AKKERTJES Provinciaal Nieuws Qemengde Berichten. Ködel en Böhm Dorschmachines KUNSTMESTSTROOIERS, Smederij Gebr. Lucassen, Leunen deze afgod een soort god geworden, wiens vereering bij hen de plaats van die der oude ikomen heeft inge nomen. Ook talrijke toeristen uit zoowat alle landen der aarde trekken naar Moskou, met het doel, het gebalsem de lijk van den mysterieuzen leider te zien, om wiens hoofd het aureool zweeft van communistische heilig heid. Maar allen worden teleurgesteld. Niemand mag het mausoleum bin nentreden. Het staat daar indruk wekkend tegen den muur van het Kremlin, het tsarenpaleis, dat een geweldige geschiedenis langs zich heen zag gaan en thans het middel punt is van het grootste economische experiment, ooit door menschen ondernomen. Het is vierhoekig, dit mausoleum en uit roodachtig en zwart graniet opgetrokken. En het doet aan als een stel op en in elkander geplaat ste kubussen.' Op het reusachtige Roode Plein lijkt het, wanneer men b.v. van den kant van he£ sombere gebouw der Gepeoe afkomt, betrekkelijk klein. Maar wie er voor staat, wordt ge troffen door dit staal van stoere en zakelijke bouwkunst, waarmede de bouwmeester Shstjoesev zich in 1930 een bijna onsterfelqken naam ver wierf. In den muur van het Kremlin, juist achter het Lenin-mausoleum. liggen bekende revolutionnairen be graven. De Amerikaan John Reed, de Pool Dzerzhinski, Sverdlov, Kras- sin en vele anderen. Maar de blikken van hen, die over het Roode Plein passeeren, gaan bijna alleen uit naar de steenmassa, die het stoffelijk overschot van Lenin in haar stroeve lijnen omvat. De gelukkigen, die het mausoleum vroeger konden betreden, zagen in een groote, vierkante kamer op een groot blok graniet en onder een tentvormige, glazen overkapping het gebalsemde lichaam liggen van Uljanoff, gekleed in het uniform van een officier van het Roode Leger en met een lijkwade over de beenen. Het kale, Slavische hoofd met den dunnen baard en snor rustte op een zijden kussen. Uit de hoeken der glazen overkapping viel het licht van verborgen electrische lampen op het wasachtige gelaat van den s.man, die de wereldrevolutie van het wereldproletariaat uitriep. Er was geen andere verlichting in de kamer en er heerschte een soort schemering. In deze schemering stonden de wachten, die er voor zorg moesten dragen, dat er niet gesproken werd. Acht millioen menschen hebben tot dusver langs Nicolai Lenin gedefileerd Maar in September werd de tombe onverwacht gesloten. Geen mensch mocht er meer in. Officieel werd medegedeeld, dat de lucht der talrijke bezoekers de atmosfeer bedorven had, waardoor het werk der geleer den, die Lenin's lijk hadden gebal semd, gedeeltelijk ongedaan was gemaakt, zoodat hier een nader onderzoek moest worden ingesteld. Bovendien zou een behoorlijke in stallatie voor geregelden toevoer van versche lucht worden aangelegd. Kort te voren hadden de geleerden, die het balsemen verrichten, de orde van Lenin gekregen, de hoogste orde van sovjet-Rusland. Zij waren het geweest, die in 1924, toen Lenin ge storven was, het stelligst geantwoord hadden op een informatie der nieuwe machthebbers, of het mogelijk zou zijn, het stoffelijk overschot zoodanig te bewerken, dat het publiek ten toongesteld kon worden. Lenin's lijk bleef achttien maanden in het Kremlin, tot het mausoleum klaar was, nadat het eenigen tijd in een voorloopige tombe op het Roode Plein had vertoefd. Vier maanden lang hadden de twee geleerden aan de balseming gewerkt. Het balsemen was geen nieuwigheid. Het is bekend, dat Enrico Caruso, die in 1921 stierf, in een mausoleum bij Napels ligt opgebaard, eveneens in een glazen overdekking. Bezoekers, die in den laatsten tijd werden toegelaten, onder wie Tito Schipa, deelden mede, slechts een verandering in de gelaatskleur van den grooten zanger te hebben kunnen opmerken. De twee geleerden waren de bio chemist Iljitsj Zbarsky en de anato mist Wladimir Petrovitsj Vorobev. Ze werden, nadat hun werk met succes bekroond leek, met het ge regelde toezicht belast en ze maakten geen bezwaar tegen de eindelooze rijen, die langs het stoffelijk over schot defileerden. De bezoekers gin gen het mausoleum door een naar omlaag loopende gang binnen en kwamen aldus in de eigenlijke graf kamer, die heel sober gedecoreerd is. Toen het mausoleum gesloten werd, begonnen natuurlijk allerlei geruch ten de ronde te doen. Niemand ge loofde de officieele mededeelingen. Algemeen werd verteld, dat het lichaam was gaan krimpen en Lenin grieptde eer van de femilie is t'r mee gemoeid Wordt vervolgd. er als een dwerg ging uitzien. De een was van meening, dat het gelaat niet voldoende geprepareerd was geweest en erg aan het invallen was, zoodat het totaal onherkenbaar werd. Tenslotte ging men er zelfs aan twijfelen, of het wel ooit Lenin's lijk was geweest, dat daar onder het glas gelegen had. Van officieele zijde werd weing gedaan, om al die geruchten te ont zenuwen en het gesloten mausoleum was weken lang in Moskou het ge sprek van den dag. Er werd ook niets gedaan, om de vreemdelingen op de hoogte te brengen. Wie het mausoleum wilde binnengaan, werd door de wachten onverbiddelijk terug gewezen en als men geen Russisch kende, viel het niet mee, achter de oorzaak te komen. Velen meenden, dat vreemdelingen niet binnen moch ten gaan, maar zagen dan, dat ook de Russen werden teruggewezen en langen tijd verbaasd redeneeren bleven. Het sluiten van de tombe viel juist samen met de jaarlijks che theaterfeesten, wanneer tal van vreemdelingen naar Moskou komen. Dè teleurstelling was algemeen. Toen werd bekend gemaakt, dat Zbarsky en Vorobev gezorgd hadden, dat Lenin's lichaam tot het jaar 2035 intact zou blijven. Bovendien zouden ze een boek schrijven, waarin hun heel bijzondere methode zou worden beschreven. Maar kort daarop verklaarden ze, hun geheim nog een tien of twaalf jaar voor zich te zul len houden. En de bronzen deuren van Lenin's mausoleum zijn nog steeds gesloten. Boven die deuren hangt een blok porfier van vijftig ton. Er in staat slechts „Lenin" gebeiteld. Foto's van het inwendige zijn nooit gemaakt. De regeering heeft steeds den toegang aan fotografen gewei gerd, zoodat er van het inwendige alleen teekeningen bestaan. Eerlang wellicht zal de tombe weer geopend worden. En dan begint opnieuw het défilé van de duizenden en de duizen den langs den god onder glas. Althans, indien Zbarsky en Vorobev hun taak werkelijk tot een goed einde hebben gebracht en Lenin's stoffelijk overschot inderdaad tot het jaar 2035 goed blijft, zooals ze plechtig hebben verzekerd.... C. H. Qjfi* Geen wonder mat al die zieke menschen om U heen Weesl verstandig. Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voor komt en morgen gezond en fiksch op zult staan. "AKKERTJES" werken flètteriandsch buitengewoon bij Griep, Product Zenuwpijnen, Hoofdpijn, Spit, Spierpijn, Migraine. "*12 stuks slechts Ü2 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Afschuwelijke moord op Pastoor G. Litjens te Geijsteren. Zondagavond heeft te Geijsteren een afschuwelijke moord plaats ge had op den 48-jarigen pastoor der parochie G. J. J. Litjens. Dien avond werd aan de pastorie gebeld, waarbij aan den pastoor, die zelf opendeed, waarschijnlijk het verzoek werd gedaan, een zieke te willen komen bedienen. Toen de pastoor zich even later door den tuin naar de kerk begaf, is hij daar door onverlaten overval len en om het leven gebracht. Het lichaam van den pastoor werd in de gang van de pastorie gevon den. De zeereerw. heer G. J. J. Litjens werd geboren te Wanssum 10 Juni 1888 en werd priester gewijd 20 Maart 1915. Den 26sten van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot leeraar aan het Bisschoppelijk College te Weert, waar hij Latijn, Grieksch en godsdienst leer doceerde. Na een twintigjarige werkzaam heid als leeraar volgde 10 September 1935 zijn benoeming tot pastoor te Geijsteren. De pastorie van Geijsteren ligt evenals de kerk en de kosterswoning op ongeveer een halven kilometer afstand van het dorp in een vrij eenzame omgeving. Toen Zondagavond te ongeveer tieD uur de koster M. Verstegen vanuit het dorp huiswaarts keerde, begaf hij zich vrij kort daarna te ruste. Toen hij ongeveer een half uur op bed had gelegen, hoorde hij den hond van pastoor Litjens blaffen. Hij wijdde hieraan echter geen aandacht, te meer daar de pastoor zich in den regel eerst tegen elf uur naar bed begaf en voordien de gewoonte had zijn hond even uit te laten. Enkele oogenblikken later hoorde hij echter luidkeels schreeuwen en verder meende hij op het grint voor het huis hard te hooren loopen, waarna vervolgens de deur van de pastorie met een harden slag werd dichtge smeten. Buiten gekomen zag hrj niets, slechts een electrisch nachtlicht bo ven den ingang brandde. Zoowel de voordeur als de achterdeur van de pastorie vond hg gesloten. Plotseling zag hij door een raam adn de achterzijde der woning het zwakke licht van een dievenlan taarn. De koster werd hierop bang en begaf zich naar de woning van Baltussen om hulp. Te samen zijn zij naar de pastorie teruggekeerd en hebben eenige malen aan de voordeur gebeld. Toen zij geen gehoor kregen heb ben zij den burgemeester Baron de Weichs de Wenne gewaarschuwd. Deze begaf zich onmiddellijk naar de pastorie en daar bleek toen de achterdeur van het huis wagenwijd open te staan, waardoor de dader waarschijnlijk de vlucht genomen had. De burgemeester, die "slechts met een gummistok gewapend was' ging de woning binnen, doch struikelde in het achterhuis over een voorwerp, dat op den grond lag. Het bleek de hond te zijn, die door de onverlaten met een schot was gedood. In de voorhal vlak achter de huis deur lag pastoor Litjens op den rug met het gezicht naar boven gewend. De burgemeester meende te moeten constateeren, dat hij dood was. In de werkkamer van den pastoor bleek alles overhoop gehaald. De burgemeester liet onmiddellijk dr. Bloemen en kapelaan Linssen uit Venray waarschuwen. Bij het onderzoek bleek, dat de 40 jarige huishoudster, mej. Elisa Hermans uit Venray, zich in haar kamer op de bovenwoning had op gesloten. Geheel overstuur werd hier dc huishoudster aangetroffen. Zij ver telde toen het volgende relaas Te ongeveer tien uur ben ik naar bed gegaan. De pastoor bleef nog wat in zijn kamer werken. Toen ik nog pas te bed lag werd er aan de huisdeur gebeld. Ik hoorde dat de pastoor opende en met iemand sprak. Ik kreeg den indruk, dat men den pastoor kwam halen voor 't brengen van een bediening bij een zieke. De pastoor is dan {.ook in zijn kamer teruggekeerd om den sleutel van de kerk te halen. Buiten gekomen in den tuin voor de woning, moeten de onverlaten den pastoor hebben aangevallen. Ik hoorde schreeuwen en er ontstond een worsteling. Even later kwamen er menschen naar binnen. Juist toen ik op het punt stond naar beneden te gaan, hoorde ik in het achterhuis een schot weer klinken. Ik werd toen zoo bang, dat ik mij in de kamer heb opgesloten. In den tuin zijn verschillende voet afdrukken gevonden. De daders zijn waarschijnlijk door den achtertuin van de pastorie gevlucht en zijn toen in een hoek over het hek geklom men, waar nog sporen aanwezig zijn van gebroken takken. Vandaar zgn ze over een weiland op een binnen weg gekomen en gevlucht over den grooten weg, waarschijnlijk niet over de Maas, omdat dit niet doen lijk was. Het lijk van den pastoor is on herkenbaar verminkt. Het lag op den rug met de handen voor het lichaam gevouwen. De geldkist van den pastoor werd boven onaange roerd gevonden en aan het geld ont brak niets. Verder zijn er nog drie sporen van fietsen gevonden, die tegen een hek van een boerderij hadden gestaan in de buurt. De pastoor was gekleed met jas en hoed. Bekend is wel, dat de pastoor dezer dagen per open briefkaart in correspondentie had gestaan met een bank. Dinsdagmorgen om tien uur heeft dr. Hulst uit Leiden met assistentie van dr. H. Bloemen uit Venray in de pastorie van Geijsteren de sectie verricht op het stoffelijk overschot van den zoo gruwelijk vermoorden pastoor G. Litjens. Ofschoon dr. Hulst mededeelde, dat hij de doods oorzaak met zekerheid heeft kunnen vaststellen, wordt het in velband met het justitioneele onderzoek niet wenschelijk geacht hieromtrent nadere inlichtingen te verschaffen. In elk geval kunnen wij ten stellig ste tegenspreken, dat de pastoor zou zijn doodgeschoten. Door de sectie op het lijk schijnen eenige nieuwe aanwijzingen gevonden te zijn, die de justitie op een nieuw spoor der daders brengt. Onmiddellijk na de sectie is het stoffelijk overschot van pastoor Litjens in een eenvoudige eikenhouten kist gelegd, die, nadat deze dicht gesoldeerd was, door de marechaus see werd verzegeld. Het lijk van het slachtoffer is door de justitie vrij gegeven. VENRAY, 25 Jan. 1936 MARKT TE VENRAY. Maandag waren ter veemarkt aan gevoerd in totaal 208 stuks, t.w.; dragend vee 12; vet vee 16; gust vee 8; biggen 172. Handel levendig, vooral in dragend vee. Deze markt, de z.g. „Allemans- markt" werd ook dit jaar wederom druk bezocht. Alles is echter kalm verloopen. BENOEMING. De Heer van Cuyck, onderwijzer te Castenray is in gelijke betrek king benoemd aan de Bijzondere School van het Veulen. JAARVERGADERING VEEVERZEKERING MERSELO. Voorzitter Poels opent de verga dering met gebed, heet allen harte lijk welkom en verzoekt de secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Deze worden ongewij zigd goedgekeurd. Aan het jaarver slag van de secretaris ontleenen wij Aantal leden 113. Aantal verzekerde runderen 476, voor een kapitaal van 75.660 gulden. Ontvangsten. Kasgeld 1 Jan. 1935 f 53.01 Ontvangen premie f 1134.94 Ontv. uit de leenbank f 830.00 voor uitgeponde koeien f 1239.21 voor verkochte koeien f 47.50 voor huiden f 67.79 voor diversen f 15.32 Totaal ontvangen f 3387.68 Uitgaven. Bet. v. overgenomen koeien f 1955.50 Keurloonen f 32.50 Accgnsen f 130.01 Bet. aan de boerenleenbank, loonen, salarissen, reiskosten, vrachten, enz. f 1214.79 Totaal betaald f 3332.80 Kasgeld 31 Dec: 1935 f 54.88 De totale bezittingen der vereeni- ging bedragen f 896,26. In totaal werden in het afgeloopen jaar door de vereeniging overgeno men 16 koeien, waarvan er 10 werden uitverkocht voor een bedrag van f 1239.21. Daar niemand aanmerkingen had omtrent dit verslag werd de secre taris decharge verleend onder dank voor bewezen diensten. De vleeschprijs werd gehandhaafd op 25 cent per pond. Het aftredende bestuur werd met algemeene stemmen herkozen, even eens de voorzitter. Deze bracht dank aan de leden voor het in hen ge stelde vertrouwen en kondigde de collecte aan, die hij tevens in ieders welwillendheid aanbeval. Deze col lecte bracht de fraaie som van f 33.73 op. Na oog enkele besprekingen het reglement betreffende sloot de voor zitter deze prachtig geslaagde ver gadering met gebed. EEN MILDE GEVER. De heer W. Geurts-Laumans te Horst heeft aan de kerk aldaar ten geschenke gegeven een aan hem in eigendom toebehoorende grooten boomgaard, gelegen achter de ka. pelanie's en patronaat. Thans is de mogelijkheid aanwezig het patronaatswerk in verband met het jeugdwerk uit te breiden. Dit geschonken terrein heeft voor de kerk en het patronaat een zeer groote waarde. Een bijzonder woord van hulde past hier zeer terecht aan den milden schenker. LIMB. VEETEELTDAGEN. De Limburgsche Veeteeltdagen zullen te Roermond gehouden worden op 14, 15 en 16 Februari e.k. NEDERLANDER VERDRONKEN IN BELGIE. Onder Loozen in de Belgische grensgemeente Bocholt werd nabij Sluis 17 der Zuid-Willemsvaart op gehaald het lijk van den 51-jarigen stoker-machinist van de vrachtboot La belle Alliance I, van Leuken, wonende in Griendtveen. De boot was op reis van Rotter dam naar Maastricht. De ongelukkige schijnt .s morgens door de gladheid over boord geslagen of van de loopplank gevallen te zijn. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. MINSTENS 70 HUISGEZINNEN GAAN ROERMOND VERLATEN. Met ingang van 15 Mei a.s. zal het locomotief depot der Nederland- sche Spoorwegen te Roermond wor den opgeheven. Door dit besluit zullen ongeveer 70 huisgezinnen Roermond gaan ver laten. Er is nog niet bekend waar het personeel naar toe zal gaan. Voor de hand ligt, dat een groot gedeelte naar Venlo zal worden overgeplaatst. Tevens is het waar schijnlijk, nu het station Roermond van uit de le klasse A in de tweede klasse wordt geplaatst, dat een in krimping van het ambtenarencorps, alsmede van den staf van conduc teurs en hoofdconducteurs zal plaats hebben. JUSTIONEEL INGRIJPEN TEGEN „ZWART FRONT." Naar de Msb. verneemt heeft de burgemeester van Oisterwijk Dins dagmorgen op last der Justitie een inval gedaan in de drukkerij „Oister wijk" te Oisterwijk. Er werden eenige onderdeelen van de pers, waarop bet weekblad „Zwart-Front" gedrukt wordt, in beslag genomen. Daarna werd een huiszoeking ge daan in het hoofdkwartier van „Zwart-Front." Omtrent de aanleiding tot dit justitioneel ingrijpen en de eventueele resultaten ervan is nog niets bekend. REIZIGER UIT EEFDE VERDWENEN. Zaterdag is de heer M. uit Eefde, handelsreiziger van beroep, die vaak in West-Duitschland vertoefde, met den heer K. uit Apeldoorn in een auto naar Duitschland vertrokken en is niet meer teruggekeerd. Zijn verwanten vreezen, dat hem iets ernstigs is overkomen. De heer K. heeft den heer M. Zaterdag het laatst gezien. Hij is hem in Dusseldorf kwijtgeraakt en heeft nog i den geheelen nacht naar hem gezocht, evenwel zonder resultaat. Een plaatsgenoot van den heerM. is naar Dusseldorf vertrokken, ten einde daar een nader onderzoek in te stellen. OUDE INWONER OVERLEDEN. Zondag overleed op een na de oudste inwoner van Heel, n.l. de heer M. Linssen in den ouderdom van 95 jaar. De oudste inwoner, de heer G. Cremers, is 96 jaar en verheugt zich nog in een goede gezondheid. 1000 GULDEN GESTOLEN. Voor enkele weken werd in den Edah-winkel te Simpelveld 1000 gul den gestolen. Dank zij de intensieve recherche van de marechaussée is de dader opgespoord in den persoon van M. S. Het heeft veel moeite gekost om hem tot bekentenis te brengen. S. is in de gevangenis ingesloten, evenals zijn mededaders, een paar helers. HET BOSSCHE CARNAVALS FEEST WEER HERSTELD. De Carnavaisfeesten werden jaren geleden in deze mate afgeschaft, dat zelfs het inhalen van den „prins" met muziek en het houden van op tochten werd verboden. Thans zal weer een proef genomen worden het Carnavalsfeest een beteren vorm te geven. De societeitsbesturen hebben zich schriftelijk verbonden hun localiteiten 's nachts om één uur te sluiten, zoo als voorts aan alle openbare gelegen heden zal worden opgelegd. Alle te stellen voorwaarden zullen zeer streng gehandhaafd worden. Echter een optocht wordt dit jaar nog niet gehouden. UIT HET ALGEMEEN POLITIE BLAD. De brigade-commandant der Kon. Marechaussée te Eindhoven doet een hernieuwd verzoek tot opsporing van den op 12 September 1935 uit het Rgkskrankzinnigengesticht te Woen- sel ontvluchten justitiepatiënt Fran- ciscus Antonius Suter, geboren te Teteringen 30 December 1893, middel matig lang, gezet, kort haar, rond blozend gelaat, kleine neus, blauwe oogen, stottert, spreekt nu en dan heeschgekleed met dril costuum. I De Commissaris van Politie te Haarlem ontraadt iedereen om op zakengebied in relatie te treden met George Monshouwer, geboren te Amsterdam 20 December 1874, zich noemende makelaar, door wien aan het adres Kenaupark 15 te Haarlem met zijn compagnon Adriaan Andries Johan Mulder, geboren te Noordbroek 16 Februari 1903, een kantoor wordt gehouden, dat bemiddeling verleent bij het zoeken en plaatsen van hypo theken en credieten. HET VERTROUWEN IN DE KROON. Als we zooveel mogelijk 't geloof van het volk, dat er recht wordt gedaan in ons land, ongeschokt wil len laten, dan hebben we vooral te zorgen, dat het vertrouwen in „de Kroon" niet wordt aangetast. De persoon van Hare Majesteit staat natuurlijk in ieder geval boven verdenking, maar als we in dit ge val spreken van „de Kroon", dan bedoelen we daarmee den geheelen samenhang van personen en licha men, welke Hare Majesteit advi- seeren bij beroepen in hoogste in stantie. Naar goed constitutioneel gebruik pleegt de Koningin zich in haar handelingen en besluiten door deze adviezen te laten leiden. Nu komt er in het afdeelingsver- slag der Eerste Kamer een passage voor, welke ons geloof in de onbe vangenheid van oordeel van som mige departementale hoofdambte naren, die bij het uitbrengen van adviezen belangrijken invloed doen gelden, leelijk heeft geknauwd. In bedoeld verslag lezen we n.l. de klacht, dat de secretaris-generaal van het ministerie van Waterstaat tevens president-commissaris is van de Ned. Spoorwegen. Diens ambtgenoot aan de depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij zou eenige bezoldigde bij betrekkingen bekleeden bij de land bouwcrisisdiensten. We zeggen niet, dat deze cumu latie van functie's tot verkeerde adviezen of besluiten heeft geleid, maar ze opent den weg tot verderf, en geeft ruim baan aan allerlei booze veronderstellingen, welke de autoriteit van het gezag schaden en aan het vertrouwen in recht afbreuk doen. Een merkwaardig staaltje daarvan vonden we in het Nieuwsblad van het Noorden. Een medewerker van dat blad becritiseert vooral de dubbel-functie van secretaris-generaal aan Water staat en president-commissaris der Spoorwegen. Hij meent, dat die combinatie tot teleurstelling voor autobus-onder nemers heeft geleid. Wanneer dezen bij de Kroon in beroep kwamen, zoo deelt hij mee, over de afwijzing van concessie aanvragen, dan gebeurde het her haaldelijk, dat de Raad van State in zijn devies aan de Koningin het goed recht verdedigde van den auto busondernemer, zulks op gronden van biilijkheid en loyaliteit tegen over het particulier initiatief. Maar steeds weer kon een der gelijk advies geen genade vinden in de oogen van den Minister van Wa terstaat, waarop dan de gebruike lijke briefwisseling volgde tusschen Departement en Afdeeling Geschillen van Bestuur, met het resultaat, dat altijd weer de Minister aan de Ko ningin [schreef, dat „de afdeeling hem niet had vermogen te overtui gen." Deze passage was bijna een stereotype uitlating geworden. Bij onzen constitutioneelen re- geeringsvorm is het gebruikelijk, dat de Koningin de adviezen van den betrokken minister volgt, die opzijn beurt zich meestal zal moeten ver laten op de zienswijze van de amb tenaren, in het bijzonder dus van zgn secretaris.genereraal, die hem de noodige inlichtingen verstrekken, Er wordt wel eens beweerd, dat we meer door de ambtenaren wor den geregeerd dan door onze poli tieke leiders. Is alles juist wat we hierboven weergaven, en daarover hoort de minister zich uit te spreken dan zouden we niet alleen door de amb tenaren worden geregeerd, maar ook, om het eens oneerbiedig uit te drukken, in de luren worden ge legd. CRISIS-HYPOTHEEKWET. OORDEEL DER EERSTE KAMER. Verschenen is het voorloopig ver slag der Eerste Kamer, over het ontwerp, houdende bijzondere maat regelen ter voorkoming van opvor dering onder bepaalde omstandig heden van hoofdsommen, tot waar borg waarvan hypotheek op onroe rend goed is gedongen, en ter voorkoming van vexatoire beslagen. Ontleend is daaraan. Enkele leden verklaarden, uit principieele overwegingen de leen- rente ethisch ongeoorloofd te achten. Vermits ,nu bij dit wetsontwerp de regeering zich stelt op een daaraan tegengesteld standpunt, waren deze leden niet bereid, hun si em daaraan te geven. Zeer vele andere leden konden met deze rente-theorie in geenen deele instemmen. Vele leden verklaarden zich met de ontworpen regeling te kunnen vereenigen, al betreurden zij, dat de overige geprivilegieerde en de con currente crediteuren vrij uitgaan en alleen wordt getroffen de hypothe caire crediteur, die juist voor zich den hoogsten waarborg heeft be dongen. Sommige leden waren van oordeel, dat het evenvermelde doel beter had kunnen worden bereikt, indien, in stede van in te grijpen in de civiel rechtelijke verhoudingen, ware overgegaan tot de stichting van een Staatscredietbank met uitgifte van pandbrieven. Voorts werd bepleit de totstandkoming van een algemeene uitwinningswet. Weder andere leden verzochten de regeering niet voort te gaan öp den met de indiening van dit wetsont werp ingeslagen weg en het crediet te ontzien daar anders het beoogde voordeel zou kunnen worden over troffen door de er mee veroorzaakte schade. Bovendien betwistten enkelen hunner de noodzakelijkheid van den betrokken maatregel. Andere leden laakten, dat hier niet voldoende aandacht is geschon ken aan de positie van de hypo theekbanken. Verscheidene leden waren van oordeel, dat dit wetsontwerp, dat in zijn aanvankelijken vorm vrij ge matigd opgezet was, er niet op is verbeterd gedurende de behandeling in de Tweede Kamer als gevolg van als te groote toegevendheid van dé zijde van den minister van Justitie wat betreft de positie van de schul denaren. Het meest betreurden de leden, hier aan het woord, dat de minister van Justitie een amende ment in dit verband van de com missie van voorbereiding had over genomen. Zij achtten de dienten gevolge in het wetsontwerp opgeno men bepaling een uiterst bedenkelijke, niet slechts wijl deze h.i. indruischt tegen de bestaande beginselen van het burgerlijk procesrecht, doch ook wijl zij dat voorschrift zeer in het nadeel van den crediteur achtten. Ten gevolge van de overneming van dit amendement is het wetsontwerp voor de hier aan het woord zijnde leden vrijwel onaannemelijk gewor den. Sommige leden vestigen de aan dacht op de aanmerkelijke verzwaring van de taak des kantonrechters, welke het gevolg zal zijn van de toepassing van deze bepalingen. Andere leden stemden daarmede in Zij vreesden, dat de toepassing van de ontworpen bepaling aan de positie van den kantonrechter groote schade zal toebrengen, omdat hij in deze kwesties voornamelijk zal moeten beslissen naar zijn economisch inzicht en zgn persoonlijke gevoelens, met het gevolg, dat in de uitspraken tal van tegenstrijdigheden zullen voor komen. ZEVEN ZONDAARS TEGEN DE UITVERKOOP WET. De kantonrechter mr. v. d. Krone te Amsterdam wees Dinsdag schrif telijk vonnis in een zevental straf zaken tegen winkeliers, die verleden week Dinsdag terecht hebben gestaan wegens overtreding van de wet op de uitverkoopen en te dier zake tot f 25 boete zijn veroordeeld. Het eerste geval betrof dat van een winkelier, die zijn ruit had voor zien van het opschrift„De wet ver biedt uitverkoop, maar het is ons niet verboden tegen deze lage prijzen te verkoopen." Weer een andere verdachte had het opschrift: „Ondanksprijsverhoo- ging overal, blijven wij goedkoop voorziet u thans, eerstdaags zijn ze duurder." Een „bokser"-winkelier had zich moeten verantwoorden omdat hij bordjes in zijn etalage had met de aankondiging: „Van zooveel cent (getal doorgestreept) bij ons voor zooveel cent." Koning George V van Engeland overleden. Koning George V, van Groot- Brittannië en Ierland keizer van Indië Maandag op het slot Sandringham in het 71ste levensjaar, na een re geering van 25 jaar en 8 maanden, zacht ontslapen. Koning George V wa» hoofd der Anglicaansche kerk. Zijn leven is zonder schokkende uiterlijke gebeurtenissen gebeurte nissen gebleven. Koning George was een man van trouwe en stipte plichtsbetrachting; hij heeft als een vader zijn Volk ver zorgd en het als een Moeder lief gehad. Het onbesproken, onaantastbare, gelukkige familieleven van den Ko ning is voor zgn geheele volk een stralend voorbeeld geweest. Koning George heeft de heilige traditie van het Christelijk gezin als fundament van het ware geluk steeds voorge houden, niet met woorden, maar met de groote daad. Ook voor de Katholieken is hij een nobel vorst geweest. Vele van onze geloofsgenooten hadden gewenscht, dat de koning meer macht zou heb ben om de misbruiken der democratie te corrigeeren maar alle katholieken kunnen zich met de geheele natie verheugen, dat de geweldige sociale invloed en het aanzien der koninklijke familie door den Koning zoo goed aangewend zijn. Koning George heeft zware ver antwoordelijkheid gedragen. Moge God hem vergeven, waar hij gefaald heeft, hem beloonen voor zgn eerlijken wil om steeds en in alles zijn plicht te doen. Alle soorten Ploegen, Eggen, Hakselmachines, bietensnijders, giervaten en pompen, stalwagens, veevoeder ketels, bascules en gewichten, wanmolens. Rud Sacks onkruid-egge, benzine- en electr motoren en alle landbouwgereedschappen. Prima fabrikaat. Concurreerende prijzen.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 8