TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Persoonlijkheid van zakenlui. FEUILLETON. Mesalliance Onze dienstboden. Een afgod onder glas. aan Winterhanden Un Wintervoeten KLOOSTERBALSEM Zaterdag 25 Januari 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 4 NIET IN DE HOOGTE STEKEN, MAAR WEL DE WAARHEID ZEGGEN In een vergadering van de „Hanze" te 's Gravenhage, heeft de heer van Doorn, lid van het Hoofdbestuur der Haarlemsche Hanze en lid van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, ge sproken over: de persoonlijkheid van den zakenman. Wij laten deze interessante en leerrijke voordracht, welke wij aan „de Maasbode" ontleenen, hier volgen De heer van Doorn zeide, dat het niet zijn bedoeling was den middenstand eens in de hoogte te steken, maar wel den mid denstanders eens de waarheid te zeggen. De middenstand is er om de maatschappij te dienen en zoo lang hij die dienende taak goed vervult, dan is hij nuttig, noodig en wellicht ook onmisbaar. De vraag is nu, of de mid denstand die taak wel goed ver vult en of hij in staat is, die taak ook in de toekomst goed te vervullen? Spr. zou die vragen niet on voorwaardelijk bevestigend dur ven beantwoorden. De menschen en ook de mid denstand zoeken graag den weg van den geringsten weerstand en zijn traag in aanpassen aan de veranderde omstandigheden. Er hoort een enorme moed toe om tegenwoordig de algemeene kosten, ook de privé-uitgaven, beneden de netto-winst te hou den. De middenstand weet wel zijn omzetcijfer, maar bruto-winst en netto-wints houdt hij niet altijd precies in het oog. En toch is dat noodig, want vandaag of morgen is de crisis nog niet afgeloopen. Op zijn gunstigst komt er slechts heel langzaam eenige ver betering, maar men doet het beste daarop voorioopig niet te hard te rekenen. Daarom moet het bedrijf zoo worden ingericht, dat men er komt. Ook in dezen tijd. Dat kan, want de middenstander heeft eigenschappen, die een ander heeft en die moet hij be seffen en ze uitbuiten. Die eigenschappen liggen in de persoonlijkheid van den mid denstander. Daarmede moet hij woekeren. Handel is elkaar diensten be wijzen. Dat moet voorop staan. Niet hoe meer omzetten, hoe beter. Te groote omzet, waarop het kapitaal niet berekend is, is verkeerd. Eerlijkheid en oprechtheid zijn de eerste beginselen van het zaken doen. Wie niet het redelijk laagste uit zijn inkoop haalt en het redelijk hoogste uit zijn ver koop, is geen goed zakenman. Het komt voorts niet aan op de (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. 22 Van Beers was woedend opge staan. Ook de raadsleden protes teerden... Laat 'm uitspreken. Beukers heit gelijk, n Schandaal om Ver hoeven te verjagen. Het klonk alles dooreen... de heeren namen een dreigende houding aan. Van Beers heftig transpireerend, verloor zijn moed. Zooiets had hij nimmer meegemaakt. Dan klonk de luide stem van Beukers. Mannen gaat zitten... de voor zitter heeft de vergadering nog niet gestoten, is 't wèl, Burgemeester Beukers... je bent impertinent Altied in den toon blieven, Burgemeester. In ieder- geval ben 'k weer an 't woord. Ik zal nu kort zijn. Wat heeft U tegen de familie Verhoeven. Weet U, dat vrouw Verhoeven vannacht een beroerte gehad heeft Dat weet ik niet, wethouder Beukers, maer eh... dat... heeft niets uit te staen met de schorsing. Daar ben ik het niet met U over eens. Ik vraag U, wilt U de schorsing, waar de geheele raad tegen is opheffen Wethouder. Ik laet me de wet- bruto-winst, maar op de netto winst. De onverschilligheid voor de belangrijke gebeurtenissen van dezen lijd zullen op den zaken man zwaar gestraft worden, leder heeft den plicht, om mee te helpen aan den opbouw van de maatschappij. Alleen de best geschoolde, ac tiefste en vakbekwaamste mid denstanders kunnen in dezen tijd nog een behoorlijke boterham verdienen. Niet de middelmatige. Kennis en zelfvertrouwen zijn de sleutels van het succes. Persoonlijkheid is iets eigens van den middenstandsonder nemingen tot gelding komen. Menschenkennis, vakkennis en warenkennis zijn de drie pilaren, waarop de persoonlijkheid ge bouwd is. Geluk is niet de hoofdzaak in het zaken doen. De grootste zakenmenschen hebben een be langrijk deel van hun leven pech gehad. Geluk is tenslotte de be looning voor jarenlang zwoegen. Hoevelen vergooien hun kan sen door slee, futlo;sheid, lauwheid en lamlendigheid. Spreek niet over de crisis, maar maakt er het béste van. Men moet beginnen met zijn eigen fouten in te zien, want zijn meeste klanten is de mid denstand kwijt geraakt door zijn eigen schuld. De middenstand kan veel leeren van de groote warenhuizen. Laat het personeel ook eens zijn in zichten op het bedrijf en op mogelijke fouten en verbeterin gen kenbaar maken. Wat doet de middenstander voor zijn klanten. Hij doet alles om klanten te krijgen, maar niet alles om ze te behouden. De prijs is meestal niet de oorzaak, dat de klanten wegloopen. De hoofdzaak om de klanten te behouden is niet de prijs, maar kwaliteit, bediening, sorteering. Als de klant iets koopt en betaalt, is de zaak niet af, want over drie maanden of een half jaar weet hij nog, wat en waar hij gekocht heeft en de kwaliteit ervan, maar den prijs is hij vergeten. Als men 'n klant iets beters heeft verkocht, omdat de kwaliteit beter is, zal hij dat waardeeren. Zaken zijn zaken, maar de waarheid moet niet in 't gedrang komen. Opschepperij wordt door den klant gehaat. Geduld, vlugheid in de bedie ning en een goed humeur in de zaak zijn belangrijke factoren. Op reclame-gebied kan iedere middenstander nog iets leeren. Men kan zich door het volgen van reclame-cursussen waarbor gen tegen onoordeelkundige re clame. Klachten moeten nauwkeurig onderzocht worden. Degenen, die komen klagen, moet men dank baar zijn, want hoeveel klanten zijn er niet misschien om dezelfde reden stilzwijgend weggebleven. Ook de behandeling van het personeel is een belangrijke ten niet stellen. Alleen dit. Op de familie Verhoeven, zooals U me daer juist vroeg, heb ik niets tegen. Dat doet me genoegen te hooren I En nu wil ik de heeren een mededeeling doen, na het sluiten der vergadering. Verdraaid, wat bezielde die kaerel. Van Beers keek met rood nijdige kop de aanwezigen rond Een van de heeren verlangt nog gebruik te maeken van de rond- vraeg?? Neen? Dan is de vergade ring gesloten. Zoo heeren, je hebt nog wel een oogenblikske. Ik wou U en meneer Van Beers mededeelen, dat Frans Verhoeven binnen zeer korten tijd gaat trouwen met mien dochter, [ao, dank U wel... jao da's wel goed-.. sedankt... tegen de vele handen, die naar hem werden uitgestoken. Het is een slechte tijd voor de boeren., pachtheeren weten dat zoo niet met een spottenden blik op Van Beers maar wij allen hier, boeren, menschen, die dag in, dag uit ge ploeterd hebben, die dag in, dag uit geploeterd hebben, weten dat wél. En wat zou nou één van ons zeggen, als een boer, die meer dan veertig jaar z'n pacht had betaald.nu door de crisis over tijd is, van z'n hoef gesmeten wier Men kon een speld hooren vallen. Dan klonk het verward dooréén Schande, een laagheid... ze mosten 'm. Da wit ik wel mannen. Meneer Van Beers heeft daar net gezegd.dat ie niks tegen de Verhoevens had.. Herhaalt U dat nog De oogen van de twee mannen flikkerden, Van Beers was de eerste, die ze neersloeg. U bemoeit U met zaeken, die factor. Het is schande lichtvaar dig personeel aan te nemen, maar het is ook schande het licht vaardig te ontslaan. Het perso neel heeft plichten tegenover den patroon, maar de patroon heeft ook plichten tegenover zijn per soneel. De patroon moet een voorbeeld zijn voor zijn perso neel. Hij moet zijn als een kapi tein het eerste op de boot en laatste er af. Ook in het privé-leven moet de patroon eenvoudig blijven en niet boven zijn stand leven. Hij moet vertrouwen wekken bij het personeel. Het personeel zijn de medewerkers van den patroon van hen hangt voor een groot deel het resultaat van het bedrijf af. Zoons in de zaak is ook een belangrijk vraagstuk. Men moet ze niet voortrekken boven het personeel en als er wat in zit, geef ze dan gelegenheid hun talenten te ontplooien en hun nieuwe frissche ideeën uit te buiten. Van reizigers kan de midden stander ook veel leeren, omdat zij gewoonlijk bijzonder vakkun dig zijn in hun speciale branche. Nog altijd zijn er 40.000 buiten- landsche dienstmeisjes in ons land, waaronder 30.000 Duitsche. Alleen in Den Haag zijn 14000 Duitsche dienstmeisjes; in vier jaar tijd is haar aantal verdub beld. Ze bezetten niet alleen in haar betrekkingen de functies, welke door Nederlandsche meisjes uit geoefend zouden kunnen worden, maar ze nemen geleidelijk ook als echtgenooten plaats naast de Nederlandsche jongemannen, die den rijkdom van een betrekking, dus van een bestaan hebben. Tienduizenden Nederlandsche meisjes „blijven zitten" en ons volksleven vergermaniseert ge leidelijk. De „Avondpost" jammert over dezen toestand en constateert weer voor de zooveelste maal, dat onze meisjes zich van het dienstbode-beroep hebben afge wend, daar ze zich te trotsch voelen voor dit vak. En de Duitsche meisjes zijn natuurlijk „handiger", van de onze is er alleen nog iets via de huishoudscholen terecht te komen. Is dat nu alles weikelijk zóó Ontkend kan niet worden, dat er in de steden een tekort is Nederlandsch vrouwelijk personeel. Onze stadsche meisjes „voelen" zich soms te veel en óók moet men rekening houden met het feit, dat zij veel meer dan vroeger gelegenheid hebben om een andere positie te beko men op kantoor, in winkels en magazijnen, lunchrooms enz. Toevallig heb ik echter in den iaatsten tijd gelegenheid gehad om te ervaren, hoe veel jonge meisjes op het platteland, waar de gezinsinkomsten laag zijn, U niets aengaen Ik wensch me ver der niet uit te laeten... heb de eer de heeren te groeten. Bonjour. Onder hoongelach vertrok de burgemeester. Spottend keek Beukers hem na. Het was eenige dagen later. De gemoederen in Veldhoven waren hoe langer hoe meer toegespitst, vooral nu algemeen bekend was geworden, dat Beukers op de rumoerige ver gadering Verhoeven bedoeld had, als den boer, die van zijn hoeve moest. Vrouw Verhoeven was de beroerte in zooverre te boven gekomen, dat in het leven bleef. Maar hoe I Een halfzijdige verlamming aan het techterlichaam.het gezicht scheef een spraakstoornis, waardoor de vrouw slechts onsamenhangende klanken kon uitstooten. Zij hoorde alles. Alie was een engel van geduld, verdeelde haar tijd tusschen het huis houden van haar Vader en de zieke vrouw. Beukers had een lang onderhoud gehad, met den ouden Vader van Frans. Hij had gezegd, dat hij van den brirf wist... maar hij raadde aan, af te wachten, wat van Beers zou doen. Je kunt er van op aan. Ver hoeven, van de hoef af gebeurt niet. 'k Heb m'n goeie reden... schaok- mat za'k 'm zetten. En zoo gebeurde, dat in afwach ting van het vonnis tot uitzetting, Van Beers, uit een naburig dorp, twee metselaars liet komen. om... de pannen van het dak af te laten halen. De bevolking ontstak in een op laaiende woede. De twee werk- begeerig zijn naar een „dienstje" en met 'n bescheiden salariëering genoegen neemt. Wie op 't plat teland woont, heeft geen moeite om zich van een Nederlandsche dienstbode te voorzien, het aantal gegadigden voor eene be trekking is er gewoonlijk zéér groot. De ouders echter staan deze meisjes niet zoo gemakkelijk af aan de groote stad als vele Duitschers dat plegen te doen. En dat is van deze ouders waar lijk niet alleen „achterlijkheid." De onderlinge verhouding tus schen „mijnheer en mevrouw" eenerzijds en de dienstbode anderzijds, is niet meer wat ze vroeger was. De band wordt tegenwoordig uitsluitend ais 'n zakelijke beschouwd. Als de dienstbode haar werk heeft ge daan dan kan ze gaan en over het algemeen interesseert het „mijnheer en mevrouw" aller minst, waar ze dan uithangt en hoe ze haar tijd besteedt. Zij gevoelen geen verantwoordelijk heid meer voor het geestelijke en moreele welzijn van de dienst bode. Deze was vroeger deel van het gezin, kind des huizes. Als ouders zich overtuigd hadden bij wie hun kind in betrekking was dan wisten ze, dat ze gerust konden zijn. Het meisje kreeg haar „uif'je en verzetje met de familieze had haar kennissen en vriendinnen, maar die waren gekeurd en gewogen op de ver vulling van kerkelijke plichten werd gelet; bij „kennismaking" werd geïnformeerd, zoo noodig gewaarschuwd, de ouders werden „op de hoogte" gesteld. Zeker, er waren toen ook mis standen. De werkkracht van zoo'n meisje werd soms in onnaden kendheid uitgebuitde loonen waren laag. Maar thans nog gelukkig weegt voor vele ouders het moreele welzijn van het kind zwaarder dan een gulden meer of minder verdienste. Als ze wisten, dat hun kind een „tehuis" zou krijgen middels haar „betrekking", een tehuis, waar het verder werd opgevoed en in de huishouding bekwaamd, dan zouden de menschen van het platteland hun kinderen nog wel naar de stad willen en dur ven zenden. Maar „meneer en mevrouw" hebben liever 'n Duitsche. Die zijn gemakkelijker, omdat ze voor een groot deel „door de wol ge verfd" zijn. Je hebt er geen om kijken naar, want ze loopen in geen zeven sloten tegelijk. En gebeurt er toch eens wat, dan wasschen „meneer en mevrouw" hun handen in onschuld. Over weer vier jaar zal het aantal vreemde dienstboden nog eens verdubbeld zijn. Tenzij minister Slingenberg het huispersoneel binnenkort onder de wet tot wering van vreemde arbeidskrachten brengt en de Nederlandsche huisvrouw lang- zaam-aan gedwongen zal worden om met haar Nederlandsche dienstbode naar oud-Hollandsche begrippen van verantwoordelijk heid om te gaan. menschen werden gedwongen, onver richterzake te vertrekken! Dien avond werd een serenade aan „Duivecate" gebracht van opge schoten jongens, gewapend met deksels en blikken. Het lawaai was onbeschrijfelijk, in doodsangst zat de familie bijeen. Daar vloog een steen door de ruit van de tuinkamer.... maar ook op dat moment verscheen de rijksveldwachter... Men ging uit elkander. Teekenend voor de gespan nen verhouding was het, dat den daarop volgenden dag ook nog twee marechaussée's in Veldhoven gesta- tionneerd werden. De Burgemeester zat voor zijn bureau in het raadhuis. Bleek, pein zend staarde bij voor zich, in de hand een brief van de firma Heere man uit den Haag. A parbleu alles liep de laatste dagen tegen. Hij had de aankondiging uit New York, betreffende de „New Deal" voor eenige maanden, met belangstelling gevolgd. Dit complex van regeeringsmaatregelen zou in geheel Amerika de welvaart doen terugkeeren. Het Nirastelse! was een prachtvinding. Ja die Amerikanen wisten het welRoosevelt had niet voor niets het vertrouwen van z'n volkFrank will do it 11" Het slag woord van de Yankee's, nam hij als het zijne.„Frank must do it. Also for him I I" Hii had toen gelachen bij die schitterend, geestige parodie Maar „Frank" deed het beroerd... Van Beers zag zijn papieren steeds meer dalen, zijn, en „Franks" lucht- kasteelen vervlogen... bij de laatste inzinking van den dollar werd het voor Van Beers een catastrophe. Vandaar die brief van zijn Haag waren een mislukking. Nou ja, De Ik dacht maar zoo. Een mensch is zichzelf het naast. Dat is ook over te brengen op een natie. Daarom is de tegenwoordig veel opgeld doende leus Koopt Nederlandsch Fabrikaat ook zoo behartigenswaard. Maar, natuurlijk, omdat men zich zelf het naast is, zijn ook hier de kosten en de kwaliteit belangrijke factoren. Het etiket Nederlandsch Fabrikaat op zich zelf zegt niets, als dit Neder landsche Fabrikaat bjj even goede, liefst betere eigenschappen, ook niet even goedkoop, liefst iets goedkooper is. Maar als dit zoo is, waarom dan geen Nederlandsche producten ge bruikt Goedkoopste móet niet de voornaamste factor zijn. Wel de ge schiktheid en de duurzaamheid, de bruikbaarheid en het passen bij ons leven of ons bedrijfsleven. Om nu maar eens bij het boeren- en tuindersbedrijf te blijven, 't loopt nu weer naar de tijd, dat de prijs couranten van de zaden geraad pleegd worden. Geraadpleegd niet alleen, maar er wordt ook besteld. Is het nu niet plicht van ons Nederlandsche boeren en tuinders, dat we zooveel mogelijk ons eigen producten nemen. We nemen toch geen Duitsche, Belgische of Engelsche aardappelen soorten nu we zelf zulke uitnemen de rassen hebben We nemen voor onze tuinbouw- gewassen toch ook van onze eigen beproefde en vertrouwde zaadhande laars en zaadtelers. We zullen toch ook de in ons land gekweekte, geteelde, en op onze bodem zóo juist passende graan soorten nemen. Want ook de land en tuinbouwgewassen zijn gevoelig voor bodem- en klimaatverschillen.' We nemen toch voor een van onze beste landbouwproducten, de suiker biet, ook liefst zaad dat een halve eeuw aan ons klimaat is gewend en voor onze bodem het meest geschikt is, omdat het op onze bodem ont stond. Met ontzaglijke moeite is het beste uit het beste, het meest pas sende uit het passende, gedurende jaren en jaren altijd maar weer ge zocht. En dat in verschillende deelen van ons land. De naam Kuhn zal bij de bietenverbouwers steeds in eere blijven, om het moeizaam en jaar uit jaar in streven naar het meest geschikte, het meest passende bij ons wisselend klimaat. Nederlandsch Fabrikaat en met glans concurree- rend tegen alles wat buitenlandsch We z\jn ons zelf het naast. En ook het naast aan onze mede-Nederlan ders, die voor ons, al is natuurlijk eigenbelang ook niet uitgesloten, het beste uit het beste kweekten. A. M. Verstappen, dienstbode, Oirlo E 35 van Boxmeer A. M. van Hegelsom, coupeuse, Hofstraat 11 van Maastricht J. Th. Martens, dienstknecht, Veu len H 39 van Horst J. J. W. Toonen, dienstknecht, Merselo M 57 van Bergen (L.) P. Ch. J. M. Rodermans, Pater, Leunscheweg 1 van Woerden M. J. V. Sweelsen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Geleen; A. J. A. van Well, idem, van Almelo P. Th. J. Lamain, idem, van Eind hoven E. H. Camps, onderwijzeres, Lull C 19 van Gemert. VERTROKKEN H. A. van Beek, Pater, naar Ingekomen en vertrokken personen van 10 tot 17 Jan. INÖEKOMEN M. M. J. Cuppen, dienstbode, Lull C 12 van Tegelen P. M. J. Berbers, dienstbode, Vel- tum L 2 van Venlo H. E. H. Gommans, z.b., Stations weg 1 van Hamont P. G. Brauers z.b., Ysselsteyn 168 van Bergen (L.); L. M. M. Laurensse. z.b., Paters- straat 15 van Roermond H. H. A. Reulen, Pastoor, Leunen K 7 van Maastricht A. M. van Oyen, huishoudster, idem; W. C. Relouw, z.b., Landweertweg 16 van Tegelen; A. F. Rongen, z.b., Hansenberg B 6 van 's Hage E. H. C. Rongen, dienstbode, idem G. M. Th. van de Mortel, dienst bode, Laagheidscheweg 5 van 's Bosch sche bankiers. Al zijn speculaties Batavia rubber iets opgeloopen, wat zei dat Amsterdam Rubber... even kijken., ook wat gunstiger., dan had hij nog een paar Hessa Rubber... waarempel... ook in de stijgende lijn... Wacht es even.Een lumineuse inval. Ha, ha, een Van Beers krijgen ze niet zoo gauw van de sokken, 'n Telefoontje. Morge, morge, Heeremens... jae, je hoort het goed. Van Beers. Zeg ik heb je brief met afrekening ont vangen. Ik zal je het kleine deficit even gireeren. Apropos, zeg. Rubber doet het buiten verwachting, hé Daar wil ik wat meer van hebben zeg. Koop op prolongatie... Wat zeg je Maar dat is bespottelijk. Nou laat dan maer loopen... Van Amerika, krijg je geen notie zeg.Natuurlijk moet je niets verkoopen zeg. Ik zal oogenblikkelijk suppleeren Ja, maar luster nu eeos Heeremans, dat loopt de spuigaeten uit. Als ik toch zeg, dat ik het oogenblikkelijk overmaek. Telegrafisch??? Absurd zeg... Nee maer... Die aendeelen, d;e je in de portefeuille hebt zijn niet.geheel. mijn persoonlijk eigendom... zeg... kun je niet verkoopen... Verdraaid nou ik zal zenden Verslagen wierp hij de telefoon op den haak, dan draaide hij zich met een ruk om er stond iemand achter hem... de deur was ongemerkt geopend. I Goeden morgen, Burgemeester, f Drie maal heb ik geklopt... U was zoo an 't praten... U hoorde niets... Jao, zoo'n telefoon is 'n mooi ding. i Zoo zit je in Veldhoven... en zoo praot je met Indië Of was 't zoover □iet. Morge Beukers. Hm... eh em.. van Woerden, Pastorie J. P. Rommen, dienstbode, naar Eindhoven, Demer 5a J. H. Cremers, verpleegster, naar Maashees B 41 A. G. H. Thrjssen, verpleegster, naar Meerlo C 110 A. H. W. Simons, schilder, naar Venlo, Herungerweg 22 W. J. Muysers, z.b., naar Maashees- Overloon A. 164 E. Haenen, schoenmaker, naar Amsterdam, Sassenheimstraat 48 P. J. Watervoort z.b., naar Venlo, Heutstraat 3 P. G. van den Heuvel, onderwijzer, naar Arcen-Velden. Sinds maanden wordt op het be roemde Roode Plein te Moskou menige diepe zucht van teleurstel ling geslaakt. En niet uitsluitend, omdat de toegang tot het Kremlin met zijn schatten en schitterende zalen en imposante kathedralen ver boden is, maar vooral, wijl de groote, in imposante uniformen gekleede en met bebajonette geweren gewapende soldaten kort maar resoluut den toegang weigeren tot het mausoleum van Wladimir Iljitsj Uljanoff, bijge naamd Nicolai Lenin, den vader der Russische revolutie. Duizenden gaan op naar Moskou, met als voornaamste verlangen, den afgod der proletarische massa's te zien, zooals hij daar ligt opgebaard een glazen kist. Voor vele een- voudigen in het land van Stalin is ELKEN WINTER LEED HIJ Dank zij den K100STERBALSEH j i komt hij daar «oor goed van af. F „Door mijn beroep moest ik den ge- L I geheelen dag op straat loopen en daar- f i door gingen de plekken altijd open en U t begonnen te zweren. Van alles pro- Sj 1 beerde ik, maar baat vond ik niet, tot- dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer 1 ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien l geen last meer van winterhanden en -•"K'en sehij;^fri W. S. Ie 'a-Gr. AKKER'S „Geen goud zoo goecC Onovertroffen bij brand-en snUwondea Ook ongeëvenaard als wryfmiddel bi| Rheumatlek, spit en pUnltfke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct. en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/j ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I. Akker, R'dam Je komt wel wat uit de lucht vallen... Zoo, meent u, Burgemeester Dan za'k maar weer vort gaan. Ja as de telefoon van de gemeente zoo voor de partekeliere dinsigheitjes van de Burgemeester gebruikt wordt, dan is niet aangenaam, as de wet- holder d'r van verneemtNee... stil nou maar... Beukers is niet zoo bang om afgeblaft te worden. Maar, da wou 'k nog even vragenhoe zit 't met die schorsing van Verhoeven l Man, man wat wind je je toch op- bedaar toch... Van Beers was des duivels... die ellendeling... die onbeschaemde luis tervink... maar wat had ie gehoord? Aldus kalm blijven je niet bloot geven... die vent had zoo een handje om je te irriteeren... en daarbij hij had geen tijd... hij moest handelend optreden... zijn finantiën... die stuk ken, die hij bij Heeremans in onder pand gegeven had.eigendom van... Silkenaar, den gemeente-ontvanger... hem, als vriend toevertrouwd... mee gesleurd in de lawine... dien Beukers moest hij wegwerken... dan maar met een zacht lijntje Luister eens, vriend Beukers.... er mot een einde komen zag aen die bepaeldeonaengenaeme verhoudingen. Ik beloof je, dat ik zal doen, wat in mijn vermeugen ligt zag. Vandaag heb ik dringende besognes, maer morgen wil ik graag eens met je praëten. Dus adieu, Amice... Dat doet me genoegen, Burge meester. Beukers bleef kalm zitten. Dus morgen is de schorsing opgeheven... ja ziet U, Jan Verhoeven is de broer van Frans, die met mijn dochter gaat trouwen... dus U be-

Peel en Maas | 1936 | | pagina 7