsgroet". Het trof den knecht diep Toen hg met den pater gesproken had, ging deze mede en vond het „fluiterke" nog op den vlierboom zitten. Hij sprak het kleurige vogeltje aan en gebood het: „Fluiterke fluit" maar het zweeg Hij herhaalde zijn bevel, maar het vogeltje bleef stom. Toen zei hij; „fluit ge nu niet, dan zult ge ook voor eeuwig niet fluiten en stom blijven." Na deze woorden verdween het wondervogeltje, is nooit meer gezien, de knecht werd ziek en werd na drie maanden op het dorpskerkhof begraven. Hij had zich dood getreurd. Wordt vervolgd. Steun aan de Pluimveehouderij. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee uit het Land bouwcrisisfonds uitkeeringen zullen worden gedaan aan fokkers en hou ders van vermeerderingsbedrijven. Deze uitkeeringen zullen geschie den op grond van de aantallen door fokkers en houders van vermeerde ringsbedrijven afgeleverde, van eigen bedrijf afkomstige kuikens en broed- eieren. Teneinde voor het ontvangen van een uitkeering in aanmerking te kunnen komen, dienen de houders van vermeerderingsbedrijven zich tegenover de Centrale te verbinden de kippenkuikens, welke zij zullen afleveren, te zullen verkoopen voor een prijs van ten hoogste 15 ets. per stuk en de voor broedei bestemde kippeneieren, die zij aan kuiken broeders zullen afleveren, voor ten hoogste 4 ets. per stuk. De fokkers dienen dezelfde verplichting aan te gaan, behalve ten aanzien van de kuikens, die zij afleveren aan houders van vermeerderingsbedrijven. Met betrekking tot af te leveren vrouweiijke eendenkuikens en voor broedei bestemde eendeneieren is het noodig, dat de betreffende fokkers en houders van vermeerderingsbe drijven een overeenkomstige ver bintenis aangaan met dien verstande, dat de prijzen, waarboven zij niet zullen verkoopen, daarvoor lager zijn gesteld, naarmate de leverings- tijd later in het broedseizoen valt. Voor vrouwelijke eendenkuikens neemt de prijs, waarboven zij niet mogen worden verkocht geleidelijk af van 60 tot 25 ets. en voorbroed- eieren van 9 tot 3 ets. Wanneer een houder van vermeer- deringsbedrijf de zoo even genoemde verbintenis heeft aangegaan en ook overigens aan de gestelde voorwaar den voldaan heeft, ontvangt hij een uitkeering van 5 cents per door hem afgeleverd kippen en van 10 cents per door hem afgeleverd vrouwelijk eendenkuiken. Voor ieder door hem aan een kuikenbroeder afgeleverd voor broedei bestemd ei, zal hem een bedrag van 3 ets. worden uitgekeerd. De uitkeeringen aan de fokkers voor door dezen aan kuiken broeders af te leveren broedeieren zijn dezelfde als die aan houders van vermeer deringsbedrijven. Voor door de fokkers af te leveren kuikens wordt verschil gemaakt naar gelang deze al dan niet aan een houder van een vermeerderings- bedrijf worden afgeleverd. Gebeurt dit wel, dan zal aan den betrokken fokker worden uitgekeerd een bedrag van 15 ets. per kippenkuiken en van 30 ets. per vrouwelijk eendenkuiken. De aflevering der kuikens zal daartoe moeten hebben plaats gehad vóór 20 April 1936, uitgezonderd die van lichte rassen, welke uiterlijk 25 April 1936 moeten zijn ingeleverd. Deze uitkeering zal niet plaatsvinden, wanneer aan den nouder van een vermeerderingsbedrijf te zamen meer kuikens worden geleverd dan het aantal bij de keuring vanwege de Centrale in het najaar van 1935 op het betrokken bedrijf goedgekeurde hennen of eenden, verhoogd met 25 pet. Voor kippenkuikens en vrouwelijke eendenkuikens die door fokkers aan anderen dan houders van vermeer deringsbedrijven zullen worden afge leverd, zullen de uitkeeringen resp. bedragen 5 ets. en 10 ets. In het algemeen wordt verder nog het voorbehoud gemaakt, dat de uit keeringen slechts zullen worden gedaan over ten hoogste 25 eieren per goedgekeurde hen of eend, die bij de keuring vanwege de Centrale in het najaar van 1935 op'het betrok ken bedrijf aanwezig was. Een kippenkuiken zal hierbij gelden voor 12/3 ei en een eendenkuiken voor 31/3 ei. Over door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven afgeleverde voor broedei bestemde eieren zal alleen uitkeering worden gedaan, indien deze inderdaad als zoodanig gebruikt zijn. Met de bovenomschreven steun regeling wordt in dezelfde richting voortgegaan, als tot dusverre bij de teeltregeling steeds gevolgd is. Eenerzijds wordt er mede beoogd het mogelijk te maken, dat de pluim veehouders, van wie velen in moeilijke omstandigheden verkeeren, zich op voordeelige condities kuikens zullen kunnen verschaffen, waarmede zij hun stapel op doelmatige wijze kun nen verjongen, terwijl het anderzijds de bedoeling is ervoor te zorgen, dat de bemoeiingen van de houders van vermeerderingsbedrijven en de taak van de fokkers op redelijke wijze beloond kunnen worden. VENRAY, 8 Febr. 1936 FAILLISSEMENT. Beëindigd door het bindend worden der eenige uitdeelingslijst het fail lissement: H. Janssen, timmerman en aan nemer te Venray; uitkeering aan conc. crediteuren 16.609 pCt. Rechter-commissaris Mr. van der Grinten en Curator Mr. A. Geurts, advocaat en procureur te Venlo. DE CIRCUS-CLOWN IN LUXOR-THEATER. Deze week zullen de bezoekers zich wel haasten om een plaats te bemachtigen, daar het programma wat geboden wordt, door eenieder zal willen gezien worden, omreden den alom vermaarden filmkomiek Joe E. Brown in een zijner beste filmwerken, n.l. „De Circusclown" u eenige uren van genot zal verschaf fen en tevens als hoofdschotel wordt gepresenteerd in het mooie en amu sante programma. Joe E. Brown weet als steeds zijn zeer talrijke bezoekers een genoeg lijke avond te verschaffen, het lachen is dan ook in den Circus clown niet te bedaren. De dolste situaties met de grappigste invallen volgen elkaar in snel tempo op. Hij alleen reeds vertegenwoordigt een geheel circus. Vooral valt hier te roemen zijn buitengewone acrobatiek, door zijn groote lenigheid en be kwaamheid als acrobaat, alsmede de omgang met de wilde dieren. Tranen zult u lachen met deze ware genotvolle film, waarbij zijn welbekend schreeuwgeluid meerma len door de zaal zal weerklinken. In het bijprogramma, dat even eens actractief is, noemen wij het welbekende Polygoon-nieuws met speciaal Holland-nieuws, terwijl het tweede hoofdnummer „In geheime opdracht" met John Wayne en zijn wereldberoemd wonderpaard Duke, reeds een bezoek waard zijn. Zondagmiddag om 3 uur zal in Luxor een speciale kindervoorstel ling geven met „De Circusclown". Met deze film zullen de kinderen zich reuze amuseeren. MARKT TE VENRAY. Maandag waren ter veemarkt aangevoerd in totaal 203 stuks t.w. dragend vee 22; gust vee 8; vet vee 20; biggen 153. Handel levendig in dragend vee, in vet vee kalm. Prijzen dragend vee van f 175210; gust vee van f 80130 per stuk. Vet vee van 22 tot 25 cent per pond. Biggen van f_l013.50 per stuk. MERSELO. Deze week vergader de de fok- en controlevereeniging „Verbetering is ons doel" in café Janssen alhier. De voorzitter, de heer P. Pubben, opent de vergadering met gebed, heet de talrijk opgekomen leden, jonge boeren en verder belangstel lenden van harte welkom en werpt even een terugblik op 't afgeloopen jaar. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den se cretaris ontleenen wij: In de ver schillende registers staan ingeschre ven 103 koeien. Hiervan werden berekend en gefiatteerd 85 melk- staten. De gemiddelde productie cijfers hiervan waren; 5018 kg. melk met 3.55 pet. vet of 178.2 kg. botervet in 340 dagen. Het gemiddelde kg. melk per dag en per koe bedroeg 14.77. In 1934 waren deze cijfers: 4595 kg. melk met 3.5 pet. vet of 160.8 k.g. botervet in 337 dagen. De vooruitgang was dus het af geloopen jaar: 423 kg. melk of 17.4 k.g. botervet, terwijl het pet. vet E°g 0.Ö5 omhoog ging. Een prachuge vooruitgang dus. Geschetst en ingeschreven werden 40 kalveren, waarvan 3 mannelijke en 37 vrouwelijke. De beste controle-koe, in dit geval een N.R.S.-dier gaf; 10.623 kg. melk of 362.2 kg. botervet met 3.41 pet. vet in 510 dagen. De inkomsten bedroegen f 481.75 De uitgaven bedroegen f 491.79 Nadeelig saldo f 10.04. Het zuiver bedrijfsvermogen be droeg op 31 Dec. 1935 f 129.04. De begrooting over 1936 sloot met in komsten en uitgaven, met een be drag van f 468. Onder dank aan den secretaris werd dit verslag goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid J. Arts van Kessel werd herkozen. Het pet. vet hetgeen de koeien moeten om opgenomen te kunnen worden in het fokregister bleef on veranderd. Na enkele mededeelingen van huis- huishoudelijken aard sluiting. MARKT TE HORST. Totale aanvoer 100 stuks. Aanvoer 49 stuks rundvee, 20 dra gende vaarzen en koeien f 130190 viugge handel. 29 vette koeien 20 24 cent per K.G. levend, handel lui met iets zakkende prijzen. Biggen 51 stuks. Prijzen van f 10 tot f 12.— met vluggen handel. WANSSUM. Dezer dagen hebben reeds enkele manschappen van de militaire politie de nieuw gebouwde barak te Wanssum betrokken. Naar wij vernemen zal de brigade, wanneer zij voltallig is 16 manschap pen tellen. DE NIEUWE WEG WELLSCHE VEER—RIJKSWEG. In den loop der vorige week is een begin gemaakt met den aanleg en de vernieuwing van den weg Wellsch VeerRijksweg. De nieuwe weg zal loopen van het veer door het geheele dorp tot aan de Muziekzaal, dan langs het kasteel tot aan het witte hek, van waar een nieuw gedeelte zal worden aangelegd, schuin door de weiden van Dr. Wolters, om dan nabij de boerderij van Verstappen weer op den ouden weg uit te komen. Reeds zijn bij de Muziekzaal ver- schilende boomen gerooid, terwijl men in bovenbedoelde weiden reeds is begonnen met het afsteken van graszoden. Tevens zal bij gelegenheid van den aanleg van den weg door de geheele Grootestraat een rioleering worden aangebracht. Het werk, dat door de Mg. Wegen bouw is aangenomen voor de som van f 35.780 zal hoofdzakelijk worden uitgevoerd met werklieden uit Well. VERGADERING BOERENBOND OVERLOON. Vorige week vergaderde alhier in 't patronaat de R.K. Boerenbond. De voorzitter A. Schraven deelde in zijn korte inleiding mede, dat de omzet wederom is toegenomen met 20 wagons. Vervolgens verkreeg de secretaris de heer J. H. Janssen het woord om een duidelijk en volledig verslag over het afgeloopen boek jaar te geven, waaraan we het vol gende ontleenen De omzet van voederartikelen be droeg 1965537 Kg. voor een waarde van f 145.858.18, meststoffen 1420930 Kg. waarde f 29.296.48, brandstoffen 611650 Kg waarde f 8667.61. Diverse artikelen 30987 Kg. waarde f 4557.63. Totale omzet bedroeg 4028155 Kg. voor een waarde van f 188.379.90. In 't afgeloopen boekjaar bedroeg de omzet 3823415 Kg., dus wederom een vermeerdering van ruim 20 wagons. Als we nog eens even terug gaan naar het boekjaar 1932'33 toen de omzet was 286 wagons, en thans ruim 402 wagons, dan is dit in 2 jaar een vermeerdering van 116 wagons. Wel een bewijs, dat deze organisatie groeit en bloeit, onder het accuraat beheer van den secre taris J. H. Janssen. Het aftredend bestuurslid P. J. Wienen werd herkozen. De volgende subsidies werden toe gewezen Jonge Boeren, Boerinnen- bond en Geitenbond elk f 20. Er was ook een aanvraag om sub sidie ingekomen van de plaatselijke afd. van den B.V.L. De voorzitter zegt het vorig jaar een subsidie-aanvraag van de voet balbond te hebben afgewezen, aan gezien alleen aan landbouwinstellin gen een dergelijke subsidie wordt verleend. Hg stelt het bestuur voor om ook deze aanvraag te weigeren. Dit is geen bewijs dat we geen sympathie voor deze afd. hebben, integendeel, aldus de voorzitter, ik ben zelf bijzonder vrijwilliger." Doch nu heeft het bestuur voorgesteld, om bg de eerstvolgende schietwedstrijd der afdeeling een gratificatie toe te kennen. Werd door de algemeene vergade ring goedgekeurd. Daarna kwam een voorstel van het bestuur om over te gaan tot den bouw van een pootaardappel-bewaar- plaats. Hierover werd een toelichting gegeven door den heer Sprenkels landbouwonderwijzer te St. Anthonis. Na deze toelichting werd door de algemeene vergadering besloten om tot den bouw over te gaan. De bouwkosten werden op ruim f 2000 geschathet bewaarloon per 100 K.g. zal ongeveer f 0.60 bedragen. Daarna werd er door de voorzitter op gewezen, om toch zoo veel moge lijk op tijd de afgehaalde goederen te betalen. Al te hooge credieten worden niet meer verleend. Door het bestuur zal maandelijks gecon troleerd worden en blijkt, dat de credieten te hoog loopen, zal de goederenlevering worden stopgezet. Daarna gaf de voorzitter nog een uiteenzetting over de in uitzicht ge stelde steun aan den kleinen boer, welke resp, f 25, f 40 en f 50 zal bedragen. Tot slot sprak de geestelijke ad viseur nog een opwekkend woord en spoorde alle leden aan hun organi satie te blijven steunen en niet de actie Bouwman. VEREENIGING „H. STEDE." Het bestuur van de vereeniging de H. Stede, afdeeling Horst, vergaderde Zondag te Tienray in hotel A. Ver voort. De volgende vereenigingen waren vertegenwoordigdTienray. Meerlo, Broekhuizenvorst, Broekhuizen en Horst. De voorzitter, de heer G. Peeters, opent de vergadering en heet in het bijzonder welkom den zeereerw. heer pastoor Dinkels. Hij geeft uitleg betreffende de Noord-Limburgsche vereeniging, waartoe ook Horst als afdeeling behoort. In de St. Nicolaaskerk te Amster dam, waar Noord-Limburg de H. Mis zal bijwonen, zullen gedurende die H. Mis twee collectes gehouden worden, de eerste voor de Noord- Limburgsche vereeniging en de tweede voor de armen van Amster dam. De trein voor de leden van den Stillen Omgang zal te Tienray ver trekken om 10.40 uur. Er zal voor het vertrek te Tienray een plechtig Lof gehouden worden, waaronder predicatie. In de St. Nicolaaskerk te Amster dam zal een H. Mis gezongen worden door alle deelnemers. Ook Con Amore van Venlo zal hieraan medewerking verleenen. De leden van de afdeeling Horst, die de tocht op 2122 Maart niet mee kunnen maken, zullen tijdig verzocht worden de H. Mis op 22 Maart bij te wonen tot intentie van de deelnemers aan de Stillen Om gang. Er zullen dit jaar twee propaganda- avonden gehouden worden, n.l. een te Tienray op Dinsdag 3 Maart, 's avonds half acht en te Horst, ver moedelijk Dinsdag 10 Maart. De voorzitter van de vereeniging Noord-Limburg, de zeereerw. pater Matthijssen uit Baarlo, zal die avon den dan een lezing houden. De afdeeling Horst zal zorg dragen voor de propaganda en versiering van de te vieren Sacraments-Donder- dag te Tienray. BIJNA 1100 WERKLOOZEN. Uit een opgave door de Gemeente lijke Arbeidsbeurs vertrekt blijkt, dat er te Venlo thans weer 1092 werkloozen staan ingeschreven. Naast het groote aantal werkloozen onder het ongeschoold fabriekspersoneel (359), komt de grootste werkloos heid voor in de bouwbedrijven (262.) DURE GRONDEN Op een publieke verkoop van gronden te Tienray bracht dezer dagen een stuk land, groot 1 H.A. 11 c.A. de som op van f 2900. Als men dan na gaat. dat die grond niet aan den verkeersweg ligt en alleen voor tuingrond gekocht is, zou men zeggen, dat er in den slechten toe stand der tuinders eenige kentering komt. BRANDSTICHTING TE ECHT. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft Maandag den loswerk- man J. J. H. te Echt, die door de rechtbank te Roermond was veroor deeld tot 12 maanden gevangenisstraf wegens brandstichting in een schuur veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek van voorarrest ONDER ZAND BEDOLVEN. Te Hoensbroek heeft een tragisch ongeluk plaats gehad. De 23-jarige H. G. was daar in een zandberg bezig met het maken van een onder- grondsche bergplaats. Toen hij niet op den gewonen tijd aan tafel ver scheen, ging men naar den zandberg om hem te roepen. Daar deed men een vreeseüjke ontdekking. De jon gen was onder het zand bedolven geraakt, alleen zijn rug was nog gedeeltelijk te zien. Terstond ging men met man en macht aan het werk, om den ongelukkigen uit zijn netelige positie te verlossen, terwijl geneeskundige hulp spoedig ter plaatse was. Nadat het slachtoffer bevrijd was, kon de dokter echter slechts den dood constateeren. PATER C. J. v.d. VALK O.F.M. t In het ziekenhuis te Weert is overleden de zeereerw. pater C. J. v. d. Valk O.F.M.oud-pastoor van de H. Hartkerk aan het Kleverpark te Haarlem. Marlt (berichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 1.850.000 eieren. Kipeieren van f 2.80 tot f 3.30 Kleine eieren van f 2.50 tot f 2.70 Eendeieren van f 2.50 tot f 2.90 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 3.050.000 eieren. Kipeieren van f 2.50 tot f 3.30 Eendeieren van f 2.50 tot f 2.90 AUTO RIJDT IN ZUID WILLEMSVAART. Dinsdagmorgen om half negen reed een auto, bestuurd door den 22-jarigen I. Toncnan, wonende te Oss, in de Zuidwillemsvaart ter hoogte van Den Dungen. Door de gladheid van den weg en mogelgk ook doordat hij verbligd werd door het zonlicht, verloor de bestuurder volgens ver klaringen van een ooggetuige, den klompenmaker Breudel uit Den Dungen, de macht over het stuur, reed tegen de langs den weg staande boompjes en daarna in het water. De auto verdween geheel onder water. Plotseling zag B. den bestuur der boven water komen, die zich zwemmende trachtte te redden. Vermoedelijk echter tengevolge van te groote inspanning en ver stijving van zgn ledematen door het koude water, begaven hem zijn krach ten en na een hulpkreet verdween hij in de diepte. De politie uit Den Dungen haalde eenigen tijd daarna het lijk meteen dreg op. GASVERSTIKKING, Toen volgens gewoonte de melk boer Maandagmorgen zich aan de woning van den alleenwonenden ongeveer 60-jarigen H. R. in de Hoogte Dwarsstraat te Tilburg ver voegde en de deur binnenging, nam hg een sterke gaslucht waar. Bij onderzoek bleek R. levenloos op zijn bed te liggen. De slang vanhetgas- comfoor bleek te zijn losgeraakt. LIJK OPGEHAALD. Uit het Maas- en Waalkanaal bij Nijmegen is opgehaald het lijk van zekeren H. V. uit Nijmegen, die eenigen tijd werd vermist. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid en te water geraakt. Teeken des tiids. De gemeente-ontvanger van Ambt Hardenberg verduistert f 12000, een wethouder van de stad Groningen f 10.000, een handelsreiziger in Noord Scharwoude f 6000, de directeur van een brandwaarborgmaatschappij in Heerenveen enkele tienduizenden guldens, een 77jarige kassier van de Boerenleenbank te Ruinen f 19000, een notaris in Amsterdam verliest zijn ambt door een tekort van mis schien een paar ton. Het is alles te samen de korte inhond van een aantal berichten uit den laatsten tijd. Veel zal „nog niet" bekend zgn en veel zal ook bedekt worden onder den mantel der liefde. Het is een teeken des tgds, dat velen, die vertrouwensposten vervul den, in den knoei geraken, 't Is zoo hard om door de tijdsomstandig heden het eigen vermogen te zien verteren en... zoo verleidelgk om dan redding te zoeken middels de toever trouwde gelden van anderen. 't Komt immers wel weer in orde de tijd zal ééns beter worden Zwakte is laakbaar, maar óók menschelijk. Voor velen is het „uitkomen" van het bedrog een verlossing, de ge vangenis een opluchting, 't Is aan genamer om een nieuw leven te beginnen dan een slecht leven voort te zetten. Men dient een beetje medelijden te hebben met de angsten en zelf verwijten, welke soms jaren achtereen het deel zijn van hen, die vertrou wen misbruikten. We moeten zulke tragedies zooveel mogelgk zien te voorkomen. We zien nog al te vaak op tegen menschen, wier rijkdom vanouds vermaard was, er zijn thans veei paupers onder hen. Zij zelve alleen weten het en dezen brandt het geld in de handen, telkens als we het hun weer toevertrouwen. Ieder voele in dezen tijd heel scherp zijn taak van controle, in het bedrijf en in de organisatie, wie of wien deze controle ook moge gelden. Controle helpt fraudeurs uit hun hel en beschermt de penningen van menschen, wier restant-bezit in dezen tijd het laatste plechtanker is. AMATEURSZWENDEL. De voetbalwereld is in beroering gebracht door „ontdekte" overtreding der amateursbepalingen door eenige voetbalclubs, tegen welke thans zekere straffen van administratieven aard zijn uitgesproken. Als zwarte beroepsschapen zgn nu de clubs P. E. C., A. G. O. V. V. en B. V. V. gebrandmerkt. We houden ons hart vast over hetgeen te ge beuren staat als het onderzoek wordt voortgezet, vermoedelijk blijkt er dan geen amateursclub meer over te zijn. Het amateurisme in de voetbal wereld is al lang een onwaarachtig heid. De voetballerij we doelen in het bijzonder op de hoogere regionen is naast „sport" vooral „zaak." Het organiseeren van een eenvoudi- gen competitiewedstrijd beteekent het doen kloppen van een begrooting, welke in de duizenden guldens loopt. Spelers van eerste elftallen zijn „menschen, die wat beteekenen" in de sportwereld, krachten, met wie de besturen rekening hebben te houden, willen ze hun voetbalzaak laten floreeren. Zulke menschen zouden zich laten afschepen met een kaartje voor den trein en een vergoeding voor een broodje, terwijl ze de guldens bij honderd- en duizendtallen in hun clubkas doen stroomen Kom toch Al jaren lang heeft het publiek vrij algemeen geloofd en aanvaard, dat de „vergoedingen" der spelers van bekende elftallen het karakter van salarissen zeer dicht benaderen. En dat het veelal gebruik werd om spelers uit het eene elftal naar het andere weg te koopen. Alleen de officieele voetballeiders zijn pas dezer dagen tot „ontdekkin gen" in dien zin gekomen. Laten ze thans maar vlug de vol gende ontdekking doen, n.l. dat het beter is om het bestaande beroeps voetbal te erkennen dan hetzelve nog langer te camoufleeren. Ook de sport is gediend met het betrachten van de waarheid. EEN DUUR GETUIGSCHRIFT. De „vader- van een weeshuis te Coevorden kreeg onlangs zijn ont slag en op het toen aan den man afgegeven getuigschrift vermeldde het bestuur, dat dit ontslag een gevolg was van gepleegd lijdelijk verzet. Natuurlijk vond de ontslagene toen geen nieuwe betrekking en daarom sprak hij het bestuur aan voor scha devergoeding. De rechtbank wees deze schade vergoeding toe tot een bedrag van f 4500. Het bestuur van het wees huis zit in zak en asch, zegt niet te kunnen betalen en gaat in hooger beroep, omdat het zich slechts be wust is, de waarheid op het getuig schrift te hebben vermeld. We herinneren aan deze zaak, omdat blijkens de practijk velen meenen, dat het vrijstaat om aan ontsiagen personeel getuigschriften met beoordeelingen te verstrekken. Dat is een misvatting. Wie op het getuigschrift van een bediende allerlei loffelijke eigen schappen van dezen wil- vermelden, zal daarvan geen nadeel ondervin den, althans niet van de zijde van den ontslagene. Maar de wet bepaalt, dat een ge tuigschrift slechts de opgave mag bevatten van den tijdsduur waarover het dienstverband liep. De werkgever is verantwoordeiijk voor alle schade, welke uit toevoe gingen ook al berusten die op waarheid kan voortvloeien. Pas als een andere werkgever naar de gedragingen van een ontslagen personeelslid informeerl, mogen ver dere aanwijzigingen worden verstrekt. In zekeren zin is deze regeling goed en juist. Bij het scheiden van personeel door een, van de eene of andere geforceerd ontslag, is er vaak een verbittering, welke spoedig voor meer normale gevoelens wijkt. DISTRIBUTIE GOEDKOOPE MARGARINE. Naar de Msb. van bevoegde zijde verneemt, is een bericht, als zou de regeering voornemens zijn, de distri butie van goedkoope margarine uit te breiden tot een grooter aantal ondersteunde gezinnen, doch de hoeveelheid, die per hoofd beschik baar wordt gesteld, te verminderen, zeer voorbarig. Wel wordt de moge lijkheid onderzocht, op deze wijze een grootere categorie personen bg de distributie van goedkoope marga rine te betrekken, maar dit vraag stuk verkeert nog slechts in een stadium van overweging. Er is nog in het geheel geen decisie genomen en zelfs is het zeer twijfelachtig, of de beslissing zal gaan in de richting in bovenbedoeld persbericht genoemd. Als een^bezwaar wordt gevoeld het feit, dat, wanneer goedkoope volks margarine aan een grooter aantal gezinnen wordt verstrekt, de groote gezinnen een kleiner hoeveelheid zullen krijgen. Dit is één der nood wendige gevolgen van een verdeeling der beschikbare hoeveelheid over meer gezinnen. Aan vergrooting van het quantum is een belangrijk financieel bezwaar verbonden in verband met het feit, dat de door de begrooting aange geven grenzen niet mogen'worden overschreden. VERBOUWVERBOD BRAVO, DE WET EN KAMPIOEN. Uit bij den Plantenziektenkundigen Dienst ingekomen berichten bljjkt, dat sommige verbouwers van aard appelen van meening zijn, dat het verbouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen niet van toepassing zou zgn op voor eigen gebruik ge teelde aardappelen van deze rassen. Deze veronderstelling is ten eenen- male onjuist. De genoemde rassen mogen in het geheel niet meer ver bouwd worden, dus ook niet voor eigen gebruik. Verbouw van Bravo, de Wet en Kampioen is strafbaar. LEVE DE VRIJBUITERIJ. Het Nederlandsche nationaal-socia- lisme en fascisme zgn betrekkelijk jong en men kan daarom niet ver wachten, dat de leiders dezer be wegingen zich reeds een beslist oordeel over alle mogelijke vraagstukken hebben verworven. Om dezelfde reden kan men het ze ook niet kwalijk nemen, als ze 'r eens een keertje „naast" zgn in hun uitspraken. Anders staat dat met de verklaring van Ir. Mussert op de betooging van Maandag j.l. in de Apollohal te Amsterdam, De leider vertelde, dat hij lang en ernstig had nagedacht over de al- of niet-rechtvaardigheid van den Italiaanschen aanval op Abessinië. Hij achtte thans den tijd gekomen om te openbaren, dat Italië met zgn optreden tegen Abessinië gelijk heeft. „Ik keur onvoorwaardelijk goed," zoo zeide spreker, „dat wanneer een volk geen land genoeg heeft, dit volk uitgaat om het te zoeken, om terreinen om vlakten te zoeken die bijna onbevolkt zgn." Dat is de huldiging van het „recht" van den sterkste. De leider der N.S.B. schgnt meer behoefte te hebben om Mussolini te verdedigen, dan om de Nederlandsche belangen te bescher men, want met een beroep op de woorden van Ir. Mussert kunnen de Duitschers of de Japanners straks ook verovering rechtvaardigen van een groot deel der Nederlandsche bezittingen ln Indië. Bezittingen, welke we zelf verkregen in een tijd, toen het moreel der menschen nog niet boven de thans door Ir. Mussert gehuldigde opvattingen uitging. De heer Mussert keurde het in zijn even genoemde rede overigens af van Mussolini dat hij Oostenrijk in ketenen en boeien geklonken houdt. Oostenrijk komt meer toe, meent hij, aan den anderen Europee schen dictator, aan Hitier. „Oostenrijk zoo zei hij moet zelf beslissen over de vraag, wat het wil zijn: voorpost van Italië

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6